Wintergroente door vorst6 onbetaalbaar' Barre tocht verwacht rüttchen iJ VS en EG erkennen nieuwe regering DIKE PEN EXTRA BEZUINIGINGEN DIT JAAR U DOLLAR ZAKT VERDER Olielanden in Afrika vormen eigen OPEC Wie wordt vandaag De Held van Nederland? Merijntje Ontslagen CPC geweigerd Blote billen voor Engelse koningin rüttchen ook sterk in gebruikte bestel- en vrachtwagens kom kijken bij: Benzineprijs morgen drie cent omlaag DEN HAAG - Minister-president Lubbers houdt rekening met een halvering van de in komsten uit het aardgas door de daling van de olie op de wereldmarkt. Dit schrijft de premier in een brief aan de Tweede Kamer. Belgische kok vergiftigde zeven bejaarden SHULTZ ZWAAIT AQUINO ALLE LOF TOE WOENSDAG 26 FEBRUAR11986 Raadsels rond vangst 'maffia-paus' Beurzenplan nadelig voor thuiswoner Keith Richards en zijn boze reputatie I 14 DAGEN GRATIS DE STEM wde 4in1 krant tets te koon ce bieden? Met een ..kleintje"' In De Stem heeft u absoluut hot moeste succes Immers veto tienduizenden Stemlezors/loze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes"-rubiiek ..Te koop aangeboden" DE STEM 26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.10 Van een onzer verslaggevers gBEDA - Wie vandaag de dag ireh heeft in een bord boere- l(0ol met worst, of lekkerder nog, met worst en spek, komt juur uit. Boerekool is een van die typische wintergroenten die door de aanhoudende vorst peperduur is geworden. Ook spruiten en prei zijn 'onbe taalbaar'. Voor een kilo sprui ten betaalt de consument op dit moment al gauw zes gul- jen, tegen normaal een rijks daalder. Prei is wel drie keer to duur. Door de vorst is de aanvoer van deze produkten op de groente-veilingen drastisch teruggelopen. In Barendrecht bijvoorbeeld, Nederlands grootste veiling van tuin- bouwprodukten, werd giste ren maar 50 ton spruiten aan gevoerd. Normaal voor deze tijd van het jaar is een aan voer van 300 ton. Navenant daalt de omzet van dit soort produkten bij de groenteboer. „De consument eet wat vaker witlof. Dat is namelijk niet duurder geworden. Of men neemt iets uit de diepvries", aldus secretaris M. Korevaar van de beroepsorganisatie voor de detailhandel in Aard appelen, Groenten en Fruit. Behalve witlof zijn ook rode en witte kool niet duurder dan normaal. 1 Voorzo'n factor als het weer, in dit geval dus de vorst, gaat vrijwel altijd het gezegde 'de een z'n dood, is de ander z'n brood op', meent de heer Kore vaar. Adjunct-directeur M. Claes van de Bredase RBT- veiling vindt dat ook. „Groen teboeren zetten minder om, maar daar staat tegenover dat bedrijven die gespecialiseerd zijn in diepvriesprodukten, meer verkopen", licht Claes toe. En eigenlijk geldt dat ook een beetje voor producent en consument. Tuinders die hun prei produkt op het land staat te verpieteren. „Het risico van de vrije ondernemer", noemt Claes dat. En de consument? Tegen over de dure wintergroenten, staat dat sla en komkommers relatief goedkoop zijn. Dat komt, aldus Claes, omdat de export stagneert. En dat de export stagneert is ook weer een gevolg van de vorst. Om de groente tijdens het vervoer te beschermen tegen de kou moeten extra kosten worden gemaakt, waardoor export on aantrekkelijk is. Echt gedupeerd door de winter is de ambulante han del, de marktkoopman. „Er zijn er die niets tot vrijwel niets verkopen in deze we ken", zegt secretaris F. Zappeij van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Volgens hem blijven heel wat kooplui gewoon thuis, vooral mensen met bloemen -, plan- ten- en groentekramen. Zap peij: „Als ze het geluk gehad lebben dat ze afgelopen zomer goed hebben verdiend, kunnen ze maar het beste op vakantie gaan. 's Zomers heeft een marktkoopman daar immers geen tijd voor". 