Raadsels rond arrestatie maffia-'paus' Strandvissen 21ffiT/M2l raans noord< van/opsta nergens krijg je s zo'n complete kijk oo op wonen de nationale w00nmanifes1atie Dr. RUDIGER REINHARD OVER VERKENNING KOMEET VAN HALLEY: AHOY'/ROTTERDAM GRONDWE: AMSTERDAM, Amsterdam blij] WOENSDAG 26 FEBRUAR11986 EXTRA OP WOENSDAG= WOENSDAG 26 FEBRUAR Herman Fanfeen Vrouwonvriendelijk Piratenzenders PAPIER VOOR UW PENJ vraagde bedrij T11 PAGINA 4 Door Piet Smolders OVER MINDER dan een maand zal hij doen wat nog nie mand voor hem ge daan heeft: door de luchte haardos van een komeet strijken. Dat uitzonderlijke perspectief lijkt hem te interesseren maar niet op te winden. Hij hoeft nauwelijks zijn best te doen een nuchtere we tenschapper te blijven. Dichterlijke beeldspraak is hem vreemd: hij formu leert zorgvuldig, logisch en bescheiden. Romantiserend taalgebruik laat hij liever over aan geestdriftig ra kende ruimteschrijvers. Dr. Rudiger Reinhard van ESA (43), zetelend in het ES- TEC-ruimtevaartcentrum in Noord wijk, voert de meute aan die de komeet van Halley op de hielen zit. Zelf noemt hij zich Project Scientist, de man die na mens Europa's ruimtevaart organisatie de wetenschap pelijke verkenning van de 'haar-ster' leidt. Dat is niet niks. In de nacht van 13 op 14 maart aanstaande zal het verlengstuk van zijn mense lijke zintuigen, de komeet verkenner Giotto, de komeet vluchtig maar met veel ge voel beroeren. En voor het eerst zullen huiskamers overal ter wereld met zo'n hemselse afgezant zijn ver bonden. Het wordt een nacht die misschien herinneringen zal oproepen aan de eerste landing van mensen op de maan. Rudiger Reinhard, Duit ser, maar uitzonderlijk goed Engels sprekend („Praten over de komeet gaat me be ter in het Engels af, omdat de hele wetenschappelij ke terminologie Engels is") is tien jaar in dienst van ESA. Twee jaar lang nam hij op zijn gemak zijn wetenschap pelijke aanloop binnen de Europese ruimtevaartorga nisatie en toen werd hij door zijn baas „op een project ge zet". Dat project bleek de verkenning van de komeet van Halley te zijn. Reinhard: „Ik wist niet veel van kometen toen, maar nu natuurlijk heel wat meer. Ik het Giotto-project vindt je overigens weinig klas sieke komeetspecialisten. Dat zijn immers mensen die gewend zijn het heelal vanaf de aarde te bekijken. Wat wij nodig hebben is kennis over wat er ter plekke in de ruimte gebeurt. Kennis van al dan niet elektrisch gela den deeltjes in de ruimte, 'Een piepklein stofje kan de pret bederven9 Dr. Rudiger Reinhard, van ESA: ...ideeën over komeet tamelijk afgerond... - foto estec kennis van kosmische stra len. Daar ben ik indertijd op afgestudeerd. En ik kom nu weer heel wat van mijn oud collega's tegen." Europa's komeetverken ner Giotti is nu 100 miljoen kilometer van de aarde en hij nadert de komeet met rasse schreden. Tot nu toe heeft de elektronische afge zant geen problemen gege ven. Alle instrumenten wer ken. Afgezien van een en kele kleine storing gedt dat ook voor de -twee Russische en Japanse verkenners die naar 'Halley' onderweg zijn en die de staartster op een veel grotere afstand zullen passeren dan de Goitto. Giotto zal echt door de gas- en-stof-kop van de komeet vliegen en vlak langs de kleine kern daarbinnen pas seren, in elk geval op minder dan 500 kilometer. Wat hoopt Reinhard daarvan te leren? „Wel, dit is de eerste keer dat we een komeet van dichtbij ontmoeten. Wij ho pen eerst en vooral alles aan de weet te komen over gela den en ongeladen deeltjes in de omgeving van de kern en over de stof daar. En na tuurlijk hopen we voor het eerst gedetailleerde kleu renbeelden te krijgen van de kern die hooguit een kilome ter of zes in doorsnee is." Addertjes Alles mag dan goed wer ken, er