Verzorging nauwkeurig en professioneel jamo Evert trok nog een stier Openbas EHBO'ers wacht een loodzware dag KOU, VEEL KLUNEN EN SLECHT IJS ZEEUWSE ELFSTEDENTOCHT "36 Tranen Kruithof niet populair Huisvesting deelnemers geen probleem Buitenlandse belangstelling Elfstedentocht SPORT IN 'T KORT Ingenieur uit Borneo komt ook WOENSDAG 26 FEBRUA ft 1 T26 PAGINA SPOUT 1 Van onze sportredactie LEEUWARDEN - Een van de tekenen, die er op duidt dat het marathonschaatsen professionele vormen gaat aannemen, is ongetwijfeld de verzorging van de rijders tijdens grote tochten. In het verleden werden dubieuze smeerseltjes, on duidelijke zalfjes en koddig uitziende hulpstukken veel vuldig gebruikt tijdens de barre tochten op het ijs. Ook nu nog maken de rijders ge bruik van kwakzalverach tige produkten, maar dat ge- beurt meer uit bijgeloof dan preventie. De verzorging van de ma rathonschaatsers is door de jaren heen steeds meer ge perfectioneerd. Een aardig voorbeeld van die gang van zaken is de ploeg die van daag mannen als Jan Kooi man, Wim Westerveld, Jan Roelof Kruithof en Dries Kasper het Elfstedenijs op stuurt. Een équipe van ruim der tig medewerkers moet er vandaag voor zorgen dat het bovengenoemde viertal wel gevoed en ongeschonden de finish op de Bonkevaart haalt. Om de 25 kilometer staan de medewerkers in groepjes van drie klaar met voeding. Zowel in vaste als vloeibare vorm. Alleen het mogelijk nog professioneler opererende team met rijders als Dries van Wijhe en Henri Ruiten berg, kan de concurrentie, wat deze verzorging be treft,aan. De ongeveer tien steun punten van de formatie 'Kooiman' (Labello) worden al enige honderden meters van tevoren door helpers aangegeven. Een onderling mobilofoon-circuit zorgt voor een juiste communica tie en bestelbusjes dienen als magazijn voor de opgeslagen voeding en materialen. Teamleider Koning: „In een groot peloton kunnen bij het uitdelen van de voe dingszakjes wel eens proble men ontstaan. Maar zowel de rijders als de verzorgers zijn van te voren geïn strueerd. Eergisteren hebben we met zijn allen de zaak doorgesproken en we hante ren hetzelfde draaiboek als vorig jaar. Komt het peloton in de buurt van een van onze posten dan zullen onze men sen uiteraard aan de zijkan ten moeten gaan rijden." „In de praktijk komt het wel eens voor dat ook ande ren de voedingszakjes aan pakken, maar goed, zo iets kan gebeuren. Kijk, als al onze rijders gepasseerd zijn en we hebben nog spullen over dan zijn we heus niet te beroerd om andere schaat sers wat te geven. Het spul moet toch op. Directe concurrenten hel pen we natuurlijk niet, maar die hebben hun eigen ver- zorgingsposten. Ik heb me laten vertellen dat een ploeg als Aegon (met Ruitenberg als sterkste troef) zelfs ge bruik maakt vaj, astronau tenvoeding. Dus zeer gecon centreerd. Nou, daar hebben wij het geld niet voor. Toch denk ik dat onze verzorging optimaal is." Van onze sportredactie LEEUWARDEN - De huisves ting van de deelnemers aan de Elfstedentocht vormde dins dagmiddag nog geen enkel probleem. Aan de balie van het huisvestingsbureau in de Frieslandhal in Leeuwarden hadden zich tegen het eind van de middag 1500 toerrijders ge meld. Het bureau beschikt over zeker 2000 particuliere logee radressen. „Een aantal, dat nog makkelijk is uit te brei den", aldus voorlichter H. Bakker van de gemeente Leeuwarden. Vorig jaar heeft het speciale huisvestingsbureu 4000 deel nemers bij particulieren on dergebracht. Veel schaatsers hebben zich volgens Bakker dit jaar weer bij hun 'oude adresje' gemeld, zodra het doorgaan van de veertienle elfstedentocht een feit was. „Het is nu in ieder geval veel minder druk dan vorig jaar", aldus Bakker. Volgens de ge meentewoordvoerder