Piet van Heeswijk heeft zijn kruis FRIEZEN BANG VOOR EEN TE GROTE TOELOOP door difkvellenga Friesland voorop BRABANDERi ELFSTEDENTOCHT '86 Kuypers overtreft zichzelf DONDERDAG 27 FEBRUAR11986 PAGINA SPORT 2 LEEUWARDEN Opnieuw een gran dioos volksfeest. De Elfstedentocht heeft nog altijd een gewel dige aantrekkings kracht. DE ROPARCO REKENING. MEER RENTE, MEER VRIJHEID. Angstige momenten bij finish op de Bonkevaart Vos: eerste uitvaller Aan den lijve DE EERSTE VIJFTIG DONDERDAG 27 FEBRUARI BA T19 Van een oneer speciale verslaggevers LEEUWARDEN - De wed strijd van de veertiende edi tie van de Elfstedentocht le vert steeds weer winnaars en verliezers op. De grootste winnaar werd gisteren on getwijfeld Evert van Ben- them, maar Geert Aerts uit het Gelderse Driel voelde zich beslist niet minder dan de veehouder uit Sint- Jansklooster. Aerts was na melijk de laatste van de wedstrijdrijders, die in aan- merking kwam voor het Elf- stedenkruis. Hij arriveerde twee minu ten voor het sluiten van de tijdscontrole op de Bonke- vaart in Leeuwarden. „Ik heb er hard voor moeten rij den om het te halen. Goh, het heeft veel pijn en tranen ge kost". Aerts moest trouwens, nadat hij de finishlijn was gepasseerd, attent gemaakt worden op het feit dat hij zijn laatste controle-stempel moest gaan halen. Piet van Heeswijk voelde zich ook al winnaar. Vorig jaar op donderdag 21 fe bruari was hij op een tijds spanne van bijna twee mi nuten als eerste buiten de toegestane limiet gevallen. maar dit keer krijgt hij zijn kruisje wel opgestuurd. „Ik ben daar het gehele jaar mee bezig geweest. En vanmor gen schrok ik me rot, toen in het begin van de wedstrijd de punt van mijn rechter- schaats krom sloeg. Het ging namelijk net zo goed. Ik heb met een steen provisorisch het zaakje gerepareerd en toen ging het weer. Ik had mezelf beloofd dat het dit jaar wel zou lukken en als je dat dan waarmaakt, is de voldoening erg groot". Opvolger van Piet van Heeswijk wat betreft het buiten de tijdscontrole val len, was gisteren Gerard Kroon uit Leiden. Hij re geerde echter zeer laconiek op zijn pech. „Ik was in Fra- neker eigenlijk van plan om te stoppen. Maar toen kwam Jeen van de Berg bij mij langs en bij hem klampte ik aan. Tot Dokkum ging dat goed, maar daarna ging Van den Berg te hard voor mij. Ik wist een kilometer voor de finish al dat ik de limiet niet zou halen. Dat werd vanaf de kant geschreeuwd. Maar ik vind het toch fijn om hier op de Bonkevaart aangeko men te zijn. Dat Elfsteden tocht-kruisje denk ik er wel bij". Sfeer Elfstedentocht bedreigd Van een onzer speciale verslaggevers Na 22 jaar wachten, na een enkel jaar alweer. Geen wanklanken van bete kenis, ook gisteren niet. Fries land verwerkte de schare van meer dan een miljoen Elfste- denenthousiastelingen, het dubbele van vorig jaar, zonder veel moeite. De combinatie wedstrijd/toertocht bleef suc cesvol. Er waren te weinig zwartrijders om het schaatsle- gioen in verlegenheid te bren gen. Alweer zo'n 'bjusterbaerlik moaie dei'. „Maar", zo uitte het Harlinger rayonhoofd Toorn- stra zijn vrees, „wat moet dat een volgende keer worden". Al die mensen uit Holland laten zich niet meer zo gemakkelijk van het ijs sturen als de (voor namelijk) Friezen van vorig jaar. De angst