RCIEEL DIENST 'Ons dreef is dood ons boske sterft Boosdoeners Dood Onderhoud Verontwaardigd Zenuwachtig drijf dat zich bezig- ar personenauto's, ansportbanden. De og in het vaandel weten te veroveren. de transportbanden voor een dyna- irganisatorische kwali- :hnisch-uitvoerende behoorlijke dosis doet, schrijf ons dan e wij stellen zijn vol- ichten en de aanwezig- in telefonisch kontakt bellen na 19.00 uur Banden BV, TIVOLIWEG 63 POSTBUS 217 4560 AE HULST TEL. 01140-12461 TELEX 55614 De vuile winter in de Rupelstreek Burgemeester Hugo Adriaensens: „U moet twee zaken onderscheiden: het leef milieu en de politiek". Professor Heyndrickx: de Rupelstreek is onbewoonbaar. Door Willem Reijn Foto's Dick de Boer DE Rupelstreek is deze winter kaal en kil. De aanhoudende vorst legt een grauwsluier over de velden, de bomen zijn kaal en de wegen grijs uitgeslagen. De meeste huizen in Willebroek heb ben ook overdag de rolluiken omlaag. Van twaalf tot twee zijn veel winkels ge sloten. Willebroek is uitgestorven. Het sfeerloze industriestadje wordt op de vrieskoude dinsdag getekend door de uit spraak van professor dr. Apr. A. Heyn drickx vorige week, gifkundig hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gent: „De toestand in Willebroek is verontrustend en de streek is voor mij onbewoonbaar". Heyndrickx doelde daarbij op het leef milieu in de Rupelstreek, zo genoemd naar het kronkelende riviertje de Rupel, dat tussen Antwerpen en Brussel zijn weg naar de Schelde zoekt. Er liggen in middels al heel wat rapporten op tafel, die de mening van de hoogleraar onder bouwen. Zo heeft dr. Hens van de Vrije Universiteit Brussel een zorgwekkend rapport uitgebracht. Ook het overheidsli chaam Instituut voor Hygiëne en Epide miologie heeft een dik rapport opgesteld, dat weinig opbeurend klinkt. Daarnaast is er een sombere rapportage van het SCK te Mol (een overheidsbedrijf) om trent de 'Grondbelasting in de streek van Boom'. De uitlating van de toxicoloog heeft de gemoederen in beweging gebracht. Tele visie, radio en schrijvende pers brengen nagenoeg dagelijks reportages over net bedreigde gebied. Vooral net noorden van het zestien duizend zielen tellende stadje is be dreigd. Daar ligt het industrieterrein met de tweeling(fabriek)broertjes ASED en ECASED. De eerste maakt kunstmest, de tweede ammoniak, een grondstof voor kunstmest. Het bedrijf brengt ammo niak, stikstofoxyden en zwavelverbindin- gen de lucht in. Ook ontsnappen bij sto ringen poeders van kunstmest met stof fen als nitraat en fosfaat. In het zuiden van de gemeente staat de papierfabriek De Naeyer. Het bedrijf ging vorig jaar over de kop. De Neder landse papiergigant Van Gelder, dat ove rigens ook enkele bijzonder moeilijke ja ren achter de rug heeft, nam het bedrijf over. De Naeyer vervuilt met zwaveldio xide en stof de lucht en pompt voor 600.000 inwoner-equivalenten vuil het water van de Rupel in. Het asbestbedrijf Eternit zorgt voor asbestdeeltjes in de lucht. Fosforzuurfabriek Prayon Rupel bezorgt de inwoners een prikkelende lucht van eters en bouwt een jaarlijkse gipsafvalberg van 500.000 ton. Ook wordt zwaveldioxyde en stof door de lucht verspreid. Dan is er de autowrakverwerking van Craenhals. Bodem- en grondwatervervui ling zijn er gevolgen van. Het bedrijf sta pelt het chemisch afval dat vrijkomt ('shredder') tot in de tuintjes van omwo nenden van het bedrijf, dat ook nog eens -zo zeggen actievoerders- zonder di verse vergunningen werkt. Als laatste draagt de gemeentelijke verbrandingso ven nog eens zijn steentje bij aan de mi lieuvervuiling, omdat het met afdoende filtert. Maar toch is er niets nieuws onder de zon, vertelt Hugo Lejon (44). De stede bouwkundig architect is een van de voor aanstaande actievoerders, die zich al ja ren bezighouden met de