II II I- KELLY BLIJFT HEER EN MEESTER IN PARIJS-NÏCE a Wethouder moet WK bandstoten redden Coureurs rekenen af met 'catenaccio' tending Comité''s moeten 'reclamerechtengaan betalen IUIS IOEVE 'SM/V M/V [LEIDER M/V r~ Visser niet mee naar Alma Ata Jac van der Poel boekt eerste succes als prof jen-Axel ven (m/v) Beenhakker wacht nog steeds Eindhovense politie wil PSV-Ajax op 16 maart ROTTERDAM - Organisatoren van plaatselijke prof koersen krijgen dit seizoen, zodra zij een renner van de ploeg van Peter Post of een van de be tere buitenlandse professionals aan het vertrek willen hebben, twee con tracten voorgelegd. Amsterdam profiteert van kandidatuur Trapattoni gaat Juventus verlaten 'REVOLTE VAN TWEE VRIENDENIN TIRRENO ADRIATICO W est-Duitslanc zevende op WK handbal Moutinho aan kop in 'dodenrally' Afgelastingen 7ATERDAG 8 MAART 1986 T26 PAGINA SPORT 2 een gecombineerd ver- is er met ingang van 1 fel van de opgenomen pciplinair teamverband, eleiding van {rs/patiënten. aten die: pende mens en Kennis In multidisciplinair bng en verzorging van Dewoners/patiënten. Por een team van 3 fysio- ente. jiO', Meer Bewegen voor I. Ook voor de psychoge- pstherapie in de vorm van {paste ruimte. }l plaats in de huiskamers ntrale ruimte van de afde- enoord. der wordende mens. aktiviteiten gedurende de Rchappen. Isamverband. leefklimaat op de 3e Blaauwe Hoeve" te len conform j opnemen met: hs. rapie. fi begeleiding. en aan de algemeen direc- lauwe Hoeve" tot 10 dagen ■tel. 01140-81000 pn wij een (aan onder meer uit: lie van goederen met ren; J gebruikers en derden; Insporten. Iwerkers. ■pen; dig in een storings- hef Ontvangst en geving woont. I uit van de selectie- lelijke sollicitatie te zen- htwoordnummer 205 |elburg. aatschappij PZEIVI Nederland. PP 7 lag en inde D00 It u meer weten over aard inhoud van deze functie, n kunt u bellen met de heer A/isse, directeur van de nk, telefoon 01150-94651. v schriftelijke sollicitatie rrdt met belangstelling nnen 14 dagen verwacht >or de directeur van de abobank, Postbus 22,4530 A Temeuzen. TOULON (ANP) - Meer dan vorig jaar beheerst Sean Kelly Parijs - Nice- De Ier' le,der van het klassement sinds de proloog in Parijs stelde zich vrijdag opnieuw tevreden met tweede plaats in de rit, maar verstevigde zijn positie aan de top van het klassement. Waar de concurrenten in de har lastige klim naar de finish oo de Mont Faron terrein moesten prijsgeven, bleef Kelly schijnbaar gemakkelijk voorin. Aan de streep ging al leen Pedro Munoz hem voor. Od Pascal Simon, aan het be- „in van de vijfde dag nog hveede, veroverde Kelly veer tig seconden. Dat is de kwaliteit van de renner, het is ook de macht van de ploeg. Tussen Salon de Provence en Toulon contro leerde zijn groep het verloop van de wedstrijd. In de slot fase hadden Jörg Muller en Inaki Gaston voldoende klim- merskwaliteiten om anderen tot orde te roepen die de posi tie van de kopman in gevaar zouden kunnen brengen. Sean Kelly bekommerde zichzelf om Urs Zimmermann, die hem donderdag toch ver rast had op weg naar Chalet Reynard. „Een beetje ervaring helpt", concludeerde Kelly, nadat hij zijn zesde schone lei derstrui had ontvangen. „Van het begin is er verschrikkelijk hard gereden (er werd zelfs op het snelste schema tijd gewon nen), maar toen heb ik mij rustig gehouden. Anderen hebben het werk gedaan, ook bij de klim van de Col de l'Es- pigoulier. Ik wilde wat over houden voor de finale. Daar