loeren nog slinkse addertjes onder het kosmi sche gras. Als Reinhard zich op dit moment zorgen maakt dan is het over de mogelijk heid dat een piepklein stof deeltje dat met een vaart van 70 kilometer per seconde op het ruimtevaartuig knalt, de Giotto net genoeg uit ba lans brengt om de antenne de aarde te doen missen. En dan kan de Giotto ons nog meer vertellen, maar we zullen er niets van weten. Reinhard: „De antenne bundel is erg nauw, iets van een graad, dus als de an tenne maar een graad uit de richting raakt is het prak tisch gesproken 'einde mis sie'. Maar als onze ver onder - stellingenn voor wat betreft de stofdeeltjes in de omge ving van Halley juist zijn, is de kans dat zoiets onfortuin lijks gebeurt hooguit vijf tot tien procent." Natuurlijk is er in prin cipe een mogelijkheid het toestel na zo'n dreun bij te richten, maar daar is een voudig de tijd niet voor tij dens de passage. Want het duurt acht minuten voor je door hebt dat er ginds wat fout is gedaan (zo lang doen de signalen er over) en dan kost het ook nog minstens acht minuten voor er een correctie-commando is te ruggestuurd." Samenwerking Rudiger Reinhard zit als vertegenwoordiger van ESA in de internationale organi satie die de verkenning van de befaamde komeet coördi neert. Hij praat met de top mannen van Japan, Rusland en Amerika. Reinhard: „De samenwerking is werkelijk fantastisch. Iedereen pro beert iedereen te helpen. Ons contact met de Russen is wat intensiever, eenvou dig omdat hun instrumenten en de onze wat meer op el kaar lijken. Zeven en vier dagen eerder dan Giotto zul len de Russische Vega 1 en - 2 de komeet passeren op 10.000 en 3.000 kilometer af stand. De Russen zullen de informatie (waaronder ook beelden) snel doorspelen, zo dat Giotto nog wat kan wor den bijgestuurd en optimaal voorbereid is op zijn rake- lingse bliksembezoek. Zijn de experimenten die Russen en Westeuropeanen uitvoeren onderling op el kaar afgestemd? Reinhard: „We hadden vanaf het begin van ons pro ject contact met de Russi sche projectleider Roal Sag- dejev. Ik ontmoette hem voor het eerst in 1979, een jaar voor het Giotto-project werd goedgekeurd. En hij vertelde mij alles over hun missie, ik over ons project. Maar het was niet van 'jij doet doet experiment en wij doen in plaats daarvan een ander'. De Russen hebben een volkomen gestabiliseerd toestel, onze Giotto draait om zijn lengte-as. Daardoor heb je al automatisch ver schillen. Een aantal natuur kundige experimenten van ons is beter dan die van de Russen, zij hebben een beter en stabieler cameraplat form. De Russen vliegen op grotere afstand voorbij en kunnen hun Vega (die van een bestaand type is) minder goed tegen stofinslag be schermen dan wij dat bij Giotto kunnen." Dat is een verhaal op zich: het stofschild van Giotto. Een stofdeeltje van de ko meet, waarvan er een dozijn in een speldeknop zitten, is bij een inslagsnelheid van 70 kilometer per seconde ener gierijk genoeg om een acht centimeter dik pantser te doorboren. Natuurlijk kon men Giotto niet zo'n zware bumper meegeven. Maar dat hoeft ook niet: er is gekozen voor een dun buitenschild (dikte 1 mm) en een dito binnenschild aan de kant van de sonde die op de ko meet afstevent. Stofdeeltjes zullen het buitenste schild zonder meer doorboren, maar door die eerste klap zo verstoven worden, dat het tweede schild, op 25 cm daarachter, intact blijft en daarmee de sonde. Kometen bestaan groten deels uit materiaal dat uit de kleine kern is verdampt door de nabije zon. Ver wacht Reinhard in die 'mis tige' omgeving veel te zien? „Ik denk dat het zicht op de kern niet zo slecht zal zijn. Ik denk dat we zullen kunnen zien dat bepaalde gebieden op de kern meer stof loslaten dan andere. En je zult