amnestï Vissen met een botlepel WAT KUNT GE DOEN TEGEN ZON MAATSCHAPPIJ" AMSTERDAI leurs koi WOENSDAG 5 MAART 1986 T11 PAGINA 4 EXTRA OP WOENSDAG= „Eerst klaagde hij over z'n rug. De dokter dacht dat het zenuwen waren. Hij gaf 'm pillen en verdovende spuiten. Het bleef aanhouden. Hij is dan naar de Heilig Hartkliniek in Ant werpen gegaan. Lijdensweg - - PAPIER VOOR UW PEN Galerie voor hobbyisten Willem-Alexander Euthanasie Premies en ATV Liturgie en LPO Toerrijden TT* WOENSDAG 5 MAART Deugd \mmEMZ2i Eén dode, dertien vergiftl- gingsgevallen. Bij een mor sig petrochemisch fabriekje op de rechteroever bij Ant werpen roken de schoorste nen. Een scheikundig mu seum vindt de Belgische jus titie. Twee directeuren zijn beschuldigd van 'onopzette lijke doding'. Ze verblijven in het buitenland. De dode was Flori Vermeylen, schoon zoon van Paula Coenen. De meet-en regeltechnicus stierf in 1981 aan acute leu kemie. Vijf Jaar later, voi van machteloos verdriet, zegt ze: „Waar geld belangrijker is dan mensen spreek je van moordenaars!" Het parket stapte af bij Amoco Fina Door Paul de Schipper Daar bleek z'n milt zo gezwollen dat ie tegen de rug- gemerg drukte. Ze hielden een bloedonderzoek. Flori had 125.000 witte bloedcellen, waar 10.000 normaal is. De internist heeft me dan apart genomen en gezegd dat hij leukemie had en dat hij nog acht en maximaal twaalf maanden te leven had. Het zijn er negen geworden. Kijk 'm toch op de foto: het was een jongen, prachtig, net een film acteur. Da's toch geen jongen om te sterven". De 28-jarige meet-en regel technicus Flori Vermeylen uit Lier bij Mechelen stierf op 25 september 1981. Op de kist la gen twee grote kransen voor rekening van z'n werkgever Amoco Fina. Dat jaar ging de dood als een zeis door z'n fa milie. Even terug naar eerste Kerstdag 1980. Flory en Yvette Vermeylen zitten 's avonds met de familie aan tafel voor het traditioneel dineetje. Rond half twaalf gaat de pieper van Flory: De baas roept! Flory legt het bestek neer en gaat. Drie uur later komt hij lijk bleek terug. „Amaai", zegt hij ,,'t was een gevaarlijk lek". Amoco Fina staat dan al be kend als één van de minder propere werkgevers in het Antwerps industriegebied. Amoco Fina is voor de helft eigendom van de Ameri kaanse oliegigant Amoco en voor de andere helft van de Belgischi oliemaatschappij Petrofina. Er werken 200 over-W wegend jonge mensen. Ze be dienen de verouderde installa ties. Het bedrijf kent een op vallend hoog personeelsver loop: zo'n dertig man per jaar. Bij Amoco Fina werkt Flori Vermeylen er met ammoniak, zwavelzuur, formaldehyde, al coholen, benzeen en fenolen. Een van de meest giftige ip het rijtje is benzeen, een kleurloze vloeistof, die gebruikt wordt voor de productie van synthe tische wasmiddelen en insecti ciden. Benzeen verdampt snel en wordt via de huid en de ademhaling opgenomen. Een maal in het lichaam kan ben zeen stoornissen in de bloed- vorming veroorzaken, het be gin van leukemie. Bij de eerste rugklachten vermoedden de schoonouders van Flori al dat er iets mis was op z'n werk. De huisdokter hield zich op de vlakte en ook de internisten legden geen oorzakelijk verband. Nog 'Industriële archeologie', de vestiging van Amoco Fina op de rechteroever in Ant werpen veertien dagen voor z'n eerste opname onderging Flori Ver meylen een bedrijfsgenees kundig onderzoek. Amoco Fina liet weten dat hij kernge zond was. „We voelden dat er iets niet klopte", zegt Paula Coenen(56) „m'n man zei: Houdt 'm thuis, iedere keer dat hij gaat wer ken wordt hij ziek. Dat werk daar staat me niet aan. En er kwamen werkmakkers hier op bezoek. Ze waren ook ziek, hadden klachten over de milt en zeiden dat die fabriek zeer nonchelant was en dat