«sSS W" 4U m!: ^Sil kSSü 6Amsterdam solide kandidaat UIT CIJFERS RAPPORT 'NAZORG TOPSPORT BLIJKT: jamo Schapers klopt Kriek in La Quinta Stenmark wint reuzeslalom in Hemsedal DE TAART VAN JAC. HERMANS GING SNELLER DAN VAN BENTHEM. Baan voor Baan bij Roda JC kleintje uitje Kania naar Groningen <^tv- ,^e *e*e^ ERICSSON, VOORZITTER-INSPECTEUR IOC: Bijna 15.000 toerrijders halen Leeuwarden Finale EC 1 in Sevilla RIJSWIJK - Bijna veertig procent van de top sporters valt na beëindiging van de actieve carrière in een 'zwart gat'. Dat heeft een dank zij de financiële steun van het Ministerie van WVC gehouden inventariserend onderzoek uitgewezen. Blindedarm velt Nico Verhoeven Weer verlies handbalteam Sovjet-Unie ER GEBEURT HEEL WAT BU JAC. HERMANS Geen voetbal LOTTO Lagos Kistemaker Israël-UEFA Werder Bremen Bruno Pezzey Visitekaartje A55 %e ,tf' W .0° SCHIPHOL (ANP) - Amster dam is 'een solide kandidaat' voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen van 1992. Dat heeft Gunnar Erics son, de voorzitter-inspecteur van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) donderdag bij zijn vertrek uit Nederland verklaard. De Zweed, belast met de in spectie van de kandidaat-ste den, bleek op de luchthaven Schiphol na een vierdaags verblijf 'tevreden'. Ericsson was in het gezelschap van één van de andere twee inspec teurs, David Sibandze uit Swaziland. De Noor Jan Staubo was al eerder vertrok ken. Het bezoek van het trio aan Amsterdam, na die van vorig najaar aan Nieuw-Delhi en Brisbane, is de eerste uit een serie, waarin Barcelona, Pa rijs, Belgrado en Birmingham de volgende zijn. Ericsson vond de bestaande accommo daties (voor hockey, zaalspor ten, paardesport, roeien en ka no) goed uitgerust. „De leden van het voorlo pige organisatie-comité zijn zeer serieus en competent", oordeelde de Zweed. „Amster dam is daarbij een compacte stad, waar het gemakkelijk is de toeschouwers en de deelne mers bij elkaar te brengen, hetgeen een belangrijk ele ment is in de organisatie van de Spelen", aldus Ericsson, die onder de indruk was van de feestelijke Elfstedentocht stemming in Nederland. Nieuw-Delhi, de hoofdstad van India, heeft zich terugge trokken uit de strijd om de or ganisatie van de Olympische Zomerspelen van 1992. Dat werd donderdag bekend ge maakt door PTI, een nationaal persbureau in het Aziatische land. Volgens PTI viel het besluit zich als kandidaat-stad terug te trekken, nadat premier Ra jiv Gandhi en zijn kabinet de financiële consequenties van de organisatie hadden bestu deerd. Veel topsporters in problemen (ADVERTENTIE) Sound Quality from Denmark Van onze sportredactie LEEUWARDEN - Van de 16.999 deelnemende toerrijders hebben er 14.788 de finish van de veertiende Elfstedentocht gehaaid. Dat heeft het bestuur van de Vereniging Friesche Elfsteden donderdagmiddag bekendgemaakt. Volgens de ingeleverde kaarten reden 862 vrouwen de tocht uit. Van de 317 wedstrijdrijders klasseer den er zich 220. De rest viel uit of kwam te laat. Coördinatrice Aaf Huisman maakte donderdag bekend, dat de EHBO woensdag maar liefst 778 deelnemers aan de Elfstedentocht heeft moeten behandelen voor verschijnse len van bevriezing. Huisman: „Ondanks alle voorzorgsmaat regelen is opnieuw aange toond, dat veel deelnemers zich zelf slecht hebben ver zorgd. Vooral het laatste uur vielen de slachtoffers bij bos jes. Met tientallen tegelijk hebben we de mensen van het ijs moeten halen". Veruit de meeste verschijn selen van bevriezing deden zich voor aan het hoornvlies. Ook bevroren oogleden, oren, neus, handen en voeten scoor den hoog. Huisman: „Ernstig waren de verwondingen niet. Steeds was sprake van eerste graads-bevriezingen. Dat doet even flink pijn, maar na een paar uurtjes is dat over". Zesentwintig deelnemers moesten woensdag met een botbreuk naar het ziekenhuis worden vervoerd. Huisman: „Het klinkt misschien hard, maar in de meeste gevallen hadden de mensen dat aan zichzelf te wijten. Uiteraard praat ik dan niet over de onge lukkige valpartijen, die het gevolg waren van het steeds slechter wordende ijs. Dat le verde echter slechts een paar breuken op. Het gros van de breuken werd veroorzaakt door een slechte lichamelijke gesteldheid. Deze Elfsteden tocht heeft opnieuw geleerd, dat de meeste mensen hun eigen grens niet kennen". ROME (ANP) - De finale van het Europese beker toernooi voor landskam pioenen is donderdag in Rome door de UEFA toe gewezen aan Sevilla. Het stadion Sanchez Pizjuan, met een capaci teit van 46.000 plaatsen, werd gekozen uit ver scheidene Spaanse kan didaten. De eindstrijd wordt gehouden op woensdag 7 mei. Voor de finale van de strijd om de Europa Cup voor beker winnaars werd eerder al Lyon aangemerkt. In Londen werd de vrees uitgesproken, dat de Engelse clubs ook in het komend seizoen ('86/ '87) zullen worden uitge sloten van de Europese bekertoernooien. Bonds voorzitter Bert Millichip houdt rekening met die ontwikkeling, omdat de opheffing van de ban van Engelse clubs nog steeds niet als agendapunt is opgevoerd. Van onze sportredactie Het daarop gebaseerde rapport 'Nazorg Topsport' is donderdagmiddag in Rijswijk onder meer aangebo den aan staatssecretaris Van der Reijden van WVC en mevrouw Herben-Stribos, vice-voorzitter van de Ne derlandse Sport Federatie LA QUINTA (RTR) - Michel Schapers heeft de laatste zestien van het heren-enkelspel van het internationale tennistoernooi in La Quinta bereikt. De Nederlander leverde een uitstekende prestatie door de als zesde geplaatste Amerikaan Johan Kriek in twee sets uit te schakelen. De cijfers waren: 6-3 6-2. In de tweede ronde sneu velde nog een geplaatste spe ler. De Amerikaan Brad Pearce elimineerde de als twaalfde geplaatste Zweed Peter Lundgren met 6-4 6-3. Jimmy Connors had bijna drie uur nodig om bij de laatste zestien te komen. Connors verloor tegen de Joegoslaaf Marko Ostaja de eerste set (1- 6) en moest daarna hard wer- Ranglijst ken (6-4 6-4) om een ronde verder te komen. Wimbledon- kampioen Boris Becker won in twee sets (6-3 6-3) van de Amerikaan Mike Leach. De als eerste geplaatste Zweed Mats Wilander had totaal geen mnoeite met de Amerikaan André Agassi: 6-1 6-1. Een onderzoeksteam van tien personen, met onder meer oud-zwemsters Ria Racké- Van Velsen en Paula van Eijk, oud-atletes Ciska Jansen en Ilja Keizer', arts-psychiater drs. Ferdi van Oyen en als coördinator Johan van der Haar, heeft gedurende tien maanden gesprekken gevoerd met 88 amateur- en 29 be roepssporters, die tussen 1972 en 1982 hun loopbaan hebben beëindigd. Hieruit bleek, dat 37,5 pro cent bij de amateurs en 24,1 procent bij de profs met ern stige problemen kampten. Dat betekent, dat zij na het al dan niet onverwacht afsluiten van hun sportloopbaan blijvende of langdurige schade leden. Zij werden met problemen gecon fronteerd, die een dermate sterke invloed op het leven van de betreffende personen uitoefenden, dat zij er geen Van onze sportredactie DEN BOSCH - Nico Verhoe ven is donderdag in het Caro- lus-ziekenhuis in Den Bosch verlost van zijn blindedarm. De kopman van de Skala/ Skil-wielerformatie had last van een acute ontsteking. Een dag eerder was hij in de Ronde van de Achterhoek uit gevallen. De