Succes voor Amnesty International West WONINGBO UWVERENIGINGEN Politiek forum Ivrouwenzaken Sport Vereniging in Schoondijke wil graag steun Recept Zeeuwse boterbabbelaar blijft geheim ZEER GEWILD SOUVENIR SINDS 1892 Algemene ouderavond St.-Bavo I I WOENSDAG 26 FEBRUAR11986 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND THAISE GEVANGENE VRIJGELATEN BRESKENS/AXEL De Coöperatieve Alge mene woningbouwvereniging 'West- Zeeuwsch-Vlaanderen' wil het Oostburgse huizenbestand van de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereniging overnemen. Koffieconcert West-Vlaamse Big Band OP WEGNAAR KJSTH straat 49-51 Schietingen J aarver gader ing warmbloedfokkers Plaatselijk nieuws Aardenburg Breskens Oostburg Schoondijke Zuiddorpe Koorleden onderscheiden A53 Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De adoptiegroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen van Amnesty International heeft een succes kunnen boeken. Na twee en een half jaar werk is de door de groep geadopteerde Thaise ge vangene Samaan Kongsuphon vrijgelaten. Samaan was enkele jaren geleden tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij had meege werkt aan een boek over '200 Jaar Koningshuis'. Dat boek werd door het regiem niet in dank afgenomen omdat enkele heilige huisjes in dat boekwerk wer den omvergegooid. Aangezien er in het geschrift geen geweld werd gepropageerd werd Samaan, sa men met twee lotgenoten, geadopteerd door Am nesty International, de beweging die zich inzet voor het verbeteren van het lot van politieke gevange nen. De West-Zeeuws-Vlaamse afdeling kreeg veel medewerking van inwoners uit de regio die brieven naar de Thaise autoriteiten hebben geschreven waarin werd aangedrongen op vrijlating van de schrijver. Die brievencampagne heeft nu resultaat gehad. De afdeling heeft korte tijd geleden een be dankbrief naar de Thaise koning gestuurd. De afdeling gaat binnenkort de campagne eva lueren en krijgt dan een nieuwe gevangene aange wezen, in welk land is nog niet bekend, waarvoor men zich gaat inzetten om hem vrij te krijgen. 'Algemene' wil huizen 'Regionale' overnemen Korte tijd geleden beeft de 'Algemene' een gesprek gehad met het gemeentebestuur van Oostburg. Tij dens die bijeenkomst maakte het college van B en W bekend dat het een goede zaak zou zijn als de twee woningbouwverenigingen die in de gemeente opere ren op de een of andere manier zouden gaan samen werken. De gemeente wil die samen werking, omdat verwacht wordt dat in de toekomst wei nig nieuwbouw nodig zal zijn en dat alle aandacht geschon ken zal moeten worden aan I het behoud van de bestaande woningen. „Planologisch zou het een goede zaak zijn als de ge meente slechts met één ver eniging heeft te maken", aldus de voorzitter van de 'Algeme- j ne', J. de Rechter. „Met hoeft dan niet steeds met twee orga- nisaties te onderhandelen en daar komt nog eens bij dat de 'Regionale' een erg versnip- perd woningbestand heeft. Ze hebben zowel huizen in Axel, Terneuzen, Aardenburg, Sluis als Oostburg". De 'Algemene' heeft nog geen contact gehad met de 'Regionale' over een j eventuele overname van het I huizenbestand of een fusie. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Schoondijkse Sport Vereniging heeft subsidie aan de gemeente Oostburg gevraagd. De moeilijkheid doet zich echter voor dat de vereniging sinds het seizoen '84/'85 niet meer is aangesloten bij een Nederlandse Bond. Hierdoor kan Schoon dijke volgens de bestaande subisidieregels geen financiële steun van Oostburg ontvangen. Het college van b en w is echter bereid om voor één maal een uitzondering te ma ken, gedeeltelijk omdat de vereniging niet precies op de hoogte was van de bestaande regels en omdat de club zich de afgelopen tijd erg heeft inge spannen om op allerlei manie ren aan geld te komen. B en W willen daarom 300 gulden ge ven, de helft van het gevraagd bedrag. Niet het hele bedrag omdat Oostburg het niet ver antwoord vindt om een orga nisatie, die niet is aangesloten bij een Néderlandse bond, het volle bedrag uit te keren. Wanneer de Schoondijkse organisatie geen steun krijgt zal het doek voor de club spoe dig vallen. De vereniging heeft |BRESKENS - De West- Vlaamse Big Band uit Brugge, al jaren een vaste gast tijdens ijde Visserijfeesten, geeft zon- ig 9 maart een kofieconcert café Het Wapen van Zee- nd te Breskens, aanvang [11.00 uur. De vooral bij onze zuiderbu ren bekende band, waarin ook I Bressiaander Vink speelt, I brengt werken van Glenn Mil ler, Count Basey en Duke El lington. Verder presenteren de bandleden hun nieuwe out-fit i het publiek. De entree be- raagt vijf gulden. Bij de plaatselijke middenstand zijn al enkele kaarten in omloop. De voorzitter van de 'Regio nale', P. Everaert, is verbaasd over de overname-plannen van de concurrent. „Ik weet daar niets van, als de ge meente Oostburg voorstander is van overname of fusie moet ze dat maar eens kenbaar ma ken. We zullen ons daar dan over beraden maar ik ver wacht niet dat we zoiets zullen doen, zeker niet op korte ter mijn. Wij zijn een gezonde vereniging en we kunnen het werk prima aan. Wethouder J. Thomaes van Oostburg bevestigt dat de ge meente het een goede zaak zou vinden als men met slechts één vereniging zaken zou kunnen doen. „Wij spreken ons niet uit voor fusie of overname. Als dat laatste het geval zou zijn, dan ben ik er voorstander van dat de 'Algemene' de huizen van de 'Regionale' overneemt. Tenslotte werkt de Agemene woningbouwvereniging alleen in West-Zeeuwsch-Vlaa nde- ren, en dan nog voornamelijk in onze gemeente en de andere heeft de meeste huizen in Axel en Terneuzen", aldus Tho- Kernen Verder wijst de wethouder er op dat de 'Algemene' zich reeds bereid heeft verklaard om oude woningen in de ker nen op te kopen, te renoveren en vervolgens te verhuren, dit in het kader van het behoud van de leefbaarheid in de kleine kernen. Everaert wijst er op dat dank zij de activiteiten van zijn vereniging veel kleine kernen leefbaar zijn. „Wij hebben in veel dorpjes wonin gen gebouwd, zoiets zie ik als een eerste voorwaarde". i I Van een onzer verslaggevers DOSTBURG - Het Oostburgse Vrouwencontact 'Lotje' en de Richting Vrouwenemancipa- Zeeland, regio West- euwsch-Vlaanderen, hou- ,Jen donderdag 6 maart een Politiek forum. Tijdens deze 9'jeenkomst zal vooral ge- •proken worden over vrou wenzaken. Aan het forum doen mee: W. iestphaal (steunraadslid D'66 hardenburg), C. van de Ree- plabbekoorn (PvdA-raadslid Postburg), T. de Block (kandi daat raadslid D&T Oostburg), P Lokerse (CDA-wethouder pluis) en A. Rosendaal (WD 'aadslid Oostburg). Na een korte inleiding door de leden funnen de aanwezigen vragen stelle over het beleid dat de partijen hebben gevoerd en gaan voeren ten aanzien van zaken die vooral voor vrou wen