Fietsen voor Uruguay door de Kanaalzone Politieke forums in Terneuzen Bindings! brandwei FLATBEWONERS KATSPOLDER Boersma: Nog voor zomer provinciale minderhedennota gereed VVD EN DOOR CDA, D66 EN JOVD OP WEG NAAR Autoclub huldigt fcampioerwn Kerkorgel Hoek weel in gebruit DINSDAG 11 MAART 1986 VAN ZEELAND WERKGROEPEN VASTENACTIE: PAGINA ZEELAND 31 piNSDAGH MAART 198i TERNEUZEN - Een berekening van de stook kosten per appartement is de belangrijkste wens van de bewoners van de acht flatgebou wen in de Terneuzense wijk Katspolder. Twijfels Onjuist Nu opleiding KMBO-detail in Terneuzen MOSLIM-PROJECT PETRUS HONDIUS DRUK BEZOCHT UIT HET Firstlady Terneuzen Exotische show van zaken in Zaamslag Nieuw interieur bij Versprille Garage Van den Bosse in Oostburg verhuisd Tweede Hema in België McGregor nu ook 'voor de vrouw' Plaatselijk nieuws Sas van Gent Terneuzense kapster wint prijs in België OOSTBURG - De Ooi komt binnenkort met eel tesubsidie te geven aan kernen een huis kopen. Met dit voorstel willen del leefbaarheid van de kernen De WD claimt echter dat RAMPENOEFEN1 T16 Van onze correspondent SAS VAN GENT - De gezamenlijke werkgroepen Vastenactie in de Ka naalzone houden zaterag 15 maart een fiets-in, de laatste jaren vast onder deel van de vastenactie-activiteiten in Sas van Gent, Axel, Philippine, Sluis kil en Zandstraat. De fiets-in is een gesponsorde, recreatieve fietstocht en iedereen kan deelnemen. De bedoeling van de fiets-in is geld bij elkaar te fietsen vaor de financiering van over- ievingsprojecten in het Zuidameri- kaanse Uruguay. De Kanaalzone-parochies streven naar een totale Vastenactie-opbrengst van f 45.000,-. Deelnemers aan de fiets-in dienen met een door de werk groepen verstrekt formulier sponsors te zoeken onder familie, vrienden en kennissen, die per kilometer een wille keurig bedrag betalen. De route is in totaal 26 kilometer lang. Bij inlevering van het sponsorgeld ontvangan de fietsers een paspoort met routesche ma. De organisatoren hebben voor alle deelnemers een WA-verzekering af gesloten. Op gevaarlijke punten is oversteekhulp en op de route rijden servicewagens mee voor EHBO en pech. Op de rustplaatsen is er voor alle deelnemers een tractatie en in Sluiskil en Sas van Gent zijn bovendien pan nekoeken en wafels te koop. De fiets route zelf loopt via Philippine en Sluiskil. Voor het eerst dit jaar bestaat ook wandelmogelijkheid. In Sas van Gent zijn twee wandelroutes uitgezet vanaf basisschool De Valckeburcht. De wan delafstanden zijn 5 en 10 kilometer. Zowel de start van de fiets-in als van de wandeltocht is zaterdag om 13.00 uur. De startplaatsen zijn: in Sas van Gent De Valckeburcht, in Axel 't Ge- zellenhuis, in Philippine De Schotse Hoek, in Sluiskil 't Gildehuis en in Zandstraat De Straete. Voor deel name-informatie kan men terecht bij de diverse Vastenactiewerkgroepen. In Sas van Gent gaat de verkoop van tweedehandskleding in het Vas tenactie-winkeltje in de Grootmajoor straat overigens nog door tot en met 26 maart. De winkel is open van dinsdag tot en met vrijdag telkens van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. 