Brabantse be roepsrenner moet zeven dagen in het hospitaal blijven en is zeker voor drie weken uitge schakeld voor de competitie. Verhoeven zou morgen in de Vlaamse semi-klassieker Om loop Het Volk fungeren als kopman van zijn ploeg. De ploeg van Roger Swerts wordt in de aanloop naar het seizoen toch al geplaagd door tegenslag. Hennie Kuiper heeft een behoorlijke trai ningsachterstand opgelopen door het griepvirus. Frits Pi- rard is begin deze week weer voorzichtig op de fiets geklom men na een ziekbed van zeven dagen. oplossing voor wisten te vin den. Voorts waren er bij de ama teurs 9,1 procent en bij de profs 34,5 procent lichte klach ten of problemen, die relatief gemakkelijk konden worden opgelost en voorts hadden 35,2 procent van de amateurs en 27,6 procent bij de profs geen problemen. In alle gevallen bestond zowel bij de amateurs als de professionals een duide lijke behoefte aan begeleiding op medisch, psychisch en maatschappelijk gebied. In de loop van het onderzoek werd het steeds duidelijker, dat de aankomende of min of meer gearriveerde topsporter juist gedurende zijn sportpe- riode begeleid diende te wor den, omdat de sport vrijwel alle vrije tijd opsoupeert, men zeer geconcentreerd en ego centrisch met iets bezig is, dat later in een land met een lage sportcultuur weinig begrip oplevert. In de inventarisatie van het onderzoek is het team tot twee aanbevelingen gekomen. Ten eerste is men van oordeel, dat er meer aandacht voor de be geleiding van de actieve sport man of -vrouw, zowel in kwantitatief als in kwalitatief opzicht, moet komen. En ten tweede denkt men, dat een deel van de problemen, die na het stoppen ontstaan, kan worden voorkomen door een goede voorlichting en een pro fessionele begeleiding tijdens de sportloopbaan. Uit de reac ties van de topsporters zelf kan, volgens de projectgroep, worden opgemaakt dat men de opvang in handen wil zien van een onafhankelijke centrale organisatie, die voldoende er varing heeft op dit terrein. Bij de ontvangst van het rapport onderschreef staatsse cretaris Van der Reijden de conclusies van de onderzoe kers. Hij stelde voor dit jaar 125.000 gulden ter beschikking om een begin te maken met de uitvoering van de voorgestelde maatregelen. Daarmee kan voorlichting gegeven worden over aftrainprogramma's en voedingadviezen, kunnen top- sorters een intensieve medi sche keuring ondergaan en kan een begin gemaakt wor den met de mentale begelei ding van de topsporter. De eerste drie in Hemsedal. Vlnr. Hans Stuff er, Ingemar Stenmark en Hubert Strolz. HEMSEDAL (SID) - Inge mar Stenmark heeft don derdag zijn 82ste overwin ning in het kader van de we reldbeker skiën behaald. De 29-jarige Zweed zegevierde in de Noorse plaats Hemse dal in een reuzeslalom. Hij maakte over de twee manches een totaaltijd van 2 minuten en 26,04 seconden. De Westduitser Hans Stuf- fer werd tweede in 2.26,32. In de strijd om de wereldbeker (all-round) leidt de voor Lu- xemburg uitkomende Mare Girardelli met 268 punten, vöör de Zwitser Peter Mul ler (199). - FOTO AP De uitslag: 1. Ingemar Stenmark (Zwe) 2.26,04 (1.09,51 1.16,53), 2. Hans Stuffer (WD1) 2.26,32 (1.09,95 1.16,37), 3. Hubert Strolz (Oos) 2,26,67 (1.09,81 1.16,86), 4. Mare Girardelli (Lux) 2.26,70 (1.09,95 1.16,75), 5. Joel Gaspoz (Zwi) 2.27,06 (1.09,89 1.17,17). Stand wereldbeker all-round: 1. Marc Girardelli (Lux) 268 pun ten, 2. Peter Müller (Zwi) 199, 3. Pirmin Zurbriggen (Zwi) 186. Stand wereldbeker reuzeslalom: 1. Hubert Strolz (Oos) 85 punten, 2. Joël Gaspoz (Zwi) 73, 3. Inge mar Stenmark (Zwe) 67. DA VOS (SID) - De