iegel: Nog geen besluit ïerste verbalen ontduiken publicatieplicht jaarcijfers tten Kamer heeft nog tal van vragen over Moerdijk I )e^elHd Geen Mediawet meer in deze kabinetsperiode FNV versterkt actie voor vrouwen 1000 wachthuisjes erbij doorzichtigheid troef Naslagwerk Nederlandse literatuur Banken willen niet praten over verdere atv Tractor zorgt voor doofheid BINNENLAND lier jaar voor loodschieten >edrijfsarts )ok WAO telt nee in rbeidsverleden DEN HAAG - De Economische Controle Dienst heeft deze week de eerste tientallen verbalen opgemaakt tegen ondernemers die verzuimd hebben hun jaarstukken openbaar te maken. Het eksklusieve karakter van een Interf inish wand komt niet in z'n prijs tot uitdrukking. inïerfinish DE STEM COMMENTAAR PvdA-vragen over Bredase politiemensen vestigingsplaatsen kerncentrales OPEN HUIS Lubbers: werkloosheid daalt weer LANDELIJK BUREAU EN PROEFPROJECTEN PAGINA; 7ATERDAG 8 MAART 1986 T28 PAGINA 3 I staat. Een toe- l de directies is pk met de on- pen -oude |raan toe: „De vast aan de Ik zou in een renzen wilieil de maat- bescherming Imers". fcr Hart betreft onele cao over- ler slechts een pomst te komen pties" voor de bnderlijk. Uni- ken zijn in zijn paid. Vooral nu lomputer) blijft Ie mens allang Juist als in de mens de ene len wat langer, leek misschien lop andere uren i de zijnen wil- den vrijhouden kunnen inspelen feische verande- nel met mensen Ichuiven en de te slim af te cht van een on paar alleen een Idie weet dat er Tdozen en een blende conjunc- Irakte vakbewe- |kant staan, kan „Economische lenige dat werk ken Ter Hart en pteur Dekker in denk dat werk- pogingen zullen orkomen dat de weer in kracht Van onze Haagse redactie IiFN iiaAG - De Friese Commissaris der Ko- nüin Wiegel is ook gisteren nog niet tot een Jsluit kunnen komen over een eventuele kan- Matuur voor het ministerschap van Binnen- Indse Zaken. Tjjet premier Lubbers had Wiegel gisteren Lhts telefonisch contact, om een nieuwe af traak vast te leggen voor dit weekend. „Tele- lisch als de heer Wiegel definitief 'nee' zegt, ontmoeting als daar aanleiding voor is," jdus gisteravond desgevraagd Lubbers, fvolgens Lubbers heeft het kabinet gisteren Lt willen vooruitlopen op de vraag of het, als Wiegel tijdelijk naar Den Haag terugkeert, zijn functie in Friesland wil openlaten. Lub bers noemde die vraag 'niet relevant', nadat woensdagavond Wiegel zijn claim op een te rugkeer naar Leeuwarden losliet. Lubbers, die benadrukte dat Wiegel formeel nog geen kandidaat is - „Nijpels heeft hem ge vraagd, ik niet" - zei zich heel goed te kunnen voorstellen dat de Friese commissaris voor een moeilijk afwegingsproces staat, ook nu het er alleen nog om gaat zijn oude ambt te verlaten. „Maar als het op een verantwoorde manier te plooien is in Friesland, is hij een uitstekend kandidaat voor het ministerschap." Hans Wiegel FOTO ARCHIEF DE STEM BUNNIK (ANP) - Alrecon, de reclame-verkooporga nisatie voor het openbaar vervoer, heeft bij Janse Systemen in Eindhoven 500 wachthuisjes (abri's) be steld. Nog deze maand hoopt Alrecon een tweede serie van 500 te bestellen. Dit is afhankelijk van de snel heid, waarmee door ge meenten bouwvergunnin gen worden afgegeven. Alrecon heeft een' plan ontwikkeld dat voorziet in kosteloze plaatsing, onder houd en reclame-exploita tie van 5000 tot 6000 huis jes, neer te zetten in een periode van vijf jaar. Het is de bedoeling dat de eerste 500 huisjes nog voor juni zijn geplaatst. Alle abrié zullen in Neder land worden gemaakt. Met de eerste order is 2 mil joen gemoeid, aldus Aire- I duizend eisers bnnen gegeven de [te willen bijwo- secretaris Piet jn met diverse Inderhandelingen er rechtstreekse I.