tverder 4uDis Center Zee/and gastprovincieop de Hiswa Beslag gelegd op schip omdat baas niet wil betalen PROVINCIE OP DE HOOGTE GESTELD Zeeuws personeel bij verplegingsdienst gaat toch bijscholen Nieuw streekplan in Zeeland splitst bevolkingsgroei op ïlpenu ermee Autoradio/Hi-Fi Specialist! Vrouw uit ferneuzen ernstig gewond ZORGWEKKENDE VERSCHRALING DREIGT IN Z.-VLAANDEREN HET WEER J1111 Y? n te Terneuzen, -13251. LADY HYBA IN VLISSINGEN Tholen boert goed op industrieterrein Belgen straks met frank op Zeeuwse veren DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 Snijdend Koud Sneeuwberich ten Lm Voorlichting over Streekplan A5( bekleding en .y y 'm 4 maart de voorraad lie belastingaangiften g van boekhoudingen >m puter ngen ,en Iviezen k's avonds afspraak :m Huist 1140-19232 kt u aanspraak te kunnen :en teruggave? Knip dan de enhoek van het aangifte ur een kopie van uw jaar ie benodigde bijlagen mee het biljet volledig ingevuld I binnen is. ijgt dan vóór 30 november eveof voorlopige teruggave al uw algemene vragen :n inkomstenbelasting, ing volksverzekeringen sld kunt u natuurlijk ook tingTelefoon terecht, gen van 8 tot 5 onder het nummer 06-0543- A 'an de belastingdienst U 16.00 uur. Becker/Pioneer/Philips/Kenwood/Panasonic Alles voor uw auto Koele Mei 2 Breda Tel: 076-87 9 3 25 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 1 T27 Van onze correspondent VLISSINGEN - De eigenaar van het Maltezer vrachtschip Lady Hyba (4.000 brutoton), dat sinds vorige week op de [C(je van Vlissingen voor an ker ligt, is zijn belofte om de achterstallige gage van de achttien bemanningsleden en je vordering van de Vlissingse scheepsagent SSS te betalen, niet nagekomen. Vorige week wist de rijks politie te water in Vlissingen de hoog opgelopen gemoede ren aan boord van het schip te sussen. De bemanning, zeven tien Turken en één Soedanees, had al maanden geen gage en proviand ontvangen. Toen de politie aan boord kwam, was er nog precies dertien kilo gram uien als voedsel aan boord voor de totale beman ning. De Vlissingse SSS toonde zich bereid op te treden als agent voor het schip en liet voedsel en drinkwater aan boord brengen. Inmiddels heb ben de bemanning en een vo rige huurder van het schip be slag laten leggen op de Lady Hyba. Het schip heeft een la ding staal aan boord bestemd voor Antwerpen. Degenen voor wie het staal bestemd is, proberen nu de la ding in een Vlissingse haven te laten lossen. Maar een woord voerder van SSS zegt hier niet aan mee te willen werken voordat hij zijn vordering van 10.000 gulden betaald heeft ge kregen. „Het gebeurt vaker dat buitenlandse schepelingen in grote moeilijkheden een be roep op ons doen. Als het schip dan toestemming krijgt de rede van Vlissingen te verla ten, dan moeten wij maar zien hoe we ons geld krijgen. Dat schip komt geen meter van zijn plaats", zo zegt de woord voerder van SSS. De eigenaar van de Lady Hyba heeft via zijn vertegen woordiger in de Egyptische stad Alexandrië laten weten dat hij het afgelopen week einde iemand met geld naar Nederland zou sturen. Maar dat is nog steeds niet gebeurd. Als er geen verandering komt in de situatie, dan zal het schip over enkele weken openbaar bij de rechtbank in Middel burg verkocht worden. Axel neemt melding gifstortingen serieus AXEL - De tips aan de gemeente Axel waarin r melding wordt gemaakt van plaatsen, waar in het (nabije) verleden honderden vaten che misch afval zouden zijn begraven en lozingen van vloeibaar gif zouden hebben plaatsgevon den, worden door milieu-wethouder P. Apers zeer serieus genomen. Deze heeft, na overleg met burgemeester Hack, gis teren onmiddellijk de provincie op de hoogte gesteld van de mogelijke dumpingen en om een onderzoek op de twee locaties gevraagd. De aan de gemeente Axel doorgespeelde informatie kwam van een zichzelf 'oogge tuige' noemende man, die in ST.-MAARTENSDIJK - Una niem is de gemeenteraad van Tholen gisteren akkoord ge gaan met de uitbreiding van het industrieterrein in St.- Maartensdijk. De afgelopen twee jaar is er meer dan 20.000 vierkante me ter industriegrond in St.