Prijzenoorlog heeft tegenstrijdige gevolgen voor wereldeconomie Kernenergie duurder VELZEN rnven Schaalvergroting BRITAIN AND NORWAY SLASH OIL PRICES BY S3.00 PER< BARREL TO $30.i GEVOLG VAN DALENDE OLIEPRIJS: Nieuwe impuls Broekriem Scheuren Vuist Termijnmarkt Fraude Roer om W2 let is achteraf erg I meegevallen. Jean- .Claude (Baby Doc) is sneller weg dan ik ok Ferdinand Mar- zijn tirannie niet ékken met geweld en Kde mannen zijn hun 1 hun land uitgejaagd kt het tot massaal pen is gekomen. We enigszins tevreden Jensen die zo in de leraakt van bijna ab- :ht zijn niet gemakke- ken. nam vermogens nee de gehele staats- Haïti zou kunnen jigelost en Ferdinand aofde op nog aanmer- btere schaal. De hui- ■ring in Manilla pro- terecht zoveel moge terug te krijgen. Er kratten bankbiljetten os bij de Amerikaanse hij heeft voor meer I miljard dollar onroe- 1 in New York. Er zijn look voor vele miljoe- tschatten van de fami- os in de Verenigde Sta- Hd. zou ons collectieve voel strelen als het •andiet, waartoe Duva- arcos behoren, niet al- hun macht ontdaan den, maar ook van hun igen die ze zo gulzig bij- ben geharkt. Eigenlijk Jean-Claude Duvalier and Marcos gedwon- ten worden om te erva- onaangenaam het is de kost bijeen te schar- ap de vuilnisbelten van Soa Paulo. t", zo-hoor ik al roepen, [oeten de kerker in! We er niet van dit soort igers in weelde uitrust t bloedvergieten." Mar- oorlogsheld, die vijftig iers over de kling zou gejaagd nadat hij zelf logel uit zijn dijbeen had terd, was in feite een laf- je schurk. De hele salade Vmerikaanse medailles die irs sierde, was een fraude, uurbiografen schilderden laf als een nederig en be lden man, die in 1984 - zo uit papieren die men in inderhaast verlaten kan- aantrof - belasting he le over een inkomen van dollar. In diezelfde lade men nota's waaruit blijkt melda Marcos in 1983 op ^nkele dag voor 49.000 dol- het winkelen was ge it. Er lag ook een bonnetje lNina Ricci's boutique ffl fis niet een totaalbedrag van T) dollar, zeg maar twintig end gulden. Ie kunt daar ïiurlijk razend over worden |ïisen dat de ex-dicators tot delstaf worden gebracht, de vraag is of dat wel zo dent of wijs is. let een vooruitzicht van volging en bittere armoede je de doorsnee dictator, vastgeklonken zit aan zijn cht, niet gemakkelijk los. zijn bepaalde incentieven J>r nodig. De drie dozijn zit- pde dictators in deze wereld ilen op dringend verzoek om pn te gaan slechts roepen: i mijn hoela. Ze zullen verzet bloed smoren. Eugene Fi ll, een Amerikaanse jurist, eft in de New York Times pleit voor een vrijhaven voor Etators die vrijwillig met eme- laat gaan. Het gaat om typen Pol Pot, Baby Doe, Ferdi- ad Marcos en ook om figu- n als Khadaffi, koning Has- lin, generaal Soeharto, lugusto Pinochet van Cbik, "fredo Stroessner van Para- liay en om de inmiddels gene- geworden sergeant Samuel van Liberia. Fidell had en antwoord op de vraag laar die vrijhaven zou moeten omen. Hier ligt een duidelijke voor Nederland, dat gedu nde de eeuwen zo fel tegen orruptie en tirannie heeft ge treden. Van mij mag er op ...neland een nieuwe luxe Elba lorden gesticht en op Vlieland en kraakhelder St. Helena, net bungalowparken voor rtis- lende dictators. Ze mogen Jlechts tien miljoen dollar mee- prengen en ze moeten ac" koesthouden. Met deze maatre gel bevorderen wij zowel de de- nocratie als het toerisme. Olielanden spelen hoog spel De 'e scherpe daling van de oplieprijs heeft nogal tegenstrijdige gevolgen. Tegenover goedkoper autorijden, minder stookkosten en dus toename van de koopkracht voor de burger staan een forse daling van de overheidsinkomens, verdere aantasting van de werkgelegenheid in de olie- en petrochemische industrie en een dreigende internationale schuldencrisis. Daarbij zorgt de 'oliecrisis' ook voor nieuwe verhoudingen in de wereld. Olielanden met een steeds groter wordende staatsschuld zien hun macht als olieland ineenschrompelen, oliemarkten kampen met toenemende fraude omdat