EEN ESTEL 1321 Kolonel Ledel DE PARTKUUERE VERZEKERAARS VANGEN U PROBLEEMLOOS OP tooeute 'Heb de indruk dat provincie de boot aan het afhouden is' OLMENVELD wethouder wil kabel vanaf biervliet doortrekken isoleren! 6.u. ileet istriële MAJESTUEUZE BOMEN GEVELD VVD Aardenburg: bestaande plannen omzetten in realiteit :am rca ïops echnologie ?en ncy [rieus kijkt, en KIP bij: DINSDAG 18 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND DE FEIJTER OVER CRUSONAFFAIRE: uur van stacaravans hg 5 - Serooskerke 1-1285 (gem. Veere) Eren zaak draaiend, lüOLEERD PLEXIGLAS VOOR liBEGLAZING f f Dankzij grote inzet, parochie Aardenburg niet in rode cijfers Plaatselijk nieuws Aardenburg Opstand 300 Man Oostburg A57 (IE SCHOONDIJKE TELLEN-VERHUUR AT 13-1S - SCHOONDIJKE T20 PAGINA ZEELAND 4 Van een onzer verslaggevers fjlDZAND - In het verkie- 2jngsprogramma van het CDA (Vest-Zeeuwsch-Vlaanderen jS een opmerkelijke passage opgenomen. Onder het kopje >Milieu' staat: 'Daar waar bo demverontreiniging is aange- loond, waardoor bodem en/ol >rondwater aangetast is en schadelijke gevolgen heett (0Or mens, dier en plant, zal snel aangepakt dienen te wor- jfn. Onderzoek daaromtrent dienen efficiënter en daardoor eoedkoper uitgevoerd te wor den'. Een van de opstellers van het programma is de Oost- burgse wethouder van open- hare werken, A. de Feijter. Hij voert ook de confessionele lijst aan. Desgevraagd verklaart hij dat de passage is opgeno men naar aanleiding van de affaire rond het Breskense be drijf Cruson. Vier jaar geleden werd bekend dat de bodem van het industrieterrein van Cruson flink verontreinigd is. I Mng steeds is echter met be id hoe ernstig die veront reiniging is. „Die passage is niet voor niets opgenomen", zegt De Feijter. „Ik erger mij aan de 'snelheid' van de provincie. De omwonenden van Cruson moeten eindelijk eens weten waar ze aan toe zijn. Als ge meente zijn we nu zo'n drie a vier jaar met die zaak bezig. Er is een onderzoek naar de bodem geweest, vervolgens twee maal een nader onder zoek en toen nog eens een voorlopig saneringsonderzoek. Ik krijg zo de indruk dat, elke keer als er grondmonsters worden genomen, alles in een grote zaak wordt gedaan en dat ze vervolgens gaan kijken welke stoffen er in zitten. Ze weten nooit precies waar de grondmonsters zijn genomen". „Voor ons als bestuurders is de hele gang rond Cruson erg vervelend. Wij als gemeente staan volkomen machteloos. Er zijn al enkele voorlich- tings-bijeenkomsten voor de omwonenden van Cruson ge weest maar we kunnen ze nog steeds geen openheid van za ken geven. Hierdoor wordt de openbaarheid geweld aange daan. Naar mijn gevoel zijn de cijfers al enkele maanden bij de provincie-ambtenaren be kend maar als ik informeer krijg ik niets te horen. Ik heb de indruk dat de provincie de boot afhoudt omdat sanering van Cruson flink wat geld gaat kosten. Dat is een slechte zaak. Niet alleen voor de ge meente, maar vooral voor de omwonenden, die moeten we ten waar ze aan toe zijn. De CDA-fractie zal zich de ko mende periode daar dan ook voor inzetten. Tot nu toe heb ben we een wat afwachtende houding tegenover de provin cie aangenomen. Dat zal straks voorbij zijn. Die cijfers moeten zo snel mogelijk be kend worden". „Als fractie vinden we dat we de provincie meer onder druk moeten zetten. Wij zijn nu nog te gezagsgetrouw", zegt de CDA-politicus die ver wacht dat hij de komende vier jaar weer de portefeuille Openbare Werken zal behe ren. „Ik zal mij anders opstel len tegenover de provincie". Wethouder A. van Oostburg De Feijter - FOTO ARCHIEF DE STEM De Stem, 076-236911 voor serres - terrasoverkappingen Eijnen, ramen, deuren jang graag een prijsopgaaf voor hgekruist hokje) K)e 'ERSWEG 11 - MIDDELBURG TEL. 01180-29056 mer CIM-Magazine IM-Magazine en heb rting van f 22,50. I I f onder postzegel 7SCHRIFTEN j I ijmegen. 