VVD- VOORZITTER WAARSCHUWT ZIJN PARTIJ: 'Akkoord CDA/PvdA mogelijk' Ottoland: kerkhof met zwarte karkassen Kinderen kiezen heste krantefoto lEKDE ïHILLEN Olof Palme, vechter voor vrede Opvolger Palme niet zo internationaal IEUWSOVERZICHT dOdOD Wnnnnnonn binnenland frussel Lautrec IEUWSOVERZICHT DDOaO EmZEOGD BUITENLAND Koek en zopie MAANDAG 3 MAART 1986 :BINNEN-BUITENLAND: den bosch - Met een opvallende waar schuwing aan zijn partij heeft WD- voorzitter Kamminga zaterdag de verkie zingscampagne ge opend. VOORKEUR VOOR RAMPEN EN DIEREN 0 S S I N S Nog vier jaar bezuinigingen Asielaanvragen verdubbeld Verzet Filippijnse generaals Aanklachten tégen Brandt Weer C-wapens in Golfoorlog Zuidafrikaanse troepen in Angola Zon en maan f Hoogwater Zwart geblakerde resten. Door Alex Ruitenbeek OTTOLAND - Het is vrijdagnacht, de nacht van 28 februari op 1 maart. De wereld lijkt te vergaan in Ottoland, een gehucht in de Alblasserwaard. Wat be gon als een onschuldig brandje, maakt in iets meer dan een half uur veertien gezinnen dakloos. Vierendertig van de kleine negenhonderd dorpelingen zien zich beroofd van huis en haard. Het idyllische dorpsweggetje Lange Zijde is verworden tot een kerkhof met zwarte karkassen. De droogte van de afgelopen weken en de straffe oostenwind, die soms tot kracht acht komt, zijn er de oorzaak van dat een brandje in de schuur van 52a fataal wordt voor zeven panden met rieten daken: drie grote boerderijen, drie woonhuizen en het verf magazijn van de gebroeders Stuy, beiden over de tachtig. Dat er geen gewonden zijn is het spreekwoordelijke geluk bij onge luk. De puinhoop is onvoorstelbaar. Op het kleine weggetje staan zo'n twintig brandweerwagens bumper aan bum per. Ze betrekken water uit de sloten waarin inderhaast wakken zijn gesla gen en gezaagd. Draglines wurmen zich in het halfduister een weg naar reeds afgebrande huizen. Honderddertig brandweerlieden, en zeventig politieagenten en gemeente werkers zijn in de weer. Dorpelingen lopen met grimmige gezichten het weg getje op en af. Hun huizen zijn ge spaard, maar ze delen in het leed. De getroffen dorpelingen zijn over gebracht naar familie in het dorp, Als dode vogeltjes hangen ze in banken in de woonkamers. „Nee, nu liever niet praten." Ondanks alle chaos en troep is er nergens sprake van paniek. Geen huil buien, geen hysterische scheldpartijen en gezeur bij de geconcentreerde brandweerlieden. De mannen proberen zoveel mogelijk puin te ruimen en vee af te voeren. De vrouwen lopen rond met koffie, broodjes en erwtensoep. Half Ottoland blijkt de vriezer vol te hebben met rookworsten; zaterdag zou een grote meute schaatsers het dorp aandoen tijdens de 'Molentocht' en veel dorpsbewoners hadden een koek-en- zopie tent op het ijs willen zetten. En zo viert, terwijl het dorp zijn hart kwijtraakt, de gemeenschapszin hoog tij; wellicht het enige voordeel dat te halen is bij zo'n catastrofe. Zaterdagmorgen komen de getroffen bewoners gezin voor gezin in het Groene Kruis-gebouwtje om met de burgemeester te praten. Ook Jan den Boer is er. Toen de brand uitbrak was hij in de stal van de boerderij van zijn vader bij een schaap dat op het punt stond te lammeren. Zijn ouders keken - zoals bijna alle dorpsbewoners - op dat moment naar Mies Bouwmans 'In de hoofdrol', waarin Maarten Schakel, burgemeester van de belendende ge meente, optreedt. „Ik hoorde een verschrikkelijke klap," vertelt Jan den Boer verbazend laconiek. „Toen zag ik allemaal rook door het dak komen. Ik keek naar bui ten: een grote vuurzee. Het leek wel oorlog." We besluiten een rondgang door het dorp te maken. Het lijkt alsof Jan ge niet van de belangstelling. Hij