UITBLAZEN Voor Soares de bloemen, voor Eanes de Last Post Tsjaad: de speeltuin van Moeammar Gaddafi even..L JSEDERLf Tien jaar Uitblazen GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH IN NOORDELIJK AFRIKA DESTEMCOJ Paus zegt 'bas DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 PAGINA? Sterke man Tobben Ongelukken Surfplank Ontslag Haags hoogstandje DINSDAG 18 FEBRUA 's het Vaticaan overstag gegaan -k. kerk zich èn op Haïti èn op de wicht achter de oppositie tegen schaard. Op Haïti, het armste lanc tussenkomst inmiddels geleid tot d op de Philippijnen, ook een onder opschoppen in zeer gespierde taa sident Marcos veroordeeld en opt noorzaamheid. In beide gevallen gï staande actie van plaatselijke bissi lus li heeft zich direct en onvoorw Haard. Men zou zelfs kunnen zeg antwoordelijke is voor de opstand bezoek aan het land in 1983 heef oeid, die tot dan toe gedwee achte nadrukkelijk opdracht gegeven tec 'e nemen. ZONDAG 8 februari 1976 was voor ons op de krant een bijzon dere dag en naar we hoop ten ook voor onze (toen) 95 ÜÜO abonnees. Op die dag verseheen een Extra Editie, een zondagsuitgave van De Stem, met schok kend nieuws: premier Den Uyl had 's zaterdags een gesprek ge had met prins Bomhard naar aanleiding van de steeds sterker geworden geruchten uit Ame rika dat de prins betrokken was bij de Lockheed-omkopings- zaak, die in Washongton ter gend langzaam maar onverbid delijk werd ontrafeld. „Som mige kringen schijnen geloof te hechten aan de berichten over de prins en vrezen het ergste" berichtte onze Haagse redactie. Toch was dit nieuws niet de aanleiding voor de uitgave van een extra editie. Het ware doel van de zondagse editie was de lezer voor te bereiden op de in grijpende veranderingen die zijn krant na het weekend zou ondergaan. De twee-in-èèn- krant inmiddels doorgefokt tot een vier-in-èèn-krant was geboren. In die 'nieuwe krant' zou voortaan ook een rubriek, genaamd Even Uitblazen staan. De eerste aflevering ervan, voornamelijk handelend over de hergeboorte van de fiets als statussymbool, stond in de zon dagskrant van 8 februari. WIM KOCK De vakantiedagen (niet meer dan 276 in tien jaar) wa ren gemakkelijk terug te vinden in de vakantieoverzichten van de redactie. Dankzij het feit dat mijn vrouw vanaf het begin de rubrieken had uitgeknipt en op overzichtelijke wijze had be waard, kwam ik erachter dat in 1981/82 de rubriek ruim der tien maanden lang zes maal in plaats van vijf maal in de week verscheen. Enzovoort. In de eerste aflevering schreef ik ook nog onzeker: „Zoals bij elke nieuwe start is het doel vaak duidelijk, maar de weg erheen onbekend. Sa men met de lezer hoop ik die weg zo af te kunnen bakenen dat we er met plezier over voor treizen." Zo is het tot nu toe ook ongeveer gegaan. Al gauw bleek dat de hoofdredactie mij inderdaad volledig de beloofde vrije hand liet. Dat stelde mij in staat, een heimelijk voornemen uil te voeren, namelijk de ru briek vanaf het begin een per soonlijk, columnachtig karakter te geven. Het gevolg daarvan was dat al gauw lezers begon nen te reageren en er na korte lijd al sprake bleek te zijn van 'een band met de lezer'. In oktober 1983 kreeg de rubriek een andere plaats en een nieuw uiterlijk. Ontdaan van z'n feature-Solo en franje van fails divers veranderde Even Uitblazen van een rubriek in wat tegenwoordig een co lumn heet. Van die columns zijn er sindsdien ook al meer dan 500 verschenen. Deze is de 507-de. Meer nog dan de oude rubriek maakte de column mij afhankelijk van mijn banden