heb ik Pascal Simon niet ge zien. Wel Urs Zimmermann en die heb ik als mijn richtpunt gehouden". Een dergelijke rit in het voorseizoen is niet geknipt voor Nederlandse renners. Al leen Peter Winnen bleef bij de eersten, in gezelschap van Eric van Lancker, die zijn faam als klimmer bevestigde, zo dat nog nodig mocht zijn. Het tweetal van De Wever kwam, als veertiende en zestiende, op rond een minuut van de win naar op de top van de slopende Mont Faron. Aan de beklimming van de Faron, een hinderlijke bult, geklonken aan de buitenwij ken van Toulon, was veel voorafgegaan. De tocht naar de kust kende vrijwel geen vlakke meters. Bovendien werd de lastigheidsfactor ver groot door het hoge tempo. De ploegen van Lemond, Pascal Simon en Caritoux probeerden anderen in het verderf te stor ten. Kelly het liefst, maar vooral Garde en Pelier hielden de teugels kort in het streven him voorman zijn vijfde over winning in Parijs - Nice te be zorgen. Kelly werd dan ook niet het slachtoffer, maar wel ver dween een handvol kleintjes. Jos Elen raakte nog drie man kwijt onderweg. Theo Appel doorn, Jan Jonkers en Roger de Cnijf «Stapten af. Bondue, Gayant, Poisson, Russenberg en Castaing zochten ook het gemak van de bezemwagen. „En bij de beklimming van de Espigoulier werd niet eens echt hard gereden", vertelde Peter Winnen. „Ik kwam op kop van de groep omdat ik in mijn eigen tempo omhoog wilde gaan. Ik word er dood ziek van als ik aldoor moet zit ten wringen in de massa. Het was ook wel begrijpelijk dat het een beetje rustig ging, want in de eerste honderd ki lometer is er geen rust ge weest. Winnen kwam in de slotfase met Frederic Brun in een ontsnapping. „Ik zag er geen brood in. Brun reed veel te sterk. Zo goed ben ik nog niet". De stórksten uit het peloton, Kelly voorop, zorgden ervoor dat gemeenschappelijk aan de Mont Faron werd begonnen. In de laatste zes kilometer van de 180 groeiden er nog ver schillen, die niet in seconden, maar in minuten werden ge teld. Zeer ten gunste van Kel ly- De uitslag van de zesde rit is: 1. Pe dro Munoz (Bazzo - Spa) de 180 km in 4.42,52 (met tijd vergoeding 4.42,42) 2. Sean Kelly (De Gribaldy - Ier) op 5 seconden (4.42,52) 3. Eric Caritoux (Bazzo - Fra) z.t. (4.42,55) 4. Urs Zimmermann (Boifava - Zwi) z.t. 5. Greg LeMond (Köchli - Vst) z.t. 6. Inaki Gaston (De Gri baldy - Spa) op 16 seconden 7. Charly Mottet (Guilfen - Spa) op 26 seconden 8. Martin Earley (Bazzo - Ier) z.t. 9. Eddy Schepers (Boifava - Bel) z.t. 10. Pascal Simon (Legeay - Fra) op 40 seconden 11. Yvon Ma- diot (Guilfen - Fra) op 41 seconden 12. Gilles Mas (Thevenet - Fra) z.t. 13. Denis Roux (Guilfen - Fra) op 47 seconden 14. Peter Winnen (De Wever - Ned) op 51 seconden 15. Jereome Simon (Legeay - Fra) z.t. 16. Eric van Lancker (De Wever - Bel) op 1,06 17. Niki Rüttimann (Köchli - Zwi) op 1,13 18. Jorg Mül- ler (De Gribaldy - Zwi) z.t. 19. Mare Madiot (Guilfen - Fra) op 1,23 20. Jörgen Pedersen (Boifava - Den) op 1,30. 