Wat doet Gorbatsjov op 25 februari? Hasseltse Studiegroep koos voor Roosendaal 'Wel wetgeving, maar zaak moet nog rijpen' even. UITBLAZEN ENIGE SQ Aardgasver dwingen Dl programaa Zwarte tulp OP DE DAG AF DERTIG JAAR NA ONTHULLINGEN OVER STALIN Korthals Altes ver DE STEM COM] Mooi meegeno WIMKOCK ZATERDAG 22 FEBRUAR11986 ■ACHTERGROND' Van utopisme naar realisme mmmmw mmm Beladenheid Sociale verschillen Misstand KWART EEUW STUDIE BENELUX-MIDDENGEBIED KABINET KRIJGT STEUN VAN CPN OVER EUTHANASIE Humaniseren Boodschap ZATERDAG 22 FEBRUA 1500 schadeclaims o\ AL IS er dan sinds de zeventiende eeuw naarstig naar ge zocht: van wereldschok kende betekenis acht ik de zwarte tulp niet. Zakelijk is hij misschien wel interes sant. Ik herinner me heel vaag van lang geleden een Engelse tv-serie die draaide om een zwarte tulp. Dat was een 17de eeuws en avontuurlijk soort Dallas-avant-la-lettre. In triges, bedrog, spionage, omko ping enzovoorts. Niet wereldschokkend dus misschien die zwarte tulp, maar daarom nog wel interessant ge noeg voor televisie en kranten om er enige aandacht aan te be steden. Woensdagavond was de zwarte tulp bij Sonja. Daags erna en ook gisteren nog had den de dagbladen het over deze primeur. Wat mij nu opviel was dat ik nergens twijfel las omtrent de zwarte kleur van die tulp. Ik weet niet hoeveel mensen naar Sonja hebben gekeken, maar ik neem aan dat het er minstens een miljoen zijn geweest. Een op veertien, dat lijkt me zeker niet te laag geschat op een avond waarop op het andere net de NOS zit met zeer educa tieve en cultureel-verheffende, maar weinig verstrooiing bie dende programma's. Ik neem aan dat de overgrote meerder heid van die minstens een mil joen kijkers, op een kruispunt, groen licht van rood licht kan onderscheiden, met andere woorden: niet kleurenblind is. Welnu: als dat zo is hebben honderdduizenden mensen ge zien wat ik gezien heb en waar over de kranten met geen woord reppen, namelijk dat de zwarte tulp niet zwart was. Bestaan er meerdere soorten zwart? De bollenkweker deed daar wat lacherig over. 'Licht- zwart', grapte hij. Wat ik zag was donkerpaars. Nu kan zo'n cameralens een kleur wel enigs zins vertekenen. Dat weet iedereen die wel eens een kleu renfoto heeft gemaakt om later te merken dat het rode truitje van Mien op de afdruk wat oranje was uitgevallen. Sonja was woensdagavond gekleed in zwart en geel (sinds het jour naal donderdagavond de in het geel gehulde ambassadrice van Zweden in Manilla liet zien, weten we dat dit de kleur van mevrouw Aquino op de Filip pijnen is, maar wat Sonja be treft neem ik aan dat er sprake was van toeval). Sonja nu bleek ook niet kleurenblind te zijn en het viel haar dan ook op dat de tulp een ander zwart vertoonde dan haar gitzwarte trui. Ze ging op dat kleurverschil maar niet te diep in. Na het grapje 'licht- zwart' van de bollenkweker kwekte ze nog slechts op rand- stedelijk-verbaasde toon over de uiterst geringe voortplan- lingssnelheid van de bloembol en voorbij was het onderwerp. De kweker kon weer met z'n tulp naar de bloemententoon stelling. Sinds ik in de krant las dat de 'zwarte' tulp een bastaard is van de donkerpaarse Queen oj the Night en haar minnaar ge naamd Wienerwald, weet ik ze ker dat hij paars was. Voor mijn part het donkerste paars paars. Wat mij nu zeer verbaast is dat iedereen die 'zwarte tulp' voor zoete koek schijnt te slik ken. Is de belangstelling voor een zwarte tulp zo gering dat niemand er zich druk over wenst te maken, zelfs niet dege nen die er woensdagavond met de neus bovenop zaten en toch wel even gedacht zullen hebben dat ze met die donkerpaarse tulp een beetje voor de gek wer den gehouden? Of ben ik kleu renblind? Benzine RUIM tien jaar geleden moes ten we knarsetandend wennen aan de torenhoog rijzende ener gieprijzen. De