misschien ook duide lijk zien dat op bepaalde plaatsen meer ijs aan het oppervlak zit en op andere meer donker stof. In ieder geval is het voor het eerst dat we een komeetkern zul len zien." Verrassingen Wat is voor u het meest opwindende aan deze mis sie? Reinhard: „Wel, er zijn twee dingen: ten eerste zien dat alles werkt zoals we het gepland hebben en vervol gens nog enkele plezierige verassingen beleven die we niet voorzien hebben." Tot slot de hamvraag: bent u meer geïnteresseerd als manager die graag ziet dat alles goed verloopt of als wetenschapper die meer te weten wil komen over ko meten? Reinhard lacht wat verle gen: „Dat is een goeie.Om je een eerlijk antwoord te geven: mijn ideeën over wat we gaan zien zijn vrij afge rond. Dus ben ik eigenlijk meer geïnteresseerd als ma nager van een groot project, die graag ziet dat het alle maal lukt." De man die straks, zij het op afstand, de komeet mag beroeren blijft een nuchter mens. Van onze correspondent ROME - De Italiaanse politie blijft uithalen naar de Siciliaanse maffia. Na de arrestatie van Michele Gre co, de 'paus' van de mafia, donderdag, is in het afgelo pen weekend nog een mafia-kopstuk gepakt. Het is Salvatore Pillera, de beruchtste en gevaarlijkste ma- fiaboef van oost Sicilië. Met zijn 32 levensjaren commandeert Pillera al 300 'killers', uitvoerders van bero vingen, moorden en wat dies meer zij. Piljera werd met zijn naaste medewerkers en lijf wachten 'verrast' in een res taurant in een dorp bij Milaan. Pillera gaat door voor de tweede man van de Catanese maffia, achter Nitto Santapa- ola, de 'boss' die in 1982 carabi- nieri-generaal Dalla Chiesa liet vermoorden. Ook al is Salvatore Pillera een belangrijk man in de hiër archie van de Siciliaanse mis daad, zijn arrestatie is lang niet zo bijzonder als die van Michele Greco, eerder vorige week. Met de arrestatie van Greco heeft de maffia een ge duchte klap moeten incasse ren, in organisatorisch maar ook psychologisch opzicht. De maffia-code van de omerta, de zwijgplicht, was al doorbro ken door de 'bekentenissen' van Tommaso Buscetta, Sal vatore Contorno en 28 lagere maffia-goden. Maar Greco's arrestatie brak nog een fundamentele maffia-regel, die van de 'im- prendibilita', de ongrijpbaar heid. Vier jaar lang was hij voor de autoriteiten ongrijp baar, terwijl hij zich - zo is ge bleken- toch maar op enkele kilometers van zijn huis moet hebben bevonden. Michele Greco, de hoogste leider van de maffia, werd in zijn kraag gepakt als de eerste de beste inbreker. Over deze arrestatie van Michele Greco, de 'ongrijpba re' maffia-'paus', doen ver schillende theorieën opgeld. De arrestatie zou niet, of niet alléén, aan de doeltreffend heid van de politie te danken zijn, maar vooral aan onver wachte steun vanuit de maf fia-gelederen zelf. Greco zou verraden zijn door zijn eigen mensen. De autoriteiten ontkennen niet door de maffia een handje geholpen te zijn. Maar ze wij zen ook op de eigen verdien sten van hun eigen speurwerk. De tip die de schuilplaats van Greco aanwees zou slechts be vestigd hebben wat de politie zelf al had ontdektHet zelfde beweren de autoriteiten met betrekking tot het mon sterproces tegen de maffia. Er bestaan twee verraad theorieën. Michele Greco, 'paus' van de maffia, zou vol gens de machtige Ameri kaanse partners in de 'Cosa Nostra', zijn langste tijd gehad hebben en plaats hebben moe ten maken voor een ander. Een telefoontje aan iemand wiens telefoon door de politie werd afgeluisterd of een telefoontje aan de politie zelf zou het pro bleem 'Greco' hebben opgelost. Greco zou het volgens zijn 'vrienden' in New York niet goed hebben gedaan. Hij heeft te veel bloed, en vooral te veel 'belangrijk' bloed (dat van po litieofficieren, politici