UITBLAZEN Rellen laatste in serie tegenslagen voor Moebarak Vertrouwen in Gandhi neemt af Gorbatsjov licht de staatsideologie door ONENl even..L B INNEN één week heeft de minister van Financiën, Ruding, in het openbaar van zich doen spreken. Daarbij ging het niet om maatregelen in de financiële of fiscale sfeer die hij op korte termijn voorstelt te realiseren, maar het waren zaken die vooral voor een volgend kabinet van belang kunnen zijn. Economie Actiegro* dreigt nu vergiftig Arbeids plicht Sovjet-Unie naar het post-industriële tijdperk Tweemaal Ruding LuatamiiHfll Afgebrant ZATERDAG 1 MAART 1986 PROF. DR. NICO DOUBEN ZATERDAG 1 M Gasvonds de Noord S inai HET woord 'arbeids plicht' doet me aan de Duitse bezetting denken. Voor mijn gees tesoog marcheert een co lonne bruin verbrande ke rels voorbij. Ze dragen een schop op de schouder en ze zingen. Ze hebben alle maal dezelfde kleding aan. Het bovenlijf wordt slechts bedekt door een mouwloos onder- hemd, maar het borstpand er van is bedrukt met een zwarte adelaar met gespreide vleugels, die in zijn klauwen een om kranst hakenkruis houdt. De mannen bouwen, weet ik zo klein als ik nog ben, beton nen opstellingen voor een bat terij luchtdoelgeschut die ze Erica hebben gedoopt. Het be nodigde land hebben ze een boer afgenomen. Het moet nog in het begin van de oorlog zijn geweest en waarschijnlijk wa ren het vrijwilligers, maar toch moet ik altijd aan hen denken wanneer ik het woord 'arbeids plicht' lees. Een jaar of tien geleden, misschien iets langer, moest dat ouderwetse arbeidsethos over boord. Werken was voor de dommen en de aan werk ver slaafden. En voor de opruk kende robots natuurlijk. Nog iets eerder schilderden futurolo gen (een beroepsgroep die in middels uitgestorven lijkt) het aards paradijs van de post-in- dustriële samenleving. De spe lende, studerende of gewoon zalig niets doende mens in een wereld waarin hij robots en computers zijn dagelijkse kost liet verdienen. Het was de tijd van de drop outs. Mensen met een hoge op leiding en een goedbetaalde baan bekeerden zich tot een eenvoudig, landelijk bestaan in een uitgewoond, maar zonnig Frans dorp. Minder bedeelde drop outs bleven hier, vulden de zomerse terrassen en keken vanachter hun glazen koel bier medelijdend naar de nog niet bevrijden die zich naar hun werk repten. Wie had toen dur ven voorspellen dat de grote werkloosheid al voor de deur stond en zich binnen de kortste keren zou ontwikkelen tot het maatschappelijk probleem nummer 1 voor een niet te overzien aantal jaren? De drop outs van nu heb ben niet zichzelf gedropt maar ze zijn gedumpt. Of de wereld vijftien jaar geleden op z'n kop stond of nu; ik weet het niet meer. Ik denk vijftien jaar gele den want ik zie weer allerlei ouderwetse, enge begrippen te rugkomen in de discussie. Wer ken op zaterdag bijvoorbeeld en de arbeidsplicht voor vrou wen van Kappeyne van de Coppello en nu weer de ar beidsplicht van Vredeling voor jongeren die op hun 16de niet meer verder willen leren. „Wie niet horen wil moet maar voelen" is Vredelings ach terliggende gedachte. Als ze van hun 16de tot hun 18de on geschoold werk moeten doen besluiten ze vanzelf weer een vak te gaan leren. En zoniet, dan hebben ze in elk geval werk. En de jeugdwerkloosheid dan? Waar moeten ze gaan WIM KOCK werken? Dat is heel simpel in de ogen van Vredeling. Het be drijfsleven moet verplicht wor den plaats voor hen te maken. En als het bedrijfsleven dat niet kan betalen? Dan springt de overheid wel bij. De 'maakbare samenleving' is niet alleen duur; er lijkt ook nogal wat dwang aan te pas te moeten ko men. Té veei als je het mij vraagt. Dijk van 'n meid „NOG