De beschadigde anjers van Portugal Agent als 'penoze' onder de penoze Almelose rechter zet klok terug Video 2000: het wonderkind afgetroefd KNOV RACE NAAR PRESIDENTSCHAP BANALE VERTONING MR. M. ROOD: „HET ZOU MIJN MENING NIET ZIJN" JAPAN WAS PHILIPS TE SLIM AF VVD laat CD, VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 ACHTERGROND VRIJDAG 14 FEBR Oud-ministei Van Rhijn is overleden Nieuwe bonc binnen FNV DE STEM C( yiüaMXiöMm T5 Door Anton Theunissen DE laatste ronde in de campagne voor het Por tugese presidentschap - zondag wordt de opvol ger van Eanes definitief gekozen - is een bijna banale vertoning. Ook wel grappig soms, maar de grootspraak, de over drijving en de verteke ning van de feiten bena drukken de banaliteit en het cynisme als ging het om niet meer dan de trekking van de hoof- prijs in de eerste de beste loterij. Twee somber kijkende mannen, Mario Soares (62), de beproefde socialist, en Diogo Freitas do Amaral (44), de populaire, verlichte man van rechts, fungeren na de eerste schifting van drie we ken geleden de laatste veer tien dagen als de koene kemphanen in de politieke arena. Het gaat er weer hard toe en al hebben de Portugezen hun hoofden goddank kun nen bevrijden uit de histori sche spinnewebben van het heroïsme, uitgerekend Soares en Freitas, beiden stammend uit de hogere en betere bour geoisie, slaan zich in het openbaar op de borst als de helden uit een sonoor epos, waarin de een de ander apo calyptische rampen toedicht, als hij onverhoeds het Be- lem-paleis zou mogen bin nentreden. Freitas do Amaral, in de eerste ronde maar een paar procent van de stemmen ver- Mario Soares wijderd gebleven van de pre sidentszetel, is duidelijk ze nuwachtig geworden door de - op papier - massale steun van links voor Mario Soares. Freitas haalde in de eerste ronde 47 procent van de stemmen, Soares 25,5 procent. Maar zo verdeeld als links op 26 januari stemde - de linkse stemmen werden verdeeld over drie kandidaten - zo eensgezind, zo zegt men, zal links a.s. zondag stemmen voor Soares. Zelfs de commu nisten gaan met tegenzin 'de duivel van rechts en de ver rader van de arbeidersklasse, de heer Soares stemmen, want, zo zegt de communis tenleider Alvaro Cungal, eens de aardrijkskundele raar van Soares, 'het is een onloochenbaar feit, dat de ul tra-reactionaire, fascistische en agressieve dynamiek, die Freitas als president zal aan wakkeren, het grootste ge- Diogo Freitas do Amaral vaar is voor Portugal'. Met de steun aan Soares hopen de communisten (nog altijd goed voor 15 tot 20 procent van de stemmen) dat gevaar in te dammen, 'maar', benadrukt Cunhal, 'Soares is beslist niet onze Salvador, de redder, maar blijft de man van de restauracionista, de man van de restauratie'. In andere woorden: Voor de communis ten is één keer Soares favo riet. Freitas heeft van deze si tuatie maximaal gebruik ge maakt door het 'communisti sche gevaar' uit de oude doos te halen. Soares laat zich overigens ook niet onbetuigd. Freitas, groot geworden in de wieg van Salazar en al een invloedrijk man onder Cae- tano, wordt door Soares af geschilderd als de man van de rechtse reactie, van de op positie tijdens de anjerrevo lutie en als de man die al de Alvaro Cunhal verworvenheden sinds 1974 om zeep zal helpen. Freitas is tijdens zijn Amerikaans aandoende cam pagne vooral in het katholie ke, conservatieve noorden vaak begroet met de kreet 'de nieuwe professor Oliviera Salazar', maar zo'n aandui ding of suggestie is klinkklare onzin. Soares, nog steeds een sluwe politicus, haakt er gretig op in. Hij be schuldigt zijn opponent van autoritaire trekjes en noemt hem de speelbal van de oude demonische geesten, die hij, Soares, na veel strijd in de fles heeft gestopt. Soares ver geet voor het gemak maar even, dat hij zij n opponent in 1977 misbruikt heeft om zijn eerste rampzalige regering in het zadel te helpen. Soares claimt schaamte loos de rol van 'vader des va derlands', de 'vader van het Nieuwe Portugal', dat hij