Flori vaak met benzeen had ge werkt. Maar ja, wat doet een mens. Ge gaat er niet op in, want ge weet van niet hè Dan vertelt ze het verhaal van de lijdensweg, sterk, maar met ogen vol tranen. Het in grijpen van de Belgische justi tie en de publiciteit hebben de emoties teruggebracht. „Het was een jong koppel. Ik kon hen niet vertellen van dat doodvonnis, maar hij geraakte in bed. De pijn kwam en de pijn ging. Hij raakte totaal verlamd. Op een keer flak kerde de vlam weer op. Hij was even terug uit het zieken huis, sterk vermagerd en z'n haar was uitgevallen. M'n man leed zeer en hij had al eens last van stress gehad. Ik heb gezegd: Marcel ga naar Knokke naar de zee. Toen ik in Antwerpen bij Flori zat moest ik hem alle uren telefoneren en hij zat daar maar, kwam niet meer buiten en at niet meer. Op een morgen om vijf uur heb ik hem uit Knokke ge haald en recht naar 't zieken huis gebracht, naar de hartbe- waking. Toen kwam Flory naar huis, op krukken. Hij wilde papa zien. 't Was vér- schrikkelijk. Toen hij binnen kwam stak papa het hoofd kussen voor z'n gezicht. Hij kon de aanblik van die jongen niet verdragen. Hij zat recht in bed en kon nauwelijks meer spreken. Hij zei met gebroken stem dat Flory sap van rode bieten moest drinken, dat dat goed was voor z'n bloed. Hij- heeft dan vijf minuten op de Pol 'Columbo' Morrens, een vasthoudend Antwerps mi lieuspeurder rand van het bed gezeten, staat op, wankelt even, draait met de ogen en slaat tegen de grond, dood, recht voor die jongen en voor m'n dochter". Paula Coenen zwijgt. Marcel Coenen stierf op 7 september 1981. Een week eer der al bezweek de moeder van Flori Vermeylen. Ze lag dood in de keuken. Flory zelf over leed, volledig verlamd, op 25 september en op een dag, eind .oktober lag vader Vermeylen 's morgens dood in bed. Directe bewijzen dat het werk bij Amoco Fina de dood van Flori Vermeylen had ver oorzaakt waren er niet. In 1983. bleek na een bedrijfsgenees kundig onderzoek dat meer dere werknemers van Amoco Fina benzeenvergiftiging had den opgelopen. En in septem ber 1983 maakte het Belgisch Fonds van Beroepsziekten spontaan een uitkering over aan de nabestaanden. Daarna bleef het opnieuw stil tot 27 augustus 1985. Op die dag werd bij Amoco Fina 'groot kankeralarm' geslagen zoals een Belgisch krant dat uit drukte. De medische inspectie van het Belgisch ministerie van Arbeid en Tewerkstelling legde vier werknemers een werkverbod op. Ze liepen een verhoogd risico bloedkan- ker(leukemie) te krijgen. In de werkruimte werden concen traties gemeten die zeven tot negen keer hoger waren dat de wettelijke norm. Het ministe rie gaf opdracht de afdeling onmiddelijk te sluiten. Ook de Belgische justitie kreeg be langstelling voor de handel en wandel van Amoco Fina. Flori en Yvette Vermeylen kort voordat de ziekte zich openbaarde - COPYRIGHT: De Antwerpse Morgen Edward Schellens. Columbo Dan komt subsituut Pol Morrens op het toneel, de Ant werpse officier van justitie be last met milieuzaken. Morrens is een niet te onderschatten en vasthoudend onderzoeker. Vanwege z'n quasi naïeve op treden staat hij in Antwerpen bekend als Pol 'Columbo' Mor rens beet zich vast in het ben- zeen-dossier en trok zijn con clusies. Het parket 'stapte af' bij Amoco Fina. Het relaas van de subsituut: „Het was publiek geheim dat het er niet fris rook, maar ik was verrast. Dit had ik niet verwacht. Het lekt en het druipt uit de ganse buizen winkel. Niet alleen de gesloten benzeen-afdeling, maar ook waar ze met xyleen en metha nol werken. De normen wer den er zelfs volgens eigen me tingen overschreden. Er is maar een oplossing, afbreken en heropbouwen want dit is industriële archeologie". Morrens bevestigd desge vraagd dat