én Nostalgisch- modern wonen op Binnenhuis '86 l A BEZOE AetTHayafij» oom. de Lerens time c naar PSP-afd Zwangerschapsvergiftiging ÏJsvermcn PvdA-voorin MAANDAG 24 FEBRUAR11986 EXTRA OP MAANDAG Wel zo christelijk Zuur volkje PAGINA ZEELAND 1 De droom van een architect 1 MEDISCHE RUBRIEK EEN zes meter hoge copie van de Eif fel toren wijst de weg naar een geza menlijke inzending van Franse ont werpers en fabrikanten van woon comfort. Wandelend door de 'Rue de Paris' waan je je in Franse sferen. Daar wordt een overzicht gegeven van de nieuwste woontrends uit het land van de toonaangevende mode. Van avant-gardistisch gelijnde meu belen tot het trés chique, dat zo ken merkend is voor de Franse levens- stijl. De Rue de Paris is een van de nieuwe attracties van de woonbeurs 'Binnenhuis' in het Ahoy complex in Rotterdam, die tot 2 maart wordt ge houden. Voor de twintigste keer dit jaar, op een totale oppervlakte van 18.000 m2 met 220 stands. Een ten toonstelling, waarbij een beeld wordt gegeven van het wonen in al zijn fa cetten. Door Marja Klein Obbink ROTTERDAM - Binnenhuis '86 kent een aantal primeurs. Daarbij gaat het niet alleen om futuristische woonideeën, maar vooral om op de praktijk gerichte ontwerpen. De Ne derlandse ontwerpers doen het wat dat betreft beslist niet slecht. Neem Karei Boonzaij- er, die samen met zijn partner Pierre Mazairac heeft gezorgd voor een bijzonder beurseve- nement: een ouderwets spook huis, zoals we dat van de ker mis kennen. Wie plaatsneemt in een van de karretjes en zich de duisternis in laat voeren, ziet op onverwachte momen ten in korte lichtflitsen heel moderne meubelen opdoemen van Nederlands ontwerp en van Nederlands fabrikaat. Even verderop staat een stand van een keukenfabri kant die meer heil ziet in het nostalgische wonen: ambach telijk gemaakte houten pa- Bed, bank, sofa, canapé? Het kan allemaal. Pascal Mourgue ontwierp een meubelstuk, waarmee allerlei variaties mogelijk zijn. neelkeukens, die in allerlei kleuren, afmetingen en vor men te krijgen zijn. Desge wenst wordt er zelfs een 'ouderwets' granieten aan- rechtblad bij geleverd. Een andere keuken toont nieuwe inzichten op het gebied van de ergonomie. De keukens kun nen, ook voor langere mensen, Een ontwerp van de Fransman Pascal Mourgue, door sommigen omschreven als 'de man van het stille ontwerp'. De afge beelde chaise longue kan in twee standen worden gezet. Te bezichtigen in de 'Rue de Paris'. Het schetsontwerp van Boonzaaijer/Mazairac voor het 'spookhuis'. De Onzichtbare Man Ik heb steeds gedroomd, vanaf heel klein, dat ik ook nog kon leren onzichtbaar te zijn. Mijn wens is tot slot in vervulling gegaan. Er is nu geen mens meer die mij ziet staan. Journalees Onder 't zingen van 't volks lied betrad de koningin de zaal. Gelooft u dat? Ik vraag 't u dringend: Hare Majesteit, al lopende zingend, naderschrijdend uit het por taal? Schoolmaster Blues 'Laat de kinderkens tot mij komen' zingen de zuster kens in Ro me. Men hoort het lied heel wei nig zingen in Holland, in docenten kringen. Have a Heart! Ag ge toe medemense vraogt, finne ze d'r eige wel ge slaagd. Wa zuldoewe medemens dan ktveile deur aandre dieje vraog te stelle? Handicap 'Die staart met die vin' zei de zeemeermin, die netjes zat te boeten, 'zijn een handicap, die ik van kindsbeen heb; Ik kan er niet mee uit de voeten.' Lamlende 'kZie