lari? aar •en' Per helikopter naar school 5 Bedrijven niet vaak aangepakt voor zwartwerk Super-virus' tegen plaaginsekten I )e$re|yd JUBILEUM- AANBIEDING N ENIGE SCEPSIS AAN BEGIN ZITTING Aardgasverliezen dwingen D66 tot programaanpassing Van Coevorden naar Vancouver DE BUSSEL e stem commentaar B Korthals Altes vervangt Rietkerk Bedrijven vermengen olie met chemisch afval Mooi meegenomen ISTALIN Ind iTHANASIE zaterdag 22 februar11986 IDHOTUM BINNENLAND 1500 schadeclaims over dalkonschildje Antiekbeurs Oosterhout Torenplein 12 NOORDWIJKERHOUT - „De Nederlandse kerk kan zich een mislukking van dit Lande lijk Pastoraal Overleg niet veroorloven. Wij vragen de aanwezige bisschoppen dit LPO uiterst serieus te nemen. Wij rekenen erop dat zij de uitslag ervan in gepast pastoraal beleid zullen omzetten. Overleg '36 uur bij banken zonder extra kosten' LPG goedkoper Onderzoek sociale verzekeringraad: Wijziging Levensverzekeringen WETENSCHAP WIL GROTE SCHOONMAAK HOUDEN Akkoord over rijkspolitie op Schiphol 10 JAAR „EVEN..UITBLAZEN" HET BOEK „EVEN UITBLAZEN". T5 pagina 2 Ivoor een kind om Ie ontwikkelen op |ijn capaciteiten, in -Unie vooral af- de sociaal-econo- litie van de ouders. |loge schrijft dat de in sociale klasse t een des te grotere naarmate het ho pe ontwikkelings- nt. ologe uitte ook im- Jritiek op het be- winkels voor de Bh te klasse in de pie, een schrijnende |in een socialistisch voor het 'gewone [rwelijks aan con- ieren is te komen, nlang officieel te lken toestand is nu el toegegeven, en socialistische fppij moeten de rao- en om geld in con- deren om te zetten groepen gelijk zijn. voor levensmidde- derne kleding en consumptiegoede- ook voor huisves- ^akantiemogelij khe- Iroces van toene- laliteitszin bij dege- eiding geven aan de |nie is overigens niet nnen bij de huidige Ier Gorbatsjov. Al 1 de dood van Leonid bezwoer diens op- eri Andropov, in het I, dat het zó niet lan- |het land lag op zijn de corruptie be- alles, niemand stak poot uit om er nog te maken. Ook hij hl het vertrek van de |de, die de zaak uit de laten lopen, de ge- I partij-elite, die het ft-Unie op de auto- piloot had gezet. Joeri Andropov ging [lig dood, en Gorbats- zijn uitverkoren zijn protégé. Na het iige bewind van aus' Tsjernenko (uit Jl-Brezjnev) kon deze |der het roer overne- t lijkt er nu op dat de Jhet werk van mees- iropov gaat voortzet- icussie in de samenle- )s- foto archief de stem n we uit de samenle- i dat we geen wet moe- sie straffeloos maakt", van Ina Brouwer en de lijkt misschien opmer- is met de gevoeligheden De CPN-aanhang telt t aantal mensen die in et of in concentratie ten. Onder mensen die legemaakt, bestaat een 1 gekleurde weerstand atuurlijk", geeft Brou- e discussie onvergelijk- an nazi-Duitsland. Aan e bedenken dat je wet- angere tijd. De wetten echte maatschappelijke herming kunnen bie- irdeoordeel over wat er egeling wordt voorge- tijd gunnen om te kij- ïet D66-voorstel om een id te geven aan mensen inasie plegen niet toch worden door wat het ichulduitsluiting. In het het doden op zichzelf arts zich nergens schul- irover kun je nog heel igen houden; we moeten ing over kunnen naden- t er al heel wat gewon- litiek voorlopig nog geen Als het aan haar ligt zal imende maandag de dis- atief van Wessel-Tuin- in het kabinet wel afron- sluiten overgaan. T28 pagina 3 pEN HAAG - Minister Korthals Altes (Justitie) zal voorlopig ook het ministerie van Binnenlandse Zaken beheren. Bij