53. Eddy Planckaert (De Wever-Bel) op 18.47, 58. Bert Wekema (Elen-Ned) op 19.10, 63. Pwer Harings (De Wever-Ned) op 20.47, 66. Phil Anderson (De We- ver-Aus) op 22.47,70. Theo de Rooy (De Wever-Ned) zelfde tijd, 71. Eric Breukink (De Wever-Ned) zelfde tijd, 76. Bert Oosterbosch (De We ver-Ned) zelfde tijd, 78. Etienne de Beule (Elen-Bel) op 23.11, 79. Danny Rossel (Elen-Bel) zelfde tijd, 81. Jan Bogaert (Elen-Bel) op 27.29, 82. en laatste Alexi Grewal (Neel-VSt) op 27.51. De strijd hebben gestaakt: Alain Bondue, Martial Gayant en Pascal Poisson (allen Quilfen-Fra), Fran cis Castaing (Thevenet-Fra) en Marcel Russenberg (Thevenet- Zwi), Theo Appeldoorn en Jan Jonkers (Elen-Ned), Roger de Cnijf (Elen-Bel). Het algemeen klassement: 1. Sean Kelly (De Gribaldy-Ier) 24 uur 50 minuten en 8 seconden, 2. Urs Zim mermann (Boifava-Zwi) op 1 mi nuut, 3. Greg Lemond (Koechli- Vst) op 1.05, 4. Pascal Simon (Le- geay-Fra) op 1.18, 5. Eric Caritoux (Bazzo-Fra) op 1.28,6. Inaki Gaston (De Gribaldy-Spa) op 1.49, 7. Charly Mottet (Quilfen-Fra) op 1.49, 8. Yvon Madiot (Quilden-Fra) op 2.31, 9. Jean-Francois Beman (Koechli-Fra) op 2.49, 10. Edd; Schepers (Boifava-Bel) op 3.04, 11 Jerome Simon (Legeay-Fra) oj 3.15,12. Jean-Claude Bagot (Bazzo- Fra) op 3.37 13. Niki Rüttimani (Koechli-Zwi) op 4.17, 14. Deni: Roux (Quilfen-Fra) op 4.30, 15. Gi Mas (Thevenet-Fra)) op 4.3516. Pe dro Munoz (Bazzo-Spa) op 4.36, 17 Mare Madiot (Quilfen-Fra) op 4.3f 16. Bruno Cornillet (Legeay-Fra op 3.32,17. Charly Berard (Koechli Fra) op 3.38,18. Regis Simon (The venet-Fra) op 4.39, 19. Jörg Mulle (De Gribaidy-Zwi) op 4.52 20. Mar tin Earley (Bazzo-Ier) op 5.17, 21 Peter Winnen (De Wever-Ned) oi 6.11, 37. Eric van Lancker (De We ver-Bel) op 13.25, 64. Theo de Roo; (De Wever-Ned) op 38.20, 66. Edd; Planckaert (De Wever-Bel) O] 39.29, 70. Bert Oosterbosch (De We ver-Ned) op 46.15,72. Bert Wekem; (Elen-Ned) op 52.33, 75. Phil Ander son (De Wever-Aus) op 1 uur 3 mi nuten en 54 seconden, 87. Etienn de Beule (Elen-Bel) op 1.05.50, 7S Danny Rossel (Elen-Bel) op 1.09.11 80. Jan Bogaert (Elen-Bel) oj 1.14.39, 81. Eric Breukink (De We ver-Ned) op 1.15.29, 82 en laatst Peter Harings (De Wever-Ned) o; 1.23.51. Van ome sportredactie AL MERE - Nederlands kam pioene all-round van dit schaatsseizoen, Ria Visser heeft zich teruggetrokken voor de ploeg die volgende week vrijdag vertrekt voor een tiendaagse trip naar de Medeo-baan van het Russi sche Alma Ata. Visser zal worden vervangen door Jo- landa Grimbergen, dit jaar bij de WK junioren in Canada vierde in het eindklassement. Ria Visser bedankte voor de trip naar Alma Ata 'omdat ik me, ook door het rijden van de Elfstedentocht, lichamelijk niet in orde voel. En dan is het beter om iemand anders te sturen.' Op de achtergrond van de opmerkelijke beslissing (Ria Visser verklaarde bij het WK in Den Haag nog graag naar Alma Ata te gaan, omdat dat waarschijnlijk haar laat ste kans was daar te komen) speelt mee dat Ria Visser zich gepasseerd voelt voor de trip naar het Noorse Savalen, waar een deel van de Nederlandse schaatstop op het ogenblik verblijft. De ploeg voor Alma Ata bestaat nu uit: Yvonne van Gennip, Petra Moolhuizen, Marieke Stam, Jolanda Grimbergen, Hein Vergeer, Gerard Kemkers, Leo Vis ser, Frits Schalij, Jan Ykema en Geert Kuiper plus de begeleiders Henk Gemser (coach), Anne de Jong (physio-thera peut) en Dick de Vroome (chef d'equipe). ZEIST (ANP) - Bondscoach Leo Beenhakker neemt pas in het weekeinde een besluit over de samenstelling van de defi- nitieve selectie voor het Ne derlands voetbalelftal, dat woensdag in Leipzig vriend schappelijk speelt tegen de DDR. Eén van de zeventien geselecteerden moet afvallen. Daarover zou Beenhakker vrijdag een besluit nemen. Maar behalve Ajacied Frank Rijkaard ondervindt ook Feyenoorder Ben Wijnstekers hinder van een blessure. De zeventien geselecteerden rijn: Van Basten, Boeve, Ro