Paul van Vliet 'Live' in Terneuzen Vals Bloed brengt 'So Long, Johnny' Twee produkties met Nederlandse inbreng in Brugge Weense golf in Middelburg STH§AT|R Transfiguratie Hulst- 'Bomen sterven staande' 'Officiële geschiedenis' in Filmhuis Zuidland Apple Happie in I M/KCOTr£?/\S&&'j NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 NOG TE ZIEN VERWACHT DONDERDAG 27 FEBRUAR11986 .DONDERDAG 27 FEBF Kasteelconcert te Beveren Countrygroep bij Tiffany Hulst Het Klokhuis met lichte komedie Suske en Wiske: Tanli. dal fflluit ran Korncel befint ons jo lanjtamerhand fits jt op deie blokfluit spent von jc nut ouder i A&JUU/£ Wl NQ^ 'l Moment uit 'Spelregel' (Ne Wat-heet- geluk-show In zijn praatprogramma ontvangt Willem Glashou wer vanavond drie gasten, onder wie At je Keulen- Deelstra, de grote schaats kampioene, die in haar car rière vier wereldtitels be haalde. Atje bindt nog wel regelmatig de ijzers onder, maar uitsluitend voor haar plezier. De andere gasten, die Willem Glashouwer ont vangt, zijn de zangeres Ma- rie-Cécile Moerdijk en de Belgische legerofficier Wal ter Cox. Muzikale medewer king aan het programma verleent de harpiste Ernes tine Stoop, die twee num mers van haar lp 'Only love' zal spelen. n DE CAMERE VAN RETHORICA de Transfiguratie uit Hulst speelt zondag 2 en zaterdag 8 maart het toneelstuk 'Bomen sterven staande' van de Spaanse schrijver A. Caso- na. Na drie jaar een komisch stuk kiest de Transfiguratie onder leiding van regisseuse Wies de Maat-Kas dit jaar voor een ernstig stuk met een poëtische inhoud. Cas- ona is een meester in het be schrijven van de gedachten en gevoelens van mensen. Realiteit en illusies wor den door hem prachtig in de tekst uitgewerkt. De centale figuren in dit toneelwerk zijn de grootmoeder en grootvader (gespeeld door de regisseusse en Regie Buys- rogge) en het jonge echtpaar die een illusie proberen te verwerkelijken. In drie be drijven wordt het de toe schouwer duidelijk gemaakt dat de droomwereld vaak mooier is dan de harde nuchtere werkelijkheid. Hoe de oude mensen hierop rea geren en hoe zij dit alles op lossen, kan men gaan bekij ken in Den Dullaert in Hulst, aanvang telkens om 20.00 uur. Kaarten a ƒ7,50 zijn te verkrijgen via Den Dullaert en Charles Heir- man. DE PURE MUZIEKLIEF HEBBERS hebben de weg naar kasteel Cortewalle in Beveren al lang gevonden. Zij die houden van een con cert in ongedwongen sfeer en van hoge kwaliteit, kun nen hier enkele keren per jaar terecht. Zaterdag 1 maart treedt het Vokaal Kwartet Flores- tan op samen met twee pia nisten. Het repertoire gaat van de klassieke tot de he dendaagse periode (Haydn, Mozart, Rossini, Schubert, Jolivet en anderen). De lie deren worden gezongen in de oorspronkelijke taal en afgewisseld met twee- of vier-handig pianospel. Aan vang 20.00 uur. VORIG JAAR BAARDE de groep 'Vals Bloed' in het Ter- neuzens Zuidlandtheater opzien door bij zijn eerste voor stelling in Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan 100 bezoekers te trekken. Gebracht werd toen de dans(mime)-voorstel- ling Dagger of Charm, wat voor deze groep een doorbraak betekende. Dit jaar komt men met het programma, 'So Long, John ny', waarin de mime een nog belangrijker rol speelt. Aan gevuld met Matthias Maat en Esgo Heil dansen Parice Kennedy en Helga Langen met veel gevoel voor humor een voorstelling waarin de relatie tussen twee mannen en twee vrouwen wordt neergezet. Doordat Vals Bloed dans en mime combineert krijgt met name de dans een dramatische inhoud. Terneuzen, Zuidlandtheater: 5 maart: Vals Bloed met 'So Long, Johnny', entreeprijzen: losse kaart ƒ10,- abonne ment 7,50, CJP/ Pas 65 6,-. Vals Bloed. FOTO RUBEN OREEL FILMHUIS ZUIDLAND heeft voor vanavond een vrij actuele film op het programma staan. 