nationale handbalploeg van de Sovjet- Unie is bij de wereldtitelstrijd voor A-landen in Zwitserland al bijna uit de race. De Russische titelverdedi gers leden donderdag in Davos de tweede achtereenvolgende nederlaag. De handballers van de DDR, vorig jaar bij de B- wereldtitelstrijd in Noorwe gen al te sterk voor de Sovjets, wonnen in de ijshal van de wintersportplaats met 23-18. Standen: poule A: I. DDR 2-4 (51-42), 2. Joegoslavië 2-4 (58-50), 3. Sovjet-Unie 2-0 (52-60), 4. Cuba 2-0 (40-49); poule B: 1. Hongarije 2-4 (48-43), 2. Zweden 2-2 (46- 39), 3. Denemarken 2-2 (48-43), 4. Algerije 2-0 (34-51). (ADVERTENTIE) We hadden nooit gedacht dat zelfs op de Elfstedendag zoveel mensen naar de jarige Jac. Hermans zouden gaan om onze jubileumtaart te kopen. Anders hadden we er zeker nog meer gebakken. Waarvoor onze verontschuldigingen. Maar wij doen er deze week alles aan en.goed nieuws: de volgende week kunt u weer zo'n spektakulaire feestaanbieding verwachten. En.we hopen dan wel voldoende voorraad te hebben. Van onze sportredactie ZEIST - De KNVB heeft in verband met de slechte ge steldheid van de terreinen voor zaterdag en zondag alle competitie-wedstrij den, zowel voor het be taald- als het amateur voetbal, afgelast. De bond heeft inmiddels besloten om voor het paas- weekeinde ook een dubbel inhaalprogramma voor de amateurs vast te stellen. De KNVB hoopt hierdoor, en door het eventueel laten spelen van midweekse ont moetingen, de competitie vöör 31 mei afgesloten te hebben. Mid-lotto 8a: 8 21 22 31 37 39; reservegetal: 28. Aantal deel nemers: 482.144. Inleg: f. 1.931.766,—. Prijzengeld: f. 917.588,85. CIJFERSPEL Cijferspel 8a: 5 8 6 0 7 2; extra prijzen: 12 7 7 10. Aantal deel nemers: 233.463. Inleg: f. 350.196,—. Prijzengeld: f. 140.078,40. Een Frans tennisblad heeft onder een groot aantal be roepsspelers een enquête ge houden om een heel speciaal soort ranglijst te kunnen sa men stellen. Zo kwam uit dat onderzoek naar voren, dat de Amerikaan Johan Kriek de meeste stemmen kreeg, toen het er om ging de grootste 'zot' onder de spelers aan te wijzen. De Amerikaan Jimmy Con nors wordt gezien als degene met de beste professionele in stelling, maar ook als één van de arrogantste spelers (met Krickstein, Sundström en Gil bert). De conclusies: sportiefste: Mats Wilan der en Yannick Noah; beste dansers: Sammy Giammalva en Henri Leconte; zotste: Johan Kriek;arrogantste: Aaron Krickstein, Henrik Sundström, Brad Gilbert en Jimmy Connors; grootmoe digste: Yannick Noah en Mats Wilander; professioneelste: Jimmy Connors; meest bescheidene: Mats Wilander, Joakim Nyström en Greg Holmes; intelligentste: Wojtek Pibak en John McEnroe, grootste vrouwenhelden: David Graham en Vitas Gerulaitis. De Nederlandse tennissers Huub van Boeckel en Menno Oosting hebben de tweede ronde van het toernooi in La gos bereikt. Van Boeckel ver sloeg in de Nigeriaanse hoofd stad de Fransman Courteau in twee sets: 6-4 7-6 (tiebreak 7- 5). Oosting gaf drie games af aan de Oostenrijker Bernard Pils: 6-1 6-2. GRONINGEN (ANP) - Karin Kania, de wereldkampioene schaatsen all-round en sprint, neemt zondag deel aan de in ternationale wedstrijden in Groningen. De inschrijving van de sterkste rijdster uit de DDR werd donderdag bevestigd aan de schaatsbond, de KNSB. Ka nia wordt naar Groningen vergezeld door Europees kam pioene Andrea Ehrig, Heike Pöhland en Carola Bürger. Aan het toernooi nemen ver der drie Noren en de complete Nederlandse top, inclusief tweevoudig wereldkampioen Hein Vergeer, deel. Van onze sportredactie KERKRADE - Rob Baan zal met ingang van het volgende