ihuerefl Goed en bont programma Zeldenrustcollege Weerman Willy :aak irswerk larming id door: IN HULST EN IN TERNEUZEN Opheffing ETI kost provincie jaarlijks ongeveer 132 mille Eindelijk schaatsevenement in Oost Zeeuwsch Vlaanderen Zes maanden geëist voor serie inbraken Strous waarschuwt ruziënde politici Oostburg lied". HET WEER Binnenvaarttanker vast in ijs op Oosterschelde zaterdag 22 februari Siberisch koud pagina zeeland 1 TERNEUZEN/HULST - Opnieuw is het tot een botsing gekomen tussen scholen in Ter- neuzen en Hulst. Schrik VANDAAG TWEE KREKENRIT TE HOEK Schaatskalender 'EEN HOPELOOS GEVAL' Weer in Europa NAAM FNV NIET IJDEL GEBRUIKEN A67| «V?* T"_ 11140-13506 M wesVlS* ..«=RC£OeS VAN ZEELAND T27 Van onse correspondent WEMELDINGE - Vrijdag middag is op de Oosterschelde de Duitse binnenvaarttanker Klaus van 1995 ton in moei lijkheden gekomen. Het schip was geladen met 1666 ton jet petrol (een soort vliegtuigben- ane) onderweg van de Total raffinaderij in Vlissingen naar Kelsterbach in Duits- Omstreeks 15.15 uur viel ter hoogte van Gorishoek de hoofdmotor van het 110 meter lange tankschip uit. De oor- ik is vermoedelijk het springen van een koelleiding waardoor de motor gloeiend- heet werd. De tanker raakte vast in het zware drijf ijs en dreef door de ebstroom in de richting van de dijk van Tholen en leek daar aan de grond te lopen. De schipper van het tankschip riep direct sleepboothulp in waarna de sleepboten Bravo en Zeetijger van het sleep- en bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert en het bergings vaartuig Walrus van het ber gingsbedrijf Van de Aker uit Vlissingen zeer snel ter plaatse waren. De sleepboten maakten de sleeptrossen vast aan de Klaus net voor het schip op de dijk aan de grond dreigde te lopen. Met vereende krachten werd de tanker veilig de haven van Wemeldinge binnen gesleept. Zoals reeds gemeld, is er op de Oosterschelde zwaar drij- fijs, waardoor de kleine scheepvaart zoals motorspit- sep, niet zonder hulp van een ijsbrekér kunnen varen. De vaart voor grotere schepen is nog wel mogelijk maar zij het met zeer veel vertraging. De dienst vaarwegmarkering van DGSM heeft alle lichtboeien op de Oosterschelde en de vaarwegen van Wemeldinge naar de Volkeraksluizen opge nomen zodat 's nachts varen bijna geheel onmogelijk wordt. Scholen strijden om ito-afdeling Van een onzer verslaggevers De technische scholengemeenschap De Vaart in Terneuzen, (de voormalige lts), heeft bij GS protest aangetekend tegen de aanvraag van de lbo- school De Rietvliet in Hulst een ito-afdeling (individueel tech nisch onderwijs) te starten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De ophef fing van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland levert de provincie een lastenverzwaring op van bijna 132.000 gulden per jaar. Dat blijkt uit een definitief voorstel van Gedeputeerde Staten om taken en personeel van het ETI voor een groot deel onder te brengen bij het provinciaal ambtenarenappa raat (griffie-afdeling 4). Zoals al gemeld betekent deze reor ganisatie dat één ETI-perso- neelslid op wachtgeld wordt geplaatst. Daarmee is een be drag van 43.000 gulden per jaar gemoeid. De directeur van het ETI krijgt van de provincie een baan aangeboden als 'adviseur in algemene dienst belast met bijzondere projecten/opdrach ten'. Verder vetrekt één ETI- personeelslid naar het provin ciaal opbouworgaan Stichting Zeeland (beroepsonderwijs- werk). Het ETI kostte de provincie ruim 1.035.000 gulden per jaar. De nieuwe opzet