-uitzendingen, ps van de rechters kruithof over een |e maand. Het ziet i niet naar uit dat praak het proces- rdt gesldten. Orf I wordt door een (partijen nog be- Ifëld ên daarna chtssysteem nog naar de Hoge aar het Europese Rechten van de ing Verbiedt de ;en spreekt in dit van een 'meerja- Gevolg van de tsgang voor de s dat van de met geld waar- hting in 1984 be- even ton) de bo dy k zichtbaar is Aan alle 20.000 ;evraagd om nog g gulden te stor- name de salaris twee advocaten te jven betalen. Vol- thof stroomt het dels alweer bin- j is er niet bang estopt zou moeten igens geldgebrek. ndernemers over EN BOSCH (ANP) - De Khlbank in Den Bosch heeft Tijdag de 46-jarige K. K. uit yndhoven vrijdag veroor- teld tot vier jaar gevangenis- raf. De man schoot in no- «mber vorig jaar de bedrijfs- (ts van DAF Trucks, de 61- rige C. Rietdijk uit Leemde, »d. De arts vond dat de ver achte, werkzaam op de pro- iktieafdeling van het bedrijf, a een periode van ziekte weer sn het werk kon. De ver- ichte was het daar niet mee sns. Volgens het psychiatrisch apport was de verdachte tij- jns het gebeurde sterk ver anderd toerekeningsvatbaar, t officier eiste op de zitting an 21 februari zes jaar ge- ingenisstraf. EN HAAG (ANP) - Ook de erlode waarover men een ar- ddsongeschiktheidsuitke- ng kreeg, telt mee bij het rijgen van een werkloos- lidsuitkering volgens de euwe werkloosheidswet IWW). Die tijd wordt meege- kend bij het bepalen van het genoemde arbeidsverleden. In de nieuwe wet geldt een tot een arbeidsverleden aaraan men moet voldoen n in aanmerking te komen tor een uitkering van een ilf jaar en de daarop aan- uitende vervolguitkering in een jaar. De eis houdt in it men in de laatste vijf jaar, torafgaand aan de werkloos- id, ten minste drie jaar een enstbetrekking moet hebben ehad. De staatssecretarissen van dale zaken, de Graaf en appeyne van de Coppello, ibben vrijdag de Tweede amer deze wijziging voorge- eld. Van een onzer verslaggevers De controle-ambtenaren hebben echter de indruk dat nalatige ondernemers in groten getale alsnog hun cijfers indienen. „De naleving van de nieuwe wet is overweldigend", zegt zelfs de heer Pruszner van het ECD-district Amsterdam. Zijn ambtenaren hebben bij enkele kleinere Kamers van Koop handel in Noord-Holland vastgesteld dat meer dan 70 van de ondernemingen intus sen de jaarstukken heeft gede poneerd. Enkele maanden ge leden was dat volgens schat tingen nog maar een kwart. Gemiddeld heeft nu ongeveer de helft van de 165.000 onder nemers aan de publicatieplicht voldaan, denkt mr. J. de Groot, AD VERTENTIE1 SCHEIDINGSWANDEN POSTBUS 285 1250 AG LAREN TEL..02153-122 44 uders bedenken ht op het allerlaat- k. ;ijleiding van de ;ve AP heeft haar de laatste dagen al zigd en AP-leider ift zelfs al ver- „tegen de NAVO nog veel erger is :n ja-stem steun te het bekritiseerde kket van de socia- remier." De strijd lang niet beslist, alle anders lui- liepeilingen is het mogelijk dat het i-standpunt alsnog de meer- haalt. en is ook nog lang lelijk wat er na in Spanje gebeurt, pro-NAVO-stand- onzalez verslagen Spaanse premier dat hij zal hande- ■reenstemming met /an het volk. Maar cryptische formule rschillende manie- worden