ling Sluise sportlieden gehuldigd 4Mijn leven zit vol muziek9 Koninklijk goud voor W. Ooms 24JA6EN ONTBIJT WAAR VERBETERING WINKELSTAD OOSTBURG Minder toeristen door slecht weer Noordwal in Oostburg krijgt nieuwe riolering Benz lellen Cars rierken Politiek forum te Breskens 24 DAGEN organ i- rd door jidsmode ;ky day t dewer- g van: VAN ZEELAND Sprite >nstructam zekerheden JAARVERSLAG VVV RETRANCHEMENT: Breskens markten IN OOSTBURG Recreatie nota in commissie BRESSIAANDER ARIE VINKE: Kamerbewaarder provincie met pensioen COMMISSIE FIN ANCIEN AKKOORD politierapport r kostww DE STEM „de 4 in1 krant A55 ikonfektie Tom de N inkleding trie en dafions Livera ene. nacht- en Ikleding video Jan man idsfotografie en eoreportage lantenmarkt idsboeketten juddoppertje uwringen en /elen tures Les Artistes jidskapsels isserie Löffler jidstaart Verzekeringen orlichtingsstand centrale Terneuzen ■jidsaufo's ninginrichting 3 uwe jmplete oninginrichting staurant De Milliano erzorging uwelijksfeest wpi.mAG 7 MAART 1986 T20 PAGINA ZEELAND 4 - ^rdelige lichtgewicht ïavan. Caravancén- i Baronie, Rijsberg- Breda. (tRAVAN 9x3 m. t.k„ ngencht, met w.c., schuurtje en tuin, jachthaven nr. 54 nmelen, t.e.a.b. Tel |2268. ans, rotsvaste weg- Caravancentrum paronie. Rijsbergse- 3reda. Goed, beter: IKLEINTJE JGSTIJDEN I TERNEUZEN [jzigen de openingstij- der Rijksbelastingen, fieuwe openingstijden zijn: 8.30-12.30 uur 13.00-14.00 uur 8.00-12.00 uur 13.00-16.00 uur blas-trekhaak ls-antenne 2e spiegel Pas-trekhaak ps-trekhaak-spoiler i-el.dak-4 boxen blas-c.v. laak-c.v.-w.w.glas f-w.w.glas-trekhaak as-C.D.V. kccessoires jschuifd.-w.w.glas b-aut.-w.w.glas-c.v. haak-aut.-st.bekr. i-w.w.glas-c.v. w.w.-5-bak rwart-5-bak-targa "oen met,-5-bak-el. ramen iige-elektr. ramen Iv. met.-alarm Iv. met.-alarm+radio .met alle. acc. uin-radio-cass.-airco. \w.-5 bak .000 km ut.-c.v. wit-airco-w.w. ien-5 bak-nieuw rijs met.-w.w.-5 bak-st.bekr. met. r.met-alle acc. hamp. met ord.rood-5 bak grijs met.-5-bak-schuifd. rood-antenne grijs met.-lederen bekleding rantie (km-stand) rakt oort (bin./buitenland) ddienst Van een onzer verslaggevers RETRANCHEMENT - In vergelijking met '84 hebben vorig jaar minder toeristen Retranchement bezocht. Er kwamen niet alleen minder Nederlanders maar ook minder Duitsers naar de West-Zeeuws-Vlaamse kust. De belangrijkste oor zaak van die daling is het slechte weer tijdens de zo mermaanden. Dit staat te le zen in het jaarverslag 1985 van de VW Retranchement. De vereniging schat het aantal overnachtingen in het seizoen '85 op een totaal van 121.710. Het merendeel kwam voor rekening van de campings en kampeerboer derijen (103.565). De maanden juni, juli en augustus waren veel te nat, desondanks kon juli nog als zomermaand worden aange merkt. 'Eén troost hebben we nog, de provincie Zee land heeft de meeste uren zonneschijn gehad en er valt de minste millimeters regen, dus een echte recreatie-pro vincie', aldus het jaarver slag. Als gevolg van het slechte weer blijven de bezitters van vaste jaar- of seizoen plaatsen thuis, maar ook het aantal vakanties in bunga lows en zomerhuisjes liep terug. Door de weersom standigheden besloot een aantal vakantiegangers toch maar naar zonnige landen te gaan, waardoor de zoge naamde korte tweede va kantie werd geschrapt om dat daar geen geld meer voor was. Ook was er sprake van een daling van de ge middelde verblijfsduur. De afgelopen zomer heeft aangetoond dat recreatiebe- drijven goede