'Bepaal stookprijs per appartement' Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De ko mende dagen tot de ge meenteraadsverkiezingen op 19 maart staan in Ter- neuzen bol van de politieke forum-bijeenkomsten. Morgen, woensdag, wordt er een door het CDA georganiseerde forum avond gehouden in het Zuidlandtheater. Vanaf 19.30 uur gaan prominente raadskandidaten met el kaar in de slag over ac tuele Terneuzense zaken. Het zijn P. Hamelinck (CDA), W. de Zeeuw (WD), W. van Walraven (PvdA), G. Klaassen (SGP), A. van Himme (Links Per- spektief), J. de Zeeuw (D66) en P. Hamelink (GPV/ RPF). Vrijdag zijn zowel D66 als de jongerenbeweging van de VVD, de JOVD, ac tief. D66 verzorgt vanaf 16.30 uur in de bovenzaal van café De Graanbeurs aan de Nieuwstraat een di- cussie-bijeenkomst over sociaal-economische zaken in de gemeente Terneuzen. Daarbij komt ook het plan van D66 om in Terneuzen een Economisch Technolo- gisch Centrum te stichten aan de orde. Via dit cen trum zouden nieuwe en be staande ondernemers uit het midden- en kleinbe drijf gratis advies kunnen krijgen op financieel, eco nomisch en sociaal gebied. Tevens komen aan de orde de mogelijkheden tot het aantrekken van een grootwinkelbedrijf en tot verruiming van de open stelling op zondagen van de winkels. Voor deze bij eenkomst - waarop ook de fraktievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer, Maarten Engwirda, aan wezig zal zijn - is een groot aantal plaatselijke en re gionale organisaties van middenstanders, onderne mers, werknemers uitge nodigd. Tijdens deze bijeen komst, die ook voor andere belangstellenden toegan kelijk is, zal het woord worden gevoerd door J. de Zeeuw, lijsttrekker van D66 voor de raadsverkie zingen, E. Renot, architect van het Economisch Tech nologisch Centrum en door M. Engwirda, die zijn visie zal geven op het belang van de landelijke ontwik kelingen ten aanzien van de gemeentepolitiek. Eveneens vrijdag houdt de JOVD een forum-avond in Hotel Rotterdam, spe ciaal gericht op jongeren Hieraan wordt deelgeno men door de lijsttrekkers van CDA (P. Hamelinck), PvdA (A. Stahl) en VVD (W. de Zeeuw). Aanvang 20.00 uur. Van een onzer verslaggevers Dit blijkt uit een onderzoekje in de wijk door het FNV-Terneuzen naar aanleiding van de vele klachten over de forse navorderingen aan service-kosten over 1985, die - afhankelijk van het blok - variëren van ruim 97 tot bijna 330 gulden per appartement. De FNV heeft zich inmid dels tot de Zeeuwse Huurcom- missie te Goes gewend met de vraag wat de bewoners tegen dergelijke onverwachte nav orderingen kunnen doen en wat de gevolgen zijn als er niet of niet op tijd zou worden be taald. Tevens wil de vakbond een bijeenkomst beleggen (waar schijnlijk dinsdag 18 maart), tijdens welke de bewoners van de in totaal 328 appartementen zich kunnen beraden op even tueel te nemen stappen en het oprichten van een democra tisch te kiezen bewonerscom missie, die de huurders kan vertegenwoordigen. Zoals vorige week al ge meld, hebben veel bewoners nogal wat twijfels of de na te betalen bedragen wel correct zijn. Ook vraagt men zich af hoe het komt dat deze navor deringen per blok zo enorm verschillen, hoewel elke huur der vorig jaar al maandelijks 210 gulden aan service-kosten moest neertellen. In dat be drag zijn wel onder meer de kosten voor verwarming, gas en water begrepen. Volgens de vastgoed-firma's Witte-Boussen te Terneuzen en Van Alten te Axel, die na mens de eigenaars (een groep partikulieren) het beheer voe ren over de flats, zijn de nav orderingen over 1985 enkel en alleen het gevolg van het extra gasverbruik voor verwar ming, veroorzaakt door de strenge winter en de relatief koude zomer van vorig jaar. 1 „Net als de PZEM werken wij met een voorschot en een eindafrekening", liet D. de