Palestijns perspectief uiterst somber Sluimerende oorlog in Angola dreigt op te leven RIETKERK, POLITICUS ZONDER GLITTER Deel III even..L UITBLAZEN De kerk als m s Februari- gevoel -DH8TI JORDANIË VERBREEKT SAMENWERKING MET ARAFAT - VS-HULP AAN UNITA HOUDT COMMUNISTISCHE 'ADVISEURS' LANGER VAST VO LU MlI Rijnmond: niets meer te kiezen QE STEM CO VRIJDAG 21 FEBRUAR11986 ■ACHTERGROND T5 PAGINAj I VRIJDAG 21 FEBRU, ,REGISTRATi Godfried Bomans heeft er ooit een paar mooie regels aan gewijd. Ik heb ze - al thans de inhoud - altijd onthouden, maar nooit te rug kunnen vinden. Ze gingen over de paar dagen die elke februarimaand wel kent, waarop de lucht al een vleug van de naderende lente meevoert. Daarnaar - een geur, een jubelende harteklop, een gevoel van bijna-behaag- lijkheid, wat het dan ook is dat Bomans beschreef - kijk ik met groeiend ongèduld uit. Ik ben niet de eerste die het zegt, maar ik herhaal het uit de grond van mijn hart: ik ben de winter stikbeu. Ik hoop dat de weerkundi gen onder de lezers zich beheer sen en de aanvechting om mij tot op de milibar en graad te corrigeren onderdrukken, wan neer ik de veronderstelling uit dat deze winter mogelijk de sta tistiek zal ingaan als een milde kwakkelwinter, terwijl wij alle maal minstens het idee hebben dat hij eindeloos voortduurt. Buiten mijn raam grijnst een rommelige industriewand al weer maanden door het niets verhullende, kale geboomte. De auto's op de rondweg zien er smerig uit met hun weken oude lagen pekel en vet. Het gras in de bermen is verdord en langs de slootwand ligt een vuilgrijze streep eeuwige 'sneeuw. En bijna elke dag waait de wind uit de beruchte hoek waaruit zelfs in de zomer alleen maar schrale lucht vandaan komt. Ik ben het hartstikke beu. Andere winters zorgden de vogels voor wat compensatie. Roodborst, winterkoninkje, kpol- en pimpelmezen, vinken, groenlingen; het wemelde er van af en toe, maar dit jaar lijkt het alsof de vogels óf elders voedsel in overvloed hebben of dat hun rijen zijn uitgedund door epidemieën en ander on heil. Van de week zat er wel een fors uit de kluiten gewassen roofvogel op een van de pilas ters van de tuinmuur. Wat voor een het was konden wij arme stadsbewoners natuurlijk weer niet zo gauw achterhalen, maar een dag later zagen we hem in wijde kringen boven ons hui zenblok vliegen. Dat domesticeren van vogels is natuurlijk heel aardig. Wie kijkt niet met genoegen naar een merelpaar dat z'n jongen opleidt in de kunsten van het liegen en pieren trekken? Maar als de reigers de goudvis sen uit de vijver komen halen, de torenvalken koolmezen van de, liefdevol opgehangen vet bollen plukken, de eksters nes ten leeg komen roven en de de meeuwen zelfs de mussen, die toch de oudste rechten hebben, verjagen - dit alles in de achter tuinen van een blok huizen midden in een uitgestrekte woonwijk - dan kómt de na tuur misschien toch wat te dichtbij. Misschien is het ook nog niet zo ver, zijn het slechts inci- WIMKOCK denten. Maar voor hetzelfde geld zijn het de voorboden van een massale vogelverhuizing van het grote dierenbos naar de mensentuinen. Hoe het ook zij: voorlopig geeft het merelpaar dat sinds enkele dagen voort durend pendelt tussen het ga zon en één bepaald plekje in een conifeer, ons al een voor proefje van het februarigevoel dat Godfried Bomans eens be schreef. Carnavalskranten VLAK voor carnaval schreef ik over een paar oude Ooster- houtse carnavalskranten uit de jaren 1908 tot en met 1912. Daaruit citeerde ik enkele van de venijnige 'advertenties' waarin algemeen bekende