Zeeuwse titelstrijd dressuur Schaatstraining onder de zon tocht ;ale heden M DE SCHAATSMARATHON IN OOSTBURG K sprint Inzeil: 'Politie hebben we hier niet nodig mfBA proloog Majorca Heeren waarschijnlijk naar ploeg van Jan Raas PAGINA SPQRT\ elgië pas ïjuni vrij oor amateurs iit Nederland [anchester Inited laar Milaan Langebaan- wedstrijden van De Poel Jeugdcommissies KNVB afdeling Zeeland bijeen Geen toilet voor publiek WPN-keuring in manege te Absdale OOSTENRIJKERS KIEZEN ALTERNATIEVE VOORBEREIDING iipi.lPAG 14 FEBRUAR11986 T14 PAGINA SPORT 2 paardesportmedewerker VOOR PONY'S IN MANEGE MAGRETTE IN AXEL 16.500 schaatsers zjjt aan de tiende Elf me |al deelnemers, waarbi i nog niet eens zijn mee. TJazemier van de IJswe. In de achterste regit bevond zich ook voor. ïlfstedenbestuur, die nu In hoe het ijs zich houdl noTizc jgUZEN - Tijdens de uurwedstrijden voor po sters en amazones zater- 15 februari in manege Ma lle in Axel staat de provin- I, titelstrijd dressuur voor ,'s in de M- en Z-klasse 'Lal. In totaal komen er 1 50 combinaties aan het ['.„li. De organisatie van kampioenschappen is zo- gewoonlijk in handen van (landelijke rijvereniging en yelub Luctor et Emergo uit i» nc provinciale kampioenen gerechtigd deel te nemen het nationaal kampioen schap, dat zaterdag 8 maart in het Federatiecentrum te Uddel wordt afgewerkt. Niet minder dan zeven kan didaten komen in actie in de Z-klasse. De heersende kam pioene, Annelies Breure met Maby van De Oranjeruiters uit Willemstad, is wegens haar leeftijd (18 jaar) van haar pony gestapt en kan dus haar titel niet verdedigen in Axel. Haar pony Maby is echter naar Noord-Beveland ver kocht en wordt nu bereden door Simone Stahlie, die zal mogen bewijzen in manege Magrette hoe ver zij is gevor derd. Zij kan veel tegenstand verwachten van haar clubge note Sandy den Exter met Sa- pai van Noord-Beveland, die vorig seizoen de titel greep in de M-klasse. Belangrijke titel kandidate is eveneens Nicole Schieman met Happy Story van De Kleppertjes, vorig jaar in het kampioenschap in de Z- klasse goed voor een fraaie derde plaats. Zij rijdt de laat ste maanden zeer sterk en is gebrand op de titel. Ilja Swets met La Eanair van Luctor et Emergo en Marja Kielman met Ibrahim van De Klep pertjes behoren ook tot de kanshebbende combinaties. Marja Kielman heeft alleen het nadeel dat zij dit seizoen nog maar weinig wedstrijden heeft gereden. Waren er vorig jaar nog twaalf combinaties present in de M-klasse, nu zijn dat er nog maar zeven. De beste drie combinaties van vorig jaar ontbreken op het appèl. Wel van start gaan de zusjes De Feijter, Elianne en Carolien met respectievelijk Bres en Holyday van Luctor et Emer go. Zij moeten afrekenen met sterke combinaties als Lilian van Mieghem met Winca van Luctor et Emergo en Wendy Hendrikse met Romano van De Kleppertjes. In de M-klasse wordt een open strijd om de titel verwacht. De klasse M gaat om half drie en de Z-klasse om half vier van start. De wedstrijden in manege Magrette beginnen met de B-klassers om negen uur 's morgens. Als juryleden voor de klassen B en LI funge ren Ingrid en Eric van 't West einde en de klassen L2, M en Z zijn dat Bram Priester uit Kortgene en Wim Reinierse uit Nieuwdorp. fan de Kreeke (In Sneek zelf moest ooit jrst een paar honderd meter irden gelopen voordat tie If hebbers het ijs op kondei erder ontbrak dit jaar hetfi. shlint om een waterballet