ZEELAND Boodschap tegen boodschap MET DE BUS IS DA WA? ZOGEZEGD De laatste zetten van Ab Verhage Zeeuwse Babbels Het liep met een sisser af 17ATERDAG 1 MAART 1986 VAN ZEELAND De balk van 'n splinter (2) al vele jaren NDEREN" EN en HET IS weer eens een an dere boodschap: een protest tegen hondepoep. Aan de Van Puyveldestraat in de Sasse wijk St Albert ver scheen woensdagnacht in eens een bordje, op een plek waar vele honden iets an ders achterlaten. 'Bedankt voor de verfraaiing van de straat' luidde het opschrift. Buurtbewoners gaven daarmee uiting aan hun on genoegen over de 'hoopjes drollen', waar ze over strui kelen. „Het ligt daar altijd vol, en dat geeft een hoop er gernis in de buurt" zegt een bewoner, anoniem uit angst voor ruzie met hondebezit- ters. In Sas van Gent onder nam de welzijnsraad al eens actie tegen de hondepoep, een vriendelijke actie in de vorm van bordjes. „Maar die waren binnen de kortste ke ren weg. Ze hebben er maar een week gestaan," aldus de Sassenaar. 7 Een bordje, neergezet op een plaats maar honden iets anders achterlaten. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Eindredactie: Jan Jansen T6 PAGINA ZEELAND 5 Dakje boven het hoofd HIJ ZIET er tegenop. Reizen met het open baar vervoer doet hij niet dagelijks, maar als de auto het laat afweten, heb je soms geen keus. Zodat hij post vat bij halte de Blide in Temeuzen, waar hij - dat valt mee - prompt - FOTO WIM KOOIJMAN een dakje boven zijn hoofd vindt. Hij dacht nog wel dat de busmaatschappij zoveel last had van vandalisme. Maar dit is een andere boodschap: Vlieg er 's uit met de ZWN! "piee v<ut ete Wardsjen was zo verlegen, die dierf 'n oender nog nie recht in eur ogen kijken laot staon e meissen! En toch.' E meissen, si da zout'm lijken! Zo'n zacht, lief, aon'ank'luk meisken, da d'allenug maor om im zou geven, want eel veel aontrok aoitij, al mee al, nog ie g'ad in zij leven. Maor vliegen vangen is 'n kwestie van rappug'eid en da kwamtij nou net tekort. Keekt'r e meissen naor'm dan wiertij zo blaut as e schort, ij begost fakkelen en lachtegen ze daor dan 'n beetsjen öm dan sloogtij mee zijn knieën as ne kaoter die van knotsen kom! IJ wou zo gjem, maor ij wist nie oettij't'aon most leggen. Kosttij d'r 's een redden van onder't ijs of zo, dietan zou zeg gen: „Wardsjen! Dagge gij mij nou moe redden! Ik kan nooit meer zonder ou! Agge wil zijn'k elegaor voor ou! Wardsjen! Wilde mij as vrouw"? Maor jao, 't vroos maor nen dag ofzowa d'op 'n eel jaor, last dienen kant, da kreegtij wel in de kloten, kwamtij nie klaor. Paster oren doch tij wel's: op de preekstoel zaogen z'am am- mel staon, maor da was ook de wegt nie: daor zaoten andere zwaorege- den aon! Toen viel enees zijn schof Teneel! Wardsjen in den oofdrol! Eel't durp van kostemaosie plat en alle meiden op den ol! Den oofdrol ivas wa veel gevergd, daor rekendugen ij vooreest nie op! Maor ij wier lid! Op't teneel! Publiek! Al mostij beginnen as kapstok! „Lid Ward? G'akkelt as de mieter en ge keu tenauwemood recht op pouw poteii staon! Ofta geef? Wa peisde? Bij teneel kom't daor nogal 's op aon. En agg'n meid 'n toot moe geven Ward, wattan? Oh, ist daor om begonnen! Kik si gij nondidju, wagge zeg! Stao daor den os gebonnen"! „Veel ziemen d'r nie in maor kom ne keer of zowa naor de rippetiesie. Verwacht'r nie veel van! Op de planken ziemen ou bots nog nie. Maor kwaod kant nooit: ge keut ammel op ouw gemak 's af kijken, wie weet, 's e klein rolleken van ze leven, maor da zal nog moeten blijken"! Dao kwam e klein rolleken: ne knecht most nie vraogen as: „Wat is dat"? „Mag ik da nou's doen"? vroog Wardsjen, „ik en nog nooit e kans g'ad"! 