geleden verhezen op andere manieren moeten worden 'goedgemaakt' en van olie-invoer afhankelijke landen schieten omhoog in de 'vaart der volkeren'. Door Pieter-Jan Dekkers DE SNELLE en onverwacht verre gaande prijsdaling van olie heeft er al toe geleid dat veel oliemaatschap pijen de broekriem moeten aanha len. Grote investeringsprojecten worden in heroverweging genomen en de lust om nieuwe olievelden te zoeken en vervolgens te exploiteren neemt af al naar gelang de mate waarmee de olieprijs daalt. Zo heeft een van de grootste Ameri kaanse olieconcerns Conaco al besloten om de ontwikkeling van het Milne Point- olieveld aan de noordkust van Alaska in de ijskast te zetten. En de Indonesische staatsoliemaatschappij Pertamina en Bri tish Petroleum stoppen met een veelbelo vend aardgasveld voor de kust van Cele bes. De Braziliaanse staatsoliemaatschap pij overweegt nieuwe off-shore-activitei- ten op een laag pitje te zetten omdat het exploiteren daarvan slechts rendabel is bij een olieprijs van 17 dollar per vat. En de Iraanse regering heeft het plan voor de aanleg van een oliepijpleiding van 380 kilometer - kosten 5 miljard gul den - in een stoffige bureaula in Teheran gedeponeerd. De pijpleiding had Iran minder afhankelijk moeten maken van het olie-eiland Kharg, dat al jaren doel wit is van de Iraakse luchtmacht. Een andere ontwikkeling is dat steeds meer particuliere oliemaatschappijen re geringen onder druk gaan zetten om de fiscale last wat te verlichten. Zo eist de Noorse maatschappij Norsk Hydro, dat met het eerder genoemde Conaco voor de Noorse kust een enorm olie- en aard gasveld wil gaan exploiteren, van de re gering in Oslo een ingrijpende belasting verlaging. Weigert Oslo dat dan gaan ook andere projecten niet door, zo wordt gedreigd. Ook enkele Westduitse olie maatschappijen hebben de Bondsrege ring voor de keus gesteld: belastingverla ging of anders een drastische verminde ring van de investeringen. En hoe hard dat kan aankomen, be wijst de Amerikaanse maatschappij At lantic Richfeld, dat een ambitieus inves teringsprogram van drie miljard dollar (7,5 miljard gulden) tot twee miljard dol lar (5 miljard gulden) heeft terugge bracht. Er wordt in Amerikaanse mie- kringen zelfs openlijk gespeculeerd over het 'sluiten' van dure pijpleidingen voor het transport van aardgas. De afgelopen jaren zijn de investerin gen van de oliemaatschappijen trouwens al fors gedaald. Werd in 1981 nog voor 150 miljard dollar (375 miljard gulden) geinvesteerd, vorig jaar is dat met ruim 75 miljard gulden gedaald. Dat heeft vol gens deskundigen één voordeel: het zoekgeraakte evenwicht tussen vraag en aanbod op de internationale oliemarkt zal er sneller door worden bereikt. Al kost het, zo erkent men, veel geld en - vooral - arbeidsplaatsen. Maar er is ook sprake van een tegen gestelde ontwikkeling. Zo zoekt de Noorse staatsoüemaatschappij Statoil Itet in schaalvergroting en heeft dit con- eern derhalve het grootste olie-platform aller tijden besteld. Het gaat ruim 900 miljoen gulden kosten en er wordt vol doende staal in verwerkt om tien Eifelto- HOEWEL het voorspellen van de olieprijs in bet jaar 2600 Mjkt op koffiedik-kij- kea, verwacht tam is inter nationale olie-kringen niet t^voofalmjs op Dat zwengelt ia eigenland de discussie over het al dan niet boawen vaa nieuwe vefsiteit. Die hébben beke ken welke gevolgen een la gere olieprijs heeft voor het opwekken vaa e' via kerncentrales. Is zijn daarbij van het scenario, dat oe olie prijs zich de komende tijd zal stabiliseren rond de 22 (Mar per vat, gekoppeld aart een dollarkoers van rond de 2,75 gulden. Uit gangspunten die ook door worden gehanteerd. Het resultaat is nogal spectaculair: Zou Nederland in het jaar 2000 in deze si tuatie geen kerncentrales ge bruiken dan zou het opwek ken van elektiriteit bijna een i galden goedkoper Sea ttcg lagere olieprijs zon elektriciteit via kolen en gas nog goedkoper aken. Minister Van Aardeaoe, een wanne voorstander van