Bathse Spuikanaal 1 mei klaar Plan Waterspeeltuin Sluis niet haalbaar KANAAL TABOE VOOR SCHEEPVAART Oospronkelij ke Matthaus passie in kerk Aardenburg Overlegplatform uitkeringen in W -Z-V laanderen 6Als stad en land elkaar 9 Volwassen broers veroordeeld voor stelen kinderfiets Voorlichting voor huurders in West 4 Wat mij te wachten staatweet ik met ordt ataal VAN ZEELAND ouwer Tholen >1 veiling WEL OPKNAPBEURT ZWEMBAD Aardenburg IJzendijke Oostburg I laarT*,, uteyn"Van Dronke- PvdA-AFDELING DOET MEE REGIONALE WONINGBOUWVERENIGING JACHTHAVEN BRESKENS OP HISWA ELAND 3 u/OENSDAG 12 MAART 1986 t vuur spelende ben gisteroch- oorzaakt op de g van de vvo- n der H. aan de Tholen. ers zagen om- ur rookwolken annen opstijgen werd gewaar- laagde erin de bovenste etage e draagbalken verkoold en het schade op. Er d gewond. TENSDIJK - tigt zich in het entrum in Sint een nieuw be- rgelmaker Piet Sint Philipsland bedrijf, dat zich restauratie en van kerk- en s. Recente res- n onder meer de an het orgel in de e Doperkerk in meer, het herstel rtenskerk in Sint en de renovatie hanische kerkor- ehobobotkerk in 1 is Huijser bezig w van een groot iermee is een in- n ruim 2,5 ton ge- rA, 11 mrt - Aardap- Irk: In Bintje 35-50 I oogst 1985 werden 3 Jerhandeld voor leve- Pen ƒ7,70 per 100 kg. De lis kalm. In Bintje 50 loogst 1985 werden 91 Verhandeld voor leve- en prijs van 18,00 tot _0 kg, alsmede 77 con- ring mei tegen ƒ18,30 J stemming was flauw 1st 1986 waren het 14 Tegen ƒ28,70 voor leve- p stemming was kalm. iart - Appelen diver- 126. Winston: kil 96- 3-87, 60-91, 58, 26; ld! 67, 66-69, 36-69, 31-56, i's superb: kil 97,108- 69, 76, 75-90, 37-54. kl2 133. Gloster: kil _i, 58, kl2 77,71-83,78- Jrmgaard: kil 2 17,206, Istar: kl2 194, 145. Gol- kil 117-145, 127,98- kl2 63-122, 48-95, 41- 30. Goudreinette: kil 5, 88-94, 85-110, 64-71, 33-44. Rode boskoop: -163, 92. Karmijn de dl 180, 148-193; k!2 44- kil 196-238, 221-268, 161; kl2 143-201, 100- 127-147, 95, 75-99. Ap- Itrie wit: 2060. Confe- 1-177, 115-122; k!2 135- •120,45-78,67-75. Gie- i: kl2 192, 168-173,136, :my: kl2 146, 155-160, 14. Doyenne du Corn- 172, 36. Voorverkoop til 153-159,122, kl2143, il aantal colli 54380. Ikll van de vier Zeeuwse |e aan de werkzaam- te Terneuzen voof Ivan Es, veilingmees- Igenheid van hun a'- 'maart in restaurant gedeelte dat om 14« van de vier Zeeuwse an het dienstverband waren aan de veiM H. Amperse, plaats- loof dkeurmeester/ ai- administratie; P- P'j' pakstation; M. West' ïheid hiervan worm ij dag 4 april 1986 om tot 16.00 uur is er een i vanaf 16.00 uur >eide tweede kamerle* naart een werkbezoek meer een gesprek m Zeeland op het kan iga, voorzitter van a Prins van Oranje n* eleid, Liberale visie ïeden na de verkiez' wordt donderdag het COC in de achtf' g is 21.30 uur. len van St.-Sebasti3'" schutters in vier 10 [einkenszand de der uit Yerseke werd m ge van het samenga'" I J. Flips, medewerk I dewerker en A. Too I ril. Hen wordt 27 ma.l n de veiling te Kap*A ur de receptie om I Van een onzer verslaggevers ei UIS - De Sluise adviescom missie voor Welzijnszaken ziet „iets in het plan van D6«i om het plaatselijke zwembad te veranderen in een waterspeel tuin. Dat plan werd maandag tij dens de bijeenkomst van de commissie naar voren ge bracht door democraat H. Masclee. Toen hij merkte dat zijn voorstel geen steun kreeg, trok hij het terug. De commissie adviseerde in meerderheid het zwembad een kleine opknapbeurt te geven. Het moet niet gesloten wor den. In deze opknapbeurt moeten de perrons voor de badhokjes hersteld worden, de loopdekken opgehoogd en een anti-sliplaag aangebracht. Voorts moet er telefoon ko men, en is metsel- en schilder werk