plaatsgenoten behoorlijk op de korrel werden genomen, zij het onder verdraaide namen. „Na 75 jaar zal geen mens meer we ten wie er in die advertenties werden bedoeld, maar destijds herkende iedereen de slachtof fers", concludeerde ik. Mis evenwel! Ook na driekwart eeuw weet een lezer uit Rijen de twee personen uit de hierna vol gende advertentie alsnog te identificeren: „Monsieur W. van den Hout et Madame de Nicht van Hoessel kunnen tot geruststelling van hunne familieleden mededeelen dat het huisgezin NIET ver meerderd zal worden, al is het nog zo lekker. Ik denk niet dat het gepast is - al is het dan 75 jaar geleden - dat ik hier de ware namen onthul, maar de achtergrond en de betekenis van de advertentie zijn wel aardig. Daarmee juist heeft ook de lezer uit Rijen mij weten te overtuigen van de juistheid van zijn identificatie. 'Monsieur van den Hout' was een soort suikeroom, al thans dat veronderstelden blijkbaar zijn toekomstige erf genamen. Hij was onderwijzer en een opvallend knappe ver schijning. Zijn eerste huwelijk was kinderloos gebleven, maar hij trouwde voor de tweede maal: met de hierboven be doelde 'Madame de Nicht van Hoessel'. Ook dit huwelijk bleef kinderloos, zoals de ad vertentie in de camavalskrant al geruststellend voorspelde. Tijdens zijn weduwnaarschap had 'Monsieur' natuurlijk huis houdelijke hulp nodig gehad en die had hij gekregen van fami lieleden. Om zijn dankbaarheid daarvoor te tonen beloofde hij hen steevast: „Jij komt in mijn testament te staan." Groot was de teleurstelling van de 'erfgenamen', schrijft de lezer uit Rijen, toen bij de dood van 'Monsieur' bleek dat hij he lemaal geen testament had. Zijn weduwe, 'de Nicht van Hoessel' overleefde hem boven dien vele jaren. iiiiii!iiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiimiiim(imiiiiiiiiiimmiii(i(tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur,. Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oostèrhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdagwan 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911.) Don 1/rpl^itipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouivmans Heel even is een funda mentele doorbraak in het zich voortslepend Midden-Oosten-vraag- stuk vlakbij geweest. Er leek door toegevingen van Amerikaanse zijde een plaats ingeruimd te gaan worden voor de Palestij nen aan de on derhandelingstafel van een toekomstige vredes conferentie. Besprekin gen tussen PLO-leider Yasser Arafat en koning Hoessein van Jordanië hadden het afgelopen weekeinde de zaak moe ten beklinken. Maar het heeft weer net niet zo mogen zijn. De be kendmaking van de Jor daanse vorst afgelopen woensdag dat hij zijn politiek in het Midden-Oosten niet langer zal coördineren met Arafat en diens Palestijnse Bevrijdingsorganisatie -iets waartoe beide heren vorig jaar februari een akkoord hadden gesloten- voert de PLO niet alleen terug in het isolement, maar betekent mischien ook wel de dood steek voor de lijn-Arafat om langs politieke weg enige toekomst voor het Palestijnse volk te verwerven. Dat drijft de hele PLO weer in de ar men van Syrië, dat nog altijd voor de militaire weg kiest die de Palestij nen echter ook alleen maar ellende en bit terheid zal opleveren. De kans dat er in het Midden- Oosten iets geregeld gaat worden zonder Palestij nen, is sinds deze week in elk geval groter geworden. Want na Egypte lijkt ook Jordanië de toestand van gewapende vrede beu te worden. Ontdaan van alle oorlogs- haat en ideologische halstar- ..righeden ligt de oplossing van het