overheid had zeer met ons te doen, leerde ons hoe we de overgordijnen moes ten sluiten en de thermostaat lager moesten zetten, maar waste verder de handen in on schuld. De oliesjeiks hadden het gedaan. Consul Rabbani werd er van de ene dag op de andere nog een bekende Neder lander door en het scheelde niet veel of de NCRV had een olie boycot aan de christelije broek vanwege het liedje Kiele Kiele Koeweit in Frace Majeur. Alles wat maar enigszins in verband met olie kon worden gebracht - en dat bleek vrijwel alles te zijn wat er toen aan goederen en diensten te koop was - werd keer op keer duur der. Wegens gestegen energie kosten was tien jaar lang een universeel argument, een dood doener. Nu is alles opeens anders. Uit goedheid of kortzichtigheid - daar wil ik vanaf wezen - hebben de sjeiks een neer waartse prijsspiraal in bewe ging gezet. De prijsdaling is minstens zo spectaculair als destijds de prijsstijging. Maar waar blijven nu de revenuen voor ons consumenten? Over de aardgasprijs wordt eindeloos gedelibereerd en het wordt wel juli voor we er iets van merken. Als we er van minister Ruding nog iets van mogen merken. Alleen aan de benzinepomp lijkt het eerlijk toe te gaan, tot schade van menige pomphou der trouwens. Daar merk je wat van de dalende energieprijzen. Maar het 'voordeel' is ons niet gegund. Reeds werpt Onno er een begerige blik op. Hij ziet ruimte voor een extra accijns heffing en die heeft hij nodig want - zo zit het nu eenmaal in elkaar - na de gepeperde reke ning van de energieprijsverho gingen te hebben betaald, krij gen we nu ook de rekening van de energieprijsverlagingen ge presenteerd. Gezegend zij nog maals onze aardgasbel. Ik begrijp het natuurlijk al lemaal wel, maar dat vermin dert niet het machteloze gevoel onontkoombaar vast te zitten in een systeem waarin je onver anderlijk aan het kortste eind trekt. dat het spectrum kent, maar lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17,00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738 T5 PAGINA 2 HET belangrijkste agenda punt voor de ongeveer vijf duizend afgevaardigden op het 27e Partijcongres van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie wordt het op stellen van een nieuw partij programma. In feite komt dat neer op een nieuwe, aan de realiteit aangepaste, versie van het derde partijprogramma van Nikita Chroesjtsjov uit 1962. Het nieuwe document zal het belangrijkste theoretische kader vormen voor de ko mende tientallen jaren. Zo'n programma bepaalt de alge mene lijn voor de binnen landse en buitenlandse poli tiek van de Sovjet-Unie. Voor de Sovjets is het een Ideolo gisch dogma. Chroesjtsjovs programma ging indertijd heel ver In zijn utopistische voorspellingen. Het was een pakket waarin de opbouw van een werkelijk communistische maatschap pij werd aangekondigd In een periode van twintig jaar. Het Sovjet-volk wachtte vóór 1980 een 'stralende toe komst en een leven In over vloed'. In welvaart zou het land de Verenigde Staten zijn voorbljstreefd. Con sumptiegoederen zouden voor iedereen rijkelijk ver krijgbaar zijn. Misdaad, cor ruptie, hebzucht en egoïsme zouden onder de banier van het communisme zijn uitge roeid. Chroesjtsjovs programma, zo is in de loop der Jaren dui delijk geworden, Is een uto pie gebleken. Voor de bui tenwereld was dat allang duidelijk, voor de gemid delde Sovjet-burger nog dui delijker. De partijtop van het land heeft Inmiddels ook In gezien dat de Sovjet-Unie slechts met behulp van een realistisch programma uit de enorme problemen te helpen is. Intussen hoeft niemand te verwachten dat het wezen van de communistische Ideologie, de centraal-ge- leide industrie en de collec tieve landbouw, zullen wor den losgelaten. Door Hans Rooseboom GAAT Michaïl Gorbats jov aanstaande maan dag, 25 februari 