'Oostburg aansluiten op kabel Terneuzen' Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De steeds «reiner wordende groep paro chianen die de lasten van het instandhouden van de paro chie Aardenburg moet dragen, ™eit er dankzij een grote fi nanciële inzet voor gezorgd 116 Parochie nog niet in de 'ode cijfers is terecht geko men. Dat blijkt uit de jaarreke- toig over 1984, die sluit met ttn bedrag aan ontvangsten 5r' f 188.732,82 en aan uitga- van 177.431,85, zodat een saldo resteert van 7 u.300,97. In 1984 brachten de Parochianen aan parochiebij- ragen 56.492 bijeen, een be- fag dat overigens ook in 1985 ,v°tot gehaald. Voor 1986 wordt een begro- ng gepresenteerd met een ge- aamd bedrag aan ontvang en van ƒ170.256 en aan uit wen van 170.256. Voor dit staat de reparatie van de erkramen weer op het pro- wma' Want deze worden door eestvorming aangetast. Voor iwr rePar&tie is een bedrag "dig van ƒ50.000, waarvan aar verwachting ƒ7000 te- 'uekomt uit subsidies. keiS spreekt vanzelf dat het bestuur zijn waardering v r daadwerkelijk meele- onri Van Parochianen niet en joelen of banken steekt d_er.toteraard op rekent dat inzet van blijvende aard INEENS waren ze geveld. Majestueuze populieren die sinds jaar en dag een deel van de weg Waterlandkerkje-Turkeije markeerden. De bomen zijn eigendom van een particulier, en groeiden de laatste jaren een flink stuk over de provinciale weg, waarop de wegbeheerder de eigenaar vroeg eens onder houd aan de bomen te plegen. Dood hout op de weg bevordert de verkeersveiligheid ten slotte ook niet. Nu waren de bomen ook kaprijp en de oplossing lag voorde hand. Met het verdwijnen van de bomen is dan ook het te plegen onderhoud geen probleem meer. En nu maar ho pen dat er weer nieuwe bomen aangeplant worden. - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De VVD Aardenburg wil dat de ge meente de komende vier jaar de vele bestaande plannen gaat omzetten in realiteit. „Geen woorden maar daden", zoals lijsttrekker J. de Ridder gisteren zei tijdens de presen tatie van het verkiezingspro gramma van de liberalen. „We hebben de afgelopen jaren voor 100,000 gulden aan plan nen gemaakt, maar de burgers zien er nog steeds niet concrets van. Daar moet een einde aan komen". Volgens de WD moet Aar denburg meer gaan doen op het gebied van recreatie. Het zwembad en de speeltuin moe ten weer een regionale attrac tie worden. Die beide voorzie ningen moeten worden verbe terd en opgeknapt zodat dag- recreanten weer naar Aarden- burg komen. „We moeten aan haken bij de ontwikkelingen langs de kust", zei De Ridder. Een voorwaarde daartoe is wel dat het functioneren van de plaatselijke WV wordt verbeterd. De liberalen pleiten ook voor de bouw van vakan tiewoningen en rondom cam ping De Elderschans en het Van Eeghenhuis moet een nieuwe attractie komen. De gemeente moet proberen een projectontwikkelaar zover te krijgen dat zo'n plan wordt opgezet en uitgevoerd. De WD wil zich de ko mende periode ook inzetten voor het behoud