lammetjes dartelen in de wei; het lief tafereel stemt mij niet blij. Mij kwelt te zeer de mijme rij: Smaakt knoflook 'daar wel lekker bij? en dan vermaledij ik mij: 'Gedenk, gij zondaar, het Agnus Dei!' Geestig Dat een kxvakkie darmen geen beivustzijn heeft hoeft mij geen mens te ver tellen. vertel mij liever waarom dat leeft in dat kioakkie grijze cel len? Het kruisraketten-plaat- singsbesluit is zonder pro blemen tegen de wil van een meerderheid buiten het par lement aangenomen door CDA en WD. Kruisraketten gericht op levens van al of niet gezonde mensen en bol werken. Bedreiging en ver nietiging van leven van jong en oud. Het schijnt dat geen enkele politicus daarmede moeite heeft, althans in de coalitie CDA-WD. Is het plaatsingsbesluit aangeno men omdat de wetenschaps mensen, politici en indus triëlen hun belangen niet ge schaad wilden zien en vooral toch niet aan de goede trouw getwijfeld mag worden? Gaat het echter om een mens, die van zijn pijn en el lende verlost wil worden, dan worden de toppen van de vingers zorgvuldig naar elkaar toe gedrukt en wordt een belangwekkend betoog gehouden over de hang naar het leven. En spreekt de zachte dood meer tot de ver beelding van politici dan de gewelddadige dood, die door zijn toedoen veroorzaakt wordt door de plaatsing van kruisraketten? Zijn wij dan wel zo humaan en christe lijk? Oosterhout H. Telchui js Als jonge vrouw, die niet precies op werkhoogte worden geïnstalleerd. Weer in een andere hal toont een Westduitse firma gebeeldhouwde meubelen uit Thailand, die uit massief teak hout zijn gesneden. Terug van weggeweest, al thans op de woonbeurs, is het aquarium, dat ook in moderne interieurs niet hoeft te mis staan. Een gespecialiseerd be drijf uit Rotterdam levert aquaria op maat met gebogen of schuin aflopende ruiten en vier- tot achtzijdige uitvoerin gen. Om het aquarium tot een echt meubelstuk te maken le vert de fabrikant tal van on derkasten in luxe houtsoorten of van leer. Adviezen Traditiegetrouw geven inte rieurarchitecten van de BNI (Beroepsvereniging van Ne derlandse Interieurarchitec ten) gratis adviezen over alles wat met wonen te maken heeft. De architect kan een schetsontwerp maken, waarin het zogenaamde 'programma van eisen' van de klant is ver werkt, met een kostenraming. Nieuw in dit jubileumjaar is de samenwerking van de BNI met de Academie van Beel dende Kunsten in Rotterdam. Vier studenten van de afde ling architectonische vormge ving laten middels een aantal ontwerpen hun visie zien op het wonen voor jonge mensen. Voor 4000 gulden hebben zij gepoogd een kamer van zo'n 15 m2 volledig in te richten. Wonen is een ruim begrip en op de internationale woon- manifestatie wordt dan ook alles wat daarmee te maken heeft, getoond. Van parket vloeren en 'weggewerkte' ra diatoren tot open haarden, gordijnen en slaapkamers. Maar wonen houdt niet op bij de gevel van je huis. De tuin zit als het ware aan die gevel vast, vandaar dat ook tuim- meubelen en tuinontwerpen met vijvers en rotspartijen worden getoond. 