bestaat, dat het evenement Elfstedentocht zichzelf een volgende keer over het hoofd groeit. Dat er teveel mensen naar Friesland zullen komen dan leuk is. Nu al vielen verreweg de meeste slachtoffers onder het publiek. De schaatsers man keerden relatief weinig: wat lichte gevallen van bevriezing, kneuzingen, armen uit de kom, een enkele botbreuk. Veel pu bliek had de nacht tevoren in opperste uitgelatenheid door gehaald, in de Nacht van Ljouwert, met Elfstedentoch ten per kroeg. Een spandoek in Harlingen hikte: „Het fijnste van de Elfstedentocht is het alcoholisch vocht". Dat gold dan voor het pu bliek. De Frieslandhal hield, wachtend op de huldiging, een middag lang de adem in. Lal lende meutes bedreigden de goede sfeer, hitsten de menigte op tot massaal flauwvallen. Zo zochten nu ook opvallend veel zuiderlingen het Hoge Noorden op. Zij maakten er hun eigen alternatieve carna val van, niet beseffend dat de combinatie van veel drank en weinig schaatsen niet bepaald is, wat Friesland verstaat on der Elfstedensfeer. De Elfstedentocht treffend in beeld. Muziek, goed weer en redelijk ijs. Leeuwarden, we komen er aan. Langs de route was het wel overstelpend druk, veel druk ker dan vorig jaar. De files, bij Leeuwarden, bij Bartlehiem, bij Franeker, waren kilome ters lang. Het politieoptreden was veel strakker, minder ge moedelijk. Intussen viel er meer dan genoeg te genieten. Vanaf de start van de wedstrijdrijders, de 300 ijsheiligen van de Alve Stéde, op een heidens vroeg uur, vijf uur al, bij een vries kou van 13 tot 15 graden. Als veelkleurige marsmannetjes, de gezichten glimmend van vaseline en met wezenloze uit drukkingen, bestormden zij het ijs in Leeuwarden, onder het duizendkoppig gejoel 'olé, olé-héé!' en 'klün ze!'. Daarna volgden al snel, losgelaten met 1000 per kwartier, de 16.000 toerrijders. Minder kleurig en fanatiek, maar net zo vurig toegejuicht. In hoog tempo in het pikke donker naar Sneek, waar fak kels vlamden en de frisse hel den ongelooflijk snel moeite loos de klünplankiers op- en afroffelden, bijna zwevend verder flitsten, gewichtloos, gedragen doorhet gejuich van de rijendikke mensenmassa. Zij reden Staveren en de zon tegemoet, het begin van een beeldschone marathon- schaatsdag. In de Frieslandhal heerste toen al de weeë lucht van de toiletten, waar het leger van 16.000 toerschaatsers de sporen van hun angstige verwachting hadden achtergelaten. Een stampvolle pershal hing aan de monitoren, brulde col legiaal om stijlbloempjes van tv-commentatoren. Zoals na een ontsnapping van Evert op de Blikvaart, de rest van de kopgroep snel op afstand zet tend: „Dat wórdt een interes sant gat, daar kan je niet om heen." De Friezen die begonnen te zwellen, met Rein Jonker, kok uit Wytgaert nabij Leeuwar den, aan kop. Het kietelde het nationaal gevoel aangenaam, dat bij de eerste vijf twee Friezen zaten. (ADVERTENTIE! Ü4.jJXi Üw spaargeld is beter af op zo'n moderne Roparco Rekening. I I H i j j j 1 Die kombineert een hoge rente met grote vrijheid van opnemen, i.j. r\ U kunt altijd over uw spaargeld beschikken, zonder dat u dat direkt weer procenten rente scheelt. Als u nu de bon invult, f !'TT]']'T1 ontvangt u de brochure met alle voordelen en voorwaarden van ff TtT\ de Roparco