nald Koeman, Rijkaard, Si- looy, Vanenburg en De Wit (allen Ajax), Van Breukelen, Van der Gijp, Gullit, Lokhoff en Valke (allen PSV), Hielè, Tahamata en Wijnstekers (al len Feyenoord), Van Tiggelen (FC Groningen) en Wouters 1 (FC Utrecht). EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense hoofdcommissa - ns van politie, R. Hessing, heeft burgemeester dr. G. Bor- be geadviseerd de voetbal wedstrijd PSV-AJAX te laten doorgaan op zondag 16 maart. Dat heeft een woordvoerder van de politie vrijdag meege deeld. Gelijktijdig heeft in de Jubileumhal naast het PSV- stadion een beurs plaats. De organisator daarvan had er bij x x gemeente Eindhoven op aangedrongen de wedstrijd te vey aatsen naar een ander tijdstip. Ue betreffende wedstrijd zou aanvankelijk worden ge speeld op 16 februari, maar 1 mü? j n niet door in verband hot u skdhte toestand van hu Eindhoven mogen I S00rt wedstrijden uit een I Yan opeobare orde en wnr'ri, alleen op zondag I d?„ gespeeld en niet zater- i wonrH° Volgens de politie woordvoerder zal op 16 maart alles in het werk worden ge teld om te voorkomen dat er sun^T* ontstaan tussen rters en beursbezoekers. Bonthuis draait KNWII een loer Door Rob van Deursen Êéo, waardoor de renner zich verplicht voor een betrekkelijk klein bedrag aan de betreffende wedstrijd deel te nemen en één, waarmee de organisatie voor aanzienlijk meer geld het recht krijgt met de naam van de bewuste prof reclame te maken. Deze constructie werd bedacht door Peter Bont huis, manager van de renners van Panasonic en zaakwaarnemer van vele buitenlandse vedetten. Op deze manier ontloopt Bonthuis, afgelopen winter na acht jaar gestopt als coördinator van de Stichting Belangen Beroepswielersport (SBB) en in die func tie opgevolgd door Gerrie van Gerwen, de dubbele afdracht door zijn renners van het percentage (meestal tien procent) van het totaal overeengeko men startgeld. De door Bonthuis bedachte opzet ziet er als volgt uit: een renner, die voor zijn vertrek in een crite rium een startgeld krijgt van bijvoorbeeld 2000 gul den, splitst die som in twee delen op: 200 gulden wedstrijd-contract en 1800 gulden reclame-verbin tenis. Een handige zet van Bonthuis, want op die manier krijgt Van Gerwen (of te wel de profsectie van de KNWU) tien procent van 200 gulden, zijnde 20 gulden en hij zelf voor de verleende bemiddeling tussen coureur en organisatie een tiende deel van 1800 gulden, zijnde 180 gulden. De KNWU, bij monde van de voorzitter van de per 1 januari van dit jaar gestarte profsectie, Hein Verbruggen reageerde inmiddels furieus op de door Bonthuis het komend criterium-seizoen te hanteren werkwijze. „Dat zijn malafide praktijken", zo bitste Verbruggen. Een felle reactie die voort komt uit het Peter Bonthuis, de bedenker van een financiële listigheidje, dat door KNWU-voorzitter Hein Verbruggen 'malafide' wordt genoemd. - FOTO COR VOS feit dat Verbruggen de financiële basis van een meer zelfstandige profsectie binnen de wielerbond (naar voorbeeld van de sectie betaald voetbal bin nen de KNVB) ziet wegvallen. Van Gerwen werkt namelijk als SBB-coördinator voor een vast jaarbedrag en het geld dat over zou blijven van de percentages van de startgelden was bedoeld om de profsectie binnen de wielerbond een zelfstandige, financiële basis te verschaffen. Roger van Es, secretaris van de profafdeling van de KNWU: „We waren van plan om op het bureau van de KNWU in Woerden een