Midden-Oosten- vraagstuk theoretisch sim pel. Hoe de staat Israël deze eeuw ook tot stand is geko men, hij is er en blijft er en alle nabuurstaten zullen met Israël moeten leven. Daar naast is er een Palestijns volk, statenloos en verstrooid als voorheen het Joodse volk. Dat Palestijnse volk mag met evenveel recht aanspraak maken op een eigen plaatsje onder de zon. Beide gegeven heden zullen met elkaar ver zoend moeten worden, waar bij de hulp van de volkeren gemeenschap onontbeerlijk zal zijn. De Arabische naties heb ben tot voor kort aan het Pa lestijnse volk en zijn belan gen voornamelijk lippen dienst bewezen; dat ver strooide volk diende hoofd zakelijk als ideologisch wa pen tegen het bestaansrecht van Israël. Uit de oorlogen, waartoe dat geleid heeft, is Israël uiteindelijk tevoor schijn gekomen als regionale PLO-leider Yasser Arafat. - fotoanp macht, die militair en poli tiek weinig meer heeft te duchten hoewel het om ge opolitieke motieven nogal tijd het beeld van het be laagde en zeer kwetsbare landje in stand tracht te hou den. Met uitzondering van Libië hebben de Arabische staten hun houding tegen over de Palestij nen als ideo logisch wapen opgegeven omdat ze Israël als realiteit hebben aanvaard. Dat plaatst het Palestijnse volk én de PLO in het hele spec trum van de Midden-Oosten kwestie natuurlijk in een an dere positie. Die wijziging ligt naast de militaire elimi nering van de PLO in Liba non ten grondslag aan Ara fats keuze voor de politieke weg. De belangrijkste stap zou nu moeten zijn dat Israël en het Palestijns volk, inclusief de PLO als representant er van, eikaars realiteit erken nen. „Gelijk oversteken", zou je zeggen, maar dat blijkt men tot nu toe niet te kunnen opbrengen. Israël bevindt zich hierbij in een florissante positie, want het hoeft zich alleen maar iets aan te trek ken van de Verenigde Staten; de PLO heeft nog maar een enkele, politiek zwakke troef: nog niet te hebben toe gegeven aan de eis om pu bliekelijk en zonder enige omhaal Israëls bestaansrecht te erkennen en te eerbiedi gen. De hele wereld eist die erkenning van Arafat en zijn PLO. In ruil voor wat In ruil voor niets tot nu toe. Dat blijkt, ondanks de allerbe- labberste positie waarin ze terecht zijn gekomen, toch te veel gevraagd van de Pales tijnse trots. Gelijk overstekend eikaars realiteit erkennen betekent al niet meer dat althans Ara fat en zijn PLO-aanhang nog streeft naar een onafhanke lijke Palestijnse staat. Met het akkoord van Amman tussen Arafat en Hoessein vorig jaar liet de PLO-leider zijn onafhankelijke staat fei telijk vallen; een zware con cessie -gewild door de VS, Jordanië en Egypte- die Is raël uit een oogpunt van poli tiek, die geschoeid is op wer kelijkheidszin, best ietsje milder tegenover de PLO had mogen stemmen. De PLO uitsluitend blijven afschilde ren als terreurbende is zo'n ideologische halsstarrigheid die tot niets goeds leidt. Op het vlak van de erken ning was het afgelopen week bijna iets geworden. Vooral Washington had hiervoor de grootste stap gezet door de PLO te accepteren als deel nemer aan een vredesconfe rentie; volgens de Jordaanse vorst zonder meer, maar vol gens andere bronnen ging het om een niet nader aange duide voorwaardelijke be reidheid van de VS. In ruil daarvoor moest de PLO de befaamde VN-resolutie 242 van november 1967 erkennen, waarin Israëls bestaan uit drukkelijk wordt erkend. Daarmee zou Arafat natuur lijk enorme risico's gaan lo pen. Deelnemen op zichzelf aan een vredesconferentie garandeert totaal niets: je kunt er met volstrekt lege handen