'Binnenhuis' is op werkda gen van 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds te bezichtigen. Op zaterdag en zondag is de beurs tot 5 uur 's middags open. Volwaasenen betalen acht gulden per persoon, kin deren tot twaalf jaar vier gul den en 65-plussers betalen zes gulden aan entreegeld. kan bogen op een lange le venservaring, heb ik een tijd geaarzeld een bepaalde ge dachte op papier te zetten en naar de krant te sturen. Tv- beelden in het weekend van het PvdA-congres en een avondje Toon Hermans heb ben mij over de streep ge trokken. Steeds dieper raak ik ervan overtuigd dat bij veel mensen de opvatting post vat: Je bent belangrijk in de maat waarin je onte vreden bent. Dat lijkt de vrucht te worden van de tachtiger jaren onder impul sen van links Nederland. Wij zijn op weg een zuur, mieze rig volkje te worden, wan neer de Toon Hermans-men taliteit, die ook onze ouders kenmerkte, niet in ons bin nenste wortel schiet en uit groeit. Natuurlijk heeft iedere tijd zijn eigen proble men die 'grote inspanning vergen, maar tegewoordig lijkt een beetje tevredenheid al taboe te worden. Breda Petra Zondag De ouderwetse fauteuil, te rug van weggeweest. Een ontwerp van de Fransman Claude Gourand. 'Rocking chair'alweer een ontwerp van pascal Mourgue en opnieuw een meubelstuk dat ook als een 'gewone' eet- kamerstoel of met armleu ningen geleverd kan wor den. en van de indrukwek kendste gebouwen in Brussel is zonder meer het justitiepaleis, dat zich zomer en winter bewonderd ziet door drommen toeristen die vervolgens jsf vanaf het Poelaert- plein een niet ge- ring deel van Brus- sel kunnen overzien. Toegegeven, ik weef niets van architectuur. =1 Vandaar dat ik tot voor kort het gebouw altijd ouder heb ge- schat dan de 101 jaar, die het nu 1= telt. De geschiedenis mag echter EE5 kort zijn, eigen aardig is ze wel, niet in het minst dank zij de bouw meester, Joseph Poelaert. Poelaert werd geboren op 26 maart 1817, kort na de verban- ning van Napoleon en in België waaide dus nog de Nederlandse 5= vlag. Hij ging in het voetspoor van zijn vader, een beroemd ar- chitect, studeren aan de Acade- mie voor Schone Kunsten, waar naar Frans voorbeeld het neo- classicisme werd aanbeden. Inmiddels moet Poelaert ge- weten hebben dat het stadsbe- stuur speelde met de gedachte om een groot justitiepaleis te la- j== ten verrijzen, maar dat bleek pas later. In 1860 nam hij ontslag, Üi omdat hij vond dat de uitbrei- ding van de stadswerken te overdreven waren en kort daar op werd bekend dat er een ge- rechtsgebouw zou moeten ko- men. De - inmiddels - Belgische staat, de provincie en de stad Brussel schreven een wedstrij- duit, waar aan 28 bouwmeesters deelnamen. De grote afwezige was Poelaert. Geen wonder, want hij zat in de jury. De wedstrijd werd een mis- lukking, niet in het minst door- dat Poelaert alle inzendingen te magertjes vond. Wat nu, vroeg de toenmalige minister van Jus- titie onder wie de plannen resor- teerden, zich af. De oplossing leek spoedig gevonden, toen Poelaert gevraagd werd een ont- werp in te dienen. Poelaert bleek het onderwerp namelijk al klaar te hebben. In het geniep had hij er tien jaar aan gewerkt. Met de opdracht aan Poelaert begon S= een tijdperk van grote onrust onder de bouwers, omdat de te- keningen van de alleen wer- H| kende Poelaert niet echt duide- lijk waren en paniek bij hen, die over de centjes waakten, want de kosten hepen gigantisch de pan uit. Poelaert had geëist dat zijn artistiek gezag aleen zaligma- kend zou zijn en dat alleen de minister van Justitie zijn con- tactman zou zijn. Als die minis- ter, Bara, wel eens naar de stand van zaken vroeg, was het afdoen de antwoord van de bouw mees- ter: „Bent u niet tevreden, dan 0. GINNEKENSTR. 