1986, ge schiedenis schrijven? Net zoals zijn voorgan ger Nikita Chroesjtsjov dat deed op 25 februari '1956, toen hij met zijn verbijsterende onthul lingen over de Stalin- terreur een nieuwe bladzij in de geschiede nis van de Sovjet-Unie opsloeg? De Sovjet-Unie lijkt inder daad aan de vooravond te staan van een uiterst belang rijk Partijcongres, iedere vijf jaar opnieuw dé bijeenkomst waarop tot verregaande be leidsveranderingen wordt besloten. Het 'gonst', zoals dat zo fraai heet, van de ge ruchten. In zijn 'nieuwjaarsrede' omschreef Gorbatsjov on langs het jaar 1986 reeds als 'een keerpunt in de geschie denis van de Sovjet-staat, het jaar van het 27ste congres van de CPSU'. Aan de voor avond van dat congres vallen de top-functionarissen de een na de ander als rijpe appels uit hun hoge posten. Gorbatsjov zal dat lang verbeide 27ste congres op 25 februari openen, en dat is in de Sovjet-Unie, als gezegd, een zwaar beladen datum. Die 25e februari 1956 bete kende voor veel communis ten, in de Sovjet-Unie zowel als daarbuiten, een enorme schok. En voor de bevolking van het land een keerpunt: algemeen bestond de hoop dat er nu eindelijk een pe riode van meer openheid en vrijheid in de Sovjet-Unie zou aanbreken. Gedurende een aantal ja ren na 1956 werden de teugels inderdaad enigszins losgela ten, maar tijdens het be- wind-Brezjnev is de hele toe stand weer aanmerkelijk verslechterd. Wel niet zo erg als tijdens de ergste jaren van de Stalin-terreur, maar het was bij het overlijden van Brezjnev met de alge mene toestand van de Sovjet- Unie toch slecht gesteld: ar moede, corruptie, gebrek aan werklust en vervolging van JfffZ Kjr EJi.-iilfli MET enorme plakkaten en leuzen wordt de Russische bevolking het belang van het 27e Partijcongres voorgehouden. Het warenhuis Goem gaat schuil achter een affiche met de teksten: 'Een waardige groet aan het 27e Partijcongres!' en 'Onder het vaandel van Le nin, onder het leiderschap va n de Communistische Partij - Op naar nieuwe overwin ningen bij de opbouw van het Communisme!'. dissidenten tekenden een sa menleving in crisis. Allerwegen neemt men nu aan, of hoopt men in ieder geval, dat de Communisti sche Partij de datum van 25 februari niet willekeurig heeft gekozen voor haar 27ste congres. De symbolische be ladenheid van die datum zou een van de aanwijzingen kunnen zijn dat die dag weer een keerpunt in de ontwikke ling van de Sovjet-maat schappij wordt. De meest opzienbarend lij kende ontwikkeling van het afgelopen jaar-Gorbatsjov is de enorme waslijst van ont slagen topfunctionarissen, van promoties en degrada ties. Gorbatsjov zou schoon schip maken, de oude cor rupte Brezjnev-kliek werd weggezuiverd. Opzienbarend lijkende ontwikkeling. Want in zo'n gigantisch bureaucratisch bestuurs- en partij-apparaat als in de Sovjet-Unie is er een altijd-durend proces van bestuurswisselingen, van het plotseling verdwijnen van functionarissen. Alleen tot nu toe werd daaraan weinig ruchtbaarheid gegeven. Zeker naar het buitenland toe werd erover gezwegen, om een beeld van eenheid te bewaren. Het verschil met de huidige praktijk is dat al die ontslagen, promoties en de gradaties openbaar worden gemaakt. Mensen worden kennelijk nog steeds van de ene post naar de andere ge schoven, of helemaal wegge schoven, maar nu wordt het tenminste bekend gemaakt. Nu de datum van het con gres nadert, nemen de ingrij pende wijzingen nog toe. Tot verrassing van westerse waarnemers in Moskou werd Vitali Fjedortsjoek, minister van Binnenlandse Zaken en tevens nationaal hoofd van het politie-apparaat, naar een onbekende post verban nen. Fjedortjsoek was eer tijds hoofd van de KGB, als opvolger van Andropov, die partijleider werd. Nog on langs werd de veteraan Vik tor Grisjin de laan uitge- - foto wide world stuurd als