KOSTEN: DIKKE 200 MILJOEN GULDEN Wantij: PvdA liefst voor natuur en milieu Schaatsen hoeven nog niet in het vet 't Duuj Voorzitter F. Schoot gaat weg bij Centrale Stichting algemene l RAAD AKi Geslaagd optreden jeugd- orkest VRIJDAG 21 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 VRIJDAG 21 FEBRUi ANTWERPEN - In het noordelijk haven gebied van Antwer pen, niet ver van de Nederlandse grens, wordt dit jaar een be gin gemaakt met de aanleg van een con tainerterminal, die in 1990 klaar moet zijn. Zandstraat Internationaal politie zaalvoetbal in Sas van Gent IN DE VESTE IJSVERENIGING MARKEERT WAKKEN OP OTHEENSE KREEK Schaatskalender politierapport Boete voor verduisteren eurocheques markten I OOSTBURG - De mag zijn mini-campi male camping. De rj burgse raad verklaal schrift gegrond. Foto-expositj in Scharpooi T16 Van een oneer verslaggevers GOES - De linkse partijen, met name de PvdA, zijn het liefst voor natuur en milieu. CDA en VVD lijken vooralsnog niet veel belang aan natuur en milieu te hechten. Tot die conclusie komt Wantij, het blad van de Zeeuwse Milieu Federatie na bestudering van de programma's voor de gemeenteraadsverkie zingen in Terneuzen, Oostburg, Middelburg en Tho- len. De schrijver van het artikel, Jan Willem Jonge- pier, noemt de PvdA-programma's doordacht. Ze staan volgens hem bol van goede voornemens. Ook Klein Links komt goed uit de bus. De rechts christe lijke partijen, aldus Jongepier, moeten we nog wat tijd gunnen, maar de eerste aanzet is er. CDA en WD, zo schrijft hij, mogen wel eens het belang van natuur en milieu voor hun kiezers gaan onderken nen. De PvdA-programma's blijken concreet van op zet en dekken alle aspecten van het milieu. Opval lend, aldus Wantij, zijn de duidelijke ideeën wat be treft bevoegdheden van de gemeenten op milieuge bied, controle, vergunningen en het melden van klachten. Jongepier noemt enkele voorbeelden uit het Oostburgs PvdA-programma: een kringloop winkel, verdediging van de natuur tegen recreatie druk, het idee om landschappelijk waardevolle ge bieden buiten de ruilverkaveling te houden. De CDA-programma's blijken gemiddeld nogal ongeïnspireerd wat natuur en milieu betreft. In Oostburg is het CDA nog het duidelijkst, al valt er onder het kopje 'cultuur, natuur, sport en recreatie' helemaal niets over natuur te vinden. Wel wil het CDA vaak het gebruik van bestrijdingsmiddelen beperken en meer aan voorlichting en educatie doen. Het CDA in Terneuzen komt in de ogen van Wantij positief voor de dag met een pleidooi voor een krachtige gemeentelijke milieudienst. Maar het CDA stelt de belangen van de landbouwers en de re creatie in het algemeen toch boven die van de na tuur. De WD in Terneuzen en Tholen gingen niet eens in op het verzoek van Wantij om het verkiezings programma beschikbaar te stellen. Dat van de WD, aldus Jongepier, is doordrenkt van de nadruk op ondernemersbelangen en het 'winst makende' parti culier initiatief. „Voor deze partij vormen energie, afval en bestrijdingsmiddelen blijkbaar onbelang rijke thema's". De WD in Oostburg stelt zelfs onomwonden: „Het milieu is voor velen een obsessie geworden". Het Middelburgs WD-programma wordt realisti scher genoemd'. D'66 doet alleen mee in Middelburg en Terneuzen. De programma's van deze partij hebben de nodige aandacht voor afvalproblemen, energiezaken en controle op milieuvergunningen. In Terneuzen wil D'66 maatregelen nemen om hinder en schade door mestoverschotten te voorkomen. GPV, SGP en RPF besteden niet zoveel woorden aan het milieu, maar Wantij is in die kringen toch 'goede ideeën tegen gekomen, bijvoorbeeld in Ter neuzen en Tholen de aandrang om milieu-effec trapportage toe te passen bij milieubedreigende za ken. Bij deze streng gereformeerde partijen signa leert Wantij ook zorgen over de 'wegwerpeconomie'. Links perspectief biedt het milieu een actief be leid voor energieproblemen, gescheiden inzamelen van afval en milieuhinderlijke bedrijven. Links Pespectief