't Was akkoord, Wardsjen rippeteerden de starren van den emel al wast dan nie den oofdrol, maor toentij opkwam en zee: „Is da iva"? aoitij niet alleen de meiden, maor ook alle spelers op den ol. Wa begonnen ivas as 'n draomao wier eel vee gauw 'n blai- spel. Geen mensen kost nog serieus wijjer spelen da voeld'ook wel. „Is da wa"? zeg zonen troeten in plek van: „Wat is dat"? Keuj' geloven da Wardsjen nooit meer e rolleken eg'ad? De burgemeester van Middelburg is dus weer geketend. Ieder huisje had woensdag z'n kruisje: klunen voor tv. Ziekenhuisgroep gaat verder zonder Hulst. Koude sanering! Tieleman-groep koopt Rouw-hotel. Eindelijk leven in de brouwerij. Politie: Hulpverleners zijn vaak niet te bereiken. Klaagt hier de pot over de ketel? PvdA-Sluis wil een betere veerverbinding. Men hoopt hier mee de bevolkingsgroei van Sluis te bevorderen. Axelse socialisten zijn voor bejaardenwoningen. Hun kiezers zijn betrekkelijk oud. Gelukkig blijft dat recept van Zeeuwse boterbabbelaars ge heim, anders gaat iedereen ze maken en zo goed smaken ze nou ook weer niet. Volgens professor Gysels leidt de Kanaaltunnel alsnog tot een VOW. Hij bedoelde het eigenlijk anders: met lange ij. Bedrijfsleven wil dat er bezuinigd worden op het personeel van de veren. Kortwieken... Gentse prof: 'Landschap houdt niet op bij de grens'. Weten zijn landgenoten eigenlijk dat dat ook geldt voor de vervui ling? ZOMA repeteert operette 'Das Hollandwiebchen' in Ledel- theater. Als dat gebouw straks een disco is kunnen ze zo over schakelen op de roek-opera Ik Jan Cremer'. De MTS/MEAO begint studie-richting besturingstechniek. Misschien kan het gemeentebestuur daar eens een paar lessen volgen. Axelse PvdA-voorman haalt uit naar PSP. Geen pacifist.. Strous waarschuwt ruziënde politici Oostburg. Daar is hij wel een beetje laat mee. Jaap van der Doef neemt afstand van zijn partij en wordt burgemeester. Naar Temeuzens voorbeeld? Die Breskense baby is vast niet de enige onnozele kiezer. BIJ DE maandag- post: een reactie op het artikel van vo rige week onder deze kop. Niet bloedse rieus bedoeld, maar wel zo opgevat, door een 'partijgenoot'. Dat mag van ons: „Geachte Redaktie Ik zou graag, via uw blad, reageren op het artikeltje 'De balk van een splinter' in de Stem van zaterdag 22-2-1986. De schrij ver of schrijfster van het artikeltje geeft blijk van een onge nuanceerde socialis tenhaat of de persoon is zeer gefrusteerd t.a.v. de PvdA Hulst. Deze persoon is ove rigens te laf om even te laten weten wiens mening in dit artikel wordt weergegeven. Naar mijn mening wordt doelbewust de 'politieke balk' als een procentuele machtsverhouding weergegeven. Dit is nooit de bedoeling van de PvdA Hulst geweest. De indeling is bedoeld als duide lijke uiteenzetting van waar de lande lijke politieke par tijen staan binnen het Hulsterse poli tieke gebeuren en als aanduiding waar de naamslijsten zich be vinden. De open ge deelten zijn ontstaan, doordat op het mo ment dat de folder werd samengesteld nog niet bekend was dat de heer Eeman zich terug getrokken had. Evenmin was bekend dat lijst Van Dorsselaer en de lijst Neefs zouden fuseren. De stelling dat de heer Naessens, na het terugtrekken van de heer De Rechter na de verkiezingen nog op twee zetels zou ko men is puur natte vingerwerk, evenals bij de heer Brugge- man, na het terugtre den van de heer Staal. Overigens dat de PvdA, na de verkie zingen nog slechts een zetel zou hebben is even zeer natte vingerwerk. De schrijver of schrijf ster rommelt maar wat aan met lijsten en zetelaantallen. Er worden namelijk aan nieuwe komende lijsten zetelaantallen toegekend, gebaseerd op zetelaantallen van lijsten waürvan de heer Naessens en ook de heer Bruggeman 'op dit moment' deel uitmaken. Er kan dus nu niet alvast een ze telaantal toegekend worden aan lijsten die nog aan de ver kiezingen moeten