jmkrie 'Confrontatie tussen macht en recht' Doe uzelf Marga Minco cadeau! Rotterdamse hoopt op traagheid Italiaanse rechter Duivenmest VN-coi Zuid-At VERBAP Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg. PROCES TEGEN STAAT OM KRUISRAKETTEN: HET GAAT OM OVERLEVEN AMSTERDy Stagnatie WOENSDAG 12 MAART 1986 EXTRA OP WOENSDAG: Benauwd fesgp? PAPIER VOOR UW PEN Koffie bij belastingen IKON-discussie GEVANGENISSTRAF VAN 12 JAAR KAN ONTLOPEN WORDEN 1 T7i Excentriek HENGEL- RUBRIEK Dl T11 PAGINA 4 Door Rime Brandsma DEN HAAG - „Één kruisraket, vijftienmaal de vuurkracht van de op Hiroshima geworpen bom, dat mag eenvoudig niet. En 48 van die kruisraketten, driemaal de totale vuurkracht die in de hele Tweede Wereldoorlog werd ge bruikt, dat mag eenvoudig niet." In wezen draait daar het mammoetproces om, dat deze dagen voor de Haagse rechtbank gevoerd wordt, aangespannen door 20.000 Nederlanders tegen de staat. Gisteren en vandaag zijn de eerste openbare zittingsdagen in het proces tegen de Neder landse staat vanwege de Stichting Verbiedt de kruisra ketten. Het doel van het proces is even simpel als veelomvat tend: via een juridische aan pak voorkomen dat in ons land kruisraketten geplaatst wor den. Het proces is de grootste ju ridische procedure die ooit aangespannen is, met een kleine 20.000 eisers. Tegelijk is het een gewoon proces, dat volgens de passende - en saaie - regels verloopt. Alleen zijn de pleidooien en verweren uit puttend, breedvoerig, vele uren lang en is de publieke be langstelling groot...zij het, dat die tegenvalt. Vier uur Oorlogsvoering, risico's voor burgers, oorlogsrecht, drei ging, territorium, genocide (volkerenmoord), straling, maatschappelijke aanvaar ding, slagvelden: sleutelwoor den in het meer dan 80 bladzij - den omvattend pleidooi, waar mee de zittingsdag dinsdag ochtend begon. De advocaten van de Stichting Verbiedt de Kruisraketten hadden er meer dan 4 uur voor nodig, het boekwerk voor te dragen te genover rechtbankpresident mr.D.Reising, zijn 3 mede- rechters en de 2 advocaten na mens de Nederlandse staat. Volgens de advocaten mr. Peter Ingelse en mr. Phon van den Biesen van de Stichting, die de 20.000 eisers samenbalt, is het proces 'een confrontatie van een oncontroleerbaar lij kende wapenwedloop met dwingende rechtsnormen; een beoordeling van oorlogshan delingen voordat deze hebben plaatsgevonden; het gaat om overleven'. Een kort geding ging aan het eigenlijke proces vooraf. De Stichting vond, dat de rechtbank voor de gelegenheid zou moeten uitwijken naar een ruimte, groot genoeg om de 20.000 eisers te bergen. In de voorgestelde grootste zittings zaal van het paleis van justitie in Den Haag kunnen hooguit 140 mensen. De rechtbank blééf bij die zaal, met daarbij een nevenzaal voor toehoor ders. Boos weken de organisa toren uit naar het Koninklijk Conservatorium tegenover het gerechtsgebouw. Via een straalzender en grote tv- schermen kan ook daar het proces op de voet gevolgd wor den. Camera's in de zittings zaal registreren alles. Lang niet alle 20.000 Neder landers, die zich opgegeven hadden als eiser, kwamen op dagen bij 'hun' proces. Dat was ook niet verwacht. Schrif telijk konden toegangskaarten aangevraagd worden. Maar ook niet alle ruim 1000 ver wachten presenteerden zich bij de drie zalen, demonstra ties bleven uit, de omvang rijke eigen ordedienst en (par ketpolitie sluisden de belang stellenden na strenge controle soepeitjes door. Om elf uur waren in totaal nog maar en kele honderden belangstellen den aanwezig. De dranghek ken stonden werkeloos. Ouderen In de zittingszaal bleef dins dag de publieke tribune zelfs leeg. Plaats genoeg ook in de nevenzaal, waar een kleine 70 mensen in het donker in ge wijde stilte via tv-projectie aan de lippen van hun advoca ten hingen. Opvallend