belangrijk zijn. Vorig jaar is in de drie West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten een emancipatieplan vastgesteld. Aan de hand van dat plan zullen veel vragen komen. Ook zal men ingaan op het beleid van de partijen ten aanzien van het op verkies bare plaatsen zetten van vrou wen op de kandidatenlijsten voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Op dit moment bestaat de regionale bevolking uit ruim 50 procent vrouwen. De bijeenkomst vindt plaats in de burgerzaal van het Oost burgse gemeentehuis en be gint om 20.00 uur. De fabricage van boterbabbelaars Door Clé van Katwijk WAT IS EEN babbelaar nog meer dan iemand die je de oren van het hoofd praat? In Van Dale's woordenboek staat: balletje van suiker of stroop. Aan dat balletje kleeft Zeeuwse geschiedenis. Vroeger, zo gaat het verhaal, kreeg je in de provincie Zee land tijdens visite eerst een kopje thee met suiker. Bij het tweede kopje werd een boterbabbelaar gepresen teerd, die ter vervanging van suiker diende. Suiker was in die tijd voor de meeste mensen een luxe, dus werd er zuinig mee omge sprongen. 'Ons Zeeuwe bin zünig'. Ieder Zeeuws dorpje had wel een expert in de berei ding van de boterbabbelaar. Meestal waren dat bakkers die naast het brood ook zoet waren verkochten en zo hun specialiteit aan de man brachten. In Koudekerke was dat Ma'tje Rozen. Zij had bui tengewoon veel succes met haar babbelaar die met witte basterdsuiker werd bereid. Het kon ook zijn dat iemand juist liever bruine suiker gebruikte. Niet alleen de kwaliteit van de ingre diënten, maar ook de hoe veelheden hiervan waren essentieel voor een goed pro- dukt. Geheim In Middelburg had je sinds 1892 J.B. Diesch. Zijn winkel was gevestigd aan de Markt in de Zeeuwse hoofd stad. Diesch was een bakker die zich vooral op het ver vaardigen van suikerwer ken had toegelegd. Zijn re cept wordt nog altijd ge bruikt en angstvallig ge heim gehouden. De boter- HEEL WAT provincies hebben hun eigen specialiteit op culi nair gebied. Groningen Is trots op zijn koek, de Beerenburger uit Friesland Is gerenommeerd en ledereen proefde ooit wel eens de Limburgse vlaai. Zeeland heeft zijn boterbabbelaar. babbelaar van deze.Middel burgse bakker sloeg zo ge weldig aan dat hij van het bakken van brood verder maar afzag en zich volledig ging toeleggen op wat later de zeer bekende Zeeuwse Boterbabbelaar is gewor den. Zijn produkt ontving indertijd zelfs het predikaat 'Met Goud Bekroond'. In 1924 besloot Diesch de fabrikage te gaan mechani seren. Daartoe kocht hij, weliswaar tweedehands, speciale koperen ketels en een koperen wals om de babbelaars uit te stansen. In de vormpjes die over het af gekoelde stroperige kooksel worden gewalst liet Diesch ter bescherming van zijn produkt zijn initialen grave ren. Op iedere authentieke Zeeuwse Boterbabbelaar staan sindsdien de letters J.D. vermeld. Begin jaren vijftig nam de familie J. Christiaanse het bedrijfje over, met behoud van de oude firmanaam. In en na de oorlog waren het moeilijke tijden voor Diesch geweest. De suiker, een zeer belangrijk bestand deel, was niet te krijgen of op de bon. Elders, in de buurt van Middelburg werd door de nieuwe eigenaar een klein fabriekje gestart, met de authentieke appatuur, dezelfde koperen ketels en natuurlijk het befaamde re cept. De plaats wordt angst vallig geheimgehouden om geen hordes excursiegan- gers te