gaan deelnemen. Al les bij elkaar vind ik het artikeltje een walgelijke vorming van stemmingmake rij. F. Rammeloo, Hulst." Drie dingen: a. De schrijver was Frank Deij. b. Genuanceerd le zen voorkomt onge nuanceerde reacties. c. Het was geen - stemmingmakerij, maar Stemmakerij. DE GENTSE professor Gysels en Temeuzens' burgemeester Ockeloen zaten elkaar een beetje in de haren, deze week in Sas van Gent. Wat zulke welbespraakte mensen te berde brengen verdient een groter publiek dan de burgemeesters kring Zeeuwsch- Vlaanderen, waar het zich afspeelde. En zo viel er recentelijk nog het een en ander te noteren. Zogezegd. Jan van Kampen, de vertegenwoordiger van de Oostburgse winkeliers zei tijdens de vergadering van de commissie Mid denstandszaken: „Als het Ledeltheater een discotheek wordt kunnen de bejaarden in De Burght ook eens over iets anders dan het weer klagen". Professor H. Gysels van de rijksuniversiteit Gent over het plan tot kanaalverbreding van zijn collega Anselin: „Er zijn mensen aan m'n eigen universiteit die het kanaal dubbel zo breed willen maken, en dan een nieuw graven, en het dan een beetje ombuigen naar Zeebrugge, die kortom onbeperkte groei willen. Daar keren wij ons tegen." Carel Ockeloen, burgemeester van Temeuzen tegen de zelfde prof: „Die natuurvrienden zetten overal verboden en een groot hek omheen. En dan stellen ze een man met een groen pak aan, die iedereen wegjaagt. Zo maken ze zich niet populair." Wethouder A. de Feijter van Oostburg tijdens de laatst ge houden raadsvergadering toen duidelijk werd dat P. Kesteloo terug kwam op een eerder ingenomen standpunt. „Ik ben blij dat de verloren zoon terug in het huis is gekeerd", waarop even later het raadslid verklaarde: „Ik ben blij dat ik mijn vader heb gevonden". Tijdens die zelfde bijeenkomst merkte J. Wielakker (PvdA) op dat hij blij was dat de fractieleider van D&T, A. Verhage, eindelijk eens zijn stukken had gelezen. Verhage antwoord de: „Meneer Wielakker, wees blij dat ik ze niet altijd heb ge lezen. Als ik dat wel had gedaan, had u geen been meer om op te staan. Dan kon u het wel vergeten". „OP DIT moment moest de vergadering onderbroken wor den, aangezien een of enkele zeer met de vereniging meele vende personen meenden te moeten proberen het Rivieren huis in vlammen te doen opgaan." Aldus 'de hovenier", club blad van de wijkvereniging Hof Zeldenrust in Terneuzen, waarin opgenomen het verslag van de recente algemene le denvergadering. Dat was een teleurstellende bijeenkomst voor de zes be stuursleden. Niet alleen omdat er maar vier gewone leden op kwamen dagen, maar meer om de brandende kwestie die tij dens de vergadering opdoemde en die de aanwezigen noopte sich als heuse pompiers te ontpoppen. Er smeulde wat in het wijkgebouw. Het is maar goed dat zich onder de bestuursleden ook een politiefunctionaris bevindt en dat die toevallig dienst deed op de avond van de vergadering. Hij besloot in de patrouille wagen maar eens langs het Rivierenhuis te rijden om te kij ken hoe de opkomst was. In de wijk sloeg de schrik hem om het hart, niet vanwege de geringe belangstelling, maar om dat hij vlammen zag bij het voormalige Jarino-lokaal. Hij rende het gebouw in, verstoorde met zijn alarm de vergadering, maar zorgde er zo wel voor dat de brandweer niet meer nodig was. Eendrachtig wisten de aanwezigen te verhinderen dat de vlammen een kans kregen. Bij de nabespreking kregen 'loslopende kwajongens! de schuld, ondanks gebrek aan bewijs. „Wie zou het anders ge daan moeten hebben," zegt secretaresse R. Faasse. „Er was smeulend hout tegen het gebouw gelegd. Toch zonde hoor. Je hebt het idee dat je als vereniging iets doet voor iedereen in de wijk, ook voor de jeugd. En dan isjdit best vervelend." Opluchting