uitgelegd- eken geleden ont- izalez in een radio- de hoofdlijnen van tsnappingstaktiek hij tegelijkertijd ht redt en Spanje derd in de NAVO ndien wij het refe- 'erliezen", zo verze- nzalez, „dan zal ia parlement toestem- agen om uit de treden. Maar", - en e politieke truc - »u wel dat het parte" t zo'n verzoek pro- rijgt. Want eind de- reeft praktisch het kamer een mot# nen waarin zij :t als voorstander NAVO-lidmaat- EUWE gezichten maar van dezelfde soort mensen. Dit is onge- ïer de vrij algemene reactie op het in Moskou gehouden 27ste artijcongres van de Russische communistische partij. Tijdens el congres bleek, dat Gorbatsjov zijn machtspositie door de be aming van gelijkgezinden in de hoogste organen en in het la- ere kader van de partij versterkt heeft, maar nog niet zover is, et hij allerlei aangekondigde beleidsombuigingen concreet ge- alte kan geven. Er waait wel een andere, frisse wind in de Sov- et-Unie maar dat was ook het geval na de opzienbarende onthul den van Chroetsjov, dertig jaar geleden, over de terreur tijdens et Stalin-tijdperk. Van de grote veranderingen, die de de-stalini- atie leek aan te kondigen, is toen echter weinig terecht geko- «en. Gorbatsjov wenst of durft (nog?) niet te tornen aan de ideolo- e van Lenin en het marxisme. Daardoor heeft hij aan het con ies geen blauwdruk kunnen tonen van de hervormingen van het tónomisch mechanisme die de Sovjet-Unie binnen afzienbare d op technologisch en economisch topniveau moeten brengen. Ooralsnog zoekt hij het vooral in een ombuiging van de mentali- Hvan de Russische arbeiders. Zij moeten harder en beter gaan vken en opnieuw doordrongen raken van de idealen van de re- olutie. De Russische leider had aan die mentaliteitsverandering een «langrijke impuls kunnen geven als hij een eind zou hebben ge laakt aan de materiële bevoorrechting van het partijkader. Aan estortvlbed van ingezonden brieven in de Sovjetpers aan de ooravond van het partijcongres is gebleken, dat de gewone man n ''rouw in Rusland zich groen en geel ergeren aan privileges grote auto's en fraaie woningen en aan de speciale winkels, 'aar de partijbonzen tegen lage prijzen goederen kunnen kopen, 15 de doorsnee Russische arbeider alleen van horen zeggen be- end zijn. Het verzet tegen die uitzonderingspositie mocht wel in e openbaarheid komen, maar verder is Gorbatsjov op dit mo- ®nt niet gegaan. °at omzichtig optreden wijst er op dat de Sovjet-leider met zijn erTOrmingsbeleid binnen Rusland op tegenstand stuit. Dat is niet Wonderlijk. Het grootste deel van het partijkader, rond tachtig 'ocent, komt nog uit de Brezjnev-periode, toen het voor de Kte van kaderleden goed toeven was aan de staatsruif en cor- JPtie welig tierde. Aan in het oog springende frauduleuze praktij- is inmiddels een einde gemaakt, maar voor de volgende stap W de tijd nog niet rijp te zijn. Het 27ste partijcongres is zodoende niet 'de grote sprong Kwaarts' geworden, maar het begin van een stap-voor-stapbe- Door de ondoorzichtigheid van de verhoudingen binnen IJsland kan over het resultaat daarvan slechts in speculatieve "gesproken worden. Vaststaat dat de uitkomst van het Gor- atsjov-experiment ook voor de rest van de wereld van groot be- n9 zal zijn. Meer welvaart en welzijn maakt mensen, ook de J>ns en Olga's, bevattelijker voor overleg en minder geïnteres- eerd in militaire avonturen. hoofd van de afdeling juridi sche zaken van de ECD in Den Haag. Volgens