bij Waterpoort te voorkomen, tidanks de mooie weersvoor- |ellingen kwamen er schaatsers naar Sneek Jin verwacht. Alle wegen wa- |n verstopt en de organisatie pt in allerijl extra startkaar- In bijdrukken. De inschrijvingsperiode®'""1' |erd verlengd tot 11.00 uur: Je kunt mensen uit Brabant ho non mir in /l» fil. schaatsen rordt nog steeds bepaald door Arjaan van de reeke en Frans van de Berge. Dat onder geven de beide dertigers -Van de Kreeke 38 Van de Berge 34 jaar- nog maar eens in de jostburgse marathon gisteren op het Grote lat. Met nog 14 van de 42 af te leggen kilometers voor de óeg hielden zij het in de op dat moment nog achtkop- |ge leidersgroep voor gezien om alles op één ronde te te een half uur in de fik laan toch geen nee verko pn", vond Cazemier. Tussen schaatsers waren nogal wat Snderen die na twee strengt (inters hun eerste lange tocht pochten maken. De sni lijders waren al, ook al let om een toertocht, om «wart voor één terug in Sneek bjk sterk rijdend in het slot |an de Ster van Bessèges, verd 22ste op zestien seconden lan de winnaar. Voor de ren ners van Raas is de Ronde van Ie Middellandse Zee de kans Ie Ster van Bessèges snel te vergeten. Van de Nederlandse ploeg haalde alleen Nico ïmonds zondag de eindstreep®elo| Ie Bessèges. Van de 140 ren ders die waren vertrokken Stapten er trouwens, wegens fle kou, 110 af. uitslag van de proloog van de Ronde lan de Middellandse Zee is: 1. Jerome Kimon (Fra) de 4300 meter in 6 minuten ►0,7 seconden; 2. Bruno ComiJJet (Fra) op 1,4 seconde; 3. Jean-Francois Bernard Fra) op 2,0; 4. Kim Andersen (Den) op 1,4; 5. Adrie van der Poel (Ned) op 2,9;6- ïharly Berard (Fra) zelfde tijd; 7. Jelle foijdam (Ned) op 5,0; 8. Pascal Simon ■Fra) op 5,6; 9. Joop Zoetemelk (Ned) o j,9, 10. Jean-Marie Grézet (Zwi) op 7,0 Maarten Ducrot (Ned) op 16,1. L ONDEN (AFP) - Manchester nited speelt als eerste B' .else club een voetbalwet itrijd op het Europese vaste land sinds de tragedie met 3! doden in het Brusselse Hebei- stadion vorig jaar mei. De En gelse topclub speelt op 29 aprl in het San Siro-stadion in Mi laan vriendschappelijk tegen AC Milan. Het wordt ook het eerstf Engels-Italiaanse voetbaldue sinds de dramatische Juven- tus-Liverpool. Na de ophef fing van het speelverbod voor Engelse clubs buiten het Ver enigd Koninkrijk was PSV 'n januari in Engeland de eerste Europese tegenstander, in "j' geval voor Nottingham Forest De vriendschappelijke wed strijd is een onderdeel van d< transfer van Ray Wilkins ven United vorig jaar naar AC Mi lan. Martin Edwards, de voor zitter van United die donder dag het contract afsloot, ver klaarde dat er geen enkf kaartje zal worden verkod aan de supportersgroep Manchester United. van uitzending naar Japan Uitslagen eerste dag selecUewedit^j WK sprint dames, Haarlem: 500 Lj Yvonne van Gennip (Haarlem) en i j Haringa (Velsen-Noord) 43,1 seC°1„P|pke Els Meijer (Driemond) 43,3; 4. MJJJJ Stam (Egmond) 43,5; 5. Thea UJ«jT (Emmeloord) 43,8; 6. Boukje Keulen t sum) 44,2. nre. 1000 meter: 1. Van Gennip 1.25,0 tba.^8; cord en beste seizoentijd); 2. Starn 3. Meijer 1.27,3; 4. Limbach 1.27,5; 3- ringa 1.27,6; 6. Keulen 1.28,3. ytf Klassement na twee afstanden-*^ j Gennip 85.600 punten; 2. Stam 8ö. Haringa 86.900; 4. Meijer 86.950; 5- u bach 87.550; 6. Keulen 88.350. lu||f( Klassement na zes afstanden (kjc NK Utrecht): 1. Van Gennip Stam 260.430; 3. Limbach 26l.