verontreiniging van zijn stadje. „De problematiek is al zestig jaar oud", vertelt Lejon, onafhan kelijke plaatsvervangend kamerlid voor de Belgische Groenen. „De voogd van mijn moeder, Frans Hamelings, waar schuwde al in 1926 tegen een aantasting van het leefmilieu, toen hier een cokesfa- briek van Cockeril werd gevestigd. Hij was boomdeskundige en had een boom gaard vlak naast het terrein waar de co- kesfabriek verrees. Binnen enkele jaren was van zijn bloeiende boomgaard niets meer over. Hij is in 1931 gevlucht naar de gezonde lucht van Antwerpen". De cokesfabriek is nu de kunstmestin dustrie bestaande uit de 'ASED', de Am- moniaque Synthetique Et Derives en haar dochter ECASED. Deze twee fa brieken worden aangewezen als de grote boosdoeners. De uitstoot van stikstofo xyden en zwaveldioxide zou onaanvaard baar groot zijn. Tussen de woningen ligt ASED: de hof jes kunnen niet meer worden gebruikt, struiken staan er verdord bij. Het terrein van ASED ligt naast het station. De oude directiegebouwen zijn al jarenlang buiten gebruik. In een ge bouw zit nu Radio 800, een lokaal sta tion. Aan de andere kant van de spoor baan üggen de produktieplants. Uit schoorstenen komen grote witte wolken. Eén pijp blaast een ongezond uitziende geel-bruine pluim de lucht in. Veel huizen rond de fabriek zijn verla ten en verkrot. „De huizen zijn hier niets meer waard", zegt Lejon, „want wie zou hier nog willen wonen?" Ook ASED weet dat de leefbaarheid van de omge ving te wensen overlaat. Zij betaalt bij voorbeeld vergoedingen aan de omwo nenden, omdat zij hun hofjes niet kun nen gebruiken. Ook krijgen omwonen den potten verf om de aangetaste lak van de huizen over te schilderen. „Maar ge moet het er dan wel op kwasten, hè". Een bedrijfsstoring was er zelfs oor zaak van dat op de huizen en auto's een geelbruine stroop terecht kwam. Op kos ten van de fabriek moesten alle auto's worden overgespoten. „De lak viel er zo af', zegt Lejon. „Het spul viel zo door blauwe dorpels". De rechter te Mechelen erkende zelfs de milieuvereniging als be langhebbende en wees - een in hoogte nader te bepalen - schadevergoeding aan de vereniging toe. En, wijst Lejon aan, een bosje gelegen tussen het industrieterrein en de wijk Klein-Willebroek is vrijwel tenonder ge gaan aan het luchtverontreinigingsge- weld. In Klein-Willebroek, een los van Wil lebroek liggend dorpje met als voor naamste kernmerk dat het recht ten noordoosten van ASED en ECASED ligt en zo bij zuidwesten wind de volle laag krijgt, hebben bewoners al maandenlang zwarte vlaggen op de voorgevel hangen om de dood van woonkern te symbolise ren. „Maar velen hebben de vlag al weg gehaald, want de vrouwen vinden het vervelend bij het kuisen", zegt Lejon. Er zijn spreuken geschilderd als 'Zie de we reld niet te grauw - ECASED maakt hem wit, al gauw' en 'Ons dreef is dood, ons boske sterft, en wij?'. Klein-Willebroek is op sterven na dood. De oude werf is gesloten. Een oude brouwerij is gesloten. Het café op de hoek is gesloten. Er staan aan*de ASED-zijde een tiental woningen al ja ren leeg. Niemand wil ze kopen. Er staan borden met protesten tegen de fabrieken. Sommige zijn kapot geslagen. „En we weten wel door wie", zegt Lejon. De ar beiders, die eerder op de grootste partij, de socialisten, stemmen dan op een 'in tellectuele' partij als de Groenen, zien hun werk door de milieu-activisten in ge vaar komen. Het gaat met de economie van het in dustriestadje trouwens toch niet zo best. Officieel ligt de werkloosheid van Wille broek op normaal Belgisch peil: elf tot twaalf procent. Maar daar zijn de arbei ders die moeten afvloeien bij De Naeyer nog niet in meegeteld. En ASED zal, zo vrezen velen, binnen enkele jaren de deu ren sluiten als de produktie in één van haar drie fabrieken wordt geconcen