de heer Pruszner in Amsterdam zijn veel onderne mers wel bereid hun jaarstuk ken in te dienen, maar hebben ze niet de eerste willen zijn. „Ik wil wel maar dan moet mijn concurrent ook", zo luidt vaak het excuus. De aankondiging van groot schalige controle door justitie en ECD heeft de afgelopen we ken tot een golf van deponde- ringen bij de Kamers van Koophandel gezorgd. In een aantal regio's heeft dat tot ge volg gehad dat de controle ambtenaren nog niet een vol ledig overzicht konden krij gen. De heer J. Alssema van het district Apeldoorn (de provin cies Friesland, Groningen, Overijssel en Gelderland) meldt dat in enkele regio's de actie is uitgesteld omdat de Kamers van Koophandel eerst de stroom van nieuwe compu tergegevens nog moeten ver werken. Ook hij constateert dat in sommige gebieden al meer dan 70 van de onderne mers aan de publicatieplicht heeft voldaan. „We hopen dat die golf van late deponeringen aanhoudt. Wij zijn er niet op uit zo veel mogelijk verbalen uit te delen, maar willen graag dat men zich aan de wet houdt", aldus de heer Pruszner in Amster dam. Hoewel o.m. de Kamers van Koophandel al geruime tijd geleden op de nieuwe ver plichting voor ondernemers hebben gewezen, is de ernst daarvan blijkbaar pas op het laatste moment tot velen van hen doorgedrongen. In begin sel hadden de gegevens over 1984 uiterlijk op 1 augustus van het vorig jaar beschikbaar moeten zijn. Ondernemers die hun infor matie niet hebben afgegeven, krijgen de komende weken en maanden een ECD-ambtenaar op bezoek die proces verbaal opmaakt. Dat leidt tot een boete van 1000 tot 10.000, af- hankelijk van de omvang van het bedrijf. Mr. De Groot van de ECD Den Haag rekent er op dat de gezamelijke aanpak van de districten een schokeffect te weeg brengt in ondernemers land. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-Kamerleden Stoffelen en Salomons willen een rap port van de departementen van binnenlandse zaken en van justitie over de gang van zaken rondom de arrestatie van negen Bredase politie mensen in België. In het bijzonder willen zij weten wie opdracht heeft ge geven tot het vervullen van politietaken op buitenlands grondgebied. Dit blijkt uit schriftelijke vragen over dit incident. Beide Kamerleden noemen het daarin 'niet aanvaardbaar' dat Nederlandse politiemensen in een ander land uitvoerend po litiewerk verrichten zonder dat daarvoor nadrukkelijk toestemming is verleend. Kotter gezonken OP 50 km uit de kust van Zandvoort is vrijdag de Urker kotter UK 271 gezonken na een aanvaring met een tanker uit Damman. De opvarenden zijn gered door de Urker kotter UK 41. Het schip uit Daman kon de reis naar Hamburg vervolgen. TIJDENS de Boekenweek die volgende week woensdag begint verschijnt een naslag werk van acht eeuwen Nederlandse literatuur: het Winkler Prins Lexikon van de Ne derlandse Letterkunde. De inventarisatie van het naslagwerk is verricht door een groep van ruim tachtig specialisten uit JJederland en Vlaanderen. De schrijfster Marijke Hö- weler en de hoogleraar Hans van den Bergh voerden tijdens de presentatie het woord. Rechts uitgever Gijs van Kooten van Elsevier. - foto anp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Binnen de Tweede Kamer leven nog tal van vra gen over de geschiktheid van Moerdijk als vestigingsplaats voor een kerncentrale. Dat blijkt uit de schriftelijke voorbereiding van het debat dat nog voor het zomerreces aan de vestigings