«£": Meijer 262 930; 5. Keulen 263.090; o- ringa 264.050. Van onze sportmedewerker OSTBURG - Het provinciale Van de Berge, een dag eer- r nog fraai tweede in het m Zuidhollandse mara- inkampioenschap over 100 probeerde in de voorlaat- ronde van 700 meter zijn nog wel te lossen, maar an de Kreeke attaqueerde .past om in de spurt pro- leemloos te zegevieren. Negenendertig man pas- •erden de inschrijvingstafel an de organiserende ijsclub [et Grote Gat. Terneuzenaar (et Hamelink had duidelijk rek in het karwei, want am- er was de neutralisatieronde [gelegd of hij muisde er tus- tnuit. Niet voor lang, want na «ee toeren zette hij zich al echt. Het gevolg van zijn ikactie was dat de 14 sterk ten zich al in de frontlijn ladden gegroepeerd. Onder- ussen waren Piet Klaaysen Frans van de Berge al een teer onderuit gegaan. Van de erge hernam vrij vlug zijn ats vooraan weer in, maar nor Klaaysen was de zaak af- ipen. Half wedstrijd reden nog it man aan de leiding. On- de afvallers noteerden we «k al good-old Ko Goeree, die (en later uit de wedstrijd zou REDA - Ook in het komend lizoen zijn buitenlandse mateurwielrenners in België is na 1 juni overal welkom Mr deelname aan wedstrij- Dat deelde gistermiddag (oordvoerster Cécile Gieles ■n de Belgische Wieier Bond isgevraagd mee. Voor 1 juni («een beperkt aantal koer- geschat wordt dat het een vintigtal wedstrijden betreft, °P de internationale lijst «at Hierin mogen buiten- rnders wel starten. In dat geval, en ook na 1 ju li moet er door de betrokken Nreurs wel eerst toesteming svraagd worden aan de eigen en aan de BWB. Neder- inders dienen zich met een "ivraag voor toestemming °°r deelname aan een be- i e wedstrijd te melden bij districts-sportcommissie- IC. Brouwers in West-Bra den Arjaan de Schipper in Mland). Toelichtingen van e'gische zijde worden ver rekt door de BWB, die be- ar is op het adres Glo- «an 49,1190 Brussel. et stappen. Het achttal dat de tweede wedstrijdhelft indook bestond uit Arjaan van de Kreeke, Piet Hamelink, Le- vien de Blaay, Flip Salomé, Jaap Mesu, André van de Vrie, Frans van de Berge en Jaap Moelker. Opnieuw ging Van de Berge onderuit -noncha lance zou hij achteraf verkla ren- maar in geen tijd zat hij weer bij zijn collega's. Een achttal dat tot de 28e kilometer keurig bijeen bleef. Toen achtte Van de Berge de tijd gekomen. Arjaan van de Kreeke haakte tijdig aan, Flip Salomé had ook die bedoeling, maar voor hem ging het dui delijk te hard. Deze actie had tot gevolg dat het aantal ach tervolgers op het duo Van de Berge/Van de Kreeke tot vier werd gereduceerd. Een kwar tet dat bestond uit Flip Salo mé, Piet Hamelink, Levien de Blaay en Jaap Mesu. Posities die in het verdere verloop geen verandering meer ondergin gen. Van de Berge dwong Van de Kreeke tot een lange spurt, maar de man uit 's-Heer Arendskerke liet zich niet ver schalken. Gedecideerd gleed hij met de wind volledig in het nadeel in de laatste meters voorbij zijn gezel. Bij de ach tervolgers probeerde Jaap Mesu in de laatste ronde de sprint te ontlopen. Flip Salomé nam zijn rol over, maar het was uiteindelijk een sterk rij dende Piet Hamelink die in een millimeterspurt de derde plaats opeiste. Uitslag: 1. Arjaan van de Kreeke ('s- Heer Arendskerke) 42 km in 1.12.0, 2. Frans van de Berge (Krabbendijke), 3. op één ronde Piet Hamelink (Terneuzen), 4. Flip Salomé (Breskens), 5. Levien de Blaay (Terneuzen), 6. Jaap Mesu (Oude- lande), 7. op twee en meer ronden André van de Vrie ('s-Heer Abtskerke), 8. Ge rard Verhulst (Vlissingen), 9. Jaap Moel ker (Wemeldinge), 10. Ronald Munnink- hof (Goes), 11. Paul van Iwaarden (Dom burg), 12 Kees Cijsouw (Groede), 13. Ger Lamers (Goes), 14. Piet Klaaysen (Groe de), 15. Harold Lippens (Terneuzen). 