EK DE HILLEN marinevrouwen willen heroverweging gemengd varen PSP bereid links kabinet te gedogen Rudolf de Korte, superbezuiniger 'Veiligheid ruimteveren aan vluchtschema ondergeschikt' Rogers le Fred' Nitraat in drinkwater Dik en dun IEUWSOVERZICHT ODDOO' fmnnooonn o s i 11 e s .«AflisinAG 10 MAART 1986 FINNEN-BUITENLAND' PAGINA 3 0 S S I N o IN ACHTERHOEK Twee doden bij misdrijven in Enschede In mei twee acties in Woensdrecht Kruiend ijs trekt duizenden Marcos nam miljoenen mee bij vlucht Avondklok in Egypte opgeheven Hassan: PLO moet regering vormen Soares geïnstalleerd als president Italië doet mee aan SDI Alfabetisering van Haitianen Israël weigert 'zwarte joden' Populariteit Waldheim toegenomen Gonzalez waarschuwt bevolking M Zon en maan Hoogwater 22 u. P.R.O.F.S. es Club 5 - 12, 19.10en 21.30 u. wart-Huls es 1 Prizzi's honor, 18 ies 2 u. The sure thing. Ies 3 u. Miami supercops. 4, a.l. ontuchtkamp ont aart - 14.30 u. r - 15u. T her - 15 u. bouw - 20 u. 9' fhouwburg - 20 u. gezworenen', toneel. I Esprit - 'Zicht op I Zeeuwse landschap- 13 beeldende kunste- lop. dag. van 13.30-18 U. (tot 10 april). ZEN 1 - Etsen en penteke- bn Ada Overbeeke. Ge- [11-20.30 u. (t/m 20 AS kjk Museum - 'De [in de schilderkunst'. Ba. t/m vrij. 14-17 u., za. Sn 14-17 u., zon. 10-13 u. (tot 11 mei). FtPEN elgang De Singel - Mo- jale objecten en tekenin- |Ron van de Ven. Geop. '18.30 u. (tot 25 maart). T7 [tieve 74-jarige Amefi- ers heeft bij een recht en klacht ingediend te- Eederico Fellini's laatste btudio Metro-Goldwyn- ■n dollar schadevergoe- [ren een beroemd film- uo vormde met Fred As- is daarentegen van me- tlat haar naam, zoals die ped Astaire, zonder haar nming is gebruikt in de tan de film en voor zijn titeit „Zij begrijpt niet", trimaldi in een pers uing, „dat Fellini eer willen bewijzen aan fcn aan Fred Astaire". Imaldi wees er daarnaast de naam van de film in hgelse versie is 'Federico ki's Ginger and Fred'. Dat I z.i. meer dan voldoende Bat het hier gaat om fan- I van de Italiaanse regis- 3IIOM. 's3(uit 3(0}s 'japuosjll3^ ;m jjooj 'sjipaj 3j[oav set 'siqoaj paoq 'aapuosiidD nlNXPEKLO (ANP) - Op ver scheidene plaatsen in de Gel- aersc Achterhoek is een con centratie van ruim vierhon- ferd milligram per liter ni traat in het drinkwater aan- „(mffen. De maximaal toe laatbare hoeveelheid is vijftig milligram per liter en de ^htlijn voor de Europese Ge meenschap is niet meer dan 25 milligram per liter. uet water was afkomstig Lit particuliere drinkwater- löompen- Medewerkers van de chemiewinkel van de Vrqe 'universiteit in Amsterdam onderzochten zaterdag in Dinxperlo en Borculo water monsters van water dat opge- pompt wordt als drinkwater voor mens en dier. In Dinxperlo liep het storm. In drie uur tijd brachten meer dan driehonderd mensen fles jes water. Door de grote toe loop waren de onderzoekers niet in staat alle monsters te analyseren. Met honderden flesjes vertrokken zij in de avond terug naar Amsterdam. De mensen van wie het water afkomstig is krijgen de resul taten van het onderzoek toege stuurd. De resultaten van de onder zoeken die zij nog wel konden doen zaterdag waren of goed of direct boven de honderd milligram en een aantal daar van lag zelfs ver boven de driehonderd milligram per li ter. De onderzoekers verklaar den zeer geschrokken te zijn van de hoogte van de veront reinigingen en dat zij nooit eerder dergelijke gehaltes in het drinkwater hebben aange troffen. HOUSTON (UPI) - Om