nooit zo'n grote respons gehad op een personeelsadver tentie." Aan de telefoon is W. Piet van Safe Computing in Oosterhout. Hij is de man die zaterdag in deze krantEen dijk van een meid' vroeg, op 'Schoe- vers-nivo', voor een baan als 'commercieel topsecretaresse'. „Het aanbod", zegt de heer Piet, „is niet alleen groot, maar ook van hoge kwaliteit." Hij begrijpt niet goed dat ik over de term 'Dijk van een meid' ge vallen ben. „In de randstad kom je maar genoeg van zulke advertenties tegen" zegt hij. Hier ook, vermoed ik nu. Vlak naast zijn advertentie stond er nog een waarin een 'Kei van een typiste/secretaresse' werd ge vraagd en die was me aanvan kelijk niet eens opgevallen. Aardig contrasteert op dezelfde pagina een advertentie van Ro mantisch Restaurant Den Engel te Baarle-Nassau, waarin de hoffelijke directie vraagt om 'Dames en heren voor de bedie ning' en 'dames' voor de afwas en algemene dienst'. Een dijk van een meid als topsecreta resse of een dame voor de af was, dat is toch een wereld van verschil niet? „Het was natuurlijk de be doeling om op te vallen," aldus de heer Piet. „Overigens heb ik geen vriendje bij de Junior Ka mer. Ik heb de tekst zelf ge schreven." 10 jaar Uitblazen HET wordt tijd dat ik alvast de lezers bedank die een kaart of een brieije stuurden om me te feliciteren met het tweede lus trum van deze rubriek. De (voorlopige) hekkesluiter kwam vanmorgen helemaal uit Willin- geri im Hochsauerland. „Zijn voor de eerste keer bij de Oos terburen. Hier (onderstreept) vallen ze mee moet ik erkennen en je hoeft niet met de boot", schrijft hij. „Misschien er toch ook eens heen om nieuwe (EEG) indrukken op te doen?" Nog niet zo'n slechte tip mis schien. Bemoedigend waren de aan sporingen om door te gaan, waarbij een mevrouw uit Ter- neuzen wel erg ver ging door me meteen tot nóg eens tien jaar Uitblazen te veroordelen. Wat VUT en zo betreft zit dat er wel in, maar verder ben ik nog net zover als toen ik tien jaar geleden begon: ik durf niet te voorspellen hoelang de kraan water zal geven. Maar nog maals bedankt. illllllillllillillllllllllllllltllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllë Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur) Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RjinlfrolfltiflC' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. STMM ACHTERGROND T5 Door Robert Reid (AP) DE rellen die deze week uitbarstten in Egypte vormen de tot dusver laatste ronde in een hele serie van tegenslagen voor president Hosni Moebarak, een van de meest westers gezinde leiders in de Arabische wereld. De Israëlische premier Shimon Peres, die ernstig verontrust is over de toe stand in het enige Arabische land dat vrede met Israel sloot, noemde Moebarak 'de garantie voor het continue ren van de vredesstrategie in het Midden-Oosten'. En ook de Amerikanen prijzen Moe barak, omdat hij de pro-wes terse koers van zijn ver moorde voorganger Anwar Sadat heeft voortgezet. Maar in Egypte zelf den ken veel mensen anders over de president die er bekend staat als een besluiteloos lei der die de persoonlijke aan trekkingskracht mist van de legendarische Gamal Abdel Nasser. De positie die Moebarak desondanks wist te verove ren èinds de dood van Sadat in 1981 is de laatste tijd aan getast door een serie tegen slagen en mislukkingen:» Moebarak kreeg ruzie met de Verenigde Staten over de manier waarop de Ameri kaanse luchtmacht de terro risten gevangen nam die het cruiseschip Achille Lauro hadden gekaapt. De Ameri kanen onderschepten een Beelden uit Cairo eerder deze week: militairen pro beren de situatie onder controle te houden. In zetje: Hosni Moebarak. - foto's