van de leef baarheid in de kleine kernen. Het dorpsplan voor St. Kruis moet worden ontwikkeld en er moet nieuwbouw komen om de vergrijzing tegen te gaan. De liberalen vinden dat Aardenburg meer bekendheid moet krijgen als plaats waar het goed wonen en toeven is. Ook moet getracht worden om kleine milieu-vriendelijke be drijfjes naar het industrieter rein te krijgen. Gezien de aan trekkelijke uitgifteprijs van de grond aldaar, moet dat mo gelijk zijn. De gemeente moet wel meer bekendheid aan die gunstige voorwaarden geven, een actief beleid voeren. De li beralen willen, dat in de eerste plaats werkloze Aardenbur gers werk aangeboden krijgen bij de nieuwe bedrijven'. De belangen van de boeren zullen bij de komende ruilver kaveling verdedigd worden door de WD. De partij wil in deze kwestie de mening en de visie van de landbouworgani saties volgen. De liberalen gaan zich ook inzetten voor een goede sa menwerking tussen de plaat selijke middenstand en de ge meente. De afgelopen jaren schortte het hier nogal aan, men heeft bijna geen inbreng. De WD wil dat er een advies commissie voor het midden- en kleinbedrijf komt en heeft goede hoop dat hiermee de re latie tussen gemeente en mid denstand weer wordt verbe terd. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Als Ter- neuzen dit jaar kabelte levisie gaat aanleggen zal de gemeente Oost burg de kabel waar schijnlijk vanaf Bier vliet doortrekken naar I IJzendijke, Schoondijke, j Breskens en Oostburg. De andere kernen van de gemeente krijgen dan hoogst waarschijlijk elk j een schotelontvanger. Wethouder A. de Feijter van Oostburg verwacht dat binnen niet al te lange tijd de inwo ners naar de kabel kunnen kijken. Binnenkort roept de wet houder de kabelcommissie weer bij elkaar, deze werk groep is enkele jaren geleden opgericht toen Oostburg ka beltelevisie wilde aanleggen. Doordat de kosten erg hoog waren is dat toen niet doorge gaan. De gemeente Terneuzen gaat een eigen bv oprichten om de kabel aan te leggen. Men wil niet in zee gaan met PZEM-dochter Zekatel. Die eigen Terneuzense bv kan 11 TV en 20 FM-radiozenders le veren voor een aanvangstarief van 17,17 per maand. Het TV-pakket omvat Nederland I en II, BRT I EN II, RTB I, BBC I en II, Sky Channel, Music Box, TV5 en. het programma Europa TV. Tevens kan ruimte worden geboden voor een informatiekanaal, een ka belkrant en eenlokale omroep. Over enkele jaren zal via een omroepsatelliet ook Duitse zenders op de kabel gebracht kunnen worden. De Feijter verwacht dat het doortrekken van de kabel niet al te veel geld zal kosten. „We kunnen alleen de wat grotere kernen aansluiten, de kleine niet, want dat zal onrendabel zijn". Die kleine kernen zullen volgens hem via schotelanten nes ook mee kunnen profite ren. De kans is niet uitgesloten dat die schotels samen met de projectondernemers R. Col tof worden opgezet. Coltof laat momenteel onderzoeken hoe zijn vakantiedorpen langs de kust van kabeltelevisie kun nen worden voorzien. Het doortrekken van de Sluise ka bel, wat de projectondernemer in "eerste instantie wilde, zal waarschijnlijk niet doorgaan omdat dat te duur is en het signaal te zwak wordt. IJspret - Door de ijsclub Aar denburg werden zaterdag twee geslaagde ijsevemeneten gehouden, 's Morgens werd een schaatsruilbeurs gehou den, aaraan 60 mensen deelna men en die druk werd bezocht, 's Middags bonden ruim 60 toerrijders de ijzers onder voor de