te voorkomen dat er vertra ging zou optreden in het vluchtprogramma van de ruimteveren heeft de NASA de hand gelicht met de vei ligheidsvoorschriften. Sommige astronauten mogen zich dan ook geluk kig prijzen dat ze heelhuids 'zijn teruggkeerd van hun missie. Dit meldde de Hous ton Post. De krant berichtte over de inhoud van een 12 pagi na's tellend memorandum dat de astronaut John Young, gezagvoerder tij dens de eerste vlucht met een ruimteveer, stuurde aan George Abbey, hoofd be manning van het Johnson ruimtevaartcentrum. „Als de leiding niet in staat is het ruimteveerprogramma stop te zetten om noodzakelijke veiligheidscorrecties aan te brengen, zal ze dat niet overleven en ook de drie ruimteveren of hun beman ningen niet", schrijft Young in zijn op 4 maart geda teerde memo. Het ruimteveer Challen ger en zijn bemanning ver ongelukte op 28 januari na dat door een defect in de rechterstuwraket de grote brandstoftank ontplofte. 'Marine breekt huwelijken' ENSCHEDE (ANP) - De 49-ja- rige Joh. Heinhuis en de 46-ja- rige B. Paping, beiden uit En schede, zijn dit weekeinde om het leven gekomen door een misdrijf. Heinhuis werd zaterdag avond doodgeschoten in een Enschede's café en Paping werd vlakbij zijn woning doodgestoken. Een onbekende man, die zijn gezicht had afgeschermd, kwam zaterdag rond half tien het café Hush Puppies binnen. Hij liep direct op Heinhuis af en lostte met een vuurwapen vijf schoten op Enschedeër. Heinhuis overleed ter plaatse. De dader vluchtte. Om kwart over zeven gis termorgen werd op het voor malige complex van het Zie kenhuis Ziekenzorg in de En- schedese binnenstad het lijk gevonden van B. Paping. De man werd met messteken in de borst om het leven ge bracht. UTRECHT (ANP) - De lucht machtbasis Woensdrecht zal in de maand mei het doelwit zijn van minstens twee lande lijk georganiseerde acties te gen de plaatsing van kruisra ketten op deze basis. Op maandag 5 mei is het sa menwerkingsverband BONK (Burgerlijke Ongehoorzaam heid Non-Koöperatie) van plan een massale blokkade rond de luchtmachtbasis te houden. Op zaterdag 17 mei wil een aantal vredesgroepen de basis met zo'n 20.000 men sen omsingelen en ludiek in pakken met spandoeken en door andere creatieve uitin gen. Dit hebben BONK en het 17 mei-overleg op afzonder lijke persconferenties in Utrecht bekend gemaakt. De vreedzaam bedoelde om singeling van de basis op 17 mei onder het motto 'Kruisra ketten nooit' is volgens woord voerder H.Straeter bedoeld om kiezers en politieke partijen duidelijk te maken dat de vre desbeweging niet in slaap is gevallen. Een ongewoon tafereeltje zondag in een tv-studio in Tokio. Daar maakte de langste man ter wereld, de 41- jarige Gabriel Monjane (245,7 meter), kennis met een van de dikste mannen ter wereld, de 29-jarige Oosten rijker Albert Pemitsch. De laatste had vanwege zijn vervoer naar Tokio voor nogal wat problemen ge zorgd: in het vliegtuig moesten zes stoelen worden verwijderd om een plaatsje voor Albert te vinden. DEN HELDER (ANP) - Het comité Vrouwen tegen Gemengd Varen heeft morgen een on derhoud met staatssecretaris Hoekzema (per sonele zaken defensie) over de problemen die het gemengd varen met zich meebrengt. De thuisfrontvrouwen zuilen trachten de staatsse cretaris over te halen het gemengd varen in herover weging te nemen. In eerste instantie mondeling. Mocht de staatssecretaris daar behoefte aan hebben dan is het comité ook bereid hem de vele brieven ter