is het overigens geen enkel probleem er in Leeuwarden nog enkele honderden logeer-adressen bij te krijgen, zodra daaraan be hoefte blijkt te bestaan. Van onze sportredactie LEIDSCHENDAM - De be- langstelling vanuit het buiten land voor de Elfstedentocht is groot, zowel van journalisten als van deelnemers. Een woordvoerder van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) heeft dit dinsdag ge zegd. De diverse buitenlandse kantoren van het NBT dien den als inschrijfpunt voor bui tenlandse schaatsliefhebbers. Onder de buitenlandse deel nemers zijn circa 40 Belgen, van wie enkelen ook vorig jaar aan de tocht hebben deelgeno men. Op het NBT-kantoor in New York meldden zich twee Amerikanen die direkt het vliegtuig naar Schiphol na men. Onder de buitenlandse schaatsers bevindt zich ook een groep van 15 Joegoslaven. Het NBT in Londen noteerde 3 Engelsen. Andere schaatsers komen uit Polen, Canada, West-Duitsland, Zweden en Schotland. De inschrijving voor bui tenlanders is niet gebonden aan het lidmaatschap van de Elfstedenvereniging. Enige voorwaarde was schaatserva ring op de lange afstand. Ook de buitenlandse pers heeft zich richting Friesland begeven. De Vlaamstalige BRT zendt in België het volle dige beeldverslag uit. Ook de WDR uit West-Duitsland is met een zesmansploeg in Friesland. Uit België schaatst een journalist van het toeris tisch programma 'Van Pool tot Evenaar' mee. Ook vanuit de VS is er jour nalistieke belangstelling voor het evenement. Een sportjour nalist van de Chicago Tri- bunne stapte direkt na het be kend worden van het door gaan van de tocht op het vlieg tuig. Het NBT-kantoor in New York heeft tevens contact ge legd met de televisiemaat schappijen ABC, CBS en NBC, die aandacht aan de tocht zul len besteden. Ook Time, Newsweek, the New York Ti mes en Sports Illustrated heb ben interesse in het verslaan van de Elfstedentocht getoond. Volgens de NBT-woord- voerder heeft de Elfsteden tocht van vorig jaar Friesland toeristisch gezien geen wind eieren gelegd. Hoewel precieze cijfers nog niet bekend zijn, heeft de tocht er-voor gezorgd dat veel buitenlanders hun zo mervakantie in Friesland heb ben doorgebracht. Op de bui tenlandse NBT-kantoren moesten extra pakken Fries landfolders worden aangele verd. Het wondt een barre tocht Door Rinze Brandsma LEEUWARDEN - Angst voor bevroren lede maten. Een veel grotere uitval dan de 20% van vorig jaar. Maar vooral: een sfeer die zeker zo feestelijk zal zijn dan vorig jaar. In Leeuwarden is met gemengde gevoelens toege- leefd naar de dag van 'it sil heve', Elfstedentochtdag. Vorig jaar waren in de ver- den-organisatie zijn heel te- schillende routeplaatsen de vrolijke boerekapellen en blaasorkesten de grote sfeer makers. In Franeker speelden ze onvermoeibaar door, terwijl ze tot de enkels in het water stonden. Vandaag zullen overal tal loze hoempa's de snerpende vrieswind wegblazen en het ijs breken en smelten. Als ze el kaar met trommelstokken en trompetten al niet de koppen ingeslagen hebben. Het aan bod van toetergrage kapellen is zo overstelpend groot, dat Radio Fryslan gisteren moest bemiddelen en coördineren. Uit Zwolle, uit Brabant (zoals het. Tilburgse Zwerforkest), overal kwamen gretige aan meldingen vandaan. Slaande ruzies dreigden, waar tetter- orkestjes dezelfde fraaie plek ken wilden innemen. Zoals Bartlehiem, knooppunt van ijswegen en route. Veel te veel hoempa's wilden uitgerekend déér staan. Minder favoriete plekken, zoals de kille noorde lijke Bildthoek, lokten de or kesten met beloftes van natjes en droogjes. „En binne wy in kear hwat wurch, dan nimme wy in Bea- renburch" (Zijn wij eens wat moe, dan...) is deze dagen op de Friestalige radio een tophit. Dat