e aan taken itant V1EURS (m/v) MEURS (m/v) 6Totaalvoetbal is voor mij het einde van de rit9 mm wuw IDSE 100 )-(by 12 en IEAO- in dienst Ite Breda fte aan voor de (ilefoon nr. iriefje aan fs Maatschap (•ond-, wegen-, topwerken Zonen B.V. VTIONAAL B.V. ZEIST - Dat beeld, vier jaar geleden. In de ber gen rond Barcelona zit Rinus Michels, in de pe riode dat het WK-toer nooi in Spanje wordt ge houden, in een schom melstoel te peinzen over later. Rendement Ruzi es Veranderen Steun Superliga's Leerproces Taakverdeling Totaal-voetbal Furore Mentaliteit DE STEM ZATERDAG 22 FEBRUAR11986 T19 ling te Etten-Leur al gaan behoren: gebruikers programma's; nma's; rammeren in Cobol en/of issingen; jters strekt tot aanbeveling- <ing; 'mming met de zwaarte van laantal secundaire emolu- pensioen. ;tie, kunt U richten aan: fdeling Personeelszaken, Rinus Michels legt uit wat er moet gebeuren, Leo Beenhakker (links) maakt aantekeningen. - fotoanp „In Zeist rijzen je de haren wel eens te berge" ken wij op korte termijn een i een ruime ervaring heeft ml htbeton en funderingsmate-l Iteitsbeheersing en contrölel Iprojekten, zal hij in verband I ivers moeten onderhouden. I etrokken bij de ontwikkeling I i moeten zijn met daarnaast I en betontechnologie. Een I ]ian de directie van: Yn - 5004 BG TILBURG sumij Wehry-groep h Haag. fn sterk internationaal Idse en buitenlandse bewerkers en een jaar- |h bezig met diverse van uiteenlopende aard, peheel West-Europa, het activiteiten ontplooid op anelux, West-Duitsland, IV.S. 1 de Benelux, :land en Korea. ast-Duitsland, Frankrijk, door THEO VAESSEN Over hetgeen van hem worden zal. Hij was nog trainer van 1. FC Köln, de Bundesligaclub die hij uit het dal haalde, vervolgens met deze club de beker van West-Duitsland won en de halve finale van het EC Il-toernooi bereikte. Het reilen en zeilen bij de KNVB is die zonnige namiddag, in de prachtige tuin van zijn vakantiebun galow, geen onderwerp van gesprek. Een job bij de voetbalbond zag hij toen nog niet^itten. Maar niets is veranderlijker dan de mens. Inmiddels is Rinus Michels al geruime tijd de belangrijkste man van het technische apparaat van de KNVB. Binnenkort heet hij officieel technisch directeur. Het wachten is nog op zijn handtekening onder een tweejarig contract. Dan is hij echt de baas. Van de bondscoaches en het ge hele technische apparaat in Zeist. In middels heeft hij zijn stempel duide lijk op een aantal dingen van het logge voetbalapparaat gedrukt. En, hij zal de komende jaren nog een aan tal afdrukken op voetballend Neder land achterlaten. Zag hij vroeger als clubtrainer vrij snel de resultaten van zijn werkwijze en inzet, nu weet hij nog niet welk rendement zijn arbeid voor de KNVB zal hebben. Niettemin een belang rijke vraag, die hij over twee jaar hoopt te kunnen beantwoorden. Ziet hij dan dat zijn werk voor niets is ge weest, gegarandeerd dat hij opstapt. „Ik zit hier niet om mezelf te mani festeren, al vinden sommige mensen dat ik dat wel moet doen. Ik zie als mijn taak eerst de negatieve ontwik keling van het voetbal tot staan te brengen. We zitten nu in de midden moot, met de clubs en met Oranje. Je domineert niet meer. Als er in je kwalificatiegroep een land zit dat even iets beter is, heb je al moeite. Maak je een fout, dan ben je de piel. Ons voetbal is nu familie Doorsnee. Daarom ben ik mijn werk begonnen met een bewustmakingsproces, kij ken of anderen ook op dezelfde golf lengte kwamen. Ik vond dat er iets aan de spelstijl gedaan moest worden. Ik wist dat er veel kritiek op zou ko men, maar dat is geen reden om het miet te doen. Bovendien weet je niet wat er van blijft hangen. Ik ben dus blij dat we via Cruijff een ontwikke ling van een spelstijl zien die in de eerste plaats afgestemd is op het spektakel en op de tweede plaats op het resultaat. Maar: dat kan alleen maar Cruijff. Alle andere trainers tijn niet in die positie om dit te doen. Cruijff heeft het krediet en hij heeft het materiaal." DE tastbare stilte in het KNVB - sportcentrum in Zeist wordt die ochtend niet verstoord door de lach van