beschikking te stellen waarin marine mannen en vrouwen ervaringen met gemengd varen citeren. ORANJESTAD (ANP) - De speciale afgezant van de Ne derlandse regering, jhr. mr. E. van Lennep, is onverwacht op Aruba aangekomen. Hoewel officieel niets be kend is gemaakt over de be doeling van het bezoek, wordt op Aruba aangenomen dat Van Lenneps komst in ver band staat met de komende besprekingen tussen Aruba en Venezuela over een mogelijke heropening van de Lago-raffi- naderij van Exxon. Uit de brieven blijkt dat het gemengd varen tot nu toe en kele tientallen al dan niet ech telijke relaties heeft gekost. In Den Helder, waar ongeveer 85 procent van de bevolking bij de marine werkzaam is, zou het echtscheidingscijfer in middels zijn gestegen tot 35 procent, terwijl het landelijk gemiddelde op ongeveer 20 procent ligt, aldus het comité. De vrouwen tegen gemengd varen menen op grond van de brieven dat ook de operatio nele paraatheid van de marine door het gemengd varen in het gedrang is gekomen. Zo zou den vrouwen in brandbestrij- dingstaken onmogelijk de on der ongeveer vijf atmosfeer druk staande brandslangen in bedwang kunnen houden. Ook het slepen met zware ijzeren platen en staalprofielen bij averij-oefeningen zouden ze onmogelijk kunnen volbren gen. Het comité wil in ieder ge val dat het varen met ge mengde bemanningen, indien dat niet onmiddellijk kan worden gestaakt alleen nog plaatsvindt op basis van volle dige vrijwilligheid. „Nu krij gen mannen of vrouwen die niet met een gemengde be manning willen varen de aan tekening beperkt plaatsbaar op hun conduitestaat, hetgeen verdere promotie uitsluit en alleen nog benoeming op zoge noemde dumpplaatsen zoals portiersbaantjes betekent". Het is inmiddels regel ge worden dat marinemensen in telefooncellen op het terrein van de kazerne Willemsoord vrijwel openlijk gemeenschap hebben. Ook zouden jongere vrouwelijke militairen onder officieren tegen betaling in natura overhalen hun taken- boeken zo snel mogelijk voor voltooid te tekenen, hetgeen vrouwelijke militairen een sa larisverhoging van ongeveer 150 gulden per maand ople vert. Volgens het comité hebben ongeveer 2500 sympathiebe tuigingen aangetoond dat de aversie tegen het gemengd va ren in brede lagen van het ma rine- en het thuisfront leeft. Opvallend daarbij is dat vrij wel alle sympathisanten ano nimiteit bedingen uit angst voor represailles van de mari ne-leiding. Het comité zal de staatsse cretaris ook vragen een onaf hankelijk onderzoek naar de problemen die het gemengd varen oplevert in te laten stel len. Woordvoerder W.H.C. van Straten van de marine voor lichtingsdienst in Den Haag bestrijdt uitdrukkelijk de be zwaren van het comité. Volgens de marine-woord voerder blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat het echtschei dingscijfer in de regio Den Helder de laatste vijf jaar niet is gestegen en niet ongunstig afwijkt van het landelijk ge middelde. MARKEN (ANP) - Naar schatting tien- a vijftien duizend mensen hebben Marken bezocht om daar de vorderingen van het kruiende IJsselmeerijs te bekijken. IJsschotsen sluiten de vuurtoren op het voormalige eiland tot een hoogte van ongeveer zes meter in. Volgens de politie loopt de vuurtoren geen gevaar omdat de kracht achter het kruiend ijs door de windstilte zeer gering is. Wel hebben de bewoners van de vuurtoren enige overlast ondervonden, omdat de ijsschotsen on der meer door het keu kenraam naar binnen kwamen. Het kruiend