kruidige Friese 'nationale slokje' is een van de artikelen die grif de kraampjes van de tientallen neringdoenden in Leeuwarden uitvliegen. Ski brillen zijn ook een topper, bijna niet aan te slepen nadat de Elfsteden-organisatie die oogbeschermers dringend voorschreef tegen bevriezing. Videobanden bij voorinteke ning, müslirepen, druivesui- ker, rozijnen, zeemleer om de tere delen in te pakken zijn de meest verkochte Elfstedenar- tikelen. Klünschaatsen, die je als een ski onder je schoenen klemt en snel uit kunt schop pen, waren ook te koop maar werden alleen wantrouwend bekeken en bevoeld. De 'ouderwetse' houten no ren, waar hooguit nog een en kele 'gek' zich vorig jaar nog in de tocht stortte, krijgen dit jaar hernieuwde belangstel ling. Een heel stel stoere schaatsers zullen zich nu de 200 km lang op 'houten redens' wagen. De commercie loopt toch niet al te zeer uit de hand. In samenspraak met de Elfste- Wild-card, DE 32-jarige Indiër Vijay Am- ritraj heeft voor het dertiende internationale tennistoernooi in Rotterdam, dat van 24 tot en met 30 maart wordt gehouden, een wild card gekregen. Amri- traj staat momenteel 84e op de wereldranglijst. Eerder kreeg Michiel Schapers een wild card. De derde kaart zal pas worden toegekend na een be zoek van toernooidirecteur Wim Buitendijk aan de evene menten in Milaan en Brussel. Volleybalbeker DE WEDSTRIJD voor de halve finales van het toernooi om de nationale volleybalbe ker (dames) tussen Zaan 69 en Olympus, die woensdag zou worden gespeeld, is in verband met de Elfstedentocht ver plaatst naar woensdag 5 maart. rughoudend vergunningen voor kramen uitgegeven. In principe komen alleen plaat selijke neringdoenden aan de bak, mensen die er vaak al weken staan met koek-en-zo- pies. De Friese gemeenten werden wél uit het hele land benaderd door belustigden op handel. Het was al gauw 'er staan genoeg'. Uitzondering maakte alleen Witmarsum voor een Belg, die zijn kraam met soep met zoveel gloed wist aan te prijzen, dat hij er van daag uit een ander dan Fries vaatje mag tappen. Roerend is de zorg, die aan- wonenden besteden aan de schaatstocht. Lage bruggen worden teder ingepakt in schuimplastic. Sneek verlicht de route in de prille ochtend met 300 fakkels. Een dorp als Achlum (op de route Harlin- gen-Franeker) pikte het niet, dat de tocht veel noordelijker, langs Sexbierum gaat. Een boze delegatie trok naar de Frieslandhal om daar voorzit ter Sipkema en baancommis saris Kroes aan de mouw te trekken. Maar nee, het besluit lag vast, de zuidelijke route was onbegaanbaar slecht, hoe fraai Achlum er ook bijligt. De tocht vandaag wordt op veel plaatsen een kwestie van 'stroffelje en knoffelje', zoals dat hier heet: struikelen en vallen. De wind en het rede lijke tot fraaie ijs zal de deel nemers lekkertjes naar Stave ren helpen. Daar draait de route en wordt het tegenwind. Heel wat dapperen zullen al in Workum ontgoocheld afstap pen. Na het vele klünwerk in Harlingen en de straffe tegen wind, het slechte, bolstaande ijs met water erop in het Bildtland zullen hele volks stammen Bartlehiem niet eens halen. De Dokkumer Ee van Bartlehiem naar Dokkum en terug is een hel van scheuren, ijsklompen en ruw aan elkaar gevroren ongelijke schotsen. Het percentage van vorig jaar, 80% van de wedstrijd- en toerrijders die de tocht vol brachten, zal bij lange na niet gehaald worden. Elfsteden '85 geldt als 'extreem mild'. Maar, hoe zwaar ook op veel stukken, schaatsen in Fries land is -en niet alleen op Elf- stedendag- van een grote be koring. De zon maakt van de nu nog zo koude provincie een plaatje. Toeren op het gemar merd ijs tussen de pittoreske plaatsjes met hun zadeldakto rentjes geeft een enorme vol doening. Naar de