er veertien ziekte gevallen zijn. De subsituut: „Vier ervan zijn erkend als beroepsziekte. Het is naar bui ten gekomen omdat de ar- beidsgeneesheer gewetenspro blemen kreeg". In België huurt een werkge ver een bedrijfsgeneeskundige dienst in. Morrens: „Hij con troleert daarmee zichzelf. Dat is hier het systeem en dat trekt op niets. Als zo'n dienst z'n werk te goed doet dan gaat ie buiten en komt er een ander die voor de directie meer wel gevallige rapporten schrijft". Morrens reageert wat ver baasd als hij hoort dat er een uikering is gedaan door het Fonds van Beroepsziekten. „Dat wijst op een oorzakelijk verband", vindt hij In haar appartement in Lier zegt de schoonmoeder: „We voelden dat er iets niet klopte, maar we hadden geen bewij zen, al weten we het negentig procent zeker". Ze rommelt wat in papieren, haalt een overlijdensakte tevoorschijn. De doodsoorzaak van Flori Vermeylen: Acute leukemie. Ze zwijgt weer, denkt aan mo rele schadevergoeding, smar- tegeld, aarzelt dan. Kan ze het haar dochter aandoen een misschien jaren durend juri disch gevecht aan te gaan met Amoco Fina? Wat krijg ik er mee terug, niemand toch! En wat kunt ge doen tegen zo'n grote maatschappij. Ze horen ons nog niet spreken". Een hele pagina vol hele of halfangst voor amateurs in de schone kunsten. Laat die mensen toch. 't Gaat 'r toch om, hoe de zielen zich verrij ken en dan netjes in hun kistjes komen. Zich verrij ken naar de geest, bedoel ik dan. De rest doet dat wel op een andere manier, zoiets als wie veel schreeuwt, die is 't. Is ie 't? Wat wil je in een stadje, dat nu ook al een ko ning van Kantoren heeft? En keizers, die nieuwe kle ren propageren? Wat wil je, waarde kunstcriticus, die de beroeps soms een stukkie in De Stem waard acht, maar meestal twee postzegels groot, in kleindruk in een hoekje van de rubriek, als ze weer eens uitpakken. En dat uitpakken is nooit kattenpis. Aan amateurs val je je geen buil. Welke huisvader of moeder zal ineens een broodbakkerij beginnen, omdat de eigen broodjes zo lekker zijn? Als deze stad z'n beroepskunstenaars het brood op de plank gunde, zou zo'n galerie voor ama teurs in de kunst niet eens zijn opgevallen. Is heel de Gaffelaer dan niet een kap stok, waaraan het wanbe leid van een regering t.o.v. zijn kunstenaars wordt op gehangen. 't Is meer zoiets, als Toen de herten riepen. Als 't aangeboren is, doe je HET getrouwd, kinders, enz. of niet. Dat is het verschil. Breda, Will Vaes-Gubbels Wat vindt u van het volgen de: Prins Willem Alexander mag zonder lid te zijn van de Elfstedentochtvereniging meedoen, onder een andere naam, terwijl er op het jour naal een vrouw huilend zich omdraait als zij wordt geïn terviewd of ze nog een kans heeft om een abonnement te bemachtigen. Hoeveel men sen zijn er wel gedupeerd? Hoeveel mensen wilden wel 1000,- neerleggen voor een kaartje om mee te mogen doen? Wat is Willem Alex ander meer dan die andere honderden mensen? Je rein ste discriminatie, vind ik. Wat is uw mening? Is het in dit land nog toegestaan zoiets te doen? Breda, R. Mulder Een euthanasie-wet?? Hoe kun je daar als gelovige een voorstander van zijn, terwijl je kunt weten, dat alleen God Heer is over leven en dood en dat een medicus zich uitsluitend dient te bekom meren over instandhouding van het leven! Dat zagen de oude Grieken al héél goed in; vandaar de eed van Hip pocrates, die tot op de dag van vandaag nog steeds niets aan geldigheid heeft ingeboet. Als we tot een heilloze wetgeving op dit ge bied komen, zullen we gaan deweg van het dan ontstane hellende vlak afglijden tot getwist over wat onder een stervensfase dient te worden verstaan op een uiterste noodsituatie. Wat is noodsi tuatie? Levensmoeheid? Ernstige