ijs heeft ook enorme basaltblok ken langs de dijk tussen Enkhuizen en Lelystad opgestuwd. De blokken liggen op veel plaatsen tegen de vangrail van de weg over de dijk. In het verleden is het voorgeko men dat vanwege opge stuwde blokken en ijs- schotsen de weg voor het verkeer werd afgesloten. Het kruiend ijs op het IJsselmeer is ieder jaar een probleem. Deze win ter wandelde het ijs al eens een eethuisje in Urk binnen. Het komt ook re gelmatig voor dat vang rails door het ijs of opge stuwd materiaal worden platgedrukt. De kracht ervan is enorm. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PSP zal na de ver kiezingen onder geen beding verant woordelijkheid nemen voor een ka binet, maar wel een eventueel links minderheidskabinet 'gedogen'. „Het is nooit de bedoeling dat wij de rechtse oppositie zouden helpen zo'n ka binet weg te stemmen", aldus lijsttrek- ster Van Es gisteren tijdens de presenta tie van het verkiezingsprogramma. In de verkiezingscampagne zal de PSP meer de nadruk leggen op ontwapening dan op socialisme, aldus Van Es. „Maar dat is meer om praktische overwegingen. Het is moeilijk om 'socialisme' als strijd punt te nemen in een campagne", aldus Van Es die zich gisteren fel afzette tegen de paternalistische politiek van de PvdA. „Ook als de PvdA in de regering komt met het CDA is een krachtige linkse op positie nodig". Van Es hekelde de toenemende tendens van ongehoorde zakkenvullerij in amb tenarij, politiek en bedrijfsleven. De PSP zal zich ook sterk maken voor het terug trekken van Nederlandse legereenheden uit West-Duitsland. Volgens kamerkan didaat Branderhorst (nummer drie op de lijst) is dat een eerste stap richting af schaffing van de NAVO, en een handrei king aan de vredesbeweging. Door Maz de Bok UEN HAAG - Door omstan- Qigheden eerder dan verwacht waar niet bij verrassing wordt Rudolf de Korte (49) uit Assenaar minister. Verras- send is het wel dat hij op Bin nenlandse Zaken komt. Van de 2 een deugd makend heeft er Nijpels bij het aar voren schuiven van De wte vooral gekeken naar wens kwaliteiten op finan- c|eel-economisch gebied. Want vanuit die kwaliteit lijkt De »rte voorbestemd om na- n^ de VVD in de maanden et kabinet-Lubbers nog en 'n de daarop vol de formatie-periode een lormatie-perii eetste viool te spelen. Zo bezien is de uit nood ge- ren keuze voor De Korte zo fA D°g niet. Nijpels heeft nu "J1 "rancieel-economisch ge- en, de super-bezuiniger an de VVD in het centrum van de macht geplaatst. do 2 Korte is een van architecten van het bezui- S8sbeleid van het kabinet- einri umo Niet alleen was hij hot sterk betrokkken bij .I,, cpstellen van het regeer- het kabinet, hij is van v, ^enher en schrijver twm hnancieel-sociaal- omisch hoofdstuk van het voor a,e1klewngsproSram riod komende kabinetspe- 1 e Hij was ook degene die de voor de VVD al te modieuze ideeën van de partij commis sie-Polak - een 36-urige werk week, minder fors bezuinigen, meer consumptie, handhaving van het minimum(jeugd)loon, afschaffing van investerings premies voor het bedrijfsle ven- van tafel veegde. Van hem is ook het volgehouden pleidooi voor vergroting van de inkomensverschillen. De Korte studeerde wis- en natuurkunde in Leiden, waarna hij in de Verenigde Staten aanvullende studies deed aan de Harvard Business School. Hij werkte in het be drijfsleven in Hongkong en Ethiopië voordat hij algemeen verkoopleider en later direc teur werd van Unilever- Emery NV. In de WD speelde hij