plaatsen voor nieuwe kerncentrales wordt gewijd. Hoewel ook Tommei (D66) en Lansink (CDA) verschillen de, vooral informatieve vra gen hebben over Moerdijk, spant Zijlstra (PvdA) de kroon. In de 36 kantjes schrif telijke vragen die hij heeft in gediend, eist hij van minister Van Aardenne (Economische Zaken) tal van nieuwe onder zoeken naar ongevalseffecten, verspreiding van radio-actief materiaal bij kernsmeltings- en andere ongevallen, criteria voor bevolkingsdichtheid en evacuatieplannen. Meer specifieke vragen zijn gericht op de wisselwerking, in ongevalssituaties, tussen een kerncentrale bij Moerdijk of Borssele en de lokale indu strie. Zo wil Zijlstra weten hoeveel tijd het kost om in een noodsituatie een groot petro chemisch complex als SJiell- Moerdijk stil te leggen. Tommei vraagt Van Aar denne of alle gegevens die de elektriciteitsproducenten nu nog moeten aanleveren voor de laatste afweging, ook door een onafhankelijke commissie nog een keer kunnen worden beoordeeld. Braams (WD) beperkte zich gisteren tot nadere vra gen over de tijd die verstrijkt voordat bij een kernsmel- tingsongeval het containment (de kern) het begeeft. "Volgens de nieuwste studies is dat en kele dagen. In dat geval heb je alle tijd om de bevolking te evacueren, en dat zou beteke nen dat er voortaan bij nu cleaire ongevallen geen enkele dode meer hoeft te vallen," al dus Braams, wiens partij zich altijd fel voorstander van kernenergie heeft getoond. ADVERTENTIE) banctsbouliqiie halstraat 23,4811 hvbreda- tel. 076-136528 MET DE NIEUWSTE LENTE ZOMER BRUIDSMODE HALSTRAAT 23 - 4811 HV BREDA TEL. 076-136528 DEN HAAG - De werkloos heid heeft in februari de da lende tendens hervat die ze ook in de tweede helft van '85 vertoonde. Dat duidt erop dat de daling die vorig jaar werd ingezet, zich in '86 zal voort zetten. Premier Lubbers deelde dat gisteravond mee na afloop van het kabinetsberaad. Het kabinet wijdde gisteren nog slechts een eerste ronde aan de maatregelen die, nu of volgend jaar, nodig zijn om de sterk teruggelopen aardgasop brengsten te compenseren. Daardoor is er ook nog ondui delijkheid over wat het kabi net doet met het verlangen van een Kamermeerderheid, de gasprijs voor kleinverbrui kers per 1 juli met tenminste 5 cent te verlagen. Volgens Lubbers zal het ka binet zich in ieder geval voor Pasen uitspreken over de ex tra bezuinigingen, die het op korte termijn nodig acht. AMSTERDAM (ANP) - De werkgevers in het bankbedrijf willen niet praten over enige uitbreiding van arbeidstijd verkorting in him sector. De banken hebben daarom het aanbod van de bonden, die naar de 36 uur willen, afgewe zen om zeer specifiek atv- maatwerk te leveren, waarbij steeds gekeken wordt naar een oplossing die het beste bij de bedrijfssituatie past. Dat bleek vrijdag na afloop van de derde ronde van de cao-onderhandelingen in het bankbedrijf. Onder de cao val len een kleine 100.000 werkne- De bankwerkgevers hebben vrijdag een 'verregaand' voor stel voor een nieuwe cao ge daan, dat door de bonden als volstrekt onvoldoende van de hand is gewezen. Het voorstel behelst wat betreft werkgele genheid een jongerenplan voor 3000 mensen, waarvan 500 bo ven de sterkte met een leer/ arbeidsovereenkomst, een eenmalige uittreding van werknemers van 60 jaar en de bereidheid om 200 mensen die langer dan een jaar werkloos zijn zonodig boven de sterkte aan te nemen. Wat loonsverhogingen be treft wordt twee procent gebo