lanceert volgens Wantij ook het interes sante idee om bedrijven te verplichten een jaar lijkse stoffen- en energiebalans te publiceren. Jongepier roept de lezers op om milieubewust te stemmen, maar heeft nog wel een waarschuwing in petto: in tegenstelling tot wat soms wordt gedacht zijn verkiezingsprogramma's geen reclamefolders, 'maar vormen ze een officiële basis voor het hande len van de gekozen raadsleden voor de komende vier jaar. Dat wil echter niet zeggen dat ook alle mooie voornemens worden uitgevoerd'. Containerterminal vlakbij de grens Van een onzer verslaggevers Kosten van deze terminal, die een kadelengte krijgt van 100 meter en een oppervlakte van 40 hectare: 3,5 miljard frank oftewel een dikke 200 miljoen gulden. De terminal is pal ten zui den van de Berendrechtsluis geprojekteerd, met haar lengte van 500 meter en haar breedte van 68 meter de grootste sluis ter wereld. De Berendrecht sluis, die is gebouwd omdat de naburige Zandvlietsluis de drukte nauwelijks meer aan kan, wordt volgend jaar juli operationeel. Meevallertje voor Antwer pen: de nieuwe terminal wordt door de Belgische Staat aan gelegd èn betaald omdat het hier niet om een 'dok' in de ha ven gaat, maar in feite om een waterkerende dijk. Volgens Fernand Suijkens, directeur-generaal van het Antwerpse havenbedrijf, was het terrein op de rechteroever bij de Berendrechtsluis de enige plaats die voor de aanleg van de nieuwe terminal in Artists Impression van de nieuwe containerterminal, die vlakbij de Berendrechtsluis (links) die een dikke 200 miljoen gulden gaat kosten, moet medio 1990 klaar zijn aanmerking kwam. Suijkens: schikte Antwerpen aan de „Op de linkeroever kan het zuidkant van het Churchilldok niet zolang het Baalhoekka- over maar liefst vier contai- naal er niet is". nerterminals. En om 'de toe- Vier Al in het begin van de iaren '60, toen het containerverkeer een geweldige vlucht nam, be komst aan te kunnen' werden kleinere terminals snel uitge bouwd tot grote. En toen dat nog niet voldoende bleek, be sloten de voortvarende haven bestuurderen om vlakbij Sta broek het Delwaidedok te la ten graven en aan de zuidkant daarvan een containertermi nal te projekteren. „Eind '81 kwam het Delwaidedok, ge noemd naar de haast legenda rische Antwerpse havensche pen Leo Delwaide, gereed. Op dit moment beschikt Antwerpen over zes contai- wordt aangelegd. De terminal, nerterminals met een geza menlijke kadelengte van 4 ki lometer. Omdat het veembe- drijf Hessennatie bijna de vol ledige capaciteit van z'n ter minal aan het Delwaidedok heeft opgesoupeerd, is beslo ten om bij de Berendrechtsluis een nieuwe containerterminal aan te leggen Van onze correspondent TERNEUZEN - Voorzitter Frans Schoot van de Centrale Stichting voor Sociaal en Kul- tureel Werk in de gemeente Terneuzen stapt op. Hij heeft deze functie drie en een half jaar vervuld. Een periode die voor het SKW zeker niet de gemakkelijkste was in zijn be staan. Toen Schoot deze func tie op zich nam, dreigden er donkere wolken boven het SKW. Het was de tijd van de veel besproken deelnota over club- en buurthuiswerk, gevolgd door een daadwerkelijke reor ganisatie en afslanking van de stichting. Door zijn inbreng heeft Schoot er veel toe bijge dragen dat de geschillen tus sen gemeentebestuur en het Plaatselijk nieuws Kaarting - In het kader van het vijfjarig bestaan hield wijkvereniging De Straete een puntenkaarting in het wijkge- bouw, waaraan 90 kaarters deelnamen. Het was een spor tieve strijd waarbij de dames niet achterbleven. Uitslag: 1. mevrouw Cousmaker, Sas van Gent; 2. Van Driel, Terneuzen; 3. W. Guinau, Westdorpe; 4. B. de Ridder, Axel; 5. mevrouw Van Deurzen, Zandstraat. De stand voor de comeptitie na 2 wedstrijden is: 1. mevrouw Cousmaker, 2. B. de Ridder, 3. R Weerman. De volgende kaarting is zondag 16 maart. Bingo - In wijkgebouw De Straete wordt zaterdag 22 fe bruari een bingo-avond ge houden, aanvang acht uur. Er worden zes ronden gespeeld. Vanwege