met de lezers. Het schrijven van een dagelijkse column is, on danks alle collegiaal gezelschap om je heen, een eenzame job waarbij niemand op de krant je echt kan helpen. Alleen de lezer kan dat. Door kwaad of met in stemming op te bellen; door vernietigend kritische en he melhoog prijzende brieven te schrijven of door de columnist op straat of in het café, aan de benzinepomp of in de winkel aan zijn jasje te trekken. Alleen de reacties van zijn lezers bieden de columnist de brandstof voor de energie, no dig om elke dag opnieuw weer voor dat zwarte, lege beeld scherm te gaan zitten en het te vullen met groene lettertjes die groeien tot woorden, regels, zinnen en alinea's tot er weer een column klaar is. Hoe dan ook, over wie of wat dan ook. Als hij maar ergens iemand doet lachen of vloeken. Over de reacties van lezers - 'Tien jaar terugblazen' zoge zegd - morgen meer. De leiding van de redactie wist al precies wat het worden zou: "Een dagelijkse rubriek met wetenswaardigheden van overal, ingebed in de actuali teit, maar toch als rustpunt fungerend tussen het snelle en vluchtige nieuws dat dagelijks de krant haalt." De taak om dagelijks dat rustbed op te ma ken voor de lezer was mij toe gedacht en ik was minder ze ker. Wel praatte ik in die eerste aflevering natuurlijk de hoofd redactie braaf na: „Een rubriek voor mensen die na het kop pensnellen ook nog in de krant willen lezen." Ik lijd vanouds onder de eigenschap dat ik met groot en thousiasme aan iels kan begin nen, maar er al spoedig op uit gekeken raak en de neiging het bijltje erbij neer te gooien de kop opsteekt; zoals een klein kind een stukje speelgoed, hoe fel begeerd ook, plotseling weer aan de kant kan schuiven. Eén vraag hield me dan ook in het bijzonder bezig: hoe lang houd ik dat vol? In stilte gaf ik me een half jaar. Dan zou ik, dacht ik, zonder al te veel gezichtsver lies kunnen zeggen: sorry, ik ben leeg. Achteraf is gebleken dat dit allemaal koudwatervrees was. Er hebben sinds die 8ste fe bruari 1976 zo'n 2 225 afleve ringen van de rubriek in de krant gestaan. Dat mag een vrij nauwkeurige schatting heten. Op oude jaarlijkse salarisover zichten kon ik nagaan hoeveel dagen ik ziek was geweest. Met behulp van de Enkhuizer Ala- manak rekende ik uit hoeveel doordeweekse kerstdagen ik moest aftrekken. Met tweede paas- en pinksterdagen plus he melvaartsdagen was het mak- E keiijker: dat zijn er in tien jaar E dertig bij elkaar. Ook mocht ik E de stakingsdagen van 1981 niet vergeten. E IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHT Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957 Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; f 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bi) automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag-van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rftnkrolfltioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCBrek. 230301584 - Rabo rek 101053738. S&MM ACHTERGROND T5 Door Anton Theunissen Uitgerekend Mario Soa res, een wat arrogante man die er al tien jaar een levendige en per soonlijke vete op na houdt met president Eanes, mag de Last Post blazen voor deze on kreukbare gneraal bij zijn vertrek uit het Por tugese Belempaleis. Ma rio Soares gaat Eanes opvolgen als president van Portugal. Het mag een klein wonder heten, dat het de veteraan politicus en socialistenleider gelukt is voor deze post, zij het nipt, gekozen te worden. Begin januari nog stond Soa res in de opiniepeilingen zo slecht (zijn aanhang bedroeg