'La His- toria official' (uit 1978), on der regie van Luis Puenzo, schetst de bewustwording van een lerares geschiede nis van wat er de afgelo pen jaren rondom haar heen is gebeurd. Via de adoptie van haar kind en de kritische instel ling van een aantal van haar leerlingen omtrent de 'waarheid' van geschiede nis stelt zij zichzelf vragen. Onder meer of het door haar geadopteerde kind niet een van de talloze ver dwenen Argentijnse kin deren is waarvoor de Dwaze Moeders in Buenos Aires te hoop liepen (en lo pen). Zij gaat dit onder zoeken, waarbij zij in con flict komt maar echtge noot, een zakenman van 'rechtse' signatuur. Donderdag 27 februari Filmhuis Zuidland: La Historia official. Toe gangsprijs 6,-, houders CJP/Pas'65 5,-. DE TIJD VAN DE Beatles en een fenomeen als Doe Maar is verleden tijd. Overal proberen kleine for maties met hun eigen ma nier van musiceren door te breken. De band Bourbon uit Turnhout maakt hierop geen uitzondering. Het is echter gebleken dat deze groep geen eendagsvlieg is, want tien jaar geleden sloe gen vier muzikanten al de handen ineen. In het begin kregen zij vooral bekend heid vanwege hun begelei dingskwaliteiten. Vanaf 1981 opereert de groep zelfstandig. De door braak kwam in 1983 toen ze winnaar werd van de grote country- en folkwedstrijd op het festival in Schoten. Bourbon weet diverse stijlen van de countrymuziek op overtuigende wijze te bren gen. Na enkele toppers als Bourbonsquare en Warm Tender Love en een succes volle toernooi met de Neder landse countryzanger Ben Steneker, kreeg de band een grote groep trouwe aanhan gers. Deze fanclub houdt za terdag 1 maart een concert van zijn 'sterren' Lee Kastello, Jan Guns, Alex Devogel en leider Jef Mari- nus. Het belooft, volgens de fans, een veelbelovende avond te worden van all round-muziek van pure klasse. Bij Tiffany in Hulst, aanvang 21.30 uur, toegang vrij. DE GLOEDNIEUWE direc trice van de KNS Antwer pen Ivonne Lex had als uit drukkelijke voorwaarde ge steld dat zij zou kunnen en mogen blijven spelen in de twee door haar gestichte keldertheatertjes: Het Ap peltje en Het Klokhuis. Vanaf vorige week tot 20 april staat zijzelf dan ook weer op de planken in Het Klokhuis in de lichte, sexy komedie De dame en de kla rinet van Christoffer. In dit luchtig stukje thea ter wordt met veel fantasie de herinneringen van een dame verteld aan haar drie voornaamste minnaars. Lu- ba, de dame in kwestie, geeft een diner. Om dit etentje wat op te luisteren heeft zij een klarinettist ingehuurd. Drie bedrijven (één herinnering per be drijf), alle even absurd, geestig en onverwacht. Speeldagen elke donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.30 uur en zondag om 15.00 uur. Abdijcomplex Middel burg. Manifestatie Forum. Beelden, sculpturen en' in stallaties van Nigel Coates, Luc Deleu, Alfred Eikelen boom, Pjotr Müller, Anne en Patric Poirier, Cornelius Rogge. Tot ha.lf maart. Open: dagelijks 10-17 uur. Centrum Nieuwe Muziek, Kloveniersdoelen Middel burg. Beeld van David van de Kop (Dreischor). Schilde rijen van Ben Sleeuwenhoek Middelburg). Tot half maart. Open: donderdag-, vrijdag en zaterdagmiddag. Balans 17, BKR-centrum Middelburg. Werk van 16 Middelburgse kunstenaars. Tot 9 maart. Open: woens dag t/m vrijdag 12-17 uur, zaterdag 11-16 uur. Bellamy 19, gemeentemu seum Vlissingen. Oriëntaals aandoende schilderijen van Jan Martens (Roermond). Tot 13 maart. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 uur en 13.30-17 uur, zaterdag 13.30- 17 uur. Zeeuws Kunstenaars Centrum. Kloveniersdoelen Middelburg. Schrompels en kreukels. Schilderijen, foto- en papiercollages van Riet Danz (Groningen). Tot 14 maart. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, donderdag ook 19-21 uur. De Stenge Heinkenszand. Selectie uit de aankopen beeldende kunst 1984 en 1985 door het Zeeuws provincie bestuur. Werk van vijftien Zeeuwse kunstenaars. Tot 9 maart. Open: maandag t/m vrijdag 13.30-17 uur, woens dag- en vrijdagavond ook 18-20 uur. Stadhuis Terneuzen. 'Ne pal, waar de goden onder de mensen leven'. Tot 13 maart. Open tijdens kantooruren. Terneuzen/Biervliet. Twee galeries in de gemeente Ter neuzen laten er geen mis verstand over bestaan dat Pasen in aantocht is. 'Blok ken 7' in Terneuzens bin nenstad stelt 500 beschilder de, versierde en porceleinen eieren tentoon, 'Arthouse' in Biervliet laat zien hoe de IJ- zendijkse Wil van Maanen eieren van verf voorziet. Beide exposities worden za terdag 1 maart geopend, Ar thouse is tijdens werkdagen geopend van 9-12 uur, op za terdagen van 13-16.00 uur. In 'Blokken 7' kan men van dinsdag t/m zaterdag te recht van 14-18 uur, op vrij dag ook van 19-21 uur. Galerie 66 Oostburg. Voor de tweede achtereenvol gende maal haalt Galerie 66 een mail-art-project in huis. Aan kunstenaars over de hele wereld is gevraagd iets bij te dragen rond het thema 'Artistieke revolutie 1986'. De tentoonstelling is vanaf zaterdag 1 maart te zien. Tot 23 maart. Open: woensdag t/m zaterdag 14-17 uur. Galerie Esprit Clinge. Za terdag opent de directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, Henk Koch, in galerie Esprit een overzichtsten toonstelling. Dertien Zeeuwse kunstenaars laten zien hoe ze het landschap vastleggen. Het gaat om de zeeuwschvlamingen Léon de Buck, Ferdinand Slock, Jen- neke Weijland, Karle Weij- land. Joh. Kollaard jr., Krijn Doolaard en wijlen Hugo Metsers. Uit Midden-Zee land doen mee: Herman Bis schop, Henny Huser, Marcel Robbe, Trees Verwilligen, Nelly van Nieuwenhuizen en Joop Dam. De opening begint om 20.00 uur. Te zien tot 10 april. Open: dagelijks behalve op dinsdag 13.30-1? uur. gg F IQ 1?1 1-2-3 L Lottoshow Ted de Braak en Mariëtte Bruggeman beloven in de vijfde aflevering van de 1-2- 3- Lottoshow een avond tro pisch amusement vol ver rassingen. Onder het thema Copacabana is in de studio te Aalsmeer een dakterras van een luxe hotel nage- i bouwd, waarop het grote ge beuren zich gaat afspelen. Veel Latijns-Amerikaanse muziek staat op het pro gramma, waaraan onder meer Oscar Harris, Joe Bourne en Rosa King hun aandeel leveren. Andere gasten zijn Sandra Reemer, Mai Tai en Glenda Peetersi" «189 <i?ane~> lóH i gd3 cri in De vulkaan uitbarsting Tot een van de meest fasci- j nerende natuurverschijnse len op deze aarde behoort een vulkaanuitbarsting. De Pakistaanse filmer Jamil Dehlavi legde zo'n eruptie vast in de documentaire 'Qaf', dat de islamitische l naam is voor 'moeder' van alle bergen. Dehlavi's bijna surrealistisch aandoende film bestaat uit een reeks opnamen, die met de telelens zijn gemaakt. Hierdoor wist hij schitterende beelden vast te leggen van