Elfstedentocht van vandaag is in Leeuwarden veel rustiger toegeleefd dan in februari 1985. Op de tocht rust een minder zware druk dan verleden jaar. Toen nog werd vooraf gevreesd voor chaos: in het verkeer naar en in Fries land, op het ijs waar het pu bliek misschien massaal door heen zou gaan, in de steden. Het werd echter geen ramp, maar een feest. Een nationale euforie, die wel vergeleken is met de bevrijdingsfeesten. Ook bleef, tot grote vreugde van de Friezen, de traditionele combinatie wedstrijd/ toer tocht gehandhaafd. Juist die combinatie maakt de Elfste dentocht tot een sfeervol feest, waar niet alleen Friesland plezier aan beleeft. Overzicht van de inschrijving in de Frieslandhal die rustig en ordelijk verliep. (ADVERTENTIE) Sound Quality from Denmark Van onze sportredactie LEEUWARDEN - Koeien melken en een stier trekken. Dat waren de bijzonderste bezigheden van Evert van Benthem op de eerste dag nadat ir. Jan Sipkema de 14e Elfstedentocht afkondigde. „We zaten op het verjaar dagsfeest van de buurman toen bekend werd dat de tocht weer doorging", ver telde dinsdagmorgen Everts vrouw Jeanette bj de in schrijving in de Friesland hal. „Evert was blij, want toen wist hij eindelijk waar hij aan toe was". Op maandagochtend om zes uur zette de winnaar van de Elfstedentocht van vorig jaar de eerste emmer onder een van zijn veertig koeien. „Evert was net klaar met melken toen een van de koeien moest bevallen. Hij Evert van Benthem haalde gisteren nummer dertien af. Of het vandaag weer geluk brengt.... - foto anp hééft tot elf uur een stierkalf staan trekken". Na het middageten ver trok het onafscheidelijke paar naar Friesland. De be drijf s verzorging nam de werkzaamheden op de boer derij in Sint-Jansklooster over. Van Benthem schaat ste nog het laatste stuk van de tocht tussen Dokkum en Leeuwarden alvorens met masseur Jaap Nasette in een Fries gehucht onder te dui ken. Dinsdagochtend voor de inschrijving heeft Van Ben them nauwkeurig zijn schaatsen geslepen en werd hij door Nasette onderhan den genomen. Bij de inschrijving, waar hij in korte tijd tientallen in terviews moest weggeven, maakte hij een zeer ontspan nen indruk. Voor hij op nieuw in afzondering ging, zou hij nog een klein eindje rijden, daar waar hij zo min mogelijk herkend zou wor den. Van onze sportredactie LEEUWARDEN - De affire rond de startgelegenheid au verschillende cracks, Richrd van Kempen en de brctrs Hopman, kreeg nog een da- matisch vervolg. Ook Ingrid Paul, de Nede- landse kampioene op natu- rijs in Giethoorn en vorie week vrijdag nog winnars van de 100 kilometer op C: Rottemeren, werd niet tot q wedstrijd toegelaten. Zij wa de voornaamste kandidate or, Lenie van der Hoorn als win nares op te volgen. Het 'nee van de inschrijvers deed In grid Paul in tranen uitbarsten. Huilend verliet ze de Fries-1 landhal. Van onze sportredattie LEEUWARDEN - Van nog verder weg dan de Arubaan 'Lange Jaap' de Jonge komt Gerald van der Sluisde toer tocht rijden. Van dei Sluis is als ingenieur werkzaam in het oliestaatje Brunei op de kop van het Indonesische eiland Kalimantan (Borneo). Toen hij de afkondigiig van de 14e Elfstedentocht hoorde, toog hij onmiddellijk o weg naar Nederland. Als de vlieg verbindingen goed zijn, staat de 33-jarige Van der Sluis woensdagmorgen op tier voor zes in de ochtend op Schphol. Op dat moment zijn de wed strijdrijders al vijftig miiuten onderweg. De familie itaat klaar met warme klera en schaatsen. Van der Sluis die zijn conditie op peil hieldmet tennis, moet een tempra- tuursverschil van meer dan vijftig graden verwerken. Van onze sportredactie LEEUWARDEN - Jan Roell Kruithof behoort niet meer tt de favorieten voor de over winning in de Elfstedentoch