ziekte, waarvan men toch nog genezen had kunnen worden? Een on duldbare financiële cata strofe op een uitzichtloos huwelijk? We kernen zo tot een schemertoestand, waarin de eens zo onwan kelbaar geachte begrippen vervagen en waarin soms ook geen recht meer wordt gedaan aan de vrije wil van de ongeneeslijk gewaande patiënt zelf! Want deze laat ste kan vanwege een coma, bewusteloosheid of demen tie zelf geen beslissing meer nemen en wordt dan een voudig uit de weg geruimd, omdat hij een lastpost voor z'n naaste omgeving of de gemeenschap is. Dat iemands lijden zin kan heb ben voor anderen, is iets waaraan al helemaal niet Wordt gedacht, ongelovig als de* massa geworden is. Het vijfde gebod van de tien ge boden Gods is dan ook tot op heden nog steeds van kracht en actueel gebleven; nl. 'Gij zult niet doden!' Oosterhout, H. Hoegen Door het huidige financie ringsstelsel van de sociale zekerheid door werkgevers premies en werknemerspre mies (die door compense rende looneisen op de werk gevers zijn afgewenteld) zijn de bruto-loonkosten en daarmee dus ook de werk loosheid sterk gestegen. Te recht willen FNV en CNV <jeze premies voortaan hef fen op de toegevoegde waarde zodat behalve ar beidsplaatsen ook machines worden belast. Nadeel is dat deze verlaging van de bruto- loonkosten gedeeltelijk te niet kan worden gedaan doordat er meer ruimte ont staat voor hogere looneisen. Bij verlaging van de werk- gelegenheidsaccijnzen, ('premies') hoort dus een loonmaatregel. Ook met de' discussie over vervanging van premieheffing op de loonsom door premieheffing op de toegevoegde waarde wordt weer aangetoond dat arbeidstijdverkorting werk gelegenheid gaat kosten. Want ook ATV wordt niet door machines maar uitslui tend door arbeidsplaatsen betaald die dan door een slechtere exportposiie ver dwijnen naar het buitenland en automatisering verder rendabel maken. Kruisland, L. Nelen Het Landelijk Pastoraal Overleg als adviesorgaan voor de bisschoppen heeft weer gesproken. Wie hebben deze 150 vertegenwoordigers eigenlijk uitgekozen om voor heel katholiek Neder land te spreken? Het taalge bruik in de liturgie moest o.a. zo nodig nog meer gepo pulariseerd worden. Ik dacht dat er 's zondags, soms door liturgische groepen voorbereid, al genoeg flut teksten te beluisteren wa ren. Overigens in de katho lieke eredienst stond vroe ger het 'Sacrament' veel meer centraal. Vele katho lieken weten echter beslist niet meer waaraan ze toe zijn en hebben daarom afge haakt. Bijna alles wat vroe ger van het hoogste belang was, is verdwenen. Neem bijvoorbeeld het te Commu nie gaan (pardon, deelnemen aan de maaltijd). Er is geen enkele mogelijkheid meer om hierna voor jezelf wat te bidden, wat te overwegen etc. Anderzijds wordt ge zegd; bidden is nuttig. Nu sta je na de Communie een minuut later weer op straat; Vroeger minstens een kwar tier nabidden, want dit wa ren de vruchtbaarste ogen blikken. Laatst bezocht ik een kerk in Z/O Breda, daar stonden kinderen van onge veer 12 jaar de Communie uit te reiken. De protestan ten die het Avondmaal altijd meer symbolisch hebben ge zien, omringen het geheel met heel wat meer waardig heid. Het is toch duidelijk dat men nu heel anders te genover dit 'Sacrament' staat. Communiebanken zijn verdwenen, monstrancen zijn weg etc. De biecht; jon gere generaties weten al niet meer waarover je spreekt. In de tekst van de gebeden durft men het woord paus soms al niet meer te noemen, maar spreekt men over de bisschop van Rome. En maar discussiëren over tek sten. Maar men gaat voorbij aan de essentie. Er zou nog veel meer over te zeggen zijn, maar ik stel alleen maar vast: op zijn minst eigenaardig dat over deze zaken katholieken zich schijnbaar niet druk