op eigen kracht uit de handen van fascisten en communis ten heeft gerukt. Dat de so cialist er daarna een zooitje van heeft gemaakt, pleegt hij niet te vertellen - dat doet Freitas wel -, maar hij biedt zijn prestaties aan als be schadigde anjers, niet be schadigd door hem, maar al die anderen die hem niet wil den steunen. Wie zondag gaat winnen, is niet te voorspellen. De laatste opiniepeilingen duiden op een nek-aan-nek-race met een lichte voorsprong voor Freitas: 52,6 tegen 47,4 pro cent. Het aantal 'onbeslisten' bedraagt echter nog 15 pro cent en ook omtrent de op komst van de kiezers zijn de onderzoekers niet al te opti mistisch. De uitslag van zondag biedt, hoe dan ook, weinig uitzicht op een grondige ver andering in Portugal. Freitas noch Soares lijkt bij machte om de vurig gewenste stabi liteit te garanderen. Ze heb ben beiden veel vijanden ge maakt, een overmaat aan persoonlij ke ambities ten toon gespreid en een onver draagzaam karakter aan de dag gelegd. Beiden zijn hef tige anti-communisten en dus ongeschikt om een rege ring te helpen bij de eeuwige botsingen met de door com munisten gecontroleerde vakcentrale over het econo misch beleid. Portugal krijgt zondag in ieder geval een burgerpresi dent, de eerste sinds zestig jaar. De democratie wordt eindelijk verlost van de mili taire voogdij, maar of zij daarmee volwassen zal zijn geworden, moet nog blijken. Door Thom Meens DE POLITIEMAN als infiltrant in een crimi neel milieu. 'Penoze' on der de penoze. Zelden zal een nieuwe opsporings techniek zö omstreden zijn als deze. De Rotter damse politiecommissa ris Blaauw bijvoorbeeld is mordicus tegen. Hij ziet er het nut niet van in; vindt het zelfs ge vaarlijk. Daar staat tegenover dat zijn Amsterdamse collega Sietsma juist wel overtuigd is van het nut van politie-in- filtranten. Die kunnen feiten achterhalen waar een agent op een normale manier niet aan kan komen. Want zelfs de traditionele verklikkers laten het afweten als de kei harde drugshandel ter sprake komt. Om daar een vinger achter te krijgen, zal de politie deel moeten uitmaken van het milieu. Het vertrouwen moe ten winnen van de grote han delaren. Desnoods mogen daarvoor strafbare feiten ge pleegd worden, mits de offi cier van justitie (het Open baar Ministerie, OM) en de politiechef daarvan vóóraf weet hebben. Het idee is uit nood gebo ren. „Met normale opspo ringstechnieken komen we niet ver genoeg", meldde de minister van Justitie Kort hals Altes de Kamer deze week met enige spijt. En dus schaart Nederland zich ook op dit gebied in het Europees gareel. Want in landen als de Bondsrepubliek, Italië en Frankrijk is de infiltrant al veel langer gebruik. Duits land schroomt zelfs niet om deze mensen ongevraagd en onaangekondigd in andere landen - als Nederland - in te zetten. Zover zal de Nederlandse politie-infiltrant nooit hoe ven gaan. Als hij al eens de grens passeert, gebeurt dat in overleg met de autoriteiten van het buurland. Ook die nen zijn eigen chef en de offi cier van justitie daarvan weet te hebben. Die twee zul len de infiltrant van begin af aan koesteren als ware hij een pasgeboren baby. De man of vrouw zal zich geen seconde alleengelaten voelen. Al was het maar om te voor komen dat hij zwicht voor de Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader Hoofdredactie. L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand, 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per |aar. Prijzen: inclusief 5% B T W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17 00 uur) Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCBrek 230301584 - Rabo rek. 101053738. verlokkingen van het 'mi lieu': voor vlug verkregen rijkdom, een mooie auto, een duur huis of een luxe vakan tie. Want dat die verlokkingen er zijn, ontkent niemand. Wel acht Korthals Altes de kans op 'omdraaien' van een poli tieman gering. „Juist omdat zijn chef en het OM van be gin af aan precies weten wat hij doet en waarom, is de kans daarop klein. En