'Aardgasbaten gehalveerd' WELLINGTON (UPI) - Een dag nadat koningin Elizabeth van Engeland op Nieuw-Zeeland met eieren was bekogeld, heeft een weelderige Ma ori of oorspronkelijke be woner, hare majesteit zijn billen getoond. Het incident gebeurde op de vierde dag van het bezoek van negen dagen van de koningin aan Nieuw-Zeeland en het was het tweede in even zoveel dagen. Maandag gooiden twee vrouwen eieren naar de koningin en troffen haar, toen ze in Auckland, staande in een jeep, langs 42.000 kinde ren reed. Maandagavond be tuigde premier David Lange aan een officieel diner zijn leedwezen over het incident, dat hij een 'beschamend feit van grove onhoffelijkheid' noemde. Maar ondanks vergrote veiligheids maatregelen en inzet van nog eens 100 agenten, deed zich het nieuw, pijn lijk incident voor toen Elizabeth en haar man een bezoek brachten aan de provinciestad Napier op het Northern Island. Monique Stallaert uit Breda was gistermiddag nog vol goede moed dat ze een twee tal startkaarten voor de tocht zou kunnen bemachtigen. - foto s de stem/cor de boer ALGIERS (RTR) - De vier Afrikaanse lidstaten van de OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Lan den) zijn overeengekomen om een eigen tak van het oliekartel op te richten, de African Hydrocarbon As sociation. De ministers van olie van Algerije, Gabon en Nigeria en de ambassadeur van Libië zij n de afgelopen twee dagen in Algiers bijeengekomen om eerdere besprekingen in Lagos over de oprichting van een Afrikaanse associatie af te ronden. In de verklaring van dins dag noemen de vier landen een Afrikaanse tak van de OPEC noodzakelijk 'om de samen werking tussen de Afrikaanse (ADVERTENTIE) bedrijfswagens 076-877850 Kou-klunen olieproducerende en -exporte rende landen van de grond te krijgen en te versterken'. Ze doen een dringend beroep op de andere olieproducerende landen in Afrika zich bij hen aan te sluiten en 'gezamenlijk verantwoordelijkheid te dra gen voor het weer stabiel ma ken van de oliemarkt'. Behalve Algerije, Libië, Ni geria en Gabon zijn in Afrika ook de niet bij de OPEC aan gesloten landen Angola, Ka meroen, Kongo, Egypte en Tu nesië actief op het gebied van de oliewinning. Gezamenlijk produceren de negen Afrikaanse landen vijf miljoen vaten (van 159 liter) per dag, elf procent van de to tale wereldproduktie buiten het Oostbiok. De totale pro- duktiecapaciteit van de negen landen is 7,5 miljoen vaten per dag. Daarmee is Afrika het op een na grootste winningsge- bied voor olie in de Derde We reld, na het gebied rond de Perzische Golf. ROTTERDAM (ANP) - De benzineprijs gaat donderdag opnieuw met drie cent omlaag. De gemiddelde prijzen aan de zelftankpomp worden dan 148 cent voor super- en 143 cent voor normale benzine. De huidige prijsverlaging wordt voornamelijk veroorzaakt door de dollarkoers, die dins dag tot rond de 2,55 gulden zakte. Afgelopen zaterdag werd de benzine ook al drie er r»É»H Ir r>rw=»r Van onze sportredactie LEEDWARDEN - Geen van de bestuursleden van de Vereniging de Friesche Elf Steden nam dinsdag middag het woord in de mond, maar de mogelijk heid op een ramptocht be staat vandaag. De weersverwachting voor woensdag belooft de vroege starters een tempera tuur van min twaalf tot min vijftien graden, dalend tot mogelijk min negentien op de plekken waar sneeuw ligt, zoals in de Zuidwes thoek. Chirurg Dirk Kramer, de medische specialist in het bestuur, vertelde bovendien dat door wind of eigen snel heid de temperatuur nog aanzienlijk kan dalen. „Het zou best wel eens net zo koud kunnen worden als in 1963, al heb ik daar persoonlijk geen ervaring mee gehad", zei hij. „Die extreem lage temperatuur is voor de deel nemers een groot gevaar. De kans op bevriezing van li chaamsdelen (neus, oren, kin, vingers, tenen) is groot. Een Stem-lezer bij de afhaalpost van startbewijzen in de Frieslandhal. De rijders kunnen de signa len van een dergelijk ver schijnsel zelf onderkennen. Het begin is een gevoel van tinteling, daarna van pijn, die niet verdwijnt en gevoel loosheid. De bevriezing aan de voeten wordt het slechtst opgemerkt, omdat die ook het moeilijkst te constateren is. Ik kan de deelnemers al leen maar aanraden: Wees bedacht op de mogelijkheid van bevriezing". „Alle rijders", voegde dok ter Kramer er aan toe, „krij gen een lijst met raadgevin gen mee. Ik moet iedereen adviseren zo snel mogelijk een EHBO-post op te zoeken wanneer er vrees voor be vriezing bestaat. De EHBO is er om hulp te verlenen, niet om mensen van het ijs te sturen. Maar ik moet ieder zeggen de adviezen van de EHBO-ers ter harte te ne men". Kramer raadt iedere rij der aan wat licht voedsel mee te nemen. Fruit, zoals sinaasappels, komt niet in aanmerking. „Dat bevriest toch." Var. onze