wijst op een ruïne. „Hier woonden Carla de Koek en Henk van Muilwijk. Die zou den komende vrijdag gaan trouwen. Maar nu zijn alle trouwpakken ver brand. Ze hadden ergens anders in het dorp al een huis. Daar zijn ze nu met de ouders ingetrokken." Jans eigen moeder zoekt in de puin hopen van hun boerderij of er nog be zittingen gespaard zijn. Zijn vader staart zwijgend naar de troep. „Wat kan ik zeggen? Ik heb geen eens schone kleren, want de linnenkast stond op zolder." Zoon Jan blijft ondertussen doorpra ten. Dan komt dorpsgenoot Geert aan lopen. En zonder een woord gewisseld te hebben barst Jan, stoere Jan die het allemaal zo mooi wist te vertellen, in huilen uit. Geert biedt hem zijn schou der aan. Het pand van de buren van De Boer is één grote ijspegel. Kunst, als de oor zaak niet zo tragisch was. De brand weer heeft het pand van de families Arentze en Bons grotendeels kunnen behouden. Mevrouw Arentze: „Toen ze ons pand nathielden, begon het hier naast. Wij hebben nu nog een dak bo ven ons hoofd, maar zij hebben niets meer." Zij, dat zijn de vader en moeder van Jan de Boer. Terwijl de Arentzes bezig zijn de koeien weer naar de stal te brengen, rest de familie De Boer niets dan wachten op de verzekering. Pas als zij met een taxatie komt, kan er over de toekomst gesproken. 17 PAGINA 3 es Club 5 - 12, 5,19.10 en 21.30 u. spiderwoman. 11.45,14,16.30,19 The year oi the dra- 2,14,16,18, 20 en 22 es et un couffin. - 12,14,16,18,20 .R.O.F.S. 14,16.30,19 en 21.30 the future. x Zwart-Huls Vlies 1 0 u. Prizzi's honor, Vlies 2 0 u. Miami supercops, Vlies 3 deus, a.l. ng ky 4, a.l. het ontuchtkamp ont- I.. Oostende ~rgirls30,18 j. «rum 14.30 u. (g ommaert - 14.30 u. Voor een gehoor van een kleine duizend WD'ers damde Kamminga het opti misme. dat de VVD bij het be houden van de meerderheid voor de huidige regeringscoa litie in elk geval zal blijven re geren, in. „Laat ons niet denken, dat de PvdA is uitgeschakeld bij een hernieuwde meerderheid van CDA en WD. De PvdA zal het raketten-vraagstuk niet zo hoog opspelen dat daardoor regeringsverant woordelijkheid wordt gemist. Ik houd u de waarschuwing voor, dat PvdA en CDA het wel degelijk eens kunnen wor den over de kruisraketten." Kamminga haalde in de herinnering op hoe de PvdA in 1981, bij de vorming van het kabinet-Van Agt II, opereerde vanuit eenzelfde stellige af wijzing van de kerncentrales als ze nu hanteert tegen de kruisraketten. „En wat ge beurde er De kerncentrales gingen niet open en niet dicht. Er werd een commissie inge steld en verder hoorden we er weinig meer over." VVD-fractieleider Nijpels hield de lokale bestuurders voor dat het onderwijsbeleid een belangrijk thema zal zijn in de campagne en in de vol gende regeerperiode. Er moet 'rust' in het onderwijs komen. „Stoppen met allerlei experi menten,, geen discussies meer over structuren, stoppen met de middenschool, alle aan dacht voor de kwaliteit van het onderwijs en het eindni veau van de schoolverlaters. Ouders en onderwijs moeten samen de strijd aangaan tegen het toenemend vandalisme in onze samenleving. Er wordt jaarlijks voor ongeveer één miljard gulden vernield. Ouders en onderwijs dienen die mentaliteit om te buigen." De omroep is voor de WD een ander belangrijk thema. Aan de vooravond van de be handeling van de mediawet door de Tweede Kamer riep Nijpels het CDA en de opposi tie op om „eindelijk eens oog te hebben voor wat de burgers zelf willen. Hij is zeer wel in staat zelf uit te maken wat hij op de tv wenst te kunnen ont waren." Kamminga en Nijpels zei den in koor, dat de WD de kiezers duidelijk zal maken dat het in deze periode ge voerde