archief de stem Egyptisch vliegtuig dat de kapers vervoerde en dwon gen het naar Sicilië te vlie gen. In november deden Egypti sche commando's een mis lukte poging om een gekaapt Egyptisch verkeersvliegtuig op Malta te ontzetten. De reddingsactie kostte 58 pas sagiers het leven. Een wegens moord op zeven Israëlische toeristen veroor deelde politieman, Suleiman Khater, werd een held yan de Egyptische oppositie' nadat hij volgens de autoriteiten in zijn cel zelfmoord had ge pleegd. Deze maand mislukten po gingen van Egypte en Jorda nië om formele contacten te leggen tussen Washington en de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO. Moebarak was daar een jaar bij betrok ken geweest. De door de staat overheer ste pers levert nooit kritiek op de president, maar recent schreef commentator Mo hammed Hassanein Heikal in het weekblad Akhbar el- Yom dat de tegenslagen het gevolg zijn van een falende besluitvorming in de rege ring Moebarak. „Wanneer bepaalde verschijnselen zich eenmaal, tweemaal, driemaal herhalen met hetzelfde ge volg, betekent dat dat we met een toestand te maken heb ben die we niet meer als toe val kunnen afdoen", schreef hij. „Wij twijfelen dan aan de beleidsvorming in Egypte". Moebarak heeft op het ogenblik al zijn politieke kracht en al zijn prestige no dig om het land door een pe riode van zeer grote econo mische problemen te loodsen. Het land bevindt zich in grote betalingsmoeilijkheden als gevolg van de dalende olie-inkomsten. Olie is de op een na be langrijkste bron van buiten landse deviezen voor Egypte, maar de regering heeft zich gedwongen gezien de pro- duktie met 200.000 vaten per dag te verminderen. Oliemi nister Abdel-Hady Kandil heeft gezegd dat de dalende olieprijzen het land dit jaar 700 miljoen dollar zullen kos ten. Bijna twee miljoen Egyptenaren werken als gastarbeiders in de olie-in dustrie van de Golfstaten en gevreesd wordt dat velen van hen zullen worden ontslagen in verband met de inzak kende markt. Veel westerse economen geloven dat de regering- Moebarak de economische problemen niet zal kunnen aanpakken, zonder drastisch te snijden in de subsidies waarmee de prijzen van eer ste levensbehoeften kunst matig laag worden gehouden. Dergelijke bezuinigingen zouden echter tot ernstige onlusten kunnen leiden in Egypte, waar het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking minder dan 2.000 gulden per jaar bedraagt. Die angst is nog versterkt door de gebeurtenissen van deze week. Toen tijdens de rellen, een hele serie luxe ho tels werd aangevallen door oproerige menigtes, werden niets voor niets leuzen ge hoord als: „Zij eten vlees en wij eten brood". Door Eric Silver (The Guardian) RAJIV Gandhi moet, net als de Amerikaanse ex- president Jimmy Carter, helaas aan den lijve on dervinden dat het be stuur over een zo groot en onrustig land als In dia iets heel anders is dan het runnen van een groot bedrijf, laat staan het besturen van een vliegtuig of een onder zeeër. De gewone bevolking en de 'pandits' (geleerde hindoes) zijn steeds minder te spreken over de stijl en prestaties van de premier, die veertien maanden geleden overtui gend de verkiezingen won. Al de oude vragen over de le vensvatbaarheid van de In diase democratie zijn weer teruggekeerd op de agenda. Premier Gandhi's grote aantrekkingskracht - vooral voor het Westen - was zijn rotsvaste overtuiging dat elk probleem een oplossing heeft. Hij sprak de taal van de rede. Hij verwijderde de waarzeg gers en klusjesmannen en verving hen door computers en hoofdambtenaren. Het leek onaardig om te vragen waarom niemand vóór hem iets dergelijks had gepro beerd, als veranderen schijn