krijgen. In de loop van de tijd is er een aantal Zeeuwse Boter- babbelaarfabrikanten bij gekomen. Hun zoetwaar is ongetwijfeld ook heel sma kelijk, maar Diesch had nu eenmaal het eerst succes. Foto De verpakking, een wit met blauw blikje met daarop folkloristische foto's, kent vrijwel iedereen. De plaatjes van rïngrijders en kinderen in klederdracht vormen een vertrouwd beeld. Ze dienen hiertoe al zo'n kwart eeuw. Eens heeft de firma Diesch een gekleurde versie van het blikje uitgegeven. In 1980, ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Beatrix voerde oranje de bo ventoon. Met een gekleurde afbeelding van een molen is ook ooit geëxperimenteerd, maar over het algemeen houdt men het bij de wat ouderwets degelijk aan doende blikjes. Het winkeltje van J. Diesch aan de Markt in Mid delburg bestaat nog steeds. Mevrouw C. Witte is nu eigenaar en verkoopt met overtuiging het Zeeuwse produkt. Iedereen die haar winkel binnenstapt, mag eerst proeven. De VW in Zeeland weet dat de Boterbabbelaar een zeer gewild souvenir is. In de zomermaanden wordt daardoor aanzienlijk meer geproduceerd en verkocht dan in de rest van het jaar. Mevrouw Eversdijk, echt genote van het Zeeuws CDA Tweede-Kamerlid, vertelt dat haar man regelmatig babbelaars meeneemt als hij ambtshalve voor een ca deautje moet zorgen. En ook het Goese team, dat onlangs deelnam aan de Zeskamp wedstrijden in Arnhem, trakteerde de opponenten op deze lekkernij. Wie van Schiphol vertrekt kan op de valreep vanuit een van de luchthaven-souveniershops een blikje Zeeuwse Boter babbelaars aan zijn bagage toevoegen. Op een van de vele blikjes van Diesch staat een oud- Hollands versje dat in de tijd dat Diesch zelf in de ke tels roerde op zijn uithang bord te lezen was. In 't quaet te vallen is eerst zoet. Doch het verandert ras in roet. Maar deze inval kan ijder gerijven. Gij geeft het geld - ik waar. Elck kan eerlijk blijven. Diesch moest eens weten hoeveel vakantiegangers zijn Zeeuwse Boterbabbe laars mee naar huis nemen. Hij zou z'n oren niet geloven. AARDENBURG - Hanenschieting, St.- Sebastiaan: eerste hoge vogel: J. de Muijnck, Aardenburg; tweede hoge vo gel: L. Janssen, Knokke; eerste zij vogel: R. Rijckaert, Aardenburg; tweede zij vo gel: Mare Andries, Middelburg; hanen: F. de Letter, Maldegem; H. de Smet, Sij- sele; R. Rijckaert, Aardenburg; F. Deprê en G. Demeijer, beiden Maldegem. Prijs- vogels: Marianne Scheele, H. van Iwaar den en M. Verploeg, allen Aardenburg. KWADENDAMME - Zaal De Kroon, lig gende wip, 18 schutters: 1. L. Veerhoek, 2. C. Raas, 3. mevrouw Veerhoek, 4. H. van Stee, 5. C. Geijs. De organisatie was in handen van M. Repkes en P. Traas. A. Clarijs was wedstrijdleider. OVEZANDE - Bar R2, Zeelandia, lig gende wippen, 51 schutters: Wip 1: hoge vogel: J. van de Dries, Eensgezindheid; eerste zij vogel: W. Feijaart, Spes Nostra; tweede zij vogel: J. Koot, Spes Nostra; eerste klep: G. Haasdonk, Willem Teil; tweede klep: F. Koens. Spes Nostra: derde klep: J. Rentmeester, Willem Teil; vliegende vogels: W. Remijnse, Edele Handboog en C. van de Dries, Eensge zindheid; grootste aantal (9): M. Koole, Soranus 2. Wip 2: beide hoge vogels: P. Rentmeester Cz, Willem Teil; eerste en tweede zij vogel: J. Bongers Jz, Zeelan dia; derde zij vogel: P. Rentmeester, Wil lem Teil; vierde zijvogel: J. Remijnse, Zorgvlied; grootste aantal (7): J. de Baar, Willem Teil. 