even. UITBLAZEN Gesloten front werkgevers metaal Uniek juridisch gevecht over kruisraketten iegel: No< Premier Felipe Gonzalez in het nauw Verste verba de stem commei /oorzichtigheid tro Geverfde bomen TER HART: BETER GEEN CAO DAN EEN SLECHTE STICHTING VERBIEDT DE KRUIS RAKETTEN CONTRA NEDERLANDSE STAAT ioodschieten )ok WAO telt tnee in infr WIM KOCK ZATERDAG 8 MAART 1986 ACHTERGROND J^g'NAgyaTERPAG 8 MAART 1986 Vier jaar voor jedrijfsarts irbeidsverleden DEN Dienst verbalei verzuim te make Het karak Inter koi z tot i KLEINE MEERDERHEID SPANJAARDEN VOOR UITTREDEN UIT DE NAVO LANG voordat Volen- dam zich opwierp als de koddigste toeris tenmagneet van Neder land was Broek-in-Water- land het beroemdste dorp van Nederland. In dit in kakelbonte kleuren ge schilderde en blinkend op gewreven dorp was het dat de al spreekwoordelijke Hollandse kraakzindelijkheid voor de be zoekende vreemdeling legenda rische dimensies kreeg. De Ita liaan Edmondo de Amicis, aan wiens hand we vandaag voor de derde en laatste keer door het Nederland van 1874 reizen, no teerde er dat zelfs de ijzeren banden om de wagenwielen en de spijkers in de schuttingen er glansden als zilver. De Arriicis constateert dat Broek als trekpleister op zijn retour is. Dat wordt bevestigd door J.L Terwen in diens van 1858 daterende reisgids 'Het Koningrijk der Nederlanden „Slechts 'A uur zuid-west- waards van Monnickendam ko men wij in het wereldberoemde Broek-in-Waterland, waar de hollandsche zindelijkheid in vroegere dagen tot in het belag- chelijke gedreven werd en dat thans nog om zijne groote net heid, zijne bontgeverfde huizen door zeer vele vreemdeüngen bezocht wordt." 'Belagchelijk', schrijft Ter- wen en dat is ook wat andere Nederlanders zeggen wanneer De Amicis hen naar Broek vraagt. De Italiaan kan zijn ogen niet geloven wanneer hij, eindelijk in Broek aangekomen, ziet dat daar zelfs de boom stammen geschilderd zijn: „het zonderlingste van alle zonder lingheden: bomen die hemels blauw geschilderd zijn van de grond tot aan de kruin!" Hij raakt geïrriteerd omdat hij ver ondersteld wordt het dorp mooi te vinden; hij wordt boos vanwege de aanslagen op de kunst en de goede smaak, maar dan overvalt hem weer vrolijk heid om de wijze waarop de in woners van dit zonderlinge ka bouterdorp zich uitsloven met hun poets- en sierkunst. „Het is of op elk ogenblik al die deuren zullen opengaan en er een troep poppetjes uit zullen komen met Turkse trommen en tamboerij nen, zoals op de draaiorgels." zwart plekje zou gevonden heb ben. Bovendien was er een terdamse kamer waarin hij zijn eerste nacht in Nederland doorbrengt: „Het linnen was zo wit als sneeuw, de vensterruiten zo doorschijnend als de lucht, de meubels zo glad als kristal, de wanden zo rein, dat men met een vergrootglas nog geen t plekje 2 Bovenc mand voor de papiersnippers, een tabletje om de lucifers aan te steken, een bankje om de si garen te laten uitgaan, een doosje voor de stompjes, een bakje voor de as, zandbakjes om in te spuwen, een bankje voor de laarzen, kortom geen voorwendsel hoegenaamd om iets vuil te maken." De reisboeken van De Ami cis waren 100 jaar geleden zeer populair. Ook ruim een eeuw nadat hij Olanda schreef, is het nog een onderhoudend boek. De charme ervan is vooral gele gen in de onbevangenheid waarmee De Amicis zijn waar nemingen doet, zonder de pre tentie de Nederlandse volksziel te doorgronden. Al lezend ben je soms even verrast of ver baasd als De Amicis destijds, toen hij zijn waarnemingen deed. Slechts nu en dan, voor namelijk met betrekking tot re ligieuze minderheden en de Amsterdamse jodenbuurt, laat hij zich verleiden tot korte, meestal