Bruin van Witte-Boussen (be heerder van zes van de acht flatgebouwen) vorige week desgevraagd weten. „Ik snap dan ook al die drukte niet over de navordering, zeker niet als je ziet dat het de eerste maal is in de vijf jaar dat we het be heer voeren dat er door de huurders moet worden bijbe taald". Dat de navorderingen per flatgebouw zo enorm ver schillen, zou te maken hebben met de samenstelling van de bewoners. „In het ene blok wonen meer oudere mensen, die uiteraard veel stoken, dan in het andere". Veel bewoners vinden het echter een niet te pruimen zaak dat het gasverbruik per flatgebouw wordt gemeten en de daaraan verbonden kosten post eenvoudigweg door het aantal appartementen (41 per blok) wordt gedeeld. Volgens D. Nimmegeers, voorzitter van de Terneuzense FNV-afdeling, die als bewoner van een flat in Katspolder zijn mede-huur ders heeft opgeroepen samen iets te ondernemen tegen de navorderingen en andere klachten, willen de meeste huurders dat de stookkosten per appartement worden ge meten. talen als bijvoorbeeld een ouder echtpaar dat de hele dag stookt", meent Nimmegeers. „Daarom moeten er aparte meters per appartement ko men, zodat iedereen het eigen verbruik kan berekenen en weet wat hij moet betalen. Ook wordt dan voorkomen dat de bewoners plotseling wor den overvallen met zeer forse navorderingen". De beheerders denken er echter voorlopig niet aan om het huidige systeem te veran deren. „Alle bewoners kennen vooraf de huurvoorwaarden en daarin staat duidelijk hoe de stookkosten worden bere kend", aldus D. de Bruin na mens Witte-Boussen. „En nooit heeft iemand daarover geklaagd totdat er door het sterk gestegen gasverbruik vorige winter moest worden bijbetaald". Een bijkomend aspect is, volgens De Bruin, dat de apparaatjes die het gas verbruik van de cv per appar tement meten 'nogal onbe trouwbaar' zouden zijn. „Want het is natuurlijk on juist dat een alleenwonende huurder, die enkel 's avonds thuis is en dus hooguit een paar uur per dag de cv aan heeft staan, evenveel moet be- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Met ingang van het nieuwe schooljaar op 1 augustus gaat in Terneuzen de nieuwe opleiding 'detail' in het Kort Middelbaar Beroeps On derwijs van start. Deze nieuwe KMBO-opleiding wordt verzorgd door het Insti tuut voor Beroeps Begeleidend Onderwijs en de scholenge meenschap De Leeuwtjes. Het gaat om een tweejarige beroepsopleiding, waarbij jon geren van 16 tot en met 18 jaar worden geschoold tot verkoop medewerker in de detailhan del met op de specifieke bran ches gerichte afstudeer-rich- tingen. Voor meer informatie kan men terecht bij het Instituut voor BBO te Terneuzen of bij scholengemeenschap De Leeuwtjes. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Nog voor de zomer is de provinciale minderhedennota gereed". Deze bekendmaking deed de heer Boersma, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland en voorzitter van de com missie voor minderheden, tijdens de open dag over Moslims in het Petrus Hon- diuslyceum te Terneuzen. Boersma: „In deze nota is een provinciaal minderhe denbeleid uiteen gezet waarbij de twee provinciale consulenten ter ondersteu ning van de minderheden in Zeeland nauw zijn betrok- ken. Het beleid spitst zich toe op integratie en partici patie. Ons beleid richt zich echter vooral op stimulering van het aantal activiteiten, de uitvoering ligt bij de ge meente. Voor activiteiten met een instructief en pro