de bouw van minstens twee nieuwe kerncentrales, vindt' de uitkomst van het Gro ningse rapport te optimis tisch. Hij blijft er bij dat Op den duur 40 procent van alle Nederlandse elektriciteit uit kerncentrales moet komen. Dat de onderzoekers met hun schatting inzake de olie prijs aan de optimistische kant ritten blijkt zeker niet oit uitlatingen van diverse olte-tnimsters. Zo voorziet die van Koeweit straks een stabiele olieprijs van 18 dol lar, mikt Saoedies' Jamani variant kwaMoecrt de TEA sebap (HA) vat Er zijn door de HA drie scenario's opgesteld. Ia het eerste wordt tntgtmaaa van een oieprijs van 27 tot 30 doiar eer vat. Dat is «Been mogÉ&pk als ia zeer brede worft bereikt over een pro- rfultileheperirmg De 0ritse door tal vaa olie-produce rende landen, maakt dat sce nario volgens de HA zeer onwaarseSjahjk. Het tweede gaat uit van een verlet® Dat wordt realiteit als de oftepro docerende landea er nfet in slagen ook maar één af spraak te maken en de eeo- Het derde scenario voor sta# ra eea Ma herstel vaa de olieprijs tot een niveau vaa 21 lol 22 dollar. Vow- vraag naar oKe weer wat moeten stijgen. Dat laatste Egt volgens de HA voor de hand, gezien het economisch herstel in ntel name de wes- terse wereld. De IEA noemt lijkhetd*. De' Gasmagse onderzoe- sfcera zijn blijkbaar beter 'op .de hoogte'dan minister Van tril doen geloven. Wordt het laatste pat het volgende kabinet onverdroten wort met de bouw vaa kerncentrales dan i betaalt de burger in ieder ge- val^dc reken^^eea n rens te kunnen bouwen. Het moet in 1989 gereed zijn en vanaf 1992 bijna een kwart miljoen vaten olie (van 159 liter) produceren. Een ander effect van de dalende olie prijzen is - raar maar waar - een groeiende neiging van oliemaatschap pijen in raffinage te gaan investeren. Door de dalende olieprijzen groeit de vraag naar bepaalde lichtere olieproduk- ten en dus moet de capaciteit van be staande raffinaderijen volledig worden benut en, waar dat sinds kort al het geval is, worden uitgebreid. Sinds de eerste oliecrisis in 1973 is de raffinage-capaciteit in West-Europa (ex clusief Spanje en Portugal) met ruim een kwart verminderd. Maar dat betekent niet dat er niet meer in deze sector is geïnvesteerd. Stijgende olieprijzen waren er dan wel de oorzaak van dat de olie maatschappijen veel grote 'ruwe olie' klanten kwijtraakten aan 'aardgas en ko len', tegelijk groeide de vraag naar lich tere produkten. Er is sinds 1973 dan ook veel geld gestoken in nieuwe kraakinstal laties. Vergeleken met 1973 is de capaci teit op dat gebied meer dan verdubbeld. Vooral de toeleveringsindustrie heeft daar sterk van kunnen profiteren. En zal daar nog meer van gaan profiteren. Want de 'markt' voor lichtere oliepródukten groeit en krijgt door de sterke prijsdaling van ruwe olie een nieuwe impuls. Overigens vinden ook de m Nederland werkende oliemaatschappijen dat de overheid iets moet doen aan de belas tingdruk. Van de 1,54 gulden die een li ter olie aan de pomp kost pikt de staat 94 cent in. De produktiekosten bedragen, inclusief de grondstoffen, 35 cent per li ter en de distributiekosten en dealers slokken nog eens 21 cent op. Blijft over als winst voor de oliemaatschappijen vier cent per liter en dat is volstrekt onvol doende om miljardeninvesteringen te fi nancieren, klagen ze. Zorgt de dalende dollar ervoor dat de concurrentiekracht van het Nederlandse bedrijfsleven - vooral op de Ameri kaanse markt - wordt aangetast, de da lende olieprijzen maken volgens staatsse- FOTO RECHTS: De Arabieren zijn door de nieuwe oliecrisis niet langer baas over de olieprijzen, zo lijkt het. - fotoanp Cretans Bolkestein (Economische Zaken) weer veel goed. Deels komt dat door een stijging van de koopkracht in de ons om ringende landen (De Belgische premier Martens bijvoorbeeld schat dat de olie prijsdaling de Belgen ruim 5 miljard gul den meer aan koopkracht zal opleveren). Voor een ander deel profiteert met name dat deel van het bedrijfsleven dat hoge