indirecte, maar on heuse commentaren. De Friezen acht hij zeer hoog al valt de internationaal geroemde schoonheid van de Friezinnen wat tegen. De Zeeu wen en Groningers zijn in zijn ogen de hoogst ontwikkelde boeren van Europa. Hij roemt de ijver, de zindelijkheid, de ta lenkennis der Hollanders en heeft grote bewondering voor hun waterstaatkundige werken. Alleen Brabant en Limburg ko men er bekaaid af: „de twee enige provincies van Nederland die ik niet nodig achtte te be zoeken" schrijft hij hautain, na de hoofdstad van Gelderland ook al te hebben afgedaan als een 'beroemde en lieve stad' die echter „niets merkwaardigs op levert voor een vreemdeling uit het zuiden van Europa, die naar Nederland is gegaan om Nederland te zien. Tot slot nog een typering van de Amicis: „Maar men voelt dat men in een land is, waar rijkdom is zonder verve ling, waar het leven zonder hartstochten voortrolt, waar de maatschappij zich voortbe weegt zonder schokken en nie mand meer verlangt dan rust en vrede." Een alleraardigst boek. Ze ker ook voor Brabanders en Limburgers want over Hollan ders kunnen juist zij zich blij vend aangenaam verbazen. „Wilt u mijn huis zien?" vraagt een voorloopster van Volendams Sijtje Boes. De Amicis stapt een éénkamerwo ning binnen. Het is alsof hij een miniatuur-heelal betreedt: „Waar men ook heen zag, overal fonkelde het een of an der van helderheid." Wat hij echter niet zag was een bed. Op zijn vraag opende de vrouw twee deuren 'die in het behang sel verborgen waren' en De Amicis staat voor de bedstee. Hij denkt er het zijne van: „In de winter moet dat zeer ge schikt zijn, maar 's zomers is het, dunkt mij, om in te stik ken. Over bedden gesproken: De Amicis is doorgaans zeer te spreken over de logementen en hotels. In Leeuwarden wordt hij lang uit de slaap gehouden door een nachtbrakende beiaardier, maar verder niets dan lof. Éénmaal geeft hij een nauwkeurige beschrijving van een hotelkamer. Dat is de Rot- IJlllllllllllllllllllJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllJIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllJIIIt^ Edmondo de Amicis. Neder land en zijn bewoners. Veen, Utrecht 24,90. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ronlzrolatioc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Lidy Nicolasen „BETER geen cao dan een slechte", zei FME- voorzitter Ter Hart toen hij de vakbonden in het cao-overleg over de grootmetaal zijn rug toekeerde. Later voegde hij er - zonder rekening te houden met de knie val van de vakbonden- aan toe: „Voor ons is de 36-urige werkweek niet bespreekbaar". Met Ter Hart in de voor hoede (de grootmetaal is dik wijls trendsettend) maken de werkgevers gesloten front. Bij Akzo is het doek gevallen, Philips en Unilever houden de boot af. Gezamenlijk ver wijten zij de bonden: „veel te traditioneel te denken". Met uitzondering van een paar kleinere bedrijfstakken (grafische industrie, groot winkelbedrijf) worden er op het cao-front geen stappen voorwaarts gezet. Integen deel. Stomverbaasd en teleurge steld bleven de onderhande laars van de Industriebonden FNV en CNV, van de Unie BLHP en MHP deze week achter aan de onderhande lingstafel. Ter Hart wilde het achteraf doen voorkomen alsof hij als functioneel voor zitter het overleg had ge schorst, maar verbloemen dat de werkgevers er de brui aan hadden gegeven kon hij niet. Van onderhandelen was nauwelijks sprake geweest. De vakbonden hadden hun voorstellen nog niet op tafel gelegd, of Ter Hart conclu deerde -zonder op de voor stellen te reageren - dat over de hele linie een grote kloof gaapte en hij daarom node zijn achterban diende te raadplegen. De onderhande laar