vandaan komen. Maar Arafat zou met 242 in tussen wel erkend hebben dat de Palestijnse kwestie uitsluitend een vluchtelin genvraagstuk is dat recht vaardig moet worden behan deld; en daarmee elke aan spraak op enige zelfbeschik king uit handen hebben ge geven hetgeen op diezelfde vredesconferentie tegen hem zou kunnen worden uitge speeld hetgeen misschien wel de opzet is geweest. Nochtans toonde Arafat zich afgelopen weekeinde in Amman op verzoek van Hoessein bereid resolutie 242 te erkennen in dien de VS het recht van het Palestijnse volk op zelfbe schikking in het kader van een Jordaans-Palestijnse fe deratie zou erkennen. Dus andermaal liet hij de echt eigen Palestijnse staat val len. Maar zelfs de minimale garantie die Arafat wilde, was te veel voor Amerika. Aan de andere kant stond Arafat onder druk van PLO- geledingen die lang zo ver niet wilden gaan. Koning Hoessein wil nu zonder Palestijnen zijn plan trekken. Hij heeft ze niet he lemaal laten vallen, want de aandrang van de VS om zon der PLO, maar met Palestij nen uit de bezette westelijke Jördaanoever verder in zee te gaan, heeft de Jordaanse koning weerstaan. De vraag is nu alleen of Arafats PLO en het Palestijnse volk ge doemd zijn ook van het poli tieke toneel te verdwijnen zoals ze eerder van het mili taire toneel zijn verdwenen. De kans daarop is er sinds afgelopen weekeinde niet kleiner op geworden. Door Mathieu Kothuis IN ANGOLA, al jaren lang een sluimerende brandhaard in Zuid- west-Afrika, is het ogenschijnlijk rustig. De in Loeanda regerende marxistische MPLA-be- weging onder leiding van Dos Santos en de oppositiebeweging Uni- ta, aangevoerd door Jo nas Savimbi, houden het land gevangen in een politieke patstelling. Unita is ondanks ruime hulp van Zuid-Afrika niet sterk genoeg om het MPLA- bewind omver te stoten. Dos Santos steunt voornamelijk op Russische financiële hulp en de militaire as sistentie van 40.000 Cu baanse soldaten. Volgens schattingen van westerse diplomaten pompt de Sovjet-Unie jaarlijks ten minste twee miljard dollar in Angola. Zonder die hulp en zonder de 40.000 Cubaanse soldaten zou de MPLA haar politieke overwicht allang hebben verloren. Immers, Zuid-Afrika, dat de Unita van Jonas Savimbi steunt, heeft in het verleden al vaker laten zien niets na te laten om het marxistische bewind in Loeanda ten val te bren gen. Zuid-Afrika, dat het aan Angola grenzende Namibië bezet houdt, doet dat vooral om de in Angola opererende Namibische verzetsbeweging SWAPO uit te schakelen. Zo viel met dat doel in december '83 een Zuidafrikaanse leger eenheid het zuiden van An gola binnen. Het Angolese le ger heeft de opmars van de Zuidafrikanen in januari '84 kunnen stoppen maar desal niettemin houdt Zuid-Afrika nog steeds greep op grote de len van zuidelijk Angola. Met steun aan huurlingenlegers, Unita en met luchtraids van de Zuidafrikaanse lucht macht is die bezetting nu vrijwel permanent. De Zuid afrikanen die hun geregelde legereenheden na internatio nale protesten terugtrokken, eisen het vertrek van de Cu banen uit Angola. Op die eis weigert het MPLA-bewind echter in te gaan omdat Dos Santos verwacht dat Zuid- Afrika dan bij een eerstvol gende gelegenheid het zit tende bewind in Loeanda ten val zal brengen. Maar Zuid-Afrika heeft in zijn strijd tegen SWAPO en het MPLA-bewind in Loeanda nu belangrijke steun gekregen van de VS. In zijn State of the Union kon digde president Reagan al aan de hulp aan Afrikaanse landen beneden de Sahara sterk op te willen voeren. Be gin deze week maakte een vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering be kend, dat er besloten is om vóór het verwachte lente-of fensief van het Angolese le ger 'uitgebreide morele en materiële steun te geven aan de UNITA om het marxis tisch bewind in Angola te be strijden'. Voor een commissie van het Huis van Afgevaar digden verklaarde Shultz dat hij een uitgesproken voor- Unita-leider Jonas Sa vimbi, onlangs bij zijn ontvangst in Washingtong tesamen met enkele leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. - fotoupi stander is van hulp aan Sa vimbi. De minister zei duide lijk onder de indruk te zijn gekomen van de Unita-lei der. „Elk land dat dit werk tuig niet benut, maakt een grote vergissing", aldus Shultz over die hulp aan Unita. Uiteraard is Jonas Sa vimbi bijzonder ingenomen met Reagans politieke steun aan Unita. En met Reagans ijver om overal ter wereld anti-communistische bewe gingen te ondersteunen, heeft Savimbi dan ook terecht ver wacht dat die politieke steun in militaire hulp zal worden vertaald. Voor het MPLA- bewind in Loeanda betekent deze ontwikkeling inmiddels een belangrijke tegenvaller. De VS-steun voor Unita kan leiden tot een flinke opleving van de militaire strijd in het land dat nu al zo lang door oorlogsgeweld wordt geteis terd. Met het financieren van Unita door de VS zal die ver woesting van Angola alleen nog maar verder gaan. De grote vraag is echter of de VS echt verwachten met hun steun ook het commu nistische bewind in Loeanda ten val te kunnen brengen. Met de grote groep Sovjets, Cubanen en Oosteuropese 'adviseurs' in het land valt dat nauwelijks te verwach ten. Immers, het is vooral aan de aanwezigheid van de Cubaanse militairen te dan ken dat Zuid-Afrika het land al niet jaren geleden heeft bezet. Het MPLA-bewind reageerde dan ook uiterst verontwaardigd op de VS- steun voor Savimbi en niét alleen omdat daarmee de mi litaire strijd zal opleven, maar vooral omdat daarmee een langduriger verblijf van de Cubanen en Russen nood zakelijk is geworden. Het bewind in Loeanda is namenlijk niet erg gelukkig met de nu nog zo dringend noodzakelijke buitenlandse 'adviseurs' die zich door hun arrogante optreden vooral niet geliefd maken bij de plaatselijke bevolking. En in middels komt de MPLA door de buitenlandse en binnen landse pogingen tot onder mijning van haar bewind nauwelijks toe aan de op bouw van een stabiele poli tieke situatie en een econo mische ontwikkeling van het land. Met de steun die nu aan Savimbi is toegezegd, lijken de VS vooral aan te sturen op het ondergraven van de po gingen van de MPLA-rege- ring om bij de bevolking vol doende sympathie voor haar beleid te kweken. Aan de po litieke situatie van dit mo ment zal die VS-inmenging niet veel veranderen. De hulp van de communistische we reld aan de MPLA is daar voor te groot. Alleen de be volking wordt het kind van de rekening en haar toch al niet benijdenswaardige posi tie kan bij het opleven van de strijd alleen nog maar verder verslechteren. Koos Rietkerk, foto de stem johan van gurp Door Max de Bok „Vinden ze dat Ik een kleurloos poli ticus Ja, ik kan me niet anders voor doen dan ik ben. Moet er meer kleur op Ik vind dat mijn persoon moet achterblijven... misschien overdreven bescheidenheid hoor. Belangrijk is wat je kunt bereiken." Zo schetste in 1978 Koos Rietkerk - de gis teren volslagen onverwachts overleden WD-minister van Binnenlandse Zaken - zichzelf. Een portretje zonder franje. Van een politicus zonder glitter. Gedegen, loyaal, als het moest onverzette lijk en vasthoudend, hardwerkend, weinig