nauwelijks acht procent), dat niemand ook maar één cent gaf voor zijn kansen in de race naar het presidentschap. Maar niet voor niets wordt Soares de 'politieke duike laar' genoemd, die wel vaak ondergaat maar steeds weer het juiste moment in de goede houding terechtkomt. Een dieptepunt in zijn popu lariteit beleefde hij vorig jaar oktober, toen zijn coali tiegenoten Van de PSD, de centrum-rechtse sociaalde mocraten van Anibal Cavaco Silva, zijn regering het bos instuurden. Soares werd daarop in het stemhokje on genadig afgedroogd, maar Mario Soares triomfeert vriend en vijand waren het erover eens dat zijn regering een weliswaar hard, maar een juist bezuinigingsbeleid had gevoerd. Eén cijfer ter il lustratie: Soares bracht in twee jaar het begrotingste kort terug van 3,2 miljard dollar tot 150 miljoen dollar, zodat Portugal er helemaal niet zo slecht voorstond bij het toetreden tot de EG. Soa res werd gezien als de zonde bok en kreeg de klappen, want de koopkracht was flink aangetast, de werkloos heid flink gestegen, kortom voor Jan Modaal in Portugal was het een gruwelijke tijd. Tijdens de race naar het Belempaleis steeg de popu- laireit van Soares langzaam, maar gestaag. Misschien is hij gekozen, omdat hij (voor de communisten vooral) de 'minste van twee kwaden' was, maar zeker ook omdat de Portugezen het avontuur met de conservatief Freitas do Amaral nog niet aandurf den. Rond Freitas do Amaral, zelf een integer, sympathiek en modern man, hing nog te veel de sfeer van de oude rechtse krachten en het is niet geheel ondenkbaar dat zij Freitas in de rol van de in Portugal zo gehate sterke man wilden manoeuvreren. De angst voor de sterke man zit er in Portugal diep in en al mag Soares zich nu en dan ook wel gedragen als een autoritair baasje, de Portu gezen weten dat hij een moe dig en onverschrokken man is, die de democratie nooit op het spel zal zetten. „Ik mag de meest rechtse socialist van Europa zijn, maar ik ben een man van links - let wel de mocratisch links", pleegt Soares te zeggen. Voor de huidige rechtse minderheidsregering in Por tugal - zij beschikt in het parlement over slechts 84 van de 250 zetels en is aangewe zen op de gedoogsteun van de christen-democraten en de PRD van Eanes, die over 44 zetels beschikt - is de verkie zing van Soares een tegen valler, al hoeft zij de eerste maanden nergens bang voor te zijn. Soares zal niet snel een poging wagen om via vervroegde verkiezingen een socialistische regering in het zadel te helpen. Eerst moet de socialistische partij een nieuwe leider vinden (ook Soares hield niet van kroon prinsen) en voorts moet zij bekomen van de electorale opdonders in de parlements- (oktoker j.l.) en in de ge meenteraadsverkiezingen (december j.l.). Ook de PRD van Eanes, thans in het par- lement machtig door haar wippositie, zal zich voorlopig wel twee keer bedenken al-1 vorens de minderheidsrege- ring naar huis te sturen. I Eanes, die als onpartijdig staatshoofd groot prestige vergaarde, lijkt in de partij, politiek heel wat minder ef fectief zoals bij de gemeente- raads- en presidentsverkie-1 zingen is gbleken. In de Portugese politiek zal I het voorlopig tobben blijven en de stabiliteit zal er met Soares in het Belempaleis niet groter op worden. Zeker is, dat Soares min-| der sober zal leven dan zijn voorganger. Soares houdt van luxe en maakt graag verre reizen met een groot gevolg. „Als ik op reis overnacht ik niet per se in de I goedkope hotels", zei hij eens. De nieuwe first lady, Maria Barrosa Soares, ooit