UITBLAZEN CDU in paniek door onderzoek tegen Kohl Reagan pareert Gorbatsjov met 'nieuwe' nul-oplossing Schappen vol en nog even schappelijk geprijsd. 1.15 sisgfSSS even Prerogatief des konings DJ&WJ1M SCHERPE AANVALLEN OP SCHILY EN JUSTITIE: Biafra weer geïntegreerd in Nigeria D. D Adviesorgaan: snel kraken strafbaar DE STEM COMP Moeder beslist DONDERDAG 27 FEBRUAR11986 ACHTERGROND DONDERDAG 27 FEBRU SPAT problemen rond geding-ruimte in proces over kruisraketten 01 WIM KOCK DE KRANT is van morgen stijf bevro ren van het Elfste dentocht-nieuws dus zou ik het voor de afwisseling over iets anders moeten hebben. Ik had het me ook voorgenomen, maar ik kan ook niet om het spektakel heen. De pendel tussen het tv- toestel in de vergaderzaal en m'n bureau blokkeert boven dien danig de concentratie. Alleen al de plaatjes die we te zien kregen, van het berijpte Friese laagland, voorzichtig nog beschenen door de opko mende zon, zeiden méér over de Elfstedentocht 1986 dan de meest uitgebreide weerkundige betogen van de afgelopen da gen. We wisten dat het koud zou zijn en nu zagen we het ook. Aan de rode neuzen achter de stempeltafel in Franeker; aan de op ijs gezette baarden en snorren der deelnemers; aan de matwitte gloed waarmee het ijs de zon weerkaatste en aan het Friese land zelf, dor en stil en doorsneden met witgerande ijswegen. „Hollandser kan het niet", zei een verslaggever uit het Gooi toen de helicopter een plaatje van het ijzige nart van noordelijk Friesland naar bene den zond. Weet zo'n jongen veel. Hij had het ook over Vriesland en de Vriezen. Een andere verslaggever, eveneens uit de omgeving van het Gooi, verbaasde zich over de aanwe zigheid van Belgen bij dit „bij uitstek Hollandse" evenement. De Belg liet het erbij. „Het is toch schaatsen niet?" zei hij terwijl hij aanstalten maakte zijn tocht voort te zetten. Hoeveel niet-leden van de Friese Elfstedenvereniging heb ben gisteren tóch met de zegen van Sipkema c.s. de tocht mo gen rijden? Daar was dinsdag avond op de televisie nog zo veel over te doen geweest. We hadden talloze mensen in de Frieslandhal zien staan met borden waarop smekende tek sten stonden als „Wie helpt mij uit de nood en aan een startbe wijs?". Een vrouw rolden de tranen over de wangen toen ze de tv-verslaggever vertelde dat ze geen startbewijs had kunnen bemachtigen. „U bent daar keihard in niet?" vroeg Mart Smeets op de late avond nog aan ijsmeester Henk Kroes. Keihard, princi pieel, goudeerlijk; hoe je het noemen wilt. Kroes legde uit dat je het niet kunt maken te genover de mensen die thuis zijn gebleven, omdat ze op de hoogte zijn van de spelregels, om degenen die onwetend of op de bonnefooi naar de Fries landhal zijn gekomen alsnog een startbewijs te geven. Bo vendien, beklemtoonde hij, we kunnen er echt niet meer dan 16.000 hebben. Toch bleek er gisteren een zekere W.A. van Buuren mee te rijden. Geen lid van de vereni ging, maar ook geen versteke ling. Toch een uitzondering dus. Eén uitzondering?'De uit zondering heette niet echt W.A. van Buuren. Hij had die naam eventjes geleend van zijn moe der, de gravin van Buuren, die wij niet-Buurenaren beter ken- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIF T5 nen als de koningin der Neder landen. Prins Willem-Alexan- der dus. Het is niet waarschijn lijk dat de prins zonder bewa king over de Friese ijswegen zwierde. Er zullen wel wat lijf wachten in de buurt zijn ge weest. Vandaar de vraag; hoe veel uitzonderingen? Aan u nu de keuze: A. Voor de kroonprins is te recht een uitzondering ge maakt. Hem zijn ook in deze tijd nog wel enige bescheiden prerogatieven van de kroon ge gund. Bovendien moet hij ken nis kunnen maken met het Ne derlandse volk in al zijn eigen aardigheden, dus zeker ook met de Friese variant tijdens een Elfstedentocht. B. Waar maken