Gebruik Zeeuwse logies-computer ruim verdubbeld Sassenaar Erik Inghels won hoofdprijs in WN-prijsvraag MEUW STREEKPLAN ZEELAND KONDIGT AAN: Weer actie voor orgel kerk Sas B.V. de 'eeuw. CITROËNA 4DEREN een iR 'Menselijke figuren' in Etcetera INGEN DINSDAG 18 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND .V- W. DE BLOCK WISSE B.V. repareren Gratis bejaarden- schieting Schaatskalender MIDDELBURG - Van de bijna 130 Zeeuwse steden en dorpen zit Sas van Gent het meest knel. Ook plaatsen als Axel en Sluiskil worden sterk beperkt in hun uitbreidingsmogelijkhe den. markten Krieckaert B.V. *T BEDRIJVEN ALS SPONSORS AANGEZOCHT Gent verspeelt bananen mogelijk toch definitief Bouw- en Hout IJzendijke bijeen In Sas van Gent Gebedsdiensten rond thema verrijzenis politierapport Verkenners in Axel geïnstalleerd MOZAMBIQUE PvdA Sas start campagne met actiedag Biervliet Hoek Plaatselijk nieuws IJzendijke Sas van Gent Spui Westdorpe A56 T16 PAGINA ZEELAND 3 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Sasse- naar Eric Inghels was gis teravond het stralend mid delpunt van een bescheiden feestje in hotel-restaurant De La Bourse, opgezet door de Sasse afdeling van Veilig Verkeer Nederland. Reden van de feest vreugde was het winnen van de hoofdprijs van een door VVN georganiseerde prijs vraag tijdens de onlangs in Utrecht gehouden vakantie beurs. In het kader van het Europese Jaar van de Vei ligheid stond op de beurs een zogenaamde botssimulator opgesteld, een apparaat waarmee het effect van een autobotsing nagebootst kan worden. Als een van de tiendui zenden bezoekers van de beurs nam Eric Inghels plaats in de simulator en raadde de juiste snelheid van het tuig, namelijk 8,75 kilometer per uur. Dit le verde de fortuinlijke Sasse naar de hoofdprijs, een com- pact-disc op. In aanwezigheid van WN- regiovertegenwoordi gers en de dames van het WN-promotieteam mocht hij deze dan ook gisteravond inclusief bloemen ontvangen uit handen van Marijke He- melsoet-de Jaeger, actief in de Sasse VVN. Inghels wist aanvankelijk niet dat hij de prijs gewonnen had. „Men belde mij op en vertelde dat ik de winnaar was van de hoofdprijs", aldus een zicht baar gelukkige Inghels. VVN-regioconsulent Frans Bal nam gisteravond tevens de gelegenheid te baat om de op handen zijnde voorlichtingscampagne 'Autogordels altijd en over al aan te kondigen. In het kort ging hij in op de nood zaak van het dragen van gordels. „Nog steeds blijkt hier een geweldig misver stand over te bestaan, ter wijl onderzocht is dat zo'n 15 tot 20 procent van de ver keersslachtoffers hun leven hebben moeten laten als ge volg van het niet dragen van autogordels. Dat betekent zo'n 200 tot 300 doden per jaar teveel". Helft Zee uws vlaamse dorpen krijgt steun (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivoliweg-Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 Een kostbaar bezit zo oude schoorsteenklol regulateur, marmeren pen dule of zakhorloge. Jam mer dat hij niet meer tikt ander geluid produceer Wij maken tijd voor i Doen er iets aan, n.l. en onder gaantie Repari tie-atelier voor uurwerke goud en zilver A.C Cor vriendt. Horloger-Juwelif Singelweg 2, tel. 0115. 