voorzieningen moeten hebben, vooral om de gasten bezig te houden tijdens het slechte weer. De VW probeert daarop in te spelen door allerlei spelen te organiseren voor zowel de eigen bevolking als de toe risten. Het afgelopen vakantie seizoen hebben zich in Re tranchement bijna geen on geregeldheden voorgedaan. Af en toe was er wel eens eqn incident. De vereniging vindt het een goede zaak dat de politie tijdens het seizoen vaak patrouilleert, waar door ongeregeldheden ge deeltelijk worden voorko- De organisatie wil dat de staalkabels die op het strand bij het Zwin liggen, worden weggehaald. Daar is overleg over gevoerd met het water schap 't Vrije van Sluis en de gemeente Sluis. Wanneer de kabels weggaan is nog niet bekend. Men vindt ook dat er toiletten bij het Zwin moeten komen. De WV zal binnenkort bij de gemeente aandringen op het plaatsen van zo'n voorziening. Hoogst waarschijnlijk zal de PTT bij het vakantiedorp te Re tranchement een telefooncel plaatsen, daar zijn contacten over gelegd. De organisatie gaat ook bij de Belgische overheid bepleiten dat er langs de Zwindijk een fiets pad komt. Gemeente voelt niet veel voor onderzoek Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het is nog volstrekt onüuiaeii] k of de Oostburgse gemeenteraad een bedrag van maximaal 20.000 gulden wil geven aan de Oostburgse Winkeliersvereniging. Gezien de uitspraken van de leden van de raads commissie voor financiën is de kans groot dat de mid denstanders geen geld van de gemeente krijgen. BRESKENS - 'Wat kan de ge meentelijke politiek beteke nen voor het bedrijfsleven in Breskens'. Onder dit thema houdt de Bedrijfsbelangen Vereniging Breskens woens dag 12 maart in het hotel het 'Wapens van Breskens' een politiek forum. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De voorzitter van de vereniging, P. de Baare, houdt eerst een inleiding waarna woordvoerders van de fracties het woord krijgen. Vervolgens is er een pauze waarna er ge legenheid is voor de aanwezi gen om vragen te stellen. Op maandag 7 april bezoe ken de leden van de bedrijfs vereniging 'Proctor Mast BV', een onderneming in Breskens. Het bezoek begint om 20.00 uur, gastheer is P. van de Heu vel. Oud papier - Korfbalvereni ging BKC haalt vandaag vanaf 9.00 uur oud papier op. Wafels - Het jeugdclubwerk Breskens houdt vandaag een wafelactie. De wafels worden vanaf 9.30 uur huis-aan-huis bezorgd door vrijwilligers. De opbrengst van de actie is be stemd voor nieuw materiaal voor het clubwerk. De vereniging heeft dat geld nodig om een onderzoek door het Centraal Instituut Midden en Kleinbedrijf (CIMK) te la ten uitvoeren naar de verbete ringsmogelijkheden van Oost burg als winkelstad. Dat on derzoek gaat in totaal 50 mille kosten, de winkeliers willen zelf 10.000 gulden opbrengen en de rest van het geld zal van de gemeente en het Rijk moe ten komen. Het onderzoek zal vooral duidelijkheid moeten geven over de gevolgen van het al of niet aanleggen van een rond weg bij Oostburg en hoe de binnenstad verfraaid kan worden als zo'n weg er al dan niet komt. Het subsidieverzoek van de winkeliers kwam gisteren aan de orde tijdens de commissie vergadering. Geen van de le den, met uitzondering van de I liberaal A. Rosendaal, toonden I zich enthousiast over het ver doek. Van vele kanten werd wethouder J. Thomaes er aan herinnerd dat de gemeente nog niet zo lang geleden een Distribuatie Planologisch On- 1 derzoek (DPO) had laten uit- I voeren. „Daarin