maken. Breda, J. v.d. Sanden Ik schrijf u omdat ik vind dat u veel te weinig aan dacht besteed aan het toer rijden. Toerrijden heeft niet veel met wielrennen te ma ken. Wielrennen is het op de fiets zitten omwille van het competitie-element. Toerrij den is fietsen omwille van het recreatie-element. De menigte denkt dat toerrij den niet veel voorstelt, velen denken dat toerrijden maar iets voor gepensioneerde oude mannen is, maar dat is slechts schijn. Zelf ben ik 16 en weet dat er nog meer jon geren lid zijn van een toer club. Toerrijden wordt beoe fend door mensen van pak weg 10 tot 80 jaar. Voor toer rijders zijn er twee grote or ganisaties: de NRTU (de Ne derlandse Rijwiel Toer Unie), en de KNWU afdeling toerrijden. Bij de NRTU zijn meer dan 300 clubs aange sloten. Zuiddorpe, Luc Plasschaert r was een documen- I 1 .taire over Marylin JL^TMonroe op de televi sie. Ooit was zij het lijf en de leden van Amerika. Vandaar dat de Amerikanen nooit over haar uitgepraat raken. Merkwaardiger wijze geldt dat ook voor haar tijdgenoot John F. Kennedy. Die was het brein en de hersenen van Amerika. Dat verklaart misschien waarom veel zogenaamde des kundigen - waaronder ook de makers van de documentaire- Kennedy en Monroe zo graag met elkaai in verbinding willen brengen, wat zeg ik, een hoogst intieme relatie willen laten heb ben. Er zijn lieden die er hun le venswerk van hebben gemaakt voor die relatie het onomstote lijk bewijs te leveren. Dat is ove rigens nog nooit gelukt. Het vreemde is dat de Ameri kanen, met hun toch zeer puri teinse inborst, er niet onder ge bukt gaan dat hun grootste staatsman en hun beroemdste sexbom mogelijk het bed met el kaar hebben gedeeld. Het lijkt er eerder op dat ze bidden en smeken dat het bewijs daarvoor spoedig zal worden geleverd. In hun ogen zou een derge lijke relatie de vervolmaking van de Amerikaanse droom en de ideale verbintenis van intellect en schoonheid zijn. Trouwens, de Amerikanen hebben altijd al een merkwaar dige souplesse aan de dag gelegd als het gaat om de intieme han del en wandel van hun idolen. Als er beroemde filmsterren, grote zangers, bekende kunste naars en vermaarde sportsterren in het spel zijn, wordt op een huwelijk meer of minder «iet meer gekeken. Zelfs de staatslie den - vooral als ze tot de groten behoren - mogen in morele zin een potje breken. De veertigste president van de VS, Ronald Wilson Reagan, is een moralist die de zegenin gen van het gezin predikt, maar hij is evengoed ook de eerste president in de gechiedenis van Amerika die gescheiden is. Het volkt draagt hem niettemin op de handen. De eerste president van Ame rika, George Washington, is in de ogen van het volk nog steeds een historische halfgod. Hij was een man van verheven principes en onaantastbare beginselen. Maar hij had een meer dan vriendschappelijke relatie met zijn buurvrouw. Thomas Jefferson, die andere halfgod en bovendien ook nog de schrijver van de Amerikaanse Constitutie, had intieme banden Door Rien van Nunen Wellicht wordt het onver wacht toch nog voorjaar. Op ijsvissen na valt er mo menteel niet zoveel te doen voor sportvissers. Op zee zal de schol, normaal al in fe bruari te zien in de platvis vangsten, het nog wel even laten afweten. Het is ten slotte te koud (maar ja wat heet te koud, als je Elfste- dengangers over het ijs ziet flitsen), om goede vangsten te verwachten. In het voorjaar kunnen sportvissers hun hart opha len. Vooral langs het strand en vanaf de dijk. De boot visserij kan erg goed zijn in april en mei. Het gaat daar bij vooral om schol, bot en paling. Er zullen niet zoveel sportvissers zijn die erg veel vertrouwen hebben in kunstaas als het om het vis sen op platvis gaatToch is daar een uitzondering op