soort tweede man naast Van Gerwen te plaatsen. Maar dat wordt nu moeilijk, omdat daarvoor het geld zal blijken te ont breken. We zullen in ieder geval de door Bonthuis bedachte constructie op juridische gronden laten toetsen. En daarnaast hebben we renners en organi satoren van profkoersen al per brief laten weten dat zij alleen zaken mogen doen via Van Gerwen. En dat er licenties zullen worden ingetrokken zodra blijkt dat van die lijn wordt afgeweken. Dat is de stok, die wij voorlopig dreigend achter de deur op heffen." Peter Bonthuis zelf doet quasi verbaasd over de woede die binnen de KNWU ontstond. „Op mijn manier worden de wedstrijdcontracten met Van Gerwen afgesloten. Dus er is niets aan de hand", legt de Rotterdammer uit. En dan verder: „Wat leert de praktijk rond een plaatselijke profkoers? Dat de organisatie met de naam van een renner de boer op gaat en die naam vaak verkoopt aan een sponsor uit het dorp of de stad. Vanaf het moment dat het con tract door de coureur wordt ondertekend, kunnen de organisatoren met zijn naam doen wat ze willen. Zij maken daar in ieder geval reclame mee. En de re" ners, die bij mij onder contract staan, moeten daar voor betaald worden." In de hele affaire speelt verder nog mee dat de door de Vereniging Organisatoren Beroepswieler koersen (VOB) opgestelde Start Advies Lijst (een lijst waarop voor alle coureurs vaste bedragen aan startgelden werden gezet plus bindende regels die verhogend werken zodra een renner bijvoorbeeld een klassieker of een Tour-etappe wint) door de meeste profs in Nederland niet wordt aanvaard. Ze ker het feit dat vlak na de ronde van Frankrijk dit jaar twee profwedstrijden per dag moeten worden gereden om de kalender te kunnen afwerken drijft de coureurs in de hoek van 'blijheid, vrijheid'. Bonthuis: „De KNWU gaat er vanuit dat die SAL-lijst bindend is, maar dat gaat niet op. Het is een stuk dat door de VOB werd opgesteld en dat de vakbeweging van de renners zelf tot nu toe slechts heeft bekeken, maar waar van die kant geen oordeel over werd uitgesproken. Dus voor mij blijft het voorlopig nog een kwestie van vraag en aanbod". AMSTERDAM (ANP) - Als Amsterdam de Olympische Spelen van 1992 niet toegewe zen krijgt, dan nog plukt de stad de vruchten van haar kandidatuur. Amsterdam is bekender geworden in het bui tenland. Dit zou onder meer kunnen leiden tot een toene ming van het aantal interna tionale congressen. Dit zei de Amsterdamse wethouder van financiën W. Etty vrijdag op de Vrije Uni versiteit tijdens een sympo sium over de kandidatuur van Amsterdam voor het organise ren van de Olympische Spelen in 1992. Het symposium, geti teld 'Het spel en de knikkers', was georganiseerd door de vakgroep ruimtelijke econo mie van de Vrije Universiteit. Welke effecten zullen de Spe len hebben op de regio Am sterdam?, luidde de centrale vraag. TURIJN (SID) - Na tien jaar gaat trainer-coach Giovanni Trapattoni Juventus verlaten. De 46-jarige Trapattoni zei na terugkeer van het Europa cup duel bij FC Barcelona tegen een verslaggever van het da- blad La Stampa: „Na tien jaar is het tijd van club te verande ren. Het gaat daarbij niet om het geld, maar louter om een nieuwe sportieve uitdaging". De spelers van Juventus ke ken zeer op van de aankondi ging van Trapattoni. De Fransman Michel Platini zei zelfs: '„Ik voel me verraden". Platini heeft enige tijd terug zijn contract bij Juventus met een jaar verlengd, vooral