noodzakelijk. Alleen J. Boogaard (PvdA) verzette zich tegen deze aan pak. Hij vindt dat het bad to taal moet worden gereno veerd. De commissie vindt dat echter onverantwoord omdat men geen zekerheid heeft over de waterkwaliteit. Het bad krijgt water uit het kanaal Sluis-Brugge. Het afgelopen jaar was de kwaliteit daarvan redelijk, maar dat kan weer snel veranderen als er in Bel gië lozingen plaats vinden. De commissie hoopt wel dat de werkzaamheden nog voor het komende seizoen worden uitgevoerd. De wethouder, H. Lokerse, beloofde daar zijn best voor te zullen doen. Het voorstel moet wel wel de raad passeren. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Rond 1 mei komt het acht kilometer lange Bathse Spuikanaal, dat pal langs de Schelde-Rijnverbinding is aange legd, gereed. Drieëntwintig miljoen gulden kostte het graven van dit kanaal, dat van de Kreekraksluizen naar de Wes terschelde loopt en dat is ontworpen om waterpeil en - kwaliteit van het Zoommeer goed in de hand te kun nen houden. De Amsterdamse Ballast, Bagger en Grond BV, die sa men met Van Oord/Werken dam de klus opknapte, moest er maar liefst 5 miljoen m3 natte specie voor verzetten, waarvan 2 miljoen naar de plek in het Markiezaatsmeer is getransporteerd, waar Ber gen op Zoom huizen wil bou wen. Ondanks het feit dat de werkzaamheden niet altijd van een leien dakje gingen - er zat veel 'troep' in de grond - is het kanaal toch een half jaar eerder gereed dan gepland. Het Bathse Spuikanaal, op de waterspiegel 120 meter breed en 7 meter diep, is taboe voor de scheepvaart, maar niet voor de recreatie. Er ko men visplaatsen, die ook voor gehandicapten toegankelijk worden gemaakt, terwijl de Roeibond er zelfs internatio nale wedstrijden wil houden. Het kanaal krijgt een keu rige rietkraag, met de aanleg waarvan binnenkort een begin wordt gemaakt. Maar liefst vijf grote brug gen zijn er over het Bathse Spuikanaal geslagen: twee in de autosnelweg Bergen op Zoom - Middelburg (A 58), een in de oude rijksweg Bergen op Zoom - Goes, een bij Bath plus nog een spoorbrug, miljoenen- werken die buiten het bestek van de 23 miljoen vielen. Projectleider Han Jere- miasse, Goesenaar van origi ne, vertelde gisteren dat er rond de aanleg van dit kanaal nog een paar bestekjes komen. De ringdijk in de Wester schelde bij de Bathse Spuisluis moet worden opgeruimd en ook bij de Kreekraksluizen moet een dam, die nog in het kanaaltracé ligt, verdwijnen. Bovendien moeten er nog twee geulen worden gegraven. En last but not least wordt vol gend jaar mei, als Philipsdam en Oesterdam dicht zitten, bij de Kreekraksluizen een hoog waterkering langs de Ooster- schelde afgegraven. Voor al die werken samen moeten opnieuw miljoenen op tafel worden gelegd. Als alles klaar is vertrekt Jeremiasse, die ook jarenlang heeft gewerkt aan de aanleg van de Markiezaatskade bij Bergen op Zoom, naar Rijks waterstaat in Middelburg, waar hij een nieuwe taak krijgt. Het Bathse Spuikanaal, dat van de Kreekraksluizen naar de Westerschelde loopt, gezien van de spui nabij Bath - FOTO DE STEM/ BEN STEFFEN Van onze correspondent AARDENBURG - Aardenburg maakt zich op voor de 33e uitvoering van de Matthaus Passion van J.S. Bach, dit jaar op zondag 23 maart (palmzondg) in de St. Baafskerk van het oude stadje. In samenwerking met de stichting Oude Muziek te Utrecht heeft het Aarden- burgse Bachcomité dit jaar gekozen voor een zogemaamde Barok-uitvoering. Dat wil zeggen een uitvoering zoals Plaatselijk nieuws KVO - De afdeling Aarden burg van de KVO van de NCB houdt een bijeenkomst op 20 maart in De Roode Leeuw, aanvang 19.30 uur. De heer Boekhout van het Waterschap Het Vrije van Sluis zal spre ken over de taken van het