staan alle ge gevens die de middenstanders nodig hebben", zeiden de ver tegenwoordigers van CDA, PvdA en D&T. Thomaes be- AMSTERDAM, 7 maart - Aardap- peltermijnmarkt. In bintje 35- 50mm van de oogst 1985 werden 21 contracten verhandeld voor leve ring april tegen 8,00 tot 7,90. De stemming was goed prijshoudend. In bintje 50mm van de oogst 1985 werden 179 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 18,80 tot ƒ18,30 per 100 kg, alsmede 101 contracten levering mei tegen 19,50 tot 19,10, De stemming was goed prijshoudend. Van de oogst 1986 waren het 18 contracten tegen 29,00 tot 28,90 voor levering april per 100 kg. De stemming was hier kalm. OOSTBURG - Een deel van de gewijzigde re creatie-nota wordt maandag besproken tij dens de vergadering van de Oostburgse advies commissie voor recreatie. Die nota is enkele ja ren terug opgesteld, maar door veranderde omstan digheden moest de nota bijgesteld worden. De noofstukken die bespro ken worden zijn: 'Het huidige beleid van Rijk en Provincie', 'Het beleid van de gemeente Oost burg, 'De verschijnings vorm van openluchtre creatie' en 'Enkele kwali tatieve aspecten van de vraag- en aanbodzijde'. ue andere hoofdstukken moeten nog worden aan gepast, dat zal in de loop van he jaar gebeuren. De commissie be spreekt ook het vooront werp van het Streekplan r1 .and. De vergadering begmt maandag om 13.30 uur en vindt plaats in de commissiekamer van het gemeentehuis. streed dat, volgens hem is er een vervolgstudie nodig. I. de Hullu (D&T) vroeg zien af waarom de gemeente de Oostburgse winkeliers zou moeten helpen. „We hebben nog negen andere kernen waar het ook niet zo goed gaat met de middenstand, straks staan die ook allemaal op de stoep bij de gemeente", zei hij. „Als het met een bedrijf slecht gaat moet men eerst aan zelf onderzoek doen. Ik vind dat de vereniging zichzelf meer moet promoten en we hoeven naar mijn mening geen steun te verlenen", sprak G. van Schaick (CDA). Zijn fractiege noot I. de Bruijne wilde giste ren niet zover gaan maar gaat het oordeel van de complete fractie afwachten. De sociaal-democraat J. van de Sande zei dat het Oost burgse winkeliers zelf schuld hebben aan de moeilijke posi tie waarin ze verkeren. „Ze zijn veel te duur, de meerder heid is 's zondags dicht en ze timmeren weinig aan de weg. Ze moeten eens een voorbeeld aan Sluis nemen". Thomaes wees de commissie er echter op dat de gemeente ook veel steun heeft gegeven aan de recreatiewereld door vele onderzoeken uit te voeren en momenteel bergen geld uit geeft om Cadzand-Bad en Breskens te verbeteren. „Bo vendien is een aantrekkelijke winkelstad in het belang van de werkgelegenheid", stelde hij. Zijn betoog haalde echter weinig uit. PvdA verklaarde zich duidelijk tegen, de frac ties van CDA en D&T moeten de zaak nog eens bespreken, maar gezien de uitspraken gisteren gedaan, is de kans klein dat er een raadsmeer- derheid voor het voorstel van het college zal zijn. De gehuligde sportlieden uit Sluis. Van onze correspondent SLUIS - In Sluis was vrijdagavond in het gemeenschaps centrum 't Zoute Vestje de huldiging van de Sluise sportlie den die in 1985 een bijzondere prestatie hadden geleverd. Werd deze huldiging tot nu toe steeds georganiseerd door het gemeentebestuur, deze keer berustte de leiding bij de Sluise Sportraad. Bij deze nieuwe opzet zal elk jaar een van de sportverenigingen de gelegenheid krijgen een sport onder de aandacht te brengen van het publiek. Voor