baar zo eenvoudig was. De regering-Rajiv begon goed. De economie en het be lastingssysteem werden vrij er, er kwamen onderhande lingen op gang in de onrus tige staten Assam en Punjab en het probleem van de cor ruptie werd aangepakt. De nieuwe, jonge premier deed de juiste dingen, maar het begint er op te lijken dat hij te veel haast heeft gehad. De mensen - en niet in het minst zijn eigen collega's van de Congrespartij - weten niet waar Rajiv hen naar toe leidt, en waarom. Zolang zijn beleid succes vol leek te zijn, werd de twij fel in de ijskast gezet. Critici werden weggewuifd als ge frustreerde relikwieën uit het verleden. Nu Gandhi steeds minder resultaten op tafel kan leggen en zijn greep op de situatie dreigt te ver liezen, begint het gevit weer op gang te komen. De lijst van tegenslagen wordt met de dag langer. Het Punjab-akkoord ligt aan flarden. De regering is er niet in geslaagd Ghandigarh aan Punjab over te dragen met instemming van Haryana, Punjabs 'tweelingstaat', waarmee de hoofdstad ge deeld wordt. De radicale sikhs zijn weer terug in de Gouden Tempel van Amrit- sar, het moorden en intimi deren is weer begonnen. Steeds vaker raken groe pen sikhs en hindoes slaags, iets dat herinneringen op roept aan de donkere dagen in 1983 en 1984, toen de sepa ratistische terreur van de ra dicale sikh-leider Bhindran- wale zich van Amritsar naar Delhi uitbreidde. Dit alles valt bovendien samen met een hervatting van de strijd tussen hindoes en moslems in het noorden van India. In Kasjmir zijn vorige week 22 heilige plaat sen (voornamelijk hindoe tempels) geplunderd en in brand gestoken. Het prompte leger- en politieoptreden kon het bloedvergieten beperken, maar de crisis is nog lang niet voorbij. Tenslotte heeft premier Gandhi miljoenen Indiërs van zich vervreemd door de prijzen van levensmiddelen, brandstof en kunstmest te verhogen, zonder deze prijs stijgingen'aan het parlement voor te leggen. De oppositie Rajiv Gandhi. - foto archief de stem heeft haar kans gezien en ge grepen en de bevolking tot een nationale staking opge roepen. Het Congres is in verwarring, het vertrouwen in Gandhi is ondermijnd door de slordige manier waarop de regering sommige prijsstijgingen weer heeft herroepen onder druk van het publieke protest en de staatstelevisie heeft mis bruikt om net te doen alsof vorige stakingsoproepen een mislukking zijn geweest. Na een korte wittebroods tijd waarin ondernemingen enthousiast inhaakten op het vooruitzicht van een vrijere economie, heeft de regering de zakelijke wereld nu in grote verwarring gebracht door de grootste onderne mingen zware belastingen op te leggen. Deze catalogus van teleur stellingen heeft de aandacht gevestigd op de onervaren heid van Rajiv Gandhi als staatsman, zijn onvermogen om beslissingen goed door te denken of door te voeren en zijn afkeer van het lastige terrein van de politiek. Misschien is het premier Gandhi's redding dat er geen geloofwaardige rivaal is om de regering of het Congres over te nemen. Of het ook de redding zal betekenen van de Indiase democratie staat in middels voor niemand meer vast. Door Martin Walker (The Guardian) MOSKOU - Het is de hoogste tijd dat de regeringen en superbreinen van het Westen eens na gaan denken over wat er zal gebeuren wanneer Gor batsjov er in slaagt zijn economische hervormingsplannen te verwezenlij ken en de Sovjet-Unie naar het post industriële tijdperk te voeren. Het Westen is er aan gewend geraakt een economisch vrij zwakke ideologische tegen stander te hebben, met een slecht landbouw beleid, eindeloze rijen voor de winkels en overvolle gevangenissen. Het Amerikaanse grapje dat de Sovjet-Unie 