Rekening. Een initiatief van de Robeco Groep. Alles viel eigenlijk reusach tig mee. Het ijs hield zich voorbeeldig: veel minder natte plekken en voeten dan verle den jaar. Minder gruwelijke bevriezingen dan gevreesd, ook dankzij de warm aanbe volen skibrillen. Een letterlijk zonnige sfeer, schone vorst- lucht, een echte wintertocht vergeleken met het miezerige dooiweer van '85. En weer won de tengere volksheld, de lieveling van het Elfstedenpubliek. En vierde de menigte bij de finish tot laat in de avond rillend in de vries kou de aankomst van de toer rijders; want dat is voor de Friezen pas echt Elfsteden tocht, hoe opwindend de race van de wedstrijdschaatska- nonnen ook is. Kapotte rug, kapotte voeten, kapotte schaatsen, maar het Elfste- denkruisje verdiend. Inderdaad, commissaris Wiegel, alweer een 'boppe- slach', een fantastisch feest. Maar volgend jaar weer een? LEEUWARDEN - Tientallen mensen hebben gisteren tij dens de finish van de Elfste dentocht enkele angstige mo menten beleefd, toen toe schouwers ter hoogte van de eindstreep met dranghekken en al het ijs op dreigden te worden geduwd. Dat gebeurde kort voor de aankomst van Evert van Ben- them. Honderden toeschou wers braken door een eerste afzetting en probeerden du wend en trekkend een plaatsje dicht bij de eveneens met dranghekken afgezette finish te bemachtigen. Ook daar stond publiek. Tenminste vier mensen dreigden flauw te val len en moesten uit het gedrang worden bevrijd. De finish van de wedstrijd rijders werd in Leeuwarden bijgewoond door naar schat ting een miljoen mensen. De politie waarschuwde vrijwel constant voor de gevaarlijke situatie, die ontstond op plaat sen waar het publiek massaal het ijs op kwam. Desondanks hadden agenten de grootste moeite om de mensen op de met dranghekken afgezette walkanten te houden. Op ver scheidene plaatsen ontstonden direct na aankomst van de eerste wedstrijdrijders al grote scheuren en hier en daar kwam na korte tijd water op het ijs te staan. Van een onzer speciale verslaggevers LEEUWARDEN - De eerste wedstrijdrijder, die het gister ochtend voor gezien moest houden, was Wim Vos uit Koc- kenge. „Nog voor Sneek moest ik ophouden. Vijf kilometer na de start ging er al een stuk uit mijn schaats. Tien kilometer buiten IJlst ben ik eruit ge stapt. Ik ben op dat traject wel een keer of veertig(!) gevallen. Het was er donker en het ijs was zeer slecht. Door die schaats kon ik te weinig snel heid maken. Dan raak je on derkoeld. Niets aan te doen". Hoewel Vos vrij nuchter overkomt, is de teleurstelling groot: „Mijn positie was goed. Ik zat op 200 meter van de kopgroep", aldus Vos. BREDA - 'Cameraman, Berenburg verdienen? Zoom even in', stond er op een spandoek in Franeker. De Elfstedentocht is sinds vorig jaar een tocht langs camera's en microfoons, met stempelposten van de NOS. De verslaggevers uit Hilversum zijn zo langza merhand even belangrijke deelnemers als de architect uit Almere, de midden stander uit Beilen, de kok van het bejaardentehuis in Wijtgaard en de garage houder uit Heerenveen. 