van het begin af aan een vooraanstaande rol als 'partij- propagandist'. In 1972 en 1977 leidde hij met succes de ver kiezingscampagnes. In dat laatste jaar werd hij zelf lid van de Tweede Kamer en het duurde niet lang of hij ver wierf zich een belangrijke plaats in de fractie. Eerste woordvoerder op het brede terrein van financiën, econo mie en sociale zaken. De bijdragen van De Korte op deze terreinen kenmerken zich dpor onverbloemde hard heid en duidelijkheid terwijl de oud-verkoopleider in hem steeds zorg draagt voor sim pele slogans. Hij is een mees ter in de herhaling: zo willen wij het, zo moet het, zo is het. Een goed debater, die dreigend verlies in het debat steeds tracht te ontlopen door zijn argumenten te herhalen. Bij de vaststelling van het VVD- verkiezingsprogramma bepleitte en haalde De Korte een bezuinigingsprogramma voor de komende kabinetspe riode van 18 a 20 miljard met daarnaast, een iaarlnlrse las tenverlichting voor burgers en bedrijven. In juli van het vorig jaar tamboereerde hij op de noodzaak van een belasting verlaging voor de burgers in 1986. Het kabinet, inclusief de VVD-ministers, hoorde hem niet eens. Hij verzette zich ook tegen 'aantasting' van de WIR. Ook dat verloor hij. Een nogal pijnlijk verlies voor de man, die de kampioen van het be drijfsleven genoemd mag worden. In het Kamerdebat van af gelopen donderdag over de ge volgen van de prijsval van olie wees De Korte het idee van premier Lubbers om die ge volgen ook door het bedrijfsle ven te laten opvangen (lagere WIR-premies, geringere fis cale aftrek op vermogen en voorraden), van de hand. De extra aardgas-tegenvaller moet, aldus de WD-woor- voerder, primair door extra bezuinigingen worden opge vangen, waarbij aanvullende maatregelen in de lastensfeer voor burgers en bedrijven op de tweede plaats komen. Za terdag zei hij in een radio-in terview: „Het bedrijfsleven moet niet op kosten gejaagd worden. Op het gebied van lastenverzwaring moeten er nauwelijks maatregelen voor het bedrijfsleven komen." Waar wil De Korte dan de bezuinigingen vandaan halen? Donderdag pleitte hij voor verlenging van het regeerak koord met één jaar. Dat bete kent in 1987 nog eens 7 miljard bezuinigen plus 'enige maat regelen in de lastensfeer'. Welke maatregelen en hoeveel gaf De Korte niet aan. Indien De Korte zich geheel wil houden aan het regeerak koord, bij de opstelling waar van hij in de eerste linie be trokken was, dan betekent dat ook het hanteren van de toen vastgestelde verdeelsleutel. Dan staat De Korte bij een to tale bezuiniging van 7 miljard voor ogen het snoeien van 2 miljard op de arbeidsvoor waarden van ambtenaren, 2 miljard op de sociale zeker heid, 2 miljard op de uitgaven van de departementen en 1 miljard op de volksgezond heid. Bij de presentatie van het WD-programma hield De Korte staande, dat zijn partij de koopkracht van werkenden en uitkeringsgerechtigden wil handhaven. Maar hij bleef on duidelijk over de vraag hoe Rudolf de Korte met vrouw en kinderen aan de wandel in hun woonplaats Wassenaar. -fotoanp dat bij de voorgenomen bezui nigingen kan. Er is reden om aan te nemen dat De Korte de bezuingingen wil halen uit een forse inkrimping van het ambtenarenapparaat en uit het snoeien in de zogenoemde inkomensafhankelijke subsi dies als de individuele huur subsidie, de studiefinancie ring, de gezinsverzorging. Met alle gevolgen van dien voor de koopkracht van juist de lager betaalden, Ook verlaging van