van de Unie BLHP: „als we voortaan dit soort cao onderhandelingen moeten krijgen, kan het nog leuk worden." Deze strategie werd niet verwacht. „Als", zegt FNV- onderhandelaar Rijkse, "de werkgevers die 36-urige 'werkweek hadden willen wegspelen, hadden ze er be ter aan gedaan op de andere punten overeenstemming te zoeken. Voor ons zou het dan veel moeilijker zijn gewor den om tegenover onze leden de 36-urige werkweek te ver dedigen." Naast het conflict over de arbeidstijdverkorting is er ook verschil van mening over de hoogte van de VUT-uitke- ring, de verdeling van de kosten over werknemers en werkgevers van de VUT en over de loonsverhoging in clusief eenmalige uitkerin gen. Centenkwesties dus. Om die reden kan de vakbewe ging zich voorbereiden op wat de FNV dreigend „een harde confrontatie" noemt. De leden zullen sneller bereid zijn voor geld de straat op te gaan, dan voor het wederom inleveren van centen voor arbeidstijdverkorting. De FNV peilt de actiebe reidheid onder de leden, het CNV wil het overleg van de werkgevers binnen de groot metaal volgende week af wachten. „Ik ga de leden voorleggen óf we wel terug moeten naar het cao-overleg", zei Ter Hart veelbetekenend. Met Ter Hart (rechts) en FNV-onderhandelaar Rijkse. andere woorden: het overleg mag dan wel geschorst zijn, maar over het tijdstip van de schorsing is niets bekend. Sterker nog: de werkgevers wekken niet de indruk er wakker van te liggen als die schorsing een jaar lang zou duten. Rijkse wil niet geloven dat de werkgevers het zonder cao, zonder overleg willen doen. "Theoretisch is het mo gelijk", zegt hij. „Maar on derling hebben zij ook altijd nog behoefte aan afspraken, die nu in de cao worden vast gelegd. Komt er geen cao, dan zullen zij ondernemers contracten moeten sluiten om de bestaande verhoudingen te handhaven." Dat de banken het al een jaar zonder cao kunnen, noemt Rijkse niet doorslag gevend. Er zijn nu eenmaal minder geldwinkeltjes dan metaalbedrijven, en er zijn nu eenmaal meer vakbonds leden in de metaalindustrie dan bij de banken. De -plotselinge- schor sing van het overleg is ook om andere redenen verba zingwekkend. Voordat het overleg van start ging heb ben de werkgevers en de werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie het bureau Berenschot geza menlijk opdracht gegeven studie te doen naar het nut van arbeidstijdverkorting. Resultaat: arbeidstijdver korting is een middel om meer mensen aan het werk te helpen. De reacties van beide partijen hierop, waren be kend toen het cao-overleg van start ging. De bonden grepen de studie aan om hun plannen kracht bij te zetten, al bogen ze diep om die ac ceptabel te maken voor de werkgevers. De 36 uur (liever gezegd 1648 uur per jaar) werd al lang niet meer voor iedereen gewenst. Rekening zou wor den gehouden met de organi satie binnen het bedrijf en de aanwezige vakkrachten. „Op de werkvloer ermee bezig gaan", zegt Rijkse. De werkgevers grepen de studie aan om te verkondigen dat de bedrijven en alleen de bedrijven hebben uit te ma ken of en voor wie er een kortere werkweek komt. Zonder de vakbonden. Ter Hart schildert daarbij een toekomst waarin de vakbe weging buiten staat. Een toej komst die aan de directies J in samenspraak met de on.l dernemingsraden -omjJ stijl -. Hij voegt eraan toe: „Df| bonden zitten vast aan dj cao-denktrant. Ik zou in cao alleen grenzen will®| vastleggen om de maat.l schappelijke bescherminj van de werknemers". Dus wat Ter Hart betrefl kan de traditionele cao over.f boord. Hoeft er slechts raamovereenkomst te kom®| met „invul-opties" voor dj bedrijven afzonderlijk. Uni.f forme afspraken zijn in ogen achterhaald. Vooral