'Zijn wij niet allen kin deren van Sipkema en Croes?' vroeg Mart Smeets om 7.15 uur en hij werd la ter via een spandoek voor deze uitspraak beloond: 'Mart Smeets for presi dent'. Valpartijen en onhan dige manoeuvres waren er ook bij de NOS-deelne- mers. „Van Benthem", ju belde Jos Kuijer, „drui pend van de zelfovertui- ging". En Heinze Bakker wist exact wat winnaar Evert dacht op de Dokku mer Ee: „Ik, Evert van Benthem, heb vreselijk veel zin in de prolongatie van mijn titel". „Hoe vaak heb je al geplast onder weg?", vroeg Ruud ter Weijden in Harlingen aan een deelnemer, kennelijk niet wetend dat het gaat om stempels en niet om het aantal sanitaire stops. „Hij zit er helemaal doorheen, hij heeft het he lemaal gehad", riep Jos Kuijer hoopvol, toen er een late wedstrijdrijder binnen kwam. Hij hongerde naar ijspegels in baarden en snorren, naar leed en ont beringen. Maar het bleef gezellig, het was 'een feestelijk recreatiesportge- beuren', aldus Heinze Bak ker. De lange reportage ver liep glad. Alleen In de och tenduren kon een span nend deel van de wedstrijd niet in beeld gebracht wor den. Toen de eerste rijders zich tussen Harlingen en Franeker bevonden, had de helicopter juist een tank stop. Zodoende bleef bui ten beeld hoe Evert van Benthem en de zijnen zich bij de kopgroep van vier voegden. Niemand maakte zich er echt druk om. De tv-ver- slaggevers wierpen zich in een wedstrijd, waarbij uit gemaakt moest worden waar het nu eigenlijk het leukst was. Ruud Hendriks klom in een toren in Dok kum. Jan Stekelenburg liet het over aan de Sterrekie- kers. Ruud ter Weijden slaagde er niet in het Friese volkslied uit het pu bliek te persen, maar was wel de man die de konink lijke 'mystery guest' voor de camera kreeg. Mart Smeets zat te gnif felen in zijn hoge centrale post. „Nou moet ie nog langs Jan Stekelenburg, Kees Jansma, Ruud Hen driks, Willem Benboom en misschien ook nog wel langs Evert. Dat wordt een drukke dag voor de prins", zei hij vol leedvermaak. Stekelenburg werd er ner veus van, rukte aan mut sen om te zien of het hoofd van de kroonprins er onder zat en repeteerde in stilte zii n eerste vraag. Willibrord Frequin was vorig jaar al beneden de maat, maar hij deed dit jaar gewoon weer mee met die ene vraag, die hij in zijn achterzak heeft: „Wie ben je, wat ging er door je heen en je bent er zeker wel blij mee?". Het voltooien van de Elfstedentocht blijft een prestatie. „U zou het aan den lijve moeten probe ren", legde Evert ten Napel uit vanaf de motorfiets. Van een onzer speciale verslaggevers LEEUWARDEN - Frans Kuy pers heeft zichzelf overtroffen. De 19-jarige schaatser uit Meppel had nog nooit meer dan veertig kilometer aan een stuk gereden. In de veertiende Elfstedentocht verbaasde hij iedereen door lange tijd met Alex Kooyman aan kop te rij den. Kuypers, A-junior van schaatsvereniging 'De Scheu- vellopers', voelde zich zelfs zo goed, dat hij voortdurend het initiatief nam. „Ik schaatste voor de vuist weg", vertelde Kuypers later, zich realise rend dat hij uiteindelijk geen enkele rol van betekenis had kunnen spelen. Zijn pogingen kostten hem te veel kracht. Zijn ouders waren in de vroege ochtend aanvankelijk niet op de hoogte van de uit looppoging van hun zoon. Een verslaggever van de plaatse lijke krant belde hen om half zeven uit bed. Stomverbaasd, maar blij, zetten de ouders vervolgens het televisietoestel aan, waar zij hun Frans het zagen afleggen tegen de ge- routineerdere