t Post 'Ambtenaar was geen leider knokploeg' Ziekenverzorger beëindigt leven van zwakzinnige I )e>re|yd Korthals-Altes rekent nog op medewerking van Kamer Ook in februari een half miljoen van Ted. NEDERLANDSE VERENIGING VOOR RECHTSPRAAK: HOLLANDS TAFEREELTJE BE STEM COMMENTAAR Paus zegt 'basta' ■BINNENLAND Frincipe-cao voor Ahold: 36 uur Voorzitter KOV Niko Snel overleden Lubbers: matig arbeidskosten Van Aardenne: geen zwartwerkers bij Mercon Pak uw kans op één van de tienduizenden geld prijzen in de 1.2.3 Lotto-show. 'n Half miljoen in de Lotto, 'n ton in 't Cijferspel of één van de vele extra Mid - Lottoprijzen. Lotto/Toto- inleveradressen staan in de Gouden Gids. löTTOSHOWi Wel deze week inlevereni Haal nu uwMid-Lottoformulier* T5 PAGINA 2 nes, thans in het par- machtig door haar itie, zal zich voorlopig ee keer bedenken al- de minderheidsrege- aar huis te sturen, die als onpartijdig oofd groot prestige •de, lijkt in de partij- heel wat minder ef- •.oals bij de gemeente en presidentsverkie- s gbleken. Den Portugese politiek zal rlopig tobben blijven stabiliteit zal er met in het Belempaleis >ter op worden. r is, dat Soares min- >er zal leven dan zijn nger. Soares houdt xe en maakt graag reizen met een groot „Als ik op reis ga, ht ik niet per se in de pe hotels", zei hij eens. uwe first lady, Maria a Soares, ooit actrice Nationale Theater, van bont, parfum en y en ziet de arbeider aan, terwijl de ver- ide first lady, Ma- Eanes, een toonbeeld n eenvoudig en karig- iagavond al felici- Eanes zijn 'vijand' met zij n ovrwinning. r Soares het uur van de en de bloemen, voor de Last Post. Er zijn immers verkie- op komst in Frankrijk is zeer de vraag of de de oorlogsinspannin- n Frankrijk in een ver per dag kost Franse me aan de strijd in 1 minstens een miljoen - wel zo kunnen eren. De verklaring iet Franse ministerie fensie dat een actie als 1 - toen Frankrijk met roepen het Tsjadische ngsleger steunde - niet wachten is, wijst ook in hting. heeft het er alle van dat ook in Tsjaad •schiedenis zich gaat en: de toestand in 1 ontwikkelt zich mo ei zoals twee-en-een- aar geleden. Oueddei in juli 1983 vanuit zijn in het noorden, ge- door de Libiërs een tegen het regime-Ha- tanvankelijk ging het lei redelijk voor de totdat de Tsjadische ng in N'Djamena de kreeg van Franse troe- ater kwamen daar nog iren bij uit Egypte, n en Zaïre, landen die 1 aan gelegen laten lig- m, waar mogelijk, de ies van Gaddafi een ie te roepen, dat geeft meteen dé e plek van het rebel- ger vah Kougouni dei aan: het heeft in Li- weliswaar een sterke genoot, maar ook een genoot die bij Tsjaad's landen geen greintje et heeft. VAN DEN BERG gemengde gevoelens. - FOTO ANP le reeks stemmingen aag (onder meer over de iefinanciering, de gas- en individuele huursub- voornamelijk kleinere ;rwerpen op de agenda. aaronder twee debatjes aanleiding van monde- e vragen: met VVD- tssecretaris Ginjaar- is (Onderwijs) over haar jraak dat de in 1920 tot d gekomen vrijheid van erwijs is uitgegroeid „tot heilige koe in elk kabinet, rin het CDA zitting nt"; en met CDA-minis- Ruding (Financiën) over is uitspraak dat het wen- k zou zijn de bijstand gescheiden vrouwen te •rken. enslotte debatteert de ler over verlenging van geldigheidsduur van het ewijs en verlaging van de nootschapsbelasting tot Eerste Kamer behan- de Justitiebegroting en ikt een begin met de be deling van de Onderwijs' roting. DREDACTIE: NS BOOGAARD DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers pEN HAAG - Dc Haagse top- jmblenaar mr.L.V. was slechts zijdelings betrokken de knokploeg, die krakers u;t