vinciaal karakter is een klein bedrag beschikbaar. We moeten echter wel prio riteiten stellen". Met deze woorden opende de gedeputeerde de open dag, waaraan meewerkten het Petrus Hondius, De Turks-Islamitische Kultu- rele Vereniging, de provin cie Zeeland, het Provinciaal Opbouworgaan Zeeland en de gemeente Terneuzen. In de hal stonden diverse stands van onder meer de Wereldwinkel, de gemeente Terneuzen (onderwijs), de openbare leeszaal en ZAF. Al snel bleek dat er een grote opkomst viel te be speuren. De 900 Turken in Zeeuwsch-Vlaanderen lie ten niet verstek gaan. Als slot van het project Moslims in Nederland waren op het Petrus Hondius beide cultu ren samengekomen. Ten toonstellingen, demonstra ties van de dansgroep Hava Naguila en volksdansen door Turkse kinderen brachten de stemming erin. De liefde van de Nederlan ders en buitenlanders ging echter vooral door de ijnaag. Men kon hiervoor terecht in het Nederlands-Turks res taurant waar Turkse zoete hapjes, gemaakt door Turkse vrouwen en slaatjes gemaakt door leerlingen van lts De Vaart, grif werden verkocht. Gezelschapsspelen en ge zellig napraten, deden vooral de mannen in het Turks café. Verrast door de grote opkomst was men om half vier al door de voorraad heen en moest men ijlings nieuwe voorraad halen. „We hadden gerekend op zo'n De dansgroep Hava Naguila treedt op voor een Turks publiek - FOTO WIM KOOYMAN 2000 bezoekers. Een veel voud hiervan heeft echter de moeite genomen een kijkje te komen nemen. Dit is een bemoedigend resultaat en zal zeker bijdragen tot een beter wederzijds begrip. We moeten dit experiment ech ter niet beperken tot de scholen. Waar blijven in stanties als bijvoorbeeld de politie, het bedrijfsleven en niet te vergeten een verte genwoordiging van de ge meente Terneuzen die van daag verstek lieten gaan"? Aldus H. Akdag, provinciaal consulent. Tot slot werd de sluitings tijd van het project ruim schoots overschreden toen de Turkse band Ay Yldiz Turkse volksmuziek begon te spelen en Turken en Ne derlanders onder luide aan moedigingen de dansvloer betraden. Zakenleven ning is er nog een aantal leuke aanbiedingen in de nieuwe collectie. TERNEUZEN - Een jaar na de eerste vestiging van Firstlady in Hulst is de tweede geopend in Terneuzen in de Noord straat 84-86. Eigenaar is de heer J. Bosland. Op 6 maart ging de zaak open en kreeg het publiek de gelegenheid om de nieuwe collectie onder het ge not van een drankje te bekij ken. De collectie bij Firstlady is scherp.geprijsd omdat de zaak is aangesloten bij een lande lijk werkende groep die met elkaar in Nederland en ook daarbuiten kan inkopen. Ter gelegenheid van de ope- HULST - Maison Magdalena (damesmode), Van Westen (herenmode), Dees (kinderkle ding) en Van Fraeyenhove (schoenen en tassen) hebben hun modetocht weer achter de rug. Kapsalon Buyze zorgde met zijn vakmanschap en mo dieuze instelling voor de kap sels en bakker Risseeuw voor het gebak. De shows werden gehouden in Den Dullaert te Hulst, De Halle in Axel en in de Opstan- dingskerk van Terneuzen. De publieke belangstelling was - zoals verwacht- uitstekend te noemen. Zoals gemeld zouden de shows plaats vinden tegen een exotische achtergrond, die het uistekend bleek te doen als blikvanger voor een mode vol kleur en verrassingen. De za ken zoeken het in een exclu sieve mode voor de midden klasse. OOSTBURG - Schoenhandel Versprille in Oostburg heeft een nieuw interieur gekregen, waarin de collectie aantrekke