en rech ters) in de straten van Pa lermo doen vloeien. Daarmee heeft hij de staat wakker ge maakt en vervolgens enorme anti-maffiakrachten ontke- Maffia-paus Michele Greco zou verraden zijn door eigen mensen. -fotoepa tend. De handel (in drugs, waar het in de 'moderne' maf fia om begonnen is) heeft daar sterk onder geleden, te sterk. Een andere verraad-theorie luidt dat 'paus' Greco door zijn belangrijkste 'kardinalen' die nog op vrije voeten zijn, Ber nardo Provenzano en Salva tore Riina, naar de kroon is gestoken en uiteindelijk opzij is geschoven. Ook in dit geval heeft een simpel telefoontje een eind gemaakt aan Greco's ongrij pbaarheid. Als de politie bij Greco's ar restatie hulp van zijn 'vrien den' heeft gehad, hoeft dit de overheid niet van alle eer te beroven. De Italiaanse staat lijkt het probleem van de maf fia nu eindelijk serieus aan te pakken, voor de eerste keer sinds het fascisme. De (moge lijke) assistentie van de maffia zelf bewijst alleen dat de nieuwe politiek van de over heid succes heeft. Overigens zal Michele Gre co, die de belangrijkste ver dachte is in het maffia-proces, pas in de rechtszaal zijn op wachting maken wanneer de verhoren beginnen, over en kele weken. Van Greco (zo heeft zijn advocaat bekend ge maakt) hoeven geen onthul lingen of bekentenissen te worden verwacht. Hij houdt vol de maffia slechts te ken nen uit de krant en van de tv. Hij beleeft veel plezier aan de 'paus'-verhalen die er over hem verteld worden. „Ik een paus? Ik ben niet te vergelij ken met de pausen, wat intel ligentie, cultuur en geloofsleer betreft. Maar gaat het om de diepte van mijn geloof, dan voel ik me zelfs aan hen supe rieur". Door Rien van Nunen WORDT s trandvissen weer even populair als voor de hausse in het bootvissen met kleine botend Die vraag stel len sportvissers regelmatig. De grote hausse in het boot- vissen lijkt immers wat over. Niet dat het vissen zovéél minder zou zijn (dat natuur lijk ook wel) dan een aantal jaren terug, maar veel bootjesbezitters vinden hun hobby wel erg in de papieren lopen. Zozeer zelfs dat men in advertenties regelmatig aanbiedingen kan aantref fen, in hengelsportbladen e.d. Vreemd is dat niet, want men moet al aardig wat van het water afweten om er suc cesvol en veilig op uit de voeten te kunnen, laat staan er dan nog (veel) vis te van gen. Vis vangen wordt bij bootjesbezitters steeds meer een dwingende zaak. Immers daarvoor schafte men zich toch een bootje aan Het zijn dan ook de wagers die in dit geval winnen. Nachtelijke tochten, weer of geen weer, ver weg, dat heeft menigeen er voor over om toch maar vis te kunne vangen. De kosten daarvc lopen echter nogal op. E„ beetje boot kost minstens 10.000,- met het meest noodzakelijke aan boord. Een veelvoud daarvan is niet ongewoon. Daar de visvang sten de laatste jaren flink achteruit hollen (met name de kabeljauw, paling en schol) wordt het vissen met een eigen bootje minder ren dabel. Strandvissers kennen dat soort problemen niet. Het enige dat strandvissers wa gen, is wat te diep met het waadpak de zee in lopen. Niet zo lang geleden kwamen de beste kabeljauwvangsten van het strand. Ook voor schol, bot en paling moest men op het strand of de dijk wezen. Is dat zo erg veran derd Er is zonder meer minder vis. Veel stekken in Zeeland zijn voor sportvissers verpest door de Deltawerken. De be reikbaarheid van strand- en dijkstekken is er de laatste jaren zeker niet op verbeterd, zelfs flink achteruitgegaan. Kan men dan vanaf de dijk en het strand geen vis meer vangen? Jazeker wel, als men maar moeite wil doen de goede stekken op te zoeken! Want dat laatste ontbreekt steeds meer. Veel sportvissers bewandelen platgetreden paden. Men vist waar een ander