'S-HEERENHOEK - Zaal De Koren beurs, liggende wip, bejaardenschieting, 34 schutters: eerste hoge vogel: A. Engel- bert. Soranus; tweede hoge vogel: A. Pikkaart, Zorgvlied; eerste zijvogel: C. Wouterse, Victoria; tweede zij vogel: F. Ossewaarde, Doel naar Hoger; derde zij- vogel: C. van Weele, Juliana; vierde zij- vogel: M. Nijsten, Vrije Schutters; groot ste aantal (7): A. Engelbert, Soranus; vliegende vogel: C. van Weele. De vol gende schieting is dinsdag 4 maart. YERSEKE - Finale pelotonschietingen, Diana: Met vizier: 1. St.-Andires met 38 punten, 2. Diana I 31, 3. Vooruitgang 29 punten. Zonder vizier: 1. Willem Teil 3 40, 2. St.-Sebastiaan 38, 3. Tellem Teil 4 met 38 punten. Het concours verliep vlekkeloos. de laatste jaren ook bijna steeds verlies geleden, waar door men nu nog maar over een zeer kleine pot beschikt. Het voorstel van het college wordt besproken tijdens de vergadering van het Alge meen Bestuur van de Sport raad. De bijeenkomst vindt 5 maart plaats in het gemeente huis, aanvang 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Steeds meer ouders bezoeken de uitvoerin gen van leerlingen van de ka tholieke basisschool St.-Bavo te Oostburg. Afgelopen vrij dag voerden diverse leerlingen speelstukjes op tijdens de al gemene ouderavond. De directeur van de school, J. Steijaert, verklaarde de toe nemende belangstelling van de ouders doordat ze steeds meer betrokken worden bij het onderwijs. De actieve va ders en moeders haalde hij dan ook naar voren om te be danken voor hun inzet. KAPEIXE - Het Warmbloed Paardenstamboek Nederland (WPN), afdeling Zeeland, houdt donderdag 27 februari haar jaarlijkse ledenvergade ring in De Vroone te Kapelle- Biezelinge, aanvang 19.30 uur. Naast de gebruikelijke agen dapunten is voorzitter J. Goe- degebure uit Kapelle-Bieze- linge aftredend en herkies baar. Als te benoemen led&&3& afgevaardigden naar de alge mene ledenvergadering van het WPN staan op de voor dracht L. van Gilst uit 's-heer Hendrikskinderen en P. van Nieuwenhuijzen uit Nieuw en St.-Joosland. Doopsgezinde gemeente - Tot predikant bij de doopsgezinde gemeente werd met ingang van 1 juni 1986 benoemd Ij. Postma uit Terneuzen. De heer Postma wordt de opvol ger van ds. J. Klanderman, die naar Noord-Holland vertrekt. Benelux-bolling - Bij café De Zwaan werd een grote Bene lux-bolling gehouden met een deelname van 114 boilers. Uit slag: 1. W. Coppejans-D. de Cramer-G. de Meijer, 2. R. Hermans-Ivan de Rijcke-R. Baekelandt, 3. P. van Pame- len-G. Gijsel-G. Dhoore. Bolling - Bij E. Devreeze werd een bolling gehouden. Uitslag: 1. M. Rieteco-W. Talley-F. Rieteco, 2. C. van Rie-Th. Ver- meulen-A. Minnaert, 3. J. de Vreeze-W. Aerssens-R. de Gee ter. Vergadering - De Voedings bond FNV afdeling Breskens houdt donderdag 27 februari haar jaarvergadering in café ■Het Zonneke, aanvang 19.30 uur., De gebruikelijke jaar verslagen worden behandeld. Districtsbestuurder P. Lodiers is ook van de partij. Verder worden twee jubilarissen (25 jaar) gehuldigd. Vrouwengilde - Tijdens de jaarvergadering van het Ka tholiek Vrouwen Gilde (KVG) afdeling Oostburg heeft me vrouw N. Jonkers de plaats in genomen van het oud-be stuurslid G. Verhagen. De bij eenkomst werd vooraf gegaan door een mis en besloten met een bingo. FNV - De afdeling Schoon dijke van de Bouw- en Hout bond FNV houdt vrijdag 28 fe bruari in het plaatselijke Mo tel West een