Ko- oinklijk Besluit is hij gisteren, „voor het tijdvak dat in de be noeming van een minister van Binnenlandse Zaken niet is voor den", belast met de vervanging van de donderdag overleden mi nister Rietkerk. Minister president Lubbers verwacht dat hij niet eerder dan volgende week woensdag nadere mededelingen zal kunnen doen over de definitieve opvolging van Rietkerk. De afweging wordt of het verstandig is voor die korte periode >g iemand van buiten het kabinet te benoemen of dat het beter is een in de totale kabinetsproblematiek ingevoerde bewinds persoon te benoemen, desnoods als beheerder van twee ministe ries. De begrafenisdienst voor minister Rietkerk wordt dinsdag ochtend in besloten kring in de Hervormde Kerk van zijn woon- Wassenaar gehouden. DORDRECHT (ANP) - Ook dit jaar moet een helikopter van de rijkspolitie worden inge schakeld om de schoolgaande kinderen van het eiland Tien Gemeten in het Haringvliet naar het vaste land over te brengen. De pont kan vanwege het ijs op het Haringvliet niet varen. De in totaal acht kinderen volgen lager- of voortgezet onderwijs in Oud-Beijerland en Numansdorp. Zij zitten sinds woensdag op het eiland vast. De helikopter zet de kinderen maandag over. Zij blijven dan tot vrijdag bij familie, om voor het weekeinde weer naar huis te worden gevlogen. Dit rooster wordt volge houden zolang het nodig is. Op Tien Gemeten wonen ongeveer vijftig mensen. De meeste bewoners verdienen de kost met landbouw op het eiland. Behalve de schoolgaande kinderen is er niemand die dage lijks voor werk of andere bezigheden naar het vaste land moet. Vorig jaar omstreeks deze tijd moest er ook een helikopter aan te pas komen om de kinde ren over te vliegen. Bij heel strenge en langdu rige vorst is het mogelijk over het ijs naar de overkant te lopen, maar het ijs op het Haring vliet blijft volgens de politiewoordvoerder al tijd onbetrouwbaar vanwege de sterke stro ming. ROTTERDAM (ANP) - Vier olieverwerkende bedrijven, Verhoeven Oil Recycling in Rotterdam, de Olieverwerking Amsterdam, Bos Holding in Beuningen en Oliehandel Koeweit in Putten, worden er door justitie van verdacht op grote schaal olie te hebben vermengd met chemisch afval. Een van de verdachten, voormalig directeur van Uni- ser en Afvalverwerking Rijn mond, wordt ervan verdacht als tijdelijk directeur bij Ver hoeven betrokken te zijn ge weest bij de invoer, verwer king en aflevering van de ver ontreinigde olie. De directeuren van de be trokken bedrijven worden verdacht van overtreding van de wet chemische afvalstoffen en het feitelijk leiding geven daaraan. 'LPO mag niet mislukken' DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond heeft dezer dagen namens 1500 gebruiksters een schadeclaim inge diend tegen het Amerikaanse bedrijf A. H. Robins, de fa brikant van het dalkon-schildje. Het grootste deel van de claims heeft betrekking op ernstige medische klachten die deze vrouwen aan het ge bruik van dit anti-conceptiemiddel hebben overgehou den, zoals bij voorbeeld blijvende onvruchtbaarheid. Het dalkon-schildje werd vooral in de jaren zeventig door miljoenen vrouwen in de hele wereld gebruikt. Na dat 10 jaar geleden bekend was geworden dat het middel schadelijk voor de gezondheid was, is het in ons land nauwelijks meer voorgeschreven. De Amerikaanse rechter heeft onlangs de fabrikant verplicht wereldwijd de gebruiksters te wijzen op de mo gelijkheid een schadeclaim in te dienen. De Consumentenbond