vuur, lava, rook, splijtende aardkorst en schroeiende planten. Dit alles omkleed met sugges tieve muziek leverde een j bijzonder spectaculaire film op. ZO'N KLEINE 20 jaar zit Paul van Vliet nu al aan de top van wat het Nederlandse cabaret te bieden heeft. In die 20 jaar blijkt het publiek van deze van oorsprong Haagse ar tiest - die in het Leids Studentencabaret zijn eerste schrede zette op het ongewisse pad dat leidde tot zijn huidige car rière - niet genoeg te kunnen krijgen. Niet zo verwonderlijk, want Paul van Vliet is een duizendpoot. Of hij nu figu ren als Majoor Kees of Bram uit de commune neerzet, een fijngevoelig lied zingt of een spitse monoloog houdt, alles is van een constante kwali teit. 'Over Leven', zo noemt Van Vliet zijn nieuwe show ook wel. „Die titel dekt pre cies de lading waar ik mee bezig ben", zegt hij. „Ik ben geen grensverleggende, maatschappij hervormende hemelbestormer. Het gaat mij om mensen, het leven dus. Daarbij komt nog, dat schrijven voor mij de enige manier is om te overleven". De vorm van de nieuwe show is vrij ongebruikelijk voor Paul van Vliet Op het toneel wordt een complete musical opgevoerd rond de 'Turbo mens 200' die met zijn vrije tijd geen raad weet. Daarin duiken ook strijd bare Ongehuwde Moeders en Haagse voetbalsuppor ters op. Verder is de vertrouwde, milde, correcte Paul van Paul van Vliet. Vliet te zien. „Ik heb natuur lijk een bepaalde stijlk waarmee het publiek ver trouwd is geraakt", zegt de cabaretier. „Dat is ook geen schande. Ik kan wel zorgen voor verrassingen, maar die moeten altijd beantwoorden aan van te voren vastge stelde verwachtingen van het publiek. Dat blijkt te lukken, want gelukkig is het nog niet voorgekomen dat de mensen zeggen: Nu heb ik wel genoeg van die Van Vliet gezien". Dinsdag 4 maart 'doet' Paul van Vliet weer eens Terneuzen aan. Zijn one- man-show Live begint om - FOTOARCHIEF DE STEM 20.00 uur in het Zuidland theater. Terneuzen: Zuidlandthea ter: 4 maart 20.00 uur: Paul van Vliet 'Live'. Toegangs prijzen 23,50, abonnement 19,50, CJP/Pas 65 f 17,50. MIDDELBURG - Het toon aangevende Duitse Kunst magazine 'Art' heeft het in de februari-uitgave over het kunstwonder van Wenen. Twee rivaliserende kunsta cademies, een bloeiend gale rie-leven en een stimule rende overheid hebben in de bedaagse Keizersstadt een paradijselijk klimaat ge schapen dat jonge beeldhou wers, schilders, perfor mance- en video-artiesten als een magneet naar zich toetrekt. Iets van dit eigentijds ge woel in de Oostenrijkse hoofdstad straalt deze we ken op de Middelburgse ten toonstellingsruimte De Vleeshal af. De Weense kun stenaars Peter Kogler (26), Romana Scheffknecht (33) en Wolfgang Stengl (28) pre senteren er een drietal, spe ciaal voor deze hal ge maakte en op elkaar toege sneden installaties. Het gemeentelijk bureau culturele zaken laat geïnte resseerden raden naar het geen hen in de Vleeshal te wachten staat. Want op de vier kaartjes, die bij wijze van uitnodiging de provincie in zijn gestuurd (zie foto), ontbreekt elke schriftelijke informatie over aard en be doeling van het gebeuren. Men moet het stellen met een sobere weergave van enkele beeldelementen uit de te bezoeken installaties. Daar staat tegenover dat in de hal zelf enige lectuur over de exposanten ter inzage ligt. De gebruikelijke luxe uitgevoerde catalogus ont breekt ditkeer. Het geld was op. Peter Kogler maakte naam met papieren objecten en schilderijen. In de Vlees hal laat hij de