kabinetsbeleid vooral „WD-beleid" is geweest. Het viel op, dat Nijpels in zijn toe spraak het woord euthanasie niet in de mond nam. Daar door bleven de naar Den Bosch gekomen WD'ers ver stoken van een direct op hen gerichte uitleg van de fractie leider over de vorige week ge nomen draai in deze kwestie, waarover in de WD zeer uit eenlopend gedacht wordt. aullaert - Schilderijen de Jonge (t/m 1 /3). UZEN of - Etsen en penteke- |van Ada Overbeeke. Ge- 11-20.30 u. (t/m 20 rie Esprit - 'ZiCht op |id', Zeeuwse landschap- 113 beeldende kunste- iGeop. dag. van 13.30-18 jesioten. (tot 10 april). <LAAS lelijk museum - 'De Be in de schilderkunst', f ma. tot za. 14-17 u., za. 9- |n 14-17 u., zon. 10-13 en elangrijke rol gespeeld'in [de gebrekkige dronkaard ie dan ook het beeld vast f de vorige eeuw. De eerstt 02 georganiseerd in Brus feel, dankzij de inspannin- jijn tentoonstellingsruimte (van de Parijse kunstenaar Toulouse- Lautrec-museum eken en meer dan 600 affi- kleine meester, femis beschouwd mag wor- Js van Toulouse-Lautrec er ld van de kunstenaar lijkt J Toulouse-Lautrec niet al- [['geschiedschrijver' van een [lode, maar zeker ook als Niettemin kan men in de Ihetsen, die hij voor zijn af Concerts, maar ook voor de [ringen, waarvoor danseres- hebben gestaan en die hi Jse houdingen met de toch t nachtleven, fee Noordstation.Tot 13 aprï tve op Pasen.Entree: gratis, Van ome correspondente AMSTERDAM - Afgelo pen zaterdag heeft een lan delijke kinderjury uitge maakt wat zij de beste krantefoto van het jaar vindt. De verkiezing werd gehouden in het Zeiss-pla- netarium in Amsterdam en was georganiseerd door de stichting Krant in de Klas (KIK). De twee voor gaande jaren hield de stichting een soortgelijke wedstrijd samen met World Press Photo, maar KIK wilde liever een opzet waarbij kinderen zich wat langer met kranten bezig hielden. Samen met twintig dag bladen uit het hele land zette zij deze wedstrijd in elkaar waaraan zowel in dividuen als hele schoolklassen meededen, in totaal 10.000 kinderen. Elk dagblad kreeg op deze manier een eigen jurylid. Duidelijk onder de in druk schuifelden de kinde ren langs 200 foto's voor de eerste selectie. Een vluch tige inspectie daarna liet zien dat kinderen vooral worden aangesproken door die ren en rampen. Jenneke Kralendonk van KIK zegt dat dat niet kan, bij twijfel moet er over gepraat en gestemd worden. Zo komt een foto van een panda die geope reerd wordt, toch op de stapel 'belangrijk', hoewei er eerst onmiddellijk met 'leuk' werd gereageerd. „Want", zegt iemand, „er zijn nog maar heel weinig panda's en daarom is het belangrijk." Daar is ieder een het eigenlijk wel mee eens. Een gekantelde vrachtwagen is eigenlijk niet belangrijk, maar ook niet leuk en komt zo bij 'belangrijk'. Daisy van den Abeele (9) uit Westendorp is jurylid voor De Stem. Vooral de laatste beslissende ronde vindt ze moeilijk; heel consciëntieus vergelijkt ze de ene foto met de andere, dan maakt ze beslist haar keus. De winnende foto in de categorie 'belangrijk' was ook haar eerste keus. Het is een foto van de Co- lumbiaan Jorge Parga waarop je een Rode-Kruis- helper ziet die wegloopt met een jongetje dat hij uit de modder heeft gered na de vulkaanuitbarsting in Armero. (Drie weken gele den gaf de kinderjury van World Press Photo de eer ste prijs aan bijna dezelfde foto van Parga). Op de leukste foto staat een enorme hond, stukken groter dan de peuter die hem aan het lijntje heeft. Daisy had de foto van een Miss Baby-verkiezing bo venaan staan, maar de hondefoto vindt ze ook een goede keus. UEU1 UBA JBEq Of 'S3(UIl JflOAV '6 qqoar h[om i 'jagoA japuo sual pBjqaS g 'sBjcqoj jo[S -j. 