we ons druk over? C. Het is niet in de haak. Re gels zijn regels. Het is unfair te genover degenen die dinsdag al de hele dag in de Frieslandhal waren en tevergeefs naar start bewijzen hengelden. Hoewel de media zelf al zondagavond een flinke klap van de Dokkumse molen kre gen en de gevolgen daarvan ze ker tot en met vandaag zicht baar zullen zijn, hebben ze de afgelopen dagen in koor be weerd dat de Elfstedentocht weinig invloed had op het openbare leven. Dat het ge wone leven z'n gewone gang zou gaan. Ik ben daar niet zo zeker van sinds ik in het weke lijkse Mededelingenblad van mijn hockeyclub las: „In verband met de Elfsteden tocht is de papiercontainer a.s. woensdag afgesloten, maar op alle andere dagen kunt u er uw oud papier kwijt." Als zelfs onze papiercontainer niet im muun bleek te zijn, zou ik zeg gen dat het Elfstedenvirus doordrong tot in alle hoeken en gaten van het land. Het mooiste interviewtje dat ik zag (ik heb dit stukje om 15.00 uur moeten afsluiten) was dat met Piet van Heeswijk uit Haarsteeg, de man die vorig jaar op het nippertje zijn Elfste- denkruis miste en toen zijn te leurstelling probeerde weg te vloeken met een hartgrondig en herhaald nondedju. Gisteren was Piet ruim op tijd binnen. Hij had nog 19 minuten over, hijgde hij voldaan. Met de ijs- klonten nog in z'n baard ver telde Piet dat de pastoor hem ruimhartig had gedispenseerd voor zijn vloeken in het open baar. De pastoor had het heel normaal en menselijk gevonden dat iemand die zó'n teleurstel ling moest verwerken, een krachtterm in de mond had ge nomen. Zo ruim van opvatting was niet de Bond tegen het vloeken geweest. Die had Piet een ver manende brief geschreven. Piet had teruggeschreven om het uit te leggen, maar verder nooit meer iets gehoord. Dat was niet netjes van de Bond. Een verlate dissonant van de Elfsteden tocht 1985. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Gerard Kessels HET justitieel onder zoek tegen bondskanse lier Helmut Kohl heeft in de rijen van de chris tendemocratische CDU regelrechte paniek ver oorzaakt. Van een ge coördineerde verdedi gingsstrategie is geen sprake. De bondskanselarij en de partij-centrale spreken el kaar tegen. Hard wordt er ingehakt op de justitie die zo vermetel is geweest een on derzoek te beginnen naar de uitspraken van de regerings leider. Ook parlementariër Otto Schily van de Groenen, met wiens strafklacht alles begon, moet het ontgelden. CDU-minister-president Ernst Albrecht van Neder- saksen vergelijkt de metho den van Schily zelf met die van de nazi's. Albrecht voor de radio: „De methoden van de Groe nen, dat men niet de politiek van de tegenstander aanvalt, maar de personen in diskre diet probeert te brengen, dat is de werkwijze die ik bij de nazi's tegen ben gekomen." Het is telkens weer verbijste rend om te zien hoe snel in West-Duitsland politieke te genstanders op één hoop worden gegooid met de cri minelen die het land tussen 1933 en 1945 regeerden. Een storm van protest steekt niet op, in het beste geval blijft het bij wat zwakke protesten. Dat Albrecht zulk grof ge schut in stelling brengt duidt echter ook op nervositeit. De christendemocraat, die in de jaren zeventig nog ooit een gooi naar het kanselierschap deed, moet in juni naar de stembus. Dan wordt er in Ne- dersaksen een nieuw deel staatparlement gekozen en Albrecht geldt als de grote favoriet voor de overwin ning. Aan de vooravond van een felle verkiezingsstrijd kan Albrecht een affaire rond zijn partij-voorzitter en kanselier missen als kiespijn. Maar Albrecht is niet de enige die met een zware knuppel om zich heenslaat. Secretaris-generaal Heiner Geissler van de CDU bestem pelt Schily als een 'denun- ziant', een aanbrenger, ver klikker dus. Eerder had Geissler de situatie voor Kohl nog verergerd door te suggereren dat