energiekosten heeft en/of afhankelijk is oz/s- Atc/ir' rzewr an Art&vt p&p? azMpÊv&r/a Een weer actuele cartoon van Frits Beh- rendt. FOTO LINKS: De OPEC had ver wacht dat met name Groot-Brittannië door de prijzenslag snel op de knieën zou kun nen worden gebracht gezien de enorme kosten die exploitatie van Noordzee-olie nu eenmaal vergt. Maar de Britse oliepro- duktie is de laatste tijd nog nooit zo groot geweest. - foto archief de stem LINKSBOVEN: Zo bracht het persbu reau UPI de prijsverlaging door Noorwe gen en Groot-Brittannië in 1983 in beeld. - foto upi van olie als grondstof voor het produk- tieproces. Of dat voordeel opweegt tegen de forse daling van het overheidsinkomen moet ernstig worden betwijfeld. Premier Lubbers vreest voor 1987 een halvering van de aardgasinkomsten van de staat en dat scheelt dan in één jaar maar liefst tien miljard gulden. En omdat de zit tende coalitie bij prolongatie na de ver kiezingen van mei aanstaande onder geen beding het begrotingstekort op nieuw wil laten stijgen, zal de broekriem weer moeten worden aangehaald. Welke weg het na de verkiezingen op tredende kabinet ook zal kiezen, het zal óf de werkende burger centen kosten, óf het bedrijfsleven op hogere kosten jagen óf het toch al schamele inkomen van het niet-actieve deel van de bevolking nog verder aantasten. Of een combinatie van drie: de pijn verdeeld, dat wel, maar het zet hoe dan ook een domper op het eco nomisch herstel. Schatkistbewaarder Onno Ruding gaf wat dat betreft deze week al een voor zetje: het voordeel dat de autorijder bin nenhaalt via de constant dalende prijzen aan de pomp zal straks - na de verkiezin gen uiteraard - voor een deel weer wor den 'ingepikt' door de overheid via ho gere benzme-acrijns. Dat zal, zo erkent Ruding, niet vol doende zijn. Hoe hij de staatsinkomsten verder wil vegroten laat de bewindsman nog in het midden. Eén ding maakt hij wel duidelijk: van verhoging van loon- en inkomstenbelasting zal geen sprake zijn. Zodat het mes wel in de departe mentale uitgaven en de sociale sector moét. Maar daarover hult Ruding zich wijselijk in stilzwijgen. De grote vraag die de meeste westerse hoofdsteden beheerst is hoe lang de OPEC-landen de concurrentieslag met niet OPEC-landen als Mexico en Groot- Brittannië kunnen volhouden. Ingezet onder aanvoering van Saoedië Arabië, dat op die manier de niet-OPEC-landen tot het maken van produktie-afspraken wilde dwingen - is de prijs van sommige oliesoorten al met twaalf dollar per vat gedaald. De OPEC-landen hadden verwacht dat met name Groot-Brittannië door de prijzenslag snel op de knieën zou kunnen worden gebracht gezien de enorme kos ten die exploitatie van Noordzee-olie nu eenmaal vergt. Maar de Britse oliepro- duktie is de laatste tijd nog nooit zo groot geweest. En dus worden de eerste scheuren in het OPEC-front zichtbaar. Zo heeft Iran al besloten tot een rigoureuze maatregel om de daling van de olieprijs tegen te gaan: het land zal tot 16 maart, de dag waarop de OPEC-landen opnieuw zullen proberen het eens te worden over een produktie-plafond, zijn olieproduktie volledig stopzetten. Dat is des te opmer- lijker omdat Iran de oliemiljarden gezien ,de oorlog met Irak niet kan missen. Maar ook Saoedië zelf twijfelt over het nut van de prijzenslag. Schokte Saoedies olieminister Jamani vorige maand nog met de verwachting dat de olieprijs wel eens tot vijf dollar per vat zou kunnen dalen als de Britten halsstarrig blijven, de afgelopen week deed Jamani een be roep op het 'gezonde verstand' van alle olieproducerende landen om samen af spraken te maken over de olieprijs. Dat de door de Saoedies aangezwen gelde prijzenslag slechts andere OPEC- landen heeft getroffen is aanleiding voor veranderende machtsverhoudingen. Zo hebben de Afrikaanse OPEC-landen Al gerije, Gabon, Libië en Nigeria hun eigen Afro-OPEC-club opgericht met als doel hun invloed binnen de OPEC te ver groten. Op de vijf Afrikaanse niet- OPEC-lanaen wordt druk uitgeoefend