ook omdat Trapattoni daar sterk op aandrong. Van ome sportredactie BLANKENBERGE - Jac van der Poel uit Hoogerheide heel gisteren de Grote Prijs van Blankenberge (B) op zijn naam ge schreven. Het was het eerste succes voor de coureur uit Hooger heide, die tot nu toe pas drie koersen reed als professional. Van der Poel zegevierde in een wedstrijd, die bepaald wen door de renners van de ploeg Swerts. Volgens assistent-ploeglei der Henny Libregts was het vooral routinier Frits Pirard, di. van Roger Swerts wegens tijdelijk gebrek aan conditie niet me mocht naar de Tirreno Adriatico, die de jonge renners in di koers stimuleerde. Henry Manders werd uiteindelijk 4e, Johnny Broers 10e, Pi rard 17 en Gert Jakobs 28e. Ook Ron Mackay was een goed- klassering toegedacht, maar hij viel wegens materiaalpech uit. BLOEMENDAAL - Wethou der Piet van der Ham heeft zich opgeworpen als 'redder' van het wereldkampioenschap bandstoten deze maand in Bloemendaal. Het toernooi is in groot gevaar gekomen als gevolg van de controverse tus sen de wereldbond en de Euro pese biljartfederatie. De Bloemendaalse wethou der heeft de voorzitter van de UMB Gagnaux, de praeses van de CEB Jean Graus en de eerste man van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond Jan Lageweg uitgenodigd om maandagmorgen op het ge meentehuis de problemen te komen uitpraten. Het conflict tussen beide bonden is deze week ontstaan toen de UMB dreigde de mon diale titelstrijd in Bloemen daal niet te zullen erkennen als een echt wereldkampioen schap, wanneer de Europese biljartfederatie vasthoudt aan de schorsing van Raymond Ceulemans en Ludo Dielis. Het Belgische duo krijg van de CEB geen toestemminj om van 20 tot en met 23 maar deel te nemen aan de strijd on de wereldtitel bandstoten, om dat het duo zich heeft aange sloten bij de proforganisató van de Zwitser Bayer. CORTONA (ANP) - Het Ita liaanse wielrennen heeft een begin gemaakt met een omme zwaai. Luciano Rabottini en Palmiro Masciarelli meldden zich aan om het voorbeeld te geven. In de eerste etappe van de Tirreno Adriatico werden ze rijkelijk beloond voor de afrekening met het beruchte 'Catenaccio'. Het klassement van de proloog, met honderd sten van seconden opgebouwd, werd door verschillen van mi nuten overhoop gegooid. Het Italiaanse wielrennen was na de periode Coppi-Bar- tali zo saai als een gat in de muur. Het leek de renners verboden te demarreren vóór het laatste uur. De koers was door de macht van een paar sprinters en - vooral - Moser altijd geblokkeerd. Als er voor de finale iets gebeurde, kwam dat altijd op naam van buiten landers, soms zelfs van derde rangs coureurs. De afgelopen winter heeft de vereniging van de veertien sponsors zich gebogen over dat probleem. Ze besloten hun duur betaalde renners ervan te doordringen dat er vanaf het vallen van de startvlag ge koerst diende te worden. Ge beurde dat niet, dan zou er voor de meeste, geldschieters de lol snel af zijn en grote werkloosheid in het renners- bestand ontstaan. Luciano Rabottini en Pal miro Masciarelli verdienden jarenlang hun spaghetti zon der daar een erelijst bij op te bouwen. De laatste overwin ning van Masciarelli dateerde van 1984, de tiende etappe in de Ronde van Spanje. Rabot tini behaalde driejaar geleden in de grote prijs Prato zijn laatste (en enige) overwinning. Hoewel onder contract bij ver schillende ploegen, werden Rabottini en Masciarelli trai ningspartners