vist, of op plaatsen waar men vorige week(!) van horen zeggen zo goed heeft gevangen. Wie neemt nog de moeite een recent bijge werkte dieptekaart te bestu déren of een stuk strand op te zoeken waar een nieuwe mui ontstond? Sportvissers zijn vaak bang. Nee niet in donker, want dan moet men in de winter maar eens de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden- kust bezoeken op vrijdag avonden. Dan staan ze er die sportvissers. Sportvissers zijn bang om niets te vangen. Het materiaal, de reiskosten en de penningen die worden neergeteld voor zeeaas, dra gen daartoe bij. Vaak is vis sen niet alleen maar ont spanning, er moet nog wor den gevangen ook! Gaan vis sen en niets vangen, houden slechts de heel fanatieken vol en dan nog slechts bij visse- rijtjes die weinig of geen geld. kosten. Vissen is daar mee ook voor sportvissers (voornamelijk zeevissers) een beetje bisnis geworden. En dat is jammer. Toch is er viswater genoeg en zijn er mogelijkheden te over. De Zeeuwse dijken le veren bij tijd en ivijle nog evenveel bot op als vroeger. Met de geep gaat het in het voorjaar nog ieder jaar pri ma, al lijkt het alsof er min der geepvissers zijn dan voor enkele jaren terug. Is geep- vissen te moeilijk voor de 'verwende' sportvisser? Geepvissen is wel wat min der makkelijk dan het vissen op platvis, maar zeker niet moeilijk. Wel vraagt geep vissen om het zoeken naar goede stekken en het hante ren van licht materiaal. Schar, bot en schol kunnen soms in even grote aantallen van het strand worden ge plukt als bij het vissen van uit de boot. Toch daalde het aantal kantvissers, sportvis sers die met grote regelmaat vanaf de kant vissen, de laat ste jaren. De indruk bestaat dat een groot deel daarvan (wellicht tijdelijk) zijn over gestapt naar het nissen op de kleine boot. Ook de grote sportvisserij, Scheveningen, IJmuiden enz. kent een rede lijke belangstelling, dat ter wijl de vangsten de laatste jaren allerminst goed waren. De klantenkring van de schippers op het Wad en de Oosterschelde groeit zeker niet, integendeel, men ver liest klanten. De mindere vangsten zijn daar de oor zaak van, soms ook het ge brek aan goede accommoda tie (Wad). Al zijn voorspel lingen moeilijk te maken, het ziet er naar uit dat op het moment dat de rust in de Delta is weergekeerd het aantal sportvissers dat vanaf dijk of strand vist wel weer toe zal nemen. Daar zullen de gestegen aaskosten wellicht nog roet in het eten kunnen gooien, maar vissen vanaf het strand of dijk blijft aan trekkelijk genoeg. Men is er immers veel vrijer dan bij het bootvissen, de kosten zijn belangrijk lager en vangen kan men er, als men de stek ken weet, prima Ochtend bij de kleu terschool. Ongedul dig staat een van de moeders die haar kroost net - heeft afgeleverd nog_ - even op de stoep te wachten. Ze wil niet naar huis voor 100 ze haar ei kwijt is. „Ik wilde nog even blijven tot U er was. Mijn man en ik hebben gisteravond een landgenoot van bewonderd. Herman Fanfeen. Het was fantastisch, einzigartig. Wij hebben zelden zo genoten." Pas op, het wordt nog erger. Dr. N. is ambtenaar van het mi nisterie van Volksgezondheid en een goede vriend van ons. Hij heeft drie passies: treinen, lang laufen en Herrian Fanfeen, zo als zijn naam in correct Duits wordt uitgesproken. N. is veel op reis en tijdens die urenlange treinreizen tussen Bonn en Ber lijn, Hamburg en München, zit hij met zijn walkman op naar Herman Fanfeen te luisteren. Als N. over de stem van Fan feen praat, is de typisch Duitse gereserveerdheid voor korte tijd naar de wachtkamer verbannen. Herman van Veen, dat had U al begrepen, was in Bonn. We zijn er heen geweest, met N. en zijn vrouw en nog enkele vrien den. Terwijl ik nog ernstige twij fels had of