algemene leden vergadering. Tijdens de bij eenkomst wordt een aantal le den gehuldigd. A. Cornelis, Ch. de Smit, J. van Hee, J. van der Walle en E. Pijcke wegens hun 40-jarig lidmaatschap van de bond en A. Tallie omdat hij reeds 25 jaar lid is van de vak beweging. De vergadering be gint om 19.30 uur. Goochelen - In bejaardente huis De Lindehof wordt mor gen (donderdag) voor de oude ren in Zuiddorpe en Overslag een goochelmiddag verzorgd. De toegang is gratis en de middag, met medewerking van een goochelaar, een clown en conferancier, begint om twee uur. Van onze correspondent AARDENBURG - Tijdens een feestavond van het rk mannen koor van de parochie Aardenburg heeft pastoor M. Martens aan drie koorleden onderscheidingen uitgereikt, die waren toege kend door de Nederlandse St.-Gregoriusvereniging. Eugène Rijckaert kreeg voor 40 jaar trouwe dienst de gouden eremedaille uitgereikt. M. Nobus en L. Ducheine werden be loond met zilver voor 25 jaar lidmaatschap van een zangkoor. 's Middags hadden de leden van het koor zich eens van een an dere kant laten zien in wedstrijden boogschieten, vogelpieken en sjoelen, hoewel ook heel wat werd gezongen. Winnaars van de wedstrijden: vogelpieken: M. Nobus; schieten: J. Paridaen; sjoe len: G. Tas; algemeen winnaar: M. Nobus: poedelprijs: L. Du cheine. VLISSINGEN - Installatie burgemeester - Tijdens een buitengewone raadsvergadering vrijdag 7 maart wordt J. Th. van der Doef als burgemeester van de gemeente Vlis- singen geïnstalleerd. De bijeenkomst begint om 14.30 in de raadszaal van het stadhuis. Na de installatie is er gelegen heid persoonlijk met de heer en mevrouw Van der Doef kennis te maken. GOES - Onderwijssymposium - In de scholengemeenschap Groot Stelle te Goes vindt op vrijdag 21 maart een sympo sium plaats over 'techniek als basisvorming in het voortge zet onderwijs'. Organisators zijn de Zeeuwse Onderwijs Raad en de Technische Lerarenopleiding te Goes. Als sprekers treden aan: M. Visser (coördinerend hoofd inspecteur voortgezet onderwijs/lager beroepsonderwijs), mevrouw B. Ploegmakers (coördinator techniek en verzor ging Stichting Leerplan Ontwikkeling) en R. Ruules (top man bij Dow Chemical Terneuzen). Er vindt ook een forumdiscussie plaats. Forumleden zijn A. Meloen (directeur van de lts op St. Maartensdijk), P. de Jong (rector van de rijksscholengemeenschap in Goes) en A. van Loenhout (adj unct-directeur technische lerarenop leiding). Het symposium duurt van 14 tot 17 uur. GOES - Lezen en spelling - In de Prins van Oranje te Goes vindt op 27 maart een studiebijeenkomst plaats over lees- en spellingsproblemen in het voortgezet onderwijs. Orga nisator is de Zeeuwse Onderwijs Raad. Het thema wordt behandeld door mevrouw K. Henneman van de Stichting Opleiding Leraren te Utrecht. Verder spreekt R. Soesman, rector van de rijksscholengemeenschap in Zierikzee, over leerlingenbegeleiding en de aanpak van leerproblemen. Na de inleidingen worden workshops geformeerd. Ook wor den leermiddelen tentoongesteld. De studiedag duurt van 9.30 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Afscheid - Het hoofd van het Bureau Al gemene Dienst van de provinciale griffie, W. J. Ooms, gaat op 1 juni met vervroegd pensioen. Gedeputeerde Staten bieden hem op vrijdag 7 maart een afscheidsreceptie aan. Aanvang 16.00 uur. De bijeenkomst vindt plaats in de sta tenzaal.

de Stem | 1986 | | pagina 19