1673 Axel. BUNGALOW t.k., 525ffltJ sik., gar., gr. inger keu| te Koewacht 01146-1 MOOIE jonge Mech. ders. 7 wk. oud, onwi ing. Tel. 01140-11259J VL. man, 35 jr, vrouw v vr.sch. en relatie. Discr. verz. Br on] 934478 v.d.bl inschr. bij Brava! Ser. i ties, lid WH. 076-133053 01805-3628. Dinsdag 18 februari in café de Reizende tl te Kloosterzande K' vang 13.30 uur. f 25,-9' tis. Niet qewenst zwan? jachten maandag heel wat iar) Kill JT))DWr>»» i__j. INIGl - Hulp aan moeder en 01154-1691701150-2091 i/elcome, Select Ladies) aal 3 dagen en 2 avonden p# itaande bruiden. Tijdens da rodukten namens een gro° et zij reklame namens een rillisten. aar), die voor deze goed >en, moeten over telefoon, reschikken. Zij moeten in o jenoemd rayon wonen. oto aan: ERDORP, TERNEUZEN - De ijzige koude van gisteren en het feit dat ook de schoolvakanties ten einde waren, gaf een zekere rust te zien op de Zeeuwsch Vlaamse ijsvlakten. Na de enorme drukte die er in het weekeind op veel plassen en kreken heerste was dit goed voor de kwaliteit van het ijs. Dat wil niet zeggen dat het ijs deze rustdag dringend no dig had, want het is in jaren nog niet zo uitstekend ge weest. Wel werden gisteren door de ijsclub De Rietbos te c Westdorpe op de Molenkreek de kampioenschappen gehou den voor de jeugd van de plaatselijke basisscholen, waarvoor een zeer goede be langstelling bestond. Onge- Lveer 100 leerlingen van diverse «scholen streden om de hoogste oer Voor morgen (woensdag) heeft het bestuur van De Riet hos een toertocht uitgezet op de Molenkreek. De start hier van is gepland om 14 uur en een uur eerder kan men zich laten inschrijven. Er is geen verplichte afstand die men toet rijden. Een ronde is on geveer 4 kilometer en bij elke doorkomst ontvangt men een stempel. Zeker is dat de schaatswed strijd Sluis-Brugge-Sluis torgen (woensdag) doorgaat. Start om 14.30 uur aan de Kaai !e Sluis. De deelnemers moe ten wel 15 gulden betalen, doch krijgen na afloop van de wedstrijd als ze hun rugnum- ter weer inleveren 10 gulden jcrug. De organisatie is tot dit besluit gekomen omdat met name het vorig jaar heel wat fognummers niet werden in geleverd. toertochten Sluis- -Brugge en sluis-Damme tinder schaatsers op het ijs dan in het afgelopen weekein de, maar zijn nog steeds in trek bij velen. ..^'andaag (dinsdag) houdt de ;TS MEAO te Terneuzen op de Otheense kreek een open Jampioenschap hardrijden oor leerlingen van het voort gezet onderwijs. Verder be- taan er plannen om morgen edstrijden te houden voor de gore schooljeugd, t foek worden vanmorgen P de eerste kreek, aanvang 40 uur verschillende spel- tt® en behendigheidswed- Oden voor de allerkleinsten 1 ouden. Voor morgen t oonsdag) heeft men de toer- 'oent Hoek-'t Sluusje op het ojvgramma staan die om 13.30 om Icn s'ar* gaat. Vervolgens "j-3'J uur een afvalkoers o. r jeugd en om 19 uur be- n® op de verlichte banen soh Ösc'ttb wedstrijden in ins001?," en kunstrijden, zowel 'Vidueel als voor paren. IJs weder dienende zal eind v,r,L V"'l;ek de twee krekenrit ^«gehouden. in<L°ensdag houdt het SKW 2(j (<?'s van Gent tussen 19.00 en uur een schaatsenruil- 'a De Roselaer. Deel- Dat blijkt uit het voorontwerp-streekplan Zeeland, dat gisteren door gedeputeerde E. Maris-Kester (VVD) werd gepresenteerd. Van een onzer, verslaggevers MIDDELBURG - Overheden en bedrijfsleven in Zeeland gaan door met de uitbouw van een geautomatiseerd logies-informa- tiesysteem voor toeristen. Men is tevreden over de re sultaten van het systeem, waarmee nu twee seizoenen is geëxperimenteerd. Het gebruik van de logies- computer is in 1985 meer dan verdubbeld. Hoewel men het afgelopen jaar te hoog greep - doordat verschillende ge meenten niet meededen, func tioneerde het systeem niet in de omvang die men gepland had -, verdubbelde het ge bruik. In de drukste periode maakten per week ruim 1400 toeristen gebruik van de ter minals, waarmee men de in formatie