en dat geldt de botlepel. De botlepel is geen Ne derlandse vinding, maar degeen die zich er sterk voor heeft gemaakt is de Eindhovense Iwan Garay, een man die samen met zijn zoon Igor heel wat uren in de hengelsport en met name de botlepel heeft gestoken. Allereerst werd met afgezaagde eetlepels gevist. Dat hield niet over. Daarom ging men over tot het uitklopen van allerlei lepelvormen in messing. Men constateerde dat de bot met name vanaf het strand en vanuit de boot zeer goed kon worden gevangen. Dat dot men via een aan de le pel verbonden aaslijntje en zager of zee pier als aas. De haak hangt zo op enkele centimeters achter (de enorme) lepel. Men heeft lichte lepels voor zwakke stroomsnelheden en zwaar dere voor als het harder stroomt. In combinatie met een lichte zeehangel en en lichte molen kan men de lepel een heel eind wegzet ten. Dat doet men meestal tegen de stroom in. Men laat de lepel rustig op de bodem zakken waarna men deze soms langzaam en soms met korte rukjes bin- nenvist. Men kan de lepel ook laten liggen en lichtjes laten trillen. De bot hapt meestal toe wanneer de le pel net weer stilligt oj daalt. Het is een heel gevoe lige visserij, waarbij men zich dus concentreert op het vangen van een enkele vis. Dat is, zo meen ik, een hele verbetering waar het om het sportvissen gaat. Wie veel wil vangen kan dat met de botlepel zeker zo goed. Stilstaand ivater, de Grevelingen, Veerse Meer enz. is uiterst geschikt voor het vissen met de botlepel. Ook het strand leent zich er heel goed voor vooral in het voorjaar als de bot letter lijk voor uw voeten ligt! Opkomend water is de beste tijd om met de botle pel te vissen. Als aas ge bruikt menzeepier, zager o) slikzager. Men vangt soms ook verrassende vissen als knorhanen, paling en ook af en toe een schar of een schol. Het is een leuke ma nier om bijvoorbeeld actie) te zijn tijdens de toch wel wat statische strandvisseri] of wanneer de visserij tij dens laagwater stil is ge vallen. De bot laat zich dan vaak wel door de botlepel verleiden tot toehappen... met een van de slavinnen vj zijn huis. Franklin Delano Rooi sevelt had in de laatste jaren var zijn leven een liefdesaffaire mt| Lucy Mercer Rutherfurd, dat zijn staatsmansschap volkJ men onverlet heeft gelaten. Kortom, Amerika verlangt uiterste deugdzaamheid van zijl middelmatige leiders, maar nit; van zijn idolen. De echt grolel mogen onbekommerd van hu menselijke tekorten blijk geve Sterker nog: hun tekorten ondeugden geven hun grootheid een bijzondere glans. Een middelmatig leider daat] entegen, die het waagt aan Door Jo Wijnen leggen met een dame, wordt gemeen als een mislukkeling be] schouwd, als iemand die weet hoever hij echt mag ga Dat heeft de steenrijke Nels Rockefeller ondervonden tc die in 1964 dong naar het presij dentschap van Amerika. Aa het begin van zijn campag verliet hij vrouw en kinderen! om te trouwen met een zeer minnelijke en begaafde vrowl waarvan hij zielsveel hielt' Maar dat was een zwakheid dij de middelmatige Rockefeller zich niet kon permitteren. H werd al in de voorverkiezingt! door de moreel geschokte kitj zers van het politieke toneel vei dreven. j DEN HAAG (ANP) - begint vandaag aan campagne tegen de schj j senrechten in Zuid-Afrif Amnesty wil hiermee de onder druk zetten om een) schendingen, die volgens d] lijn vertonen. In een open brief aan de Zuldafrikaanse president Pie- ter Botha geeft de organisatie aan welke stappen er nodig zijn om de mensenrechten te waarborgen. 'Duizenden mensen worden zonder enige vorm van proces in hechtenis gehouden van wege hun vreedzame oppositie tegen de regering. Honderden personen zijn gemarteld of mishandeld. Activisten tegen apartheid zijn in hun eigen woningen gemolesteerd, zijn 'verdwenen' of vermoord", schrijft Amnesty. 