ij de machine (computer) 1 draaien als de mens allanJ naar huis is. Juist als in dj toekomst de mens de enj week misschien wat lar de andere week misschiet! wat korter of op andere urej nodig is. Ter Hart en de zijnen wii.l len hun handen vrijhoud® om snel te kunnen inspel® op technologische verandt- ringen, om snel met mens® te kunnen schuiven en di concurrenten te slim af i> zijn. Het goed recht van een on. dernemer. Maar alleen een ondernemer die weet dat® 750.000 werklozen en een -door de dalende conjunc tuur- verzwakte vakbewe ging aan de kant staan, kar, zo opereren. „Economische groei is het enige dat weri schept", zeggen Ter Hart et Philips-directeur Dekker is koor. Rijkse: „Ik denk dat werk gevers altijd pogingen zullen doen om te voorkomen dat de vakbeweging weer in kracht zal groeien." Door René van der Velden RUIM een jaar nadat de dagvaarding is uitge bracht, worden volgende week in het Paleis van Justitie in Den Haag de pleidooien gehouden in het proces tegen de staat. In twee schrifte lijke ronden hebben de advocaten van de stich ting Verbiedt de Kruis raketten en de landsad vocaat hun standpunten uitgewisseld. De open bare pleidooien op dins dag 11 en woensdag 12 maart moeten tot een uitspraak leiden van een uit drie rechters be staande speciale Kamer van de Haagse recht bank over de vraag: mag Nederland kruisra ketten plaatsen en ge bruiken? „Wij zoeken 10.000 Neder landers die met ons een pro ces willen voeren tegen de staat", was in de zomer van 1984 de slogan van de stich ting Verbiedt de Kruisraket ten. De stoutste verwachtin gen werden overtroffen. 19.548 Nederlanders stortten 35 gulden en werden daar mee eiser in het grootste pro ces dat ooit in ons land is ge voerd. Op 21 november 1984, drie jaar na de eveneens records- brekende vredesdemonstra tie in Amsterdam, werd in Den Haag de dagvaarding uitgebracht namens de stich ting Verbiedt de Kruisraket ten en namens de 20.000 indi viduele eisers, vredesgroepe- ringen, politieke partijen, vakbonden en gemeenten waaronder Woensdrecht: de plaats met de twijfelachtige eer om gastheer te worden van de 48 kruisraketten. De conclusie van die hele juridische woordenbrij in de dagvaarding luidt simpel weg: „Die plaatsing mag doodeenvoudig niet". En daarbij beroepen de advoca ten mr. P. Ingelse en mr. A. van den Biesen zich op 'bin dende rechtsregels die bij plaatsing worden overtre den'. Plaatsing is volgens hen een 'onrechtmatige daad'. En dat is iets waar de Neder landse regering zich natuur lijk niet schuldig aan mag maken. In de schriftelijke behan deling was de tweede zet aan de advocaat van de staat, mr. E. Korthals Altes. In mei vo rig jaar kwam zijn zogeheten conclusie van antwoord, een stuk van slechts veertig pagi na's. De landsadvocaat vond dat de stichting veel te vroeg was met zijn eis. Er was nog geen verdrag gesloten met de Verenigde Staten en de rech ter kan geen wet toetsen die nog niet tot stand gekomen is, aldus de landsadvocaat. Volgens Korthals Altes is het ook de vraag of een rechter zich mag uitspreken over de rechtmatigheid van een ver drag. Verder plaatste hij vraagtekens bij het belang van de individuele eisers. Een beroep op de volken rechtelijke normen is volgens de staat niet juist omdat het ondenkbaar is dat de in Woensdrecht te plaatsen wa pens ingezet worden tegen Nederlanders. Boekwerk drie werd de conclusie van repliek van de advocaten van de stichting Verbiedt de Kruisraketten. Daarin benadrukten zij nog eens dat het hen alleen gaat over de vraag of plaatsing volgens het recht toelaatbaar is. Daarnaast concluderen zij dat de waslijst van feiten waarop de staat niet gerea geerd heeft als