Haagse redactie Het kabinet ontkomt er daarom waarschijnlijk niet aan een deel van de bezuinigingen die nodig zijn om die tegenvallers op te vangen nog dit jaar door te voe ren. De aardgasprijs is aan die van de olie gekoppeld. Voor zien was al dat de aardgasba ten minder zouden worden, maar door de sterke daling van de olieprijs dreigt er een enorm gat in de schatkist te worden geslagen. Lubbers heeft verleden maand het kabinet al een brief gestuurd waarin hij op deze effecten heeft gewezen. Hij gaf daarbij aan dat de lastenver lichting voor het bedrijfsleven stevig onder het mes moet worden om de gaten te dich ten. Daarnaast zal ook de overheid geld moeten opbren gen. De premier werd over de suggestie om de bedrijven aan te pakken flink aangevallen door de coalitiepartners. Lub bers houdt desondanks vast aan een verdeling van de last over overheid, burgers en be drijfsleven. De belangrijkste opdracht van de overheid noemt Lub bers om ondanks de tegenval ler, 'daling danwel geen stij ging van het financieringste kort' te bereiken. Daarbij moet de ontwikkeling van de econo mie en de koopkracht zoveel mogelijk gespaard blijven. Volgende week zal de BRUSSEL (ANP) - Een 29-ja- rige kok uit het Belgische Mol is dinsdag tot zeven maanden voorwaardelijke celstraf ver oordeeld, omdat hij zeven be jaarden uit het Vlaamse plaatsje Baien zwaar bedor ven voedsel had voorgezet. Volgens de rechtbank in Turnhout heeft de man zich schuldig gemaakt aan onop zettelijke doodslag. De bejaar den lieten allen het leven. De zaak deed zich voor in augustus 1984 bij een OCMW, een soort sociale dienst, die ook maaltijden verstrekt. Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse rege ring en de twaalf van de EG hebben gis teren de nieuwe Filippijnse regering van mevrouw Corazon Aquino erkend. De Amerikaanse erkenning volgde onmid dellijk nadat met president Marcos over eenstemming was bereikt dat hij zou af treden en zou uitwijken naar de Ameri kaanse luchtmachtbasis Clarke, vlakbij Manila. Minister van Buitenlandse Zaken George Shultz maakte het aftreden van Marcos bekend, nadat hij in alle vroegte met president Reagan over de situatie op de Filippijnen had gesproken. Shultz zei dat de wijziging van het bewind op de Fi lippijnen het gevolg was van 'een van de opmerkelijkste voorbeelden van demo cratische gezindheid in de moderne ge schiedenis'. Welke rol de VS hebben gespeeld ge durende de laatste wanhopige uren van Marcos' bewind is niet bekend. Wel staat vast dat de republikeinse senator Paul Laxalt - een persoonlijke vriend van pre sident Reagan - telefonische contacten met Marcos heeft onderhouden. Het staat intussen vrijwel vast dat Ferdinand Marcos en zijn familie zich toch naar de Verenigde Staten zullen be geven. Zij zullen volgens Shultz een eer volle behandeling krijgen omdat het 'oude vrienden en trouwe bondgenoten' zijn. Aangenomen wordt dat minstens een aantal belangrijke medewerkers van ex-president Marcos eveneens onderdak in de VS zullen krijgen. Uit de eerste re acties in Washington bleek dat vooral de komst van generaal Fabian Ver, die als de kwade genius van Marcos wordt be schouwd en die ook verantwoordelijk wordt gehouden voor de moord op oppo sitieleider Benigno Aquino, op grote be zwaren zal stuiten. De Filippijnse ex-president die eerst naar de Amerikaanse luchtmachtbasis Clark vluchtte is gisteravond laat ver trokken naar het Amerikaanse eiland Guam in de Stille Oceaan. Duizenden Fi- lippino's plunderden na Marcos' vertrek uit Manila het Malacanang-paleis. Ze trokken portretten van de verdreven dic tator en zijn vrouw Imelda van de muur en vertrapten ze, en vernielden allerlei andere symbolen van het 20 j aar oude be- wind-Marcos. Toen eenmaal bekend was dat Marcos de benen had genomen, waren de Filippi- no's niet te houden. Ze sleepten de prik keldraadversperringen rond het witte, in neo-koloniale stijl opgetrokken paleis weg en duwden de hekken omver. De circa 20 overgebleven wachtposten, ma riniers die zeiden te behoren tot de her vormingsbeweging binnen de strijd krachten, hielden niemand tegen. De Filippijnse ambassadeur in Neder land, Jose Plana, is al enkele dagen gele den afgetreden in verband met de toe stand in zijn