het ruime prijzen pakket van in totaal 350 gul den, kost elke ronde een gul den per kaart. Zondagmiddag om 14.00 uur begint in het wijkgebouw een optreden van de groep Pinokkio voor de jeugd. SKW op normale wijze be sproken konden worden. Of het bij de aanvaarding van zijn functie de bedoeling was die zo lang te bekleden, is niet bekend bij zijn medebe stuurders. Wel is men de me ning toegedaan dat 'Schoot het onverantwoord vond om in die voor de Centrale Stichting cruciale jaren zijn verant woordelijkheid te ontlopen'. Voor die verantwoordelijk heid en de wijze waarop hij die daarna vorm heeft gege ven, wordt hem als dank een receptie aangeboden, die wordt gehouden vrijdag 7 maart van 19.30 tot 21.00 uur in het buurthuis De Hoekse Rak kers aan het Molenplein te Hoek. Zeer waarschijnlijk komt het voorzitterschap van de Centrale Stichting in handen van Hilde Deurwaarder uit Zaamslag. Ze heeft te kennen gegeven deze functie te willen aanvaarden. In feite treedt ze nu al op als interim-voorzitter en oriënteert zich op wat deze functie inhoudt en of ze die wel aankan. Hilde Deurwaar der van het werkbestuur van 't Klupuus in Zaamslag, heeft zitting in het hoofbestuur van de Centrale Stichting namens de gereformeerde kerken. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Vandaag wordt in de Vlaanderenhal te Sas van Gent een internatio naal zaal voetbaltoernooi ge houden. Aan dit door de Poli tie Sport Vereniging DEHO (Door Eendracht Hoger Op) in Zeeuwsch Vlaanderen georga niseerd toernooi nemen acht teams deel. Vier uit België en vier uit Zeeland. Het toernooi dat om 9.00 uur begint wordt gespeeld in twee poules met zogenaamde bruis finales. De prijsuitreiking is gepland om 17.15 uur. Daar mee heeft burgemeester W. Dusarduijn zich belast. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het cultrureel evenement van de. maand, verzorgd door de werkgroep Culturele Activiteiten in het bejaardencentrum De Veste, stond deze keer in het teken van de muziek. Voor een, on danks de heersende griep en de koude goed gevulde zaal, verzorgde het jeugdorkest van De Vliegende Hollander onder leiding van Piet Eekman een geslaagd optreden. De dirigent gaf zelf tekst en uitleg bij de diverse stukken. Achtereenvolgens werden ten gehore gebracht: Naar de Ef- teling-mars van Bieselink, In een Chinese Tempeltuin van Ketélby en van de Neder landse componisten Henk van Lijnschoten en Piet Stalmeier respectievelijk De kleine Suite over Volksliederen en Fête au Village. Na de pauze volgde nog het mooie, maar moeilijke stuk van Lennon Ruisseau: Beatles Memory. Het dankbare pu bliek vroeg en kreeg nog een toegift uit de Beatles. Met bloemen voor de dirigent, be doeld als hommage aan het gehele orkest en een dank woord aan leden en bestuur van de harmonie namens de culturele sectie, werd de avond besloten. Van onze correspondent TERNEUZEN - Als de meteo rologen in De Bilt en Ukkel door de weergoden niet danig in de kou (lees warmte) zijn gezet dan ziet het er naar uit dat in het komend weekeinde in de regio volop en veilig ge schaatst zal worden. Afgelo pen nacht zou het matig tot streng hebben gevroren met een zwakke tot matige oosten wind en dat zou dan beteke nen dat de ijslaag nog dikker is geworden. Met uitzondering dan op, in vrijwel elke kreek voorko mende, tochtgaten, waar zich alleen een ijslaag vormt bij zeer strenge vorst. Zo'n tocht- of trekgat treft men aan nabij de Kraagbrug van de Otheense kreek langs de pro vinciale weg tussen Sint An- napolder en Zaamslag. Ook, zij het in mindere mate, bij de jachthaven nabij Terneuzen. Doordat er van deze kreek en mogelijk ook van andere door de waterschappen water wordt afgetrokken, is de mo gelijk niet uitgesloten, zelfs le vensgroot aanwezig, dat de bestaande wakken groter worden door afkalving van het ijs. Dat heeft weer tot ge volg dat de ijsdikte rond de wakken ook minder dik is dan elders. Het is dan ook een goede zaak dergelijke gevaar lijke