jeug dige voetballers die, op weg naar de trainingsvelden, uit gelaten pret maken. Een onwezenlijk beeld als je het hart van voetballend Nederland niet hoort kloppen. Het win terse beeld van Zeist roept associaties op met de winter waarin het voetbal in ons land momenteel verkeert. Daar waar het normaal bruist en borrelt van activiteit, heerst slechts rust. De stilte voor de storm? RINUS Michels, de technisch directeur van de Neder landse voetbalbond, wil die storm best ontketenen, maar daarbij heeft hij heel veel hulp nodig. Wanneer hij uit het raam van zijn kantoor kijkt dat uitziet op de toegangsweg naar het sportcentrum, verraadt zijn sombere blik iets van de problemen waarmee hij de laatste maanden werd geconfronteerd. Zijn trip naar China, die hij in januari maakte als een soort PR-functionaris van het Nederlands amateurelftal, kwam dan ook als een welkome onderbre king. Hij was voor het eerst in China en hij keek er zijn ogen uit. Een goede plek om te relativeren ook. RINUS Michels, een man van alle seizoenen. Geplaagd, gekweld, geprezen, bejubeld. De jaren zijn niet onzicht baar aan hem voorbij gegaan. Een bypass-operatie heeft zijn wilskracht om te blijven presteren echter niet aange tast. Zijn ogen vonken als sterretjes die uit staal worden geslagen, zijn woorden en zinnen, onveranderlijk in stac cato uitgesproken, hebben nog altijd de kracht waarmee hij vroeger indruk maakte op de Ajacieden, de spelers van Barcelona en FC Köln. RINUS Michels is en blijft nog steeds de personificatie van het succes. Als je hem aan je gedachten laat voorbij gaan, denk je terug aan de succesrijke jaren van het Ne derlands voetbal van Ajax en Oranje. Die herinneringen vervagen niet. Vervaagd is wel het beeld van de Sphinx, zoals hij vroeger werd genoemd. Rinus Michels is niet meer zo stoïcijns als in de jaren dat hij Ajax naar de top leidde en Oranje naar het zilver in München. Hij heeft nu een nieuwe job op zijn schouders genomen: het jeugdvoet bal nieuw leven inblazen. Want aan de basis zit het Ne derlandse voetbal al te lang in het slop. Rinus Michels in gesprek met Marco van Basten, het talent dat zich volgens de KNVB-manager op internatio naal niveau nog moet bewijzen. - fotoanp ons evangelie verkondigen. De finan ciële problemen zijn gigantisch. Maar nu het voetbal in zijn totaliteit steeds meer steunt op externe geldgevers, zou je moeten kunnen bepalen waar je de accenten legt ten aanzien van de elftallen. Jeugdvoetbal is bij veel clubs het stiefkind. Daardoor krijg je veel verlies van zieltjes omdat de jeugd in het voetbal de beleving niet meer vindt die ze zoekt". Maar laten we bij het begin begin nen. Op de dag dat bekend werd dat Rinus Michels het Zeister bos binnen wandelde, werd de kiem gelegd voor ^n aantal ruzies tussen de bondscoa ches onderling. Rijvers kon niet meer opschieten met Ger Blok en hij zag ook niets in een samenwerking met Michels. Rijvers wilde niet dat aan «in gezag werd getornd en ging op een eiland zitten mokken. De conflic ten eindigden op de dag dat Rijvers vertrok. Michels haakte even af door een ziekte, Beenhakker werd binnen gehaald. De meester en de leerling groeiden langzaam naar elkaar. De werksfeer in Zeist verbeterde omdat Michels links en rechts de puntjes op de i zette. „Ik word betaald voor mijn werk en ik wil er iets van maken. Ik kan hier op mijn kantoor de hele dag sportkranten lezen en andere tijd schriften, er zal niemand iets van zeggen. Maar ik heb ja gezegd, vaak op mijn tanden moeten bijten, want ik wil er per sé iets van maken." Michels verdedigde en passant ook nog zijn rechterhand Beenhakker te gen aanvallen van Ajax-voorzitter Harmsen, die hem voor alles en nog wat uitmaakte. Beenhakker voelde zich eindelijk gesteund in de weten schap dat hij een brok verantwoorde lijkheid kan afwentelen op de iets smaller geworden schouders van Ri nus Michels. „Wat me in het afgelo pen jaar is opgevallen", zegt Michels bedachtzaam, „is hoe mensen kunnen veranderen als ze met de media te maken krijgen en in spanningsvelden moeten werken. In Zeist