Wa terschap, zoals waterbekken, wegen, zeewering en water kwaliteitsbeheer. Huldiging - Tijdens de jaar vergadering van de IJzen- '1 kse EHBO-afdeling is me vrouw J. Kopmels gehuldigd voor haar 25-jarig lidmaat schap. De jubilaris ontving het zilveren Maltezer-kruis. Voor Erna de Smet was er een bron zen kruis. Bndge - De Bridgesociëteit uostburg speelde de 6e en 7e wedstrijd voor de beker van net clubkampioenschap in Ho tel Victory. strüa a Uitslag 6e wed- v'tel, A-groep; 1. heren Neve- Vi" 2- heren Van Veen- i. ®er'3- heren Ouweneel-Ar- Van o I B-groep: 1. dames Da^ °Pdorp-Fermont, 2. echt er Verbist, 3. dames Lu- vwü n Dr°nkelaar. Ze- echtrf wedstrijd A-groep: 1. vt™P Risseeuw, 2. me- Th De Vuyst-de heer dp kniS' mevrouw Rosseel- monHTvNeve en heren Ra- Vrouw"r!^ser' B~groep: L me~ 2 Uoossens-de heer Gijs, I en Ao mes Voogdt-Visser dorn s Fermont-Van Op- die voor het eerst in 1729 In Leipzig werd gehouden. De belangstelling voor de Barok-uitvoering is op het eind van de vijftiger jaren op gang gekomen, vooral in Ne derland en Engeland. Uiter aard is bij een Barok-uitvoe ring sprake van een aparte stijl, onder meer tot uiting ko mend in het tempo waarin de Matthaus Passion wordt uit gevoerd. Daarnaast wordt te ruggegrepen naar de oude in strumenten en is er sprake van een begeleiding op twee orgels, hetgeen resulteert in een totaal ander klankbeeld. Nieuw is ook het optreden van twee orkesten. Deze 33e uitvoering staat onder leiding van dirigent Jos van Veldho ven, de vierde dirigent die Aardenburg in deze 33 jaar aandoet. Een fors aantal uit voeringen werd sinds 1954 ge houden onder directie van Piet van Egmond, later opgevolgd door Charles de Wolff en Jos van Immerseel. Het is de enige Matthaus Pasison die in Zeeland wordt uitgevoerd, dankzij de inzet van de stichting Bachcomité en met de financiële hulp van de provincie Zeeland en de ge meenten Oostburg, Sluis en Aardenburg. De uitvoeringen in de Kikkerstad behoren tot de belangrijkste in Nederland, waar sinds 1890 een ware Mat thaus Passion-traditie is opge bouwd, nadat Bach's partituur in 1829 teruggevonden was. Dat deze Passion van J.S. Bach zo'n bekendheid in Ne derland heeft gekregen, is in niet geringe mate te danken aan de in 1929 opgerichte Ne derlandse Bachvereniging, die voor de uitvoering op palm zondag in Aardenburg zijn koor en Barokorkest stuurt. De uitvoering in Aarden burg, waarvoor in de loop van de jaren een grote belangstel ling is ontstaan in binnen- en buitenland, begint om 14.00 uur en op tal van plaatsen in Zeeland zijn kaarten voor de uitvoering verkrijgbaar. In lichtingen hierover worden verstrekt door het Bachcomité Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De PvdA-af- deling West-Zeeuwsch- Vlaanderen en de Regionale werkgroep Uitkeringsge rechtigden hebben overeen stemming bereikt over het instellen van een overleg platform. Dat platform is op initia tief van de werkgroep ont staan en zal zich voorname lijk bezighouden met het be spreken van bepaalde pro blemen en informatie over dragen. Het platform gaat bekij ken wat de gemeenten kun nen doen voor de uitkerings- gerechtigden. Men wil dat de mensen met de laagste inkomens zoveel mogelijk worden ontzien. De groep vindt dat het gemeentelijk beleid moet uitgaan van het draagkrachtprincipe. De laagste inkomens moeten zoveel mogelijk worden ont zien bij stijginen van tarie ven en lasten. De sociale diensten moe ten verder een optimaal ge bruik maken van de wette lijke mogelijkheden. Het ge meentelijk steunfonds moet zo correct mogelijk worden benut en er moet een terug houdend sanctiebeleid wor den gevoerd, zo min moge lijk strafkortingen moeten er komen. De groepering is er