4 - BREDA - 1 moet ik u vaarwel zeggen." Als parlementsleden zich wel eens in de ontwikkeling van het justitiepaleis wilden verdiepen, dan werden ze overdonderd door een vracht tekeningen en berekeningen waar ze niet wijs uit konden worden. Inmiddels ging de bouw aan de hand van een slordig bestek door. Na 17 jaar was het resultaat verbijste rend: 245 lokalen, 8 binnenplei nen en een entree, waar boven honderd meter hoog een koepel I als een kaasstolp. Maar het ge- bouw was nog niet af, toen Poe- laert (krankzinnig, beweren boze tongen) kwam te overlijden en er geen hond was, die wijs kon worden uit de bedoelingen van de bouw meester. Was wat er stond al ingewik. keld genoeg, degenen die de er- Door Aod Jongbloed fenis van Poelaert kregen toebe deeld, vulden de rest van het cryptogram in hemelsnaam maar in. Ik ken een advocate, die al meer dan tien jaar met re gelmaat moet pleitenjn het ruim 100 jaar oude gebouw Ze zorgt voor elke zaak zeker anderhalf uur eerder in. het paleis te zijn, omdat ze nog steeds de weg niet kent en verdwalen fataal zijn. Ik heb zelf na een rechts zaak bijgewoond te hebben ze ker een uur rondgedoold tot ik besloot een man te volgen, die een jas aan had: die zou wel naar buiten gaan. De enorme entree heet dan ook niet voor niets 'la salie des pas perdus', de zaal van de ver loren stappen. Wie er binnen treedt heeft kans nooit meer de uitgang te vinden van de droom van de architect Poelaert, die wellicht nooit goed geweten heeft welk gebouw hij bouwde Toeristen doen er beter aan zich I te vergapen aan de buitenkant van het paleis, want het zou mij niet verbazen indien op een goed moment blijkt dat in een van de zalen een groep bezoe kers gevonden wordt, die het al jaren geleden opgegeven heeft nog ooit de buitenwereld te be treden. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Enkele kerken en andere instellingen in de gemeente Hontenisse I kunnen rekenen op een flinke financiële steun. Uit de reser- vepot van de Rabobank Hon tenisse en omstreken is daar voor een bedrag uitgetrokken I van 186.000 gulden. Een uit zes leden van de bank gevormde commissie heeft enige tijd geleden het be- st dc af Ie he Radic HULST/STEKENE - Rac thuisbasis heeft en het gre llige basis uit de lucht gega; Van Schaik: 'Wat heeft de AXEL - „Vanuit een luie stoel teren, dat kenmerkt de PSP di doen aan de verkiezingen in lijsttrekker Ko van Schaik v: plaatselijke PSP-afdeling. Het nederige en alweer hon derd jaar oude aspirine is bezig aan een tweede carriè re. Een paar jaar geleden bleek het spul een verstop ping van de bloedvaten van hart en hersenen te kunnen voorkomen, en nu is er weer wat nieuws: aspirine helpt ook tegen zwangerschaps vergiftiging. De verschijnselen van deze kwaal komen in het kort hierop neer. Ongeveer 10 procent van de zwange- ren krijgt in de laatste drie maanden last van hoge bloeddruk. Omdat ze soms ook eiwitten uitplassen gaat het lichaam vocht vasthou den en dat veroorzaakt weer oedeem. De vrouwen komen dan teveel aan en hebben vaak dikke enkels. Tot zover is de kwaal niet echt verontrustend. Met bedrust en een strak zoutloos regiem is het tij nog te ke ren. Dat wordt anders als het zich ontwikkelt tot een pre- eclampsie, het voorstadium van zwangerschapsstuipen. Gelukkig komt dat niet vaak voor. De bloeddruk kan dan torenhoog