gebeuren dingen die in de maatschappij onmo gelijk zijn. Ik heb, echt waar, de handdoek al enkele malen in de ring willen gooien. Ik weet zeker dat veel mensen zich anders zouden gedragen als ze ook met hun geld in de KNVB zaten. De normen in de voetbalwereld zijn ondenkbaar in de normale maat schappij. Als mensen aan de weg tim meren, zich onder de druk van de me dia moeten manifesteren, veranderen ze van de ene op de andere dag. En vergeet de enorme rivaliteit niet. Mensen, die in het normale bedrijfs leven overeind blijven, gaan er hier compleet onder door. Ja, de haren rij zen je in Zeist wel eens te berge. Ik vraag me wel eens af hoe onze voor zitter, die toch in allerlei posities werkzaam is geweest, over dit alles denkt en over de dingen die hier met hem gebeuren. Ik denk dat hij het af en toe echt niet weet. Hij krijgt er geen greep op. Hier is dat zo ver schrikkelijk moeilijk." Het enige dat Michels vraagt is dat het KNVB-bestuur hem steunt in hetgeen hij doet. Hij is dus in het ren dement van zijn werk totaal afhan kelijk van de bestuurscolleges, zowel in Zeist als bij de afdelingen. „Daar had ik", bekent hij, „in het begin heel veel moeite mee, maar je leert er mee leven. Als je iets hebt uit gestippeld, moet je in de slag met het bestuur. De samenwerking met de professionals wordt beter. Toen ik hier kwam, had iedereen zijn eigen stekkie, verdedigde die met hand en tand, maar echt samenwerken, ho maar. Omdat er niemand boven stond. Je weet hoe trainers zijn. Het zijn allemaal individualisten die hun eigen gang gaan. Dat kan dus niet. Dat stramien is nu goed doorbroken. Maar ik heb nog wel eens mijn kop gestoten. Ik maak me dan ook geen il lusies want bijna altijd heb je met te genstrijdige belangen te maken." Johan Cruijff, die volgens Rinus Michels bij Ajax voldoende krediet heeft om een nieuwe speelstijl te ontwikkelen. - fotoanp zelfstandig in het gebeuren rondom de selecties, ik ben het bestuur ver antwoording schuldig voor zijn werkwijze. Als hij met mij wil dis cussieren over spelers en taktiek, het geen ik wel verwacht, dan kan dat natuurlijk. Maar hij is het niet ver plicht. Rijvers kon dat niet, wilde al les alleen doen. Dat gaf dus de nodige deining. Waar de coaches hier aan vankelijk niet aanwilden, was wer ken met de allerjongste jeugd. Dan ben ik opvoeder, bezig met de luiers, zeiden ze. We bewijzen nu dat jon gens tussen 8 en 12 jaar best coach- baar zijn. Ook bij een club moeten topcoaches verantwoordelijkheid ne men voor de jongste jeugd. Cruijff doet dat bij Ajax, maar hij kan dat omdat hij een aantal trainers naast zich heeft. We moeten de jeugd indoc trineren. Een vies woord in Neder land, maar het kan niet anders. Neem de Belgen, ze spelen al 20 jaar het zelfde voetbal, te beginnen bij de jeugd. Bij ons staat vrijheid van han delen hoog in het vaandel geschreven. Nederland is een land van individua listen. Toch zullen we spelsituaties moeten creeëren onder weerstand. Je wordt geen voetballer alleen door een balletje te trappen zoals Wiel Coerver dat doceert. Je moet dat in spelsitua ties doen". De taakverdeling die Michels heeft gemaakt, verloopt soepel. De neuzen wijzen in dezelfde richting, de sfeer is een stuk verbeterd. „Beenhakker is Na een acclimatiseringperiode en het aftasten van zijn werkgebied („Ik wilde weten wat er van me werd ver wacht") heeft Michels op dit moment een vrij duidelijk voetbaltechnisch beleid uitgestippeld ten aanzien van het jeugdvoetbal-leerproces. „Toch zijn er nog veel problemen te over winnen", erkent hij, „maar dat is geen reden om het niet te doen. Zaak is dat we rekening houden met de soms begrensde omstandigheden waarin jeugdtrainers verkeren bij hun club. We dragen onze visie uit in de praktijk of via videobanden waarin onze ideeën visueel worden gemaakt. We zeggen dan: we gaan De betaalde jeugdcompetitie, waarin de betaalde en de amateur- clubs participeren, kende een moei lijke start voor een aantal amateurs. Ze stapten uit de competitie omdat ze grote nederlagen moesten incasseren. Dat probleem is inmiddels