Advocaat Alfred Seidl is al veertig jaar tevergeefs in de weer Prijzenot I D< ZATERDAG 8 MAART 1986 Geheugenverlies Merkwaardig Zeven uur Negen punten Vrijhaven Schaalvergroting W2 SATERDAG 8 MAART 198! n een knus huisje in Beieren wacht een 86-jarige vrouw al 45 jaar op de terugkeer van haar man. In afwachting van zijn komst heeft ze een kamer voor hem ingericht. Een bed, tafel, stoelen en een boekenkast. Ilse Hess-Pröhl blijft hopen. Maar toch zal haar man het huisje in de Allgau nooit zien. Rudolf Hess, de tweede man in Hitiers nazi-partij, komt niet. Ziek en bijna blind zal Hess, die op 26 april 92 wordt, sterven in de gevangenis van Berlijn- Spandau. In München zet advocaat Alfred Sèidl, die Hess tijdens het proces van Neurenberg verdedigde, zich al veertig jaar in voor de vrijlating van 's werelds beroemdste gevangene. Onze correspondent in Bonn, Gerard Kessels, zocht Seidl (75) op. „Uit Spandau ben ik elke keer heel gedeprimeerd teruggekomen." Seidl: „In Spandau is de tijd stil blijven staan. Letterlijk. De klok in het wachtlokaal, waar ik in 1946 voor het eerst werd binnengelaten, stond stil en ook nu geeft hij nog precies hetzelfde tijdstip aan. Er staan nog steeds dezelfde stoelen. De wanden zijn nooit geverfd en zien er schandalig uit. Het enige wat verandert zijn de mensen, de wachtcommandanten." Door Gerard Kessels Het personeel wisselt, de gevangene niet In zijn eentje zit Rudolf Hess in een militaire gevangenis, die voor 600 delinquenten werd gebouwd. Zijn be waking door de vier geallieerde mo gendheden kost meer dan tien miljoen mark per jaar. De man wiens vrijlating op humanitaire gronden afketst op het onwrikbare nee van de Russen, zal een van de best bewaarde geheimen van deze eeuw mee in zijn graf nemen. Op 10 mei 1941 landde Hess, een begena digd vlieger, aan zijn parachute op Engelse bodem. In zijn eentje wilde hij met de En gelsen onderhandelen over vrede, zodat Hit- Ier de handen vrij kreeg voor zijn vernieti gingsoorlog tegen de Russen. Wat hij aan concrete voorstellen meebracht was echter zo wazig en vaag dat de Engelsen zeer snel met hem klaar waren en hem opsloten. „Hij is gek geworden, helemaal gek ge worden", raasde de Führer, toen hij van de vredesmissie van Hess hoorde. Maar was dat ook zo? Een aantal historici, waaronder de Keulse professor Hillgruber, is ervan overtuigd dat Hitier wel degelijk op de hoogte was van de riskante trip. Seidl ge looft dat ook, al heeft Hess, ook tegenover hem, er nooit met één woord over gerept. Seidl: „Hess vereerde Hitier. Zoals ik hem ken is het volledig uitgesloten dat hij zonder medeweten van Hitier aan zo'n ingrijpende onderneming zou beginnen. Dat zou een verschrikkelijke vertrouwensbreuk geweest zijn." Seidl meent ook te weten wanneer Hitier en Hess de Engeland-reis hebben voorbe reid. „Enkele dagen voor de vlucht, begin mei, hebben Hitier en Hess zonder dat er verder iemand bij was drie, vier uur in de kanselarij gesproken. Ik neem aan dat Hitier hem toen ook gezegd heeft dat wanneer de Rudolf Hess zal in de Spandau sterven onderneming mis zou lopen, hij zich meteen van hem zou distantiëren." Tijdens het proces in Neurenberg was Hess niet spraakzaam. Hij simuleerde, zoals hij vaker deed, geheugenverlies en versterkte daarmee de indruk die na zijn Engeland- vlucht ontstaan was dat hij een warhoofd was. Van berouw of spijt viel echter niets te bespeuren. In Neurenberg bestempelde Hess Hitier nog als „de grootste zoon die ons volk ooit heeft voortgebracht." De plaatsvervanger van Hitler in de NSDAP was in Neurenberg voorwerp van een felle controverse tussen de geallieerden. De Russen hadden op grond van zijn hoge positie in de partij-hiërarchie het liefste korte metten gemaakt met Hess en hem ter dood veroordeeld. De Amerikanen tendeer den naar vrijspraak. Hess was door zijn roemloze vlucht immers al in het beginsta dium van de oorlog in Duitsland van het to- De eenzaamste man ter wereld Rudolf Hess op de binnenplaats van de gevangenis Berlijn-Spandau. neel