daarom ook in 'de hovenier' dat het met een sisser afliep: „Dankzij snel ingrijpen bleef de schade beperkt tot een verbrande regenpijp en verfschade aan de buiten kant van het gebouw." RESTAURANT iTerneuzen gezellig diner, in een parti/en wordt de zaak esloten. Vraag vrijblij- ouwels-Goossen snendijk 15 isterzande 01148-1465 tdagmiddag gesloten piale kollektie stoffen I bruid en municant. naaf wordt ook lipt. „IK BEN BLIJ dat ik geen verstand heb van politiek, want er is vanavond een heel smerig spelletje ge speeld". H. van der Weegen (D&T) moest tijdens de laat ste raadvergadering in Oostburg zijn hart luchten over wat zich tijdens die bij eenkomst had afgespeeld. Wat zich daar had afge speeld was niet mis. Twee fracties die langdurig en luidruchtig verklaren dat een voorstel absoluut niet kan, dat ze er falikant tegen zijn, maar die het uiteinde lijk toch steunen. Voor een verklaring van die gang van zaken in poli tiek Oostburg moeten we twee maanden terug. De raad behandelde toen een voorstel om niet akkoord te gaan met de uitbreidings plannen van een Groedse kampeerboer. Deze wil zijn bedrijfje veranderen in een grote camping. Met een krappe meerderheid werd het plan verworpen. Dit mede door het optreden van de D&T-fractie, die door het eigen bestuur onder druk was gezet om niet akkoord te gaan. De drie raadsleden - fractieleider Ab Verhage was afwezig - stemden te gen het plan van de Groede- naar omdat ze geen breuk in hun groepering wilden. De kampeerboer diende vervolgens een bezwaar schrift in en dat stond afge lopen week op de lijst van ingekomen stukken met de bedoeling het door te ver wijzen naar de commissie voor beroep- en bezwaar schriften. Verhage was er nu wel en dat scheelde meer dan een slok op eeri borrel! Hij diende samen met zijn fractiegenoot P. Kesteloo een ordevoorstel in om het bezwaarschrift meteen tij dens de raad te behandelen. Heel ongebruikelijk. De WD- en CDA-fractie ont haalden het voorstel dus met grote afkeuring. „Om nu deze kwestie te behandelen is onbehoorlijk bestuur. Ik vind dit een erg slechte zaak, bestuurlijk is dit zeer zwak, belachelijk, dorpspolitiek van laag gehalte", zei ferm de WD'er A. Rosendaal, ge steund door het CDA. I. de Hullu en H. van der Weegen benadrukten nog eens dat het voorstel niet namens de fractie was inge diend. „De naam D&T mag hieraan niet worden ver bonden", zeiden ze. Om aan alle onduidelijk heid een einde te maken vroeg Rosendaal om een schorsing. Pas tijdens deze onderbreking kwam de aap echt uit de mouw. Verhage maakte bekend dat hij de volgende raadsvergadering niet aanwezig zou zijn. De kans zou dus bestaan dat, indien het bezwaarschrift werd verwezen naar de commissie, de raad het de volgende keer weer zou ver werpen. De liberalen en de chris ten-democraten wilden de Groedenaar aan zijn cam ping helpen en ze wilden Verhage zeker niet de kans geven straks te kunnen zeg gen dat WD en CDA tegen het opzetten van een eigen bedrijf zijn. Dit ook met het oog op de komende verkie zingen. Daarom gingen ze schoorvoetend, met uitzon dering van R. Calon, ak koord met Verhage's orde voorstel, zodat de camping houder zijn zin kreeg. Na de raad sprak een raadslid van 'politieke chan tage'. Dat het in werkelijk heid ging om 'slim politiek spel', hoorden we hem uiter aard niet zeggen. Op 20 maart komt de raad voor de laatste maal in de oude samenstelling bijeen. Misschien grijpt Verhage - laatste op de kandidatenlijst van D&T- die kans om de regels van zijn slimme spel te onthullen. Enige tijd gele den kondigde hij nog een 'ferme' afscheidsrede aan. Hoewel: ook als laatste op de lijst, kun je in de raad ko men'. Als je maar voldoende voorkeurstemmen haalt! Ab Verhage - FOTODESTEM/CORDEBOER

de Stem | 1986 | | pagina 25