en vrienden. Ze gebruikten hun hechte band voor de revolte van twee wa terdragers. Bijna twee uur deed het pe loton over de eerste 50 kilome ter van de eerste etappe van de Tirreno Adriatico, 213 kilome ter van Ladispoli naar Corto- na, zo'n typische Toscaanse burcht op de top van een heu vel. De regen tikte zachtjes maar onophoudelijk" op de kappen van de renners, die bij de start meer weg hadden van Elfsteden-schaatsers. Bij de 54e kilometer, toen het peloton klappertandde van de kou, slopen Rabottini en Mascia relli naar voren en verdwenen uit het zicht. Negentig kilome ter verderop hadden beide vluchters zestien minuten voorsprong. Iets ongewoons voor Italianen. Zo'n vroege vlucht van min dere goden heeft niet vaak kans van slagen, ook al be draagt de voorsprong meer dan een kwartier. Als de gro ten echt zouden koersen, slonk het gat met een halve minuut per kilometer. In de druilerige regen van Toscane gebeurde dat vrijdag niet. Joop Zoete melk, op de negende plaats na Rooks (achtste), de tweede Ne derlander, vertelde: „Moser moest de leiderstrui verdedi gen. Hij ondernam gek genoeg niets en ook zijn ploeggenoten kregen geen opdracht. Nie mand wilde werk doen waar een ander misschien van zou kunnen profiteren". Het was natuurlijk wel zo, dat bij het ingaan van de fi nale lang niet alle vedetten nog aanwezig waren. De twee Franse sterren Fignon en Hi- nault reden al met minuten achterstand in een groep ach terblijvers. Fignon was als ge volg van bronchitis en zeu rende kiespijn uit de wielen gereden. Hinault drong niet aan, toen hij werd opgehouden door een valpartij 50 kilometer voor het slot. Hun verlies liep op tot bijna 12 minuten. Uiteindelijk deed de ploeg van Giuseppe Saronni het zware werk. De achtervolging De 'twee vrienden' gaan over de streep. Rabottini, uit de ploeg waarvan Johan Lammerts ook deel uitmaakt, steekt zijn handen triomferend de lucht in. Masciarelli hijgt uit en wordt tweede. werd te laat ingezet. De twee vluchters .hielden drie minu ten over op de Franse neo-prof Eric Boyer, die als een echte beginneling meende de etappe - FOTO ANP te hebben gewonnen en dan ook tranen moest verbijten toen hij Rabottini de overwin- ningsbïoemen en de leiders trui in ontvangst zag nemen. De uitslag is: 1. Luciano Rabottini (Battaglini-Ita) 213 km in 6 uur 9 minuten en 33 seconden 2. Palmiro Masciarelli (Vanucci-Ita) z.t. 3. Eric Boyer (GuimaTd-Fra) op 3.03 4, Moreno Argentin (Bartolozzi- Ita) op 3.14 5. Pedro Delgado (Schuiten-Spa) z.t. 6. Giuseppe Sa ronni (Vanucci-Ita) z.t. 7. Chris- toph Lavainne (Guimard-Fra) op 3.19 8. Steven Rooks (Schuiten- Ned) op 3.21 9. Joop Zoetemelk (Raas-Ned) op 3.23 10. Daniele Ca- roli (Franchini-Ita) z.t. 11. Giu seppe Calcaterra (Cribiori-Ita) op 3.2612. Alfio Vandi (Ferreti-Ita) z.t. 13. Francesco Moser (Stanga-Ita) z.t. 14. Frederic Gamier (Le Guil- loux-Fra) z.t. 15. Per Christiansson (Cribiori-Zwe) z.t. 26. Stefan Mut ter (Schuiten-Zwi) op 3.26; 28. Twan Poels (Raas-Ned) z.t.; 33. Nico Emonds (Raas-Bel) z.t; 37. Johan van der Velde (Post-Ned) Z.L; 39. Teun van Vliet (Post-Ned) Z.L; 46. Gerard Veldscholten (Schuiten-Ned) op 3.55; 57. Jacques Hanegraaf (Raas-Ned) op 4.13; 59. Maarten Duerot (Raas-Ned) z.t.; 62. Jan van Houwelingen (Swerts- Ned) op 4.31; 69. Gerrie Knetemann (Swerts-Ned) op 4.41; 82. Martin Kemp (Van Vaerenbergh-Ned) z.t.; 83. Jos Lammertink (Post-Ned) op 5.04; 84. Bennie Kuiper (Swerts- Ned) z.t.; 