op diverse plaatsen in Zeeland kon aflezen. Doordat het systeem het af gelopen jaar niet in de ge plande omvang functioneerde en het rijk een eenmalige bij drage van 25 mille verstrekte vielen de kosten mee. De pro- Kon Sas van Gent zich in het midden van de zeventiger jaren, bij de vaststelling van het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, nog net aan het predikaat 'consoli- datiekern' oftewel een 'te be vriezen' woongebied ontwor stelen, ook nu weer komt de plaats er het slechtst vanaf. Sas van Gent wordt in het streekplan aangewezen als één van de meer dan zestig Zeeuwse plaatsen die mogelijk (een deel van) hun uitbrei dingsbehoefte af moeten staan aan de grote steden, dan wel aan de meest kwetsbare dor pen. Sas van Gent is groot ge noeg om ook zonder extra groei als leefbare kern behou den te blijven, zo luidt de rede nering. Daarnaast is de aan wezigheid van hinderlijke in- dustriën bij Sas van Gent een reden tot 'bijzondere zorg aan de mate en wijze van uitbrei ding'. Zelfde schuitje De kernen Axel, Sluiskil, Borssele en Nieuwdorp zitten in hetzelfde schuitje. Ook zij lopen de kans (een deel van) hun uitbreidingsbehoefte te moeten afstaan en worden bij de keuze tussen uitbreidings mogelijkheden gehinderd door de industrie. 'Extra groei is onaanvaardbaar' luidt ook voor hen het parool. Beperkt de industrie deze plaatsen slechts vanuit één richting, Sas van Gent kan zowel in het noorden als in het zuiden geen kant meer op. Inleveren Dorpen in Zeeuwsch- Vlaanderen die levenskrachtig genoeg geacht worden om eventueel in te leveren ten be hoeve van de hele groten en de hele kleintjes zijn verder: Clinge, Sint Jansteen en Hei kant (gemeente Hulst); Kloos terzande en Vogelwaarde (Hontenisse); Koewacht (Axel); Zaamslag, Sluiskil, Hoek en Biervliet (Terneuzen), Westdorpe en Philippine (Sas van Gent), IJzendijke, Schoon- dijke, Breskens (Oostburg), Sluis en Aardenburg. In het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gelden veel van deze plaatsen nog als 'opvangkern'. Sint Jansteen werd zelf tot nu toe -in samen hang met Hulst- als groeikern aangeduid. Extra-steun Dorpen die zo kwetsbaar worden geacht dat ze -mits het gemeentelijk beleid daarop gericht is- in aanmerking ko men voor extra steun zijn: Nieuw Namen en Graauw (ge meente Hulst), Terhole, Lams- waarde, Hengstdijk en Osse- nisse (Hontenisse), Zuiddorpe, Overslag en Spui (Axel), Reu- zenhoek (Terneuzen), Zand straat (Sas van Gent), Hoofd plaat, Waterlandkerkje, Zuid- zande, Nieuwvliet, Groede en Cadzand (Oostburg), St. Kruis en Eede (Aardenburg), Re- tranchement (Sluis). Gedeputeerde Maris-Koster waarschuwde er gisteren bij de presentatie van het streek plan overigens voor dat het wel eens onmogelijk zou kun nen zijn aan al dit soort kleine kernen aandacht te besteden. Directeur R. Adriaansens van de Provinciale Planologische Dienst benadrukte dat 'je met woningen alleen het probleem van de kleine kernen niet op lost'. Ook het voorzieningenni veau van de kwetsbare dorpen vergt zorg, eventueel ten koste van de groteren. Otheense Kreek Wat Terneuzen betreft, staat het streekplan een sprong over de Otheense Kreek voor, maar niet eerder dan nadat is aangetoond dat de bouwmogelijkheden in het westelijk stadsgebied opti maal zijn benut. Alle gemeen ten in Zeeland dienen overi gens eerder te denken aan stads- of dorpsvernieuwing, dan aan uitbreiding van het woongebied. „Als een ge meente huizen wil gaan bou wen, moet allereerst bekeken worden of er binnen de be staande bebouwing ruimte is voor