'Ik verdien nog altijd een goede boterham' Karei van Goethem: DE %6 ZATERDAG 1 MAART 1986 ZATERDAG 1 MAA KLOOSTERZANDE - „Weer net zo succesvol zijn als vorig jaar, zal niet meevallen", stelt Karei van Goethem als het aanstaande wie- Ierseizoen op de weg ter sprake komt. En daarmee geeft 'de lange' uit Kloos- terzande te kennen dat hij drommels goed weet dat hij in de gaten gehouden zal worden. KRUININGEN - Martin Stroosnijder is één van de Zeeuwse amateurs die in het ko mende seizoen niet meer bij een gastren- nersvereniging terecht kan. WEMELDINGE - Cees Priem heeft er al 13 jaar opzitten als be roepsrenner, maar de 35-jarige routinier in de ploeg van Jan Raas denkt er voorlopig niet aan het wielermetier vaarwel te zeggen. „De ambitie voor het vak is bij mij nog volop aanwezig", laat hij weten. „Bo vendien kan ik nog steeds een goede bo terham verdienen op de fiets, dus dan moet je doorgaan, hou ik mezelf voor". ...weg naar de top is bijzonder zwaar... Stroosnijder naar WV Zeeland Cees Priem: „Zolang ik nog een goede boterham kan verdienen op de fiets, ga ik door" Terug op eigen benen Door Rinus Verberkmoes Zeker op momenten dat hij er op de solotoer tussen uit wil trekken. Dit soleren ligt Karei van Goethem uitermate goed. Niet voor niets won hij op die manier vorig jaar zeven koersen van de tien, die hij op zijn naam mocht schrij ven. Waar hij die overwin ningen boekte, schudt hij vrijwel zonder nadenken uit zijn mouw. „Het waren overwinningen in Lams- waarde, Kwadendamme, Biervliet, 's-Heerenhoek, Nieuw-Vossemeer, en het Belgische Langebrug, Oost- Eeklo, Verrebroek, Rekkum en Oudenaerde", aldus de sympatieke Kloosterzande- naar. Naast deze tien ritze- ges bolde Van Goethem veertig keer op plaatsen binnen de eerste vijf over de meet. In totaal dus een aan tal dat prima genoemd mag worden en dat een progres sie in het rijden van Van Goethem vertoont. Immers, in 1984 slaagde hij er maar twee keer in de palmares te pakken. Een aantal dat voor de tempobeul van de Tasdijk te gering te noemen is. Om de progressie in zijn vijfde seizoen als amateur voort te zetten, bleef Karei van Goethem gedurende de winterperiode aan de gang. Niet onmiddellijk met fiet sen, maar wel met werken aan zijn body. Van Goe them: „Eens per week ging ik schaatsen in Wilrijk. Deed daarnaast wat loop training en heb wat ge zwommen. Aan de winter- training in het Axelse bos, een kortstondige opleving, was ik eveneens vaste deel nemer. Al met al dus nog heel wat". De fietstraining hervatte Van Goethem halverwege de maand januari. „Vroeg, maar je moet je wel bezig houden, wil je tenminste in het voorjaar mee kunnen komen. Zo langzamerhand doet iedereen het, dus kan ik ook niet achterblijven", ver klaart hij. En zodoende kun nen de wielerliefhebbers en de organiserende wielerco- mité's, evenals voorheen re kenen op een Van Goethem die zich volledig in zal zetten de koersen levendig te ma ken. Een instelling die niet alleen veel gesteund wordt door de bezoekers door hem fanatiek aan te moedigen, maar eveneens veel waarde ring ondervindt bij de orga nisaties. Heeft Van Goethem goede woorden over voor de orga niserende wielercomité's, voor het KNWU-beleid heeft hij dat niet. „Het is schandalig wat voor een toe- komstbeleid de KNWU voert. Door het opdoeken van de gastrennersvereni- gingen is de KNWU naar mijn smaak totaal Verkeerd bezig. Missschien niet voor jongens die daar niet bijza ten, maar voor mij wel. Voor mij betekent het een fikse aderlating en terugkeren op eigen benen", aldus Van Goethem, die stelt zich be stolen te voelen door de KNWU. Ondanks dat Van Goe them het gevoel heeft 'ge pakt' te zijn, is hij absoluut van plan diverse klassiekers te gaan rijden. Is het niet in groepsverband met de wie lervereniging Zeeuwsch- Vlaahderen of de districts- ploeg („Als die van /ie grond komt", valt Van Goethem in) dan wel individueel. Een in stelling die past bij Van