de eerste maal was dit biljartvereniging 'Tegen moeders wil', die in novem ber met zeer veel succes het Wereldkampioenschap biljarten artistiek in Sluis wist te organiseren. TMW was er in geslaagd de Nederlandse deelnemers aan dit kampioenschap, namelijk Jean Bessems die in Sluis we reldkampioen werd, en Hans de Jager terug naar Sluis te halen. Hans de Jager hield op zijn eigen wijze een praatje over de biljartsport en Jean Bessems toonde nog eens zijn kunnen op het groene laken, waarbij het hem echter minder goed af ging dan in november, maar het biljart was dan ook heel wat kleiner en het materiaal van mindere kwamliteit dan hij gewend is. Bij het begin van de bijeenkomst werd door burgemeester mr. J. Asselbergs samen met de voorzitter van de Sportraad de heer J. Henry het biljartlaken onthuld dat bij het wereld- - FOTO WIM KOOYMAN kampioenschap werd gebruikt, en dat voorzien van de handtekening van de deelnemers en officials een definitieve plaats in het gemeenschapscentrum kreeg. Burgemeester Asselbergs die Sluis gezien de in het afgelo pen jaar plaatsgevonden evenementen de Sportstad van Zeeland noemde, reikte daarna de medailles en tinnen scha len aan de diverse kampioenen uit. Dit waren: Francois de Potter van de fietscrossclub De Belfortcrossers wegens het behalen van zowel het Zeeuws als het Nederlands kam pioenschap f ietscross in de klasse van de 12-jarigen. De heer M. de Graaf, lid van de vogelvereniging Tropica, wegens het behalen van het regionaal kampioenschap met de tropische vogel de Zeebravink. Het volleybalteam van Rozenoord, be staande uit de dames N. Aalbregtse en C. Vermue, de heer H. Masclee, J. Litaer, G. Schelfaut en W. Schram. Het bestuur van de biljartvereniging TMW, wegens de organisatie van het wereldkampioenschap biljart artistiek bestaande uit de heren H. van Damme, T. Tas, R. de Metsenaere, J. de Jonge en N. van Remortel. Het eerste team van de badmintonclub Schepnet, wegens het behalen van de eerste plaats in de tweede klasse afdeling B van de districtscompetitie zeeland, en promotie naar de eerste klas bestaande uit de dames F. Hoste, E. Reusen en C. Ide en de heren T. Vercruijsse, J. van de Velde en M. Ide. Door Willy van Leeuwen BRESKENS - De West- Vlaamse Big Band geeft morgen opnieuw een con cert in Breskens. Deze alom bekende band, die jaarlijks de Visserijfees ten muzikaal opluistert, heeft ai veel successen geboekt, vooral in België. Een van de leden is Bres- siaander Arie Vinke, een pure amateur, die zich redelijk staande weet te houden tussen de toppers zoals orkestleider Eddy Dorsan. Een druk leven boordevol muziek, elektrische treinen en Franse les. Arie Vinke is de enige Hol lander tussen al zijn collega (Belgische) bandleden. Stom toevallig kwam hij echter met de in 1979 opgerichte band van Eddy Dorsan In aanraking. „Mijn vrouw ging als kapster op cursus in Brugge. Zij had geen rijbewijs dus ik mee als chauffeur", weet hij zich nog te herinneren. „Ik deed na enige tijd die cursus ook maar mee, maar plotseling hoorde ik in de nabij gelegen zaal een band spelen. Mijn keuze was gemaakt, weg kapperscursus, welkom Big Band". Drie jaar geleden begon Vinke als trombonist bij de band, die uitsluitend concerten geeft gn in België mateloos po pulair is. Op het repertoire staan werken van Duke El lington, Count Basie, Glenn Miller en Benny Goodman. Ook zondag worden deze ten gehore gebracht. „Ik vind het geweldig als amateur tussen al die toppers", vervolgt