partijleider van Moskou en als lid van het Po litburo. Een zeer opmerkelijke ont wikkeling van geheel andere aard staat ook in verband met die grotere 'openbaar heid': het openlijk erkennen van het bestaan van grote so ciale en economische ver schillen in de Sovjet-Unie. Officieel is dat altijd ont kend, want in een klassenloze maatschappij bestaan im mers geen klassen meer, evenmin trouwens als werk loosheid. Het bestaan van een 'be voorrechte klasse' was welis waar allang bekend uit de verhalen van overgelopen functionarissen, maar vanuit Moskou werd dit altijd afge daan als westerse propagan da, bedoeld om het deficit van het Sovjet-systeem aan te tonen. Maar nu heeft een promi nent lid van de Sovjet-intel- ligentsia deze zaak openlijk aangekaart in een officieel dagblad. Tatjana Zaslavskaja, so ciologe aan de universiteit van Novosibirsk, schrijft in de Sovjetskaja Koeltoera dat de kansen voor een kind om zich kan te ontwikkelen op basis van zijn capaciteiten, in de Sovjet-Unie vooral af hangt van de sociaal-econo mische positie van de ouders. De sociologe schrijft dat de verschillen in sociale klasse en afkomst een des te grotere rol spelen naarmate het ho ger op de ontwikkelings- schaal komt. De sociologe uitte ook im pliciete kritiek op het be staan van winkels voor de bevoorrechte klasse in de Sovjet-Unie, een schrijnende misstand in een socialistisch land waar voor het 'gewone volk' nauwelijks aan con sumptiegoederen is te komen. Een jarenlang officieel te gengesproken toestand is nu dus officieel toegegeven. „In een socialistische maatschappij moeten de mo gelijkheden om geld in con crete goederen om te zetten voor alle groepen gelijk zijn. Dat geldt voor levensmidde len, moderne kleding en duurzame consumptiegoede ren, maar ook voor huisves ting en vakantiemogelijkhe den". Het proces van toene mende realiteitszin bij dege nen die leiding geven aan de Sovjet-Unie is overigens niet pas begonnen bij de huidige partijleider Gorbatsjov. Al direct na de dood van Leonid Brezjnev bezwoer diens op volger Joeri Andropov, in het openbaar, dat het zó niet lan ger kon: het land lag op zijn achterste, de corruptie be heerste alles, niemand stak nog een poot uit om er nog iets van te maken. Ook hij preekte al het vertrek van de oude garde, die de zaak uit de hand had laten lopen, de ge settelde partij-elite, die het de Sovjet-Unie op de auto matische piloot had gezet. Maar Joeri Andropov ging vroegtijdig dood, en Gorbats jov was zijn uitverkoren 'leerling', zijn protégé. Na het kortstondige bewind van 'tussenpaus' Tsjernenko (uit de school-Brezjnev) kon deze jonge leider het roer overne men. Het lijkt er nu op dat de leerling het werk van mees ter Andropov gaat voortzet ten. Door Piet de Bont „DOOR het beleid zijn onze studies nauwelijks opgepakt; heel jammer". Dat zegt Vincent Verberk (58), mede- werker-van- het-eerste-uur van de Hasseltse Studiegroep, die nu precies 25 jaar bezig is om het Benelux-Mid- dengebied, waartoe ook West-Bra bant behoort, met indrukwekkende rapporten 'aan de man' te brengen. Verberk, die jarenlang directeur was van een in Vught gevestigd Bureau voor Ruimte lijke Ordening Van Heesewij k, dat onder meer de stedebouwkundige belangen van Roosendaal, Ossendrecht en Rucphen behar tigde, heeft samen met befaamde Vlamingen als Gaston Geens, thans voorzitter van de Vlaamse Executieve, en René de Feijter, top man van het Vlaams Economisch Verbond, een tiental rapporten over het Middengebied geschreven. „Nee: wij bouwden geen luchtkastelen maar produceerden degelijke rapporten, die attendeerden op de vele mogelijkheden die er waren en er overigens nog zijn". Zo pleitten Verberk en de zijnen voor de aanleg van de Zoomweg, die westelijk West-Brabant met Antwerpen en Rotterdam zou moeten ver binden. Die weg, althans