Karei van Goethem, Kloosterzande, is Goethem, omdat hij nog wil 'groeien' in zijn sport. Wat de regionale concur rentie betreft, heeft Van Goethem, zoals hij zegt, af te rekenen met mannen als Rob Bijvank, Ab Verplanke, Patrick van Passel, Werner Wieme en mogelijk Jan Mo- bach. Wie van de nieuwbak ken amateurs - kleppers die de overstap van de trimmers naar de amateurs maakten - hij moet vrezen, weet hij niet. „Ik geloof niet dat ik daar al echte concurrentie van zal ondervinden. Dat ze er bij gekomen zijn is echter prima. Tenslotte komen er zodoende meer renners aan de start en kunnen de koer sen levendiger worden", verduidelij kt hij Door Rien de Jonge De bijna 24-jarige coureur uit Kruiningen reed vijf jaar voor de Batavus-ploeg van Piet Hoekstra. Deze gastrennersvereni- ging blijft weliswaar dit sei zoen nog bestaan, maar het aantal renners moest wor den ingekrompen volgens de directie. Piet Hoekstra be sloot toen om een aantal van de oudste renners af te sto ten. „Martin Stroosnijder: „In eerste instantie was dat voor mij spijtig, want ik heb het wel naar mijn zin gehad in dit team, waar alles prima geregeld was. Ik heb dan ook al gauw stappen onderno men om ergens anders onder dak te komen, maar de deur bleef voorlopig voor mij op slot. Een uitwijkmogelijk heid was natuurlijk een clubsponsor. Daarom heb ik contact opgenomen met de wielervereniging Zeeland, die Mako als clubsponsor heeft en de zaak was toen vrij gauw geregeld". Eind vorig jaar sloot Mar tin Stroosnijder zich aan bij de wielervereniging Zee land, die onder andere ook Rob Bijvank, John de Crom en Nico en Peter van de Klundert als amateurs in de gelederen telt. Stroosnijder, die vorig seizoen twee keer met de bloemen reed en 30 keer bij de eerste tien finish te, ziet het bij de Zeeuwse club wel zitten. „Wij kunnen naar mijn mening een goed programma afwerken dat in overleg met de betrokken renners is opgesteld", laat hij weten. „Naast een aantal klassiekers in eigen land zullen we ook aan diverse grote wedstrijden in België deelnemen en daarnaast zullen we heel wat crite riums doen". Stroosnijder, die lange tijd lid is geweest van de wielervereniging Roosen daal, is zoals hijzelf veklaart, bewust overge stapt naar een Zeeuwse club. „Interessant voor mij is bijvoorbeeld dat ik nu ook eens kan uitkomen in het Zeeuwse districtskam- pioensdchap en mocht er hier ook nog eens een dis- trictsploeg van de grond ko men, heb ik wellicht even eens goede kansen. Stroosnijder vindt het jammer dat men in onze provincie voorlopig de boot nog afhoudt wat betreft het formeren van een districts- ploeg. „Nu de gastrenners- verenigingen gaan verdwij nen zullen we daar toch naar toe moeten", meent hij. „Anders zie ik weinig of in het geheel geen perspectief voor de verdere ontwikke ling van het Zeeuwse ama teurkorps. Er zijn voor dit jdar nog slechs vijf gastren- nersverenigingen in ons land. Drie Zeeuwen profite ren daar nog was, namelijk Pierre Raas, Antoine Goense en Patrick Tolhoek, maar andere goede renners als Patrick van Passel, Ab Ver planke en Karei van Goe them staan al buitenspel nu Dupri is opgeheven". Martin Stroosnijder, die op 8-jarige leeftijd begon te koersen bij de jeugd van de Westbrabantse Wielerbond en zich al gauw aansloot bij de wielervereniging Roosen daal toen hij een KNWU-li- centie kreeg als nieuweling, boekte bij die categorie leuke successen en ook als junior kon hij goed meeko men. In zijn laatste jaar bij de junioren reed hij onder andere sterk in het West brabantse districtskam pioenschap. Vooral daarom mocht hij in 1981 zijn debuut als amateur maken in de ploeg van Batavus. Wedstrijden over de lange adem lagen hem goed en dikwijls streed hij dan ook op het voorste plan. Als knecht was hij eveneens waardevol voor de ploeg. Stroosnijder: „Ik deed aar dig wat routine op in die eerste drie jaar bij de ama teurs en ik stelde me voor dat in 1984 de doorbraak moest