vaststaand moet worden beschouwd. Een van die conclusies is dat de belangen van de 20.000 eisers wel degelijk worden geschaad door de plaatsing vanwege de dreigende schen ding van hun grondrechten. De advocaten: „De staat ziet over het hoofd dat al tweemaal kernwapens zijn gebruikt in een oorlogssitua tie, dat naarmate er van be paalde wapens méér zijn de kans op gebruik groter wordt, dat men in de USA uitgaat van een reële moge lijkheid van oorlogsvoering, dat al enige malen door Amerikaanse presidenten de inzet van kernwapens is overwogen en dat de staat zelf ook uitgaat van de inzet van kruisraketten als de af schrikking faalt. Gezien de richting waarin de besluit vorming zich thans begeeft, is het gevaar van daadwer kelijk gebruik daarmee ge geven. Daarom verzetten eisers zich tegen plaatsing". In het vierde epistel, de laatste tegenzet van de staat, laat de landsadvocaat weten dat de eisers met hun vorde ring aan de Nederlandse staat aan het verkeerde adres zijn. „Bezit, eigendom, beveiliging en beschikkings macht komen in handen van de Verenigde Staten", is het argument hiervoor van de landsadvocaat. Kortom: de rechter mag zich volgens Korthals Altes niet uitspre ken over de rechtmatigheid van een verdrag met de Ver enigde Staten. Daarnaast blijft de staat erbij dat de eisers 'onvol doende specifiek en concreet belang hebben bij de proce dure'. De verdragsbepalingen waarop de eisers een beroep doen zijn bepalingen die slechts tussen staten onder ling als verdragspartijen gel den. Burgers zouden er geen rechtstreeks beroep op kun nen doen, aldus de landsad vocaat. Verdragen die ge bruik van kernwapens ver bieden, bestaan niet volgens de staat en dus is de inzet van kernwapens niet volkenrech telijk verboden. De staat deelt ook de redenering van de eisers niet dat plaatsing gebruik uitlokt en leidt tot inzet. De advocaten over dit iets uitgebreidere stuk van de staat (52 pagina's): „De staat is wel wat dieper op de zaak ingegaan, maar nieuwe ge zichtspunten levert het docu ment nauwelijks op". Wie ge lijk heeft in dit juridische steekspel is aan de rechters, die de zaak volgende week behandelen. De stichting Verbiedt de Kruisraketten heeft met een aangespannen kort geding niet voor de stunt kunnen zorgen dat het proces gehou den wordt in het Congresge bouw of de Houtrusthallen. Er zijn immers 20.000 eisers en de zitting is openbaar! De pleidooien in de hoofdzaal van het Paleis van Justitie kunnen maar door 140 eisers worden bijgewoond en daar voor geldt: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. In een tweede zaal is weliswaar plaats voor nog eens honderd eisers en de stichting zoekt nog een nabijgelegen ruimte voor nog eens 800 mensen. Ongeveer duizend eisen hebben te kennen gegeven de pleidooien te willen bijwo nen. Volgens secretaris Piel Kruithof zijn met diverse omroepen onderhandelingen gaande over rechtstreekse radio- en t.v.-uitzendingen. Het vonnis van de rechten verwacht Kruithof over een a anderhalve maand. Het ziel er overigens niet naar uit dal met die uitspraak het proces dossier wófdt gesloten. Oif getwijfeld wordt door eea van beide partijen nog be roep ingesteld ên daarna geeft ons rechtssysteem nog lange wegen naar de Raad en naar het Europe:: Hof voor de Rechten van da Mens. De stichting Verbiedt di Kruisraketten spreekt in dit verband al van een 'meerja renproject'. Gevolg van da lange rechtsgang voor de stichting is dat van de enorme pot met geld waar mee de stichting in 1984 be gon (ruim zeven ton) de bo dem al duidelijk zichtbaard geworden. Aan alle 20.00) eisers is gevraagd om eens twintig gulden te stor ten om met name de salaris sen van de