wierp zich vervolgens op om de belangen van de Nederlandse gebruiksters te behartigen, en opende vier speciale telefoonlijnen waar schadeclaims konden worden aangemeld. Dat heeft 1500 klaagsters op geleverd. DEN HAAG (ANP) - D66 heeft een aantal wijzigingen aange bracht in de financiële onder bouwing van zijn verkiezings programma in verband met de teruglopende inkomsten van het rijk uit het aardgas. De partij raamt de totale strop voor de komende kabi netsperiode op 6,5 a 9,5 miljard gulden. Zowel overheid, bur gers als bedrijfsleven moeten een bijdrage leveren om dit gat te vullen, aldus D66. Het gewijzigde programma gaat er vanuit dat de overheid 13 tot 14 miljard gulden zal moeten bezuinigen. In de oor spronkelijke versie was dat nog 12 miljard. De extra om buiging moet onder meer wor den bereikt door minder sub sidies te geven aan het be drijfsleven en door minder uit te geven voor 'nieuw' beleid. De burgers krijgen in het aangepaste programma min der verlaging van belastingen en premies en zullen hogere accijnzen moeten gaan betalen op benzine, diesel en lpg. Maximaal mag de eerder aan gekondigde lastenverlaging nu nog acht miljard bedragen, in de oorspronkelijke opzet was dat 12 miljard. Per saldo zit er volgens D66 echter nog steeds een aanzienlijk koop krachtvoordeel voor de burger in, ook al omdat de energie prijzen (behalve die van auto brandstoffen) dalen. De verlaging van de pre mies van de werkgever wordt in het herziene programma gehalveerd tot eén miljard gulden. De ondernemers krij gen verder een geringere stij ging van de voorraad- en ver mogensaftrek en minder over heidssubsidie. D66 acht dat verantwoord, omdat de win sten al zijn verbeterd en deze trend zich doorzet door daling van de energieprijzen. (ADVERTENTIE) in zat. 22 febr. 1 1.00-17.00 uur zon. 23 febr. 1 1.00-17.00 uur 'S minister Ruding (Financiën) bezig kampioen autopesten te worden en vindt hij daarom de PvdA aan zijn zijde? Ruding op perde van de week in Arnhem op een spreekbeurt de mogelijk heid om de benzineprijs op enig moment te bevriezen. Bij een verdere daling van de olieprijzen kan het verschil dan in de vorm van extra accijns naar de schatkist vloeien. Iedere cent prijsverla ging betekent een meevallertje van 43 miljoen voor Ruding. 's Lands penningmeester ziet al ras een voordeeltje van enkele honderden miljoenen op zich afkomen. Dat soort voordeeltjes heeft Ruding hard nodig, omdat door de halende olieprijzen de aardgasbaten van Nederland ook teruglo pen. De bewindsman rekende zijn gehoor in Arnhem voor dat het 9at tussen de rekensommen van een jaar geleden en de ver wachtingen voor volgend jaar al zo'n slordige 10 miljard bedra- 9en. Echt helpen doet de bevriezing van de benzineprijs niet, maar het is wel mooi meegenomen. Om dat bedrag in een jaar tijd in te halen, zijn bezuinigingen "°dig waarbij die van de laatste vier jaar in het niet zakken. Dat han dus niet. Ook al roepen CDA en WD in koor dat de overheid de tering naar de nering moet zetten. Maar hoe moeilijk de rijks overheid - het apparaat in Den Haag - er in is geslaagd de kos ten in de greep te houden, is de laatste jaren wel duidelijk gewor den. Terwijl gemeenten en burgers soms flink de broekriem hoesten aanhalen, groeide het ambtenarendom in Den Haag vro- V door. Het apparaat werd er - grote prvitiseringsrapporten ten sPJjt - niet goedkoper op. Dus zal vooral de tering van degenen die op overheidsgeld zijn aangewezen naar