de kanselier bij zijn verhoor voor de par lementaire onderzoekscom missie mogelijk een 'black out' had gehad. Ook de justitie moet het ontgelden. Edmund Stoiber, vooraanstaand politicus van de Beierse christendemocra tische CSU, waarschuwt de justitie 'zich politiek te laten misbruiken'. Ook CSU-top- man Franz Josef Strauss oefent kritiek uit op de justi tie, 'die de praktijk heeft ont wikkeld bij elke aangifte meteen ook maar een offi cieel onderzoek in te stellen'. Tegelijkertijd roepen chris tendemocratische ministers luidkeels dat de justitie het onderzoek snel zal stop zetten omdat de kanselier niets te verwijten valt. Het is opvallend dat de re geringscoalitie in Bonn, die zegt recht en orde hoge prio riteit te geven, zo uithaalt naar de justitie. Van de te rughoudendheid die toch ge past is bij een lopend justi tieel onderzoek is niets te be speuren. Toen indertijd Der Spiegel met de ene na de an dere onthulling in de Flick- affaire kwam en daardoor onder andere minister van Economische Zaken Otto Graf Lambsdorff in het nauw bracht, schreeuwden dezelfde politici moord en brand. Lambsdorff werd al veroordeeld, terwijl het nog niet eens duidelijk was of hij voor een rechter zou moeten verschijnen, zo werd er ge zegd. Maar nu wordt de kan selier alvast vrijgesproken, hoewel het justitieel onder zoek nog maar in de begin fase is. Helmut Kohl - F0T0DPA I Gorbatsjov Ronald Reagan IN het defensief gedrongen door de ontwapeningsvoorstellen die Moskou in januari lanceerde, heeft Reagan de nul-optie weer van stal gehaald en,in een nieuw jasje gestoken. Kennelijk acht de Amerikaanse president de tij den inmiddels zodanig veranderd dat dit voorstel om alle middellange-af- standsraketten (INF) te vernietigen nu meer kans maakt dan vier jaar ge leden. Het Kremlin wilde destijds het voorstel niet eens in serieuze overweging nemen en sindsdien lijkt dit standpunt niet te zijn ver anderd. In een eerste reactie op de berichten uit Washington noemde Tass Reagans jong ste initiatief een door propaganda-overwe- gingen ingegeven list. Voor Reagan hoeft dit geen verrassing te zijn aangezien Moskou ook de oude nul-optie veroordeelde als een niet-serieus aanbod dat slechts zou zijn ge daan in het besef dat de andere partij het toch niet zou aanvaarden. De vraag is echter of de eerste afwijzende reactie het laatste woord is van Moskou. Op sommige punten hebben de omstandigheden zich gewijzigd de laatste jaren en juist in de kwestie van de middelllange-afstandsraket- ten ontstond beweging. Het was Gorbatsjov zelf die onlangs de mogelijkheid van een ope ning schiep door een akkoord over de INF niet langer afhankelijk te stellen van een overeenkomst over de ruimtewapens. Wash ington voelde zich vervolgens geroepen hierop in te haken met het oppoetsen van de nul-optie. De Amerikanen traden in november 1981 voor het eerst voor het voetlicht met de nul oplossing. Met een schuin oog naar de wes terse vredesbeweging verklaarde Reagan dat het voorstel beoogde een hele generatie kern wapens uit te bannen: de raketten voor de middellange afstand (bereik: ongeveer 5000 kilometer). De Amerikanen zouden afzien van hun voornemen in 1983 te beginnen met de plaatsing van 108 Pershings-II en 464 kruisraketten als de Sovjetunie de SS-20, SS- 4 en SS-5 schrapte. De Sovjet-leiders ver wierpen het voorstel dat volgens hen neer kwam op een vorm van eenzijdige ontwape ning. Er werd geen rekening gehouden met de Franse en Britse kernwapens. En zij zou den operationele raketten moeten inruilen voor wapens die nog slechts op het papier van het NAVO-dubbelbesluit bestonden. Dat laatste is inmiddels veranderd. Op dit moment staan er 108 Pershings-II en 128 kruisraketten in West-Europa. Daardoor heeft Moskou een duidelijk belang gekregen bij de uitvoering van een nul-oplossing, die