een van zijn Amsterdamse panden wilde zetten. Hij had jjlP knokploeg niet geformeerd leidde die ook niet, maar was, daartoe opgeroepen door pjn vrouw en zijn broer, al- maar bij het pand een kijkje gaan nemen. Namens de geschorste top ambtenaar van het ministerie van sociale zaken heeft de Haagse advocaat mr.M.Mantz zich verzet tegen de rol, die mr.L.V. de afgelopen weken in de publiciteit heeft gespeeld. Met name de negatieve publi citeit als 'knokploegleider' zou niet overeen komen met de werkelijke rol van de ambte naar/huisbaas. Mr.Mantz: „Door al die wilde kranteverhalen is mijn cliënt onterecht grote schade toegebracht. Zijn vrouw had, samen met zijn jongere broer, de knokploeg geformeerd. Omdat zij bij het voorbereiden van hun actie in Amsterdam benauwd werden voor moge lijke gevolgen, is mr.V. gebeld. Om te voorkomen, dat het uit de hand zou lopen en om de zaak bij het kraakpand te sus sen is hij toen uit zijn werk naar Amsterdam gegaan", zo is de lezing van V.'s advocaat. Van dat ingrijpen en sussen kwam niet veel terecht, mede door een echtelijke ruzie van V. en zijn vrouw voor de deur van het kraakpand. De advo caat van mr.V.: „Er waren hu welijksproblemen, emotionele spanningen, die zich ontlaad den." De politie en de in het kraakpand door de knokploeg bedreigde bewoners zagen in mr.V. de knokploegleider. Hij ging samen met de knokploeg het pand binnen, nadat hek werk, een raam en een kelder luik geforceerd waren. Vol gens V.'s advocaat deed hij dat slechts „om poolshoogte te ne men". Volgens de advocaat speelt in de knokploeg-affaire 'abso luut niet' mee, dat zijn cliënt in Amsterdam bekend staat als een meedogenloos harde huisbaas met weinig hart voor zijn huurders. „Alle mogelijke elementen grijpen zo'n zaak aan om hem zwart te schilde ren. Op mij komt hij als zeer zachtmoedig over." Mr.V. is de vorige week op vrije voeten gesteld, maar is ondergedoken om de publici teitsgolf die over hem heen spoelt te ontlopen. Zolang jus titie zich met zijn zaak bezig houdt blijft hij geschorst in zijn hoge functie bij het minis terie van sociale zaken. Bijbanen rechters openbaren Klasgenoten VERONICA zal het door Koos Postema gepresenteerde tele visieprogramma Klasgenoten met ingang van het komende winterseizoen gaan uitzenden. Postema stopt met het presen teren van Klasgenoten voor de VARA wegens onenigheid over de werkzaamheden en de honorering. Opgepakt DE politiekorpsen van Schie dam en Culemborg hebben op erzoek van de Haagse politie tvee echtparen en twee baby's aangehouden. Een van de ehtparen wordt ervan ver dacht de baby's, twee meisjes, ii Zuid-Amerika te hebben qagehaald voor het andere chtpaar. 'Jjk in plastic )E recherche van de gemeen- .epolitie in Barneveld is met een onderzoek begonnen naar een met plastic omwikkeld lijk dat zondagmiddag in een bos bij Kootwijk werd aangetrof fen. Volgens een politiewoord voerder gaat het vermoedelijk om het lijk van een vrouw die door een misdrijf om het leven is gebracht, maar daar kan nog nog geen zekerheid over worden gegeven omdat het lijk was aangevreten door het wild. Kiesrecht DE VVD neemt geen genoegen met het feit dat Zwitserland aldaar wonende Nederlanders uitsluit van deelneming aan de komende Kamerverkiezin gen in ons land. Zwitserland acht het onverenigbaar met de eigen souvereiniteit indien daar gevestigde buitenlanders deelnemen aan het politieke leven van de staat waarvan zij onderdaan zijn. Ook het stem men per brief achten de Zwit sers een politieke daad op hun grondgebied. Kortsluiting DE brand die gisteren de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren in de as legde is veroorzaakt door kortsluiting. Dat is geble ken uit het onderzoek dat de technische recherche heeft in gesteld. DEN HAAG (ANP) - De presidenten van de rechtbanken en gerechtshoven in Nederland, de hoofdofficieren van justitie en de procu reurs-generaal bij de hoven moeten kennis hebben van alle nevenfuncties die door rech ters en officieren van justitie die onder hen ge steld zijn, worden bekleed. Deze aanbeveling gaat het bestuur van de Neder landse Vereniging voor Rechtspraak doen, aldus voorzitter mr. H.F. van den Haak na afloop van een vergadering van het dagelijks bestuur van de vereni ging. Afdwingen kan de vereni ging een dergelijke opgave van nevenfuncties niet, aldus UTRECHT (ANP) - De Dien stenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP zijn het met het levensmiddelenbedrijf Ahold (Albert Heijn) in prin cipe eens geworden over een cao voor het Ahold-distribu- tiebedrijf, waar ongeveer 1.000 mensen werken. De cao heeft een looptijd van drie jaar en zal op 31 de cember 1987 leiden tot een 36- urige werkweek. Degenen die in ploegendienst werken krij gen op die datum eën werk week van 35,5 uur. De werkne mers bij de distributie-afde ling van het Ahold-concern hebben nu een gemiddelde werkweek van iets meer dan 38 uur. Van een onzer verslaggevers BREDA - Gisteren is Niko Snel, voorzitter van de Katho lieke Onderwijs Vakorganisa tie (KOV), op 47-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Niko Snel was sinds mei 1983 voorzitter van de KOV. Hij was vanaf 1960 werkzaam in het onderwijs. De heer Snel was reeds geruime tijd in het vakbondswezen actief voordat de algemene vergadering van de KOV hem in 1983 tot voor zitter koos. Niko Snel heeft ge ruime tijd in Breda gewoond waar hij van 1975 tot 1983 di recteur was van de mavo Virgo Maria. 'she' Vaticaan overstag gegaan Die vraag dringt zich op nu de '■k kerk zich èn op Haïti èn op de Philippijnen met haar volle ge- ,,,lCh! achter de oppositie tegen corrupte dictators heeft ge schaard. Op Haïti, het armste land van Latijns-Amerika heeft die tussenkomst inmiddels geleid tot de val van 'Baby Doe' Duvalier; op de Philippijnen, ook een onderontwikkeld gebied, hebben de D|sschoppen in zeer gespierde taal de verkiezingsfraude van pré- wént Marcos veroordeeld en opgeroepen tot burgerlijke onge hoorzaamheid. In beide gevallen gaat het niet om een op zich zelf slaande actie van plaatselijke bisschoppen. Paus Johannes Pau- ius II heeft zich direct en onvoorwaardelijk met hen solidair ver- waard Men zou zelfs kunnen zeggen dat de paus de eerst ver antwoordelijke is voor de opstand op Haïti. Tijdens zijn bliksem bezoek aan het land in 1983 heeft hij de plaatselijke geestelijk heid, die tot dan toe gedwee achter 'Baby Doc' had aangelopen, nadrukkelijk opdracht gegeven tegen diens schrikbewind stelling ,e nemen. onvf revolte °P de Philippijnen en Haïti is des te opmerkelijker Am tze dwars in9aat tegen wat in Washington als essentiële Amerikaanse belangen wordt geschouwd. Duvalier heeft zich zo- ang kunnen handhaven omdat Reagan doodsbenauwd is dat het 'Kmverder gelegen Cuba zich anders met Haïti zou gaan be- '°eien Op de Philippijnen beschikken de Amerikanen over een «egisch zeer belangrijke marine- en luchmachtbasis, van aaruit zy een greep hebben op heel Zuid-Oost Azië. Als Marcos rinn1 kunnen wij ook wel inpakken, was tot nu toe de redene- zw» Washington. Vandaar ook dat Reagan aanvankelijk niet zo aar tilde aan de verkiezingszwendel van Marcos. De interven- ru,la.n paus en bisschoppen heeft hem intussen op andere ge