'De politie en legereenheden die niet voor hun acties wor den vervolgd, hebben honder den mensen doodgeschoten. Er jzljn bewijzen dat enkelen zijn vermoord vanwege hun deel name aan demonstraties. Ver meende tegenstanders van de regering zijn in de naburige landen omgebracht'. De internationale mensen- I [rechtenorganisatie doet een dringend beroep op Botha ge hoor te geven aan de veront waardiging in de internatio nale publieke opinie. Ze be veelt hem een tiental noodza kelijke stappen aan ter be scherming van de mensen- rechten. Inderdaad, Amerika heeft et| vreemde en eigenlijk ook ontroerende relatie met zijn gril ten, vooral als die juist niet 1 toonbeeld van deugdzaamheid zijn. Dat komt waarschijnlijk onJ dat de Amerikanen zich in hu| idolen wensen te herkennen. 1 herkenning komt pas tot stai als ze in de zwakte van hun idi len iets groots en in de grootheij van hun idolen iets zwaks onf dekken. De bewoners van de nieo»; wereld schijnen - net als die vaj de Oude Wereld trouwens- begrijpen dat de grootste helde] nog het meest op gewone mer> sen lijken. ^illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli JOHANNESBURG (R1 UPI) - President Pieter Bo tha van Zuid-Afrika heef in het parlement voorgestel! om op 1 augustus in NamibiJ verkiezingen onder toezich van de VN te houden. Daarnaast wil hij vrijdaj de noodtoestand in Zuiq Afrika opheffen Botha stelde als vooi| waarde voor verkiezingen Namibië dat de schattin 25.000 man Cubaanse tro pen uit Angola moeten ve| trekken. Namibië is een woestijr gebied aan de Afrikaar westkust, dat rijk is aa| delfstoffen. Het wordt do Zuid-Afrika bestuurd weerwil van VN-besluiten De Zuidwestafrikaan verzetsorganisatie SWAF verzet zich tegen de Zuicj afrikaanse aanwezigheid i vecht al 19 jaar voor ona] bankelijkheid. De basis van het VN-pld wordt gevormd door resolij tie 435. In resolutie 435 een eerdere, 385, heeft de 1 aangedrongen op vrije vel AMSTERDAM (ANP) - Op de Amstel damse effectenbeurs heeft de verv| lling van de laatste tijd dinsdagochteJ 1 plaats gemaakt voor een geanimeerl stemming. Terwijl er een dalende tel dens te zien was in de rente gingen F aandelen over vrijwel de hele linie on pioog. Het opschorten van de uitgil van spaarbiljetten, bankbrieven dergelijke duidden al in de richti van een rentedaling en op de obligati markt noteerden de staatsleningen j p.3 punt hoger. I Bij de hoofdfondsen gingen de 1 lken en de verzekeraars omhoog. L. ras duidelijk in herstel en ondari tj€n dollar die weer beneden een rijlj laalder kwam en Wall Street dat per invloed van winstnemingen gez» ^yas, noteerden ook de internation* IJicnt hoger. Dat gold echter niet vel {Koninklijke Olie die waarschijnlf tonder invloed van de laagblijverf t Prijzen nagenoeg onveranderd i ■eerde. Fokker viel ondanks de stijgen l^arkt op door rond twaalf uur «L ryksdaalder hoger te noteren op ƒ11 i^old ging onder invloed van go^ winstcijfers ƒ2,40 omhoog op ƒ74. j winstcijfers van Stad Rotterdam bi L?n iyvaarschÜrLlijk achter bij de vl flwachtingen, want dit fonds noteen f s enige verzekeraar niet hoger mi p veranderd. Bührmann Tetterq t al maandag met cijfers kwam, 1 rde nu drie gulden hoger op 1 u*tgevers waren vast en F knoed bleef aan de winnende haL RÏÏ® Wessanen en Gist Brocal Puden enkele guldens aan de kq ■oevoegen. |7V* |8% antonius I" antonius I5V4 congr. o.l.v. ■8^ daniel j1* gasthuis gasthuis P1* gasthuis P* gasthuis hooghuys fc1* 6^ Prot.z.hs Pprot.z.hs I7 prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer J (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenbeij Iiduina ('s-h'bosch)l ('s-h'bosch)! ('s-h'boschfl

de Stem | 1986 | | pagina 4