is het aantal ouderen, die zij aan zij met prillere mede-eisers in opperste rust het proces op de voet volgen. Dat is ook het beeld in de grote, donkere en doodstille zaal van het conser vatorium, waar een paar hon derd procesgangers zitten en spandoeken taboe zijn. In de hal van het conservatorium is het beeld wat levendiger. Daar maken, tussen de tv-schermen die het proces weergeven, aan wezigen met koffie in de hand een gang langs kraampjes met buttons, stickers, posters met het symbool van Opland (strenge rechter die kruisraket wegschopt) en informatie van kernwapens tot De Zondeval van het Christendom. Een dagje uit vol bewust wording, een showproces, zo als cynische beschouwers ora kelen? De procesgang is er te serieus voor. Inclusief boos ge- In de doodstille zaal van het Haagse conservatorium volgen de belangstellenden het proces tegen de Staat. - FOTO ANP hakketak aan het begin, toen de landsadvocaten protesteer den tegen de vier uren van het pleidooi. „Zo dreigt het buiten menselijke proporties aan te nemen." Zo'n benadering èn de wei gering, het proces in een gro tere zaal te houden, betitelden de advocaten als schokkend: „De arrogantie van de macht; in wezen is dit ook een con frontatie tussen macht en recht. Wij vragen de recht bank in deze zaak recht te doen!" De conclusies in het pleidooi: gebruik en plaatsing van kruisraketten is onrecht matig en moet dus verboden worden. In een variatie op een bekende uitspraak: „Als het recht spreekt, zwijgen de wa pens." Volgens de advocaten na mens de staat, jhr. mr. J.L.de Wijkerslooth de Weerdesteyn en mr. G.de Groot, had het moeten blijven bij een idee voor een procedure. In een 2Vi durend verweer wilden zij aantonen, dat het proces on zinnig is. Want het gaat om een sterk politieke beslissing, waar de rechter af moet blij ven. De eisers moeten hun ge lijk maar zien te krijgen via de politieke kanalen. Bovendien nadert de parlementaire be sluitvorming over de kruis- vluchtwapens haar eindpunt al. Nederland plaatst ook niet de wapens, zo hielden zij rech ter en eisers voor, beschikt er niet over en gebruikt ze ook niet, maar verleent alleen de VS toestemming tot plaatsing en werkt daaraan mee. Nucleaire wapens beteke nen ook niets nieuws, aldus de pleitbezorgers van de Staat: de NAVO heeft die al meer dan 25 jaar. Deze en andere wapens zijn er juist om de veiligheid van de burgers te vergroten, in het kader van politiek-mili- taire maatregelen. De rechter moet daar afblijven. Toch ontkenden de landsad vocaten niet, dat veel mensen ernstige en emotionele bezwa ren hebben tegen de plaatsing van kruisvluchtwapens, 'die zij beleven als deprimerend'. Maar, vinden zij, er zijn veel meer van dergelijke maat schappelijke problemen, zoals milieuvervuiling en werkloos heid. Half miljoen Het proces wordt uniek ge noemd en heeft daarom inter nationale belangstelling. Uniek is alleen al, dat 19.548 individuele eisers de Staat willen aanpakken. Daarnaast eisen een reeks van maat schappelijke organisaties mee, zoals vakbonden, kerkelijke en andere vredesgroepen. Uniek is ook, dat voor het eerst in onze geschiedenis een nieuw in te voeren wapensys teem onderworpen wordt aan de vraag of dit systeem vol gens het (inter)nationale recht wel geoorloofd is. Het proces is, met alle voorbereiding, in feite al meer dan een jaar be zig en heeft de eisers al bijna een half miljoen gekost. In de zittingszaal was gis termorgen korte tijd aanwezig Sean McBride, de Ierse Nobel prijswinnaar voor de vrede (1974), voorzitter van het In ternationale Vredesbureau in Genève. Vandaag is de tweede zit tingsdag met voortzetting van de pleidooien en verweren. Dat zal wat levendiger zijn dan op dinsdag, dankzij de flitsender interrumpties van de advocaten over en weer. Of de rechtbank nu de