treerd. „De fabriek wordt uitgeknepen als een citroen", zegt Lejon. Burgemeester se nator Hugo Adriaensens, lid van de so cialistische partij die Willebroek al sinds 1921 regeert, zegt dat de ASED-directie weer miljoenen franks zou willen investe ren in de fabriek. Zekerheid heeft hij daar nog niet over. Maar, zo geeft hij toe, het verontrust ook hem dat er de laatste jaren niet veel franks zijn gestoken in de Willebroekse vestiging. Dat gebrek aan onderhoud zou wel eens de oorzaak van de problemen kun nen zijn. Volgens Adriaensens gaat het vooral om de pieken, die optreden bij produktiestoringen, in de verontreiniging die de overlast veroorzaken. En die pie ken, zo stelt hij vast, komen steeds vaker voor. „We laten elke keer bij zo'n piek proces-verbaal opmaken, dat naar de Procureur des Konings wordt verzonden. Daarna horen we er niets meer van. Er moet al zó'n (houdt de hand een veertig centimeter, boven zijn bureau) stapel lig gen". Maar het vreemde is dat Adriaensens Kapot geslagen borden voor het ster vende boske. dat normaal vindt. „Als de gewone mi lieubelasting onder de vastgestelde norm ligt, is er niets aan de hand. Die pieken mogen volgens de wet". Als je eenmaal je vergunning hebt, mag je die dus zö vaak als je wilt overtreden?, vragen we ongelo vig. Ja, is samengevat het antwoord van de breedsprakerige burgemeester. Daar is overigens niet iedereen het mee eens. Al was het maar, omdat Adriaensens zelf al aangeeft dat hij het recht heeft het bedrijf stil te leggen als de zaak uit de hand loopt. Zo zegt professor Heyndrickx dat het opvallend is dat de burgemeester pas wakker is geworden, toen de milieugroepen aan de bel hingen. En Lejon: „Toen televisie, radio en kran ten publiceerden, kon hij er niet meer om heen zien". Adriaensens, die zich toch al tekort voelt gedaan door de media, is veront waardigd over die verwijten. „Die Heyn drickx is hier nog nooit geweest", zegt de burgemeester geïrriteerd. „Het gaat slechts om Klein-Willebroek. Daar is de situatie verontrustend. Ik steun het actie comité 'Vijf voor twaalf, dat daar actief is. Ik heb ook gezegd tegen de directie van ECASED dat ik overweeg om het bedrijf te sluiten als er geen afdoende maatregelen worden genomen. Let wel hè, overwegen, ik heb niet gedreigd met sluiting. Mijn juridische adviseurs heb ben mij gezegd, dat ik in een rechtsge ding weinig kans maak. Dan krijgt de ge meente een stevige schadeclaim aan de broek". De positie van Christiaensens is ook weinig benijdenswaardig. Hoewel hij wijst op de normale werkloosheid, weet hij ook dat de dreigende sluiting van ASED honderden gezinnen hun inkomen verliezen. Daarom stelt hij zich op het standpunt: „Leefmilieu en tewerkstelling kunnen heel goed hand in hand gaan". Willebroeks burgemeester en senator vertelt dat 'zijn partij' („niet alleen ik, maar ook anderen") al vaak bij de Minis ter van Volksgezondheid heeft aange drongen op scherpere normen bij de ver lening van een exploitatievergunning. Dat heeft in het verleden al tot een suc cesje geleid, maar dat is nog onvoldoen de, zo legt hij uit. Steekhoudend is in ieder geval zijn be toog over de bureaucratische chaos bij de controle op de milieuverdervers. De hele controle doet denken aan het Neder landse Uniser-schandaal, dat later is ge analyseerd door een onafhankelijke staatscommissie. Toen bleek dat alle soorten inspecties en overheidsorganen compleet langs elkaar heen hadden ge werkt. De Belgen doen het nog steeds zo. Maar anderen twijfelen aan de goede trouw van de bestuurders. Hugo Lejon: „Het is een en al corruptie bij politici en ambtenaren. We hebben eens de leden lijst van de plaatselijke Rotary-club be studeerd. Daaruit werd duidelijk hoe de relaties tussen politici, de procureurs en de industriëlen liggen. Die beschermen