kraak of smaak, introvert, weinig oog voor gezochte publiciteit, vriendelijk. Dergelijke woorden komen in je op als je, geconfronteerd met zijn onverwachte dood, aan de mens en politicus Rietkerk denkt. In 1977 werd hij fractieleider van de WD als opvolger van Wiegel, die zich als minister van Binnenlandse Zaken uitdrukkelijk bleef gedragen als de politiek leider van de WD. Rietkerk mocht het zware werk in de Kamer doen. En zwaar was het, want het CDA/ WD-kabinet van die dagen werd uit het CDA-kamp onder leiding van Lubbers zwaar belaagd. Rietkerk scheen -maar één doel te hebben: het kabinet de rit te laten uitzitten. Om dat te bereiken moest hij nu eens tegen Wiegel dan weer tegen Lubbers optornen. Voor die taak leek hij zo op het eerste gezicht niet de aangewezen man. Maar gezegd moet zijn dat hij dat beeld snel wist bij te stellen. Zijn handicap leek - hoe vreemd het ook klinkt - zijn gedegenheid. Niets van zijn voorganger Wiegel stak in hem. De publici teit bespelen lag hem niet. Bij zijn optreden naar buiten was het een en al sobere gede genheid wat de klok sloeg. Men, het publiek, de journalstiek kende hem wel, maar hij werd niet gekend. Ik herinner me hoe ik hem pas leerde ken nen op een gezamenlijke buitenlandse reis. In een warme subtropische nacht op Curacao ontmoetten we elkaar. We raakten in een lang gesprek. Ik ontdekte dat Rietkerk meer was dan een wat saaiige, zwaar op de hand calvinist. Een man die gegrepen was door het werk waarvoor hij stond; een politicus die meer bewogen werd door wat er zich in de samenleving afspeelde dan hij wel eens liet merken; een liberaal, die anders dan sommi gen in zijn partij, niet met die principes te koop liep. Belangrijker dan wat je uistraalt is wat j e vanuit j e beginselen kunt bereiken. Een politicus zonder glitter. Kenmerkend daarvoor was de wijze waarop hij terugtrad als fractieleider om de plaats in te ruimen voor Wiegel. Hij liet zich niet voorstaan op wat hij geweest was. Eerder nam hij met een zucht van verlichting afscheid van zijn taak. Het was duidelijk, dat zo gauw de WD weer in de regering zou komen, Rietkerk mi nister zou worden. „Ik zit dertien jaar in de politiek en heb de problemen zien groeien. Wanneer je dan de mogelijkheid krijgt om mee te doen in een kabinet, om te proberen naar best vermogen die enorme problemen aan te pakken, dan is dat een heel grote uit daging. Dat hoort toch wel bij je 'roeping' als politicus. Daarnaast is het natuurlijk ook een kwestie van ambitie. Iedere politicus heeft naast idealen ambities." (Interview in het personeelsblad van Binnenlandse Zaken. 1982). Als minister van Binnenlandse Zaken heeft Rietkerk een weinig populair pro gramma moeten uitvoeren. De ene korting na de andere op de salarissen en andere arbeids voorwaarden van de ambtenaren, een streep door de jarenlang slepende discussie over de bestuurlijke herindeling (in zijn laatste le vensweek zag hij dan toch nog zijn voorstel om Rijnmond op te heffen aangenomen), snoeien op de inkomsten van de gemeenten, Hij heeft het allemaal gedaan omdat hij er van overtuigd was dat dat zijn bijdrage moest zijn aan de sanering van de overheids uitgaven. Als Koos Rietkerk eenmaal had gekozen dan bleef hij die keuze trouw. Onverzettelijk Dat hebben de ambtenarenbonden die tegen hem te hoop liepen ('Boos op Koos') gemerkt. Maar, en ook dat kenmerkte Rietkerk, hij wreef de tegenpartij het verlies niet in, hij ging niet openlij|k prat op zijn overwinning. Omdat, zoals hij dan zei, „we samen verder moeten." Koos Rietkerk was, wat men