eis toe- of afwijst, een tussenvonnis wijst of zich niet bevoegd tot oorde len verklaart; met hoger be roep bij Hof, Hoge Raad en Europees Hof zal het proces zich nog jaren voortzetten. Vandaag zullen de advoca ten van de eisers de landsad vocaten uitdagen, hun ver weer minder in algemene ter men te gieten en meer op fei ten in te gaan. Zij verwijten hen een te formele benadering, om de rechter af te houden van beoordeling van het vraagstuk - kernraketten. ADVERTENTIE. De enige echte Boekenweek is dit jaar van 12 t/m 22 maart. In die periode^^ontvangt u bij aankoop van f 19,50 aan boeken weer een aantrekkelijk geschenk. Dit keer: De Glazen Brug, een ontroerende speciaal voor de Boekenweek geschreven novelle van Marga Minco. Dus? Óp naar de boekwinkel. En doe uzelf Marga Minco cadeau. Als iemand die het goed ge bruik van de Nederlandse taal zou willen bevorderen en die het jammer vindt dat met name in kranten her haaldelijk dezelfde fouten, onjuistheden in het taalge bruik voorkomen in artike len, nieuwsberichten of sportverslagen van journa listen en artikelen van re dacteuren zou ik het vol gende onder hun aandacht willen brengen: 1) het ver keerd gebruik van 'te dan ken aan' en 2) het verkeerd gebruik van het woord 'be nauwd' in 'benauwde zege'. Journalisten c.q. redacteu ren maken blijkbaar geen onderscheid, tenminste som migen onder hen, tussen: te danken aan en te wiiten aan. 1 yjgSfrB6*' Te danken aan zeg je als het gaat over iets goeds, een succes, een overwinning. Te wijten aan zeg je in het ge val van een nederlaag, een teleurstelling, een tegenslag of iets van die aard. Zo las ik in het Commentaar 'Afge brand' van jl. zaterdag, dat het aan de dwarsliggers in het Deense Parlement 'te danken was' dat de Folke- ting de vorige maand het pakket EG-hervormingen had torpedeer, waar had moeten staan: 'te wijten aan de dwarsliggers'. Zo lees je in sportverslagen of in grote letters boven een sportver- slag dat deze of gene club een 'benauwde zege' heeft behaald, waar bedoeld wordt een 'benauwende ze- ge Van mensen zeg je dat ze het benauwd hebben of krij gen; je spreekt ook van een benauwde temperatuur in een hal of zaal en je zegt: 'wat is het hier benauwd'! maar van een zege, een overwinning zeg je niet dat ze benauwd is, maar benau wend. Als in een voetbal wedstrijd de spelers van de ene partij al gauw een ach terstand oplopen, kunnen ze het benauwd krijgen en er een schepje bovenop doen om aan een grote nederlaag te ontkomen, maar als de te genpartij dan maar net met de hakken over de sloot komt, behaalt ze een benau wende zege en niet een be nauwde zege. Wordt dit in gezonden stuk door de be treffende personen, voor wie het bedoeld is, gelezen? Ik ben benieuwd. Als het niet gebeurt is het niet aan mij te wijten. Effen Ed van Waesberghe Vandaag liep ik per geluk het belastingkantoor bin nen. Zesde etage maar dat was veranderd, 't Begon met gratis koffie, 2e kopje idem. Bij de bar zaten de heren en dames, die mij eerst verwe zen naar het videotoestel, waar die grapjassen van Farce Majeur een enorm programma opvoerden (in opdracht van het ministerie van Financiën, afd. Alge mene Belasting-Dienst). Vol grappen hoe men het biljet moet invullen. 'Dat kan toch allemaal maar in Nederland, maar veel raadgevingen op grappige manier! Dat is uit het leven gegrepen!' Einde video. Mijn biljet werd snel even ingevuld door een ambtenaar. Breda E.J. van Rossum du Chattel Wie vrijdagavond 1 maart jl naar de IKON-tv gekeken heeft, heeft kunnen verne men hoezeer het evangelisa- tiepaar Goeree de joden en veel christenen heeft bele digd en zelfs schade heeft toegebracht. Het echtpaar is flink op de vingers getikt door de Zwolse rechter. Het gspreksthema op de tv: Had de rechter daartoe het recht? De een vond van wel, de ander