Zijn beste jaren als hardrijde op de schaats gingen voorbi met in Nederland te zacht*| winters. Vorig jaar meende hij al 48-jarige toch nog kans te ma ken. Dat bleek een schrome-| lijke vergissing. Het klunen] was voor de man uit Havelte veel meer struikelen dan schaatslopen. Kruithof, twaalfde, viel letterlijk uit de wedstrijd. Voor de start baarde hij toen opzien met de opmerking enkele uren voor het start schot: „Volgens mij gaat de tocht niet door". Dit jaar re kent hij zich niet meei tot de kanshebbers voor een plaats op het erepodium. „Dat klunen is niets voor mijzei hij Mocht Kruithof in d< wed strijd onverwacht tocl mee voorop komen, zullen viel rij ders tegen hem sameispan- nen. Kruithof heeft zich in het marathonmilieu bepaaü niet populair gemaakt. Direct na afloop van ce Hol land-Venetiëtocht verhaarde hij dat alle rijders sukken van het parkoers haddei afge stoken en dat hij als enge het volledige parkoers had afge legd. Hij vond zichzdf de rechtmatige winnaar. Cruit- hof zei dinsdag in Leeiwar- den: „Dat is me niet in dank afgenomen. Ze hebben zlfs op het punt gestaan mij vor de rechtbank te slepen". Van een onzer verslaggeefsters BREDA - Friesland mag vandaag volledig in de ban zijn van de veertiende Elste- dentocht, in West Brabant en Zeeland gaat het open baar leven vandaag gewoon door. Weliswaar is het aan tal mensen dat deze dag 'snippert' groter dan nor maal, echt 'plat' gaat er niets. Dit leert een telefonisch We z Door Ad Burgq I LEEUWARDEN - Kees Idrecht heeft er, zo'n twai [van de veertiende Elfsted| [pee in. Hij had erg veelf j Tocht der Tochten, somj week zelfs. De Woensdrechtenaar was lom zijn toch niet bepaald 13 jaar, toen hij tijdens de toer boven de acht uur aflegde, te j I kan, ruim verbeteren zelfs Zijn hoge startnummer - er- Igens in de zesduizend - be perkt het uitzicht op een ver betering van vorig jaar echter aanzienlijk. Immers,als je als zesduizendste van start gaat, is het ijs al flink uitgetrapt. „Kijk, en dat maakt een goede tijd eigenlijk onmogelijk", Ibromt Van Loon. „Ik heb nog (geprobeerd bij 'bijzondere ge- wallen' wat te veranderen. (Mijn tijd van vorig jaar opge- Igeven, verteld dat ik een keer (goed ben geëindigd in de alter natieve Elfstedentocht in Ca- |nada. Gewoon in de hoop dat [ze me dan bij de wedstrijdrij ders zouden indelen. Ze zou- |den me binnen een uur uit sluitsel geven, maar ik heb ïog niks gehoord. Ik zal dus /el in de grote meute van start moeten", zegt Van Loon |al met enige berusting in zijn stem. [Fijnaart Van Loon maakt deel uit Ivan een gezelschap Westbra- I banders, waarvan de meesten onder de vlag van de Fij- naartse vereniging De Striene fechaatsen. De ambitieuze {schaatser uit Woensdrecht oag zich dan verbetering van lijn Elfsteden-record ten doel gesteld hebben, enkele van fijn clubgenoten hebben zich en heel wat soberder op dracht ten doel gesteld. Voor de 21-jarige Johan van de Cor- put uit Breda en diens Etten- eurse leeftijdgenoot Adri Teunisse, de jongste leden van det zo'n 25 man tellende Strie- oe-gezelschap, zou uitrijden al en fraai resultaat zijn. I Johan van de Corput reed, in de aanloop naar 'Leeuwar den', weliswaar veel wed- strijdtochten, maar die waren Meestal niet langer dan zo'n 75 kilometer. Zijn lotgenoot Adri Teunisse, een echte baanrij- der, reed zelfs in wedstrijd verband nooit meer dan drie oiometer. „Tsja, het zal een hele zware tocht worden, ze ker als het flink gaat waaien. Jk denk dat we ons moeten richten op uitrijden en ons geen illusies hoeven te maken over een rappe tijd", aldus Jo han van de Corput. 