lijk en overzichtelijk is uitge stald. De sterke kant van Ver sprille is zijn kwaliteits schoen, die aangepast aan de voetbreedte verkocht kan worden. De schoenhandel is her opend met een bijzonder drukke 'open-huis'-dag. De zaak heeft een klantenkring tot ver in de omtrek en zelfs in België. OOSTBURG - Autobedrijf van den Bosse in Oostburg is verhuisd naar een ruim pand aan de Industrieweg 19 in Oostburg. Die gebeurtenis is gevierd met een drukke recep tie op 7 maart, gevolgd door een open dag voor de ruime klantenkring van het autobe drijf. In de grote showroom zijn alle modellen Honda en Volvo te bezichtigen. Ook de nieuwe werkplaats biedt gelegenheid om een nog betere service te verlenen dan men al gewend was. Tijdens de openingsweek is er voor iedereen een mooi ge schenk. GENT - België krijgt eind dit jaar een tweede Hema-vesti- ging, als een winkel in Gent de deuren opent. In 1984 ging in Turnhout een Hema open. He- ma, onderdeel van KBB (Bij enkorf-concern), zal zich 'ver der oriënteren' in België, aldus een bekendmaking van Hema. In ons land zijn 192 Hema- winkels gevestigd, waarvan 114 franchise-vestigingen. Voor de nieuwe Hema zal een Belgische onderneming wor den gesticht door een reeds be staande Nederlandse franchi- se-nemer van de winkelketen. Er zullen in totaal 60 mensen komen werken op part time en full time basis. SLUIS - Onderzoek heeft het uitgewezen: 67 procent van de vrouwen kent het McGregor label en waardeert de prijs/ kwaliteitsverhouding. Genoeg reden voor dit merk om na zorgvuldige overweging en-voorbereiding voor de zo mer '86 met een complete vrouwenlij n op de markt te komen. In Zeeuwsch-Vlaan deren in ieder geval verkrijg baar bij Modehuis Raes in Oostburg en Raes Boutique te Sluis. De vrouw die McGregor voor ogen staat is sportief/ele gant gekleed en een tikje non chalant. Voor die vrouw is een lijn'opgezet vanuit de McGre gor filosofie: veel aandacht voor kleurgebruik en altijd kwaliteit. Van onze corrspondent ZUIDZANDE - De West- Zeeuws-Vlaamse Autoclub hield in hotel De Zwaan te Zuidzande haar jaarlijkse le denvergadering. Tijdens de vergadering werden de club kampioenen van het jaar 1985 gehuldigd. Uit het jaarverslag van se cretaris J. van Hanegem bleek dat de vereniging in het afge lopen jaar goed heeft gedraaid en met een deelname van ge middeld dertig rijders per rit niet slécht uit de bus is geko- "kampioen bij de bestuur ders in de a-klasse werd G. Vonck uit het Belgische Sint Gilles Waas, met op de tweede plaats J. van de Velde uit Ter neuzen en als derde J van de Hagen te Vlissingen. Bij de navigators in de a- klasse ging de titel naar me vrouw Van de Velde uit Ter neuzen voor A. van Engelen burg te Groede en mevrouw J. de Groote -Le Roy te Zuidzan de. Heemkundige Kring - Dig dag 11 maart houdt H. He linck uit Vlissingen in cuiti reel centrum De Speye dialezing onder de titel: Spoorweg Gent-Ternes zoals die vroeger was. De tl ganisatie van deze avond is| handen van de Sasse He kundige Kring. De lezing J delt over de aanleg en expli tatie van de spoorweg Terneuzen, ongeveer eem geleden zo bepalend voor ontwikkeling van Zeeuws Vlaanderen in het alger en Sas van Gent in het bijl der. De bijeenkomst begints 20.00 uur en is behalve vu HK-leden toegankelijk iedereen heeft. die Fotokring - Zaterdag zondag 23 maart houdt Sasse Foto Kring de jaarlijb fototentoonstelling in cult reel centrum De Speye. dens deze tentoonstelling lat de Sasse