iten gebracht. merk!bewind van Paus Johannes Paulus II is tot dusverre geken- p. d°or een zeer ingehouden opstelling ten aanzien van groe- rtl.?9en, die in verzet zijn gekomen tegen de uitbuiting en on- ceem 9 van fechtsgerichte dictators. De nogal ongenuan- een benadanng van 'de theologie van de bevrijding' is daar ,je Oorbeeld van. Haïti en de Philippijnen bewijzen echter dat e Paus ook 'basta' zeggen kan, dat wil zeggen 'en nu is het Dat basta kan voor de positie van de kerk in de wereld Van den Haak, maar als de vereniging aanbevelingen doet zal men daar zeker reke ning mee houden. De vereniging voor recht spraak heeft enkele jaren ge leden in een rapport al gesteld dat nevenfuncties zouden moeten worden aangemeld. Die zienswijze moet nu in praktijk worden omgezet. In het rapport werd onderscheid gemaakt tussen drie soorten nevenfuncties: politieke, com- mercieel-economische en maatschappelijke. De wet verbiedt al dat rech ters bepaalde politieke func ties uitoefenen (bij voorbeeld het ministerschap) en van de overige politieke functies vindt de vereniging dat de rechterlijke macht daar uiterst gereserveerd tegenover moet staan. Bij nevenfuncties in de twee andere categorieën moeten rechters en officieren van justitie goed nagaan of ze door het aannemen van een dergelijke functie in conflict komen met de onafhankelijk heid van hun functie in de ma gistratuur. Daarnaast is er ook nog de vraag of er wel tijd beschik baar is voor een nevenfunctie, aangezien rechters al ernstig zijn overbelast in hun normale werk, aldus Van den Haak. Hij zei dat rechters in Nederland zich steeds heel snel onttrek ken aan de behandeling van een zaak als zij de schijn zou kunnen wekken partijdig te zijn. De beslissing van de Ver- voersbond FNV om alle von nissen van rechtbankpresi dent Van den Biesen waarbij werknemersbelangen in het geding waren onder de loep te nemen, lijkt Van den Haak minder gelukkig. Hij stelt de integriteit van Van den Biesen voorop. „De zaak aan de hand waarvan wij nu over deze pro blematiek praten is echt een incident. Veel belangrijker is het om te kijken naar de alge mene aspecten. Wanneer je je richt op één persoon in één af faire trek je de zaak in een sfeer waarin hij niet thuis hoort." 'Ttjvshrl M ">b tsk .z' |iyi "(iir, lo Hifl'tP. Een typisch Hollands tafereeltje, schaatsen bij de molen. Voor hoe lang nog. De temperatuur gaat stijgen en mogelijk valt er sneeuw. Twee elementen, die het schaatsplezier bederven. - fotoanp NIEUWEGEIN (ANP) - Mi nister-president Lubbers zou het a-sociaal vinden als bij 750.000 werklozen werkgevers en werknemers in de cao-on derhandelingen hun eigen richting zouden gaan. Lubbers zei dit tijdens een CDA-bij- cenkomst in Nieuwegein. Een belangrijke rol kende hij toe aan de ontwikkelingen in het overleg tussen werkne mers en werkgevers. Hij hoopt in dit verband op verstandige afspraken in de erkenning dat matiging van arbeidskosten een eerste voorwaarde zal zijn. Naast kostenmatiging moet worden gezocht naar geleide lijke vermindering van ar beidsuren per jaar, deeltijdar beid en flexibele roosters. ROTTERDAM (ANP) - Een 42-jarige ziekenverzorger van de zwakzinnigeninrichting Beatrix-Irene in Rotterdam- Zuid heeft vorige week woensdag het leven beëindigd van een ernstig zieke 21-jarige bewoner. De 21-jarige geestelijk en li chamelijk gehandicapte F. K., die al achttien jaar in de in richting verbleef, stierf in de nacht van woensdag op don derdag. In de inrichting werd ervan uitgegaan dat hij een natuurlijke dood was gestor ven omdat hij al lange tijd in een zeer slechte toestand