verdwenen. Als tweede man van de NSDAP was hij van tevoren vooral organi satorisch met partij-werk bezig geweest. Als een soort compromis werd hij tot le venslang veroordeeld. De motivering van het vonnis: Hij had meegewerkt aan de voorbereiding van Hitiers' aanvalsoorlog. Vanuit de optiek van advocaat Seidl bete kende de uitspraak een hele opluchting. „Het ging er mij om te verhinderen dat Hess ter dood veroordeeld zou worden. Niemand kon zich toen voorstellen dat hij inderdaad levenslang achter de tralies zou gaan." Op 18 juli 1947 werd Hess samen met an dere nazi-kopstukken als Speer, Dönitz, Neurath en Funk overgebracht naar de ge vangenis van Berlijn-Spandau. Toen in 1966 zijn tot twintig jaar veroordeelde mede-ge vangenen werden vrijgelaten bleef Hess al leen achter. Terwijl Seidl en Hess' zoon Wolf-Rüdiger onvermoeibaar petities rond stuurden naar de Amerikaanse president, de Sovjet-leiding, het Europese parlement en de Bondsdag, verstreek jaar na jaar. „Vorig jaar, toen herdacht werd dat de oorlog veer tig jaar geleden was afgelopen, flakkerde onze hoop nog even op", resigneert Seidl. Intussen voert de advocaat een wat merk waardig gevecht. Amerikanen, Engelsen en Fransen zijn in tegenstelling tot de Russen bereid Hess op humanitaire gronden vrij te laten. Seidl, lid van het Beierse deelstaatpar lement en oud-minister van de 'Freistaat Bayern', blijft echter volhouden dat Hess op puur juridische gronden vrijgelaten moet worden. Seidl: „Het voorbereiden van een aanvalsoorlog is nog nooit strafbaar geweest of bestraft. Bovendien was Hess toen hij in Engeland kwam parlementariër en als zoda nig onschendbaar." Maar Amerikanen, Engelsen en Fransen weigeren uiteraard Hess om die reden vrij te laten. Daarmee zouden ze in feite toegeven dat Hess nooit veroordeeld had mogen wor den en dat weigeren ze natuurlijk. Op huma nitaire gronden willen ze hem laten gaan, maar anders niet. Door de Neurenbergse rechtspraak voortdurend in twijfel te trek ken wekken Seidl en zoon Wolf-Rüdiger de indruk dat het hen niet alleen gaat om de vrijlating van het vroegere nazi-kopstuk, maar vooral ook om diens rehabilitatie. Door die strategie verkleint Seidl de toch al Hess is één van de vier nazi's die nog ge vangen zitten. Nederland heeft de twee van Breda en in Polen zit de vroegere 'Gau-Lei- ter' Koch nog gevangen. Sinds 45 jaar zit Hess alleen in een cel. Eerst in Engeland, vervolgens in Neuren berg en daarna in Spandau. De dag van de eenzaamste man ter wereld begint 's mor gens om zeven uur. Als hij is opgestaan ruimt de 92-jarige zijn cel op en doet de was. Na het ontbijt leest hij, met steeds meer in spanning, tot de middag, 's Middags mag hij een half uur wandelen over het binnenter rein van de gevangenis. De dag wordt verder doorgebracht met lezen en schrijven, 's Avonds om tien uur gaat het licht uit. Seidl: „Hij is aan een oog helemaal blind en met het andere ziet bij nog maar weinig. Maar geestelijk is hij nog volledig op ae hoogte van wat er rondom hem gebeurt. Uit kranten en tijdschrijften die hij krijgt wordt alles geknipt wat betrekking heeft op de oor log en de nazi-periode. Eén keer per maand mag hij bezoek krijgen van zijn zoon of van zijn vrouw. Ze wisselen elkaar af. De drie kinderen van zijn zoon heeft Hess nog nooit gezien. Wie hem het meeste ziet, is een Franse geestelijke, die hem een keer per week mag bezoeken." „Uit de brieven die hij aan zijn vrouw schrijft blijkt dat hij zich erg interesseert voor milieu-beheer. Hij is ook tegen kern energie. Niet omdat hij bang is dat er iets zou kunnen exploderen, hij vindt dat het probleem van het radio-actief afval eerst op gelost moet worden. Over de nazi-periode mag hij niets schrijven. Dat onderwerp blijft volstrekt taboe." Seidl: „Voor ik tot Hess word toegelaten, heb ik een gesprek met de vier wachtcom mandanten. Ik moet me strikt aan negen punten houden: Ik mag Hess bijvoorbeeld geen hand geven, ik mag niet over het proces praten, niet over het vonnis, noch over