actrice bij het Nationale Theater, houdt van bont, parfum en whiskey en ziet de arbeider niet staan, terwijl de ver-1 trekkende first lady, Ma- nuela Eanes, een toonbeeld was van eenvoudig en karig heid. Zondagavond al felici-1 teerde Eanes zijn 'vijand' Soares met zijn ovrwinning. Voor Soares het uur van de I wraak en de bloemen, voor| EaneS de Last Post. Door Ad Burger DE Libische president Moeammar Gaddafi probeert al sinds het be gin van zijn regeerpe riode zijn macht in noordelijk Afrika te la ten gelden. Hij pro beerde samenwerkings verbanden met Tunesië en Egypte, infiltreerde in Boerkina Faso en steunde regeringsvijan dige rebellen in Soedan. En dat alles met maar één doel voor ogen; de alleenheerschappij over noordelijk Afrika. In dat streven past ook Gaddafi's bemoeienis met de burgeroorlog in Tsjaad. Daar steunt de Libische kolonel de troepen van rebellenleider Goukouni Oueddei, die het opneemt tegen de zittende president Hissène Habré. Habré weet zich op zijn beurt verzekerd van de medewer king van Frankrijk. En die medewerking valt niet te verontachtzamen: Frankrijk stuurde de laatste dagen volop militaire adviseurs en vliegtuigladingen vol tanks en gevechtswapens naar het Noordafrikaanse land. Sterker nog, het is niet bij materiële steun alleen geble ven: afgelopen zondag voer den Franse vliegtuigen een bombardement uit op een vliegveld van de rebellen in het noorden van het land uit. Het antwoord van Libië liet niet lang op zich wachten: Hissène Habré met zijn steun en toeverlaat, president Mitterrand. FOTOARCHIEF DE STEM een Toepolev-bommenwer- per van Russische makelij, waarvan aangenomen wordt dat het deel uitmaakt van de Libische luchtmacht, bom bardeerde gisterochtend het vliegveld van de hoofdstad N'Djamena. Daarop ver klaarde de Franse minister van Defensie Quiles op zijn beurt dat een 'afschrikkings macht' naar Tsjaad gestuurd zou worden, 'om soortgelijke gebeurtenissen' te voorko men. Er is Frankrijk dus kenne lijk heel wat gelegen aan een overwinning van het rege ringsleger van Habré. Dat zal niet in de laatste plaats ko men, omdat Parijs vreest dat een mogelijke overwinning van de door Libië gesteunde rebellen een soort domino effect tot gevolg zal hebben. Valt Tsjaad, dan zou Frank- rijks positie in de politiek weinig stabiele buurlanden als de Centraalafrikaanse Republiek en Mali in gevaar kunnen komen. En op de ach tergrond speelt bovendien nog het gegeven dat een eventueel debacle in Tsjaad de zoveelste aantasting van de Franse grandeur betekent, zeker in de richting van de Afrikaanse bondgenoten. Aan de andere kant kan de Franse president Mitterand het zich niet permitteren om de deelname van zijn land aan de burgeroorlog in Tsjaad al te hoog te laten op lopen. Er zijn immers verkie zingen op komst in Frankrijk en het is zeer de vraag of de kiezers de oorlogsinspannin gen van Frankrijk in een ver land - per dag kost Franse deelname aan de strijd in Tsjaad minstens een miljoen gulden - wel zo kunnen waarderen. De verklaring van het Franse ministerie van Defensie dat een actie als in 1984 - toen Frankrijk met grondtroepen het Tsjadische regeringsleger steunde - niet te verwachten is, wijst ook in die richting. Toch heeft het er alle I schijn van dat ook in Tsjaad de geschiedenis zich gaat herhalen: de toestand in Tsjaad ontwikkelt zich mo menteel zoals twee-en-een- half jaar geleden. Oueddei begon in juli 1983 vanuit zijn basis in het noorden, steund door de Libiërs een I oorlog tegen het regime-Ha- bré. Aanvankelijk ging