als hij al zwicht heeft hij er weinig aan. Hij is immers bekend bij de politie." De 'under-cover- agent' de infiltrant dus, zal het werk doen op basis van vrijwilligheid. Wie zich aan meldt krijgt een test en zal na gebleken geschiktheid een opleiding krijgen op de re cherche-school in Zutphen. Daarna kan de agent het veld Voorshands wil de minis ter de termijn waarop iemand als infiltrant werkt, beperken tot maximaal twee jaar. Hij sluit niet uit dat het later, afhankelijk van de duur van de opleiding maxi maal vier jaar kan worden. Langer in ieder geval niet. Dan neemt de kans op norm vervaging, maar ook op her kenning en represailles te veel toe. Korthals Altes rekent erop dat een infiltrant tijdens zijn werk in het 'milieu' op di verse plaatsen inzetbaar is. Dat hij of zij wellicht tien of twaalf klussen kan aanpak ken. Daarna is het werk als infiltrant, als super-agent gedaan en moet het werk als gewone agent weer worden opgepakt. De minister kiest voor de infiltrant dezelfde opzet als voor arrestaties- teams. Ook die moeten na en kele jaren weer in gewone dienst. De verantwoordelijkheid voor het inzetten infiltranten komt in eerste instantie bij zijn eigen baas en het OM te liggen. Maar daarvoor hoeft niemand te vrezen, vindt de minister. Als de infiltrant zijn werk goed doet zal dat immers leiden tot arrestaties. En dan komt doorgaans ook de rechter eraan te pas. Die zal van geval tot geval kun nen bekijken of de infiltrant terecht is ingezet. Korthals Altes: „Inzet van infiltranten, een zwaar mid del, moet beperkt blijven tot uitzondelijke gevallen. Tot extreme zaken. De rechter is de aangewezen man om dat te toetsen." Dat verklaart te vens waarom de minister al leen in uiterste nood akkoord wil gaan met inzet van bur ger-infiltranten. Die zijn im mers nauwelijks te controle ren floor het OM, de politie of de rechter. Slechts als de po litie er niet tussenkomt, mag gebruik gemaakt worden van verklikkers-informan ten. Maar ook daarvoor moet de officier van justitie dan vooraf toestemming geven. Zodat in ieder geval iemand verantwoordelij k is. „Bur gers zijn wat dat betreft tweede keus", aldus de mi nister. Door Lidy Nicolosen „INTUSSEN is het niet twijfelachtig dat werk staking op zichzelve - ofschoon soms in strijd met een contract - nim mer is een onregtmatige daad in de zin van het burgerlijk regt, veel minder dus een misdrijf, volgens goede begrippen van het strafregt". We schrijven 1872. De toenmalige minister Jolles hief met deze woorden het coalitieverbod op. Voortaan mogen arbeiders zich vereni gen in vakorganisaties en- .staken. Tussen 1872 en 1986 krijgt het arbeidsrecht vooral via de Nederlandse rechtspraak gestalte. Aan wetgeving wordt wel ijverig gesleuteld, maar in feite staken alle po gingen als Nederland in 1980 het Euorpees Sociaal Hand vest ratificeert. De Stichting van de Arbeid buigt zich dan nog over de vraag of er een stakingscode nodig is, maar de meningen tussen werkge vers en werknemers blijven te sterk verdeeld. Storend is dat gemis niet. Want de regels van het Euro pees Sociaal Handvest wor den strikt toegepast en het stakingsrecht wordt een ver worven recht van werkne mers om collectief - dus sa men - in actie te komen tegen de werkgevers. De uitspraak van de Alme lose rechter mr. H. van den Biesen lijkt de klok terug te draaien. Hij stel twee chauf feurs persoonlijk aansprake lijk voor hun deelname aan de blokkade-acties van de Vervoersbond FNV, eind vo rig jaar. Represaille-maatre gelen van hun baas, weigert de rechter ongedaan te ma ken. Wat hem betreft, had den ze op staande voet ont slagen mogen worden. Mr. M. Rood:.overtrok ken reactie van de vak bond - FOTOARCHIEF DE STEM De Vervoersbond FNV kondigde woedend onmid dellijk aan in hoger beroep te gaan. Maar ook deskundigen op het gebied van het sta kingsrecht reageren verrast. „Het zou mijn mening niet zijn geweest", zegt mr. dr. M. Rood, oud-minister en hoog leraar aan de universiteit van Leiden behoedzaam. „Ik