oplopen, er zit nog meer eiwit in de urine, en het vocht hoopt zich nog meer op. Daarbij heeft de zwangere last van hoofdpijn, duizeligheid, misselijkheid, braken en een gestoord gezichtsvermogen. Uiteindelijk dreigt een eclampsie ofwel zwanger schapsstuipen, die nogal eens dodelijk kunnen aflo pen voor het kind en in een enkel geval voor de moeder. Maar ook een ernstige pre- eclampsie (het voorstadium dus) is niet zo gunstig voor het kind. Daarom worden zwangeren zo fanatiek ge controleerd op bloeddruk, gewicht en eiwit in de urine. Waarom sommige vrou wen (vooral bij een eerste zwangerschap) slecht tegen een zwangerschap kunnen, is nog steeds een raadsel. Van vergiftiging is in ieder geval geen sprake. Zwan gerschapsvergiftiging (25 letters, wat een verschrikke lijk woord) is dus de ver keerde naam voor een raad selachtige kwaal. Toch is de laatste tijd een tip van de sluier opgelicht. In 1979 kwam men er achter dat vrouwen die geregeld een aspirientje slikken minder last hebben van deze ver- schijnselen. Dan moet in het aspirientje wel de stof ace- tylsalicylzuur zitten. De uit komst was eigenlijk niet zo verrassend, want in die tijd was men net een hoop aan de weet gekomen over de werking van dit pijnstillend zuur. Nu wordt het ingewik keld. Acetylsalicylzuur werkt de aanmaak van prostaglan- dine tegen. Daar zijn er twee van: TXA en PGI, en die werken elkaar tegen. TXA knijpt de bloedvaten samen en laat het bloed stollen, PGI doet precies het omgekeerde. Samen zijn ze, als het goed is, in evenwicht. Wat bleek? Kleine hoeveelheden aspi rine remt de aanmaak van TXA, maar laat tegenstrever PGI onverlet. Het bloed wordt minder stolbaar, en doordat de vaten open gaan staan daalt de bloeddruk. Dat is de reden waarom car diologen en neurologen kleine hoeveelheden aspi rine voorschrijven óm ver stopping in vaten van hart en hersenen te voorkomen. Met aspirine kun je dus het evenwicht verschuiven naar de bloeddrukverla- gende PGI-kant. Dat deed bij vrouwenartsen een bel letje rinkelen, want hoge bloeddruk is een van de eer ste symptomen van een zwangerschapsvergiftiging. Misschien is bij die vrouwen het evenwicht al te zeer ver schoven naar het bloed- drukverhogende TXA. Met wat aspirine zou je dat even wicht weer kunnen herstel len. Het aardige is dat vier Nederlanders onder leiding van de Rotterdamse vrou wenarts prof. H.C.S. Wallen burg die theorie voor het eerst aannemelijk hebben gemaakt. In de Lancet van vorige maand (een van de twee internationale medi sche topbladen, het andere is de New England Journal of Medic ine) deden ze verslag van hun bevindingen. Met een ingewikkelde test selecteerden ze 46 vrouwen die een verhoogd risico had den op zwangerschapsver giftiging. De ene helft kreeg vanaf de 28ste week dage lijks een tiende part van een aspirientje, de rest kreeg een foppil te slikken. Niemand, de dokters niet en de vrou wen niet, wist wie wat slik te. De resultaten: In de fop- pil-groep kregen vier vrou wen last van hoge bloed druk, 7 vrouwen raakten in het voorstadium van zwan gerschapsstuipen (pre- eclampsie), 1 vrouw kreeg ze ook. In de aspirine-groep kregen slechts 2 vrouwen last van hoge bloeddruk, de groep bleef ergere ellende bespaard. Bloedonderzoek toonde aan dat bij hen het gehalte van het bloeddruk- verhogende TXA met 90 procent was gedaald. Eureka! Wordt voortaan aan alle zwangere