STICHTING: 1 MILJOEN GULDEN NODIG Cruise met nieuwe veerboot Weerman Willy WR 'AND 600 in2 VERKOPING Personeel gepasseerd bouw- en weiland jzendijke ïerschap :r ambacht Noorse kroonprins bij Elocoat HET WEER fARTEMENT rerzorgende f39. ~i r >EREND GOED m >oden Hoogerheide ZATERDAG 1 MAART 1986 Dooi aan va! ID TE KOOP ITIE SPLENDID 1IDDELBURG - „Een witte vlek in'een heel normaal pakket van medische voorzieningen". ïo noemt voorzitter S. Boersma-Smitskamp lotans van pas opgerichte Stichting Kanker Pre- wemegen ventie Zeeland het nog steeds ontbreken in de Dendijke provincie van een computer-tomograaf, ofte- wel een 'total body scanner'. IELEN DIJK Welwaarde. B.J.J. Beltman Hulst Van der Duim Jonker en Dolle Dries in Zwintocht WERVAL IN GOES edrijfsleider schoenhandel neergestoken TERNEUZENSE VESTIGING NOORS BEDRIJF Weer in Europa PZEM sluit niet af tijdens vorst Alles voor de vereniging Handelshuis St.>Antonius Dankaart HoefeijzersiO-. DISKETTES 5 1/4" DS/DD Mas&E» **•--%* VAN ZEELAND 3t Casino Oiokke (België). J 5e verdieping. Zonneterras, garage, slijk vrij. bk tel. 09-32-3-6518390. Zeeland komt in actie voor medisch apparaat Van een onzer verslaggevers jn opdrachtgevers op dins om 15.00 uur in 't Hof var J 23 te IJzendijke in het open lopen: Oe stichting wil in twee maanden tijd één miljoen bestaande uit woonhuis gulden inzamelen. Met deze bliksemactie denkt men Jsdiji^V t^iJzendijkl^kai Staatssecretaris Van der Heijden zover te krijgen dat Irg, sectie I nr. 557 ged., groo hij toestemming geeft voor de aanschaf van het be- BOUW- EN WEILAND kad p-g, sectie I nr. 557 ged., groo bouwland kad. bek. germ nr. 557 ged., groot 3.62,61 latie aangeboden worden. -1-1986 voor koper. Betalinj 1 mnd., betaling onkostei ||zing. ten kantore van genoemde DOgde apparaat. Bijna 1300 Zeeuwse bedrij ven krijgen dezer dagen een bedelbrief in de bus. Voor giften van particulieren is het gironummer 141340 ten name nr. 557 ged., groot All^an de stichting opengesteld. Een computer-tomograaf 30UWLAND kad. bek. gemlmaakt het mogelijk de juiste nr. 557 ged., groot 3.96.7!; plaats van enig .onheil in het [menselijk lichaam op te spo- llegen in de Zachariaspoldei ren. Dat kan een röntgenfoto le. De kavels kunnen afzon-' xik, maar met een computer- tomograaf kan een specialist arden na betaling kooppen- fels het ware overal in het li chaam 'kijken' en precies de laats bepalen van bijvoor- ild een aantasting door een laart 1986 's middags om 2 fewiel te Vogelwaarde, Ra- lel 1223 lid 2 BW openbaar |len dijk te Vogelwaarde jk, kadastraal bekend ge- Sectie O nummers 936,261 Isamen groot 1 ha. 58 a. 4( Italing van de koopsom er |jke lasten komen vanaf kening van de koper. binnen 30 dagen na toe- binnen 6 dagen na toe- |en: ten kantore van nota- Itman, Grote Markt 3 te B21. et hoofdstembureau voor hoofdingelanden van het t ter openbare kennis, dat waterschap, Gentsestraat izage is nedergelegd het an de zitting van voor- ibureau d.d. 26 februari net de tussentijdse verkie- fdingeland voor de onge- nmen en één hoofdinge- uwde eigendommen. 