mag hopen dat dit bij een in cident blijft", is de reactie van mr. dr. L. Betten, docente internationaal arbeidsrecht aan de universiteit van Utrecht. Het recht op collectieve ac tie beschermt de individuele werknemer. Zolang er geen sprake is van regelrecht wangedrag of gevaarlijke gedrag, is de staker niet op zijn daden aan te spreken. Dit nu doet rechter Van de Biesen wél. Op twee cruciale punten valt Rood rechter Van den Biesen aan, hoewel hij on middellijk zegt 'dat de zaak altijd weer iets genuanceer der is dan uit krantenberich ten blijkt'. Want de rechter erkent in zijn vonnis dat de Vervoers bond in de eerste plaats ver antwoordelij k is voor. de ac tie. Maar hij is bovendien van mening dat de acties 'zo evident en grof onrechtma tig' waren, dat de chauffeurs dat vantevoren hadden moe ten onderkennen. Sprekend over een 'bizar geval' zegt Rood: „Je kunt je misschien een situatie voor stellen waarin een klein kind kan bedenken dat de actie van het collectief niet deugt. Maar hier is dat zeer de vraag. De chauffeurs reden voor hun werk, ze liepen vast in de blokkadde en sloten zich aan. Toen hun baas hen enkele uren later telefonisch beval door te rijden, hebben ze dat gedaan". „Staking betekent op zich zelf niets anders dan het werk in collectief verband stopzetten. De bond is ver antwoordelijk, niet de men sen. Tenzij ze het bar en boos maken", zegt Rood. Hoe bar en boos toont hij in een voor beeld aan. „Stel: de bond roept een staking uit om werkwilligen het ziekenhuis in te slaan. Een extreem voorbeeld, maar voor ieder een is duidelijk dat dat niet kan in de Nederlandse ver houdingen. Natuurlijk waren die blokkades hoogst hinder lijk, de rechter wijdt daar over uitgebreid uit, maar het aandeel van deze twee chauf feurs daarin was buitenge woon gering". Ook Betten deelt die me ning. „In dit geval kun je niet van de werknemers ver wachten dat zij kunnen over zien of de actie onrechtmatig is, zoals dat van een bond wel te verwachten is. Het recht op collectieve actie kan niet zo worden afgewenteld op de individuele werknemer. Daarover liggen vaste af spraken, ook in het buiten land". De Almelose rechter, die al eerder van zich deed spreken door bij een vonnis tegen krakers hun levensstijl te he kelen, ging een stapje verder met de opmerking dat ont slag op staande voet ook prima zou zijn geweest. Rood: „Verrassend, niemand had zijn mening daarover gevraagd". De represaille-maatrege len van de werkgever (degra datie tot reserve-cahuffeurs met verlies van inkomsten), die genade vonden in de ogen van de rechter, acht Rood ar beidsrechtelijk niet helemaal juist. Want in Nederland kan iemand die slecht werk le vert ontslagen worden. Een zijdige, diciplinaire maatre gelen kunnen wellicht, maar alleen als daarover afspra ken zijn vastgelegd in de ar beidsovereenkomst. Daarvan blijkt uit het vonnis niets. De Vervoersbond, die na veroordeling door de presi dent van de Utrechtse recht bank, de acties direct stop zette, verwijt de Almelose rechter het stakingsrecht on deruit te halen. Elke werkge ver zou nu een vrij brief heb ben om stakingen in de kiem te smoren. Rood is daarvoor zo bang niet. „Het lijkt mij een over trokken reactie van de vak bond". En hoewel hij niet vooruit wil lopen op het ho ger beroep, zegt hij nog maals: „De bond is verant woordelijk, niet de mensen". Betten daarentegen zegt stel lig te verwachten dat de Al melose rechter zal worden teruggefloten. Onarmd werd de Almelose rechter in elk geval door de werkgevers in het wegtrans port. Terughoudender rea geert het Vennootschap van Nederlandse Ondernemingen (VNO). „Wij zijn blij met de uitspraak, gewoon omdat we dit soort acties niet geoor loofd vinden. Er is materieel van de werkgevers gebruikt en de belangen van derden zijn geschaad". De Vervoersbond FNV laat het er niet bij zitten, maar gaat schadeclaims van trans portbedrijven voor de recht bank bestrijden. Samen zul len de rechters het gezicht van het stakingsrecht moeten herstellen. De