een dergelijk beslag van Fanfeen op mijn vrije tijd viel verantwoord was, maakte N. aan alle discussie een einde door alvast gewoon kaartjes te kopen. Dat ik als Nederlander Fanfeen nog nooit had gezien moet hem zijn voorgekomen als een soort godslastering die hem het recht gaf geheel naar eigen bevinden te handelen. Er was heel veel jong volk in de Beethovenhalle. Studenten in slobbertruien voor wie 35 mark entree een rib uit het toch al ma gere lijf moet zijn. De drie avon den waren geheel uitverkocht, uiteraard. Fanfeen had zijn mond nog niet open gedaan voor een nieuw lied of het pu bliek, dat al zijn teksten van voor naar achter en van achter naar voor kende, overlaadde hem met applaus. Fanfeen moest voor drie, vier toegiften terugkomen en N. en onze an dere Duitse vrienden klapten zich de handen blauw. Daarna bij ons thuis nog wat nagepraat, het was tenslotte een Neder landse avond. Wat is het geheim van het on gelooflijk succes van Fanfeen in Duitsland? Een weekblad als Die Zeit, toch een van de meesil serieuze periodieken die er in drl land worden uitgegeven, verg! lijkt Fanfeen's sprookje van 'DiJ Ente Quack' doodserieus mei Prokoffiefs onsterfelijke 'Pel! en de Wolf. Wat zien en horen die Duii.l sers wat wij niet zien en horen! Allereerst zijn ze zeer onder dj indruk dat zo'n eenling een helj avond weet te vullen. De Ont| Door Gerard Kessels Man-Show die in Nederlanl traditie heeft, bestaat hier niel Een Duitse artiest die niet eel hoop voetvolk om zich heel heeft wordt doodnerveus. Mail goed, dat verklaart nog ruil Fanfeen's succes. Freek Jonge ging hier immers af een gieter en ook anderen zijl op hun bek gegaan. Ik denk dil het gewoon komt omdat Far feen een onverbeterlijke roman! ticus is en dat garandeert een dil recte lijn naar de woelingen vanl de Duitse ziel. Als Fanfeen op! een houtblok zit te mijmert;! over de hersens van een brom| vlieg, die veel briljanter in i kaar zitten dan de beste comptl ter, dan denk ik: oggot, ik woil dat hij maar weer ging zingen! Maar voor de Duitsers zijn 'Spielereien' diepzinnighedeil van de eerste orde. Freek dil Jonge is hier voor binnenland! gebruik te bot, te hard, te brei taal. Fanfeen is net zacht noeg. De volgende dag de plaatst! lijke krant, de 'General Anzeil ger', snel even opgeslagen, D:| kop: „De clown die alles kan"! zegt al genoeg. Drie kolommei gejuich. Recensente Marie-Lui J Maintz verzucht in de laatst! zin: „Alles is zo formidabel, er geen vraag meer overblijft." I Wat moet ik als Nederlandc! in Bonn hier nou nog zitten «I zeuren? Ik geef me over. Haul stikke goed die Fanfeen! FilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIII;. IN De Stem van maandag 3 februari j.l. stond een ver slag van de openingsbijeen komst van de CDA-verkie- zingscampagne te Slagha ren. De teneur in de bericht geving met name de vrou wonvriendelijke passage waarin staat dat de meisjes vooral geselecteerd lijken op uiterlijk en oppervlakkig heid en de toevoegingen bij de vermelding van gasten op het congres getuigen eerder van een grote vooringeno menheid dan van een cor recte verslaglegging. Breda, L. van Raalte-Verhoeff namens het CDA Vrouwenberaad NAAR aanleiding van het stoppen van de piratenzen ders vanuit België, wil ik toch mijn mening even kwijt. Ik wist niet dat Dag blad De Stem zo hatelijk kan doen. Laat die zenders toch. Ze doen niemand kwaad, zijn niemand tot last en brengen de beste muziek. espe*' 00^ \oP~l Als we het van Radio 1, 2,3,1 4, 5 moeten hebben zijn wel zo uitgeluisterd. Maar gezel-1 lige muziek mag niet vanl Dagblad De Stem. Ik snapl niet dat zo'n krant zo'n in-[ vloed kan hebben op politiek! in 'n ander land. Maar als del mensen het elkaar in dezel tijd moeilijk kunnen maken,I zullen ze het niet laten. 