ver keerde. De 42-jarige R. R. uit Vlaar- dingen bekende echter de vol gende dag aan de directeur van de inrichting, dat hij een eind aan het leven van K. heeft gemaakt door zijn neus dicht te knijpen. De zieken verzorger heeft verklaard dat hij het lijden van K. niet lan ger kon aanzien. De directie van Beatrix- Irene schakelde de recherche in. In overleg met de officier van justitie werd R. aange houden. Hij wordt verdacht van moord of doodslag. De directie van de inrich ting heeft in het weekeinde de ouders van de bewoners per brief van het voorval op de hoogte gesteld. In Beatrix- Irene wonen 250 mensen. Personeel en directie van de zwakzinningenkliniek Bea trix-Irene in Rotterdam heb ben geschokt gereageerd op het nieuws dat een ernstig zieke patiënt door een verple ger om het leven is gebracht. Directeur E. Sloot zei: „Ik heb zijn handelen getoetst aan de regels van het tehuis en dan kom ik tot de conclusie dat R. de regels van zorgvuldigheid ten aanzien van de behande ling en de stervensbegeleiding van de patiënt heeft overtre den". MS V7 Als ik dit schrijf, schijnt de zon. Jammer, doodzonde. Sip- kema heeft nog zo gewaar schuwd. Er mag deze week niet geschenen worden. Instraling is dode lijk. Maar daar staat die rotzon weer aan de hemel. Als je 'm nodig hebt, is-er d'r niet. Bovendien is het hard gaan waaien. Ook helemaal ver keerd. Daar is het Elfsteden- bestuur helemaal niet voor. Door de wind gaat het water stromen en slijt het ijs aan de onderkant. Deskundigen houden zich nu ai dagelijks bezig met de 'aan groei' van de 'ijsvloer'. Ze lo pen maar te peilen en te me ten. Sipkema is al snotverkou den. Als die rayonhoofden niet steeds in het ijs hadden staan hakken, hadden we deze week al een Elfstedentocht gehad. Onder de bruggen is het ijs nog niet dik genoeg. Wat geeft het, daar kijkt toch niemand? Het PvdA-congres heeft zich op glad ijs bewogen, maar heeft toch geen harde uitspraak dur ven doen over de wenselijk heid van een Elfstedentocht. De ontvoerders van Heineken zijn bezig met het uitstippelen van de route van een hele an dere wedstrijd, de Elfeilan- dentocht. Veel warmte toegewenst en probeer in uw eigen omgeving de instraling een halt toe te roepen. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het staalconstructiebedrijf Mer con Steel Structures BV in Go- rinchem heeft in de jaren 1976-1979 slechts op zeer be perkte schaal gebruik ge maakt van inleenpersoneel. Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft dat geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer naar aanlei ding van beschuldigingen dat Mercon in die periode met honderden zwartwerkers zou hebben gewerkt. Dat werd begin januari be weerd in een documentaire van de VARA-televisie. De ge meenschap zou hierdoor voor miljoenen guldens zijn bena deeld. Mercon was indertijd voor 37 procent eigendom van Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie van premier Lubbers. In 1976 en 1977 is alleen per soneel ingeleend via de Stich ting Arbeidsreserve Merwede. De twee daarop volgend jaren gebeurde dat met personeel van buiten de stichting, maar deze wist ervan. Het ging in 1978 om ongeveer 570 manda gen (voor een bedrag van 129.912 gulden) en in 1979 om 130 mandagen (30.540 gulden). Het betrof hoog-gespeciali- seerde lassers die niet bij de stichting in dienst waren, al dus Van Aardenne. Vervolg van pagina 1 De mogelijkheid dat de 'proe ve' van het kabinet wel wets voorstel zou worden noemde Korthals Altes een tweede keus. Het kabinet wil op dit moment de 'proeve' dan ook nog niet naar de Raad van State sturen als