- Maartensdijk verkocht. Hier door is de grondvoorraad sterk terug gelopen. Ook op korte termijn worden nog gronduit- giften voor nieuwe bedrijven verwacht. ..Uitbreiding van het indus trieterrein is dus een gewenste aak", aldus het college. Een wens die nog wordt versterkt doordat in een gelegenheids- hoop ruim een hectare pacht- vrije grond van de Dienst der Domeinen gekocht kan wor den. Grond die uitermate gun stig, schuin tegenover het eer ste bedrijfsverzamelgebouw, ligt. Doordat de grond pacht- wij is kan het gemeentebe stuur de lage prijs van 27,50 in stand houden. Een prijs die voor zich vestigende onderne mingen uiterst aantrekkelijk is. «Reden waarom wij sterk "lijven hechten aan het bewa ren van de grondkosten", be nadrukt het college. Geen moeite had de raad dan ook met de verkoop van duizend vierkante meter grond aan een sardappelhandel TERNEÜZEN - De Terneu- rense automobiliste L. de V. is S'stermorgen omstreeks acht uur bij een verkeersongeval "Me kruising Haarmanweg- t'Jksweg 61-Koegorsstraat ernstig gewond. Ze werd met ren hersenschudding en in wendige kneuzingen per am biance overgebracht naar het ''sabethziekenhuis te Sluis- danlf °n§eval gebeurde door- „I bestuurder van een Bel- W, 3 Wagen' R- A- uit Belsele, straat^0 vanuit de Koegors- loona geen voorrang ver- e aan de bestuurster van °PD-e rÜRsweg rijdende beidt "chadigi S' Bii de botsing werden e voertuigen zwaar be- 1977 en 1978 dagelijks aan het eind van de middag de enkele jaren daarvoor gesloten stort plaats Quaak aan de Linie- dijk, net buiten Axel, passeer de. Daarbij had hij -zo be weert hij- minstens één keer per week geconstateerd dat met een kraantje in de voor malige stortplaats - afgedekt en opgehoogd met grond - put ten en sleuven werden gegra ven, waar door vrachtwagens aangevoerde vaten in werden gedumpt. De gaten werden na elke stort onmiddellijk weer dichtgegooid. Volgens deze getuige, die zijn verhaal persoonlijk wil bevestigen tegenover wethou der Apers en de provinciale instanties die zich met milieu zaken bezighouden, zouden het steeds oranjekleurige vrachtauto's zijn geweest, die de vaten aanvoerden. Of deze wagens waren voorzien van een firmanaam kan hij zich niet meer herinneren. Op de voormalige stort plaats Quaak had de provincie naar aanleiding van eerdere geruchten over illegale dum pingen begin 1983 een oriënte rend bodemonderzoek laten uitvoeren. Daarbij kwam ar- seen-verontreiniging aan het licht. De instantie die het on derzoek had verricht advi seerde de provincie dan ook een nader onderzoek naar de bron van dit arseen, maar deze vond dat toen niet nodig 'gelet op de situering en de tot nu toe gevonden verontreinigingen'. Nadat gisteren wethouder Apers en twee milieu-ambte naren de plaats was aangewe zen, waren deze direct over tuigd dat er rond - en zeer waarschijnlijk ook in de kreek - niet in het milieu pas sende stoffen moeten zijn ge stort. De eigenaar van het ge biedje, het waterschap De Drie Ambachten, werd gisteravond op de hoogte gebracht en zal vandaag ter plekke een onder zoek instellen. Ook de provin cie wordt door Apers over de vermeende lozing(en) geïnfor meerd. Bij de provinciale milieu instanties begint men zich nu toch ook wel zorgen te maken over de aanhoudende stroom geruchten over de vele illegale stortingen van chemisch afval in en rond de Kanaalzone. Provinciale Waterstaat wil dan ook op zeer korte termijn een gesprek met de gemeenten Terneuzen en Axel en de mi lieu-inspectie. „De bespreking dient om ons te beraden op wat we moeten doen met al die geruchten", aldus G. Adema, hoofd van de afdeling bodem en afvalstoffen van Provin ciale Waterstaat. „Want het is natuurlijk lang niet uitgeslo ten dat er in het verleden meer illegaal is gestort dan tot nu toe wérd aangenomen. Als we alle meldingen moeten gelo ven zouden er in Zeeuwsch- Vlaanderen nog zo'n 1800 va ten chemisch afval moeten lig gen". Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT - De Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) is van plan dit najaar een manage- mentsopieiding en een bij- scholingscursus te starten voor Zeeuws leidinggevend en middenkader personeel in de verplegingsdienst. Uit een vooronderzoek is ge bleken dat het opleidingsni veau van de leidinggevenden binnen de verplegingsdienst in Zeeland beneden het landelijk gemiddelde ligt. Dit geldt zo wel voor de intra- als extra murale gezondheidszorg. Oorzaak van deze achter stand is het ontbreken van mogelijkheden tot het volgen van bijscholingscursussen in Zeeland. Tot voor kort was er weinig animo omdat de oplei dingen alleen in andere pro vincies gevolgd konden wor den. De Ziekenhuisraad wil nu in samenwerking met een Zeeuws onderwijsbureau een managementsopleiding star ten. Gedeputeerde Van Geesbergen met de maquette 1 Van een onzer verslaggevers GOES - Op de komende Hiswa watersporttentoon stelling is Zeeland de gast provincie. In het kader van die promotie-activiteit werd gisteren in Goes de ma quette van het Zeeuws pa viljoen gepresenteerd. Het gaat om een ontwerp van de architect Ger Dorant uit Maarn. „We willen er iets moois van maken", aldus Piet Klip, projektleider van de Zee land Hiswa-presentatie. Het fenomeen gastprovincie ver schijnt dit jaar voor de tweede keer op de Hiswa- watersporttentoons telling. Friesland beet vorig jaar de spits af. „Dat wil niet zeggen dat Friesland als water sport-provincie op de eerste plaats staat in Nederland, misschien zijn wij wel de eerste", aldus Klip. De Zeeuwse presentatie heeft de vorm van een ves tingstadje aan het water, ge bouwd op een expo-opper- vlakte van twaalfhonderd vierkante meter en voorzien van een flinke waterpartij. Trekpleisters van het stadje zijn een originele Thoolse hoogaars en een Zeeuws - FOTO WILLEM MIERAS koffiehuisje. De in huisjes ondergebrachte stands zijn verhuurd aan op het water toerisme gerichte provin ciale organisaties en parti culiere ondernemers uit het watersportbedrij f De kosten van de Zeeuwse presentatie bedragen 300.000 gulden. Een derde van het bedrag komt voor rekening van de provincie Zeeland via een subsidie. Volgens secretaris J. de Vroedt van de Provinciale Contactgroep Zeeland van de NZR, is het nuttig als ook het middenkader wat meer inzicht krijgt in budgetbewaking en andere management-aspecten. Het vooronderzoek bracht ook aan het licht dat men over het algemeen slecht op de hoogte is met de opleidingen en de daaraan gekoppelde mo gelijkheden in de verpleging. Enige tijd geleden verschenen er aanhoudend berichten dat afgestudeerde verpleegkundi gen nauwelijks kans hadden op een baan. Tevens werd be kend dat na het behalen van het diploma in een ziekenhuis soms toch ontslag volgde. De belangstelling verslapte zodat er nu personeelstekort is on- staan. Weggetrokken Ziekenhuizen en andere ge zondheidsinstellingen uit de Randstad adverteerden in de Zeeuwse kranten met het ge volg dat afgestudeerde ver pleegkundigen uit de provin cie wegtrokken. „De uiteinde lijke gevolgen van deze ont wikkelingen zijn voor wat Zeeland betreft pas over een tot anderhalf jaar merkbaar", veronderstelt De Vroedt. De NZR wil de belangstel ling voor de opleiding in de verpleging dan ook bevorde ren. Daartoe wordt 27 februari in Zeeland een brochure uitge geven met uitgebreide infor matie. De folder gaat naar schooldekanen, arbeidsbu reaus en instellingen die de leerlingenwerf-actie in de verpleegopleiding kunnen be vorderen. Tekort aan kraam hulp of te weinig bemanning in andere gezondheidszorg sectoren hoopt men in de toe komst te kunnen voorkomen. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Zeil (economische zaken) zal bij het provinciaal bestuur van Zeeland bepleiten dat de Belgische Frank weer als betaalmiddel wordt geac cepteerd bij de Zeeuwse pont veren. De bewindsman zegt dit toe op aandringen van het CDA-kamerlid Hennekam, die daarover schriftelijke vragen had gesteld. De Zeeuwse veren staakten in de loop van de zeventiger jaren de accepatie van de Bel gische Frank. Door herhaalde koerswijzigingen leed de Pro vinciale Stoomboot Dienst koersverliezen. Ook de nogal ingewikkelde tarievenstruc tuur (ongeveer 20 tarieven voor personen al dan niet met verschillende voertuigen met of zonder aanhang) maakten het handelen in verschillende munteenheden te problema tisch, zo blijkt uit het ant woord van Van Zeil. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - In het reste rende deel van deze eeuw wordt de aanwas van de Zeeuwse bevolking zo veel mogelijk gedirigeerd naar de grotere steden (Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee, Terneuzen, Hulst en Oostburg) en naar de meest kwetsbare kleine dorpen. Als dat leidt tot enige ontvolking van de wat minder kwetsbare dorpen moet men dat maar voor lief nemen. Daar kan men wel te gen een stootje. Die keuze legt net z.eeuws provinciebestuur voor in het gisteren openbaar gemaakte voorontwerp voor een streek plan dat de hele provincie om vat. Er is ook nog een alterna tief mogelijk, namelijk vrij spel geven aan de woonvoor keuren van de bevolking. Daarmee zou men -gezien de ontwikkelingen in de afgelo pen jaren- vooral de wat gro- <tere dorpen in de buurt van de steden in de kaart spelen. Dat zou dan ten koste kunnen gaan van het regionaal voor zieningenniveau van de steden en het zou de leefgemeen schappen in de meest kwets bare dorpen ondergraven. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zelf nog geen beslissingen genomen. Eerst krijgen de gemeenten, de be langengroepen en de geïnte resseerde burgers de gelegen heid hun zegje te doen. Daar toe start komende maand een uitgebreide inspraakprocedu- Overboord Met de presentatie van het voorontwerp-streekplan gooit het provinciebestuur de te op timistisch gebleken prognoses Vergrijzen over de bevolkingsgroei over- boord. Men houdt het er nu op dat er zich niet meer mensen in Zeeland zullen vestigen dan eruit vertrekken. Alleen een geboorteoverschot, zo ver wacht men, zal ertoe leiden dat het aantal inwoners met een kleine 20.000 groeit tot in- totaal zo'n 375.000 in het jaar 2000. Ook dat is nog optimistisch, want als de groei van de be volking beperkt blijft tot het niveau van de afgelopen jaren wonen er in het jaar 2000 'slechts' 366.000 mensen in Zee land. Men houdt wel enige slagen om de arm. Zo geeft men zich een kans dat een gunstige eco nomische ontwikkeling toch nog tot beperkte vestigings overschotten zal leiden. Maar aan de andere kant wordt ge steld: vertrekoverschotten, en in enkele gebieden zelfs een daling van het inwonertal, zijn echter zeker mogelijk. Wat dat laatste betreft is men vooral bezorgd over Zeeuwsch-Vlaanderen en dan vooral over het 'vergrijzende' West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar dreigt de verzorgings structuur nu al te verschralen. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft wil men dan ook vooral de ontwikkeling van de woon kern Oostburg steunen. Als het aantal inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen blijft dalen dan zal men daar, zo wordt gevreesd, sowieso een deel van de meest kwestbare dorpen aan hun lot moeten overlaten. Vooralsnog, althans wanneer men inderdaad kiest voor steun aan kleine kernen, kan een twintigtal dorpen in Zeeuwsch-Vlaanderen op ex tra aandacht rekenen. De an dere twintig dorpen in deze regio, zo vindt men, kunnen voorlopig wel tegen een stootje (zie elders op deze pagina). Achterhaald Het streekplan Zeeland, zo als dat nu op tafel ligt, kent geen uitgewerkte" cijfertabel- len die nauwkeurig aangeven voor hoeveel mensen er in de verschillende steden en dor pen mogen wonen. In vroegere streekplannen (bijvoorbeeld in het streekplan oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, dat straks door het streekplan Zeeland vervangen wordt), is dat nog wel het geval. Maar daarin zijn de cijfers allang door de minder gunstige ont wikkelingen achterhaald. Men wil nu van jaar tot jaar bekijken hoe de woningbouw per woonkern het best kan worden afgestemd op de uit gangspunten van het nieuwe streekplan Zeeland. Daarbij krijgen de gemeentebesturen een zekere vrijheid om een eigen