de kinderbijslag zou in dat be zuinigingsbeleid passen. Het zal interessant zijn te zien hoe en of minister De Korte als (tijdelijk; een andere post in de sociaal-economische vijfhoek in een volgend kabi net ligt meer voor de hand) minister van Binnenlandse Zaken erin slaagt de bezuini gingsideologie van de WD tot gelding te brengen. Of hij op gewassen is tegen Lubbers moet nog blijken. Hoe hij met de ambtenarenbonden - die in hem, zoveel is zeker, een hard onderhandelaar krijgen- om gaat zal mede bepalend zijn voor zijn verdere politieke toekomst. HONOLULU (REUTER) - Ex-president Marcos en zijn gezel schap hebben circa 3,1 miljoen gulden aan Filippijns geld mee genomen naar Hawaii. Het grootste deel van het geld zat in kar tonnen dozen. Dit heeft de Amerikaanse douane meegedeeld. De douane verstrekte bijzonderheden over de bagage van het gezel schap nadat een federale rechter in Honolulu een verzoek van Marcos' advocaten had afgewezen de onthulling te verbieden. De Centrale Bank van de Filippijnen heeft een geding aangespan nen om het geld terug te krijgen. CAIRO (RTR/DPA) - De avondklok die in de Egyptische hoofd stad Cairo was ingesteld na de opstand van de veiligheidspolitie, tien dagen geleden, is opgeheven. De scholen en universiteiten gingen weer open. Bij de opstand van ongeveer 17.000 recruten van de veiligheidspolitie werden hotels in brand gestoken, als mede andere toeristische faciliteiten in de buurt van de pyrami ded Volgens de krant al-Ahram zal president Moebarak een on derzoek instellen naar de oorzaak van de gewelddadige uitbar sting onder de recruten, waarbij 107 doden en meer dan 500 ge wonden vielen. MARRAKECH (RTR) - Koning Hassan van Marokko heeft de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO opgeroepen een rege ring in ballingschap te vormen. Daardoor zou de organisatie meer respect afdwingen, terwijl een dergelijke stap ook be schouwd zou worden als een losmaking van het terrorisme. De PLO is voor verzet, niet voor terrorisme, maar de verwarring die hierover heerst schaadt de organisatie, aldus de koning. LISSABON (UPI) - Mario Soares, een vroegere socialistische eerste-minister, heeft zijn ambtseed afgelegd als eerste burger president van Portugal in zestig jaar. De plechtigheid had plaats in het paleis Sao Bento in Lissabon, in aanwezigheid van de par lementsleden en honderden buitenlandse gasten, onder wie vijf Europese en Afrikaanse presidenten, acht premiers en de vice- president van de Verenigde Staten, George Bush. De nieuwe president heeft bereidheid uitgesproken om samen te werken met het sociaal-democratische minderheidskabinet van premier Anibal Cavaco Silva, dat zijn tegenstander steunde. De afgetre den populaire president Eanes heeft gezegd dat hij in de Portu gese politiek actief blijft. Soares (rechts) tijdens de eedaflegging. In het midden par lementsvoorzitter Amaral en links de aftredende president Eanes. - fotoap ROME (AFP) - De regering van Italië gaat ermee akkoord dat Italiaanse ondernemingen deelnemen aan het Amerikaanse ruimtewapenonderzoek, het Strategische Defensie Initiatief (SDI). Waarnemers wijzen erop dat Italië laat is met zijn reactie op de Amerikaanse uitnodiging mee te doen aan het SDI-onder- zoek naar een raketdefensiesysteem in de ruimte. De Britten hebben reeds een samenwerkingsakkoord met Washington ge sloten. De Bondsrepubliek is in onderhandeling met de Ameri kanen, terwijl de Franse regering van officiële