het Oueddei redelijk voor de wind, totdat de Tsjadische regering in N'Djamena de steun kreeg van Franse troe pen. Later kwamen daar nog militairen bij uit Egypte, Soedan en Zaïre, landen die er veel aan gelegen laten lig gen om, waar mogelijk, del ambities van Gaddafi een halt toe te roepen. En dat geeft meteen zwakke plek van het rebel lenleger vah Kougouni I Oueddei aan: het heeft in Li bië weliswaar een sterke bondgenoot, maar ook een bondgenoot die bij Tsjaad's buurlanden geen greintje krediet heeft. EEN lijsttrekker voor nu én voor de komende decen nia, winst in de opiniepeilin gen, het program vastgesteld en dat ook nog zonder grote ongelukken - objectief gezien zou er weinig méér nodig moeten zijn om van PvdA- voorzitter Max van den Berg een gelukkig man te maken. Toch zal de sociaal-demo craat, die zichzelf nog niet zo gek lang geleden al eens als ministeriabel presenteerde, met gemengde gevoelens op het afgelopen weekend te rugkijken. Vrijdag, aan het slot van de tweede PvdA-congresdag, ging Van den Berg vreselijk de mist in door een totaal verkeerde uitleg te geven aan een door het congres aan vaard wijzigingsvoorstel, dat beoogt ook bij een teruglo pende economie elke man of vrouw met een minimum-in komen behoud van koop kracht te garanderen, on geacht het inkomen van de partner. Toen dezelfde avond nog de indieners van het amen dement op hun strepen gin gen staan en de kranten de volgende morgen het 'me ningsverschil' - het was in feite niet meer dan een inter pretatieverschil - breed uit maten, moest Van den Berg gevoelig met de billen bloot. Hetgeen hem niet makkelijk viel. Soortgelijke problemen riep de partijvoorzitter op met het eveneens door het congres aanvaarde amende ment de bestaande kerncen trales niet alleen versneld, maar zelfs 'zo snel als tech nisch mogelijk' te sluiten. Weliswaar was dat het min derheidsstandpunt van Van den Berg, maar het reken wonder van fractie en partij bestuur, Hans Kombrink, gaf een zo ruime uitleg aan het begrip 'technisch', dat de centrales niet volgend jaar rond deze tijd, zoals Van den Berg aanvankelijk bij hoog en bij laag beweerde, maar pas over vele jaren dicht gaan; zo ze al niet gewoon tot 1995 blijven doordraaien. En Kombrink bleek zich, in tegenstelling tot Van den Berg, met de indieners van het amendement te hebben verstaan. Zaterdag besloot het con gres op de valreep ook nog de defensie-uitgaven met 5 te korten, waarna discussie ontstond - alweer tijdens een door de partijvoorzitter ver zorgde persbriefing - over hoeveel procent per jaar dat extra is ten opzichte van het aanvankelijk door het partij bestuur beoogde percentage. „Twee procent," zei Van den Berg. „Eén en een kwart," zei fi nancieel medewerker Eppo Bolhuys. Waarna Van den Berg bits: „Houdt u toch maar twee procent aan." Bolhuys - ploffend van woede - verliet de perszaal, om even later breed-glunde- rend terug te keren in het ge zelschap van de internatio naal secretaris Maarten van Traa, die op verzoek van de verzamelde pers door Van den Berg was opgetrommeld om definitief uitsluitsel te geven. Bolhuys glunderde niet voor niks: het gaat, per jaar, om één en een kwart procent: vijf gedeeld door vier. „Feiten liegen niet," zo stelde de partijvoorzitter donderdag in zijn openings rede tot het congres. En dat is maar al te waar. PvdA-CONGRESSEN be horen zelden tot de meest hu moristische die het vader landse politiek bestel kent. De dringend gevoelde nood zaak de wereld te hervormen, te beginnen bij Nederland, laat blijkbaar