dan bovendien de gewenste tweezijdigheid krijgt. Een gewijzigde omstandigheid is ook dat Moskou sinds januari bereid is tot een volledige vernietiging van alle 243 SS-20's in Europa. Tot dan toe wilde het niet verder gaan dan een beperking. De nul-oplossing die Reagan nu bij de Russen aanbeveelt voorziet in de vernieti ging van alle Amerikaanse en Russische middellange-afstandsraketten (INF) in Europa en Azië binnen driejaar. Dat doel kan volgens de president op twee manieren worden bereikt. De INF in Europa worden in het eerste jaar verminderd tot 140 aan iedere kant. In het tweedejaar gaan daar aan beide zijden nog eens zeventig van af om in het derde jaar uit te komen op nul. Op het aantal SS-20's in Azië worden evenredige re ducties toegepast. Onderwijl wordt op Ame rikaans grondgebied een aantal middel lange-afstandsraketten opgeslagen dat cor respondeert met de hoeveelheid SS-20's in de verschillende reductiestadia in Azië. Na drie jaar moeten de twee supermogendheden ook hier aan beide zijden op nul zijn uitgekomen. Een tweede manier om tot volledige elimi natie te komen is dat beide partijen hun INF- arsenaal zonder tussenfases geleidelijk ver minderen tot nul. Prioriteit wordt gegeven aan de raketten in Europa. De 170 SS-20's in Azië worden in eerste instantie gehalveerd. De resterende raketten aldaar moeten in het centrale deel van de Sovjet-Unie staan, bui ten bereik van Japan. Ook in dit geval slaan de Amerikanen hun compenserendeTNF op in de VS. Tass noemde deze Amerikaanse voorstel len een herhaling van een bekend niet-con- structief Amerikaans standpunt, bedoeld om de aandacht af te leiden van het ontwape ningsplan dat Gorbatsjov in januari op tafel legde. De Sovjet-leider zelf zei in zijn rede tot het partijcongres het moeilijk te vinden enig serieus voorstel in Reagans initiatief te ont dekken. De Sovjet-Unie is er altijd tegen gekant geweest in een afzonderlijk INF-akkoord ook de Aziatische SS-20's mee te nemen, zoals de Amerikanen eisen. Het Amerikaanse argu ment is dat de SS-20's in Azië een potentiële bedreiging voor de Europeanen vormen om dat deze mobiele raket snel naar Europa zou kunnen worden overgebracht als de nood aan de man komt. Bovendien vormen de raketten een bedreiging voor de Aziatische bondgeno ten van de VS. Gorbatsjov stelde in zijn plan weliswaar ook een afschaffing van de middellange-af standsraketten voor. Maar hij had daarbij alleen de Europese zone op het oog (volgens Moskou het gebied ten westen van de 80e lengtegraad). De Aziatische SS-20's zouden pas in een latere fase voor vernietiging in aanmerking komen in het kader van de door Gorbatsjov voorgestelde totale afschaffing van alle kernwapens ter wereld voor het jaar 2000. Een ander obstakel voor een INF-overeen- komst is Gorbatsjovs voorwaarde dat ingeval van een Sovjet-Amerikaanse INF-overeen- komst de Fransen en Britten hun kernarse nalen bevriezen en dat de Amerikanen hun INF en strategische raketten niet aan andere landen leveren. Deze voorwaarden zijn on aanvaardbaar voor Reagan. Hij zegt niet te willen onderhandelen namens Londen en Pa rijs. Ook wil hij de voorgenomen levering van moderne Amerikaanse Trident-raketten aan Groot-Brittannië niet doorkruisen. Washingtons bondgenoten hebben zich po sitief uitgelaten over het nieuwe Ameri kaanse initiatief. Daarover zijn ze ook door Washington geconsulteerd, dat hun een con cept-voorstel voorlegde dat de eliminering van alle INF in Europa en de halvering van het aantal SS-20's in Azië behelsde. Het was met name Japan dat in het geweer kwam tegen dit voorstel. Is de veiligheid van Azië van een lagere orde dan die van Europa, zo vroeg het zich af. Washington nam de Ja panse (en naar verluidt ook Chinese en Zuid- koreaanse) kritiek ter harte, gezien het feit dat het uiteindelijk ook