van doordrongen dat de gemeen ten niet zoveel invloed heb ben op het beleid ten aan zien van de uitkeringsge rechtigden. Toch moeten de gemeenten proberen de knelpunten zoveel mogelijk bij te stellen. De toneelvereniging Groede met 'Als stad en land elkaar ontmoeten' Van een onzer verslaggevers GROEDE - De toneelvereniging 'Groede' bestaat vijftig jaar. Niet alleen brengt de vereniging al vijftig jaar voorstellingen, maar de helft van die periode speelt de groep al dialecttoneel. Twee jubilia in één klap dus. Momenteel repeteren de leden het stuk 'Als stad en land elkaar ontmoeten' van A. Zoetmulder. Het is wederom in dialect. Vrijdag 14 en zaterdag'15 maart wordt het opgevoerd in het plaatselijke café De Wulpenhoek, aanvang 20.00 uur. Na afloop is er beide keren een bal. - FOTO WIM KOOYMAN Het stuk wordt opgevoerd door Rie Morel, Ellen Bracke, Maatj e van de Luij - ster, Adelin Verheye, Hans van der Lin den, Benny Bracke, Peter van de Luij- ster en Levien Scheele. De grime wordt verzorgt door Ellen Bracke, de regie is in handen Adeline Verheije. T20 PAGINA ZEELAND 4 MIDDELBURG - Onder het motto 'samen uit, samen thuis' werden de twee gebroeders K. (28 en 29 jaar) uit Sas van Gent dinsdag voor de politierechter in Middelburg veroordeeld tot boetes van 250 gulden voor diefstal van een kinderfiets in de nacht van 23 op 24 december. Overigens had alleen broer J, K. de moeite genomen voor het beklaagdenhekje te ver schijnen, dit om te vertellen dat niet hij maar C. de fiets had gestolen. Het gebeurde na een avondje stappen, toen beide mannen besloten uit te kijken naar een 'transportmiddel' om sneller thuis te komen. Vol gens J. zou C. toen een kinder fiets gepakt hebben die onaf gesloten tegen een tuinhekje stond. „En toen die fiets er toch was, ben ik er uiteraard wel achterop gesprongen", aldus J. Maar C. verklaarde later te genover de politie dat het juist J. was geweest die opeens met het fietsje kwam aanrijden. „En toen zei ik natuurlijk geen nee", aldus J. „Dat zal dan nog wel de nodige ruzie geven in de familie", veronderstelde politierechter mr. Verstegen nadat hij het vonnis had uit gesproken. De 21-jarige B. L. uit Heeze 'organiseerde' een fiets vóór hij uit stappen ging. Het ge beurde op 22 juli toen hij op een camping in Nieuwvliet sa men met een paar vrienden besloot een bezoek te brengen aan een dancing in Cadzand. De fiets die hij even wilde 'lenen' stond weliswaar op slot, maar daar wist een van de maten wel raad op: een flinke dreun op het achterwiel deed het slot openspringen en toen hij die nacht werd aange houden (overigens voor een andere zaak waar hij niets mee te maken had) constateer den de politiemannen dat het fietsslot was geforceerd. OOSTBURG - De Regionale Zeeuws-Vlaamse Wo ningbouwvereniging houdt dit voorjaar vier voorlich tingsbijeenkomst voor de huurders in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De bijeenkomsten zijn in eerste instantie bedoeld voor de leden van de bewonerscom missies maar anderen zijn ook welkom. Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur in vin den plaats in het Schoondijkse parochie-huis Laus D'eo. De eerste wordt donderdag 27 maart gehouden. Het on derwerp is 'woonlasten en in dividuele huursubsidies'. J. van der Meer, regionaal voor lichter Directie Volkshuisves ting Zeeland, zal het hebben over de problemen rond de woonlasten, object- en sub jectsubsidies, de geschiedenis van de subsidie, de drie-basis tabellen, schijven tarief en uit zonderingssituaties. De volgende vergadering is woensdag 9 april, het onder werp van de avond is 'huur wetgeving en huurcommissie'. H. Maas, lid van een van de huurcommissies zal het woord voeren. Het is de