'S-HEER HENDRIKSKINDE REN - IJsclub De Poel houdt zaterdag langebaanwedstrij- den voor licentiehouders op het Schenge, tussen Wol- phaartsdijk en Goes. De af standen zijn 500, 1500 en 3000 meten en de aanvang is 13.00 uur. Zondagmiddag wordt een marathon verreden over 25 km op dezelfde baan. De start is om 14.00 uur. Het complete peloton komt door na de eerste ronde. FOTO WIM KOOYMAN INZELL (ANP) - Inzeil is in afwachting van een Nederlandse invasie. Het tegen de Oostenrijkse grens geplakte Beierse dorpje heeft ten teken van overgave de vlaggen al uitgehangen. Drie dagen voor de wereldtitelstrijd schaatsen voor allrounders is het Nederlandse contin gent al aanzienlijk. Dit weekeinde zal het 3650 zielen tellende wintersport plaatsje worden overspoeld door bijna twee keer zoveel Nederlandse schaat- s toeristen. Burgemeester Ludwig Schwabl ziet ze graag komen. „Zo bijzonder is het niet. Jaarlijks hebben we bij het WK ijsspeedway een vol huis. En in 1969, toen hier het Europees kampioenschap werd gehouden, was Nederlands ook de voertaal". Schwabl, die tevens voorzit ter is van het organisatiecomité, gaat er prat op dat zijn dorp het mondiale schaatstoernooi zonder financiële assis tentie van hogere overheden op poten heeft gezet. Trots verklaarde de burger vader vorige week tijdens een perscon ferentie, dat ook voor het handhaven van de openbare orde geen steun be hoeft te worden gevraagd. Op de vraag of lokale onbezoldigde koddebeiers worden ingeschakeld om al te enthou siaste Nederlanders tot de orde te roe pen, wilde Schwabl woensdag liever niet antwoorden. Willi Preinfalk, vice-voorzitter van het organisatiecomité en VW-direc- teur, is mededeelzamer. „Politie - die hebben we hier niet, dat is in Inzeil niet nodig". Bij navraag blijkt het schaats- dorp inderdaad niet over een politiepost te beschikken. „Er is dit weekeinde en ordedienst in het stadion", zegt Prein falk. „Die bestaat uit politie-functiona- rissen uit Rühpolding en Traunstein". De VVV-directeur zet uiteen dat de gasten met opzet verspreid zijn gehuis vest om de kansen op ongeregeldheden te verkleinen. „De totale beddencapaci teit in het dorp bedraagt 6000. In prin cipe is dat voldoende om alle schaats fans te herbergen, 2500 plaatsen worden echter bezet door vakantiegangers, die in de sneeuw van Inzeil (veertig centi meter) al langlaufend wat gezondheid komen opdoen. Er zijn nog bedden vrij, in pensions". Woensdag waren voor het schaatstoernooi nog honderd kaarten beschikbaar. De organisatoren willen die pas zaterdag in de verkoop brengen. De tweede wereldtitelstrijd voor he ren allrounders (de eerste, in 1974, werd gewonnen door Sten Stensen voor Harm Kuipers) in Inzeil is een winstgevende zaak. Sponsors, verkoop van de televi sierechten en een records brekende toe schouwersrecette doen de organisatoren al bij voorbaat glunderen. De begroting van een kleine vier ton is ruimschoots gedekt. „De winst is nog niet becijferd", zegt Schwalbl. „Maar de belofte dat geen inwoner van Inzeil ook maar een pfennig belastinggeld aan dit evene ment zou moeten bijdragen, hebben we