niet toe dat er al te veel wordt gelachen, en zeker niet dat grappen te ver worden doorgezet. Zo nam het PvdA-congres afgelopen zaterdag met een simpele stemming afscheid van de vierkant getuigde surfplank. Bij de opstelling van het concept-program, een paar maanden eender, besloot de programcommissie in een melige bui op voorstel van Kamerkandidaat Jan Schae- fer de stootkracht van onze defensie uit te breiden met een vierkant getuigd zeilend opleidingsschip. De afdeling Nieuwerkerk aan de IJssel voegde er uit ballorigheid de vierkant ge tuigde surfplank aan toe, maar beide vaartuigen wer den zaterdag door het con gres - dat kennelijk rekening blijft houden met de moge lijkheid dat de PvdA gaat re geren - geschrapt. Toen een paar uur later de vers herkozen lijsttrekker Den Uyl, dolgelukkig dat zijn opvolging voor de komende twintig jaar geregeld is, zich ad hoe een grap permitteerde - na het kabinet verweten te hebben dat CDA en VVD niets doen voor ouderen, stelde hij grinnikend vast dat „dit bij de PvdA gelukkig an ders is" - reageerde niemand. Pas toén hij een paar mi nuten later de, ondanks dui delijke VVD-beloften, met 7 gedaalde koopkracht voor DE KONING .donderspeech. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP AOW-ers hekelde en op zich zelf betrok - „dat vergeet je niet, vooral niet als het je zelf treft" - barstte de zaal echt in een lachsalvo los. Maar een van de aardigste grappen kwam zaterdag vol komen onverwacht. Dat tvas toen congresvoorzitter Anne- marie Grewel een ordevoor stel in stemming bracht om vanaf dat moment de tweede termijn te schrappen, en de stemmen - bij het heffen van de stembriefjes - precies ble ken te staken. Het ordevoor stel was bedoeld om tijd te winnen. „Dit land is harder gewor den, minder solidair. Nog vier jaar van dit rechtse beleid, en de tegenstellingen zullen nóg AOSnClcl schrijnender worden. Dan ontstaat een land waar ik niet zou willen leven." (PvdA- voorzitter Max van den Berg) „Het gedrag moet zo verwijt baar zijn dat iedereen en in ieder geval de betrokkene re delijkerwijs kon voorzien dat ontslag het gevolg ervan kon zijn." De vaste kamercommissie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid luistert aan dachtig naar de uiteenzetting van de ambtenaar over de vraag wanneer iemand al of niet verwijtbaar werkloos wordt. Het CDA-kamerlid Gerritse is niet helemaal te vreden en vraagt de ambte naar mr. L.V.: „Ik krijg de indruk dat de heer V. het be grip met zichzelf definieert. Is de heer V. dit duidelij k?" „Ja," zegt V. „Het is te om zeilen door een synoniem te gebruiken. In het ene geval zeg je dan verwijten en in het andere geval bijvoorbeeld aanrekenen. Wij zijn ervan uitgegaan dat iedereen weet wat verwijtbaar betekent." Maar de enige in het gezel schap die kennelijk niet be greep wat 'verwijtbaar' was, bleek V. zelf. Nog diezelfde avond toog „de onberispe lijke ambtenaar" als aan voerder van een knokploeg op pad om een kraakpand te ontruimen. Ook minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) heeft even moeten nadenken. Maar na een don- derspeech op het ministerie over de „waardigheid van de ambtenaar in het leven bui ten de Haagse burelen", be sloot hij toch maar zijn top ambtenaar te schorsen. Rest nog de vraag of V. zijn eigen definitie op zich zelf vindt slaan als hij om een WW-uitkering komt. L DE Tweede Kamer heeft deze week, na een uitge- VAN DEN BERG gemengde gevoelens - FOTO# breide reeks stemmingen vandaag (onder meer over de studiefinanciering, de gas- prijs