1986. De voorzitter, I.A. Baron Collot d'Escury. Van onze correspondent SLUIS - Aan de maan dag te houden Zwin- tocht, een schaatswed strijd over ruim 100 ki lometer tussen Sluis en Brugge, doet een aantal sterke rijders mee. Daarbij is van de partij Rein Jonker, de sterke rijder uit het Friese plaatsje Wijtgaard, die tweede werd in de Elf stedentocht. Een trekpleister is ongetwijfeld ook Dries van Wijhe (Dolle Dries), terwijl ook Hilbert van der Duim in deelneemt. Verdere bekende na men zijn; Henri Ruiten berg, Jan Kromkamp, Bennie van der Weide, Jos Pronk en Eric Jan Boogers. Uiteraard zullen ook tal van Zeeuwse toprij- ders hun krachten me ten met deze cracks. De start is om 13 uur en men kan nog inschrij ven voor deelname op de telefoonnummers 01178-1438 of 01178-2400. Dat geldt ook voor de toertocht, die kort na de wedstrijdrijders van start gaat. iis De Stelle te Oostburg n voor de opleiding tot sus begint per 1 septem- aal 16 jaar en 8 maanden VO-diploma of diploma vakken op C-niveau of lichtingen kunt u contact de praktijkcoördinator, illicitaties te richten aan personeelszaken, Veer- 01 AE Oostburg. Van onze correspondent. IOES - De 50-jarige bedrijfs- :ider van een Goese schoen- landel G. de E. is donderdag- ivond door een overvaller met en mes in de rug gestoken. De nan werd levensgevaarlijk lewond overgebracht naar het •ergzichtziekenhuis, waar hij 'genblikkelijk werd geope- Inmiddels is het levens- Waar geweken. De overval gebeurde aan de '"igelstraat, waar De E. juist le dagopbrengst van de zaak n een nachtkluis van een Jank had gedeponeerd. Hij verd vlak daarop door een tot ju toe onbekend gebleven da ler met een mes in de rug ge doken. De gemeentepolitie van ->oes verzoekt een ieder die jmtsreeks 21.15 uur donder- iagcvond in de Singelstraat ets /erdachts heeft gezienzich het naar in verbinding te stel en. 'eiefoon 01100-13030. T{ gezwel. Een groot voordeel is verder dat diagnoses kunnen worden gesteld zonder lastige en pijnlijke ingrepen. Dagelijks, aldus de stich ting, moeten vaak ernstig zieke patiënten uit Zeeland naar ziekenhuizen buiten de provincie worden gebracht, waar wel een computer-tomo graaf is, maar wat nog ernsti ger is; veelal blijft onderzoek met een computer-tomograaf achterwege, waardoor het niet mogelijk is een tijdige of snelle diagnose te stellen. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse computertomograaf op een trailer wordt geïnstal leerd, die volgens een vast schema alle regio's aan kan doen, een systeem dat bijvoor beeld in Amerika al lang be staat, maar in Nederland een primeur zou betekenen. De to tale kosten bedragen twee miljoen gulden. Het Zeeuws provinciebestuur en de medi sche wereld proberen al zo'n tien jaar tevergeefs om een computertomograaf in huis te krijgen. Maar de bewindslie den in Den Haag zijn tot nu toe onverbiddelijk gebleken. Zeeland telt momenteel zo'n 50.000 inwoners te weinig om voor het apparaat in aanmer king te kunnen komen. P. Eve- raert uit Walsoorden verte genwoordigt de regio Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in de stichting. Hij zegt er alle ver trouwen in te hebben dat de staatssecretaris zich over de streep laat trekken, wanneer het beoogde bedrag wordt op gehaald. „Puur op grond van het aantal inwoners hebben we geen schijn van kans, maar we hebben duidelijke aanwijzin gen dat de staatssecretaris het licht op groen zet wanneer er een duidelijk signaal, dus een bijdrage van één miljoen gul den, uit Zeeland komt". Men wil het streefbedrag hebben bereikt nog voor de Tweede- Kamerverkiezingen in mei. De stichting telt een tiental bestuursleden, afkomstig uit de verschillende