woningbouw of verbete ring van bestaande wonin gen", meldt de speciale 'Streekplankrant', die de pro vincie heeft uitgebracht. Deze publikatie, die op tal van pun ten in de provincie gratis ver krijgbaar is, geeft belangstel lenden een eerste indruk van het nieuwe streekplan. AMSTERDAM, 17 februari - Aardappel termij nmarkt. In Bintje 35-50 mm werden 5 contracten ver handeld voor levering april tegen 6,70. De stemming was prijshou dend. In Bintje 50 mm werden 77 contracten verhandeld voor leve ring april bij een prijs van 16,50 tot 16,30 per 100 kg, voor levering mei 172 contracten tegen 17,50 tot 17,20. De stemming was prijshou- (ADVERTENTIE) Die zijn ze persoonlijk dat u zich er netMi in ttwis vnk. Precies op maat en naar wens kunnen bouwen is één van de pluspunten van Astron. Dit zijn de andere. Korte bouwtijd. Energie-besparende isolatie. Gebruiksklare aflevering. Weinig onderhoud. Service altijd in de buurt. Bel ons even wanneer u méér over Astron A hallen wilt weten. A k. ASTRON AANNEMERSBEDRIJF 4585 PP HENGSTDIJK Teletoon (01148) 2310 ASTRON Zuiddijk 9 Grond-, water- en wegenbouw Utiliteitsbouw Betonbouw Livingstone woning bouwsystemen Renovatie De orgelbegeleidingscommissie voor de orgelpijpen - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het orgel van de rk kerk in Sas van Gent ondergaat dit jaar een grootscheepse restauratie. Dat is mogelijk dank zij een actie van platenfabriek Linex in Koewacht om zoveel mogelijk bedrijven aan te trekken als sponsors. De actie bracht bijna 36 mille op, genoeg voor een grote op knapbeurt. De restauratie is een vervolg op het werk dat vier Sasse parochianen in 1983 deden, toen zij het orgel 'onder het stof vandaan haalden' en de ergste mankementen ver hielpen. Toen al betrok de orgelbegelei dingscommissie daarbij organist Arie Kar- reman uit Terneuzen die nu weer een be langrijke stem in het kapittel heeft. Hij adviseerde de Sasse parochie om de pneumatische overbrenging van toets naar pijp te handhaven, een kwetsbaar systeem weliswaar, maar in Sas van Gent nog goed genoeg. „Als je dat verandert, kun je net zo goed de hele boel vernieuwen," meent Kar- reman. Het orgel krijgt op zijn voorspraak verder een nieuwe windmachine en enkele andere registers. Van de zestig aangeschreven bedrijven reageerde meer dan een derde. Zeventien bedrijven adopteerden het orgel voor het volle pond. Zij storten de gevraagde 1927 gulden. Dat bedrag is niet willekeurig, maar afgeleid van het jaar waarin Sas het orgel kreeg. De actie kreeg steun van een gerenommeerd aanbevelingscomité, met onder andere burgemeester Dusarduyn en gedeputeerde Barbé. De totale opbrengst van 36 mille is in ieder geval genoeg om aan het orgel te doen wat men van plan was. De opdracht is inmiddels gegeven aan or gelbouwer Nijsse uit Wolphaartsdijk. In september zou het orgel weer in gebruik moeten worden genomen, hoogstwaar schijnlijk met het bijna traditionele 'muzi kaal uur', ook een initiatief van Linex uit Koewacht. Dit bedrijf wil niet alleen zich zelf meer bekendheid geven, maar ook de cultuur bevorderen. Van onze correspondent GENT - Eind vorige week werd bekend dat het contract om de Nicaraguaanse bananen in plaats van voor zes maan den nu zeker voor een jaar via de haven van Zeebrugge naar Europa worden gebracht. Hiermee stijgt de kans dat Gent voorgoed deze bananen- handel kwijt speelt. Tenzij er iets gedaan wordt om Gent in staat te stellen deze vruchten in goede condities te ontvan gen. In Brugge werd intussen vernomen dat het contract om de bananenaanvoer voor mi nimaal een jaar via Zeebrugge te laten verlopen vorige week dinsdag werd ondertekend. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Vandaag houdt de bouw- en houtbond, afdeling IJzendijke, haar jaarlijkse vergadering in café Hofzicht in IJzendijke, aan vang 19.30 uur. De districtsbestuurder H. Lenting zal dan een vijftal le den huldigen in verband met hun trouwe lidmaatschap. Verder zal hij aan de orde stellen de sociale dienst in Oostburg en het afdelingsbe stuur zal uitleg geven omtrent de nieuwe partij die is opge richt in de gemeente Oostburg. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Woensdag 19 februari en de daarop vol gende vier woensdagavonden worden in de rk kerk van Sas van Gent 's avonds om zeven uur gebedsdiensten gehouden rond het thema verrijzenis. Pastor Erpeiinck gaat deze avonden in op vragen die rond dit onderwerp gesteld worden. Hij heeft het onder meer over geloven in een leven na de dood, de hemel en de hei en reïncarnatie. Aan de hand van de Bijbel en moderne theologische lite ratuur probeert pastor Erpe iinck via een wat langere preek een antwoord te geven op dergelijke vragen. Om het voor ieder mogelijk te maken het geheel te volgen wordt de preek tevoren uitgereikt. Het is verder de bedoeling om na afloop van de laatste gebeds dienst een discussie te houden in De Roselaer. Alle gebeds diensten beginnen om zeven uur, duren ongeveer drie kwartier en zijn voor iedereen vrij toegankelijk. vincie moest ruim 23.000 gul den op tafel leggen, de ge meenten samen ongeveer een zelde bedrag. Men werkt er naar toe het systeem in 1987 verder uit te breiden. Dit jaar wil men al leen de programma's verbete ren. Daardoor blijven de kos ten 'beperkt', menen B en W van Terneuzen. Met het pro ject is dit jaar in totaal 60.000 gulden gemoeid. De provincie draagt maximaal 24.000 gul den bij. De rest wordt aan de gemeenten gevraagd. Men hoopt in de loop van dit jaar verder overeenstemming te bereiken over een meerjarige financieringsregeling. GOES - Tussen zaterdag avond en maandagmorgen is ingebroken in een woning aan de De Graafstraat te Goes. Via het forceren van de keuken deur is men de woning binnen gedrongen. Er verdwenen een kleurentelevisie, een videore corder en een geluidsinstalla tie tot een gezamelijke waarde van ongeveer 5000 gulden. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - In de nacht van zater dag op zondag werd ingebro ken in hotel Ruimzicht te 's- Heer Hendrikskinderen. Men had zich toegang verschaft tot het pand door het forceren van een klapraam aan de achter zijde. Meegenomen werd de complete geluidsinstallatie ter waarde van 6000 gulden en bo vendien verdween uit het ho tel een hoeveelheid drank, snoep en rookartikelen met een verkoopwaarde van nog eens 7000 gulden. Van onze correspondent AXEL - Vrijdagavond instal leerde hopman H. van Duin van de scouting in Sluiskil eerst twee welpenleidsters en vervolgens drie vaandrigs van de verkenners. De nieuw geïn stalleerde vaandrigs instal leerden vervolgens ieder een groep van zes verkenners. Het betrof de groepen cobra, arend en panter. De installatie vond plaats in het clubgebouw van scouting Axel aan de Walstraat te Axel. Hopman Van Duin felici teerde vervolgens het bestuur van scouting Axel met de in zet, waarbij in korte tijd zeer veel nieuwe leden werden ge maakt. Oud-hopman John Danckhaert bood de pas geïn stalleerde verkenners een reisje aan naar Oosterbeek. De heer Haverzaat bood hen ver volgens een geheel verzorgde lunch aan. De installatie werd besloten met een gezellige avond, waarbij ook de vele ouders en genodigden aanwe zig waren. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - De Stichting Etcetera houdt van 23 februari tot 21 maart een educatieve tentoonstelling met als thema 'Menselijke 'Figu ren'. Deze is samengesteld door de Nieuwe Brabantse Kunst stichting uit Oirschot. De ge ëxposeerde werken laten de ontmoeting van de kunstenaar met de wereld om hem of haar heen zien. Er hangen onder meer werken van Thomas van de Linden, Teuni Tukker, Ma- thieu Meyers, Martin Peulen en Toos Naus. De Stichting heeft alle na bije scholen aangeschreven. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zaterdag 22 februari start de Partij van de Arbeid in Sas van Gent de verkiezingscampagne voor de gemeenteraadsverkiezingen met een actiedag ten behoeve van het derde wereld-project in Mozambique, de pottenbak kerscoöperatie Coca Massiva teXai-Xai. Er wordt een enveloppenlo- terij met vele prijzen (luxe ar tikelen, derde wereld-boeken en flesen wijn) gehouden in de gemeente Sas van Gent met Duitse, Franse en Nederlandse medewerkers. Om 19.00 uur begint een feestelijke bijeen komst met de huldiging van zeven afdelingsleden, die sinds de oprichting van de Partij van de Arbeid op 9 februari 1946, partijlid zijn. Welzijn voor Ouderen - Van daag, dinsdag, wordt voor de zestig-plussers van Biervliet en omgeving een bingomiddag gehouden in 't Trefpunt aan de Kerkstraat, aanvang 14.00 uur. Prestatieloop - Buurthuis De Hoekse Rakkers houdt zater dag 22 februari de jaarlijkse prestatieloop. De te lopen af standen zijn 2, 4 en 8 kilome ter. De start is om 14.00 uur en de inschrijftafel in het buurt huis is geopend vanaf 12.00 uur. In het buurthuis wordt die dag 's morgens om tien uur en lachfilm vertoond, toegan kelijk voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Schaatsen - Door ijsclub De Veste werden ringsteekwed strijden gehouden. Winnaars Tot en met 12 jaar: Cindy de Munck en Carolien de Smit 13 jaar en ouder: Ronny du Pon en Maarten Schilders. Heemkundige Kring - De Heemkundige Kring Sas van Gent houdt vandaag, dinsdag 18 februari, een lezing met als thema 'Molens in Zeeuwsch- Vlaanderen vroeger en nu'. De lezing is in cultureel centrum De Speye en is in handen van Frans Weemaes uit St.-Jan steen. De lezing is voorname lijk toegespitst op de situatie zoals die voorkomt in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De avond begint om acht uur en behalve HK-leden is iedereen welkom. Bowlingstand - Bowlingbond Sas van Gent maakt na 18 speelweken de competitie stand op. Deze geeft het vol gende beeld te zien. Dames in dividueel. A-klasse: 1. E. Ran- schaert 167 pins, 2. E. Neve, 166. B-klasse: 1. A. Delles 150 pins, 2. M. Dijsselinck 146. Heren in dividueel. A-klasse: 1. A. Sar- tain 176 pins, 2. J. de Leux. B- klasse: 1. R. Lammens 173 pins, 2. F. Temmerman 168. Teams: 1. Foulliners 5114, 2. Azijnhalzen 50, 3. Kapsalon Buyze 40. Kaarting - In buurthuis De Drie Gehuchten wordt vrijdag 21 februari een kaarting ge houden. Er wordt gespeeld in bieden zonder roem en joke ren. De kaarting begint om 20.00 uur. Schaatsen - Op De Molen kreek hield ijsclub De Rietbos wedstrijden waarvoor veel be- langsteling bestond voor alle onderdelen. Winnaars: korte baanwedstrijden 13-16 jaar: Patrick Danckaert; 17 jaar en ouder: Pete Rompa; afvalrace 13-16 jaar: Martin de Jaeger; 17 jaar en ouder: Rinus van Cadsand; schoonrijden indivi dueel: I. Bakker; paren: C. Vermeulen/Bakker; jeugd: R. van Cadsand.

de Stem | 1986 | | pagina 15