'Ver-1 beter de wereld en begin bij I jezelf', en jullie met je krant. I 'n Beetje respect voor elkaarl en de piratenzenders zijn weer te horen. Breda, J. Schillemans, een trouwe piratenluis teraar (ADVERTENTIE) i i i i I i Meer dan 200 presentaties met de nieuwste woonideeën, badkamers, keukens, open haarden etc. van Franse topmerken. Allemaal instappen voor een spekta- culaire rit langs het wonen van de toekomst. •Jongeren tonen eigen visie op betaal baarwonen. Park Plaza. Gezellig tuinterras. Met o.a. een pizzeria. I GEWIJZIGDE OPENINGSTIJDEN: I 11.00-22.00 UUR, ZA. ZO. 11.00-17.00 UUR- i i i i i i Eind EEN HAAG/PARA- IVARIBO (ANP) - De Nïderlandse regering verwelkomt de aan- londiging van de Suri- i| iuam.se legerleider Desi Bouterse dat de ioodtoestand in Suri- lame vanaf gisteren is t- tpgeheven. Bouterse naakte deze stap naandagavond in Pa ramaribo bekend in een toespraak ter gele genheid van de zesde verjaardag van de mi litaire staatsgreep op 25 februari 1980. De noodtoestand werd door de militairen afgekon digd in augustus 1980. Be paalde andere onderdelen van het decreet, waarmee de noodtoestand werd inge steld, blijven echter van kracht. Zo blijven grondwet en parlement opgeschort. Het opheffen van de nood toestand houdt onder andere in dtt het in hechtenis ne- TEHBtAN (RTR) - Iran heeft dinsdag bekendge- maalt dat het maandag- avonl op het noord westelijk front in de Golfeorlog een nieuw of- tensfcf heeft ingezet. „fïCTcht wordt dat de Iraatie troepen zich vast in hun stellingen hebben ge- nested", aldus het nationale persagentschap IRNA. Hd offensief is ingezet ten nooitoosten van Sulmaniyah in dj Iraakse provincie Kur- distti, een gebied op een 150- tal Klometer ten oosten van de grot Iraakse olievelden in Kirluk. Iaanse troepen hebben op 9 febluari een groot offensief ontetend op het schiereiland Fat in het zuiden van Irak en dipomaten hadden een nieuw offnsief voorspeld om de Iriakse defensie vanuit het zeden af te tappen. President Ali Chamenei hëft intussen de waarschu- vjng geuit dat Iran wel eens hslag zou kunnen leggen op de I ge{J sch en sch strl oklf Iraj Ira diel va| hal val IraT kal bie" he| Iré nid beij ten ein gel! he| ov| st Ir;| AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak - heeft düsdag de dalingen van de voor- het! gaande (ag voortgezet. Tegen het mid- All daguur pieken slechts enkele fondsen mij zich aarldeze algemene lijn te hebben naJ kunnen onttrekken. Zo was Konink- ƒ2'! lijke Olë toen ƒ2 beter op ƒ172,20 en ƒ23 Fokker (ertig cent hoger op ƒ83,30, ter- ƒ23 wijl VN? en HBG onveranderde note- go<l ringen lfeten zien. Pol Zei Verd(r toonden alle grote fondsen slal dalingen vaak zelfs van enkele gul- de dens. lioogovens zakte ƒ3,30 naar la^ ƒ80,50, Ihilever ƒ6,50 naar ƒ355 en Phi- hps ƒ1,21 naar ƒ60,40. Akzo verloor ƒ1,60 op ƒ158,1) en KLM ƒ2,20 op 56,80. In financiële sector stonden vooral ie banken onder druk. ABN moest prijsgeven op ƒ537, Amro ƒ3,20 op f99 d Middenstandsbank ƒ3 op ƒ202. Else viel werd ƒ3 goedkoper op ƒ155, NedlloÜ ƒ4 op 174,50 en Ahold ƒ2,40 op ƒ70,1). Heineken bleek bijna ƒ3 min der w£rd op ƒ213,10. Wessanen ƒ5 op ƒ240 erlGist-brocades ƒ3,50 op 251. Defobligatiemarkt was prijshou dend jestemd. Mees Hope heeft in- tusserjde uitgiftekoers voor haar 6,25 Proceft lening vastgesteld op 100 pro cent. J>e lening heeft een looptijd van yier jjar, welke korte termijn mogelijk Setorden door de liberalisatie van de k^itaalmarkt begin dit jaar. BSBEEH3 -/ antonius d antonius *L congr. o.l.v. M- daniel f gasthuis f* gasthuis gasthuis gasthuis hooghuys hrot.z.hs gPTOt-Z-hs Wot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) Us-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4