mijn pogingen hem vrij te krijgen. De laatste keer dat ik daar was, werd me dat vooral fel inge peperd door de Russische wachtcomman dant. Toen ik klaagde dat dat nou net de dingen zijn waar een advocaat met zijn cliënt over wil praten, zweeg de Russische kolonel. Hij voelde zich een beetje in verle genheid gebracht. Maar sindsdien en dat is zes jaar geleden, word ik niet meer tot Hess toegelaten. Hij krijgt ook geen enkele stuk dat ik hem stuur." Is Hess veranderd? Hoe kijkt de man die ooit Hitiers trouwste paladijn was, nu tegen zijn bruine verleden aan? Uit wat er de afge lopen decennia wel eens doorsijpelt uit Spandau zou af te leiden zijn dat hij niets veranderd is, niets betreurt. Zijn periodes van gesimuleerd geheugenverlies hebben de geheimzinnigheid nog vergroot. Albert Speer, tot 1966 mede-gevangene van Hess, noteerde in zijn dagboek dat „Hess' geheu genverlies misschien de gemakkelijkste ma nier is om zich van de buitenwereld af te sluiten." Seidl houdt zich op de vlakte bij de vraag wat Hess nu werkelijk denkt over de Hitler- tijd. „Als Hess nu de gelegenheid zou heb ben zijn ervaringen van die laatste veertig jaar te vergeüjken met de nazi-periode, zou hij veel dingen anders beoordelen dan tij dens het proces in Neurenberg." Een opname van Rudolf Seidl, toen hij in 1946 Hess in Neurenberg verdedigde. Rudolf Seidl nu. Hij is nog steeds in de weer voor Hitiers'plaatsvervanger. Zijn strategie heeft de kansen op vrijlating van zijn cliënt niet vergroot. Het is achteraf erg I meegevallen. Jean- Claude (Baby Doe) Duvalier was sneller weg dan ik dacht en ook Ferdinand Mar cos besloot zijn tirannie niet langer te rekken met geweld en terreur. Beide mannen zijn hut paleizen en hun land uitgejaagd zonder dat het tot massaal bloedvergieten is gekomen. We I mogen daar enigszins tevreden over zijn. Mensen die zo in de I ban zijn geraakt van bijna ab solute macht zijn niet gemakke-1 lijk los te wrikken. Baby Doc nam vermogens I mee waarmee de gehele staats schuld van Haiti zou kunnen worden ingelost en Ferdinand Marcos roofde op nog aanmer kelijk grotere schaal. De h dige regering in Manilla pro-1 beert daar terecht zoveel moge lijk van tenig te krijgen. Er 1 staan 22 kratten bankbiljetten I van Marcos bij de Amerikaanse I douane en hij heeft voor meer dan een miljard dollar onroe rend goed in New York. Er zijn onlangs ook voor vele miljoe-1 nen kunstschatten van de fami-1 lie Marcos in de Verenigde Sta- ten geveild. Het zou ons collectieve I rechtsgevoel strelen als hei soort bandiet, waartoe Duva-I lier en Marcos behoren, niet al-1 leen van hun macht ontdaan zou worden, maar ook van 1 bezittingen die ze zo gulzig bij-1 een hebben geharkt. Eigenlijk I zouden Jean-Claude Duvalier en Ferdinand Marcos gedwon gen moeten worden om te erva ren hoe onaangenaam het is dt dagelijkse kost bijeen te schar relen op de vuilnisbelten Rio of Soa Paulo. „Wat", zo-hoor ik al roepen, f „ze moeten de kerker in! We! houden er niet van dit soort misdadigers in weelde uitrust r van het bloedvergieten." Mar cos, de oorlogsheld, die vijftin Japanners over de kling zou hebben gejaagd nadat hij zelf I een kogel uit zijn dijbeen had gepeuterd, was in feite een laf hartige schurk. De hele salade van Amerikaanse medailles dit zijn tors sierde, was een fraude Zijn huurbiografen schilderden] hem af als een nederig en be- J scheiden man, die in 1984 - blijkt uit papieren die men ill zijn inderhaast verlaten kan toor aantrof - belasting be taalde over een inkomen van J 46.700 dollar. In diezelfde 1 vond men nota's waaruit blijkt dat Imelda Marcos in 1983 c een enkele dag voor 49.000 dol-1 lar aan het winkelen was weest. Er lag ook een bonneljt! van Nina feed's boutique it Parijs met een totaalbedrag va 8.200 dollar, zeg maar twintig duizend gulden. Je kunt daar natuurlijk razend over worden en eisen dat de ex-dicators toil de bedelstaf worden gebracht j Maar de vraag is of dat wel z prudent of wijs is. Met een vooruitzicht van vervolging en bittere