regio's. Ze worden bijgestaan door een Raad van Advies en een Comi té van Aanbeveling, tesamen vele tientallen particulieren afkomstig uit alle statenfrac ties en vele maatschappelijke groeperingen. Ook de medi sche, wereld, de ziekenfondsen en de particuliere ziektekos tenverzekeraars staan achter de actie. De afvaart van de boot, gefilmd door het Jeugdjournaal Het stukgeknipte lint was bij sommigen erg in trek - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER FOTO DE STEM COR J- DE BOER door Henk Postma VLISSINGEN, BRESKENS - „Het doet me deugd, zo'n hoop bestuurders door de PSD gevangen. Als u problemen hebt zult u ze hier moeten uitvech ten". Directeur D. Oostinga van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland ver oorloofde zich opgelucht een grapje toen hij vrijwel heel bestuurlijk Zeeland verwel komde voor een cruise met zijn langverwachte nieuwe aanwinst: de eerste dubbel deksboot voor de zo ge plaagde veerverbinding Vlissingen-Breskens. Zo geanimeerd als de hon derden genodigden zich tij dens de vier uur durende vaartocht over de Wester- schelde gedroegen, zo sober waren de formaliteiten waarmee de nieuwe veer boot, de Prinses Juliana, in de ochtenduren werd inge lijfd. Zelfs een fanfare of majorettenkorps, al gauw voor dit soort feestelijkhe den ingehuurd, ontbrak. Kouwelijk, zowel letter lijk als figuurlijk, was de sfeer toen het nieuwe vaar tuig de fuik te Breskens was ingevaren om de Zeeuws- Vlaamse genodigden aan boord te nemen. De veer- brug, in de breedte over spannen door een kleurig lint, scheidde hen van de op varenden die zich al te Vlis- singen hadden ingescheept „Het lijkt wel een spion- nenuitwisseling", becom mentarieerde een omstan der, toen officials heen en weer begonnen te lopen om de afstand tussen beide groepen te overbruggen. Maar zodra de Zeeuwsvla mingen in beweging 'kwa men en Rijkswaterstaat- topman J. Ter Brugge de schaar in het lint had gezet, was het ijs snel gebroken. Burgemeester Ch. Spij kerboer van Oostburg had nog wel aanmerkingen op het ruime, doch strakke in terieur van de boot, maar daar bleek overheen te ko men: „De Zeeuwsvlamingen zullen zich met hun eigen gevoel voor fantasie in deze boot snel thuis voelen", stelde hij het gezelschap ge rust. Spijkerboer liet niet na om meteen ook maar het nieuwe wensenlijstje te pre senteren dat de gemeentera den van Oostburg en Sluis inmiddels voor de PSD heb ben geformuleerd: een vroege ochtendboot, een late avond- of nachtboot, een ge scheiden toegangsweg voor Westzeeuwsvlamingen en geen tariefsverhogingen. Gedeputeerde J. de Voogd haalde hem onmiddelijk uit de droom door duidelijk te maken dat die laatste wens zich maar moeilijk met de drie anderen verhoudt. De gedepueerde bleek niet uit het veld geslagen door MIDDELBURG - „In hoofdlijnen is het een prachtig schip, maar de kleine dingetjes, waar wij dagelijks mee te maken hebben zijn klungelig, slordig of onhandig in elkaar gezet". De stemming in de machinekamer van de nieuwe dubbel deksveerboot, prinses Juliana, is bedrukt, vergeleken met het enthousisme waarmee twee dekken hoger, in de salon op de behouden vaart getoast wordt. Machinist J. van der Horst, voorzitter van de bedrijfsle- dengroep ABVA/KABO, steekt niet onder stoelen en banken dat er haken en ogen zitten aan de ingebruikname van het nieuwe schip. Allereerst: het