'sifuil rpf-ia^l z 'laSoA uba TJEBTS I Winnende foto. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ruding (Financiën) verwacht dat de Ne derlandse overheid haar huishoudboekje rond 1990 op orde heeft. Ingrijpende bezuinigingen zouden vanaf die tijd niet meer nodig zijn. Ruding zei dit gisteren in het tv-programma Brandpunt. Voorwaarde is volgens Ruding, dat zijn bezuinigingsbeleid, met de nadruk op verlaging van financieringstekort en overheids uitgaven, wordt voortgezet. Zoals bekend zal de ministerraad eind deze week over Rudings voorstellen praten. Naast een las tenverzwaring van 4 miljard, wil hij 7 tot 9 miljard bezuini gen op de overheidsuitgaven. De grote hap moet komen uit de collectieve sector (ambtenaren, departementen en sociale uitke ringen). Daarnaast zal het bedrijfsleven het zonder financiële steun van de overheid moeten doen. Voor verhoging van de loon- of inkomstenbelasting hoeven de burgers niet bang te zijn, aldus Ruding. Maar of een deel van de lastenverzwaring gehaald wordt uit een nieuwe verhoging van de sociale premies, wilde hij niet vertellen. Overigens verwacht Ruding dat voor de gemid delde burger de komende jaren de koopkracht gelijk zal blijven of iets zal stijgen, dankzij de economische groei. ROTTERDAM (ANP) - Het aantal asielaanvragen in Nederland is in 1985 meer dan verdubbeld: van 2.600 in 1984 naar 5.600 het afgelopen jaar. Daardoor loopt de behandelingsduur van de aanvragen te veel op. Het departement van Justitie werkt mo menteel maatregelen uit om te komen tot een versnelling van de behandeling in de procedures, aldus staatssecretaris Korte-Van Hemel zaterdag in Rotterdam. MANILA (RTR/AFP/UPI - Het linkse verzet in de Filipijnen zal de wapens pas neerleggen als er landhervormingen worden doorgevoerd. Dit heeft de vermeende leider van de Filipijnse communistische partijJose Maria Sison, zondag verklaard in de militaire gevangenis in Fort Bonifacio waar hij sinds 1977 wordt vastgehouden. President Aquino heeft de vrijlating van alle po litieke gevangenen bevolen, maar Sison en drie andere vooraan staande verzetsleiders zitten nog altijd vast in afwachting van een nader onderzoek door een speciaal commissie. Aquino heeft gsiteren ook de decreten herroepen waardoor Marcos politieke tegenstanders zonder vorm van proces jarenlang gevangen kon houden. De nieuwe Filippijnse opperbevelhebber, Fidel Ramos, heeft zaterdag 22 generaals ontslagen die waren benoemd door de verdreven president Ferdinand Marcos. De maatregel is on derdeel van een campagne om de corruptie in het leger uit te bannen. Een aantal ontslagen generaals en kolonels hergroe peert zich op het zuidelijke eiland Mindanao om zich te verzet ten, zo is zaterdag meegedeeld door de nieuw benoemde regio naal bevelhebber, kolonel Rogelio Villanueva. Het is niet bekend hoe sterk het verzet tegen de nieuwe regering is. Veel rechters, burgemeesters en functionarissen van de officiële verkiezings commissie COMELEC weigeren gehoor te geven aan Aquino's verzoek om vrijwillig hun ontslag in te dienen. Van onze correspondent BONN - Tegen de voorzitter van de sociaaldemocratische SPD en oud-kanselier Willy Brandt zijn drie aanklachten ingediend in verband met de Flick-affaire. Brandt had in november 1984 voor de Flick-commissie uit de Bondsdag gezegd dat hij noch zijn partij ooit geld van Flick ontvangen hadden. Uit een kwi tantie van 2 oktober 1975 is echter gebleken dat de toenmalige SPD-penningmeester Alfred Nau 100.000 mark in contanten van een Flick-manager had ontvangen voor zijn partij. Dat meldt het blad Welt am Sonntag. De aanklachten tegen Nobelprijs winnaar Willy Brandt