wetsvoorstel, om het door dit hoogste ad viescollege van kanttekenin gen te laten voorzien. Maar de regering houdt die mogelijk heid wél open. Dat gebeurt pas VVD en PvdA het initiatief van D66 blijven steunen. Korthals Altes wilde overi gens deze uitspraak gister avond nog niet doen. „We gaan er voorlopig vanuit dat ons be roep op de Kamer voor uitstel gehoor vindt", aldus de be windsman. PvdA en VVD maakten in de eerste termijn duidelijk de tijd nu rijp te vinden voor een wettelijke regeling van de kwestie van de euthanasie. Het CDA drong net als het ka binet aan op het grotere be lang van de principiële vraag naar de wenselijkheid van wetgeving op dit moment. Komt het tot wetgeving dan kiest het CDA voor de 'proeve' van het kabinet, aldus woord voerder Borgman. PvdA-woordvoerster Haas- Berger wilde dat nauwkeuri ger wordt omschreven dat bij de vraag 'al dan niet euthana sie' de arts moet beslissen en dat de uitvoering van de euthanasie bij de arts moet blijven. Verder brak zij een lans voor de positie van de verpleegkundigen. WD en PvdA vinden wel, dat de arts een logboek moet bijhouden. Daarin moet de uitdrukkelijke opdracht tot euthanasie worden opgeno men. Het boek moet vijf jaar bewaard blijven voor eventu eel onderzoek door de officier van justitie. Tussen PvdA en WD ont stond wel een verschil van op vatting over de positie van de minderjarigen. PvdA-woord voerster Haas-Berger wil dat ook die groep over het eigen levenseinde moet kunnen be slissen, afhankelijk van de rijpheid van het kind. De WD bleek het daarmee mordicus oneens. De ouders behouden een soort vetorecht in de libe rale zienswijze. Dat was voor coalitiegenoot CDA het enige punt van over eenstemming. Voor de rest ging alles de christen-demo craten te snel en te ver. Woordvoerder Borgman zei dat wetgeving nu niet wense lijk en niet zorgvuldig is, ge zien het gebrek aan juridische, politieke en maatschappelijke overeenstemming. „Mocht het kabinet er alsnog toe besluiten de proeve als wetsontwerp in te dienen, dan respecteert het CDA dat en zal meewerken aan de parlementaire behan deling ervan", aldus Borgman. Maar een besluit tot verheffen van de proeve beschouwt het CDA nadrukkelijk als een verantwoordelijkheid van het kabinet. Het CDA is met de regering van mening dat een wetswijzi ging ongewenst is en dat het beter is voollopig niet daartoe over te gaan, aldus CDA-frac- tieleider De Vries gisteravond op een spreekbeurt. Aan het adres van coalitiepartner WD zei de Vries het diep te betreuren dat deze partij een verbond niet de oppositie heeft gesloten over een zo wezenlijk punt. „Dat is slecht voor de sa menwerking in coalitiever band, nu en straks na de ver kiezingen." Voor het CDA weegt met name zeer zwaar dat mensen het gevoel kunnen krijgen hun omgeving tot last te worden en daarom maar om een zachte dood vragen. Borgman zei te vrezen dat een wettelijke re geling dat gevoel alleen maar versterkt. Het gaat naar Borgmans zeggen in de hele discussie over euthanasie om de aller zwaksten in de samenleving. Hen mag de bescherming van de wet niet uit de rug worden genomen, maar moet integen deel juist meer zekerheid wor den geboden: „Nooit mag bij bejaarde zieke mensen en bij ernstig gehandicapten die da gelijks bij vrijwel alles wat zij doen geholpen moeten worden, de indruk gaan ontstaan dat zij overbodig zijn". Het debat in de kamer kon gisteren ook na twaalf uur vergaderen nog niet worden afgerond. Kamer en kabinet treffen elkaar waarschijnlijk op zeer korte termijn ander maal. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1986 | | pagina 3