den: 1 procent eenmalig per 1 juli en 1 procent structureel per 1 januari 1987, zo heeft een woordvoerder van de bank werkgevers meegedeeld. Volgens werkgeversonder handelaar dr. J. Crijns zijn stimulering van deeltijdarbeid en jeugdplannen voor de ban ken de enige geëigende manier om bij te dragen aan herver deling van arbeid. Eén gevangene had San Mari no. Het zal wel een dwerg ge weest zijn, want San Marino is een dwergstaatje. Hij is ont snapt en heeft de cipier werk loos gemaakt. San Marino heeft wél zes cel len. Die staan nu allemaal leeg. Geen nood, wij hebben wel zes criminelen die op straat lopen omdat de gevan genis hier vol is. Onze gevangenisproblemen zijn reusachtig vergeleken bij die van het dwergstaatje, waar uiteraard alleen kleine crimi naliteit bestaat. De wachtlijsten groeien onrustbarend. Nu komen er weer Nederlandse recher cheurs bij die in België zijn opgepakt. Ze hadden een hin derlaag opgezet en dat vonden de Belgen nogal hinderlijk. Ze waren op zoek naar drugs. Ik heb het idee dat de Belgische politie die geconsumeerd had en daarom wat merkwaardig deed. Verder moeten er cellen vrij gemaakt worden voor de spe cialisten, die maar blijven dreigen. De firma Specia-list en bedrog wordt opgerold en ze worden allemaal in de poli- tie-kliniek gegooid. Dan moeten in de gevangenis waarschijnlijk ook boeren ge stald worden die rumoerig Braksie voeren tegen de minis ter. Laten we eerst maar eens uit zoeken of wij een uileverings- verdrag hebben met San Ma rino. Ondertussen zetten we gewoon die twee ontvoerders van Heineken in de vrije cel len. MERIJN GEHOOR VERLIES BIJ 80 BOEREN DEN HAAG (ANP) - Vier van de tien boeren boven de 50 jaar lijden aan ernstig gehoorverlies als gevolg van het langdurige gebruik van de tractor. Dat heeft het Landbouwschap ontdekt aan de hand van een onderzoek dat het heeft verricht onder ruim driehonderd agrariërs op de onlangs gehouden Landbouw- RAI. In de leeftijdsgroep boven 50.jaar blijkt 80 in meer pi min dere mate aan gehoorverlies te lijden. Van de jonge agrariërs, tot 35 jaar, heeft 25% last van gehoorverlies. Eén op de tien in deze groep heeft een ernstig gehporgebrek. Het is de onderzoekers opgevallen dat het linkeroor van boe ren meestal slechter is dan het rechteroor. Dat wordt toege schreven aan de gewoonte om over de rechterschouder achterom te kijken. Het linkeroor krijgt dan 'de volle laag' van de tractor motor. De meeste tractoren maken te veel lawaai, vindt het Landbouwschap. CDA en VVD oneens over veranderingen: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In politieke kringen in Den Haag wordt verwacht dat de omstreden Mediawet niet meer in deze Kabinetsperiode aangenomen wordt. Een poging van minister Brinkman (Cultuur) om het CDA en de WD gisteren op een lijn te krijgen is mislukt, zo is gebleken. Omdat de regeringspartijen het oneens zijn, is het niet ze ker of de 'wet van Brinkman' op een meerderheid in de Tweede kamer mag rekenen. Het CDA wil een groot aan tal veranderingen in de wet aanbrengen, waar de huidige omroepen wel bij varen. De steun van de PvdA daarbij ligt voor de hand, maar de WD gaat daar niet mee akkoord. Zo willen de liberalen de weg vrijmaken voor commerciële televisie. Minister Brinkman deelt die mening van de WD, zo bleek. Hij is in ieder geval voor de een of andere, milde, vorm van commerciële televisie, waarbij de overheid een grote vinger in de pap houdt. De bewinsman