Arie, in het dagelijks leven werk zaam bij Dow-Chemical in Terneuzen. „Ik moet me dan ook concentreren als ik speel, terwijl het voor die mannen maar tikken is". Arie Vinke is eigenlijk al ja ren met muziek bezig. Hij is namelijk al dertig jaar lid van de muziekvereniging Bres kens/Groede en sinds kort ook voorzitter en secretaris. Daar naast heeft hij ook nog tijd voor Franse les, elektrische treinen, verbouwingen en or gel bouwen. „Wel lekker druk hé". Vooral zijn treinenmanie, hij heeft een spoortafel van vier bij vier meter en in totaal zestig meter spoor, biedt hem veel ontspanning. Maar terug naar de muziek. De West-Vlaamse Big Band, die vorige week nog een suc cesvol optreden had in het Ca sino te Knokke, exploiteert zelf een muziekkrant met een oplage van 60.000 exemplaren. Vooral orkestleider Eddy Dor san houdt zich daar mee bezig. Een keer in de veertien dagen gaat Arie naar Brugge om sa- Arie Vinke:het geheim van de muziek- foto wim kooyman men met de leden te oefenen en nieuwe muziek door te ne men. „Elke dag blaas ik thuis dan nog, want dat is het ge heim van de muziek", weet hij Toch beleefde de Bressiaan- der al leuke successen met de Big Band. In de zomermaan den (de band heeft ruim dertig optredens per jaar) maakt men een toernee langs de Bel gische kust. Het accent ligt voornamelijk op België, alleen twee keer per jaar wordt Breskens met een bezoek ver eerd. „Inmiddels is toch ook wel gebleken dat de jeugd zich weer voor onze muziek, die al tijd lekker swingt, gaat inte resseren", .vertelt Arie, die zelf ook lid was De Rrabbekokers en ook een eigen dansorkest heeft gehad. Ondanks zijn druk bestaan blijft Arie tijd vrijmaken voor muziek. „Ik had het trombone spelen zelf geleerd. Nu bleek echter dat ik van symsteen moest gaan overschakelen. Het was moeilijk, maar het is gelukt", zegt hij. De West- Vlaamse Big band maakte al elf lp's, waarvan één met de Bressiaanse muziekf anaat. Zondag kan Zeeuwsch- Vlaanderen dus weer genieten van de West-Vlaamse Big Band. Pierre Borbousse, Eddy Baete, Joseph Bacques, Roger Dereese, André Jean (saxen), Johan van den Abeele, Willy Mus, Roger Alleyn Eric Laloo (trompetten), Mark Alleyn (piano), Freddy Surmont (bas), Dirk Vlaminck (drums), Ro nald Debaene en last but nog least Arie Vinke (trombone) brengen onder leiding van Eddy Dorsan hun successen ten gehore, waaronder selec ties uit My Fair Lady, West Side Story, maar ook Moon light Serenade en In the Mood. Voor Bressiaander Arie Vinke een thuiswedstrijd, aanvang 11.00 uur in café Het Wapen van Breskens. „Ik heb er al zin in", besluit hij vol enthousias me. De heer Ooms krijgt de gouden eremedaille opgespeld door de commissaris van de koningin. - foto willem mieras MIDDELBURG - Gedeco reerd met de gouden ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, is kamer bewaarder W. J. Ooms (58), hoofd van de huishoudelijke dienst op de provinciale grif fie, gistermiddag met pensioen gegaan. De commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, speldde hem de versierselen op tijdens een interne bijeen komst die voorafging aan een drukbezochte receptie in de statenzaal. „Hij diende altijd, maar scharrelde met grote blijmoe digheid en niet gehinderd door enige schroom door de gebou wen. Wie in het provinciehuis kwam kon niet om Ooms heen", zo omschreef Boertien de scheidende functionaris. Ook de andere sprekers lieten er geen misverstand over be staan dat de provinciale grif fie