kost jaarlijks ruim 1.167.000 gulden. Daarbij is 50.000 gulden per jaar inbe grepen voor het uitbesteden van 'onafhankelijk' onder zoek, een wens van de sociale partners. Nog geen rekening is gehou den met verhuiskosten en het leegkomen van het pand Nieuwstraat 27, waarin het ETI is gehuisvest. Gedepu teerde Staten gaan ervan uit dat dit pand straks aan een nieuwe gegadigde kan worden verhuurd. In het provinciehuis beschikt men al over vol doende ruimte voor uitbrei ding van het griffie-apparaat. De staten, die in principe al akkoord zijn gegaan met de opheffing van het ETI, beslis sen op 21 maart. Volgens de scholengemeen schap, die als enige school in Zeeuwsch-Vlaanderen deze opleiding in huis heeft, is het gebied te klein voor twee afde lingen. GS hebben overigens in eerste instantie in het Plan voor Scholen positief geadvi seerd over de aanvraag van Hulst. „We hebben met onze ito- opleiding al met een daling in het leerling aantal te maken. Dat aantal is nu 115, maar de prognoses voor 1990 gaan rich ting 90. Een ito-opleiding erbij in Zeeuwsch-Vlaanderen be tekent de dood voor allebei", aldus adjunct-directeur Peter Baecke van de scholenge meenschap. Baecke vindt de wervings campagne van de lbo-school waarin voor de toekomst al gepronkt wordt met een leer jaar metselen en timmeren wat al te voorbarig. „De aan vraag is pas ingediend. Als je de cijfers naast elkaar legt, denk ik dat we goede grond hebben om de afdeling in Hulst aan te vechten". Baecke verwacht daarover binnen kort al een uitspraak van de Algemene Besturen Bond. Baecke begrijpt overigens wel waarom Hulst zo hard aan een ito-opleiding trekt. „Het is erg interessant om een ito-op leiding in huis te hebben. Het bedrijfsleven vraagt steeds meer om technische ge schoolde mensen. Uit contac ten met het Arbeidsbureau is ook gebleken dat 90 procent van de technische leerlingen «en baan vindt. Met de mavo klanten blijven ze zitten". Gestoord, en dat is zacht uitgedrukt, heeft de scholen gemeenschap zich deze week bij de opening van de nieuwe gymzaal van De Rietvliet in Hulst aan de openingswoorden van schoolbestuurvoorzitter J. Seydlitz. Seydlitz beschul digde De Vaart ervan leerlin gen van de basisschool in Vo gelwaarde te ronselen. „Een vreemde zaak. Wordt je uitge nodigd voor de opening en dan Krijg je op die wijze een veeg uit de pan terwijl de waarheid anders is", reageert Baecke hierop. „Het is inderdaad zo dat wij al twee jaar achtereen leerlingen van de basischool in Vogelwaarde in Terneuzen voorlichten over onze moge lijkheden. Maar dat is gebeurd op verzoek van de school. We hebben dit jaar voor het eerst ook de Prinses Marijke school uit Axel. Ook die komen op eigen initiatief. Wij vinden het goed dat er in Terneuzen een neutraal bijzondere lts is, in Axel een christelijke en in Hulst een katholieke. Maar de keuze is uiteindelijk aan de ouders en de leerlingen". Overigens zijn de uitlatin gen van Seydlitz geheel voor rekening van het bestuur. De schooldirectie staat daar niet achter. „Ik had ook niet anders verwacht. De contacten met De Rietvliet zijn altijd heel goed geweest. Maar op zo'n moment schrik je toch even". Het conflict tussen De Riet vliet en De Vaart is de tweede botsing in korte tijd tussen scholen uit Huist en Terneu zen. Eerder al tekende de mdgo school in Hulst protest aan tegen een aanvraag van de mdgo school in Terneuzen, die een opleiding verzorging erbij wil. Ook daar is volgens de school in Hulst geen moge lijkheid voor. Het draait dan voornamelijk om het aantal stage plaatsen dat in gevaar dreigt te komen. Nu al moet noodgedwongen uitgeweken worden naar Belgie om leer lingen geplaatst te krijgen. Een opleiding in Terneuzen erbij zou funest zijn voor de school in Hulst. Het laatste woord is hierover ook niet ge sproken omdat gedeputeerde Barbé Terneuzen die opleiding wel wil gunnen. Dit ondanks een negatief advies van de Provinciale Onderwijsraad. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging i Handelshuis st.-Antonius a j Grensweg 18. Baarle-Nassau Tel04257-9264 ol 9364 Een onderdeel van het programma: het travestietenballet TERNEUZEN - Voor de elfde keer in successie hield het Zeldenrustcollege in Terneuzen weer een bonte avond in het Zuidlandthea- ter. Gisteren vond de pre mière plaats met dans, scet- ches en een thriller, geschre ven door Maurits Schoen maker. De opvoeringen op 22 en 28 februari en 1 maart zijn alle uitverkocht. „We hebben een traditie hoog te houden", zegt mede regisseur Jan Nout. „Ook dit jaar hebben we weer een keur van talent dat deze avonden voor het voetlicht treedt. We moeten onze nor men bij de audities steeds hoger stellen. We hadden zo'n groot aanbod van leer lingen die iets wilden doen, dat we twaalf groepen te leur moesten stellen". Voor een volle zaal werd een gevarieerd programma afgewerkt. Er waren dit jaar beduidend minder bandjes. „Deze zijn op hun retour", aldus Jan Nout. Daarvoor in de plaats vermaakten de 150 leerlingen de aanwezige^ vooral met dans en scetches. De dansprestaties waren op een hoog niveau. Hiervoor tekent Anita Boone, die de choreografie verzorgde. Voor hilariteit zorgde een vijftal jongens, die, verkleed als ballerina's, zeker niet onverdienstelijk dansten. Na de pauze de thriller 'We gens omstandigheden', ont sproten uit de geest van Maurits Schoenmaker. Hierin zijn een baron en ba rones de dupe van een in trige die het dienstmeisje en - FOTO DE STEM COR J. DE BOER de butler op touw hebben gezet, om de adelijke familie haar geld afhandig te ma ken. Er komt zelfs een moord om de hoek kijken. Na de pauze was er een optreden van het showbal let. Verder werden er scet ches opgevoerd. Besloten werd met een grote -eind- dans. De presentatie was in handen van Jacqueline de Smet. Voor hun prestaties kregen leerlingen en leer krachten van het aanwezige publiek een open doekje. Van onze correspondent TERNEUZEN/OOSTBURG - De op initiatief van docenten van De Brugte Hulst onlangs opgerichte ijsclub met de ge lijkluidende naam, houdt morgen (zondag) de Vogel- tocht 86. Een der wejnjgC eve_ nementen in het oostelijk deel van Oost Zeeusch Vlaanderen waaraan schaatsliefhebbers kunnen deelnemen. De start is aan de Oostdijk te Kuitaart en het keerpunt is gelegen nabij Hengstdijk. Men kan dit traject van zes kilometer naar eigen keuze zo vaak rijden als men verkiest met een maximum van tien keer. Inschrijven aan de Oost- dijk te Kuitaart vanaf 13 uur tot uiterlijk 16 uur. Kinderen betalen twee gulden vijftig, volwassenen vijf gulden. Elke deelnemer (ster) ontvangt een herinnering. Het ijscomité Wel Gebogen niet Gebroken te Hoek houdt vanmorgen de Twee Kreken- tocht. Een schaatswedstrijd over een afstand van ruim 21 kilometer, waarbij ongeveer honderd meter moet worden gekluund. Inschrijven voor deelname aan de start op de voorste kreek, aanvang van dit evenement 11 uur. Verder kan men deze dag de toertocht Hoek-'t Sluusje rijden. De ijsvereniging Terneuzen houdt vanmorgen om 10 uur op de Otheense kreek wed strijden voor de jeugd