deelneming niets wil weten maar bedrijven vrij laat eventueel wel mee te doen. De Italianen willen de achterstand die zij hebben opgelopen door hun aarzelende houding zo snel mogelijk inhalen. PORT-AU-PRINCE (RTR) - De kerk en de staat op Haïti heb ben zich verenigd om een grootscheepse alfabetiseringscam pagne op gang te brengen in het land waar slechts 29 procent van de bevolking kan lezen en schrijven. De rooms-katholieke bisschoppen van Haïti en drie op bezoek zijnde Amerikaanse bisschoppen opende vrijdag de campagne, mission Alfa, die 60 miljoen gulden gaat kosten. Mission Alfa heeft tot doel 3,5 mil joen Haïtiaanse volwassenen binnen vijf jaar te leren lezen en schrijven. Daarbij zal het Creools als basistaal worden gebruikt. TEL AVIV (DPA) - De Israëlische overheid heeft aan 26 'zwarte joden' uit de Verenigde Staten de toegang geweigerd omdat zij op grond van valse gegevens zouden zijn gekomen om zich in Is raël te vestigen. De Zwarte Hebreeërs vormen een sekte in de Verenigde Staten die zich tot joden hebben uitgeroepen en waarvan in het zuiden van Israël al een nederzetting van twee duizend man bestaat. De Israëlische autoriteiten en het opper rabbinaat erkennen de 'zwarte joden' niet als joden. De regering in Jeruzalem zoekt al enige tijd naar een juridisch middel om de aanhangers van de sekte naar de Verenigde Staten terug te stu ren. WENEN (REUTER) - De gewezen secretaris-generaal van de VN en kandidaat voor het Oostenrijkse presidentschap Kurt Waldheim heeft zijn voorsprong op zijn socialistische tegenstan der verdubbeld sinds de beschuldigingen over zijn oorlogsverle den, aldus een opiniepeiling. In het verkiezingsonderzoek spreekt 42 procent van de Oostenrijkers zich uit voor een presi dentschap van Waldheim. Kurt Steyrer, de kandidaat van de so cialistische partij (SPO) komt uit op 34 procent. Het Oostenrijkse tijdschrift Profil en de New York Times meldden afgelopen week dat Waldheim lid is geweest van een organisatie van nazi studenten en van de SA, de paramilitaire vleugel van Hitiers NSDAP. Profil heeft aangekondigd dat het nieuwe, voor Wald heim belastende gegevens zal publiceren. Volgens het blad be vestigen deze gegevens dat Waldheim lid is geweest van de SA. MADRID (AFP/DPA) - Premier Felipe Gonzalez van Spanje heeft gezegd dat de.volksraadpleging van woensdag over blij vend lidmaatschap van de NAVO, belangrijker is dan parle mentsverkiezingen. De eerste-minister waarschuwde de Span jaarden opnieuw voor de gevolgen van een afwijzing. Hij vroeg zich af wie die afwijzende politiek ging voeren en hij wees erop dat de immense meerderheid van partijen in het parlement, op de communisten en de twee afgevaardigden van links van Bas kenland en Catalonië na, zich hadden uitgesproken voor hand having van het lidmaatschap. Volgens de jongste opiniepeilin gen hebben de tegenstanders van blijvend NAVO-lidmaatschap een min of meer duidelijke voorsprong, maar veel Spanjaarden onder de 27 miljoen stemgerechtigde deelnemers hebben hun keuze nog niet bepaald. VANDAAG/ Zon op: 07.06. Zon onder: 18.35. Maan op: 07.30. Maan on der: 18.26 MORGEN/ Zon op: 07,04. Zon onder. 18.36. Maan op: 07.41 Maan onder: 19.42. VANDAAG/ Bath: 03.14-15.34. Hansweert 02.56-15.21. Terneuzen 2.13-14.35. Vlissingen: 1.53-14.14. Wemeldinge'. 03.32-15.52. MOR GEN/ Bath 03.51-16.10. Hansweert: 03.32-15.55. Ternereen: 02.48-1.5 09. Vlissingen: 02.29-14.49. Wemeldinge: 04.10-16.29.

de Stem | 1986 | | pagina 3