ook vanuit andere invalshoeken over zijn beleid mag denken en zeggen, een goed, integer politicus, met hart voor de openbare zaak. Hij heeft die ten einde toe gediend. rOERMOND/MAASTRICH Het kentekenbewijs deel I voorkomt geen autodiefsta jen, zoals het ministerie vi Verkeer en Waterstaat bij i invoering in 1975 voor ogt stond. In de laatste tien jaar het aantal autodiefstalk zelfs gestegen van 10.468 1975 tot 22.437 in 1984. Het aar tal gestolen auto's in 19: wordt geschat op bijna 25.000 Ind DEN HAAG (ANP) -| striële produktie is 1984 met ruim 2 proc^ blijft ver achter bij over 1984, aldus ge£ Bureau voor de Statis In de loop van 1985 wej len geringe stijgingspe vierde kwartaal daalde met 2 procent ten opzicht In december 1985 nam produktie ten opzichte van na vember met 3 procent af. Dea produktiedaling kan mede ba invloed zijn door het relatil grote aantal dagen waarop il veel bedrijven eind decern! niet gewerkt werd. Sectoren die over 1985 eel sterkere groei kenden dan hel gemiddelde voor de industril als geheel waren de rubber en kunststofverwerkende in dustrie (5 procent), de textiel] industrie (4 procent) en de paL pier- en grafische industrie (1 procent). Ook de produktil van de metaalindustrie als gq heel steeg met 3 procent. Bin nen de metaal traden echte.. grote verschillen op. Zo steeJ het produktievolume van df elektrotechnische industrie (B procent) en daalde de produkl i tie in de basismetaalindustri) en in de transportmiddeleninl BEN HAAG (ANP) - Als dl Rijnmondraad is opgehevel valt er niets meer te kiezen. Dl Kieswet en het actief en pasl sief kiesrecht maken dit niel anders omdat deze allee) slaan op een geval waarbij he. om verkiezingen voor een be< staand orgaan gaat. Met deze uitspraak heeft dl Haagse rechtbankpresidenl j mr. P. Offers donderdag de ei| van vijf lijstaanvoerders van fracties in de Rijnmondraad j on Rijnmond zelf, afgewezen I in een kort geding dat zij hadi den aangespannen tegen mil nister Rietkerk. Volgens mr. Offers is mei i het niet-doorgaan van de verf kiezingen dan ook geen sprakl van strijd met de Grondwetl waarin het actief en passieu kiesrecht is vastgelegd. De adl vocaat van Rijnmond had dal wel betoogd. Het beroep van Rijnmond op de Kieswet all autonome wet die niet doorl kruist kan worden (anders dan door een wet) nadat dl I kandidaten al gesteld zijnl j werd door Offers eveneens verworpen. „De wetgever kar 'en alle tijden verkiezingen I hiet laten doorgaan", aide Offers. -Hv 9e grote reformatorische kerki *end in tal van zaken het voortl ,®,7act1t tot de maatschappen I err opl°st, met name de Hervl SttJen 9even richting aan dia Radium een standpunt in te nel I ®n als kernbewapening en mf °or de bestrijding van het apaJ ric Ae,lde kerken onderhielden il e Afrikaanstalige kerken in Z J I ve k ze voorop ln de strijd tel ea beide kerken de oproep va ™en geleden om niet meer ini H, m9and deed de voorzittel dpr k9, nodi9e stof opwaaiJ ak h ePaa|de omstandigheden! I Aim/6' 9aat om de rschtvaardl I ten^aJuist zaterdag starten <f yen het investeren in Zuid-Afl Ivan k ls des te schrijnender dl I j, kerken bepaalde mensf lopn p[aktiik wensen te brend Ln 'n bedrijven, die met Zuidl ivonr' h nie' zonder deze bl Iwat h w 9edrag. Bovendien wë IleooRijven als Shell in Zuid-4 Ikunnn eleld wordt verder al I i/iïï de synodes en het kerkl |voetfn.recht van spreken hef Ketir?:? Jreden wat ze zelf verkol IWinH - ven om 9een zaken ml Ibetrnu Pretoria is een loze krl Ivroen n kerken ernstig aantf I 9er al goede predikanten

de Stem | 1986 | | pagina 2