voorbij. Michels tweede stap is de instelling van twee superliga's van elk twaalf clubs. Via een omweg heeft hij toch bereikt wat hij bereiken wilde en de amateurs tot vriend gehouden. „De kritiek komt het gemakkelijk ste als je geen verantwoording hebt. Dat is in de voetballerij erg sterk. De trainers denken anders dan de men sen er om heen en zij vinden allemaal dat ze gelijk hebben. Ook hier in Zeist vind je dat terug. Tegen de instelling van twee superliga's is voetbaltech nisch geen essentiël bezwaar. Toch blijkt dat men op het punt stond om die continuïteit af te breken. Niet op financiële gronden hoor. Het belang rijkste bezwaar was dat er reglemen tair iets niet klopte. Breek het nu niet af, schuif het niet voor je uit, dat is al zo vaak gebeurd, zei ik. Een aantal hindernissen is nu genomen. In de af delingen blijkt er toch een aantal mensen tegen te zijn. Ze hebben twee bezwaren, de reglementaire en dat we het te overhaast doen. Maar dat be leid is al een jaar geleden neergelegd in zijn totaliteit". Met Johan Cruijff was Rinus Mi chels in 1974 in staat het zogenaamde totaal-voetbal te spelen met Oranje. De uitvinder van dit voetbal heeft er nu geen moeite mee te erkennen dat totaal-voetbal misschien nooit meer terug komt. „Ik had in 1974 een groep spelers bij elkaar met veel ervaring en gerijpt in de Europacuptoernooien. Ik koos in Zeist voor een versnelde cursus omdat ik dacht: deze jongens kunnen allemaal voetballen, hebben een goed inzicht en veel ervaring. La ten we maar eens proberen, maar het was een gok hoor. In het begin klopte er helemaal geen barst van. Het cul mineerde in de Kuip tegen Oostenrijk waar we weg werden gefloten. Tegen Argentinië vriendschappelijk begon het er een beetje op te lijken. De basis was goed met een figuur als Cruijff die als leider fungeerde. Want zo iemand heb je bij dit voetbal nodig. Beter kan het dan niet. Totaalvoetbal is voor mij het eind van de rit. Als je dus een uitgebalanceerd team hebt met goede voetballers, kun je begin nen met het ontwikkelen van totaal voetbal". Toen Michels bij Barcelona kwam, zeiden ze daar: nu krijgen we ook to taal-voetbal, want dat begrip had fu rore gemaakt over de gehele wereld. „Het bestuur van Barcelona zei, en geloofde dat ook, dat Barca de beste voetballers van de wereld had. Ik heb even geprobeerd totaal-voetbal te spelen. Maar dat ging niet. Toen rea liseerde ik me pas wat er voor nodig is om dit te spelen. Nee, totaalvoetbal is op dit moment niet te spelen. Er is te weinig kwaliteit voor. Alleen Cruijff ontwikkelt het bij Ajax, al heeft hij water bij de wijn moeten doen. Wij hebben te veel jonge spe lers, die in het competitiegebeuren onvoldoende worden getest. Van Bas ten is voor Nederlandse begrippen een uitzonderlijk talent. Internatio naal zal het nog moeten blijken. In Oranje zijn nog vraagtekens ten aan zien van Van Basten. Helaas valt voor hem ook nog het WK-toernooi weg. Dan heb je ook nog Vanenburg. Technisch ver boven het gemidddel- de, maar mij heeft hij nog niet kun nen overtuigen in zijn rendement op internationaal niveau. Bij Ajax ont wikkelt hij zich goed. Qua aanleg heeft hij veel in huis". Dat het bij veel voetballers schort aan de juiste mentaliteit, is ook voor Michels geen geheim. „Maar dat mag je niet zeggen", lacht hij. Bij Ajax ge bruikte hij vrijwel alle middelen om iets aan de waarde van de spelers toe te voegen, extra's die in de collectivi teit vaak verborgen blijven. „Als je topsport bedrijft, moet je vaak tegen natuurlijke dingen doen. Het is een een langdurig proces om dat gevoel te overwinnen. Werken is bij veel voet ballers een vies woord. Trainen is werken, maar dat willen ze niet. Ze proberen altijd te ontsnappen. De trainer moet er voor zorgen dat dit niet gebeurt. Voor de club en de an dere spelers. Iedereen moet in het ga reel. We zijn met een vak bezig. Je moet de confrontatie met de spelers durven aan te gaan, maar de meeste trainers doen dit niet. Toch moet het. Dat was de kracht van Happel, die maakte daar geen woorden aan vuil."

de Stem | 1986 | | pagina 9