waargemaakt". Preinfalk tempert Schwabls geest drift enigszins door aan te tekenen dat de bouw van een extra tribune 50.000 Marken (57.000 gulden) heeft gekost. De revenuen komen voor een deel ten gun ste aan de noodlijdende Westduitse schaatsbond, die ook onder leiding van bondscoach Ab Krook maar niet verder wil komen dan vijfhonderd actieve be oefenaren. In meer dan één opzicht heeft Schwabl er belang bij, dat het week einde rimpelloos verloopt. Inzeil krijgt naast de Nederlanders een aantal IOC- leden op bezoek, dat de kandidatuur van Berchtesgaden voor de organisatie van de Olympische Winterspelen van 1992 aan een test onderwerpt. Schwabl, twintig jaar eerste burger van het pel grimsoord voor schaatsers, koestert al sinds 1979 een Olympische droom. In dien de Beierse plannen worden verwe- zenljkt, zal het Olympische schaatstoer nooi op de vorig jaar voor vijfien mil joen gulden gerenoveerde kunstijsbaan in Inzeil plaatsvinden. De kwaliteit van de accommodatie mag blijken uit de 81 wereldrecords, die er in twintig jaar ge vestigd zijn. Wat dat betreft doet de piste van de schaatsende directeur Gerd Zimmermann (bij het volkfeest van 1969 vijfde) alleen voor de veel hoger gesi tueerde ijspvalen van Davos en Medeo onder. Schwab] en Preinfalk beseffen, dat de welvaart van hun overzichtelijke ge meenschap voor een goed deel afhanke lijk is van de ijsbaan. Preinfalk: „Nie mand kende Inzeil in 1965, nu is ons dorp een begrip". Schwabl was destijds als gemeente-secretaris een van de ini tiatiefnemers: „Inzeil zonder ijsbaan, dat zou ik mij niet kunnen voorstellen". De burgemeester ziet graag een dorps genoot in iedere schaatsenrijder, die binnen de gemeentegrenzen een trai ningsstage afwerkt. Toen de Canadees Gaetan Boucher aankondigde zich te zullen verloven met de plaatselijke schaatsenrijdster Karin Fliege, claimde Schwabl de tweevoudige gouden-me daillewinnaar onmiddelijk als ingezete ne. „Na Erhard Keiler eindelijk weer een Olympische kampioen uit Inzeil". Boucher en Fliege, afgelopen zomer ge trouwd, vestigden zich echter in Mont real. Een kleine nederlaag voor een bur gemeester in bonus. Van onze sportredactie PALMA DE MALLORCA/SPRUNDEL - Peter Hee ren (27), wiens contract bij Skala niet werd verlengd, lijkt zijn carrière als beroepswielrenner toch voort te kunnen zetten. Jan Raas heeft serieuze belangstelling om de coureur uit Sprundel in de Kwantum-ploeg op te nemen. Raas overweegt om zowel Peter Heeren als Luc Roosen, een 20-jarige Belg, die dispen satie van de Belgische wieler bond (BWB), een contract voor dit seizoen te geven. De Zeeuw heeft in principe ruimte voor het tweetal door het wegvallen van Leo van Vliet, die abrupt zijn loopbaan beëindigde. „Als ik terug ben, gaan we kijken of we er uitkomen", meldde de Zeeuw gisteren te lefonisch van Mallorca. „Als ze geen absurde eisen stellen, denk "ik wel dat het rond komt". Raas is geporteerd van het aantrekken vanwege het sterke eindschot van de West brabander. Raas: „Hij is erg rap en we hebben nog een sprinter nodig nu Leo van Vliet er niet meer bij is". Peter Heeren, die vorig sei zoen ook al even contacten met de Kwantum-ploeg had - via Cees Priem, het maatje van Raas - weet sinds vorige week dat Raas in hem geïnteres seerd is. „Anderhalve week geleden - ik geloof dat het op de dag was dat bekend werd dat Leo van Vliet was gestopt - belde Raas me vanuit Zuid- Frankrijk op. Ik was uiteraard