M AGEN Gewonden bij schietpartij op Filippijnen rS WILLEN AFTREDEN FILIPPIJNSE PRESIDENT MlfGELD 'Noordwesthoek wordt Waterloo' UIKE PEN H. Hartkerk Breda mag worden gesloten ROADSTER DAGEN ^<eer aanhoudingen in Canaaleiland-affaire Koers van dollar drie cent lager 'Dolle Dries' is bang, maar gelukkig is Fusie Centraal Beheer en Interpolis op til 14 DAGEN GRATIS loriwernoopt «et waardevols verloren? [26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 forstvrij Operatiezaal MANILA/WASHINGTON (UPI/AFP/DPA/ TR) - De verwarde situatie op de Filippijnen bevindt zich nu in een beslissende fase. e4in1 krant" Goedkoop"gloed~ Jiieuw" autohuren! 076-227.295 IR. SIPKEMA NA INSPECTIE ELFSTEDENROUTE: VATICAAN GEEFT BISSCHOP ERNST VRIJE HAND DINSDAG 25 FEBRUAR11986 I Woonplaats: DE STEM „de 4in1 krant Laat dat dan evon woten v«a oon ..Kleintje" in De Stem net>t dan een goede kan» dat de eerti vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes rubriek ..Gevonden-Verloren" nasoeurt DE STEM de Braak aanleiding Jren om op te stappen. l grote bezwaar was, en is een publiek geheim, ft solo-optreden van me estuurder Lucien Roei Jid. Voor beide partijen een situatie waarin ze |ver niet beland waren. i hier uit te komen, zon- |r slag of stoot stap je lislotte niet op, werd een (jeenkomst belegd met de amleiders. Een besloten Imenzijn waarbij de Iers' niet aanwezig mocht hn. Tevens een samen- bmst die een vervolg tij gt, omdat men aan één Vond niet genoeg had. Een pmerkelijk iets dat duidt d een flinke portie one nigheid. Hoeveel blijft ech- pr in het ongewisse, want venals de vorige vergade- ling is die van 4 maart 'ge- leim'. En dan vraag je je ch af of er zaken aan de land zijn die de buiten nacht beslist niet mag we ien. Een ding is zeker, de (KNVB afdeling Zeeland is Tr niet gelukkig mee. Te- neer- niet, omdat er een lid van de strafcommissie [rechtstreeks bij betrokken rIET KAN vriezen en het Ikan dooien. Dat zullen ze (wellicht ook in Koewacht ■hebben gedacht. De da- Imeswedstrijd tussen de I volleybalteams van Attack Pen Philippine kon geen 1 doorgang vinden, omdat de kachel in de plaatselijke I sportarena kapot was. Bang voor eventuele be- vriezingsverschij nselen werd maar besloten de partij uit te stellen tot er een meer aangename tem peratuur heerst. Misschien kan worden overwogen deze wedstrijd medio juli over te spelen. VOORWAARTS HEEFT de ziekenboeg overgedra gen aan Operatie'71. De Oostburgse basketballlers werden dit weekeinde be- hoorljk geplaagd door blessures en ziekten van allerlei aard. Vooral de fa milie Zoetaert werd duch tig aangepakt. Tonny Zoe taert was geveld door de griep. Zijn broer Ronny, vorige week in de beker wedstrijd tegen Souburg 3 al uit het veld gekegeld, raakte opnieuw gebles seerd in de wedstrijd te gen, opnieuw, Souburg 3 Dit opent overigens beden kelijke perspectieven voor de derde opeenvolgende confrontatie tussen beide teams, die volgende week zal zijn. Ronald Zoetaert bleef solidair met zijn broers en moest eveneens verstek laten gaan, zij het om studieredenen. Aanhangers van Aquino zoeken dekking voor een schiet- «rtij op de weg die naar het paleis van Marcos leidt. - fotoanp MANILA (AP) - Militairen die presi dent Marcos trouw zijn gebleven heb ben gisteravond bij diens paleis Mala- canang op een grote menigte joelende betogers geschoten. Tenminste acht mensen werden ge troffen. De militairen openden het vuur toen vanuit de met oppositieleid ster Corazon Aquino sympathiserende menigte van ongeveer 2.000 personen voetzoekers werden gelanceerd. Er ontstond paniek en verscheidene men sen werden onder de voet gelopen. Drie van de gewonden waren er ernstig aan toe, vertelden ziekenhuis artsen. Vijf anderen raakten licht ge wond door glasscherven en prikkel draad toen zijn