bedoeling dat tijdens deze bijeenkomst de huurwetgeving in haar alge meenheid en het functioneren van de commissie in het bij zonder wordt behandeld. De geschiedenis van de wetge ving, financiering van de wo ningbouw, dynamische kost- prijshuur, puntensysteem, huurverhoging en verlaging en de plichten en rechten van huurders en verhuurders ko men aan de orde. Dinsdag 12 april wordt ge sproken over de juridische bij stand. C. IJdens van het Bu reau voor Rechtshulp Zeeland zal spreken over welke moge lijkheden er zijn op juridisch terrein als iemands belangen worden geschaad, hoe maak je daar gebruik van, wat is de rol van de advocaat en van de rechter, wanneer maak je ge bruik van de juridische bij stand, financiële consequen ties, proceskosten en de akte van onvermogen. De laaste voorlichtingsbij eenkomst vindt 12 mei plaats. Tijdens deze avond worden twee onderwerpen behandeld; bewonersemancipatie en wo ningbouwverenigingen. Het eerste onderwerp wordt toege licht door H. Bouwm?"" Ne derlands Christelijk li tituut voor Volkshuisvesting. Ge sproken wordt over inspraak en medezeggenschap van be woners. Het tweede thema wordt ingeleid door de direc teur van de vereniging, M. Goedbloed. Het verleden, de functie, doelstellingen, taken, structuur, participatie en de mocratisering komen aan de orde. Sinds kort houdt de vereni ging eenmaal in de veertien dagen een spreekuur in de kantine van het Oostburgse gemeentehuis. De bijeenkom sten vinden 19 maart, 2 april, 16 april, 29 april, 14 mei en 28 mei plaats tussen 14.30 en 15.30 uur. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Breskense jachthaven is voor de eerste keer vertegenwoordigd op de Hisvva in de RAI te Amsterdam. Komende vrijdag gaat deze grote water- en recreatiebeurs open. De jachthavenmeester W. van Meer weet niet wat hem te wachten staat. „Of het een succes wordt kan ik nog he lemaal niet zeggen. Ik wacht maar af", zegt hij. Zeeland is de gastprovin- cie tijdens deze beurs. Veel recreatieprojecten worden onder de aandacht van de bezoekers gebracht. Oost burg is daar ook met een flinke stand vertegenwoor digd. Een onderdeel daarvan zal de jachthaven zijn. „De haven neemt maar een klein gedeelte van de standruimte in. De kuststrook van Oost burg en het achterland krij gen de meeste aandacht. Dat is ook wel logisch omdat op de Hiswa weinig mensen zullen komen die een plaatsje in onze haven zul len zoeken. Nederland kent zoveel jachthavens, wij moeten het toch vooral van de buitenlanders en de in woners van de eigen regio hebben", zegt Van Meer. Korte tijd geleden was de jachthaven ook aanwezig op 'Boot', de grote waterbeurs in Düsseldorf. Die beurs is voor Van Meer een groot succes geworden. Hij is daar veel ligplaatsen kwijt ge raakt. „Ik kreeg ook veel aan vragen voor grote jachten, maar die kan ik niet kwijt. Wij hebben plaatsen voor boten de maximaal 17 meter lang zijn, ik kreeg echter verzoeken van booteige naars die schepen tot 26 me ter hebben. Die mensen kunnen hun boten bijna nergens kwijt. Dat zijn ook lieden die speciale voorzie ningen wensen, zoals een aansluiting voor telefoon, televisie en zelfs sateliet- aansluiting, maar ja, ze heb ben dan ook echte luxe sche pen. Een gewoon jachtje heeft zoiets niet nodig". Na Düsseldorf is Van Meer al zijn grote ligplaat sen kwijt. „We hebben nog zo'n dertig plaatsen vrij maar dat is normaal. Die heb je nodig om schepen aan te meren die voor een korte tijd Breskens aandoen. We hebben nog vooral ruimte voor de boten van zo'n acht tot negen meter lengte. Dat zijn de scheepjes van de mensen met een modaal in komen, en die hebben de af gelopen jaren een moeilijke tijd gehad".

de Stem | 1986 | | pagina 15