personeel voelt zich gepasseerd omdat het niet in het feestgedruis is bétrokken. „Dat dit schip nu vaart", zegt hij, „is te danken aan de vrijwillige inzet van personeel dat dag en nacht aan het werk is geweest om kinderziekten te verhelpen. In de indu strie was dit niet doorgegaan, daar zou het personeel zich niet zo betrokken hebben gevoeld. Maar van al die mensen die in de weer zijn geweest is er niet één uitgenodigd om bij de officiële ingebruikname aanwezig te zijn. Vandaag had den ze een gebaar terug kunnen maken, maar dat is niet ge beurd". Volgens Van der Horst wordt het personeel ook geconfro- neerd met de gevolgen van de bezuiniging op de bouw van het schip - acht miljoen op de inschrijfsom - die minister Smit-Kroes wist af te dwingen. Kleine wondjes op zijn han den moeten illustreren dat er bij de constructie van de dub beldekker niet altijd rekening is gehouden met ongemakken, waar het personeel tegenaan kan lopen. Maar zijn belang rijkste klacht richt zich op het lawaai van de motoren. Ook al worden de beste oorbeschermers toegepast, dan zouden gehoorsbeschadigingen op den duur nog niet zijn te voorko men. het rumoer rond de perso neelsbezetting bij de PSD, de dienstverlening en moge lijke tariefsverhogingen. Hij verwees naar de ingebruik name van de Prinses Bea trix, de eerste enkeldekker, in 1958. „Ook toen stonden er niet alleen juichende en po sitieve stukjes in de krant". De Prinses Beatrix moest meteen de eerste dag al twee keer uit de vaart worden ge nomen, raakte al snel bij een aanvaring betrokken en er lieten zich ook geluiden ho ren van mopperende reizi gers. Controverses De Voogd: „De veerboten zijn altijd onderwerp ge weest van gesprekken en controverses en dat zal ook wel zo blijven. Als je naar de miljoenen mensen kijkt die er afhankelijk van zijn is het geen wonder dat elke Zeeuw zich vlootvoogd waant". Minister Smit-Kroes sprak het gezelschap vanuit een video-recorder tóe. De vrijdag, verexcuseerde ze zich, is nu eenmaal gereser veerd voor kabinetsberaad. Daar wilde ze niet bij ont breken. „Anders moet je in leveren en dat kan niet in het belang van Zeeland zijn". Ze wenste de provincie alle goeds toe met deze 'per fecte verbinding' en merkte op dat de provincie nu alle ruimte heeft om 'zelf als on dernemer deze dienst te runnen'. Gedeputeerde R. Barbé liet merken dat daar in Zeeland andere meningen over bestaan. „Er wordt maar magertjes geklapt hoor", constateerde hij gin negappend nadat de minis ter van de monitoren was verdwenen. De Noorse kroonprins op bezoek bij Elocoat - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Kroonprins Harald van Noorwegen heeft gisteren een en kele uren durend bezoek gebracht aan Elocoat, de in Terneuzen gevestigde producent van gecoat carton en on derdeel van de Noorse Elopak-groep. Het prinselijk bezoek hield verband met door de Noorse Exportraad in Den Haag georganiseerde congres over geavanceerde technologie en in het kader daarvan stond ook een uit stapje naar Elocoat op het program ma. Dit eind 1984 geopende bedrijf is technologisch gezien de modernste fa briek van gecoat karton ter wereld (capaciteit 75.000 ton per jaar), dat deels door de Elopak-vestiging in Ter- neuzen en verder door andere filialen van het moederbedrijf elders in Euro pa, tot drankkartons maar ook tot complete verpakkingssystemen wordt verwerkt. Prins