van de basisscholen, waarna om 12 uur de leerlingen van het mid delbaar en voortgezet onder wijs de gladdde ijzers kunnen onderbinden. Om iedereen aan zijn of haar trekken te laten komen, wordt tevens nog een wedstrijd gehouden. Dat wordt een half uur lang schaatsen plus nog twee ron den van 800 meter. Op de ijsbaan van de Mo lenkreek te Westdorpe worden vanmiddag, aanvang 15.30 uur, de clubkampioenschap pen van de ijsvereniging De Rietbos gehouden. In Biervliet kan men van daag deelnemen aan de door ijsclub De Brandput georgani seerde toertocht Biervliet- -Hoofdplaat, zij het dan niet over de volle lengte tussen beide plaatsen omdat er don derdag door enkele lieden ga ten in het ijs zijn gehakt, zodat de nu te rijden afstand onge veer 1300 meter is. Inschrijven voor deelname vanaf 13 uur in café Het Oude Raahuis te Biervliet. Om 16 uur worden er op deze leiding wedstrijden gehouden in hardrijden voor ouderen. Afgaande op de weersvoor uitzichten heeft het bestuur van de ijsclub Sluis besloten de Zwinstedentocht, over een afstand van circa 115 kilome- ter definitief te laten doorgaan op donderdag 27 februari. Zo wel de NOS als de BRT zullen aanwezig zijn om dit schaats- gebeuren in beeld te brengen. Op de Stierskreek te Aar denburg worden vanmiddag, aanvang 14 uur wedstrijden gehouden in schoonrijden zo wel individueel voor dames en heren en paren. De Oostburgse ijsclub Het Grote Gat houdt zondag op het gelijknamige water een schaatsmarathon van een uur. Een evenement dat op de leest van het wieier- gebeuren 'de Oostburgse 24 uur' is geschoeid, want naast prijzen voor de eerste vijf aan komenden zullen er tijdens de wedstrijden ook een aantal premies worden verreden voor de diverse groepjes. „Op die manier kunnen ook de minder getalenteerden wat meepik ken", aldus de woordvoerder van de organiserende ijsclub W. van Hee. Het startschot wordt gege- n om half drie. Er kan wor den ingeschreven vanaf half twee ter plaatse, waar een 700 meter-baan is uitgezet. Van onze correspondente middelburg - De 3i-jarige Middelburger J.B. wist vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg niet precies te vertel en hoeveel inbraken en dief stallen hij had gepleegd in de 'aatste maanden voor hij op 26 oktober werd aangehouden. Maar volgens zijn eigen 'voor zichtige schatting' moesten dat er zeker een tiental zijn ge weest, waarvan het openbaar ntinisterie hem er drie ten 'aste had gelegd. In augustus stal hij uit de openbare bibliotheek een rode Portemonnee, die een bezoek ster op een van de leestafels nad laten liggen. Van de in- houd verzilverde B. een zestal giro-betaalkaarten bij banken in Vlissingen en Domburg. De rest werd op 6 september te ruggevonden op de begraaf plaats in Westkapelle. Op 11 september verschafte hij zich toegang tot het Zeeuws Museum waar twee bloedkoralen halssnoeren (met éen totale waarde van 3000 gulden) werden buitgemaakt. De snoeren verden later door een heler aangeboden aan een juwelier die de zaak niet ver trouwde en de politie waar schuwde. Op aanwijzingen van de heler werd B. aange houden, overigens rijdend op een eveneens gestolen fiets. Begin oktober stal B. uit een juwelierszaak in zijn woon plaats enkele gouden ringen bezet met saffieren en briljan ten met een waarde van 12.000 gulden. 'Een hopeloos geval', zo ver zuchtte officier van justitie mr. Stein, die bladerend in het lijvige dossier, opsomde hoe B. sinds tien jaar van verslaving aan harddrugs al vele gevan genissen van binnen had ge zien. Een poging om B. onder te brengen in een van de the rapeutische instellingen, wer den door hem steevast gesabo teerd, 'en zo kunnen we ook nu niet anders dan weer een on voorwaardelijke gevangenis- straf eisen', aldus mr. Stein, die ditmaal zes maanden op zijn plaats achtte. Tegen de 27-jarige (niet ver slaafde) Terneuzenaar A.S. eiste officier van justitie mr. Maan eveneens een gevange nisstraf van zes maanden met daarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. S. stond terecht op be schuldiging van harddrugs- handel in de periode augustus '84 tot en met augustus '85. Hij was vrijdag een van de laatste verdachte dealers die kon worden berecht als resultaat van de 'grote schoonmaakac tie' in Terneuzen het vorig jaar. Het aandeel van S. in dea lerskringen werd door officier van justitie mr. Maan welis waar klein geacht, maar toch duidelijk aantoonbaar, gezien de getuigeverklaringen van gebruikers die incidenteel of regelmatig bij hem zouden hebben gekocht. S. was het met deze lezing absoluut niet eens en stelde kort en bondig dat dit 'allemaal onzin' was en dat er hoe dan ook 'helemaal niets van klopte'. De rechtbank doet in beide zaken over veertien dagen uit spraak. Zwakke oostenwind bij mini mumtemperaturen van -8 tot - 20 graden. Het blijft mooi maar koud weer bij dagtemperatu ren van-1 tot -5 graden. De vooruitzichten voor zon dag tot en met maandag: geen verandering. (Bron: Ukkel) «NP/KNMI 22-02-86 V u Nauwelijks had voorzitter Jan Sipkema van de vereniging 'De Friesche Elfsteden' bepaalde deze week géén Elfstedentocht te rijden óf de winter bleek in volle hevigheid terug te keren. Eén feit staat vast: er kan ook dit weekeinde nog volop geschaatst wor den. Een nieuw hogedrukgebied met een centrum boven IJsland ligt nu voor een deel boven ons land. Dat zou zeer ernstige kou kunnen betekenen, maar er zijn twee factoren die deze lage tem peraturen gaan temperen. De wind is noord-westelijk en de over het nog altijd 5 graden warme Noordzeewater aangevoerde lucht wordt aanzienlijk opgewarmd. Het genoemde hogedrukgebied verplaatst zich naar de Scan dinavische landen en dat betekent: de winter blijft heersen! Er zal vandaag en morgen wat bewolking binnendrijven en die bewol king zal dikker worden naarmate de dag vordert. Vorige week voorspelde ik voor de zondag lichte sneeuwval, gelukkig drong de bewolkingszone uit het zuiden niet ver genoeg op, maar nu de bewolking van de zeezijde komt, zullen we er niet aan kunnen onstsnappen. We hebben deze week al geluk gehad op dit ter rein. Vrijwel overal heeft het gesneeuwd in ons land behalve in grote delen van Zeeland. Een lagedrukgebied dat langs de flanken van het IJslandse ho gedrukgebied slipt, gaat ons wat sneeuw bezorgen. Morgen al grotere kans op sneeuw en maandag is daar zeker geen ontko men aan. Wat is de korte en bondige verwachting? Vandaag half bewolkt met een kleine kans op wat sneeuw, temperaturen deze middag tussen een half en een graad bóven nul. De wind is westelijk met een kracht van 1 è2 Beaufort. Komende nacht gaat het weer 4 tot 5 graden vriezen. Morgen weer bewolking met een grotere kans op sneeuw, wind noordwestelijk met een kracht van 2 tot 3 Beau fort: de temperaturen blijven op 1 graad ónder nut steken en 's nachts vriest het weer 6 graden. Maandag kan het langdurig gaan sneeuwen als de lucht over de Noordzee wordt aange voerd. De laatste ontwikkelingen zijn dat een hogedrukgebied boven West-Rusland, dat eerst weinig in betekenis was, nu plotseling belangrijk voor ons kan