'Boven-Volta is, maar dan met raketten', heeft lang een grim mige kern van waarheid gehad. Het is natuurlijk maar de vraag of een en kele redevoering voor veranderingen kan zorgen in een land dat zo uitgestrekt is als de Sovjet-Unie en bovendien een inefficiënt ambtenarenapparaat heeft, maar toch lijkt het of Sovjet-leider Gorbatsjov de meest fun damentele economische verandering heeft gelanceerd sinds Stalin. Wat hij heeft gezegd, is dat er aan iedere boerderij een produktiedoel gesteld wordt voor de komende vijf jaar. Deze produktie moet tegen vastgestelde prijzen aan de staat worden verkocht. Alles wat de boerderij bo ven dat gestelde doel produceert, mag ver kocht worden voor de prijs die de boerderij ervoor kan krijgen. Het geld mogen de boe ren zelf houden. Dit is precies de stimulans waarop de Sov jet-boeren hebben zitten wachten. Hetzelfde geldt voor de fabrieken: ook zij kunnen hun overschot aan produkten direct aan het pu bliek of aan andere fabrieken verkopen voor de prijs die ze ervoor kunnen krijgen. „En er mag geen enkel woord van kritiek komen op diegenen die eerlijk werken om wat extra's te verdienen", benadrukte Gorbatsjov tijdens het 27ste partijcongres. „Kostenberekening is het beste economische controlemechanis me. alles moet afhankelijk gemaakt wor den van het eindresultaat." Bedrijven die verlies lijden zullen geen financiële hulp van de staat krijgen. De winstmakende fabrieken mogen hun verdiende geld houden. Om deze veranderingen aan te kondigen, laat staan uit te voeren, heeft Gorbatsjov de ideologische koe bij de horens moeten vatten: hij heeft een herziening van de fundamentele ideologie van het Marxisme moeten aankon digden. Gorbatsjov is de eerste Sovjet-leider na Stalin die dit heeft aangedurfd. „Het leven zelf dwingt ons theoretische ideeën en concepten opnieuw te bekijken, zo als de relatie tussen produktie en socialis tisch eigendom en de economische vormge ving daarvan", aldus Gorbatsjov. „Het is de hoogste tijd dat we onze vooroordelen over winnen over de relatie tussen produkten en geld. We kunnen er niet aan voorbij gaan dat onze filosofie en economie enigzins buiten de werkelijkheid staan. We blijven echter trouw aan de Marxistisch-Leninistische doctrine, wanneer we deze creatief onwikkelen op ba sis van onze ervaring". Meer nog dan de nieuwe vrijheid voor boe ren en managers is het deze herwaardering van de ideologie, die het Sovjet-publiek zo verrast heeft. Wanneer Qorbatsjovs stout moedige nieuwe plannen succes hebben, dan zal hij een nieuwe Sovjet-klasse zien op groeien van mensen op boerderijen en in fa brieken die rijk worden door hun eigen in spanningen. Krap een jaar geleden kwam Gorbatsjov aan de macht. Sinds die tijd is hij soms 'een Russische Kennedy' genoemd, een moedige, jonge hervormer met vooruitziende blik. Tsjechische verslaggevers in Moskou hebben hem deze week voorzichtig vergeleken met Dubcek in de Praagse lente van 1968 en diens roep om 'socialisme met een menselijk ge zicht'. Maar zijn bereidheid de basisprincipes van de staatsideologie aan een onderzoek te on derwerpen en de felheid waarmee hij de bu reaucratie en het traditionele partijapparaat aanvalt, nodigen uit tot het maken van nog een vergelijking met een bekende persoon lijkheid. Uit Gorbatsjovs onuitputtelijke be reidheid de aanstichter van de Russische re volutie te citeren en zijn hartstochtelijke in teresse voor ideologische kwesties valt op te maken dat de Sovjet-Unie, voor het eerst sinds de jaren twintig, geleid wordt door een toegewijde Leninist, een man die gelooft in het systeem en weet dat hij er iets van kan maken. Wanneer hij daar in slaagt - en het is de