van niet, maar ik ben van mening dat het echtpaar Goeree een lelijke uitglijder heeft gemaakt. Het Joodse Volk is het uit verkoren volk en zal dat blijven. Voor mij is de zaak zo klaar als een klontje: De rechter in Zwolle heeft er heel wijs aan gedaan het echtpaar te veroordelen om verder kwaad te voorkomen. M.v.d. Broek Roosendaal Door Cees Manders ROME - Zal de traagheid van de Italiaanse justitie aan een Nederlandse vrouw de vrij heid teruggeven? De vrouw, de 49-jarige J. Q. uit Rotter dam, is op 8 juli van het vorig jaar door een Romeinse recht bank tot 12 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens bezit van heroïne. In Italië moet binnen één jaar na het eerste vonnis de zaak in hoger beroep zijn afgehandeld. Dezer dagen had het Ro meinse Hof het hoger beroep van mevrouw Q. moeten be handelen. Maar door proble men met tolken en talen moest de zitting tot nader order wor den uitgesteld. Iedereen hoopt nu dat het er niet meer van zal komen vóór 8 juli, want dan zal mevrouw Q. op die dag in vrijheid moeten worden ge steld. Gezien de traagheid van de Italiaanse rechtspraak ziet het daar naar uit. Mevrouw Q. heeft de 'kof fertruc' toegepast. Of op haar is de 'koffertruc' toegepast, lij dende vorm dus. 13 maanden geleden, op terugreis uit India en 'in transit' op het vliegveld van Rome is in de voering van haar koffer twee kilo heroïne gevonden. De koffer was haar, zo beweert ze, 'geleend' door een kennis in New Delhi. Want haar eigen koffer was op de heenreis in ongerede ge raakt. Die geleende koffer zou (zo was tegen mevrouw Qge zegd) later in Nederland wel door iemand worden opge haald. Mevrouw Q. hield voor de Romeinse rechter vol dat ze de koffer eerst had nagekeken, omdat ze vreesde als drugs koerier gebruikt te worden. Ze had toen geen spoor van he roïne gevonden. Volgens de Italiaanse wet kan voor een misdrijf (zoals in dit geval het „vervoer in transit van verdo vende middelen", waarop maximaal 15 jaar staat) nie mand worden gestraft die niet 'wilde' of niet 'wist'. Mevrouw Q. kan niet bewijzen dat ze niet wist dat ze heroïne ver voerde of dat ze dat in elk ge val niet heeft gewild. Ze kan ook niet aantonen dat ze alles heeft gedaan om te voorkomen dat heroïne een plaats in haar koffer kreeg. De enige reden om in haar goede trouw te ge loven zou haar blanco straf blad kunnen zijn. Vier kinderen Het Nederlandse consulaat in Rome heeft zich zeer inge spannen voor mevrouw Q zoals het dat ook voor andere Nederlanders, die met de Ita liaanse justitie in aanraking komen, doet. Men heeft de rechtbank met name gewezen op die onberispelijke levens wandel van Mevrouw Qen op haar moeilijke, persoonlijke situatie (vier kinderen). Maar het consulaat onthoudt zich uiteraard van een oordeel over de (on)schuld van mevrouw Q. Dat wordt aan de Italiaanse (appel)rechter overgelaten. De Romeinse rechter die haar tot 12 jaar gevangenis straf heeft veroordeeld twij felt dus niet aan de 'schuld' van mevrouw Q. En de appel- rechter zal waarschijnlijk in herhaling treden als mevrouw Q. geen nieuwe feiten aan draagt. Maar hopelijk voor me vrouw Qkomt het niet tot die appel-zaak of althans niet vóór 8 juli, de dag waarop de maximale termijn van voorlo pige hechtenis verstrijkt. De behandeling was gepland voor vorige week dinsdag. Maar de Nederlandse tolk was wegens ziekte niet in staat te komen. In dezelfde zaak staat een Indiase reisgenoot van me vrouw Qterecht. Hij heeft in eerste instantie dezelfde straf gekregen. Ook voor deze In diër was er die dinsdag geen tolk. Zo'n tolk was niet eens opgeroepen trouwens, omdat de justitie er geen heeft kun nen vinden. De zaak tegen bei den is toen maar van de rol af gevoerd. Het Nederlands consulaat heeft goede hoop dat het door de taalproblemen niet meer tot een vonnis