worden. Het gebied trekt weg naar het oosten en dat betekent dat het bij ons rustig weer blijft. Geen snerpende oostelijke winden zoals we de laatste drie weken ge woon zijn. Overigens vriest het stevig ten noorden van ons: Zuid-Noorwe- gen min 32 graden, Zuid-Zweden zelfs 35 graden vorst. Blijft de kou aanhouden? De Amerikanen die al eerder hebben aangege ven redelijke lange afstandsvoorspellingen te kunnen doen, zeg gen: 'De kou in Europa, veroorzaakt door hogedrukgebieden bo ven IJsland, Groenland en Scandinavië, zal aanhouden tot halt maart.Misschien toch nog de schaatsmarathon in Friesland? Laat maar, de spreuk van deze week: 'Als Sint-Mathijs (24 fe bruari) geeft sneeuw en ijs, kan men verwachten, het zal vriezen nog veertig nachten. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon onbewolkt-2 gr onbewolkt-3 gr onbewolkt-2 gr sneeuwbui1 gr licht bew.17 gr hall bew15 gr sneeuwbui-5 gr sneeuw-1 gr zwaar bew6 gr onbewolkt-3 gr zwaar bew4 gr onbewolkt-3 gr onbewolktOgr zwaar bew. -11 gr onbewolkt3 gr onbewolkt1 gr licht bew-4 gr zwaar bew14 gr Locarnohalf bew6 gr Londenonbewolkt-2 gr Luxemburgonbewolkt-5 gr Madridlicht bew.13 gr Malagazwaar bew.20 gr Maitorcalicht bew.16 gr Maltahalf bew17 gi Moskouzivaar bew -17 gr Münchenonbewolkt-5 gr Nicezwaar bew11 gr Osloonbewolkt-8gr Parijsonbewolkt-2 gr Praagsneeuwbui-2 gr Romezwaar bew.14 gr Splitzwaar bew.11 gr Stockholmsneeuw-7 gr Warschauhalf bew.-6 gr Wenenzwaar bew-3 gr Zürichhalf bew.-3 gr Istanbulzwaar bew.13 gr Tunisregen20 gr Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Er dient zo snel mogelijk een eind te ko men aan de verkiezingsperi kelen in Oostburg, waarbij de naam van de FNV wordt ge koppeld aan partij-politieke verwikkelingen. Met die verordonnering heeft de Zeeuwse districtsbe stuurder van de FNV, M. Strous, zich gemengd in het geharrewar tussen de Oost burgse PvdA-afdeling, aange voerd door wethouder J. Ver gouwen, en Lijst 5, waarmee P. Pielaat de stemmen van FNV'ers naar zich toe probeert te trekken. Strous heeft de betrokkenen een brief geschreven, waarin hij waarschuwt dat de FNV niet kan toestaan dat haar naam te pas en te onpas wordt gebruikt in de strijd rond de gemeenteraadsverkiezingen. Afschriften van de brief zijn gestuurd naar de FNV-afde- ling West-Zeeuwsch-Vlaan deren, de Bouw en Houtbond FNV en met name naar de af deling van de Bouw- en Hout bond in IJzendijke. Zoals ge meld wendde Pielaat zich tot deze afdeling met het verzoek om steun, wat voor PvdA- wethouder J. Vergouwen aan leiding was om de FNV-afde- ling voor een dergelijke be trokkenheid te waarschuwen. De FNV, aldus Strous, zal vanuit haar eigen positie en verantwoordelijkheid de pro gramma's van politieke par tijen op hun waarde schatten en verzoekt alle partijen zich verre te houden van het ge bruik van de naam van onze organisatie in de verkiezings strijd. Strous kenschetst de houding van de FNV jegens de politiek als die van een 'geïn teresseerde buitenstaander'. „Het is echter een misverstand om te denken dat interesse hetzelfde is als politieke ge bondenheid. Van dat laatste is geen sprake, niet in de lande lijke en niet in de gemeente lijke politiek. Het spreekt dan ook vanzelf dat er geen enkele politieke partij kan zijn die zonder meer kan bogen op de steun van de FNV-aanhang, net zomin als een politieke partij in staat zou zijn de FNV-aanhang te bewegen zich tot haar te wenden. Daar voor is de FNV-aanhang poli tiek gezien te pluriform sa mengesteld".

de Stem | 1986 | | pagina 19