blij. Stel je voor dat ik die kans krijg. Ik was al begonnen met afbouwen, rekende ner- TENNIS Wintercompetitie zondag 16 fe bruari: Mixed: Ludo et Emergo- TSI 2, Animo 1-De Bongerd, aan vang 14.30 uur, Adorhal De Braak man. TSI 7-Kapelle 2, TSI 8-Ka- pelle 1, aanvang 15.00 uur, Hal Schelde International Goes. Schelde 3-DOS 3, aanvang 13.30 uur, Racketcentrum Vlissingen. Halve Maantje-Souburg 2, MLTC 3-Hulster Ambacht, aanvang 12.00 uur, Racketcentrum Kapelle. He ren: Souburg-Kapelle, aanvang 13.30 uur, Racketcentrum Vlissin gen. Domburg-TSI, aanvang 15.00 uur, Hal Schelde International Goes. BASKETBAL Vrijdag 14 februari: Marathon 5- Voorwaarts (derde klas heren), aanvang 20.00 uur en Marathon 4- Operatie'71 2 (derde klas heren), aanvang 21.00 uur, Baskenburg Vlissingen. Volharding 3-Schelde- sport 2 (derde klas heren), Sport centrum Goes, aanvang 20.30 uur. Souburg 3-BC Sas (tweede klas da mes), Van Duyvenvoordezaal Oost-Souburg, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 15 februari: Schelde- sport-Marathon 3 (eerste klas da mes), 't Zwaantje Terneuzen, aan vang 18.30 uur. VOETBAL Zondagvoetbal KNVB afdeling Zeeland, eerste klas: Patrijzen- Jong Ambon, Zeeland Sport-Oost- burg, Robur-Walcheren, Hulster- loo-Zeelandia, Domburg-Aarden burg, Kwadendamme-Corn Boys. VOLLEYBAL Landelijke beker: Athanatos-AKS (dames), Den Dullaert Hulst, aan vang 17.00 uur. Savok-Intermezzo (dames), De Vlaanderen Sas van Gent, aanvang 15.30 uur. EVVC-De Sterre (heren), Baskensburg Vlis singen, aanvang 14.00 uur. Myti- lus-Morres (heren), De Ploeg Goes, aanvang 20.30 uur vrijdag 14 fe bruari. Beker district: Morres- EWC (dames), Den Dullaert Hulst, aanvang 15.00 uur. Kikkers- Morres 2 (dames), sportzaal Aar denburg, aanvang 18.00 uur. SC Morres-YVC (dames), Den Dul laert Hulst, aanvang 15.00 uur. ZAALHOCKEY Olympia-Etten-Leur (vierde klas dames), Oude Vaart Terneuzen, aanvang 15.20 uur. Rapide-Tilburg (vierde klas dames), Den Dullaert Hulst, aanvang 13.30 uur. ZAALHANDBAL Afdeling: HVSV-Delta Sport 2 (eerste klas heren), 't Zwaantje Terneuzen, aanvang 12.50 uur. HV Hulst-Operatie'71 (tweede klas he ren), Den Dullaert Hulst, aanvang 19.10 uur. Landelijk: HVSV-Gilze (derde divisie dames), 't Zwaantje Terneuzen, aanvang 14.00 uur. GSC-Verburch (tweede divisie da mes), Sportcentrum Goes, aanvang 14.00 uur. gens meer op. Maar ik blijf wel nuchter. Er staat nog niets vast. Maar aan de andere kant, Raas zei me in het korte telefoongesprek te gaan trai nen met de Kwantum-renners die nu thuiszitten. Dat wordt niet voor niks opgedragen. Ik heb vandaag al met hen ge traind. We hebben een grote ronde hier in de buurt gere den". Van onze sportredactie MIDDELBURG - In Kapelle wordt woensdag 26 februari een unieke bijeenkomst ge houden. De jeugdcommissie van de KNVB afdeling Zee land heeft voor die avond alle Zeeuwse jeugdcommissies uit genodigd voor een centrale jeugdbijeenkomst. Mede ter voorbereiding op de komende algemene verga dering van de KNVB afdeling Zeeland op 1 mei in De Vroone te Kapelle, wil de jeugdcomm- sisie met alle verenigingen van gedachten wisselen over mogelijke reglementswijzigin gen, over dispensaties in het jeugdvoetbal, of er al dan niet een hoofdklas voor C-j unioren moet komen, over het stem recht dat jeugdleden in de ver enigingen hebben, over het jeugdzaalvoetbal zoals dat ge durende negen weken in de afdeling is gehouden, kortom