en individuele huursub sidie), voornamelijk kleinere onderwerpen op de agenda Daaronder twee debatjes naar aanleiding van monde linge vragen: met VVD- staatssecretaris Ginjaar- Maas (Onderwijs) over haar uitspraak dat de in 1920 to' stand gekomen vrijheid van onderwijs is uitgegroeid „tot een heilige koe in elk kabinet waarin het CDA zitting neemt"; en met CDA-minis- ter Ruding (Financiën) over diens uitspraak dat het wen selijk zou zijn de bijstand aan gescheiden vrouwen te beperken. Tenslotte debatteert de Kamer over verlenging van de geldigheidsduur van het rijbewijs en verlaging van de vennootschapsbelasting tot 42 De Eerste Kamer behan delt de Justitiebegroting en maakt een begin met de be handeling van de Onderwijs begroting. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD Van een onzer verslaggevers pEN HAAG - De Haagse top ambtenaar mr.L.V. was slechts zijdelings betrokken bjj de knokploeg, die krakers uit een van zijn Amsterdamse panden wilde zetten. Hij had die knokploeg niet geformeerd cn leidde die ook niet, maar was, daartoe opgeroepen door zijn vrouw en zijn broer, al leen maar bij het pand een kijkje gaan nemen. Namens de geschorste top ambtenaar van het ministerie Klasgenoten VERONICA zal het door Koos Postema gepresenteerde tele visieprogramma Klasgenoten met ingang van het komende winterseizoen gaan uitzenden. Postema stopt met het presen teren van Klasgenoten voor de VARA wegens onenigheid over de werkzaamheden en de honorering. Opgepakt DE politiekorpsen van Schie dam en Culemborg hebben op verzoek van de Haagse politie twee echtparen en twee baby's aangehouden. Een van de echtparen wordt ervan ver dacht de baby's, twee meisjes, in Zuid-Amerika te hebben opgehaald voor het andere echtpaar. Lijk in plastic JE recherche van de gemeen- .epolitie in Barneveld is met een onderzoek begonnen naar een met plastic omwikkeld lijk dat zondagmiddag in een bos bij Kootwijk werd aangetrof fen. Volgens een politiewoord- voerder gaat het vermoedelijk om het lijk van een vrouw die door een misdrijf om het leven is gebracht, maar daar kan nog nog geen zekerheid over worden gegeven omdat het lijk was aangevreten door het wild. Kiesrecht DE VVD neemt geen genoegen met het feit dat Zwitserland aldaar wonende Nederlanders uitsluit van deelneming aan de komende Kamerverkiezin gen in ons land. Zwitserland acht het onverenigbaar met de eigen souvereiniteit indien daar gevestigde buitenlanders deelnemen aan het politieke leven van de staat waarvan zij onderdaan zijn. Ook het stem men per brief achten de Zwit sers een politieke daad op hun grondgebied. Kortsluiting DE brand die gisteren de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren in de as legde is veroorzaakt door kortsluiting. Dat is geble ken uit het onderzoek dat de technische recherche heeft in gesteld. De revolte op de Philippijnen ei omdat ze dwars ingaat tegen wat u ehkaanse belangen wordt gesc °ng kunnen handhaven omdat Re; km verder gelegen Cuba zich noeien. Op de Philippijnen beschi ategisch zeer belangrijke mari v„rpruit zij een greep hebben op he erawijnt kunnen wij ook wel inpak 9 ,n Washington. Vandaar ook d aar tilde aan de verkiezingszwei ri= Paus en bisschoppen heef oachten gebracht. mnru bewind van paus Johannes F npr cioor een zeer ingehouden o| h "?9en, die in verzet zijn gekom cpo h ing vai"i rechtsgerichte di Pon benadering van 'de theolo Voorbeeld van. Haïti en de Pt Qonn p^us 00k 'basta' zeggen kan van ,e9 -. Dat basta kan voor de pc

de Stem | 1986 | | pagina 2