armoede! wrik je de doorsnee dictator! die vastgeklonken zit aan macht, niet gemakkelijk lóij Daar zijn bepaalde incentievet voor nodig. De drie dozijn zit tende dictators in deze werel: zullen op dringend verzoek oir heen te gaan slechts roepet aan mijn hoela. Ze zullen verzet in bloed smoren. Eugene Fi- dell, een Amerikaanse jurist: heeft in de New York Tints gepleit voor een vrijhaven vooi dictators die vrijwillig met eme-] ritaat gaan. Het gaat om typet als Pol Pot, Baby Doc, Ferdi nand Marcos en ook om figt ren als Khadaffi, koning Has san, generaal Soehart Augusto Pinochet van Chit! Alfredo Stroessner van Pan guay en om de inmiddels gene; raai geworden sergeant San»-' Doe van Liberia. Fidell had j geen antwoord op de vraat waar die vrijhaven zou moete»- komen. Hier ligt een duidelijk' taak voor Nederland, dat geut- rende de eeuwen zo fel tegetfj corruptie en tirannie heeft streden. Van mij mag er Ameland een nieuwe luxe EH>j worden gesticht en op Vlielat- een kraakhelder St. Helen»: met bungalowparken voor rus-) tende dictators. Ze moge»] slechts tien miljoen dollar mee-: brengen en ze moeten ziel koesthouden. Met deze maatre gel bevorderen wij zowel de de mocratie als het toerisme. Oliel spel hoog 'e scherpe daling van de oplieprijs heeft nogal tegenstrl gevolgen. Tegenover goedkop> autorijden, minder stookkost# dus toename van de koopkracj voor de burger staan een fors! daling van de overheidsinkor verdere aantasting van de werkgelegenheid in de olie- ei petrochemische industrie en i dreigende internationale schuldencrisis. Daarbij zorgt de 'oliecrisis' I voor nieuwe verhoudingen in wereld. Olielanden met een sf groter wordende staatsschulc hun macht als olieland ineenschrompelen, oliemarkt kampen met toenemende frai omdat geleden verhezen op j manieren moeten worden 'goedgemaakt' en van olie-in' afhankelijke landen schieten omhoog in de 'vaart der volk Door Pieter-Jan Dekkt DE SNELLE en onverwa gaande prijsdaling van oli al toe geleid dat veel oliën pijen de broekriem moet* len. Grote investering worden in heroverweging en de lust om nieuwe olil zoeken en vervolgens te e neemt af al naar gelang; waarmee de olieprijs daal(j Zo heeft een van de gro kaanse olieconcerns ConacoJ om de ontwikkeling van het 1 olieveld aan de noordkust ve| de ijskast te zetten. En de staatsoliemaatschappij Perta tish Petroleum stoppen met vend aardgasveld voor de 1 bes. De Braziliaanse staatsoli pij overweegt nieuwe off-shl ten op een laag pitje te zette] exploiteren daarvan slechtst; bij een olieprijs van 17 dollaJ En de Iraanse regering ht voor de aanleg van een ol van 380 kilometer - kosten den - in een stoffige bureau! gedeponeerd. De pijpleidir minder afhankelijk moeten het olie-eiland Knare, dat wit is van de Iraakse Tuchti Een andere ontwikkeling! meer particuliere oüemaat: geringen onder druk gaan fiscale last wat te verlichteil Noorse maatschappij Norslf met het eerder genoemde ij de Noorse kust een enorm gasveld wil gaan exploiteren] gering in Oslo een ingrijper verlaging. Weigert Oslo ook andere projecten niet gedreigd. Ook enkele Wej maatschappijen hebben ring voor de keus gesteld: 1 ging of anders een drastisq ring van de investeringen. En hoe hard dat kan i wijst de Amerikaanse ma lantic Richfeld, dat een teringsprogram van drie (7,5 miljard gulden) tot twd lar (5 miljard gulden) hj bracht. Er wordt in Ame| kringen zelfs openlijk gesr het 'sluiten' van dure pijpj het transport van aardgas. De afgelopen jaren zijnl gen van de oliemaatschapjl al fors gedaald. Werd in 11 150 miljard dollar (375 n geinvesteerd, vorig jaar isl 75 miljard gulden gedaald! gens deskundigen één zoekgeraakte evenwicht t| aanbod op de internatio zal er sneller door word kost het, zo erkent men - vooral - arbeidsplaatsen Maar er is ook sprake gestelde ontwikkeling. Noorse staatsoliemaats' het in schaalvergroting en cern derhalve het grootst] aller tijden besteld. Het L miljoen gulden kosten er| doende staal in verwerkt i

de Stem | 1986 | | pagina 30