twee advocaten te kunnen blijven betalen. Vol gens Kruithof stroomt bet geld inmiddels alweer bin nen. En hij is er niet bang voor dat gestopt zou moeten worden wegens geldgebrek Van onze Haagse redactie iFN HAAG - De Friese Commissaris der K 'ii wiegel is ook gisteren nog niet tot e< sluit kunnen komen over een eventuele kaï Matuur voor het ministerschap van Binnei indse Zaken. Met premier Lubbers had Wiegel gisten iechts telefonisch contact, om een nieuwe a -aak vast te leggen voor dit weekend. „Tel inisch als de heer Wiegel definitief 'nee' zeg L ontmoeting als daar aanleiding voor ij ldus gisteravond desgevraagd Lubbers. Volgens Lubbers heeft het kabinet gister* iet willen vooruitlopen op de vraag of het, a nder )EN BOSCH (ANP) - De echtbank in Den Bosch heeft Tijdag de 46-jarige K. K. uit indhoven vrijdag veroor- eeld tot vier jaar gevangenls- traf. De man schoot in no- ember vorig jaar de bedrijfs- jts van DAF Trucks, de 61- arige C. Rietdijk uit Leemde, lood. De arts vond dat de ver achte, werkzaam op de pro- luktieafdeling van het bedrijf, ia een periode van ziekte weer an het werk kon. De ver achte was het daar niet mee ens. Volgens het psychiatrisch apport was de verdachte tij- ens het gebeurde sterk ver- linderd toerekeningsvatbaar. )e officier eiste op de zitting an 21 februari zes jaar ge- angenisstraf. EN HAAG (ANP) - Ook de eriode waarover men een ar- eidsongeschiktheidsuitke- Ing kreeg, telt mee bij het rijgen van een werkloos- eidsuitkering volgens de ileuwe werkloosheidswet fWW). Die tijd wordt meege- ekend bij het bepalen van het Dgenoemde arbeidsverleden. In de nieuwe wet geldt een s tot een arbeidsverleden faaraan men moet voldoen in aanmerking te komen oor een uitkering van een alf jaar en de daarop aan- uitende vervolguitkering an een jaar. De eis houdt in at men in de laatste vijf jaar, oorafgaand aan de werkloos- eid, ten minste drie jaar een ienstbetrekking moet hebben ihad. De staatssecretarissen van xriale zaken, de Graaf en lappeyne van de Coppello, ebben vrijdag de Tweede -amer deze wijziging voorge teld. De con dat nalat: cijfers int „De nale' wet is ovi zelfs de het ECD-distri ambtenarei kleinere handel vastgesteld van de one sen de jaar: poneerd. Ei leden was tingen nog Gemiddeld de helft va nemers aan voldaan, de K ii (ADV SCHEID PC 125C TEL.: Door Paul van der Voort SLECHTS enkele dagen voor het omstreden Spaanse NAVO-refe- rendum op woensdag 12 maart is volgens prak tisch alle opiniepeilin gen. een kleine meerder heid van de Spaanse be volking nog steeds te genstander van het NA- VO-lidmaatschap. Een zichtbaar verontruste premier Felipe Gonzalez heeft na het bekend worden van deze enqüetes herhaald dat hij consequent zal hande len in overeenstemming met de wens van de meerderheid van het volk. Dit betekent niet onherroepelijk dat Spanje zich op korte termijn terugtrekt uit het Atlantisch verdedigingsorgaan. Want ook de politieke soep wordt immers zelden zo heet gege ten als zij wordt opgediend. De verkiezingsrace is nog niet voorbij en bovendien heeft de uitgekookte Gonza lez ongetwijfeld nog heel wat politieke trucs verborgen in zijn toverhoed. Opvallende anekdotes wijzen ondertus sen uit dat de temperatuur van het referendum-klimaat onverminderd aan het stij gen is. Zo werd deze week in de Zuidspaanse provincie Jaen een communistische tegen stander van de NAVO bij een politieke discussie het zie kenhuis ingeslagen door een socialist die propaganda aan het maken was ten gunste van het NAVO-lidmaat- schap. Enkele uren eerder stak een 54-jarige 'anti-NA- VO'-man bij een cafédiscus sie in dezelfde provincie een mes in het lijf van een 77-ja- rige 