seizoen bij de eredivisieclub Roda JC optreden als manager en hoofdtrainer. Hij is nu nog actief als trainer van FC Den Haag, de lijstaanvoerder van de eerste divisie. Baan verkeerde al lange tijd in het onzekere over zijn toe komst bij de Haagse club. Hij heeft inmiddels besloten niet langer te wachten op ant woord op zijn vragen om op heldering aan clubvoorzitter Dé Stoop en een tweejarige overeenkomst met Roda JC aanvaard. Stoop heeft in het weekeinde een oriënterend ge sprek met Pim van de Meent, de interim-trainer van MVV. Uit bezuinigingsoverwegin gen is het bestuur van Roda JC ertoe overgegaan de func ties van manager en hoofd trainer in één persoon te vere nigen. Al enige tijd is bekend, dat trainer Frans Körver het volgende seizoen overstapt naar MW. Nu hebben het be stuur van Roda JC en mana ger Hens Coerver ook besloten het dienstverband aan het eind van deze competitie te beëindigen. Körver was gedu rende vijftien jaar actief bij de Limburgse club en raakte in opspraak door de zwart geld- affaire. DS '79 heeft donderdag een eenjarige verbintenis afgeslo ten met Simon Kistemaker, nu nog werkzaam bij Cambuur. Kistemaker was al eerder werkzaam bij de vereniging uit Dordrecht. Hij volgde hal verwege het seizoen '84/'85 Frans Körver op. Enkele we ken na zijn komst bij DS '79 tekende Kistemaker reeds een contract bij Cambuur. De Europese voetbalunie (UEFA) zal Israël niet als lid tot zijn organisatie toelaten. Dat werd donderdag bekend gemaakt door het bestuur van de UEFA. Het besluit is volgens voor zitter Georges deels genomen op grond van veiligheidsover wegingen. Georges zei voorts dat in ieder geval een veran dering van de statuten nodig was geweest om Israël toe te laten tot de UEFA. In de statu ten staan de grenzen van Europa precies aangegeven. „Als we die grenzen verande ren, lopen we de kans dat we nog meer landen moeten toe laten", was de mening van het bestuur van de unie. Werder Bremen, de koplo per in de Bundesliga, is als vierde en laatste club gecon tracteerd voor het internatio nale voetbaltoernooi,' dat op 1 en 3 augustus in het Feyen- oord-stadion in Rotterdam wordt gehouden. Naast de Westduitse club zullen aan het toernooi Feyen- oord, Santos FC (Brazilië) en Everton (Engeland) deelne men. Bruno Pezzey, de libero van Werder Bremen, is donderdag in Frankfort vrijgesproken van de beschuldiging van grof spel. De Oostenrijkse internatio nal was op 15 februari in het duel tegen Nürnberg door scheidsrechter Horeis uit het veld gestuurd. De arbiter had Pezzey in dat duel eerst het geel getoond, na een zware overtreding op Eckstein volgde rood. Tegen de 'zon daar' was vier weken schor sing geëist. In de tweede be handeling van de zaak volgde vrijspraak, omdat de bewij zen, ook uit tv-beelden, niet voldoende waren. Harald 'Toni' Schumachter werd voor vier duels ge schorst. De 31-jarige doelman van het nationale elftal en FC Köln liep in de wedstrijd tegen Bayern München tegen de gele en rode kaart op. In de zaak- Schumacher leverde de televi sie-registratie het overtui gende bewijs van de schuld van de Keulse sluitpost. Een Schotse groep voetbal vandalen, die zich de 'Rangers Casuals' noemt, heeft het nieuwste van het nieuwste be dacht. De leden van deze club laten voortaan bij hun slacht offers visitekaartjes achter. Een Schotse krant publiceerde donderdag één van deze kaar ten, waarop naast het officiële clubwapen van de Glasgow Rangers de volgende tekst staat: 'Wij feliciteren U. U heeft de eer een slachtoffer te zijn van de Rangers Casuals. Van harte beterschap'.

de Stem | 1986 | | pagina 7