komt, vóór de 9de juli. De spreekwoordelijke traagheid' van de Italiaanse justitie zal een handje helpen. De (toegewezen) advocaat van Mevrouw Qis er niet afkerig van om alle vertragingsmid delen die de wet toestaat voor dat doel aan te wenden. En de Officier van Justitie is niet van plan tegen te werken. Maar wordt mevrouw Qop 8 juli vrijgelaten, dan is ze nog niet terug in Rotterdam. Waarschijnlijk krijgt ze haar paspoort niet terug, en dan zal ze in Italië op het proces moe ten wachten. Maar alles hangt ervan af of de justitie deze zaak waard acht om tot aan een eventuele behandeling in cassatie te blijven vervolgen. Komt mevrouw Q. op 8 juli vrij dan zal het Nederlandse consulaat de Italiaanse justitie vragen mevrouw Qin Neder land op de behandeling van het hoger beroep te laten wachten. De zaak tegen me vrouw Qwordt dan nog maar een kwestie van de PTT. r is ooit een Amen- E I 1 .kaanse senator ge- E JL—rfweest die het Capitool 3 alleen maar betrad als hij 3 zijn zeven honden bij E zich had. In een van E de zuidelijke staten van Amerika heeft 3 ooit een mevrouw geleefd die meende E dat ze God was. Ze had tienduizenden 3 aanhangers. Hoe ik dat allemaal weet? E Het is me verteld door Tom, 3 een man van een jaar of zestig die ik ontmoette in een wel zeer E bruine kroeg ergens in New E York. Tom kan het weten, want 3 hij schrijft een boek over de Grote Amerikaanse Excentrie- E ken. Ik ben er overigens niet ge- 3 rust op dat Tom's magnum opus ooit zal worden voltooid. Want de auteur leek mij tot het soort E mensen te behoren dat droom en werkelijkheid niet zo goed van elkaar kan onderscheiden. E Hij was in gezelschap van een 3 collega die Gerald heette en gaande de avond steeds meer nadruk legde op zijn zeer geluk- 3 kig huwelijk. De uitbater van de kroeg - een zeker Fred die een damesschort droeg- knipoogde 3 naar mij iedere keer als Gerald gewag maakte van zijn huiselijk E geluk. Tom was een wat vervuilde heer met een cementkleurig ge- laat. Hij droeg een donkerblauw 3 uitverkoopkostuum, een rose overhemd dat dringend een E sopje nodig had en een zijden 3 stropdas waarvan de knoop - die half verscholen zat een van de reusachtige kraagpunten van het 3 hemd - door het vele gebruik alsmaar kleiner was geworden. Hij was journalist, net zoals Gerald trouwens. Maar het vak 3 interesseerde hem niet meer. E Het waren uitsluitend de Grote 3 Amerikaanse Exentrieken die 3 hem bezighielden: rijkaards die in plaggenhutten woonden en leefden van water en mieriks- 3 wortel, vermaarde politici die in hun vrije tijd de zwarte kunst 3 beoefenden en meer heden van 3 dat slag. 3 En dan waren er de Scandina- vische meisjes, die hij iedere vrijdagavond met een bezoek 3 vereerde, want het vlees was nog steeds zwak en bovendien was E Tom's vrouw een jaar of wat ge- 3 leden gestorven, overigens niet 3 te zijnen huize, maar bij zijn dochter die hij al jaren niet meer had gezien. S Nee, naar de begrafenis was 3 hij niet geweest. 3 Tom droeg zijn ellende met een eigenaardige monterheid en 3 een openhartigheid die hem zelf 3 eigenlijk tot een van de Grote Amerikaanse Excentrieken maakte. Hij het het ene glas Iers bier na het andere aanrukken. H Zo begonnen we aardig boven 3 ons theewater te geraken en de ?IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiUIIIIIIIHIIIIIIIIIl' omzetten van de zeer bru kroeg stegen zodanig dat uit] ter Fred op gezette tijden gratis glas verstrekte. Ik gaf Tom mijn adres t zijn boek over de Grote Amtl kaanse Excentrieken verschil;! zal ik een gesigneerd present] emplaar van hem ontvangen. Toen Tom tenslotte de i bruine kroeg in het hartje vj New York verliet, wist ik i dat dat boek nooit, maat ook nooit zal verschijnen. Ik zei dat ook tegen Getal] die om de een of andere re) niet met zijn vriend was meetJ gaan. Gerald zette zijn bril] ritste voor de zoveelste keer a helrode jekker open en keel J langdurig aan. Door Jo WIJnon „Waarde collega", sprak] tenslotte, „de illusie is er om ij menselijke ellende op een stand te houden. Het kern» van de zwakkeling is dat hiji dromen blijft koesteren, heb ik allemaal uit het citaJ boek. Maar één ding is zelt| Tom en ik zijn heel kleine jr gens in het vak. We hebben li nooit kunnen maken. En i overmaat van ramp komt Tol uit het zuiden, uit Atlanta daar wordt hij op de krant J op de dag van vandaag i voor gek gehouden. En wat (I huwelijk van mij betreft: dat inderdaad zeer, zeer gelukt maar ook weer niet zo kig... Begrijp je dat? Kun je] enigszins volgen?" Hij bestelde een nieuwe roi Iers bier. Fred schonk de vol en zei: "We zijn allemaal] hier, alleen Tom komt er eerlj voor uit". Wat kon ik anders doeni van harte mijn instemming ij tuigen? Waarop Fred zei dal ook het laatste glas niet hoeft] te betalen. Door Rien van Nunen NU HET ijs weer van de plas sen, kolken en sloten is, gaat er iets kriebelen bij sportvis sers. Noem het jachtinstinct, noem het een ontwaken uit de winterslaap, maar feit is dat binnen enkele weken honderdduizenden zoetwa tervissers en zeevissers de waterkant zullen opzoe ken Begin lente staat wat de zoetwatervisserij betreft in het teken van de voorn. Er is veel grote voorn te vangen langs de kanten van de grote rivieren. Die voorn zoekt men meestal niet diep, inte gendeel! Elke zoetwaterhen gelaar weet dat de voorn nu juist op de stenen komt om er te eten en te paaien zodra de tijd daarvoor rijp is. Vol wassen voorns dus en niet van die kleintjes! Goed vang baar aan de made, een broodvlok of een bolletje deeg. Voeren hoeft soms niet eens, maar kan een hulp middel zijn om de vis op de stek te houden. Voer niet in grote hoeveelheden, zeker niet tegelijk. Regelmatig een handvol onderhoudsvoer is beter en wel hetzelfde ritme als waar men nis mee vangt. Dat ritme ligt op een goede stek hoog, zelfs wel enkele keren binnen de minuut. Het spreekt vanzelf dat de hoe veelheid voer per worp dan minder kan zijn, maar zon der voeren vangt men bedui dend minder! Wellicht is het zelfs veel beter helemaal niet zoveel eetbare stoffen en vooral meelprodukten te voeren. Dat doen de Engelse vissers bij het voomvissen vaak ook niet. Wel voert men gran dioze hoeveelheden maden. Dat zullen dan in ons geval witte moeten zijn, want zoals men wel weet zijn rode kan kerverwekkend vanwege de stoffen die ze achterlaten in vis. Ook Engels, en zeker de moeite waard is het vissen met de match-hengel in combinatie met een pen. Erg spannend is dat, terwijl men het voordeel heeft een groter ge bied van de visstek te kun nen afvissen. Later in het seizoen, als hei met de voorn steeds dunneif wordt en de brasem de zon nigste stekken opzoekt, ka» men ook kiezen voor het nis sen op de grond door middei| non een SWIMFEEDEf] (voerkorfje van plastic) gewoon op een loodje. Daar-I voor kan en zowel Swingtipi i Quivertips of Winkle Pieken] gebruiken. Abacadabra ooo' hen die nooit vissen, mam geïnteresseerden vragen ej hun winkelier maar eeni| naar Het is trouwens ook hele- maal niet ongewoon eeWi vaat meer met toegevoegd! i geurstoffen (toegestaan nootj menselijke en dierlijke con-: sumptie) of andere toevoe-l gingen te experimenteren j Bekend is dat caramel, anijs enz. kunen helpen vis te lok ken. Veel sportvissers kijken nog steeds een beetje vreemi l op van het gebruik van nersej. duivemest. Bij het vissen op voorn naarmate het uxrrmetl wordt in mijn ogen haast\ onmisbaar! De mest kan men nia een (secure) duivenhef- hebber zien te verkrijgen Men zet er water op, schep] er veertjes e.d. af en mens' de duivemest met het droog- voer totdat men de juiste vochtverhouding heeft. Do'', kan men al de