Harald landde gistermiddag, in gezelsch? van onder meer de Noorse ambassadeur in Den Haag, per helicopter vlak bij Elocoat. Daar werd hij verwelkomd door E. Storm, presi dent-directeur van de Elopak-groep, Elocoat-directeur S. Mooiweer, A. Pertijs, marketing-directeur van Elo- pak-Terneuzen en burgemeester C. Ockeloen. Alvorens de Noorse troonopvolger werd rondgeleid om de technologische snufjes in het bedrijf te aanschouwen, werd hij eerst uitvoerig theoretisch geïnformeerd over de manier waarop bij Elopak in het algemeen en bij Elo coat in het bijzonder wordt gewerkt. Het coatings-bedrijf heeft 60 men sen in dienst, waarvan er 45 in een drie-ploegensysteem werken gedu rende vijf dagen per week. Volgens directeur Mooiweer zijn er plannen om op vol-continu over te schakelen, waardoor de capaciteit zou kunnen worden opgevoerd van 75.000 tot 100.000 ton per jaar, goed voor de aan maak van zo'n drie miljard drank kartons. Na de rondleiding vertrok prins Harald en zijn gevolg weer per heli copter na? Den Haag. P Zwaar bewolkt met mogelijk sneeuwval in het zuiden van het land. Minimum temperatu ren van min 2 tot min 4 graden. Betrokken en koud weer met in het zuiden af en toe sneeuw en later op de dag mogelijk ijzel vorming. Maximum temperatu ren van 1 tot 5 graden. Matige tot vrij krachtige en aan de kust krachtige oostelijke wind. Rukwinden. Vooruitzichten van zondag tot woensdag: veel bewolking met af en toe sneeuw en plaat selijk ijzel. Nog koud 's nachts, lichte dooi overdag. Meer uit gesproken dooi vanaf dinsdag middag. De winter van 1986 is voorbijDit kunnen we met een gerust nart zeggen aan het begin van dit weekeinde. Maar de narigheid en de nasleep krijgen we nog. Maar laten we eerst de actuele ontwikkelingen beschouwen. Het hogedrukgebied, dat onder meer er voor zorgde dat de 14e Elfstedentocht kon doorgaan, trekt zich verder terug naar Oost- Europa. Een zeer actieve depressie boven Zuidwest-Europa komt met redelijke snelheid naar ons toe. Dat gaat zeker gepaard met sneeuw en zelfs ijzel De temperaturen stijgen, 's nachts zal het tot maandag, mis schien dinsdag, licht vriezen tussen 2 en 4 graden. Maar overdag stijgen de temperaturen van plus 1 tot plus 5 graden. De oosten wind neemt langzaam af in kracht en draait naar het zuid-oosten. Deze nieuwe windrichting zorgt ervoor dat redelijk warme lucht onze kant uitstroomt. Wat de sneeuw betreft zal het wel meevallen, erger wordt het als het gaat regenen, want dat betekent onherroepelijk ijzel. De vorst zit ongeveer 40 centimeter in de grond en het zal geruime tijd vergen voor alles ontdooid is. Valt op deze koude grond re gen dan kunt u zich wei voorstellen wat hiervan het resultaat is. Juist: ijzel Na het stralende winterweer met veel zon gaan we een periode met veel bewolking, sneeuw, en ijzel tegemoet. 'Eindelijk', zullen velen zeggen. De maand feburari zal hoog eindigen in de rij van maanden die koud, zonnig, maar vooral erg droog waren. Vol gende week de maandcijfers, maar nu al wat algemene cijfers. Ondanks een zachte decembermaand en een redelijk warme januari, neemt deze winter op de ranglijst van deze eeuw een ze ventiende plaats in. Februari 1986 heeft de nek-aan-nek-wed- strijd met februari 1963 nipt verloren. Toen was het gemiddeld 3,40 graden onder nul. Het bleef nu hoewel, een correctie dat nog kan wijzigen, 3,39 