zich bij de nieuwe club aan te sluiten om straks een vuist te kunnen maken. En een bepaald niet onbelangrijke vuist. De negen Afrikaanse landen pro duceren per dag vijf miljoen vaten olie, ruim 11 procent van de wereldproduktie. De totale produktie-capaciteit bedraagt zelfs 7,5 miljoen vaten per dag. Daarmee is Afrika het op een na grootste win- ningsgebied in de Derde Wereld, na het gebied rond de Perzische Golf. De Afrikaanse landen proberen daar mee een grotere rol binnen de OPEC te gaan spelen. Tot nu toe hebben vooral de landen rond de Perzische Golf, en dan met name Saoedië Arabië, de touwtjes binnen het oliekartel stevig in handen ge had. Dezelfde ontwikkeling geeft Latijns- Amerika te zien. Landen als Venezuela en Ecuador hebben de samenwerking met andere olieproducerende landen op dat continent - vooral Mexico- ver sterkt. Tenslotte is de prijzenoorlog ook oor zaak van diep ingrijpende veranderingen in de internationale oliemarkten. Zoals de Londense olie-termijnmarkt, waar al jaren het recht van de slimste regeert. Er is in het verleden op die termijnmarkt heel wat afgezwendeld en gefraudeerd. Op het moment dat de olieprijzen kel derden, stortte de termijnmarkt volledig in, mede als gevolg wederzijdse beschul digingen van handelaren en leveranciers over fraude en misbruik van vertrouwen. Op deze markt wordt vooral Brent-olie verhandeld, de toonaangevende oliesoort uit de Noordzee. Op de markt, vorig jaar goed voor een omzet van 375 miljard gulden, worden contracten gesloten voor de levering van olie op termijn. De grote maatschappijen benutten deze mogelijkheid om zich in te dekken tegen onverwachte prijsschom- meüngen. Het is een wereld zonder geschreven regels, waar zaken worden gedaan op ba sis van 'gentleman's agreements'. Onder ling vertrouwen is dan ook de belangrijk ste voorwaarde voor het voortbestaan van de markt. Maar sinds de beschuldi gingen over fraude en de fors gedaalde olieprijs ligt de handel stil. Vorig jaar november werden nog con tracten afgesloten voor 29 dollar per vat, nu biedt men er hooguit 16 dollar voor. Handelaren die deze prijsschommeling onvoldoende hebben voorzien worden nu geconfronteerd met enorme verliezen op elk contract dat ze eind vorig jaar hebben gesloten. Immers, toen werd nog 29 dollar bedongen, terwijl de prijs nu, bij levering, bijna is gehalveerd. Gaat één handelaar over de kop, dan sleurt hij een reeks collega's in z'n val mee en dat kan definitief het einde van de markt beteke nen. Natuurlijk hebben de handelaren ge probeerd van die nadelige contracten af te komen en ze hebben daarbij niet ge schuwd methodes te gebruiken die het daglicht niet kunnen zien. Zo werden verscheidene handelaren geconfronteerd met valse opdrachten. Inmiddels is een poging gedaan enige ordening op de Brent-markt te brengen. Een groep handelaren en leveranciers heeft een gedragscode opgesteld, waarin garanties zijn opgenomen voor het nale ven van een contract. Er zijn positieve re acties opgekomen, maar of de Brent- markt straks weer het vertrouwen van de oliehandel krijgt moet worden betwijfeld. Want worden er binnenkort weer con tracten afgesloten op basis van de hui dige olieprijs dreigt op termijn een nieuw conflict voor het geval de olieprijs weer gaat stijgen, een verwachting die in be paalde oliekringen nog slechts wordt ge fluisterd. Maar er zijn steeds meer aanwijzingen dat de OPEC de prijzenoorlog met de Britten niet kan volhouden en noodge dwongen weer tot produktiebeperking moet overgaan om een betere prijs te krijgen. Jamani gelooft dat de OPEC-landen het nog enkele maanden kunnen uitzin gen en dat op de Westerse economische top in mei aanstaande spijkers met kop pen kunnen worden geslagen. Maar uitlatingen uit Iran, het optre den van de Afrikaanse OPEC-landen en dat van de Latijns-Amerikaanse oliepro ducerende landen zijn evenzovele teke nen dat het roer wel eens sneller zal wor den omgegooid dan Jamani lief is.

de Stem | 1986 | | pagina 31