het stuk Bergen op Zoom - Antwerpen, komt er nu. Nog steeds geen sprake is er van een spoorlijn Bergen op Zoom-Antwerpen, waarvoor de Studiegroep al jaren geleden een lans brak. Maar Verberk sluit niet uit dat die spoorlijn er toch nog komt. Hij is duidelijk teleurgesteld dat al zijn ge- studeer in het beleid zo weinig effect heeft gehad. „Maar misschien komt dat ook omdat het beleid er nauwelijks mee uit de voeten kon aangezien het geen mandaat had. Boven dien waren de bevoegdheden aan beide kan ten van de grens zeer ongelijk. Onze provin cies hebben veel meer bevoegdheden dan de Belgische. Om die reden zijn tal van initiatie ven op dood spoor geraakt". Verberk herinnert zich een Benelux-bij- eenkomst in 1965 in Breda, waar uitvoerige pleidooien werden gehouden om de provin cies op één lijn te krijgen. Veel heeft het niet opgeleverd. Verberk, die zich nog steeds Tot, rot' sjouwt voor het Benelux-Middengebied, waartoe behalve Noord-Brabant de beide Limburgen, de provincie Antwerpen en het Vlaamse deel van de Belgische provincie Brabant behoren, probeert nu via de Euro pese Gemeenschappen grip te krijgen op het opstellen van een grensoverschrijdend actie program. Dit in het kader van het regionaal- economisch beleid. Hij blijft ervoor ijveren dat er in dit gebied Vincent Verberk: „Teleurstellend dat onze studies zo weinig effect hadden op het beleid in het Benelux- Middengebied". onder een bestuurlijke kapstok werkelijk iets van de grond komt en dat daarvoor 'poen' op tafel wordt gelegd. „Misschien", zo oppert hij, „kan de Hasseltse Studiegroep (zo genoemd omdat de meeste bijeenkomsten in de Belgi sche stad Hasselt worden gehouden) straks een rol vervullen als een soort bezinnings- groep om te kijken of men met de uitvoering van het grensoverschrijdend actieprogram, ondermeer voor de aanleg van fietspaden, het aanpakken van het afvalvraagstuk, de toeristische samenwerking, om maar enkele punten te noemen, op de goede lijn zit". Vincent Verberk, die van '72 tot '79 voorzit ter was van de Hasseltse Studiegroep, werd via de Provinciale Planologische Dienst voor Noord-Brabant, waar hij tussen '60 en '68 werkte, bij de studies over het Benelux-Mid dengebied betrokken. Al van het begin af aan wilde men komen tot een structuurschets voor dit gebied. In '72 legde de Hasseltse Stu diegroep die schets op tafel, een werkstuk, waarin duidelijke keuzen werden gemaakt. Eén van die keuzen: in West- Brabant zou meer accent aan Roosendaal gegeven moeten worden dan aan Bergen op Zoom. De Has seltse Studiegroep koos voor Roosendaal ge zien de ligging van de stad én omdat het meer 'power' had dan Bergen op Zoom. Volgende week woensdag wordt het reilen en zeilen van de Studiegroep in Hasselt uit en te na besproken. Dan wordt er ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan een academi sche zitting gehouden, tijdens welke bijeen komst Vincent Verberk in het zonnetje wordt gezet. Eén van de sprekers die dag is de Bra bantse commissaris Dries van Agt, die er het regionaal-economisch beleid in Europees perspectief plaatst. De Hasseltse Studiegroep presenteert die woensdag haar rapport 'Het Benelux-Mid dengebied na 1984: welzijn op basis van wel vaart'. Een rapport dat vertelt dat de voor uitzichten voor de economische ontwikkeling van het gebied nog nooit zo goed waren als Door Pieter Eggen DEN HAAG - Verrassing alom afge lopen maandag. In de grote zaal van de Tweede Kamer leek zich een merk waardige coalitie te vormen tussen CDA, de kleine christelijke partijen en de CPN. Onderwerp van politieke discussie: de euthanasie-kwestie. CPN-fractievoorzitter Ina Brouwer was duidelijk: nu geen beslissing over de eutha- nasie-zaak. Er is nog te weinig over gediscus sieerd in de samenleving en het is zo'n gevoe lig onderwerp dat haastwerk