zijn een reactie van de regeringscoalitie op de twee strafklachten die de parlementariër Otto Schily van de Groenen heeft ingediend tegen bondskanselier Helmut Kohl. BAHREIN (RTR/AFP) - Irak heeft zondag de in het noorden van Iran gelegen nederzetting Baneh vier keer met chemische strijdmiddelen gebombardeerd. Volgens het Iraanse persbureau IRNA is daarbij een groot aantal mensen gewond geraakt. Twee jonge Iraanse militairen ,die onlangs met strijdgas ver wondin gen in een ziekenhuis in Bern werden opgenomen, zijn inmiddels gestorven. De Turkse tanker Atlas 1 is zondag ten oosten van Qatar in de Perzische Golf zwaar beschadigd door een waar schijnlijk Iraanse raketaanval. Daarbij kwam één bemannings lid om het leven en raakte een andere zwaar gewond. LISSABON (AP) - Angola heeft zaterdag beweerd dat Zuidafri kaanse troepen acties hebben uitgevoerd tot diep in het Zuid- westafrikaanse land, waarbij overvallen werden uitgevoerd op dorpen. Het persbureau Angop zei dat eenheden van Zuidafri kaanse soldaten en Angolese rebellen sinds begin februari be trokken zijn bij gevechten in de zuidelijke provincies Cunene en Kuando Kubango. De bewoners van drie nederzettingen zouden op 10 februari uit hun woningen zijn gedreven. Bij andere acties zijn twee Zuidafrikaanse militaire voertuigen vernietigd door een mijn, aldus Angop. Angop liet ook weten dat op 12 februari 70 Zuidafrikaanse voertuigen werden gesignaleerd, ongeveer 90 kilometer landinwaarts van de grens met Namibië. VANDAAG/ Zon op: 07.22. Zon onder 18.22. Maan op: 02.36. Maan on der. 10.01. MORGEN/ Zon op. 07.20. Zon onder: 18.24. Maan op: 04.00. Maan onder: 10.42. VANDAAG/ Bath: 07.50-20.26. Hansweert: 07.22-20.02. Terneuzen: 06.49-19 .28. Vlissingen 06.30-19.08. Wemeldinge: 07.52-20.32. MOR GEN/ Bath. 08.49-21.35. Hansweert: 08.24-21.11. Terneuzen: 07.52-20 .41Vlissingen: 07.32-20.21Wemeldinge: 08.51 -21.35 STOCKHOLM (AFP) - Olof Palme heeft zich een interna tionale reputatie verworven ajs een activistisch politicus, die zich voor tal van 'goede za ken' heeft ingezet. De Stoeiende kloof tussen noord en zuid en de wapenwedloop beschouwde hij als de twee grootste bedreigingen van de wereldvrede. Met name op deze twee fronten heeft Palme zich duchtig geweerd met zijn Politiek van actief neutralis me, maar overigens zonder veel tastbaar resultaat. Hij reisde de wereld rond onder de vlag van de Socialis tische Internationale, bood iich aan als bemiddelaar en Wist de indruk te wekken van oon man zonder vijanden. Het ow be toon aan zijn nagedach tenis stroomt np binnen van tulke uiteenlopende kanten de Sandinistische regering van Nicaragua, die drie dagen nationale rouw heeft afgekon digd, president Reagan, die aem prees als een van 's we relds meest gerespecteerde po litici en de Turkse premier Turgut Özal, die stelde dat de wereld zich Palme's onbe perkte inspanningen voor de vrede zal blijven herinneren. Als overtuigd voorstander van ontwapening spande hij zich in om de Europese Ont wapeningsconferentie te laten houden in Zweden. Hij be pleitte de instelling van een atoomvrije zone in Noord- Europa om de dreiging van een nucleaire oorlog in dit deel van de wereld te verminderen. „Te stellen dat de vrede moet worden bereikt door afschrik king, is een andere manier om te zeggen dat het streven naar veiligheid gegrond moet wor den op angst", zei hij in 1983 voor de NAVO-assemblee. Sinds 1980 leidde hij de in ternationale commissie-Palme ter bevordering van de ontwa pening in de wereld. Hij sprak zich uit tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens voor de middellange afstand in Euro pa. Twee jaar geleden lan