hoogste tijd dat het Westen eens na gaat den ken over de consequenties van een efficiënte Sovjeteconomie - dan zal deze Gorbatsjov met Lenin zelf vergeleken moeten worden. Op de 'bijstandsmoeders' ben ik in de voorgaande column ingegaan, waarbij dit ver schijnsel in een breder finan- cieel-economisch, maar ook maatschappelijk kader werd geplaatst. Vandaag wil ik nader blijven stilstaan bij de opmerkingen die Ruding heeft gemaakt over de gevol gen van de forse daling van de olieprijzen. In een klein land als Neder land heeft de beweging van de wereldeconomie vaak grote invloed op de uitkom sten van de eigen economi sche gang van zaken. Zo is het ook met de daling van de olieprijzen. Op het eerste ge zicht is dit een meevaller voor ons. Immers, aan de benzinepomp kun je steeds meer liters voor hetzelfde be drag in de tank laten lopen, en dat is natuurlijk mooi meegenomen. Daarnaast zijn er allerlei produkten die met behulp van olie vervaardigd of verplaatst worden, wat ook weer tot kostendaling en daarmee tot prijsdaling kan leiden. Het uiteenvallen van de OPEC, de olieproduce rende en exporterende lan den, heeft dus op termijn ge leid tot een aanyal op de in ternationale inflatie. De sterke teruggang in de prijs stijgingen van de laatste tijd heeft zeker ook met de ont wikkeling van de olieprijzen te maken. Een tanende inflatie heeft echter ook betekenis voor het economische beleid van de regering. Bij een dergelijke prijsontwikkeling op de bin nenlandse markten wordt het namelijk gemakkelijker de koopkracht van de bur gers te handhaven of met een zeker percentage te laten stijgen. Wanneer de regering rekent op een bepaalde ge middelde prijsstijging, lees inflatie, en die wordt niet ge haald, dan leveren dezelfde geldinkomens een hogere koopkracht op dan die waar mee de regering in haar plannen heeft gerekend. En het ging er nu de laatste tijd om de koopkracht van de consumenten enigszins te la ten stijgen, want jaren ach tereen was door het bezuini gingsbeleid de bestedingsca paciteit van de particuliere portemonnee danig aange tast. Maar nu blijkt minister Ruding wéér niet content te zijn. Sommigen denken misschien dat hij een aartsbezuiniger is en de mensen geen leuke din gen gunt. Zo eenvoudig lig gen de zaken hier echter niet; het karakter van de heer Ru ding kan best buiten be schouwing worden gelaten. Er is in Nederland namelijk ook een energiebron aanwe zig die een duidelijke invloed ondergaat van de dalingen van de olieprijzen. Voor een aantal gebruiksdoeleinden kan olie immers worden ver vangen door aardgas, en daar ligt de pijn. De prijs van aardgas - ook als dat wordt uitgevoerd naar andere lan den - is gekoppeld aan die van aardolie. Door de enorme olieprijsdalingen die we nu meemaken, kan het niet uit blijven of de aardgasop brengsten gaan ook mee om laag. Misschien dat er wel wat meer kubieke meters gas verbruikt worden als de prijs wordt verlaagd, maar per saldo komt er toch een lagere opbrengst uit de winning en verkoop van het gas. En daar ligt de pijn voor de minister van Financiën. Doordat de overheid voor een deel mede-eigenaar is van de Nederlandse aardgasexploi tant, ontvangt de schatkist in de eerste plaats een deel van de winst die het aardgas op levert. Bij een dalende op brengst van het gewonnen gas loopt echter de winst te rug, of stijgt minder dan was voorzien. De toekomstige be grotingsinkomsten zijn daarom ook lager en dat kan weer betekenen dat het te kort op de overheidsbegro ting minder daalt dan was afgesproken. Daarnaast heeft de overheid ook nog op een andere manier belang bij de winst van de aardgason derneming. Dit bedrijf is na melijk ook