een scala van onderwerpen, maar allemaal met betrekking tot het Zeeuwse jeugdvoetbal. De jeugdcommissie van de af deling Zeeland hoopt op deze manier de wensen vanuit het jeugdvoetbal beter tot uiting te laten komen. Van onze speciale verslaggever INZELL - Als het een beetje tegenzit zal het wereldkam pioenschap all-round voor he ren dat zaterdag en zondag in het Beierse Inzeil wordt ver reden, voor het publiek niet ai te aangenaam worden. De organisatie heeft name lijk alle toch al minimaal be schikbare faciliteiten, zoals restaurant en toiletten afge sloten voor de vooral Neder landse schaats-enthousiasten die de tribunes zullen bevol ken. Die accommodaties wor den vrijgehouden voor offi cials en vertegenwoordigers van de media. De toeschouwers zullen het in het weekeinde moeten doen met voedsel en drank die van uit houten kraampjes rond de ijspiste wordt aangeboden. Naar een toilet gaan is er voor hen niet bij. Dat is er buiten het officiële, afgesloten ge deelte, eenvoudigweg niet. Gisteren deed een vertegen woordiger van het reisbureau dat het merendeel van de va derlandse schaats-aanhang naar Inzeil 'bracht' nog een poging om voor zaterdag in ieder geval verbeteringen te laten aanbrengen. Maar er was weinig hoop dat het zou lukken. ABSDALE - De afdeling Zee land van het VVPN (Warm bloed Paardenstamboek Ne derland) houdt zaterdag 15 fe bruari in manege Rolostallen in Absdale een beoordelings middag van rijpaarden. Men begint om drie uur. ®°r Rob van Deursen 'ZELL tourna. - Gebrek aan orginaliteit kan de 29-jarige Günther D wCher niet wor<ien verweten. e Westduitser, sinds drie jaar coach van de Oostenrijkse «sploeg laste tijdens de aanloop naar de grote toernooien j tsweek 'n °P de Canarische Eilanden. t ervviji de in dikke lagen wol gewikkelde concurrentie be- hutti et de •lng zocht tegen de slechte weersomstandigheden waarbij ids h '■'straining moest worden begonnen, reden mannen als echt Jager. Eminger, Sternberger en talent Meiböck K gekleed in korte sportbroek in de verzengende stralen zon boven Cran Canaria op de racefiets rond. Een aan- ilt de ft. die «lal Vee' 8egrinnik achter de hand ontlokte in het interna- ip ,e ^haatswereldje, maar één waar Günther Schumacher Aais V0'led'Sachterstaat. (nH e vooravond van het niet alleen voor schaatsend Neder- LiiTibatt1 t e'n Vergeer, eerste met pijn) en Rusland (Alexander Mo- hetc?Je door louter een voor zijn doen slecht gereden sprint) EK in Oslo hetde alles beslissende waarheid opleverende 'reidkai achp ;jmPioenschap all-round voor heren in Inzeil, zegt Schu- |ha'..r' "Ook de Oostenrijkse skispringers waren er dezelfde Dus volgens mij was het nog zo gek niet. Je moet niet g j op het ijs staan in het voorseizoen. Die les hebben we vo- ie, r geleerd. Toen was Hadschieff m december in topvorm. ),lt„gen kan zich niet inhouden zodra hij ijs onder zijn voeten gr°eide dit seizoen als schaatsnatie wat de heren 'hans groot. Bij de Europese titelstrijd in Oslo bracht Oostenrijk het maximaal toegestane aantal van vier man aan de start en dat zal komend weekeinde weer gebeuren. Hadschieff, Jager, Eminger enSteinberger komen op nog geen zeven kilometer (hemelsbreed) van de Oostenrijkse grens in In zeil in actie. Schumacher schreeuwt niet onmiddellijk van de daken dat het viertal, en dan vooral Michael Hadschieff, om de ereplaatsen zal meestrijden. Daarvoor, zo weet hij als ex- schaatser uit ervaring, is