plaatsen op een goed zichtbare wijze af te bakenen. Daarom werd gisteren door de ijsvereniging Terneuzen een markering in de vorm van takken bij deze gevaarlijke plaatsen aangebracht. Het blijft in de komende nachten nog licht tot matig vriezen. Ook overdag komen de temperaturen nauwelijks boven het vriespunt. De wind neemt in kracht af, dus ideaal schaatsweer en ander ijsver maak is voor dit weekeinde geen valse hoop. De neerslag zal, zoals wordt verwacht, ook gering zijn en dat houdt in dat het ijs goed berijdbaar zal zijn. De ijsclub Sluis blijft optimis tisch, want de aanvankelijk voor begin volgende week ge plande Zwinstedentocht, over een afstand van ruim 100 kilo meter, is zelfs nog verschoven naar donderdag 27 februari. Kalender vrijdag 21 februa ri. Schoondijke: 15.30 uur Spel letjesmiddag voor de leerlin gen van de drie basisscholen op de Molenkreek. Hoek: Toertochten op het traject Hoek-'t Sluusje. Sluis: Toer tochten Sluis-Brugge-Sluis en/of Siuis-Damme-Sluis. Met takken worden de wakken gemarkeerd FOTO HENK HOMMERS HOEK - De 17-jarige brom- j fietser J. P. uit Philippine werd gistermiddag omstreeks half een bij een verkeersonge val op de Julianastraat te Hoek aan beide benen licht ge wond. De jongeman was bezig met het inhalen van twee fiet sers en botste daarbij tegen een hem tegemoet komende personenauto bestuurd door c D. uit Hoek. MIDDELBURG - Woensdag. I nacht is ingebroken in eet kantoor van de A.M.Z. aan dt I Dam, dat men door het force-1 ren van een deur aan de ach terzijde van het pand was bin nengedrongen. Meegenomen werden een kopieermachine een schrijfmachine en een vi-1 ditel tot een gezamelijke waarde van 6000 gulden. SAS VAN GENT - Woensdag-1 nacht werd van een aan de Noordstraat geparkeerd staande personenauto een I daaraan gekoppeld tweewielig I aanhangwagentje gestolen. De I eigenaar A. S. te Sas van Gent deed daarvan gisteren aan gifte bij de rijkspolitie in zijn woonplaats. TERNEUZEN - Gistermiddag I omstreeks vijf uur werd eet I brandje ontdekt in een contai-1 ner aan de Zeven Triniteits-| straat die gedeeltelijk was vuld met afval van het aanne-1 mersbedrijf B. en De V. tel Terneuzen. Het brandje wasl ontstaan toen twee tienjarige I jongens met lucifers hadden I gespeeld. De brandweer vanl Terneuzen was het brandje binnen een kwartier meester. WESTDORPE - Gistermorgen wilde mevrouw W. de K. rij-, dende met haar personenauto over de Beatrixstraat in haar woonplaats een links van i rijweg gelegen parkeerplaats oprijden. Ze kwam daarbij in botsing met een personenauto I bestuurd door mevrouw A. L uit Koewacht. Het bleef lichte schade aan beide voer-| tuigen. WESTDORPE - Tijdens heil lopend naast haar rijwiel oversteken van de Bernhard l straat te Westdorpe werd me-l vrouw W. W. uit Westdorpe I aangereden door een perso-| nenauto bestuurd door M. 1 uit die plaats. Ze kwam met del schrik vrij en de scahde aan| beide voertuigen was gering. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een voor-| waardelijke gevangenisstri van een week en een boete vu vierhonderd gulden kreeg dtl 45-jarige Terneuzenaar J. B.| donderdag bij verstek door dt|| politierechter in Middelbur; opgelegd voor het verduiste ren van vier eurocheques. 1 had de cheques op 20 juli vul het vorig jaar gevonden in eeil telefooncel in zijn woonplaats Maar in plaats van ze bij i politie af te geven, besloot hi tot inning van dit 'meeval-| lertje'. Een van de cheques b steedde hij bij een pompstal tion, waar hij de brandstel tank van zijn auto liet volgooil en, de drie anderen verzilf verde hij bij banken. „En 1 kens lukte dit zonder pasje'l aldus officier van justitie mr| Meijer. „Dat is gewoon vrageij om problemen." Eveneens bij verstek wei de 25-jarige C. de J. (Terne'! zen) veroordeeld tot drie i ken voorwaardelijk en boete van zeshonderd guide voor zijn medeplichtig^ aan een autodiefstal op 17 s tember. „Om zijn vriend plezier te doen", zo verklaarij De J. later, was hij met her naar