eerstvolgende zaak dient deze maand voor de rechtbank in Haarlem. Het gaat dan om een chauf feur die werd ontslagen, om dat hij aan de blokkade deel nam. Door Louis van de Geijn HET doek is dan toch gevallen voor Video 2000. Het nog steeds als technisch superieur be schouwde systeem haalt de eeuwwisseling niet. De maskerade heeft een dik jaar geduurd, maar nu heeft Philips einde lijk bekend gemaakt dat de produktie van dit type videorecorder niet wordt hervat. V 2000 werd in 1979 gelan ceerd. Philips had daarvóór al een drama beleefd met de eerste generatie videorecor ders, die van het VCR-type. De Japanse concurrentie, Sony met Betamax en Mat sushita (o.m. Panasonic, JVC, Technics) met VHS, walste dat Philips-produkt weldra van de markt. De knappe uitvinders van het Natuurkundig Laborato rium sloegen echter terug. Video 2000 leverde een beter beeld dan de Japanse syste men en bood de gebruiker veel meer mogelijkheden. De V 2000-banden waren bij voorbeeld aan twee zijden afspeelbaar. Daardoor kon met één band maar liefst acht uur tv worden vastge legd. Dat was met de toen malige prijzen voor video banden niet te versmaden. Een kleine computer aan boord maakte het mogelijk, enkele weken tevoren de re corder te programmeren voor het opnemen van een serie programma's op een groot aantal kanalen. Daar had, zo glunderde men in Eindhoven, de concurrentie voorlopig geen antwoord op. Dat was buiten de Japanners en buiten de markt gerekend. De snelle opkomst van voor- bespeelde videocassettes en de vlot naar beneden ko mende prijzen van banden en recorders zetten het inder daad knappe, maar tegelijk dure en storingsgevoelige Eindhovense produkt binnen enkele jaren op een zijspoor. Verder dan Europa is Philips er nooit mee gekomen en dat ook nog op bescheiden schaal. De hoogste marktaandelen werden geboekt in Nederland (25%) en West-Duitsland (30%). Daar had Philips in Grundig een bondgenoot in de video-oorlog gevonden. Buiten Europa begon Phi lips alras VHS-recorders te verkopen die het concern nota bene zelf in Japan kocht. Speculaties over de verkoop van Philips-VHS- recorders op de Europese "markt werden toen nog reso luut ontkend. Europa was de markt voor V 2000, ook al moest die beschermd worden door het opwerpen van ta riefmuren voor de goedkope Japanse recorders. Philips dacht aan het eind van de jaren zeventig abso luut een technisch hoog standje in de vingers te heb ben waarmee het concern de wereld zijn standaard zou kunnen opleggen. Toen dat een vergissing bleek te zijn, kostte het veel moeite door die zure appel te bijten. Bin nen de Philips-organisatie verzette zich een V-2000- kamp hardnekkig tegen de VHS-aanhangers. Tenslotte heeft president Wisse Dekker zijn volle gewicht in de schaal moeten gooien: Phi lips zette de produktielijnen voor V 2000 stil en ging in Krefeld en Wenen nu zelf VHS-recorders maken, wel iswaar nog niet voor de Europese markt, maar toch... Dat was het begin van het einde voor V 2000. De vol gende duw gaf de Duitse partner Grundig. Dit bedrijf werd minder gehinderd door de emotionele binding met een eigen vinding en ging - eerst aanvullend, spoedig uitsluitend - VHS-recorders maken, die ook in Europa werden aangeboden. Eind 1984 waren de V 2000 getrou wen binnen Philips storm- rijp. In dat jaar produceer den de fabrieken een miljoen apparaten van dit type, waarvan er honderdduizen den in de magazijnen terecht kwamen. Philips besloot, te- samen met Grundig, de pro duktie te staken. Voorlopig, heette het toen nog, want als de markt zich herstelde, zou de fabricage van V 2000 mo gelijk worden hervat. Het commerciële succes van Philips' pijnlijke beker ing tot VHS en het verder af kalven van de V 2000-markt voerde echter tot een onver mijdelijke conclusie. De V 2000 kopers van het eerste uur zouden zich enigszins be kocht kunnen voelen. Zij kunhen natuurlijk rekenen op service en geschikte ban den zullen ook nog wel een tijd te krijgen zijn. Wie het laatste jaar nog een V 