voorkomen moet worden. Bovendien is de zaak al bijna verworden tot een verkiezingsthema, wat al leen maar tot een vergrovende aanpak leidt. Wat er allemaal juist van mag zijn, het zijn toch typisch argumenten die je uit CDA-hoek verwacht. Ina Brouwer begint al met haar antwoord als de vraag nog nauwelijks is ge steld: „We zitten helemaal niet op de CDA- lijn. Maar dat krijg je nu altijd. De discussie wordt weergegeven als in tegenover elkaar staande blokken, terwijl deze zaak en de me ningen erover door alle partijen lopen". Brouwer legt uit dat haar benadering een heel andere is dan die in CDA-kring. „Daar wil men geen wetgeving en ontkent men dat mensen het recht op zelfbeschikking hebben. Wij nemen dat recht wel als uitgangspunt. De mens zelf maakt uit wat er met hem ge beurt. De humanisering van het sterven, daar zijn we ook helemaal niet tegen. Er is dus zeker ook reden om op enig moment tot een wettelijke regeling van de euthanasie te besluiten. Waar het om gaat is dat je tegelijkertijd moet weten dat er veel angst onder bejaar den bestaat. Niet alleen voor ondraaglijk lij den in de laatste fase van het leven, maar ook de angst om de omgeving niet tot overlast te zijn en daarom maar voor de dood te kiezen". Een belangrijk argument voor de CPN- 'steun' aan de christelijke partijen ligt dus in het tijdstip waarop over de zaak gepraat wordt. „Zo vlak voor de verkiezingen wordt de zaak te zeer in de partij-politieke sfeer ge trokken. Dat verwijt kan vooral het CDA zich aantrekken. Lubbers heeft in Slagharen van de euthanasie een verkiezingsonderwerp gemaakt", aldus Brouwer. Maar ook los van verkiezingen zou Brou wer op dit moment nog geen wettelijke rege ling willen. „We hebben gemerkt dat nu de parlementaire behandeling plaats vindt de discussie in de samenleving eigenlijk pas echt goed losbrandt. Tot nu toe speelden de discussies zich vooral in vakkringen van ju risten en medici af. Mensen beginnen nu te beseffen wat voor zaken allemaal een rol spelen. Kijk bijvoorbeeld maar naar de posi tie van minderjarigen. Er is alle reden om nu te zeggen: we zien voorlopig van wetgeving af. De discussie moet eerst verder ontwikkeld Ina Brouwer:.discxissie in de samenle ving brandt pas nu los.- foto archief de stem zijn. Misschien krijgen we uit de samenle ving wel de boodschap dat we geen wet moe ten maken die euthanasie straffeloos maakt". De voorzichtigheid van Ina Brouwer en de CPN in deze kwestie lijkt misschien opmer kelijk, maar heeft alles met de gevoeligheden in de partij te maken. De CPN-aanhang telt een betrekkelijk groot aantal mensen die in de oorlog in het verzet of in concentratie kampen hebben gezeten. Onder mensen die de oorlog hebben meegemaakt, bestaat een vaak sterk emotioneel gekleurde weerstand tegen euthanasie. „Natuurlijk", geeft Brou wer toe, „is de huidige discussie onvergelijk baar met de situatie van nazi-Duitsland. Aan de andere kant moet je bedenken dat je wet geving maakt voor langere tijd. De wetten moeten ook onder slechte maatschappelijke omstandigheden bescherming kunnen bie den. Dat is geen waardeoordeel over wat er nu aan wettelijke regeling wordt voorge steld". „We moeten ons de tijd gunnen om te kij ken of de basis van het D66-voorstel om een rechtvaardigingsgrond te geven aan mensen die zorgvuldig euthanasie plegen niet toch beter vervangen kan worden door wat het kabinet wil met de schulduitsluiting. In het laatste geval blijft het doden op zichzeil strafbaar, tenzij de arts zich nergens schul dig aan maakt. Daarover kun je nog heel lange juridische betogen houden; we moeten er hoe dan ook nog lang over kunnen naden ken". Brouwer vindt dat er al heel wat gewon nen is als er in de politiek voorlopig nog geen beslissingen vallen. Als het aan haar ligt zal de Tweede Kamer komende maandag de