weg probeerden te vluchten. Brigade-generaal Benjamin Igna- cio, wiens 4.000 man luitenant-gene raal Fidel Ramos steunen, vertelde dat hij zijn troepen in staat van paraat heid had gebracht omdat communisti sche rebellen munt zouden kunnen slaan uit de verwarring die is ont staan. Hij vertelde dat zich sinds vrij dag in Claveria in Misamis Oriental enkele schermutselingen hebben voorgedaan met het communistische Nieuwe Volksleger. Gouverneur Fernando Bacana heeft een telegram gestuurd aan Marcos waarin hij toestemming vroeg om het bestuur in Cagayan de Oro over te ne men. Bacana vertelde Associated Press dat hij nog geen antwoord had gekregen. De gouverneur vertelde Marcos dat burgemeester Pablo Mag- tajas er bij ambtenaren op aan heeft gedrongen om massaal met verlof te gaan. Doodsstrijd bewind Marcos Terwijl de Amerikaanse president Reagan Marcos jficieel opriep af te treden riep Marcos gisteravond je noodtoestand uit en kondigde een uitgaansverbod li, Zijn tegenstandster, Corazon Aquino, kondigde de vorming van een tegenregering aan. Terwijl Marcos zijn televi- letoespraak hield bevonden verscheidene burgemeesters andere autoriteiten, als mede de minister van voor- zig was. Na de overneming wijzigde het station zijn offi ciële programma in een 'oppo sitie-programma'. Minister van defensie Juan lichting, Gregorio Cendana, lich in zijn gezelschap. Het tor de rebellen overgenomen televisiestation 'kanaal 4' had enkele uren tevoren de arres tatie van Cendana gemeld. Dit loemde Marcos een voorbeeld van de 'stroom van leugens' zijn tegenstanders ver- ipreiden. Mevrouw Aquino zal van- laag worden uitgeroepen tot resident van een voorlopige tgering. Dat gebeurt voordat ater op de dag de huidige pre sent, Ferdinand Marcos, vol- ens het officiële programma oor een nieuwe periode van tesjaar wórdt beëdigd. Maandagavond laat (steeds ilaatselijke tijd) waren de rede hoofdstraat voor het toofdkwartier van de rebellen n alle zijstraten vol sympa- tiisanten van Aquino. De leesten troffen voorbereidin- en om de nacht op straat door brengen en verklaarden JSar te staan om een even- oele aanval van militaire enheden van Marcos te belet- n. Een andere menigte bevond ieh bij het gebouw van de te- msiezender 'Kanaal 4', dat erder op de dag door opstan- militairen was bezet toen larcos met een toespraak be- ADVERTENTIE) )at kan. Met zo'n Ivrijblijvend proef-op-de- ■som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. ^NEUZEN - In opdracht to rechter-commissaris mr. Ibbe van de arrondisements- ^htbank te Middelburg is in Menwerking met het onder- tëksteam een huiszoeking erricht bij een bank in Ter- e ADVERTENTIE) LG MIJ DE STEM VEND OP PROEF -LVE PRIJS VAN 10,50. ni ik op uw acceptgirokaart), rneloppe zonder postzegel opsturen itu oordnummer 112, au ook. 076-2369)1. De aldeling "gloednieuw" is volgens hypermoderne inzichten ontwikkeld en garandeert u altijd een spiksplinter nieuwe auto. Let op!!' Gloednieuw v.a. 22.- p.d. inkt. I00 km vrij *ruag tevens naar onze scherpe lange termijn- en leasctarieven Met behoud Gmoll vrijheid van stoppen of onder deken Ook vracht- Cn personenbus- tenstaan voor u klaar AUTOVERHUUR BV Wilhelminasinyel 46 Breda Men Amsterdam/Breda/Den Bosch/ Rotterdam! Tilburg/Utrecht Ponce Enrile, die de rebellen aanvoert, zei op een perscon ferentie dat in een district in het noorden van het hoofdei land Luzon, dat bij de recente verkiezingen voor een bastion van Marcos doorging, de volle dige plaatselijke regering, de gouverneur inbegrepen, zich van Marcos heeft losgemaakt en haar steun aan een rege ring onder mevrouw Aquino heeft verklaard. Leden van het Amerikaanse Congres toonden zich zeer on gerust over de toestand in de Filippijnen. Vooral Marcos' uitspraak dat hij bereid is zijn 'laatste druppel