komen". Voor de robuuste Zeeuw werd het echter juist het meest onfortuinlijke jaar in zijn carrière. Na een goede derde plaats te hebben be reikt in de Omloop van de Baronie, liep hij een hersen schudding op in Zuid-Fries land. Goed en wel terug, TMNNNflllWV de talentvolle amateur uit klaar voor het nieuwe seizoen. Dat deze nieuwkomers niet op cadeautjes moeten rekenen, valt duidelijk uit de woorden van Van Goe them op te maken. „Van meet af aan zullen zij er hard voor moeten knokken. Want net als mijn per soontje zijn er heel wat in een peloton, knapen die te eerzuchtig zijn om ook maar een premie aan hun neus voorbij te laten gaan", stelt hij zelfverzekerd. Een brokje zelfkennis waaruit valt op te maken dat Karei van Goethem weer veel voorin zal rijden. En dat hij klaar is voor de confrontatie met zijn compagnons, de cowboys van het smalle za del. Jelle Nijdam: Martin Stroosnijder mag zich dit seizoen presenteren in de ploeg van de wielervereniging Zeeland, nu hij door Batavus aan de kant geschoven is. sloeg het noodlot opnieuw toe. Tijdens de tweede etappe van Olympia's Ronde smakte hij weer tegen het wegdek. Met een ernstige been- en armblessure en een zware hersenschudding werd de Batavus-coureur in allerijl naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen vervoerd. „Daar bleef ik acht dagen, kwam toen in het ziekenhuis in Goes te recht, waar ik na drie weken ontslagen werd, maar het herstel vroeg daarna nog vele weken. In augustus ben ik toen weer rustig begon nen. Ik won nog een koers, maar dat was maar een heel kleine pleister op de wonde. In feite was mijn seizoen naar de knoppen. Vorig jaar duurde het trouwens nog tot juni voordat ik me weer top- fit voelde". Stroosnijder hoopt er straks weer volop te staan. Ook in de criteriums, het geen toch niet zijn specifieke werkterrein is, maar waarin hij zich toch ook hoe langer hoe meer thuis gaat voelen. „Mijn eindspurt is nooit mijn sterkste wapen ge weest", geeft hij vlot toe. „Toch komt daar verbete ring in. Vooral wanneer de spurt van veraf wordt aan getrokken kan ik mijn man netje staan". Al vanaf begin maart kan deze sympa thieke coureur de registers opentrekken. Dan gaat zijn ploeg van start in Brussel- Opwijk en 8 maart volgt de Dorpenomloop in Rucphen. Kalen De data van de wedstrijden (wijzig/ MAART 1Moerdijk (L) 2. Den Hout (A.J.N.L-V) 8. Dorpenomloop Ruc (A,J,N) 9. St.-Willebrord (A,J,N,L-V Nieuw Borgvliet (A,J,N,D 16. Etten-Leur (J,N) Woensdrecht (A.J.N) 23. Omloop van de Baronie 30. Galder (P.A.J.D) 31 Steenbergen (A.J.N) Werkendam (A,J,N) APRIL 6. Oud-gastel (A,J,N,D) 13. Halsteren (A,J,N) 20. Districtskampioenschai Oudenbosch (A,J,N,D,L-' 27. Achtmaal (A,J,N) 30. Oranjeronde Breda (A,J Oranjeronde Bergen op (A,J,N) MEI 3. Fijnaart (A,J,L,V) 4. Hoeven (A,J,N) 8. Oudenbosch (A,J) Wouw (T,A,D) NK gesponsorde clubs Oosterhout (A.J.N) 11Stampersgat (A,J,N,L,D 18. Bavel (P,A,J,D) Nieuw-Vossemeer (A.J.N 19. Hank(A.J.L) Roosendaal Par (A.J.L.D) 25. Etten-Leur (A.J.N) JUNI 1 Made(P.A.J) Oudenbosch (A.J.N) 7 Oud-Gastel (P.A) 8- Lage Zwaluwe (A.N.L) Pijl van Achtmaal (A) 14. Rijsbergen (A.J.N.D) 15. Bergen op Zoom M (A.J.N) Kal De data van de wedstrijd (wijzigi MAART Kampioenschap wielerclubs tranchement 23 Graauw (N-D.A) 29 Vlissingen(J-D) 29 Sluiskil (A) APRIL Omloop van De Braakman clubs (A) 6. Groede(J.L-V) 19 Distrlctskamploensch Nieuwdorp 26. Omloop van Borssele (N) 2' Koewacht (A) MEI 3. Yerseke (A.N.L-V) 9. Lewedorp (A.J) 10-11Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen (A) 13 Hulst (A.L-V) 16 IJzendijke (A) IJ Kloosterzande(A.P.D) IS Hansweert(A.P.D) 1S. Eede(J) 2C Axel (A.J) Ronde van Midden-Ze <A-p) 2' Goes(J.N.D) 25, Waterlandkerkje (A.J) 25-1/6. Driedaagse van Groot- Axel (J) 3' Sluis (A) 3 Kapelle (N.L-V.D) 1 JUNI 1 Aardenburg (N.L-V) Lamswaarde (A.J.N) Biggekerke(N.L-V) Nieuwerkerk (A.J) Oostburg (A) Zuiddorpe (A.J.N) ten, doorliep vervolgens