rijders. Kuypers eindigde niet bij de eerste vijf tig. Van een onzer speciale verslaggevers LEEUWARDEN - De provincie Friesland was gisteren sterk vertegenwoordigd onder de 17.000 starters voor de veertiende editie van de Elfstedentocht Liefst 5099 heren en 331 dames uit die provincie vertrokken uit de Frieslandhal voor de Tocht der Tochten'. Noord-Holland was een goede tweede met 2689 heren en 158 dames, gevolgd door Zuid-Holland: 2618 heren en 129 dames. In schrille tegenstelling tot deze cijfers stond het aantal Limburgse schaatsliefhebbers: 115 heren en 5 dames. Uit het buitenland kwamen 107 heren en 8 dames. Uit België waren dat er respectievelijk 63 en 3. Verder hadden de Ver enigde Staten (3), West-Duitsland (19), Engeland (5), Frankrijk (2), Spanje (2), Zwitserland (1), Zweden (12), Canada (4) en Tsje- cho-Slowakije (1) deelnemers in de monsterrit. Naar leeftijd was de categorie van 36 tot 40 jaar sterk verte genwoordigd: 3219 schaatsers. Volgens de officiële opgave van de organisatie hadden liefst 24 mannen en 2 vrouwen van tussen de 86 en 90 jaar ingeschreven. De jongste groep, van 18 tot 20 jaar, telde 301 mannen en 32 vrouwen. Provincie mannen vrouwen totaal Friesland 5099 331 5430 Groningen 741 39 780 Drente 529 13 542 Overijssel 1004 38 1042 Flevopolders 251 8 259 Gelderland 1096 39 1135 Utrecht 992 52 1044 Noord-Holland 2689 158 2847 Zuid-Holland 2618 129 2747 Zeeland 132 3 135 Noord-Brabant 626 29 655 Limburg 115 5 120 Buitenland 107 8 115 Onbekend 139 10 149 16138 862 17000 De eerste vijftig van de veer tiende Elfstedentocht: 1. Evert I van Benthem (St. Janskloosterjj 199 km. in 6 uur, 55 minuten 17 seconden (gem. snelheidl 28,895 km/uur), 2. Rein JonkerI (Wijtgaart) op 1.07, 3. Robertj Kamperman (Almere) op 1.30,4.1 Nanne Semplonius (Lemmer) cpl 3.13, 5. Albert Bakker (Gronin-I gen) op 3.17, 6. Jan Kooimanl (Ammerstol) op 4.28, 7. HansJ Bouma (Dronten) z.t., 8. Hilt van der Duim (Heerenveen) 9.06, 9. Henri Ruitenberg (Old broek) op 9.08, 10. Andries Kas-| per (Driel) z.t., 11. F. Wagema- ker (Hoogkarspel) op 13.15, 12 W. de Vries (Beilen) op 13.39, lil S. Bakker (Berkhout) op 14.51,r 14. H. Portengen (Nederhoretl den Berg) op 15.19, 15. A. Veen-f hof (Gieten) z.t., 16. H. Ensin (Gieten) z.t., 17. H. Momber, (Vorden) z.t., 18. B. Verduijn (Heemskerk) z.t., 19. C. Gil' (Warmenhuizen) z.t, 20. Schuiling (Odoorn) z.t, 21. Molenaar (Waddinxveen) zt 22. P. Eikelenboom (Zevenhui-| zen) op 15.43, 23. M. Hoekst (Heerenveen) op 16.38, 24. 1 Busser (Utrecht) op 16.49, 25. F] van de Berg (Krabbendijke) 17.34, 26. J. Wessels (Markelo) i 20.15, 27. W. Westerveld (Eem-I nes) op 20.23, 28. O. Ferwerdil (Stiens) op 21.07, 29. J. Vi (Hoogkarspel) op 22.08, 30. Pleijhuis (Oldenzaal) z.t., 31. Bakker (Schoonhoven) op 22.16,1 32. W. ten Boom (Joure) op 22.H 33. S. Fransbergen (Heerenveen)j op 22.23, 34. Y. Kramer (Ot schoot) op 22.56, 35. D. Bof (Leiderdorp) z.t, 36. J. Steen-| gracht (Driebergen) op 22.57, f H. Appelman (Limmen) op 23.0 38. E. Uitham (Westlaren) 23.19,39. J. Uitham jr. (Thesingell op 23.20,40. H. van der Pal (Oos- terzee) op 23.21,41. H. Langebergi (Limmen) op 23.22, 42. E. Vosse-I belt (Ermelo) op 23.27, 43. W Scheijon (Wezep) op 23.28,44. D de Boer (Waaxels) op 23.38,45. F.