bloed te ver gieten' wekte de vrees dat er alsnog bloedige gevechten tus sen Marcos-aanhangers en de legeronderdelen die naar het Aquino-kamp zijn overgelo pen zullen ontstaan. Hoge Filippijnse diplomaten in Europa hebben zich maan dag van hun president, Ferdi nand Marcos, gedistantieerd en op zijn aftreden aange drongen. In Londen, Parijs, Bonn, Brussel en Madrid deden de Filippijnse ambassadeurs een beroep op Marcos het presi dentschap neer te leggen. Zij verklaarden meer waarde te hechten aan de grondwet dan aan een belegerd staatshoofd. In Bonn riepen alle 11 leden van de Filipijnse diplomatieke vertegenwoordiging Marcos op af te treden. In Brussel on dertekenden 10 van de 11 Fi lippijnse diplomaten bij de EG, onder wie ambassadeur Rosario Manaio, een verkla ring waarin Marcos werd ver zocht weg te gaan. Ook de ambassadeur in Pa rijs, Felipe Mabilangan en 11 leden van de ambassade, vroe gen maandag om het aftreden van president Marcos. In Lon den was de 17 leden tellende diplomatieke staf verdeeld. De helft zou anti-Marcos zijn. (Zie ook pagina 5: 'Revolutie per televisie') Verzekerings wereld op tilt' Daar werden enkele dos siers in beslag genomen van de 47-jarige aannemer J.K. uit Philippine. Een nader in te stellen onderzoek zal moeten uitwijzen in hoeverre en in welke mate K. betrokken is geweest in de geruchtmakende Kanaaleiland-affaire nabij Sas van Gent. Daar deed de politie vorig jaar oktober een inval bij en kele bedrijven en kwam een grote zwendel, diefstal en he ling in wegenbouwmachines, vrachtauto's en kranen aan het licht. In verband hiermee werd vorige week ook aange houden de 51-jarige P.S., di recteur van een bouwmateria- lenbedrijf in de buurtschap Zandstraat. Hij wordt ver dacht van bedriegelijk bank breuk door kort voor het fail lissement van het bedrijf goe deren en gereedschappen daarvan te hebben verdonke remaand. Ook aangehouden werden de 31-jarige M.H., de 26-jarige N.H. beiden uit Bergen op Zoom en de 46-jarige D.S. uit Stavenisse verdacht van he ling van een graafmachine. Op het befaamde kruispunt bij Bartlehiem waren vrijwilligers gistermiddag druk bezig het ijs zoveel mogelijk glad te steken. - fotoanp Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN - Het ijs bij Bartlehiem, in de Elfsteden tocht een nietig maar legen darisch kruispunt van ijs- wegen op de tocht naar en van Dokkum en tien kilome ter van de finish in Leeu warden, wordt een letterlijk struikelblok voor wie dan nog wind en ijs trotseert. Uitgerekend in de bocht bij het bruggetje zitten diepe scheuren. De Dokkumer Ee bestaat uit een ongelijke ijs vloer van aan elkaar gevro ren ijsschotsen. Een ploegje gemeentewer kers van het aanpalende Tietjerksteradeel staat met spades en koevoeten de erg ste hobbels weg te hakken. „Overdag zal het nog gaan, maar bij donker wordt het hier levensgevaarlijk. Dan valt iedereen hier over het ijs en elkaar heen", aldus een van de werkers. Inspectie van de route op maandag leerde, dat de tocht van verleden jaar een 'mak kie' was en dat de rijders woensdag een veel zwaar dere te wachten staat. Zo moeiteloos als vorig jaar de grootste meute de 200 km uitschaatste tot na midder nacht, zo snel en fel zal nu de kou en de wind toeslaan. Een venijnige vrieswind van aanvankelijk windkracht 3- 4, in de middag toenemend, zal ook naar verwachting van de organisatoren de ge lederen snel uitdunnen. Ir. Sipkema zei daar maandag ook stilletjes op te hopen: „Niet om de schaat sers het plezier op de finish te ontnemen, maar omdat de koude wind het ijs in een be tere conditie houdt." Op de meeste plaatsen is het ijs be trouwbaar dik, 15 tot 20 cm, en draagt met gemak de veeg- en schuifauto's. Toch noemt Sipkema de 14e Elf stedentocht er een 'op het scherp van de snede', geen gemakkelijke