een soberder nering gezet moeten worden. Lat betekent bij zulke enorme tegenvallers als er nu opdoemen gorten op uitkeringen, huursusbisidies, studiebeurzen, stadsver- nieuvving en de gezondheidszorg. Dat het kabinet daarnaast de lastenverlichting voor het bedrijfs- even ook onder het mes wil leggen, is logisch. Maar veel van die verachting wordt in de sfeer van de fiscus gegeven. Wil de schat kist nog enig profijt trekken in 1987 van eventuele ingrepen dan "loeten er wel snel wetten gemaakt worden. Premier Lubbers eett enkele weken geleden met zijn 'uitgelekte' brief niet voor 'a's druk op deze ketel proberen te zetten, ikan ®n moet iedere maatregel die de last voor de schatkist I an verlichten omarmd worden. Qe bevriezing van de benzine- lerht 'S er daar één van- Dat klinkt misschien onvriendelijk; maar Ikun onaarc!i9 's het als je als uitkeringstrekker wél goedkoop I nt tanken, maar in ruil daarvoor mooi een deel van je huursub- r^kwiit raakt. Van een onzer verslaggevers Wij hechten er groot belang aan dat zij verantwoor ding zullen afleggen indien ze adviezen naast zich neer menen te moeten leggen". Dit werd gisteravond op de eerste zitting van het Lande lijk Pastoraal Overleg (LPO) van de katholieke kerkprovin cie naar voren gebracht door dr. J. van Lin van de Neder landse Missieraad. UTRECHT (ANP) - De gemid delde werkweek in het bank bedrijf, nu nog ruim 38 uur, kan zonder extra kosten voor de werkgevers naar 36 uur worden verlaagd. Van de 6,2% prijscompensa tie die de werknemers in 1983 en 1984 hebben ingeleverd is nog zo'n 4% over. Uitgaande van een herbezetting van 50% kan uit die 4% de invoering van de 36-urige werkweek worden betaald. Deze berekening heeft de Dienstenbond FNV vrijdag in gebracht in de tweede onder handelingsronde over een nieuwe cao voor de ongever 100.000 werknemers in het bankbedrijf. Volgens de bond komt de berekening tegemoet aan een van de voorwaarden van de bankwerkgevers voor verdere atv, namelijk dat het geen extra kosten mag veroor zaken. ROTTERDAM (ANP) - De ad viesprijs voor LPG gaat maandag met 2,5 cent omlaag als gevolg van de prijsdalin gen op de internationale pro- duktenmarkt. Daarmee is de LPG sinds de prijzenslag tus sen de olieproducerende lan den en de daaruit volgende prijsdalingen vanaf medio de cember jl circa 16 cent goedko per geworden. De Canadese stad Vancou ver viert dezer dagen haar 100-jarig bestaan. Aangezien de stichter van de stad oorspronkelijk Van- coevorden heette werd giste ren een stuk geschut van de vesting Coevorden richting Canada verscheept. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bedrijven worden zelden daadwerke lijk aansprakelijk gesteld voor het werken met zwart werkers. Verleden jaar kon maar in 78 gevallen feitelijk worden opgetreden terwijl het totaal bedrag aan na gevorderde belasting en so ciale premie niet meer be droeg dan j 4 miljoen. Dat blijkt uit een onder zoek van de Sociale Verze keringsraad naar het func tioneren van de zogeheten Wet Ketenaansprakelijk heid, die sinds 1982 hoofd aannemers verantwoorde lijk stelt voor het werken met koppelbazen. Die laatsten zijn door gaans niet meer aan te pak ken. Om dan ten onrechte niet betaalde premies en be lastingen toch te kunnen in nen mag dan ook degene worden aangepakt die van de diensten van de koppel baas gebruik heeft gemaakt. Het onderzoek van de SVr leert dat de wet weliswaar uitvoerbaar is, maar dat in de praktijk het werk zo om