92. Jannes Slendebroek (Swerts-Ned) op 5.04; 93. JeUe Nij- dam (Raas-Ned) z.t.; 102. Adri van der Poel (Raas-Ned) op 5.43; 112. Adri van Houwelingen (Swerts- Ned) op 6.08; 118. Johan Lammerts (Battaglini-Ned) op 6.27; 121. Jan van Wijk (Schuiten-Ned) op 6.40; 147. Henk Lubberding (Post-Ned) z.t.; 159. Jean-Paul van Poppel (Swerts-Ned) op 12.07. Het algemeen klassement is: 1. Ra bottini 6 uur 17 minuten en 18 se conden; 2. Masciarelli op 0.02; 3. Boyer op 2.53; 4. Saronni op 2.55; 5. Argentin op 2.58; 6. Caroli op 3.05; 7. Moser op 3.06; 8. Lavainne op 3.09; 9. Calcaterra op 3.10; 10. Rooks op 3.12; 11. Da Silva op 3.15; 12. Pe- tito z.t.; 13. Zoetemelk z.t.; 14. Emonds z.1; 15. Maier op 3.17; 18. Delgado op 3.19; 22. Mutter op 3.21; 23. Teun van Vliet z.t.; 28. Van der Velde op 3.26; 36. Poels op 3.34; 43. Veldscholten op 3.53:48. Ducrot op 4.02; 51. Hanegraaf op 4.09; 61. Kne temann op 4.32; 62. Akam op 4.33; 66. Jan van Houwelingen op 4.38; 67. Kemp op 4.39; 70. Nijdam op 4.45; 81. Lammertink op 4.56; 86. Slendebroek op 5.02; 90. Kuiper op 5.15; 96. Van der Poel op 5.34; 112. Adri van Houwelingen op 6.16; 113. Lammerts op 6.17; 120. Van Wijk op 6.54; 145. Lubberding op 11.43; 157. Van Poppel op 12.16. BAZEL (SID) - De Westduits handbaiploeg, de winnaar va het zilver bij de Olympisch Spelen van Los Angeles, heel vrijdagavond toch nog de mo tivatie op kunnen brengen or het wereldkampioenschap i Zwitserland af te sluiten mc de zevende plaats, dezelfd klassering als vier jaar gele den. Denemarken werd mi 25-18 verslagen. Troost bood de zege nauwt lijks, want het leed was al ee dag eerder geschied doord; Spanje zeer verrassend va Oost-Duitsland won en al derde in de groep eindigd: welke verrichting recht streekse kwalificatie voor d Olympische Spelen van Seot inhield. West-Duitsland moe volgend jaar bij het B-wereld kampioenschap in Italië plaat sing zien te bewerkstelligen. Uitslagen: Om de zevende plaats West-Duitsland Denemarken 25-18 (11-10) Om de ne fende plaats Roemenië - Sovjetunie 25 1 (12-10) Het Nederlands dameshandbalteai kan bij het internationale toernooi i Neubrandenburg nog als vijfde eindigei Dan moet zaterdag in de laatste wee strijd van het tweede DDR-team worde gewonnen. Oranje zegevierde vrijdag i de troostronde met 29-28 over Bulgarij. Bij rust was de marge nog twee doelpin- ten in het voordeel van Nederland: 17-11 POVOA DE VARZIM (AFP) In de autorally van Portuga door het ongeluk met dode lijke afloop overschaduwd, i vrijdagochtend de tweed etappe geëindigd. De Portu gees Joaquim Moutinho leid het tussenklassement voor d Italiaan Giovanni del Zopp en zijn landgenoot Carlos Bi ca. De route had Povoa d Varzim als begin- en eind punt. In de derde rally om het we reldkampioenschap ontbrekei de topcoureurs vooralsnog ii de ranglijst. Zij zijn in stakin; vanwege de levensgevaarlijk omstandigheden langs de rou te. BREDA (ANP) - In het be taalde voetbal van het week einde gaan definitief nie door: eredivisie: Haarlem Feyenoord (zondag), eerste di visie: PEC Zwolle - RKC (za terdag), Cambuur - Heeren veen (zaterdag), RBC - DS'7 (zondag) Over de overige wedstrijde; wordt vanochtend en eventu eel zondagochtend een beslis sing genomen. Wel zijn de vol gende wedstrijden voor di eerste divisie alvast uit voor zorg van zaterdag naar zondai verplaatst: Helmond Sport SW, Willem II - De Graaf schap en Veendam - Wagenin gen.

de Stem | 1986 | | pagina 13