beslissing: veel klünplaatsen, ijs dat er bij de vele bruggen niet be ter op wordt, maandag al water op het ijs in de Noord westhoek nabij Harlingen en op de Blikvaart bij Berlikum in de Bilthoek. Scheuren, bolstaand ijs, water. „Dat wordt voor velen een Water loo", aldus Sipkema. De al krachtige zon doet het ijs snel slijten. Hij verwacht dat de controleposten eerder dan vorig jaar zullen moeten sluiten. En alsnog afblazen blijft heel wel mogelijk. De start is een half uur vervroegd tot 5 uur, ook om dat het eerder licht is. De gi gantische opkomst aan de Zwettehaven van vorig jaar verraste de organisatie. „Wij hadden verwacht, dat er maar weinig mensen zo vroeg uit hun bed voor wil den komen." Ook daar en bij de finish op de Bonkevaart zijn woensdag strenge maat regelen. Een moeilijk punt wordt Harlingen, of zeg maar ge woon op z'n Fries Harns. Er zijn daar klünroutes in de maak van bij elkaar 400 me ter, en dat kan gaande de dag alleen nog maar meer worden. Onder alle bruggen ontbreekt het ijs of is onbe trouwbaar. 'Klüncity', is de havenplaats al gedoopt. Wa ter op het ijs zal de plaats mogelijk al in de middag on bereikbaar maken, daar ver andert het 'Siberisch won der' van Friesland niets meer aan. De organisatie noemde Harlingen maandag 'zorgelijk'. De voorbereidingen spelen zich intussen in alle rust af. De Elfstedenkoorts lijkt voorbehouden aan de men sen buiten Friesland. Ook de persconferenties in de Fries landhallen spelen zich in een meer ontspannen sfeer af dan in '85. Provincie en Elf- stedentocht-organisatie glij den soepeitjes naar woens dag. Een fraaie reprise van het fantastische schaatsfeest van vorig jaar? De verwach tingen zijn gematigd opti mistisch. De wedstrijdrij ders zullen, gehard als zij zijn, met een redelijke ijs vloer een snelle rondgang kunnen maken, al zullen het groter aantal klünplaatsen het tempo meer drukken. De rest van de 16.000 schaats- gekken zullen een ouderwets pittige tocht rijden. Zonnetje erbij, maar de wind zal ze de benen onder het lijf uitsnij den. BREDA (ANP) - De Vati caanse congregatie voor de geestelijkheid laat het aan bisschop Ernst van Breda over de sluiting van de H. Hartkerk te Breda naar zijn overtuiging en in overeenstemming met het kerkelijk recht af te han delen. Dit heeft de congregatie in een brief van 15 februari 1986 aan de bisschop laten we ten. Dit meldt de persdienst van het bisdom. Vorige maand had de con gregatie de bisschop per tele gram opgedragen om in af wachting van een beslissing van de congregatie geen uit voering te geven aan zijn be sluit tot sluiting van de kerk. In reactie daarop heeft de bis schop in een uitvoerige brief aan de congregatie zijn visie op de gang van zaken uiteen gezet en daarbij opgemerkt dat opschorting van de uitvoe ring van zijn besluit voor zover die reeds had plaatsge vonden, niet mogelij kis. Vorig jaar april besloot mgr. Ernst de H. Hartkerk per 1 ja- nauari 1986 te sluiten en in sa menhang darrmee de kerk aan de eredienst te onttrekken. Te gen dit besluit hebben in mei enige personen bij hem gepro testeerd en nadien beroep aangetekend bij de congrega tie voor de geestelijkheid te Rome. Eind vorig jaar werd de kerk enige dagen bezet uit protest tegen het besluit van mgr. Ernst. Op bevel van de rechtbank hebben de bezetters toen het kerkgebouw verlaten. De Vereniging tot behoud van de H. Hartkerk, die het beroep bij de congregatie voor de geestelijkheid heeft inge steld, en de voormalige bezet ters van de kerk in Breda, we ten officieel nog van niets. „Wij hebben geen ander be richt gekregen dan over de schorsing en dat betekent vol gens ons dat de bisschop daar aan nog steeds gehouden is", zegt voorzitter F. Mensink van de vereniging. Overigens moet het besluit van de congregatie volgens de