2000 apparaat heeft gekocht, heeft zichzelf de kater op de hals gehaald, vindt ook de Consu mentenbond. In de laatste tests van videorecorders kwam de V 2000 niet eens meer voor. De prijzen moeten ook te denken hebben gege ven. De laatste tijd worden V 2000 recorders voor rond de ƒ800 aangeboden. Er zijn er nog enkele duizenden in de winkels of bij de groothan del, die wel voor spotprijzen weg zullen gaan. „De consu ment moet van zijn winkelier hebben gehoord dat dit in de lucht hing. Of hij moet er over hebben gelezen. Wie dit een verrassing vindt, heeft niet goed opgelet", aldus een woordvoerder vande Consu mentenbond. Voor Philips, dat naarstig probeert de sector van de consumenten electronica na jaren van forse verliezen uit de rode cijfers te krijgen, be tekent het afscheid van V 2000 een emotioneel zwaar te verteren maar zakelijk heil zame beslissing. Het wonder kind van weleer is afgetroefd door klasgenoten met lagere cijfers die toch iets handiger bleken te zijn. pjjN HAAG (ANP) -In de komst moet het prevent! inzicht op de gemeenten „erkt worden. Niet meer besluit moet van te voren „oedkeuring van Gede teerde Staten hebben, voor het kan worden uitgev pat kan alleen wanneer bijzondere redenen voor z of wanneer een gemeente der preventief begrotings aicht staat als het besluit „anciële gevolgen heeft. pat staat in de herzieni van de Gemeentewet die d derdag bij de Tweede ka B DEN HAAG (ANP) Mr. A.A. van Rhijn, oud-minist van Landbouw en Visserij oud-staatssecretaris van ciale Zaken, is deze week Den Haag overleden. Van Rhijn werd op 9 1940, de dag voor de Duitse i val, minister voor de CHU het kabinet-De Geer. Met Nederlandse regering vertn hij op 13 mei naar Lond< Daar bereidde hij de toekoi stige ontwikkeling van de i ciale verzekering in Nede land voor. Na de bevrijding verliet de CHU om als aanhanger v de 'doorbraak'-gedachte lid worden van de PvdA. Van 1£ tot 1958 was hij staatssecret ris van Sociale Zaken in 1 eerste en tweede kabin< Drees. AMSTERDAM (ANP) - De 1984 opgerichte Bond vo Werknemers in de Spo (BWS) is deze week toegetr den tot de vakcentrale FN De bond telt nog slechts ei handjevol leden, maar hoo binnen een paar jaar zo'n vij duizend leden te hebben. Ei van de belangrijkste doeli van de BWS is het sluiten va een alles omvattende collet tieve arbeidsovereenkomst, heeft voorzitter P.Coppes doi derdag meegedeeld op persconferentie in Amste dam. Volgens FNV-voorzittx H.Pont gaat het bij de toetri ding van de BWS tot de val centrale niet zozeer om aai tallen leden, als wel om c spreiding van de leden ovi beroepsgroepen. De FNV hee nu leden in nagenoeg alle r~ toren van de samenleving. Tegen het nadrukkelijke advie heeft de Tweede-Kamertracti meewerken aan het euthanas ren de liberalen een frontale partij, het CDA, en met hun hebben zich namelijk wel nee mier Lubbers, dat de hoogst niet rijp is voor wetgeving ei proeve' van wetgeving eerst een wet er uit zou moeten zier De WD wil niets liever dar geren met het CDA. De Chris maar dan wel op voorwaarde teriële kwesties als de euthar Pers zelf en CDA-fractieleider kele twijfel laten bestaan. Waarom zet de WD nu da coalitie op het spel Omdat een onmogelijke positie heeft Pers zou worden opgevat als meegaan met D66 (en de Pvc coalitie-partner. De euthanasie-problematk 'weede Kamer aan de orde. haar steun aan het initiatief-! wijzigingsvoorstellen in de ge oer provocatief te maken. Het voor het CDA ligt de kwestie oe vraag of D66 en de PvdA 'er wille te zijn en daardoor c Ql9e regeringscoalitie te vergr in de discussie lijkt het er o i gese rond moeilijk concres noodsituatie' (D66) en oers). in werkelijkheid gaat he van het leven en het r !a/ 1 voor zichzel'en bij Wiegel heeft zijn partijgeno ate materie er oyerhaast 'do us in de wind. Dat is politie! k ors,el van D66 is niet vóór hdus terug bij de kabinet oidige kabinet. Door nu dat V'zich dus onnodig in hJ Jch d°or zijn aard niet Ie osntrum te staan van de ve

de Stem | 1986 | | pagina 2