vrouwen vanaf de 28ste week aspirine voorgeschreven? „Nee", zegt prof. H.C.S. Wallenberg. „Uiteindelijk gaat het om een hele kleine groep vrou wen. Ongeveer 10 procent van de vrouwen die voor het eerst zwanger zijn, krijgen dan ivel last van hoge bloed druk, maar van hen pakt dat bij nog eens ongeveer 10 procent ernstig uit, dus bij zo een of twee op de hon derd. Zou je iedereen aspi rine geven dan behandel je het overgrote deel van de vrouwen voor niets". Maar er is toch een test om te bepalen wie het meeste ri sico loopt? „Dat is nu het probleem. Die test is kostbaar en tame lijk bewerkelijk; twee man personeel zijn er twee uur mee bezig. We zouden met aspirine pas preventief kun nen werken als er een goed kope en eenvoudige test zou zijn om de risico-patiënten op te sporen. Die is er dus nog niet. Ons verzoek is vooral van theoretisch be lang; we weten nu wat meer van de mechaniek van de zwangerschapsvergiftiging. Hij deed dat tijdens de offi- Iciële start van de verkiezings campagne van de Axelse |PvdA in de Halle. „Wat heeft |de PSP nu gedaan? De kiezers :ullen het verschil echt wel |zien tussen een actieve en een iassieve partij. We verwach- in dan ook dat de PSP weinig itemmen zal halen". Zaterdagmorgen waren de littende raadsleden, die weer >ven aan de lijst staan, een iantal bestuursleden en leden 'an de afdeling naar de Halle [ekomen om de verkiezings- :ampagne van start te doen ;aan. Van Schaik noemde in :ijn toespraak tal van zaken lie in Axel gerealiseerd zijn. „Veel van deze zaken zijn op liatief van de PvdA tot stand lekomen", aldus de lijsttrek ker. Als voorbeelden noemde lij de afbouw van de honden- Jasting, verlaging van de 'einigingsrechten, de volks- :redietbank, de volwassenen- lucatie en tal van andere za len. „We hebben er in Axel kei- lard voor gevochten zodat de >gb voor huurders weer gun- ftig uitpakt. Het onderzoek 'an het CNV heeft dit gun- [t'ge tarief ook aangetoond, 'e zullen ons blijven inzetten 'oor gunstige belastingen voor 'uurders, maar ook voor lager irieven. Daarvan profiteert imers iedereen evenveel, dus 'k de mensen met een uitke- ing". Na de uiteenzetting over het jevoerde beleid werd buiten |e PvdA-vlag gehezen. De Partij van de Arbeid in van Gent startte zaterdag 'eneens de verkiezingscam- pag me< Dez een het Fra zett Mo: ker te Ji S het Fra Sas boe vele geli Da; ven wa; ling cia; wai bra Op Pvc aan dee Z soci 40-j deli ven om den opr febi wai chif ech Spi( tere van als hun oorl plu: N kou mer Van onze correspondent IERNEUZEN Duizenden eha atsiiefhebbers en -sters 'ebben in het afgelopen week- inde deelgenomen aan tal 'antoertochten en wedstrij- 5n die in het Zeeuws- 'aamse werden gehouden. Afgelopen nacht heeft het treng tot zeer streng gevroren let temperaturen van min 10 °t min 17 graden. Daarmee is jen oud gezegde 'Hoe meer de agen lengen, hoe strenger de '°rst' weer tot waarheid geko- nen. IJsclub De Rietbos te West- °rpe hield afgelopen zater- ',a8 °P de Molenkreek haar ubkampioenschappen. Bij de ames bestond daarvoor nog n zekere drempelvrees, ge- j 'ga de deelname van twee ames. Ester Baecke werd arste en Christien van de 'eecke tweede. Bij de heren ging de titel aar Peter Rompa, voor Rudy Ver De kw; Ver Ver digc pioe wer Dan ger O Stie wer gehi wel ren. deel divi ter, Wat Smi Min de I Put del dijk en Niei en D I

de Stem | 1986 | | pagina 4