vennootschapsbe lasting verschuldigd en naarmate de winst lager uit valt, zal ook de schatkist minder vennootschapsbelas ting via dit aardgasbedrijf ontvangen. Dit is de tweede tegenvaller voor onze schat kistbewaarder. Misschien levert de vennoot schapsbelasting bij andere bedrijven wel wat meer op, als daar de winsten meer stijgen ten gevolge van de la gere aardgaskosten, maar in zijn totaliteit kan worden vastgesteld dat de schatkist ongeveer 10 miljard gulden zal derven. Hierdoor komen de financiële plannen van de minister van Financiën in een duidelijk moeilijker si tuatie terecht. In de jongste miljoenennota heeft hij al aangekondigd dat in 1987 ho gere belastingen noodzake lijk zijn om de tanende aard gasbaten te compenseren. Nu deze forse daling van de staatsgas-inkomsten er nog bij komt, is het alleen een kwestie van wat èxtra belas ting miljarden binnenhalen! Het is dus geen zuurpruim die de burgers geen leuke dingen gunt, maar een minis ter van Financiën die zijn be loften wenst na te komen. En een van die centrale beloften was dat het financieringste kort van de overheid dras tisch verlaagd zou worden. Daaraan werkt de heer Ru ding, juist nu er weer tegen vallers voor de schatkist worden gesignaleerd. HILVERSUM (ANP) programmacommissar van den Heuvel heeft tijdens de NOS-beg vergadering gewaai voor het financieel en failliet van de Ned< omroep als het huidig ten aanzien van het wordt voortgezet. De laatste jaren zijn welijks nog Nederlam maprodukties van en: vang of kwaliteit g DEN HAAG (ANP) - D groep 'De Anoniemei vrijdag in telefoontj Ahold, Digros en gei produkten van het mei monte die uit Zuid-Aft men voor zaterdag 1 m 14.00 uur uit de wink die ketens worden verv Gebeurt dat niet dai de anonieme groep op dag 3 maart produktei supermarkten te ver; Dit hebben woordv van de drie ketens vrij vestigd. Ahold en Edah zegge ruime tijd geen produl Zuid-Afrika meer te pen. Ahold neemt daai dreigement ook niet ser Woordvoerder Jan v Broek van Digros daar< zegt alie vruchtencoi van het merk Delmont verkoop te nemen, het feit dat Digros al la geen produkten uit Afrika meer verkoopt. ASSEN (ANP) - De landse Aardolie Maats (NAM) heeft in het landse deel van de N< ongeveer 50 kilomet noordwesten van Den gas aangeboord. De put heeft een pro capaciteit van ongevs miljoen kubieke met dag, aldus de NAM. He van het hoogcalorisch De omvang van de vor nader worden onderzoc Amsterdam-Balü De KLM en de Indon maatschappij Garud per 1 november een niel recte luchtverbinding Amsterdam en Bali ond den. Voorlopig wordt dg eenmaal per week uitgq De Nederlandse deelna. de vredesmacht in dl Wordt met twee jarel lengd. De Nederlands! name omvat in totaal lf tairen. De verlenging 25 april 1988. DE uitslag van het Deer] schouwd worden als I Tieenschap. Ten eerstl volksraadpleging dat da 3n ten tweede is het ni 'ormingsplannen, die t eindelijk één grote Eun hee' van de Denen tegL <et, dat als belangrijk! leerde meerheid inhou eitsbeginsel, zou de Eii voelige klap hebben gei Door zich in meerder! ijke, afwijzende oordeel ien ook zichzelf een grf niddels zo zeer verwei heenschap, dat een abl 'oor hun export. Waarom heeft het De ien? Denemarken moe. lerheidskabinet, dat op| lemocraten, de grootste naar ze hebben na de li itanders kunnen vindefl Hannen. Wat de EG be tet was vooral aan hen, 'arlement, de vorige ma leerde. Van Anker Jörgensenl cialisten, had men een lerwachten. Hij was na. fen in 1973 toetrad totl leeft hij zich in eerste i! ■telde hervormingen uitcl Van zijn partij is Jörgens Ti zich laten misbruikers T'te geen verwantschap] '9ebrand. Dat is gewo" ^slissende momenten i

de Stem | 1986 | | pagina 2