'Puristen' in de Elfstedenbe- veging hopen juist dat het gaat waaien en sneeuwen en dat het vandaag bitter koud ral worden. In die omstandig heden zal de helft Stavoren niet eens halen. „Dan krijgen 've weer een echte Elfsteden- eht, niet zo'n verededelde artocht als vorig jaar", luidt Pun argumentatie. Lang niet alle deelnemers zijn het daar mee overigens eens. De Oos- Mhoutse sportwethouder Piet chriek bijvoorbeeld, die sa- hen met twee broers aan de Van onze sportredactie LEEUWARDEN - Het vrij willigerskorps van de EHBO in Friesland maakt zich op voor een ongetwijfeld slo pende dag. Zeker nu weerpro- feten temparaturen voospeilen die dicht bij 20 graden vorst liggen, is de taxatie van coör dinatrice Aaf Huisman dat - anders dan vorig jaar - van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat op uitgebreide schaal een beroep zal worden gedaan op de in totaal vijfhonderd EHBO-ers. Aaf Huisman: „Vorig jaar was het prachtig weer. De temparatuur lag zelfs boven nul. Dat zal nu anders zijn. Als alle prognoses inderdaad kloppen wordt het loodzwaar. Vorig jaar bleef onze bijdrage beperkt tot hier en daar het behandelen van een schram metje. We houden nu echter rekening met heel wat ernsti ger zaken". Bevriezingsverschij nselen. Vooral daar is de ploeg van Aaf Huisman bevreesd voor. „Veel zal afhangen van de ma nier waarop de deelnemers zichzelf verzorgen", meent ze. „Schone, goed afgedroogde voeten, het lijkt allemaal als vanzelfsprekend, maar de praktijk leert dat het goed wassen van de voet er nog wel eens bij inschiet wanneer mensen vroeg uit de veren moeten. Tijdens zo'n Elfste dentocht kan dat funest zijn". De EHBO is op het ergste voorbereid. Onderweg langs de route zijn maar liefst 65 posten gestationeerd. Elke post bestaat minimaal uit een arts, een portofonist voor eventuele calamiteiten en vier EHBO-ers, die regelmatig worden afgelost. Huisman: „Alle posten heb ben een basispakket voorzie ningen. Naast de pleisters en het verband ligt dit keer sterk de nadruk op voorzieningen die kunnen helpen bij het be strijden van bevriezingsver schijnselen. Zalf en infrarode lampen, dat vooral zal veel leed moeten voorkomen". Ondanks die voorzorgs maatregelen gelooft Aaf Huis man niet dat de veertiende editie van de Elfstedentocht pas woensdag middernacht zoals het plan is, wordt afge blazen. Nogmaals: „Veel zal afhangen van het weer", zegt ze. „Als het inderdaad stevig vriest en als daar dan ook nog eens een fors windje overheen komt, dan wordt het gekken werk. Geloof me, in dat geval valt al ver voor middernacht het doek. Je mag geen onver antwoorde risico's nemen. Vandaar ook dat met het or ganisatiecomité is afgespro ken dat wij de zaak onderweg nauwlettend in de gaten hou den. Zodra het echt te gek wordt zullen wij advisero te stoppen". Meer dan adviseren ka: de EHBO niet. „Dat geldt x>l< voor individuele gevalln", weet Aaf Huisman. „Je 01) verwachten dat elk mens e» gezonde dosis verstand heft Vorig jaar is echter al gelï- ken dat sommige deelnemes echt zo bezeten zijn dat ij koste wat het kost will- doorgaan. Je kunt die mens: moeilijk verbieden verder gaan. Dat is tenslotte iede eigen verantwoordelijkhei Daarom hoop ik ook van hart dat elke deelnemer zo verstan dig is niet verder te gaan dal] zijn of haar grens. Anders gf beuren er ongelukken". Vsle ,E OLYMPISCH kampioene P de marathon, Joan Samuel- on-Benoit, is in Indianapolis tgeroepen tot de beste Arae- ^aanse sporter van het jaar De 28-jarige Benoit kreeg arvoor de Sullivan Award feeikt. In de 56 jarige ge- 'tedenis van de verkiezing is V*n Benoit de zevende °uw, die de trofee kreeg. i?rder de tie» sportlieden, T l°t de kandidaten behoor- LlH,Waren ook de wereldre- E. "houder hinkstapspringen llv Banks- drievoudig jmPisch kampioene Valerie l„ic2rHooks en zwemmer ~att Biondi.

de Stem | 1986 | | pagina 6