land. Hij heeft zijn functie neergelegd omdat hij niet geïdentificeerd wenst te worden met het bewind-Marcos, dat op basis van geknoei met verkie- zingscijfers aan de machts is gebleven. De twaalf landen van de Europese Ge meenschap hebben Corazon Aquino gis teren ook erkend als president van de Fi lippijnen. Na afloop van het ministerieel overleg over coördinatie van het buiten lands beleid werd gisteravond in Den Haag een gemeenschappelijke verkla ring gepubliceerd, waarin gelukwensen worden gericht aan het adres van me vrouw Aquino 'die als president van de Filippijnen de zware verantwoordelijk heid zal hebben om de diepste verlangens van het Filippijnse volk te vervullen'. (Zie verder pagina 2: 'Ferdinand Marcos: kop pig tot het bittere einde', 'Filipptno's uitzinnig van vreugde: Hij is weg') Tweede Kamer over de brief van Lubbers een debat voeren. Op verzoek van PvdA-fractie- voorzitter Den Uyl zal de pre mier zijn brief komen toelich ten. De koers van de Ameri kaanse dollar is dinsdag ver der gedaald en het ..lijkt nog slechts een kwestie van dagen voor de grens van 2,50 gulden zal zijn bereikt. Belangrijkste oorzaak van de aanhoudende koersdaling is het gevoel bij valutahandelaren dat de Amerikaanse autoriteiten er geen problemen mee hebben de dollar nog verder in waarde te zien verminderen. Op de wisselmarkt in Am sterdam werd diasdag voor de dollar een officiële midden koers vastgesteld van 2,5500 gulden, ruim 3,5 cent minder dan de 2,5855 gulden van maandag. Óp de valutamarkt in New York was de dollar maandagavond al gedaald tot omstreeks 2,56 gulden. Tegen het slot van de handel in Am sterdam werd ongeveer 2,5510 gulden genoteerd. De Neder landse banken hebben hun koersen voor particulieren met nog eens vier cent ver laagd tot 2,49 gulden bij ver koop van dollars en 2,61 gul den bij aankoop ervan. De prijs van goud daarentegen steeg gisteren tot 10.000 dollars per ounce. In De Stem twee pagina's over de tocht de tochten Ons team verslaggevers voorspelt een barre tocht, maar ook een spectaculair feest. Zeeuwen en West- Brabanders roeren zich luidruchtig in het Friese land onder het motto 'We zijn gek en blijven gek'. Op deze pagina's vindt u ook de lijst van de wedstrijdrij ders. DE arrestatie van 'maffia paus' Michele Greco heeft in Italië tot heftige specula ties geleid. Insiders houden het erop dat hij of verlinkt is door de Amerikaanse maf fia-tak Cosa Nostra of door twee van zijn handlangers, die het maffia-rijk voor zich alleen wilden. De Italiaanse autoriteiten maken intussen mooie sier met deze 'vangst van de eeuw'. BZie pagina Extra De ambtenaren van minis ter Deetman werken koorts achtig om het nieuwe stel sel van studiefinanciering op 1 oktober te laten in gaan. Voor de consequen ties. - BZic pagina Achtergrond Keith Richards van de Rol ling Stones is ouder gewor den in zijn gezicht en de holle junkie-look is verdwe nen. Nog steeds wordt hij beschouwd als de 'piraten- koning van de rock'. „Het is een reputatie die je volgt als een schaduw, het licht tegenhoudt en achterloopt bij watje werkelijk bent". mZie pagina Gids SAS VAN GENT - Directeur L. Uilenbroek van het arbeidsbu reau in Terneuzen heeft de ontslagaanvraag van CPC Neder land bv in Sas van Gent maar zeer ten dele gehonoreerd. Van de 46 aangevraagde ontslagen stond hij er maar vijftien toe en wees hij de overige 31 af, wegens 'onvoldoende inzicht' in de achtergronden van de aanvraag. Hoewel de bedrijfsleiding zich nog moet beraden over de pas gisteren binnengekomen afwijzing, staat het volgens hoofd per soneelszaken C. Snijders vast dat CPC zich daar niet bij neer legt. „Als we zo'n reorganisatie niet nodig zouden vinden, had den we uiteraard die ontslagen niet aangevraagd," zo luidde zijn eerste reactie. 1 ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan- melden en de pen zal u worden toegestuurd. PNIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: - Postcode: I Woonplaats: Betaling 68,06/Kwartaal 23,60/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: I Naam: Adres; Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem. Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. j^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1986 | | pagina 1