met het vertrek van Ooms een man verliest die 'met ge paste brutaliteit' over de wan delgangen regeerde. Officieel is de provincie pas op 1 juni van Ooms af. Op die datum is het precies veertig jaar geleden dat hij als hulp op de bodekamer het provincie huis binnentrad. Dat jubileum geeft hem het recht op ver vroegd pensioen. Ooms ver vulde vooral zijn representa tieve activiteiten met veel ge voel voor decorum. Hij hield daarbij een ieder, hoog of laag, in ere, althans wanneer men ook hem in zijn waarde liet. Eén van zijn vele karakte ristieke eigenschappen die gis teren de revue passeerden: „Hij wist de dienbladen zo te dirigeren dat ze niet terecht kwamen bij mensen die zich verkeken hadden op de kop pigheid van de door de provin cie geserveerde drank". Be halve de koninklijke onder scheiding en de gebruikelijke enveloppe met inhoud over handigde Boertien zijn ver trekkende kamerbewaarder ook een herinnering aan diens vroegere jaren op de griffie: een oude schrijfmachine. OOSTBURG - De Noordwal te Oostburg krijgt een nieuw riool. Tijdens herbestratings- werken aldaar is gebleken dat het riool erg slecht is. De ge meente Oostburg wil daar zo snel mogelijk wat aan doen. Het college kreeg gisteren van de leden van de raadscommis sie voor financiën toestem ming om de noodzakelijke werkzaamheden te laten uit voeren. De commissie ging ook ak koord met het bestellen van twee noodbarakken voor de IJZENDIJKE - In de nacht van donderdag op vrijdag heeft men in de Hervormde consistorie een raam gefor ceerd. Uit de consistorie wor den vermist een koffiezetap paraat, een aantal gloeilam pen en een microfoon met snoer. Vervolgens heeft men zich vanuit deze consistorie toegang verschaft tot de Kerk, waar men van de kansel een microfoon met snoer meenam en de rest van de geluidsin stallatie, die zich in de kerk bevindt. Tot nu toe is er geen spoor van de daders. tijdelijk huisvesten van leer lingen van de christelijke ba sisschool te Breskens. Hun school wordt verbouwd en tij dens die werkzaamheden moeten de leerlingen ergens anders onderdak krijgen. Eén groep zal in de hobbyruimte van de openbare basisschool les krijgen, twee groepen in noodbarakken en voor een vierde groep wordt nog een onderkomen gezocht. Het Rijk heeft Oostburg la ten weten dat men maximaal 75 mille wil afstaan voor de verbouw van de openbare ba sisschool te Cadzand. Het col lege is bereid daar nog geld bij te leggen en wil één aannemer een offerte laten uitbrengen. De meerderheid van de com missi e kon zich daar in vinden, omdat het een vrij kleine ver bouwing is. Alleen de leden van de PvdA zien liever dat twee aannemers worden be naderd, 'zodat er niet kan worden gekonkelfoesd', zoals J. de Vries het zei. Binnenkort zullen de speel- tuinapparatên van het IJzen- dijkse zwembad verplaatst worden naar een zonneweide, zodat er een oefenveld voor de plaatselijke voetbalvereniging aangelegd kan worden. Het verplaatsen gaat bijna 4000 gulden kosten. (ADVERTENTIE) Dat kan. Met zo'n ijblijvend proef-op-de- >m abo -r> i /io* som abonnement op die oviES siACfi'tOHtB a|(ernenseijjk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. 1 Naam: Adres: i Postcode I Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM I VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS VAN 10,50. (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112. I >- ^800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. jPïA I

de Stem | 1986 | | pagina 25