het aantal factoren dat tegen kan wer ken in een schaatstoernooi te groot. Zoals vorig seizoen toen Hadschieff tijdens het EK in het Zweedse Eskilstuna op de 500 meter onderuit schoof en daardoor de laatste zestien niet haalde. „Het is eigenlijk al een wonder dat we met vier man hier zijn", getuigt Schumacher. "In Oostenrijk hebben we 60 tot 80 actieve schaatsers (sters), waarvan er 34 echt serieus van plan zijn iets in deze sport te bereiken. Als je beschouwt dat in Rusland 400.000 wedstrijdschaatsers rondrijden, valt het te begrijpen waarom ik het een wonder noem. Elke schaatsclub in Rusland heeft meer leden dan het totaalbestand in Oostenrijk." Toch gelooft de 23-jarige Michael Hadschieff, de kopman van de Oostenrijkse afvaardiging in Inzeil, dat het schaatsen in zijn land stukje voor stukje vooruit gaat. "Nu er naast Innsbruck in Wenen een tweede 400 meter baan bij is gekomen, wordt zelfs overwogen om in en rond die steden het schaatsen in de programma's van de scholen op te nemen. Natuurlijk, het blijft langzaam gaan. Zodra ersneeuw ligt, wil iedere Oostenrijker skiën. Dat zit in zijn bloed. Met die aan drang werd hij geboren. Skiën, ijshockey en voetbal, in die volg orde, blijven aan kop in Oostenrijk. Maar we winnen als schaat sers terrein. Tot aan de Olympische Winterspelen van Sarajevo besteedden demedia in ons land totaal geen aandacht aan ons. Nu wel. Vorig seizoen zijn we in totaal zeventien uur op TV ge weest en stonden de kranten vol. Op die manier moeten we trachten het Oostenrijkse publiek warm te maken voor onze sport." Hadschieff (zijn voorouders kwamen uit Bulgarije) zelf werd in 1976 tijdens de Olympische Winterspelen van Innsbruck door het schaatsen gegrepen. „Ik vond het schaatsen een esthetische sport. Met bewegingen, mooi om te zien, maar waarvan ook pure kracht afstraalde. Zoals Piet Kleine toen de 10 kilometer won. Geweldig, wat een karakter. Dat maakte erg veel indruk op mij." De toen dertienjarige Hadschieff voegde de daad bij het woord, pakte zijn spullen en verhuisde naar een familielid in Innsbruck. Eerst onder leiding van de Noor Iversen, daarna met de Amerikaan Peter Muller en nu dus met Günther Schumacher werkte Hadschieff verbeten aan zijn aansluiting bij de wereld top. Die is er wat Oostenrijk betreft in de breedte inmiddels. Hadschieff wil echter meer. „Dit weekeinde moet de definitieve doorbraak komen. We hebben alles op het WK gezet. Alleen ik moet wel wat geluk hebben op de sprint. In Oslo bij het EK reed ik 40.15 tegen Hein Vergeer 39.12. Dat betekent in het klassement een verlies van meer dan een punt." Na het toernooi in Oslo trachtte Hadschieff zijn sprint aan te scherpen in het Oostenrijkse kampioenschap. En tijdens de World Cup-wedstrijd van afgelopen weekeinde in Innsbruck op de 5 kilometer (tweede in 7.14.45 tegen winnaar Eminger 7.12.83) testte hij slechts zijn vorm. Ondanks de nederlaag was het re sultaat volgens Hadschieff bevredigend. "Er zaten een paar snelle rondjes in. Dat leverde voor mij ge noeg bewijs op, dat het goed zit. Alleen ben ik benieuwd hoe wij zaterdag en zondag zullen reageren op de orkaan van geluid van die vijf, zesduizend Nederlandse supporters langs de baan. Dat hebben de vier Nederlanders allemaal op ons voor. Wij als Oos tenrijkers mogen blij zijn als er misschien twintig, dertig sup porters komen. Maar ja, dat is beter dan niets

de Stem | 1986 | | pagina 7