traditionele toertocht op de Stierskreek tussen Aar denburg en Heille. De afstand heen en terug van 5 kilometer werd in totaal 250 keer afge legd. M. Boeye en M. van de Walle schreven elk 45 kilome ter op hun naam. Memisa - De collecte te bate van de Medische Missie Actie heeft 817 opgebracht, het geen beduidend lager is dan de opbrengst in voorgaande ja- IN Oostburg is een plein naar hem genoemd en een theater. Wie is toch die man die zo belangrijk was dat men dit deed en wat heeft hij dan wel ge daan? Om hierop een antwoord te geven moe ten we teruggaan tot het begin van de jaren dertig van de vorige eeuw, toen België zich afgescheiden had van Nederland en gepoogd werd Zeeuwsch- Vlaanderen in te lijven bij België. Joseph Ledel werd gebo ren te 's-Gravenhage op 3 januari 1779. Hij was avon tuurlijk aangelegd. Op de kostschool, waarop hij door zijn ouders was geplaatst, kon hij het niet uithouden, sloop op 15-jarige leeftijd daar vandaan en werd vrij williger. Teruggeplaatst op de kostschool liep hij weer weg en kreeg toen van zijn ouders toestemming om in militaire dienst te gaan. In 1799 was hij tweede luite nant bij het eerste bataljon jagers. Hij maakte de veld tocht in Noord-Duitsland en in Noord-Holland mee en werd door de Engelsen krijgsgevangen gemaakt. Van 1802 tot 1804 diende hij in Suriname, waar hij bevorderd werd tot kapitein. In 1807 en 1808 vocht hij on der Napoleon in Pruisen en maakte in 1812 de veltocht in Rusland mee, werd krijgs gevangen gemaakt en bleef in Rusland tot 1814. Door Napoleon werd hij voor zijn diensten beloond door de be noeming tot ridder in het Legioen van Eer. In 1826 vertrok hij naar Nederlands Indië en nam daar deel aan de oorlog op Java. Daarvoor kreeg hij de militaire Wil lemsorde. In ieder geval was Ledel een man die zijn spo ren op militair gebied ver diend had. Op 25 augustus 1830 vond in de Muntschouwburg te Brussel de opvoering plaats van 'La Muette de Portici'. Uit de zaal klonken kreten als 'Mort au roi, vive la France'. Voor de schouw burg had zich een grote me nigte betogers verzameld, die ageerde tegen het Neder landse bewind. Dit was de lont in het kruitvat. Er volg den dagen van onlusten en in september 1830 scheidde België zich af van Neder land. In oktober probeerden vrijkorpsen West- Zeeuwsch-Vlaanderen bin nen te dringen en hadden grensoverschrijdingen plaats. Men trachtte eerst de bevolking voor zich te win nen, maar toen dit niet lukte probeerde men het op een andere manier. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren geen Nederlandse troe pen. In de meeste plaatsen was er wel een burgerwacht, maar die kon weinig uit richten. Toen er meer en meer alarmerende berichten binnenstroomden en met name de Belgische pers een agressieve toon begon aan te slaan, werden fervente po gingen gedaan om hier Ne derlandse troepen te krijgen. Een adres aan de koning getekend door de notabelen uit de verschillende plaatsen in het district, verzoeken aan de gouverneur van de provincie Zeeland, de com mandant van de marine te Vlissingen en luitenant-ge neraal Chassê te Antwer pen, smeekbede na smeek bede ging de de Wester schede over. Dit had tot re sultaat dat luitenant-kolo nel Joseph Ledel naar hier Kolonel Ledel, naar een schilderij in het stadhuis van Oostburg werd gezonden om de verde diging door de burgerij ter hand te nemen met enige militaire leiding. Op 16 okto ber 1830 stapte hij in Hoofd plaat