vangrijk is dat er dringend uitbreiding van vakbe kwaam personeel nodig is. Als een geval eenmaal in on derzoek wordt genomen, zo meldt de SVr, dan gebeurt er in ruim de helft van de ge vallen nog steeds niets. Te veel ander werk, onbekend heid met de materie en ge brek aan personeel worden als voornaamste argumen ten genoemd. De heer Van Lin had eerder vrij breedvoerig de bedenkin gen van de Missieraad geuit of bij het huidige LPO op basis van zijn nieuwe statuut wel echt van overleg tussen bis schoppen en gelovigen gespro ken mocht worden. Immers, of dit overleg al dan niet vrijblij vend is, daarover geeft het nieuwe statuut geen uitsluit sel. Dat het LPO voor de bis schoppen niet vrijblijvend mag zijn, daarin werd de heer Van Lin algemeen bijgevallen. De Rotterdamse delegatie stelde zelfs wijziging voor in de bepaling van het nieuwe statuut dat alleen de bisschop pen de onderwerpen bepalen welke op het LPO aan de orde komen. Kardinaal Simonis zag in dit voorstel toch bezwaren, hoewel hij het met zijn col lega-bisschoppen wilde be spreken, De bisschoppen een onderwerp voor bespreking adviseren vanuit het LPO noemde hij een mogelijke tus senvorm. Hij beklemtoonde wel dat het LPO een echt overleg moet zijn, dat zeker niet vrijblijvend is. De pauselijke nuntius in Nederland, mgr. E. Cassidy, is niet op het LPO aanwezig. Hij zou door een misverstand te laat zijn uitgenodigd en zijn agenda niet meer hebben kun nen wijzigen, zo werd gister avond meegedeeld. Mgr. Gij- sen van Roermond heeft zijn afwezigheid gemotiveerd met de reden dat er in alle bisdom men afzonderlijk veel span ningen bestaan die beter eerst kunnen luwen voordat lande lijk overleg wordt gevoerd. Op de aanpak van het LPO- onderwerp zelf, de liturgie, werd gisteravond al forse kri tiek geleverd door de heer Van Wel van de StWillibrordvere- In 1985 is voor 6,7 miljard gul den (12,8%) meer aan levens verzekeringen afgesloten dan in 1984. Vorig jaar sloten Ne derlandse en buitenlandse le vensverzekeraars voor in to taal 58,9 miljard aan nieuwe polissen af, aldus gegevens van het CBS. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN - Weten schappers zijn op zoek naar een 'super-virus' dat grote schoonmaak kan houden on der verschillende soorten plaaginsekten. Virussen waarmee totnutoe plaaginsekten in de land- en tuinbouw worden bestreden, werken vaak maar tegen één soort. Daarom kunnen deze ziekteverwekkers nog niet op grote schaal worden geprodu ceerd. Het erfelijkheidsonderzoek dat nu aan z.g. baculovirussen wordt verricht, moet duidelijk maken of zo'n super-virus kan worden verkregen dat in een celkweek kan worden ver meerderd. Lukt dit, dan zal de productie van baculovirus op industriële schaal mogelijk worden. Dit toekomstbeeld schetste prof. dr. ir. J. P. H. van der Want, die gisteren afscheid nam als hoogleraar in de viro logie aan de Landbouwhoge school in Wageningen. De baculovirussen vormen vermoedelijk de grootste groep in het virusrijk. Het aantal insekten met potentiële vatbaarheid is zeer groot. Om voldoende virus in handen te krijgen, moet men nu nog de insektesoort dje men wil be strijden, juist kweken in het laboratorium. Hieraan zitten de nodige nadelen. Prof. Van der Want noemde het daarom een boeiende vraag, of het mo gelijk is langs biotechnologi- sche weg -namelijk door het recombineren van virus- DNA- een baculovirus zoda nig te veranderen, dat hij méér soorten plaaginsekten kan aantasten. De