'pro-NAVO'-opa, die het niet eens was met zijn visie op de toekomstige bijdrage van Spanje aan het Atlan tisch verdedigingsorgaan. Deze anekdotes illustreren het klimaat van groeiende spanning waarmee het refe rendum is omringd. In het hele land wordt al dagenlang fel gediscussieerd tussen voor- en tegenstanders van het NAVO-lidmaatschap. Een groot deel van die span ning wordt veroorzaakt doordat bij de volksstem ming de eigenlijke NAVO- kwestie sterk met de partij politieke interesses is ver mengd. Veel kiezers weten nauwelijks op wat, wie en waarom er eigenlijk wordt gestemd. Zo heeft de grootste oppositiepartij - de conser vatieve Alianza Popular (AP) - haar kiezers opgeroepen om op woensdag 12 maart niet te gaan stemmen. Toch is de AP wel degelijk voorstander van het NAVO-lidmaatschap. De merkwaardige opstelling van AP-leider Fraga kan met twee motieven wordt ver klaard. Om te beginnen zijn de conservatieven het niet eens met de vraag zoals die in het referendum wordt gesteld. De regering vraagt aan het volk in feite niet of zij voor of tegen de NAVO is, maar of zij het wel of niet eens is met het defensiebeleid zoals dat door Gonzalez is uitgedacht. De socialistische premier wil Spanje in de NAVO houden, onder de drie voorwaarden dat de Noordamerikaanse militaire aanwezigheid in Premier Gonzalez politieke truc achter de hand Spanje verminderd wordt; dat er in Spanje nooit kern wapens zullen worden opge slagen en dat zijn land niet zal toetreden tot het militaire structuur van het verdedi gingsorgaan. De stemmers wordt gevraagd of zij het met dit concrete voorstel eens zijn. Uiteraard zijn veel con servatieve AP-kiezers dat niet. Zij zijn van mening dat Spanje volledig en solidair toe moet treden tot het ver dedigingsorgaan, inclusief de militaire structuur. Het tweede motief van de conservatieve AP-leider Ma nuel Fraga om niet te gaan stemmen is duidelijk van DartiiDolitieke aard. De op positiepartij is niet van plan om met haar stemmen bij te dragen aan een referendum- overwinning van de socialis tische premier. Het politieke prestige van Gonzalez zal immers enorm toenemen in dien zijn standpunt woens dag de meerderheid behaald. Een groot deel van de over tuigde NAVO-voorstanders stemt woensdag paradoxaal genoeg 'tegen' het lidmaat schap. De ongezonde vermenging van de eigenlijke NAVO- kwestie met partijpolitiek vindt zo mogelijk nog na drukkelijker plaats in het eigen socialistische kamp. Veel socialisten zijn tegen stander van de NAVO en worden bovendien door hun eigen socialistische vakbond UGT opgeroepen om bij de stemming consequent te zijn met hun overtuigingen. Maar tegen de NAVO stemmen be tekent op dit moment onher roepelijk tegen premier Fe lipe Gonzalez te stemmen. En dat doet veel overtuigde so cialisten enorm veel pijn aan het hart. De schrijnende pa radox tussen hart en ver stand dwingt ook in het so cialistische kamp veel kie zers tot een merkwaardig stemgedrag: zij 'voelen' nee, maar stemmen ja'. In feite kunnen alleen de communis ten en de overtuigde leden van de pacifistische organi saties woensdag hun stem uitbrengen zonder dat hun geweten wordt gekweld. Door al deze verwarring is het helemaal niet vreemd dat bijna een kwart van de kie zers volgens de laatste opi niepeilingen haar standpunt nog niet bepaald. Het gewe ten van miljoenen Spanjaar den wordt zwaar op de proef gesteld. Kiezen zij met hun verstand of kiezen zij met hun hart. De komende dagen zijn van beslissend belang en het eindresultaat is onmoge lijk te voorspellen. Veel so cialisten zullen op het uur van de waarheid - en in de eenzaamheid van een stem hok - alsnog besluiten om in godsnaam toch maar