foto-amateurs den sultaten van het afgelope jaar zien. Onder de ingezot den werken is met name groot aantal fraaie zwart- opnamen. Ook kleurenfclt zijn van de partij en voorts er een doorlopende dia-pit sentatie. De opening van tentoonstelling is al vrijdag! maart. Van 17.30 tot 20.0 uur de expositie open. Zaterdag zondag kunnen fotoliefhti bers terecht tussen 14.00 18.00 uur. Van een onzer verslaggever! TERNEUZEN - De Ten» zense kapster Patricia Meijer heeft gisteren de Git Prijs van de stad Gent gewtt nen, een jaarlijks terugb rende wedstrijd die in at feurs-kringen zeer hoog sU aangeschreven. Patricia de Meijer wont belangrijke wedstrijd via derde prijs op het onderif watergolven, een tweeo plaats in het algemeen klas* ment en een eerste prijs bij - fönen. Par elk belanestellir cuun u«i g f het gaat om een liberaal plan, ter sprake gebracht in een vergadering van het college en enkele ambtenaren. Volgens de lijsttrekker van het CDA, wethouder A. de Feijter, zal het voorstel inhou den dat de gemeente een deel van een hypotheek voor haar rekening neemt. „Als iemand geld leent voor de aankoop van een woning en hij moet zeven procent per jaar aflos sen, moet de gemeente door fi nanciële steun er voor zorgen dat de koper slechts vijf pro cent per jaar moet aflossen. Wij moeten die twee procent voor onze rekening nemen". Wanneer het plan wordt inge diend kon hij nog niet precies vertellen. Het CDA-voorstel lijkt veel op een plan van de Oostburgse VVD. De liberalen willen een bijdrage van vijf tot tien pro cent op de koopsom geven. „Ik heb het idee een tijd geleden tijdens een vergadering van het college naar voren ge bracht", aldus De Feijter. „De liberalen hebben het vervol gens in hun verkiezingspro gramma opgenomen, maar het idee is van mij". Wethouder J. Thomaes (VVD) verklaart desgevraagd dat het idee toch van hem is. «Met het college en enkele kwam, kon het orgel ook worden uitgebreid met tweede klavier en vijf ni" registers. SAS VAN GENT - De driJ gemeentelijke brandweer] terdagavond bijeen in de 1 ren voor de jaarlijkse bind De avond ging van start met V" ^zenig diner gevolgd r de traditionele uitreiking f onderscheidingen en di- u. en de mededeling van VB„i gen en personeels verloop m het korps. ArrtfmefntelÜk commandant Arthur NotsehBele kondigdde mB^aZe^er^e'd voor het ko mende jaar een rampenoefe- litie fmrX001" brandweer, Po- v"]'®HBO en medische help- ninrf ;i6rs' Een dergeijke oefe- SChf's m 1985 tussen wal en schip terecht gekomen. grit0™ Notschaele als de Sas ^u'?,r?lrnandanten van) Waron ine en Westdorpe, menurc^ ^Preken over de sa fe lnWlrk/nf met de rijkspoli- korn= u? afgelopen jaar. Het ren.^estdorpe kreeg te ho-l Wordt met de enk°rt Van onze correspondent HOEK - Het gerestaur» en uitgebreide orgel val hervormde kerk te wordt zaterdag om 14.00 weer in gebruik worden fe men. Het 75 jaar oude ment wordt dan bespeeld i vaste organist Ko Wiss' diens coUega Arie Karre® uit Terneuzen. Na een korte uitleg ovt werkzaamheden die zijn richt, kunnen belangstel den het orgel van nabij W ken en eventueel bespelen "Jwi brandwerken ïes'-'l Het was aanvankelijk"; "jmte. de bedoeling het instrum"; öurgemeester W Dusar- laten restaureren. Maart® aiJn reikte zaterdag via allerlei acties zoveel •antm u__. ^eraag realisatie vanl B aan eenl brandweerlieden del - no°fa van "•andweerkn het gemeentelijkl ontving m 0rps te vergroten,! g hij uit handen van ge-1

de Stem | 1986 | | pagina 14