dis cussie over het initiatief van Wessel-Tuin- stra én de 'proeve' van het kabinet wel afron den, maar niet tot besluiten overgaan. DEN HAAG - Minister Korthals ook het ministerie van Binnenlan ninklijk Besluit is hij gisteren, „v noeming van een minister van Bim zien", belast met de vervanging vai nister Rietkerk. Minister president Lubbers verv volgende week woensdag nadere m over de definitieve opvolging van B De afweging wordt of het versta nog iemand van buiten het kabinet is een in de totale kabinetsproble persoon te benoemen, desnoods als ries. De begrafenisdienst voor minisl ochtend in besloten kring in de Her plaats Wassenaar gehouden. DEN HAAG (ANP) - De Cons dagen namens 1500 gebruikste diend tegen het Amerikaanse b brikant van het dalkon-schildjc Het grootste deel van de cl ernstige medische klachten die bruik van dit anti-conceptierr den, zoals bij voorbeeld blijvem Het dalkon-schildje werd v< door miljoenen vrouwen in de dat 10 jaar geleden bekend war schadelijk voor de gezondheic nauwelijks meer voorgeschrevi De Amerikaanse rechter hc verplicht wereldwijd de gebrui gelijkheid een schadeclaim in U De Consumentenbond wierp belangen van de Nederlandse g en opende vier speciale telefoor konden worden aangemeld. Da geleverd. DEN HAAG (ANP) - D66 heeft een aantal wijzigingen aange bracht in de financiële onder bouwing van zijn verkiezings programma in verband met de teruglopende inkomsten van het rijk uit het aardgas. De partij raamt de totale strop voor de komende kabi netsperiode op 6,5 9,5 miljard gulden. Zowel overheid, bur gers als bedrijfsleven moeten een bijdrage leveren om dit gat te vullen, aldus D66. Het gewijzigde programma gaat er vanuit dat de overheid 13 tot 14 miljard gulden zal moeten bezuinigen. In de oor spronkelijke versie was dat nog 12 miljard. De extra om buiging moet onder meer wor den bereikt door minder sub sidies te geven aan het be drijfsleven en door minder uit te geven voor 'nieuw' beleid. De burgers krijgen in het aangepaste programma min der verlaging van belastingen en premies en zullen hogere accijnzen moeten gaan betalen op benzine, diesel en lpg. Maximaal mag de eerder aan gekondigde lastenverlaging nu nog acht miljard bedragen, in de oorspronkelijke opzet zi si m ir g' g' g g: ir h v si tl IS minister Ruding (Financiën) be worden en vindt hij daarom de Pvc perde van de week in Arnhem op heid om de benzineprijs op enig r v®rdere daling van de olieprijzen kc van extra accijns naar de schatkist ging betekent een meevallertje van Lands penningmeester ziet al ras honderden miljoenen op zich afkom Dat soort voordeeltjes heeft Rudir aaiende olieprijzen de aardgasbate Pen. De bewindsman rekende zijn c gat tussen de rekensommen van~ wachtingen voor volgend jaar al zo' gen Echt helpen doet de bevriez maar het is wel mooi meegenomen. Om dat bedrag in een jaar tijd ir nodig waarbij die van de laatste vk ^an dus niet. Ook al roepen CDA er ae tering naar de nering moet zette overheid - het apparaat in Den Ha< 'en in de greep te houden, is de laa oen. Terwijl gemeenten en burge tn?ÜiSten aanhalen, groeide het amb Uk door. Het apparaat werd er - gr spijt - niet goedkoper op. Dus zal vooral de tering van dege aangewezen naar een soberder n Lat betekent bij zulke enorme tege oden op uitkeringen, huursusbisic neuwing en de gezondheidszorg. uat het kabinet daarnaast de lasté „o r 00^ oncler het rnes wil leggen, erhchting wordt in de sfeer van de wst nog enig profijt trekken in 198J h. ®'en er wel snel wetten gemac n®enkele weken geleden met z ets druk op deze ketel proberen te intussen moet jecjere maatregel an verlichten omarmd worden. D< pJs,ls er daar één van. Dat klinkt i kun °naardig is het als je als uitl cirii janken, maar in ruil daarvoor n p kwijt raakt. r

de Stem | 1986 | | pagina 2