ceerde hij met de eveneens vermoorde premier Indira Gandhi in Nieuw Delhi een kruistocht tegen de nucleaire wapenwedloop. Dit initiatief kreeg de steun van de presi denten van Mexico, Grieken land, Tanzania en Argentinië. In 1984 richtten zij een oproep tot de kernwapenmogendhe- den om hun nucleaire bewape ning te bevriezen. In Azië heeft Olof Palme naar eigen zeggen in de jaren vijftig ontdekt wat „het kolo nialisme concreet betekent". Sindsdien werd hij pleitbezor ger van nationale bevrijdings bewegingen, ongeacht hun ideologische koers. Hij steunde Vietnam in de strijd tegen de Verenigde Staten, zoals hij in 1960 ook partij koos voor de Algerijnse strijd om onafhan kelijkheid van Frankrijk. In Afrika steunde hij de Afrika nen „door uit te gaan van de voorwaarden die de Afrikanen zelf stellen". Zo was hij al in een vroeg stadium een uitge sproken tegenstander van de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek, die hij beschouwde als een „bedreiging van de we reldvrede". Ook steunde hij de Frontlijnstaten van zuidelijk Afrika. In 1980 ondernam hij op verzoek van de secretaris generaal van de Verenigde Naties een bemiddelingsmissie tussen Iran en Irak. Dat werd niet Palme's grootste succes. Ondanks een indrukwekkend aantal reizen en oproepen tot onderhandelingen duurt de oorlog voort. Hoewel hij een krachtig pleitbezorger van ontspanning en dialoog met Moskou was, heeft hij niettemin vele malen opgeroepen tot eerbiediging van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Hij ontving de schoondochter van Andrej Sa- charov en betuigde zijn steun aan het echtpaar Sacharov. Hij veroordeelde de Sovjet-be zetting van Afghanistan en de Olaf Palme: vrede vechter voor machtsgreep van generaal Ja- ruzelski in Polen. In de relatie met de Sovjet- Unie waren de herhaalde in filtraties van Sovjet-onder zeeërs in Zweedse wateren Palme's meest delicate pro bleem. Hij zou dat binnenkort in Moskou gaan bespreken. Ook was de Zweedse premier een warm voorstander van ontwikkelingshulp aan Nica ragua om de democratie te steunen en te verhinderen dat het land geheel afhankelijk zou worden van de Sovjetunie en Cuba. STOCKHOLM (RTR) - De Zweedse vice-premier Ingvar Carlsson, die de leiding van de regering van Olof Palme heeft overgenomen, werd geboren op 9 november 1934 in een klein stadje ten zuiden van Stockholm. Zijn vader was fa brieksarbeider. In zijn jeugd was Ingvar Carlsson lid van de Sociaalde mocratische Jongerenliga. Hij studeerde politicologie en eco nomie aan de universtiteit van Lund. In de jaren '60 was hij secretaris van de toenmalige premier Tage Erlander. In 1967 werd Carlsson benoemd tot onder-minister en twee jaar later kreeg hij de minis tersportefeuille van onder wijs. Nadat de sociaal-demo craten in 1982 na zes jaar op positie weer aan de macht kwamen, werd Ingvar Carls son benoemd tot vice-premier. Carlsson stond jarenlang bekend om zijn kleurloze in tellectuele optreden, maar hij heeft gedurende de afgelopen jaren een wat populairder imago opgebouwd. Hij is ge trouwd en is een fervente sportman, vooral wintersport. In het kabinet-Palme was Carlsson belast met milieube scherming en hij heeft altijd gepleit voor een strenge mi lieuwetgeving. Als leider van staatscomités voor onderzoek en technologie stond Carlsson ook aan het hoofd van een uit- Ingvar Karlsson FOTO'S AP gebreid investeringspro gramma in de Zweedse indu strie. In tegenstelling tot zijn voorganger Olaf Palme, die een uitgesproken internatio naal staatsman was, staat Carlsson niet bekend als een persoon die bijzondere inte resse voor de buitenlandse po litiek heeft.

de Stem | 1986 | | pagina 3