komt dan echter in aanvaring met zijn 'eigen' CDA-fractie. Die voelt niets voor commerciële televi sie in welke vorm dan ook. Vóór de Paasvakantie van de Tweede kamer is er nauwe lijks ruimte op de agenda om de Mediawet te behandelen. Hoogstwaarschijnlijk geeft de kamer daarna de voorkeur aan een snelle behandeling van het herziene stelsel over de sociale zekerheid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Met steun van de overheid gaat de vakcen trale FNV de komende drie tot vier jaar binnen en buiten de bedrijven actie voeren om de positie van vrouwen op de ar beidsmarkt te verbeteren. Daartoe wordt het Bureau Po sitieve Actie opgericht. Tege lijkertijd gaat een tiental proefprojekten van start in verschillende bedrijfstakken. Een van de bedrijven die wil len meedoen is Philips in Nij megen. Prognoses wijzen uit dat steeds meer vrouwen op zoek gaan naar betaalde arbeid. Hoewel vrouwen steeds beter zijn opgeleid, is er van een ge lijke behandeling nog steeds geen sprake. Ruim de helft van de vrouwelijke beroeps bevolking werkt in slechts 10 -voornamelijk verzorgende en administratieve - van de 300 beroepen. In hogere en lei dinggevende functies zijn zel den vrouwen te vinden. De toekomst wordt er niet vrolijker op. Het bezuinigings beleid van de overheid en de verdergaande automatisering treffen, aldus de FNV, vrou wen in lagere administratieve functies het eerst. Steeds min der komep vrouwen in aan merking voor vast werk, maar krijgen zij alleen werk op af- roepcontract of thuiswerk aangeboden. De arbeidstijd verkorting heeft voor vrou wen vrijwel geen arbeids plaatsen opgeleverd. Het Bureau Positieve Actie stelt vijf tot zes vrouwen aan die actiemethoden moeten ontwikkelen om alle beroepen voor vrouwen toegankelijk te maken. Daarnaast verrichten zij onderzoek, adviseren zij werkgevers en werknemers richten, en geven ze voorlich ting en scholing. In het Stich tingsbestuur, waaronder het Bureau ressorteert, zullen zo wel werkgevers als werkne mers zijn vertegenwoordigd. Bedrijven die willen mee doen kunnen zich melden. Be doeling is dat in zo'n bedrijf een commissie of een speciaal benoemde arbeidskracht eerst de positie van de vrouw bin nen het bedrijf in beeld brengt. Dat gebeurt nu al in de grafische industrie, bij Akzo en bij de PTT. Daarna moeten plannen gemaakt worden voor scholing, loopbaanbegeleiding, verbetering van het promotie beleid en van de arbeidsom standigheden. Na een periode van drie tot vier jaar zal de FNV de opge dane ervaringen op een rijtje zetten en verwerken in de ar beidsvoorwaarden. Verwacht wordt dat er een subsidie van ruim 1 miljoen nodig is. Volgens FNV-bestuurslid Adelmund zal de overheid het intiatief steunen. Ook staats secretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) heeft in ge sprekken met werkgevers en werknemers en in haar Eman cipatieplan positieve actie be pleit. Adelmund noemde vrouwen „de verborgen schatkamer van de samenleving". Volgens haar worden vrouwen „ge structureerd ontmoedigd" om de eigen kansen te grijpen. Voorbeelden noemde zij de snelle opmars van mannen binnen de verpleging en in het onderwijs, waar vrouwen niet alleen arbeidsplaatsen maar ook de leidinggevende functies kwijtraakten. „Het is van eco nomisch belang om de capaci teiten van vrouwen beter te gaan benutten dan tot dus verre is gebeurd. Ook werkge vers hebben daar voordeel van", aldus Aldemund.

de Stem | 1986 | | pagina 3