scheidende hoogleraar wees er verder op, dat „de mens zelf problemen als ge volg van virusinfecties in zijn gewassen oproept." Vooral de introductie van nieuwe rassen of van geheel nieuwe gewas sen kan onverwachte effecten hebben. Het is namelijk moge lijk dat een 'verborgen' virus het nieuwe ras of gewas zo ziek maakt, dat een misoogst het gevolg is. Ook zijn er spre kende voorbeelden van virus sen die met zaad of plantgoed worden overgebracht naar ge bieden waar ze van oudsher niet voorkwamen. Daarom noemde Van der Want het wenselijk, dat met name in de ontwikkelingssa menwerking meer wordt gelet op mogelijke virusinfecties in voedingsgewassen. Hij pleitte voor een systematische inven tarisatie van plantevirussen die er voorkomen. niging. Hij vond de aanpak niet oecumenisch, niet missio nair en verwachtte van de uit komst dan ook niet zo veel. Er vielen meer sceptische gelui den te horen, maar tegelijk werd van alle kanten de wil geuit van dit LPO iets opbou- wends te maken. Het LPO duurt tot zondag. V V5 Als u een goed geheugen hebt, liggen er grote kansen voor u in het verschiet. Met een dyna misch geheugen word je bij Philips zonder meer aangeno men. Daar is grote behoefte aan. Philips en de Japanners zijn druk bezig een chip te ontwik kelen met een absoluut geheu gen. Hoe zo'n ding heet kan ik me nu al niet meer herinneren. Ja, natuurlijk, de megabit. Het is niet erg als je dat hebt. Je gaat er gewoon even mee naar de tandarts. Een megabit kan één miljoen dingen onthouden en dat is meer dan een hele bibliotheek. Twee megabitjes hoeven el kaar niks te vertellen, want ze weten alles al. Laatst moest een megabit het in het programma 'Reis om de wereld in 80 magen' van Pim Jacobs opnemen tegen een su perchip. Ze waren even knap als Pim zelf. De verkiezingen op de Filip pijnen waren nooit geëindigd in een grote rotzooi, als er een paar megabitjes aan de telling waren gezet. En zo'n piepklein wonderding zou ons ook precies kunnen vertellen hoe koud het de ko mende week wordt en hoe dik het ijs woensdag in Bartele- hiem is. Als Philips opschiet hoeven we nooit meer te vragen of die Elfstedentocht doorgaat ja of nee. Het antwoord wordt feil loos gegeven door Chipke- ma MERIJN (ANP) - Het ministerie van justitie en de politiebonden hebben vrijdag overeenstemming bereikt over de voorwaarden waar onder het vaste rijkspolitie-detachement op Schiphol over en kele maanden moet gaan functioneren. Het detachement, bestaande uit 220 rijkspolitie-mensen die twee jaar lang op vrijwillige basis op de luchthaven dienst doen, zal voor tweederde van de tijd bewakingstaken gaan uitvoeren en voor eenderde regulier politiewerk. (ADVERTENTIE) Wim Koek thuis, langs de lijn, in de politiek, te land, ter zee en in de lucht en Engeland natuurlijk. Een selectie van 50 colums in april in boekvorm, geïllustreerd, 180 pagina's. JA, ik bestel nu voor 10.- Na de publicatie in april, dat het boek klaar is. betaal en haal ik het boek op bij een van de onderstaande rayonkantoren BREDA. GINNEKENSTRAAT. OOSTERHOUT. ETTEN. ROOSENDAAL. BERGEN OP ZOOM, TERNEUZEN. HULST. GOES EN VLISSINGEN Naam Adres Postcode Woonplaats Telefoon Aantal Ik betaal en haal het boek op bij rayonkantoor Handtekening Deze bon ingevuld vóór 1 5 maart in een gefran keerde enveloppe insturen naar de afd. Promo tion, Postbus 3229. 4800 MB Breda. ALLEEN BIJ VOORINTEKENEN TOT 15 MAART DAARNA GÉÉN 10.-, MAAR 12.50

de Stem | 1986 | | pagina 3