elkaar. Politiek bedrijven gaat hier zo", zegt hij en houdt de rechterhand voor het gezicht en de andere hand op. De controle op de uitstoot van de mi lieuvervuilers is zwaar onvoldoende en zelfs amateuristisch, zegt Lejon. Neem Eternit, dat regelmatig asbestpoeder over de streek uitspuwt. „Ze hebben er metin gen op verricht", spot Lejon. „Ze zeiden dat het wel meeviel met de vervuiling. Maar ze hadden een speciale elektroni sche microscoop moeten gebruiken, want met een gewone microscoop mis je 83 procent van de deeltjes. Dat zijn met name de vervelende kleine deeltjes die worden verspreid". Nabij ASED staat een snuffelpaal van het landelijk meetnet, dat zijn gegevens rechtstreeks doorgeeft aan een computer van het ministerie van volksgezondheid. „Maar die heeft nog geen kik gegeven", zegt Lejon. „Zelfs niet toen bij de huizen de stroop van de ramen droop". En zo zou het ook gebeurd zijn dat er geen meetresultaten konden worden gegeven, omdat de meetapparatuur zo ver uit sloeg, dat het wijzertje rechts tegen het eind van de schaal bleef steken. Achter het milieuprobleem van Wille broek gaan ook politieke tegenstellingen schuil. „U moet twee zaken onderschei den", zegt Christiaensens. „Dat is de zaak van het leefmilieu en de politiek". Het leefmilieu gaat de burgervader bij zonder aan het hart, zo verklaart hij. „Maar de actiegroepen overdrijven de zaak uit politieke overwegingen. We heb ben hier een socialistische meerderheid in de gemeenteraad. Het college van bur gemeester en schepenen bestaat uit ro den en één liberaal. De strijd wordt nu aangebonden door de groenen en de christelijken". Net als elders waar de Groenen in op komst zijn, toont ook deze socialist zich zenuwachtig over de bedreiging ter lin kerzijde. Hij wijst op zijn vragen, zegt trots dat hij de ASED-directie al deze week heeft gesproken en niet een maand later zoals de directie wilde, zegt moedig de minister te hebben laten weten dat er niet eerst nog eens zes maanden moet worden gestudeerd op de problematiek maar dat nu maatregelen dienen te wor den genomen. Kortom: de rode burgemeester doet zijn best. Maar ook na zijn betoog (een klaagzang over de BRT en de Gazet van Antwerpen) blijft het onbestendige ge voel dat bij zo'n ontstellend actief en kundig bestuurder de zaken toch niet uit de hand hadden kunnen lopen. Adriaensens voelt zich miskend. Hij wijst op zijn zorg voor sociale woningen voor zijn inwoners en het eindigt bij het fraaie natuurpark en de provinciale prijs voor groenaanleg. „Heyndrickx spreekt idioot en onverantwoord". Die 'wetenschappelijke idioot' schrijft in een brief aan het actiecomité: „Het is dringend noodzakelijk dat de politieke leiders, nl. gemeente, provincie en staat, eindelijk hun verantwoordelijkheid op nemen en de nodige saneringen doorvoe ren. Deze toestand duurt nu al lang ge noeg en men heeft tijd gehad om zich aan te passen". Het lijkt erop dat de rode burgemees ter zich dit advies toch heeft aangetrok ken. Al is het dan idioot. De Rupelstreek is onbewoonbaar". Met die uitspraak schokte de Gentse hoogleraar Heyndrickx in de toxicologie de Belgische autoriteiten. Met name het industriestadje Willebroek wordt zodanig geteisterd door milieuverontreiniging, dat hard moet worden ingegrepen. De socialistische burgemeester van Willebroek, de heer Christaensens, is verontwaardigd over de uitlatingen van de hoogleraar. „Dat geldt maar voor een tiende van onze gemeente", zegt hij. En met enige trots wijst hij op de provinciale prijs, die de gemeente onlangs nog mocht ontvangen voor de fraaiste groenaanleg. Een reportage uit een verloren industriestad. Hugo Lejon voor de fabriek van ASED: strijd voor schoner leefmilieu duurt al zes tigjaar. Klein-Willebroek: het boske sterft, het dorp ook.

de Stem | 1986 | | pagina 27