koos voor een nul oplossing in Azië. Dat was trouwens ook be pleit door Bonn met het argument dat de Aziatische raketten door hun mobiliteit een bedreiging voor Europa blijven vormen. Afgezien van dit punt lijken de Europese bondgenoten minder gehoor te hebben ge vonden in Washington. Een punt van zorg van een aantal landen is dat het wegstrepen van NAVO-raketten tegen de SS-20 West- Europa zal blootstellen aan het overwicht dat Moskou heeft op het gebied van de kernwa pens voor de korte afstand en de conventio nele bewapening. Op die dreiging zou het westen dan geen adequaat (Amerikaans) antwoord hebben. Bij verschillende Europese regeringen duikt het spook weer op van een ontkoppeling van de Amerikaanse defensie van de Europese. Londen pleitte er daarom voor op zijn minst een symbolisch aantal Amerikaanse raketten in Europa te handha ven om gestalte geven aan de koppeling. Ge let op de uitkomst van de consultate tever geefs. De Amerikanen wijden in hun voorstellen zelfs geen woord aan de korte-afstandswa- pens. Vier jaar geleden deden ze dat nog wel, toen ze naast de nul-optie voorstelden het aantal van die wapens waarover Moskou op dat moment beschikte te bevriezen. Dat was nodig, zo staat in een INF-rapport van de NAVO, uit 1983, om te voorkomen dat een ak koord over de middellange-afstandsraketten wordt uitgehold. Niettemin scharen de Europese NAVO- landen zich achter Reagans voorstellen zoals ze ook deden bij de oude nul-optie van 1981. Maar na ruim een jaar wisten zij de Ameri kanen over te halen tot een voorstel waarbij de VS en de Sovjet-Unie beide een beperkt aantal raketten in Europa zouden behouden. (ANP) Door Robert Weller TWINTIG jaar geleden verklaarde Biafra zich onafhankelijk van Nige ria. Daarmee begon een burgeroorlog die aan meer dan een half mil joen mensen het leven kostte. Nu is de opstan dige provincie weer op gebouwd en opnieuw een van de belangrijkste delen van het dichtstbe volkte land van Afrika. De keiharde oorlog om Biafra hield de hele westerse wereld in zijn greep, door de hongersnood die schrijnende beelden opleverde van kinde ren met oedeembuikjes. Met een klein beetje steun uit het buitenland, waaronder een eenheid huurlingen, en hu manitaire steun, die onder levensgevaarlijke omstan digheden dwars door de Ni- geriaanse blokkade werd aangevoerd, wisten de 13 miljoen Biafraanse Ibo's het tot begin 1970 tegen de 37 miljoen Nigerianen vol te houden. Na de Nigeriaanse over winning, bleef de gevreesde massamoord door de Nige rianen op de christelijke Ibo's uit. De federale overheid in Lagos spande zich in om de provincie weer op te bouwen en op te nemen in een natio nale eenheid. President generaal Yakubu Gowon verleende een algehele amnestie en maakte gebruik van de snel stijgende olie-inkomsten om het door de oorlog verwoeste oosten van het land weer op de been te helpen. Dat was een niet te onderschatten prestatie op een continent dat alom verscheurd is door stammenconflicten. Hoewel het conflict tussen de Ibo's en de Nigerianen nog sluimerend voortleeft is er in Enugu, de hoofdstad van de provincie die nu Anambra heet, weinig meer te zien van de gruwelijkheden die zich daar nog maar 16 jaar gele den voordeden. Biafraanse bevrijdingsor ganisaties bestaan niet meer, niet in Nigeria en ook niet in het buitenland. Veel vroeger Biafraanse officieren dienen nu in het federale leger. De leider van de Biafraanse op- stand, Chukwuemeka Oju- kwu, kreeg gratie en woont nu in Lagos, terwijl de toen malige Nigeriaanse president Gowon in 1976 het doelwit van een staatgreep werd en nu in ballingschap in Groot- Brittannië woont. Maar aan de vroegere Uni versiteit van Biafra, nu de Universiteit vari Nigeria in Nsukka, blijkt dat de oorlog nog niet vergeten is, al was het maar omdat er aan de universiteit nog