een paar jaar de leerschool bij de nieuwelingen (63 bloem tuilen) en boekte ook in de ruim drie jaar die hij bij de amateurs acteerde, niet veel minder zegepralen. Priem bewees uit het goede hout gesneden te zijn, want behalve in de criteria maakte hij ook in het grote werk furore. Als amateur won Cees Priem onder an dere Olympia's Tour, de Ronde van Midden-Zeeland, de Ronde van de Achter hoek, de Ronde van Noord- Holland en tooide zich ook met de groene trui in de Tour de l'Avenir. Tussen de beroepsrenners bleef Priem al de jaren door een renner van formaat, al moest hij, wat hogere klas seringen betreft, met minder genoegen nenem dan bij de amateurs. „Veelal en vooral tijdens de grote eendags- wedstrijden moest ik me in dienst stellen van één of meerdere kopmannen van de ploeg", legt hij uit. „Zij maakten de zaak dan dik wijls succesvol af". Als knecht is Cees Priem zowel bij Frisol, Raleigh als nu bij Kwantum een be langrijke schakel in de ploeg geweest. Met die knechten rol die hem werd toebedeld, heeft hij trouwens nooit moeite gehad, zoals hij zelf verklaart. „Het algemeen belang van de ploeg stond bij mij altijd voorop. Boven dien heb ik wat de financiële kant van de zaak betreft, nooit mogen mopperen en dat telde een geducht woordje mee". En hoewel Cees Priem tij dens zijn profloopbaan tot nu toe nooit is toegekomen aan het winnen van een klassieker, greep hij zijn kans wanneer die zich voor deed. Zo eiste hij de natio nale wegtitel voor zich op in 1974, terwijl hij ook meer daagse wedstrijden op zijn Vooruitblikkend op het nieuwe seizoen wil Priem kwijt: „Het zal voor onze ploeg beslist niet meevallen om de successen van vorig jaar te continueren, laat staan te verbeteren. Toch gaan we daar met zijn allen hard voor knokken. Belang rijk blijft ook nu dat we blij ven streven naar saamho righeid. Die was er vorig ja-ar genoeg en het sorteerde effect. In de breedte be schikken we trouwens vol gens mij over een kwalita tief goede ploeg, met daarin een aantal afmakers als Adri van der Poel. Jac Ha- te snel hoera. Wat klasse in je bagage is natuurlijk mooi meegenomen, maar een even en misschien nog wel be langrijkere factor is de ka raktereigenschap. Wie als coureur wil slagen moet een ijzeren wilskracht tonen en zelfdiscipline opbrengen. Anders moet hij niet kiezen voor dit vak. Helaas zijn er ook in onze provincie jonge renners die al met de borst vooruit lopen wanneer ze een paar criteriums hebben gewonnen. Nu, die komen zichzelf wel tegen, want de weg naar de top is meestal niet alleen lang, maar bo vendien bijzonder zwaar". Door Rien de Jonge naam schreef als De Ster van Bessèges en de Omloop van De Panne. Jarenlang was hij ook vaste keus van onze WK-ploeg op de weg en de laatste jaren, nu hij zich ook op het stayeren is gaan toeleggen, behoort hij tot de nationale baanseiectie. Op 14-jarige leeftijd begon hij te koersen bij de aspiran- negraaf, Ludo Peeters en la ten we ook Joop Zoetemelk nog niet vergeten". Bekend is dat Cees Priem de Tour de France niet di rect ambieert, omdat de cols voor hem moeilijk verteer baar zijn. „Maar als ik mee moet zal ik mijn plicht niet verzaken en doen wat in mijn vermogen ligt". Wat betreft de toekomst van jonge coureurs in zijn eigen provincie ziet Cees Priem die nog niet opkomen. „Kijk ik naar de lichting waartoe ik destijds behoorde, dus met mannen als Cees Bal, Jan Raas, Toine van de Bunder en Wim de Waal en daarvoor Jo de Roo en Piet Rentmeester, dan zie ik die tijden niet snel terugkeren. Nee, het ziet er echt niet zo best uit momenteel wat het Zeeuwse wielerkorps be treft. Wat misschien even aardig leek, blijft te lang hangen, komt geen stap ver der. Volgens mij roept men Blakend van energie en met een flinke dosis zelfver trouwen ziet Cees Priem dan ook het nieuwe seizoen tege moet. De fanatieke Zeeuw kan inmiddels bogen op een langdurige wielercarrière.

de Stem | 1986 | | pagina 12