bezoeker on der negen monumentaal op gehangen banieren doorlo pen, uitgevoerd in zwart- en grijstinten. Doods-aan- doende Big Brother-koppen kijken vanaf het doek met dwingende ogen op de wan- dela'ar neer. Een architecto nisch commentaar op de ge voelloze heerschappij van de technologie? Wolfgang Stengl zorgde op de stenen vloer van de Vleeshal voor een kleurrijk contrast. Hij houdt zich be zig met de vervaardiging van suggestieve tekens op zwijgend beton, zoals de zee het strand bezaaid met in trigerende stukken wrak hout. Bij de bouw van de Vleeshal, eeuwen geleden, werd nog gebruik gemaakt van ambachtelijk bouwma teriaal. Stengl moest bij de inrichting van zijn installa tie dan ook uitgaan van een historie-rijke tegelvloer, waarop hij met bolletjes be ton, geschilderd in elemen taire kleuren, een patroon heeft uitgelegd. Romana Scheffknecht tenslotte heeft twee monito ren in de ruimte opgesteld, van waaruit twee oplich tende 'ogen' naar de beide andere installaties staren. De blik van de hedendaagse bewegende beeldenconsu ment op video-band vereeu wigd. Wie de installaties zelf wil bijkijken kan nog tot 24 maart in de Vleeshal te- Met deze even sobere als sombere beeldele menten, gedrukt op glanzende kaartjes, no digt de gemeente Mid delburg het publiek uit voor een bezoekje aan de Vleeshal. recht. De toegang is gratis. Open: dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, zondag 14-17 uur. CONNY VAN DEN BOS geeft vanavond in de stadsschouw burg van Brugge een show weg van haar meest geliefde liedjes. Niet alleen de evergreens en succesnummers, maar ook de wat minder bekend in het oor klinkende liedjes uit haar omvangrijk repertoire. Begeleid door vier muzikanten geeft zij ook een staaltje van haar vakmanschap weg in de Hommage aan Edit Piaf. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 4 maart brengt KNS Antwepren in Brugge het toneelstuk Na het Mira kel van Gibson, waarna vrijdag 7 maar een van de grootste toneelklassiekers in het thrillergenre wordt ge speeld door een groep ac teurs van de Spiraalproduc- tions: U spreekt met uw moordenaar van F. Knott. Met Kees Brusse in de hoofdrol met als tegenstan ders Marijke Merckens en Martin Hamel. De regie is van Jo Dua. De Zeeuws-Vlamingen van de kanaalzone hebben kort geleden nog kunnen huiveren bij deze adembe nemende thriller. Voor de West-Zeeuws-Vlaming is de uitvoering in Brugge zeker een uitstap waard. Vrijdag 7 maart, aanvang 20.00 uur. Het verhaal situeert zich in de woonkamer van een Kees Brusse in 'U spreekt met uw moor denaar'. - FOTOJUTKARONA flat in Londen. De bekende tennisspeler Tony Wendice is met de rijke Sheila ge trouwd. Zij was eerder be vriend met de schrijver Max Halliday, van wie zij nog al tijd en brief in haar tas bij zich draagt. Op zekere dag echter blijkt die brief ver dwenen, waarop Sheila een aantal chantage-schrijvens ontvangt. Over dit gebeuren vertelt de vrouw niets aan haar echtgenoot. Nochthans doet ze wel het verhaal aan Max, als die haar even terug komt opzoeken. Uiteindelijk blijkt dat Tony de bewuste brief weg nam, kwestie om zijn vrouw te chanteren. Daarop be raamt Tony een plan om Sheila te laten vermoorden. Hij neemt daartoe zijn vroe gere kostschoolmakker Les- gate als huurmoordenaar in dienst. Het loopt echter alle maal anders uit dan voor zien, howel Sheila enkele kwade momenten door maakt. Inspecteur Hubbard weet de zaak helemaal in het reine te trekken. V

de Stem | 1986 | | pagina 20