steeds geen college wordt gegeven over de geschiedenis van de oor log. Nduka Eya, ooit majoor in de Biafraanse strijdmacht, wees erop dat de Ibo's voor de oorlog het hoogste onder wijsniveau van het land had den en de meeste belangrijke banen in het bedrijfsleven en het ambtenarenapparaat be zetten. Zij leverden ook de hoge officieren aan leger en politie. De christelijke Ibo- gemeeqschap liet zich niet beïnvloeden door de islam in het noorden en de traditio nele verhoudingen in het westen van het land. En daarmee, aldus Eya, werd de angst in de rest van het land bevestigd dat de Ibo's Nigeria wilden overheersen. Tijdens de oorlog werden de Ibo's door veel westerse journalisten beschreven als de joden van Afrika. Eya, nu permanent secretaris van het plaatselijk bestuur in Enugu, zei: „Ik geloof niet dat veel Nigerianen de Ibo's begrij pen. Wij zijn onstuimig, maar we zijn oprecht. Als er iemand in dit land eenheid wil, zijn het de Ibo's wel, want wij zitten over het hele land verspreid." Hij zei dat de Ibo's in som mige delen van het land nog steeds worden gediscrimi neerd, maar niet door de cen trale overheid. „Wij zijn ge lukkig om in één land te wo nen. Niemand denkt meer aan Biafra." Volgens de auteur Achebe is de Ibo-middenklasse door bepaalde leden van de rege- ring-Gowon kapotgemaakt, 'ADVERTENTIE) doordat bankrekeningen in beslag werden genomen en er wetten werden gemaakt die leidden tot de verwijdering van Ibo's uit veel belangrijke functies. Hij zei verder dat veel kostbare projecten die in de tijd van de grote olie-inkom sten werden uitgevoerd, bui ten de Ibo-gebieden werden gehouden. En door de opde ling van het oosten van het land in meerdere staten is de macht van de kleinere stam men in het land toegenomen, ten koste van de Ibo's. Toch ging het goed met de economie in het oosten van het land, tot de economische recessie vrijwel een eind maakte aan de activiteiten in Nigeria. Toen de federale overheid niet in staat bleek 100 miljoen gulden op tafel te leggen voor een nieuw voet balstadion, haalden de Ibo's het geld zelf op. Deze maand begint in Ni geria een debat over de toe komstige, civiele bestuurs vorm van het land, en som migen zullen dan zonder twijfel voorstellen een fede ratie van autonome staten te vormen, omdat het land te grote verschillen kent om ooit een echte eenheidsstaat te kunnen worden. De herintegratie van Biafra valt in Nigeria overi gens niet alleen op omdat an dere landen in Afrika, zoals Ethiopië en Angola, met soortgelijke problemen wor stelen zonder een oplossing te vinden. Het valt ook op om dat die herintegratie is uitge voerd door achtereenvol gende regeringen die op vrij wel alle andere gebieden faalden. De economie van Ni geria staat op instorten als gevolg van de verspilling van vele miljarden aan oliewin- sten. Ondanks, of mede als ge volg van zes militaire staats grepen is er nog steeds geen sprake van een effectief overheidsapparaat. Ter gele genheid van het feit dat pre cies 20 jaar geleden de staat greep werd gepleegd die de aanleiding was van de Biafra-oorlog, schreef een Nigeriaanse columnist op 15 januari dat het besluit van 1970 om de oorlog af te ron den zonder een overwinnaar en een verliezer aan te wij zen, een hoogtepunt was in de geschiedenis van het land. (AP) Braderije, dat is Echte Boter voor bakken en braden. Biefstuk wordt lekkerder dan ooit, de smaak van kip krijgt vleugels en appeltaart wordt van banketbakkersklasse. Braderije is er gelukkig weer volop. En nog steeds ongelooflijk goedkoop: maximaal f 1.15 per pakje van 200 gram. Op naar de winkel! taart wordt AMSTERDAM (ANP) - Het kort geding van de Stichting Verbiedt de Kruisraketten om voldoende ruimte tijdens de mondelinge behandeling van het kruisrakettenproces tegen de staat, heeft een juridisch probleem