procedures doorgegeven wor den door het bisdom. „Dat zal een dezer dagen wel komen" denkt de heer Mensink. „Er als dat niet gebeurt betekent dat dat de bisschop het schor singsbesluit op een geheel eigen wijze heeft uitgelegd". Paolo de Jong, een van de voormalige bezetters van de kerk, reageerde gisteravond op ongeveer dezelfde wijze: „We weten nog van niets en hebben het bericht van de pers moeten horen. We zullen het officiële besluit, als dat komt, afwachten en dan besluiten over eventuele nadere stap pen". AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is maandag vrij sterk gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 2,5855 gulden, ruim drie cent minder dan de 2,6170 gulden van afgelopen vrijdag. Tegen het slot van de handel werd omstreeks 2,5890 gulden geno teerd. Valutahandelaren noemden maandag verschillende oorza ken voor het inzakken van de dollarkoers. Verwacht wordt dat in de loop van deze week te publiceren cijfers over de eco nomische ontwikkeling in de Verenigde Staten, onder meer over de orderontvangst voor duurzame verbruiksgoederen in januari, ongunstig zullen uitvallen. Deze ontwikkeling heeft de schuldproblemen van de ont wikkelingslanden verscherpt. Mexico heeft al laten weten dat de banken een deel van de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de vermindering van de inkomsten uit de olie export moeten dragen. Dries van Wijhe, Neder lands kampioen marathon op natuurijs en vorig jaar tiende tijdens de 'tocht der tochten', kijkt met angst en beven vooruit naar de dag van morgen. 'Dolle Dries' (40 jaar) klaagt over een knieblessure en zegt het klunen te vrezen. Of doet hij alleen maar geheimzin nig? Bij de lepe Van Wijhe weet je het maar nooit, want hij is ook gelukkig. Gelukkig met het feit, dat de Elfstedentocht wordt verreden. 'Heb ik mooi nog een kans om een keer te winnen'. 'Dolle Dries', een man om morgen rekening mee te houden. Veel Westbrabantse en Zeeuwse schaatsers wer den zondagavond verrast door de late aankondiging van het definitieve door gaan van de Elfsteden tocht. Niettemin staat er morgen een behoorlijke de legatie uit het zuiden op het Friese ijs. Indachtig het aloude cliché 'deelnemen is belangrijker dan winnen' zijn de lidmaatschapskaar ten uit de kast gevist of worden nog verwoede po gingen gedaan om een kaart van een ander te be machtigen. APELDOORN/TILBURG (ANP) - De verzekeringsconcerns Centraal Beheer en Interpolis denken nog dit jaar aan respec tievelijk de ledenraad en de aandeelhouders een voorstel tot fu sie te doen. Hierdoor zou een nieuwe maatschappij ontstaan, die gemeten naar premie-inkomen de op een na grootste is bij de schadeverzekeraars en de derde bij de pensioen- en levensver zekeringsbedrijven, aldus een bekendmaking van beide onder nemingen. Als gevolg van de fusie zullen geen banen verdwijnen, aldus directeur G. Boreel van Centraal Beheer. Bij Interpolis werken 1500 en bij Centraal Beheer 1940 mensen. Door de fusie zullen beide bedrijven de activiteiten kunnen verbreden. Interpolis werkt vooral in het zuiden van ons land en is sterk gericht op de agrarische sector. Interpolis behaalde over 1985 naar schatting een omzet van van f 1.334 miljoen en had een eigen vermogen van f 620 miljoen. Centraal Beheer had een omzet van f 1.950 miljoen en een eigen vermogen van f 570 miljoen. De Dienstenbond CNV toonde zich dinsdag 'enigszins verrast' over het voornemen tot fusie van Centraal Beheer en Interpolis. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. rNIEUWE ABONNEE Naam en voorle'tters: Adres: Postcode: Betaling 68,06/Kwartaal 23,60/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT I Datum van aanmelding: I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. kan °°k: 076-236911.

de Stem | 1986 | | pagina 1