aan wal, echter zonder militairen. Na een overval vanuit België op IJzendijke kwa men 300 soldaten de Wester- schelde over, maar' na en kele verkenningstochten vertrok het grootste deel weer naar Vlissingen. Eind oktober, nadat vanuit België diverse plaatsen met. een bzoek waren 'vereerd', kwa men eindelijk Nederlandse troepen de Westerschelde over. Oostburg kreeg een garnizoen van 300 man en Fort Frederik Hendrik bij Breskens eveneens. Ledel werd bevelhebber over deze troepen met de opdracht het gewest tegen aanvallen van buitenaf te verdedigen. Hij nam zijn intrek in Oostburg. Het was hoog tijd, want in Maldegem en in Brugge maakten vrijkorpsen zich klaar om West-Zeeuwsch- Vlaanderen binnen te val len. Onder leiding van twee Franse legeraanvoerders gebeurde dit 30 oktober. Er- nest Grégoire had de leiding over het Franco-Belgische legioen, dat voor Aarden burg verscheen, Vicomte de Pontécoulant verscheen voor Sluis. Er werd geen te genstand ondervonden. Op 31 oktober trok men op naar Oostburg. Ledel was ondertussen op een aanval voorbereid en concentreerde zijn verdedi ging op Oostburg. Toch kwam voor hem de Belgi sche aanval nog onver wacht. Een officier van de buitenste wacht had rond elf uur nog gemeld dat alles rustig was, toen kort daarop vanachter een dijk van de Brugsevaartpolder van grote afstand het vuur ge opend werd. Dit bracht het garnizoen in grote verwar ring. Een stuk veldgeschut werd achter een kleine ver schansing in stelling ge bracht. Een tweede stuk dat in stelling werd gebracht, weigerde en moest als on bruikbaar weer binnen Oostburg worden terugge bracht. Ledel slaagde er daarna nog in het tweede stuk gerepareerd te krijgen. De Nederlandse infante rie, die zich aan weerszijden van de straatweg in een tweetal zwakke borstwerin gen had verschanst, kreeg opdracht om uit alle macht op de aanstormende massa te vuren en ook de granaten van de beide stukken ge schut sloegen in temidden van de oprukkende soldaten. Er vielen doden en gewon den. Dit miste zijn uitwer king niet. Men had zo'n sterke verdediging niet ver wacht. Bij het zien van de doden en gewonden begon nen de aanvallers, die verin de meerderheid waren, te aarzelen. De voorhoede, waar de meeste slachtoffers vielen, deinsde terug en er ontstond verwarring. Toen de achterhoede, bestaande uit gewapende burgerwach ten uit de Belgische grens gemeenten, de felle tegen stand bemerkte koos ze het hazenpad, gevolgd door de overigen. Aangezien Ledel geen rui ters onder zijn bevel had, werd geen achtervolging in gezet. Het gevecht had alles bij elkaar slechts anderhalf uur geduurd. Daarna volgde een wapenstilstand en wer den langs de grensgebieden onder water gezet. Ledel overleed al 17 juni 1835 te Oostburg, 56 jaar oud. Hij werd daar op de algemene begraafplaats ter aarde be steld, waar zijn graftombe nog aanwezig is. (ADVERTENTIE) NU NOG VRIJWILLIG Als u nu nog vrijwillig verzekerd bent en u zich vanaf 1 april particulier moet verzekeren, kan dat zonder pro blemen. De particuliere ziektekostenverzekeraars hebben daarvoor een standaardpolis ontwikkeld. Met vrijwel dezelfde vergoedingsrege lingen als u gewend was, en met een uniforme premie. Informeer ernaar bij uw verzekeraar, of vraag de folder aan bij het KLOZ, Antwoord nummer 2680, 3970 VJ Houten, DIT IS EEN PLJBLIKATIE VAN HETK0NTAKT0RGAAN LANDELIJKE ORGANISATIES VAN ZIEKTEKOSTENVERZEKERAARS:

de Stem | 1986 | | pagina 17