veroorzaakt. Het kort geding dient morgen voor de president van de Haagse rechtbank, maar de vraag is hoe dat afloopt, want één van de gedaagden is die president zelf. Verbiedt de Kruisraketten is het niet eens met de beslis- sing van de Haagse rechtbank om voor het kruisrakettenpro ces slechts de grootste zaal van het paleis van justitie in de re sidentie te gebruiken. Uitwij ken naar een ruimte buiten het gerechtsgebouw is er niet I bij. Dat radio en televisie bij uitzondering tot deze zaal (150 personen) worden toegelaten, is voor de stichting onvoldoen de. Zij meent dat in principe alle 20.000 mede-eisers in deze kwestie het proces moeten kunnen bijwonen. Ongeveer 1.000 mede-eisers willen dat ook werkelijk. Verbiedt de Kruisraketten eist in het kort geding een ruimte die groot genoeg is. Ge daagd zijn naast de recht bank-president onder andere: de staat, de rechter van de speciale kamer, die het proces behandelt en de griffier. Raadsman T. Hoogenboom van Verbiedt de Kruisraket ten: „Verantwoordelijk voor de beslissing over welke ruimte wordt gebruikt voor een rechtszaak zijn in laatste instantie de rechtbank-presi dent en de griffier. De eerste is onafhankelijk en de laatste is in dienst van de overheid. Ko men beide functionarissen er niet uit dan beslist de minister van Justitie. Ik weet niet goed wie ik in deze zaak moet dag vaarden, vandaar dat ik zo veel mogelijk instanties een dagvaarding heb gestuurd." ZOETERMËËR (ANP) - Het kraken van woonruimte bin nen een half jaar na de eerste dag van leegstand moet straf baar worden voor alle catego rieën woningen, en niet alleen voor woningen die in de so- I ciaie sector vallen. Dit staat in het concept-ad- j vies van de Raad voor de Volkshuisvesting over het voorlopig ontwerp van de huisvestingswet van minister Winsemius. De Raad voor de Volkshuis- vesting is het belangrijkste adviesorgaan van de minister. Het spreekt zich donderdag 27 I februari uit over het defini tieve advies over de op stapel staande wet. De Raad voor de Volkshuis- I vesting vindt dat op kraken een maximumboete van 10.000 gulden of vier maanden ge vangenisstraf moet komen te staan. di de zy hq mi ha] lij Ki Bc Tc Cq de de orr mi- Ge mi ter Vq be: ge| sta mc CE gel vei bij rei si: ga dai kei h. hei gei vai vl zij S] mil per De An per! wel De DEI fat gei nei hij ove ree dei EEN VAN DE grote verworvenheden op gelijke ontplooiingskansen. De ki een ministerie hebben tegenwoordig heden als die van de secretaris-gene praktijk wijst uit, dat kinderen uit de z Heus op de lagere school nog altijd klasgenootjes, van wie de ouders be terstand werkt uiteraard door bij het langs verschenen proefschrift (P. Ti I dat aan dit onderwerp gewijd was, is verschil in kansen niet te herleiden is, nchtheid van kinderen van hoger gj hchtheid is gelijk. Er zijn de afgelopen jaren vele poi principe van gelijke kansen in de prat. jiseren. Langs de weg van de mami Toen zou de middenschool uitkomst discussie en een aantal experimentei vraag of de middenschool inderdaai Qens en meisjes gelijke kansen te I men. Nu ligt er dan een voorstel op I hjke Raad van Advies voor het Regei l verlenging en verdieping van de b: I edereen, te komen tot een verbredit ^doorstoten naar de hogere niveau Ho het e\XYVR"voorste'is over het al9er de vord&eau van de basisvorming toetsen kT.en van de kinderen doe schoolden de huidige achterblijv met goed geveisjes in het algeme pon aoede baaheel te nemen aan1 kinderen zelf. Er ^öen. Dat is niet die als gevolg van e.gj een paar h schoolde bepa^nd^voö^ deren. Het ge Meer col - steld, g^ter®in"oeder blijkt doo niveau var\ hinderen op schoo taten van de kinderen aween ,m jes is alleen,, L op de P*aats komt vanzelf oitoP^eer dan gaat hier ecd het aanrecht Tetsloofieaaa^\fhebben sleutels in handen

de Stem | 1986 | | pagina 2