| Bouwstra (Scharsterbrug) lt 46. S. Zoon (Rockanje) op 23/ 47. P. Manden (Wapserveen) 23.55, 48. F. Veen (Scheemda) i 25.20, 49. F. Biemond (Nieuv Wetering) op 25.31,50. Jü Kruithof (Havelte) op 26.23. Colofon Elfsteden tocht '86 Tekst: Ad Burger, Rob van Deursen, Paul de Schip per, Nell Westerlaken. Rinze Brandsma, Eddy van der Beek. Foto's: Cor J. de Boer, ANP. ■win een oneer speciale verslaggevers LEEUWARDEN - „In het be gin zat ik er behoorlijk goed bij. Ik zat behoorlijk goed voorin. Hoewel ik al gauw last van bevroren ogen kreeg. En dat neemt je concentratie weg. Steeds je handschoenen met je adem nat maken en dan je ogen uitwrijven. Maar je moet tegelijkertijd op de scheuren in het ijs letten. Ik had wel een bril, maar daar zaten donkere glazen in. Dus tot het licht was, kon ik die niet opzetten, want dan zag ik nog minder. Daarom was het kwaad al ge schied. De rechterkant is de gehele dag bevroren gebleven. En he wazig' „Ma, redelij Toen scheur schaati momer was na zorginj 'D'unil Van een onzer speciale verslag STAVOREN - De 59-jarige F steren is een veteraan. Bezi Elfstedentocht weet hij als krachten te doseren. Piet Kint weet dat hij tevens op ai heeft hij de wind in de rug, h doen. Doet hij dat niet, dan, zo we vast en zeker zijn kop op het stuk i Franeker, waar de schaatsers reel njioeten. Piet Kint komt dan ook we he Uiterst rustig aanrijden bij de uitger stempelpost in Stavoren, zo'n kan h kleine 80 kilometer na de start gaan" in Leeuwarden. Waar som mige toerrijders er een ere- Dat zpak van maken om dermate zeggen hard en abrupt af te remmen lange dM het ijs de toeschouwers in duideli hfet gezicht springt, laat de ve- jonge ter aan uit Halsteren zich rus- van de tfg uitglijden, in het kielzog lerclub vpn Kint een uit Twente af- uit. In komstige toerrijder. werd der Po „Wij rijden al sinds de start af. „De iet z'n tweeën samen. Ge mag woon t tel zeggen dat ik dun dieje voel ik aar op sleeptouw heb geno- puftVi jen", verklaart Kint, wijzend zweert op zijn Twentse 'reisgenoot'. len zul „Toen ik hoorde dat Piet hier ten!" de tocht al zo vaak had gere- Pal den, dacht ik: daar moet ik bij coureui blij ven. En inderdaad, het lij kt Westbr te werken. Piet heeft mij als Bredan het ware ingehouden toen ik gaert, in het begin te hard ging. En den-doi Piet Klaaysen uit Groede stempelt af i\ Van een onze speciale verslaggevers STAVOREN - „Meneei bende gij een Fries, ja..weel u misschien een café hier in dit dorp? Waar we vandaan komen? Uit Brabant na tuurlijk. We hebben dorst". Het is vijf uur in de morgen. IJge Visser staat al voor z'n huisje aan de waterkant in Stavoren. Hij kijkt uit ovei het ijs;, de heilige schaats- vloer van Sipkema. Daar ko men ze straks langs, de glij dende legioenen van „de in genieur". Een café....IJge Visser schudt het hoofd: „Jongens hou het toch mooi, maak er net zo'n feest van als verle den jaar". Friesland, woens dagmorgen, een open diep- vrieskist waar de stilte voor het oprapen ligt. Twee uur later is Stavoren een circus. Als de stempelaars van het controll den sta menserf eerste arriverl hoempJ een faJ dreunel blik op verder is het Honder' trole drj rechts i sers de De eersi Eén der: „Ik probeer] bij Slota

de Stem | 1986 | | pagina 8