graden onder nul. Dat betekent dat deze maand februari waarschijnlijk de zesde plaats in de reeks van strenge februarimaanden sinds 1900 zat innemen. De februari- maanden in 1929, 1942, 1947 en 1956 zijn onaantastbaar, daarbij natuurlijk de maand februari in 1963 meegeteld, maar dan kan pas over beslist worden als de etmaaltemperatuur van de laatste dag is bijgeteld. In 1956 was het gemiddeld 6,7 graden onder nul gedurende het gehele etmaal. U ziet wij zitten er nu in 1986 nog ruim boven, in 1929 was het 5,4 graden onder nul. Nog een opmerking over de sneeuwverwachting van vorige week. De sneeuwzone na derde ons tot op 80 kilometer en boog dan naar het zuiden. In de streek van Brest naar Parijs heeft men het geweten. Daar viel bijna een halve meter sneeuw en dat was blijkens de verwachting voor ons bestemd De weerspreuk van deze week: Nooit maart zo goed of het sneeuwt een hoed, of: Zoveel nevels in maart zich tonen, met zo veel onweer de zomer zal lonen. Amsterdamzwaar bew2 gr Eindhovenzwaar bew.3 gr Vlissingenzwaar bew2 gr Aberdeenzwaar bew.1 gr Berlijnonbewolkt-2 gr Bordeauxhalf bew14 gr Brusselzwaar bew.1 gr Dublinlicht bew5 gr Frankfortzwaar bew2 gr Genèvezwaar bewOgr Kopenhagen., onbewolkt-1 gr Locarnozwaar bew2 gr Londenzwaar bew.2 gr Luxemburgsneeuw-2gr Münchenzwaar bew.-5 gr Nicezwaar bew.11 gr Parijsijzel-1 gr Wenenonbewolkt-6 gr Zürichzwaar bew-4 gr Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij (PZEM) sluit tijdens de vorstperiode geen wanbetalers af. De maatschappij vindt het onverantwoord mensen in deze koude- periode zonder gas en/of elektriciteit te zetten. Dit deelde M. Hofland, een medewerker van het energie bedrijf, gisteren desgevraagd mee. Wanbetalers die vóór de vorstperiode zijn afgesloten worden echter niet opnieuw aangesloten wanneer het streng gaat vriezen. Zij moe ten eerst hun rekening vol doen, voor ze weer op het energie-net komen. Momen teel zijn tussen de 100 en de 150 Zeeuwse huishoudens afgeslo ten. Een exact aantal wil de medewerker niet noemen. Hij is ook niet erg scheutig met informatie over het beleid van de PZEM ten aanzien van wanbetalers. „Wanneer we ons beleid openbaar maken kan daar misbruik van wor den gemaakt", zegt hij. De laatste afsluitingen heb ben eind januari plaatsgevon den, toen de temperatuur even boven nul kwam. Hoeveel ge zinnen toen zijn afgesloten wil Hofland niet vertellen. Hij wijst er wel op dat, relatief ge zien, vrij weinig huishoudens het zonder gas of elektriciteit moeten stellen, omdat de Zeeuwen in het algemeen trouwe betalers zijn. De afsluiters van de PZEM rukken weer uit zodra de vorstperiode voorbij is. Hof land zegt dat de maatschappij extra verlies lijdt door het 'soepele beleid' tijdens de win ter. „Het kost ons redelijk wat geld, zeker nu de vorstperiode zo lang duurt" Voordat de energie-maat schappij tot afsluiting over gaat wordt eerst de gemeente lijke sociale dienst ingelicht. Deze dienst probeert dan, in de meeste gevallen, de helpende hand te bieden, door tot een afbetalingsregeling te komen. In sommige gevallen weigeren de gemeentes echter te helpen omdat niet tot overeenstem ming is te komen. (advertenties! Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel 04257-9264 of 9364 Zeestraat 2 Axel 01155-1579 I_J <o Speciaal geschikt voor Commodore Nu per doosje van 10 stuks

de Stem | 1986 | | pagina 19