het Belgsiche Lemste' gereden, waar de vriend i auto stal, om deze later in o derdelen uit elkaar te halerj De J. was van deze plannen c; de hoogte, maar ging toch voel de autodief op de uitlui staan. Het vonnis van de polf tierechter was overeenkor stig de eis van de officier val justitie. AMSTERDAM, 20 februari Aardappeltermijnmarkt. In Bir 35-50 mm werden 36 contrao verhandeld voor levering april gen ƒ6,60 tot ƒ6,70 per 100 kg stemming was kalm. In Bintje 50 mm werd 1 conti: verhandeld voor levering april een prijs van 16,00 per 100 voor levering mei 34 contracten® gen 17,00 tot 17,20 alsmede 35' tracten voor levering november gen 23.50. De stemming was kat GOES, 20 februari - Winstorrjj 80/90 0,89,70/80 1,22-1,30, 60/70 0,72; kl2 80/90 0,61-0,80, 70/80 0,82, 60/70 0,45-0,58, 55/60 0,26-; Golden Delicious: kl2: 70/80 0,87,60/70 0,44-0,56. Goudrenet'1/ 75/85 1,15, 70/75 0,83, 65/70 f Rode Boskoop: kil75/85 1,56. 1,02, kl2: 75/85 1,13. Jonagold: f 91 1,30, 80/90 1,50-1,62, 70/801 60/70 0,90. Appelen indsutrie" 24,20. Conference: kl2: 55/65 1,14, 45/55 0,26, 45/50 0,26. GjJ Wildeman: kil: 70/80 2,17, 1,88; kl2 55/601,56. Saint Rem/' 70/80 1,33, 60/70 1,31, 50/60 Doyenne du Comice: kl2: 1,46-1,54, 75/85 1,43-1,75, 65/75 1,42, 60/65 0,67-0,84, 55/60 Voorverkoop Conference: 65/75 1,74, 55/65 1,33, kl2: 45/55' Totaal aantal colli 9120. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Wesl Zeeuws-Vlaamse natuurbq schermingsvereniging Duumpje houdt vanavond i algemene ledenvergaderinl pe bijeenkomst begint oq 19.30 uur in het gebouw van vereniging, Schouwburgstra] 2, te Oostburg. Het afgelopen jaar heeft J het teken gestaan van h/ tienjarig bestaan van de org] nisatie. De actieve leden Gro een Van een on Twee maanden gelede] geen toestemming tot i De veranderende opstelll van de raad kwam doordat; Kesteloo (D en T) nu van i ning was veranderd. De vorj week stemde hij, onder van zijn bestuur, tegen breiding. Zijn fractieleiderJ Verhage, die de vorige m| afwezig was, diende sar met hem een ordevoorstel! om het bezwaarschrift naar de commissie beroep bezwaarschriften te stu maar direct ongegrond te 1 klaren. Het voorstel vanJ twee D en T-ers werd niel dank afgenomen door de i rige raadsleden. „Er zijn de afgelopen geen andere standpunten| deze zaak naar voren bracht. Om nu met dit voor! te komen, is onbehoorlijk stuur. Het bezwaarschrift over een dikke week in commissie worden behand waarom is daar niet op wacht. Ik vind dit een slechte zaak, bestuurlijk isl zeer zwak. Belachelijk, doq politiek van laag gehalte" A. Rosendaal (WD). De andere leden deelderj mening van de liberaal, alle WD- en CDA-leden i I uitzondering van R. Ca! steunden toch het voorstel Verhage en Kesteloo omda| van mening waren dat een woner van de gemeentel kans moet worden gegeverT een bedrijf op te zet] Van een onzer verslaggev KNOKKE (B) - In het cu reel centrum Scharpoor Knokke vindt van zaterda, februari tot en met zond] maart een fotografietent stelling plaats. Deze tentoonstelling isl Bezet met de bedoeling orrL veel mogelijk verschillfl fotografen de kans te g/ hun werk te tonen. Op dit] ment hebben reeds drie clubs uit Knokke-Heist i_ schreven. Daarnaast doenl schillende beroeps- en a teursfotografen mee. Erl zowel kunstfoto's als por] ten en natuurbeelden te zil De expositie is gratis gankelijk en is dagelijks opend tussen 10.00 en 20.30 Van een onzer verslaggev OOSTBURG - De Oostbl 'aad wil dat elke werkda] uur vanuit Bresken yeerboot naar Vlissingena rekt. Nu is het zo dat allf maandags op dat tijdstij veer vertrekt zodat op ai agen veel mensen die in sjngen werken te laat ojj Werk komen. De raad vindt ook dat L mers een derde veerboot I Worden bemand zodai ange wachttijden dezel aan worden ingezet. Vl Kmen dat een van dei „"mekkers die op de lijn 1 mngen-Perkpolder ordt voorzien van g roeven zodat het schij P de andere veerdienst Westerschelde kan wt Bezet. Men besloot ook J

de Stem | 1986 | | pagina 14