het ver trouwen te geven aan de eer ste socialistische premier die Spanje sinds een halve eeuw bestuurt. En ook veel rechtse stemonthouders bedenke» zich wellicht op het allerlaat ste ogenblik. De partijleiding van it conservatieve AP heeft haal standpunt de laatste dagen al wat gewijzigd en AP-leider Fraga heeft zelfs al ver klaard dat „tegen de NAVO stemmen nog veel erger is dan met een ja-stem steun te geven aan het bekritiseerde defensiepakket van de socia listische premier." De strijd is dus nog lang niet beslist Ondanks alle anders lui dende opiniepeilingen is he' heel goed mogelijk dat hel pro-NAVO-standpunt woensdag alsnog de meer derheid behaalt. Bovendien is ook nog lang niet duidelijk wat er »s woensdag in Spanje gebeurt, indien het pro-NAVO-stand punt van Gonzalez verslage» wordt. De Spaanse premie' verzekert dat hij zal hande len in overeenstemming met de wens van het volk. Maar dat is een cryptische formule die op verschillende manie ren kan worden uitgelegd Enkele weken geleden ont hulde Gonzalez in een radio interview de hoofdlijnen va» een 'ontsnappingstaktie» waarmee hij tegelijkertijd zijn gezicht redt en Span)' onverminderd in de NAVO houdt. „Indien wij het refe rendum verliezen", zo verze kerde Gonzalez, „dan zal r» aan het parlement toestem ming vragen om uit de NAVO te treden. Maar",-en hier zit de politieke truc - begrijpt wel dat het park' ment met zo'n verzoek P»°' blemen krijgt. Want eind de cember heeft praktisch he' volledige kamer een mot» aangenomen waarin zij zie» uitspreekt als voorstander van het NAVO-lidmaat schap." ilEUWE gezichten maar van dezelfde soort eer de vrij algemene reactie op het in Mos artijcongres van de Russische communisti et congres bleek, dat Gorbatsjov zijn macht oeming van gelijkgezinden in de hoogste o ere kader van de partij versterkt heeft, ma at hij allerlei aangekondigde beleidsombui talte kan geven. Er waait wel een andere, tri ">t-Unie maar dat was ook het geval na de op n9en van Chroetsjov, dertig jaar geleden, o et Stalin-tijdperk. Van de grote verandering atie leek aan te kondigen, is toen echter hen. Gorbatsjov wenst of durft (nog?) niet te to ie van Lenin en het marxisme. Daardoor h fes geen blauwdruk kunnen tonen van de h -onomisch mechanisme die de Sovjet-Uni d op technologisch en economisch topnive ooralsnog zoekt hij het vooral in een ombui ut van de Russische arbeiders. Zij moeten h "erken en opnieuw doordrongen raken van d olutie. De Russische leider had aan die mentalit langrijke impuls kunnen geven als hij een laakt aan de materiële bevoorrechting van e stortvlbed van ingezonden brieven in de ooravond van het partijcongres is gebleken, 'o vrouw in Rusland zich groen en geel er lls grote auto's en fraaie woningen en aan "aar de partijbonzen tegen lage prijzen goed j»s de doorsnee Russische arbeider alleen v :end zijn. Het verzet tegen die uitzonderings e openbaarheid komen, maar verder is G aent niet gegaan. Gat omzichtig optreden wijst er op dat de Vormingsbeleid binnen Rusland op tegen er"vonderlijk. Het grootste deel van het part focent, komt nog uit de Brezjnev-period aste van kaderleden goed toeven was aan JPtie welig tierde. Aan in het oog springend is inmiddels een einde gemaakt, maar v '"Jkt de tijd nog niet rijp te zijn. "et 27ste partijcongres is zodoende ni oorwaarts' geworden, maar het begin van e •ia- Door de ondoorzichtigheid van de v 'usland kan over het resultaat daarvan sle a gesproken worden. Vaststaat dat de uit atsjov-experiment ook voor de rest van de 9 zal zijn. Meer welvaart en welzijn ma ™ans en Olga's, bevattelijker voor overleg eerd in militaire avonturen.

de Stem | 1986 | | pagina 2