kernenbeleid te voeren. Ze zullen dan wel een samen hangende beleidsvisie op tafel moeten leggen, waarin niet al leen aandacht wordt besteed aan woningbouw, maar bij voorbeeld ook aan gemeen schapsvoorzieningen. De pro vincie kan deze gemeenten dan bijspringen. Toenemende bewolking vanuit het zuiden. Kans op wat lichte sneeuwval, 's Nachts en 's morgens nevel en plaatselijk aanvriezende mist. Min. temp. min 4 aan zee. Max temp. rond het vriespunt. Er waait een matige en aan zee vrij krachtige noordoosten wind. De vooruitzichten van woens dag tot zaterdag: eerst betrok ken met sneeuw. Nadien wis selvallig met nog lichte sneeuwval en kans op ijzel. Nevelig mei aanvriezende och tendmist. Het blijft koud, vooral 's nachts. (Bron: Ukkel). Sneeuwbericht samengesteld door de ANWB aktuele informatie in sa menwerking met het KNMI naar de situatie van maandag 17 februari 1986 Nederland: Alleen In het uiterste zuiden van Limburg zijn enkele langlaufmogelijkheden. Er zijn ech ter geen loipes uitgezet. Weersver wachting geldig tot donderdag 24.00 uur: geen sneeuw van bete kenis. Tot en met de nacht van woensdag op donderdag 's-nachts lichte tot matige vorst, 's middags dicht bij 0. België: In de Ardennen ligt een ver harde sneeuwlaag van 15 tot 25 cm. Zowel langlauf als alpines- kieën is mogelijk. Duitsland: In de Duitse middelge bergten zijn in het algemeen rede lijke tot goede wintersportmogelijk heden. Eifel 15 tot 30 cm. Sauerland: 20 tot 75 cm. Harz: 30 tot 100 cm Weersverwachting geldig tot don derdag 24.00 uur: geen sneeuw van betekenis. Aanhoudende vorst tot donderdagochtend. Oostenrijk: Gemiddelde sneeuw hoogte lagere pistes hogere pistes: Vorarlberg 110 cm 210 cm Tirol 80 cm 160 cm Salzburgerland 80 cm 180 cm Karinthië 110 cm 185 cm De weersverwachting geldig tot donderdag 24.00 uur: aan de noordkant van de Alpen plaatselijk sneeuw. Sneeuwgrens tussen de grond en 800 m. Aan de zuidkant van de Alpen vooral op dinsdag en woensdag sneeuw, beneden de 1.200 meter gevolgd door dooi en regen. Zwitserland: Gemiddelde sneeuw hoogte lagere pistes hogere pistes: Berner Oberland 50 cm 115 cm. Graubuenden 90 cm 140 cm. Wallis 95 cm 180 cm Noord-ltallë: Gemiddelde sneeuw hoogte lagere pistes hogere pistes Zuid-Tirol 115 cm 200 cm Frankrijk: Gemiddelde sneeuw hoogte lagere pistes hogere pistes: Savoie/Haute Savoie 100 cm 220 cm. Alpes du Sud 120 cm 180 cm In het gehele Alpengebied goede tot zeer goede wintersportmogelijk heden De weersverwachting gel dig tot donderdag 24.00: aan de noordkant van de Zwitserse Alpen plaatselijk sneeuw. Sneeuwgrens rond 700 m. Aan de zuidkant van de Zwitserse Alpen en in Noord-lta- lië vooral dinsdag sneeuw en bene den 1200 meter ook regen. Vorst- grens oplopend tot 1.500 m. Frank rijk: plaatselijk sneeuw. Sneeuw grens 1000 m. of lager Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De in- spraakprocedure over het Streekplan Zeeland start komende maand met een achttal informatiebijeen komsten over het giste ren gepresenteerde voor ontwerp. Daarna vinden al naar gelang de be hoefte inspraak-bijeen komsten plaats. Men kan tot 2 mei schriftelijk op het streekplan reageren. Als de reacties daartoe aanleiding geven, wordt het plan aangepast. Offi ciële bezwaarschriften kunnen pas worden inge diend wanneer er een de finitief plan op tafel ligt. Men streeft naar een vaststelling van het streekplan door de Zeeuwse Staten in 1988. Dat betekent dat het plan speelbal kan worden tij dens de strijd rond de statenverkiezingen. De eerste informatie bijeenkomst vindt op maandag 3 maart plaats in St. Maartensdijk. Daarna komen -wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft- aan de beurt: Oostburg (woensdag 5 maart, Den Hoekzak 19- 2i uur), Hulst (maandag 10 maart Den Dullaert 19-21 uur) en Terneuzen (vrijdag 14 maart Biblio theek 18.30-20.15 uur). De informatie-avon den hebben niet het ge bruikelijke karakter van een forum-bijeenkomst. Belangstellenden kunnen rechtstreeks met de op stellers van het plan van gedachten wisselen.

de Stem | 1986 | | pagina 11