avond tevoren doen, terwijl men er aan Mj viswater, eventueel droop voer (stijgende delen) leef en geurstoffen aan toe kaf voegen. Duivemest maakt het voer langer werkzaam omdat het ook zonder allerlei kleefmiddelen een voerbo- goed bij elkaar houdt. Eef maal op de bodem valt W noer langzaam uiteen WOENSDAG 12 MAA Frai Van onzt PARUS - De Fran; landse Zaken, Pierre willen aftreden in ve affaire in Libanon, dit ontslag echter doorgaans goed inge nard Enchainé'. Reden voor Joxe's ontt van de onder hem resoi heidsdienst DST, die ve Irakezen op het vliegtuig Het tweetal was in Pari gearresteerd op verdenkir van betrokkenheid bij de r cente golf bomaanslagen in Franse hoofdstad. Ze bleke daar echter niets mee te mt ken te hebben. Amnesty Inte national meldde direct na uitwijzing dat minstens e van de twee dissidenten, d beide lid zijn van een in Ire verboden organisatie, dire na aankomst in zijn land w< geëxecuteerd. Als vergeldir hierop schoot de Islamitiscl Jihad een van de acht Fran: gijzelaars dood, waarvan enkele nu al een jaar in Lib. non worden vastgehouden. Het Franse ministerie va Buitenlandse Zaken in Pari; heeft gisteren foto's gepubl ceerd van de twee Irakezei Dit om te bewijzen dat ze i goede gezondheid verkerei De foto's waren gemaakt doe de Franse ambassadeur di het tweetal zondag in Bagda heeft kunnen spreken. Vo gens Irak hebben beide diss denten voorlopig huisarre; GENEVE (AP) - De Commis voor de Mensenrechten van] Verenigde Naties heeft maa! dagnacht laat een resolu| aangenomen, waarin het zetten van gewapende huij lingen door de 'racistische' gering van Zuid-Afrika woij veroordeeld. De Verenig Staten was de enige tege stemmer; tien landen onthij den zich van stemming. De 43-landen tellende coj missie van de VN vero deelde het feit dat Zuil Afrika steeds vaker huurlil gen inschakelt in zijn strijd i gen nationale bevrijdingsH wegingen en in zijn poging regeringen van de omringen landen te destabiliseren. Er| volgens de commissie spra van toenemende recruteri] financiering en training huurlingen. De commissie veroordeel! met 28 tegen acht stemmen F raëls agressie tegen de Pal| tijnen in de bezette gebie Amerika en vijf westel bondgenoten stemden tegenl er waren zeven onthouding^ iBBH AMSTERDAM (ANP) - De ncn- wilde dinsdag op de Amsterdamse! lectenbeurs niet echt op gang konr Wel was er enige vraag, maar die w bij de meeste fondsen overtroffen cL net aanbod, waarschijnlijk als ge\J van winstnemingen. Het resultaat 1 dan ook, dat de meeste aandelenfcl sen licht achteruit gingen na de fri winsten van de voorgaande dag. f Anders ging het toe op de obligal markt die er als een dijk zo vast bij I ^n hernieuwde reeks verhogin van afgifteprijzen van diverse baL en pandbrieven bevestigde de tencL tot een verdere daling van de rente.l Bij de grote aandelenfondsen laF e voedingsaandelen stevig in I markt. Unilever werd ƒ3,50 duu verkocht voor ƒ382,50 en voor Wes. wen hadden beleggers ƒ5,50 meer °P ƒ263. Ook Koninklijke Olie gingl vooruit en wel ƒ1,70 naar ƒ171,70. A1 en Hoogovens boekten winsten van e dubbeltjes, maar KLM moest ij naar ƒ55. Philips stond aanl van de ochtend onveranderd ƒ64,20. De banken moesten op Amro nal ctru§* ABN, die hoger was geopf tond aan het einde van de ochtenl foon1* °P ƒ588- NMB was ƒ2 kwijt! i ®n Credit Lyonnais was een r nfer minder waard op ƒ106,50. Tescbeiden winsten waren wea jega voor Aegon, Ahold, Gist-brocal Rl... van der Grinten en Nedlll rmann Tetterode boekte op ƒ161 antonius antonius ^congr.au, daniel gasthuis y* gasthuis y1 gasthuis gasthuis 4 booghuys 7 8* protz.hs 5 Prot.z.hs prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwei| (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenbel liduina ('s-h'boschi ('s-h'boschl ('s-h'boschj

de Stem | 1986 | | pagina 4