Projectweek Petrus Hondius over Islam 6Bolsport voor iedere 9 IJSTOEJ Cehave Oostburg wil uitbreiden OM AFK Egyptis in Mid RUIM 30 AANMELDINGENBU KRAAMZORG VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN Axel en Sas van Gent: Uitbreiding vacaturebank vrijwilligers Voor grote evenementen ijs nog niet betrouwbaar STAAT DER NEDERLANDEN VRIJDAG 14 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND politierapport NIEUWE LOODS EN KANTOOR MOLENZICHT UIT IJZENDIJKE: Wachttijden Café Schaatskalender Jack Chandu in Terneuzen Plaatselijk nieuws Biervliet Westdorpe Zaamslag markten T16 PAGINA ZEELAND Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De rijksscho lengemeenschap Petrus Hon dius in Terneuzen houdt van 3 tot 8 maart een projectweek over de Islam. Tijdens deze week zullen de leerlingen ken nis kunnen maken met een aantal facetten van deze gods dienst. Het project is opgezet, om dat het aantal scholieren uit gezinnen met een niet-christe- lijke levensbechouwing sterk toeneemt. Omdat de islam in ons land de grootste niet- christelijke godsdienst is, heeft men op het Petrus Hon dius deze religie als voorbeeld genomen om de leerlingen het bewustzijn bij te brengen dat niet iedereen vanuit eenzelfde overtuiging denkt en handelt. Tijdens de week zal een groot aantal vakken op het project worden toegespitst. Daarbij komen onder meer kunst, geschiedenis, aardrijks kunde en muziek aan de orde, maar ook wordt dan aandacht besteed aan de voeding, flora en fauna en de enorme invloed die de arabische wiskunde en natuurwetenschappen op onze westerse wereld hebben uitge oefend. De open dag, waarmee het project op zaterdag 8 maart wordt afgesloten (van 12.00 tot 18.00 uur), kan niet alleen ken nis worden genomen van wat de leerlingen met het islam- gegeven hebben gedaan, maar wordt tevens met deze religie verweven kunstvoorwerpen getoond. Daarbij zal het ac cent liggen op de Turkse cul tuur. De Turkse gemeenschap, de grootste moslim-groep in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft veel steun verleend aan de or ganisatie van het project, waardoor tijdens de open dag er onder meer optredens zul len zijn van Turkse volks dansgroepen, handwerkers en poppenkastspelers. Tevens is er een foto-expo over moslims in Nederland, video-films over de islam en Turkije en kan de inwendige mens worden versterkt in zo wel een Turks als een Neder lands restaurant. Geslaagd beroep op oud-verpleegsters Van onze correspondent TERNEUZEN - Schaatsliefhebbers in de gemeente Terneu zen hebben tot nu toe hun kunde op de gladde ijzers in eigen omgeving nog niet kunnen meten met tegenstanders. Zowel de ijs verenigingen in Hoek als Terneuzen onthiel den zich tot nu toe van elke activiteit. In Terneuzen was het zelfs zo dat de voor gisteravond op het programma staande wedstrijden voor de jeugd op de Oostkolk werden afgelast. Op de Otheense kreek werd wel geschaatst, maar op bepaalde plaatsen werden daar waar schuwingsborden aangebracht omdat het ijs voornamelijk aan de oostelijke zijde van de kreek slechts 4 centimeter dik was. Er wordt van deze kreek voortdurend water betrokken door het waterschap en dat is zeker niet bevordelijk voor de ijslaag. Als het echter de afgelopen nacht matig heeft gevro ren, minimaal 5 graden, en hetzelfde wordt verwacht voor de vrijdagnacht dan zal vanavond worden beslist of er mor gen op de Otheense kreek toertochten worden gehouden. Op de banen van het Hoekse ijscomité 'Wel gebogen niet gebroken' werd gisteren volop geschaatst. Nog steeds op eigen risico. Morgen worden er in de morgenuren schaats wedstrijden gehouden voor de jeugd, die om half elf begin nen. Verder kan men in de middaguren deelnemen aan de toertocht Hoek 't Sluisje over een afstand van ongeveer 10 kilometer. In Sluis kon gisteren reeds de eerste zilveren schaats wor den uitgereikt aan de 17 jarige Peter de Lijser uit Sluis die dit jaar al vijf keer de tocht Sluis-Brugge volbracht. Tweede in dit klassement werd de 22 jarige Jan Labruère uit Bier vliet, eveneens vijf keer. Hij presteerde het om gisteren de tocht driemaal te rijden. IJZENDIJKE - Aan de Krom- meweg is van R.V. een aan hangwagen gestolen. De aan hangwagen stond geparkeerd bij zijn woning. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag zijn uit een ruimte van het kantongerecht aan de markt te Terneuzen vier eerder in beslag genomen bromfietsen gestolen. Men had de toe gangsdeur tot het pand met geweld geforceerd. Twee van de ontvreemde voertuigen werden gistermorgen onbe heerd aangetroffen aan de Oude Veemarkt te Terneuzen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/GOES - Ruim dertig (oud-) ver pleegsters en kraamhulpen hebben zich ge meld bij de Stichting Het Zeeuwse Kruis na publikaties over het nijpend tekort aan kraamhulpen en een wervingsactie van de stichting. De tekorten manifesteren zich vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar huisartsen aan de bel trokken, en in de gebieden rond de Oosterschelde. Dank zij de medewerking van de Gewestelijke Arbeids bureaus kregen bovendien de bij deze instellingen inge schreven kraamhulpen en verpleegsters een brief waarin het Zeeuwse Kruis de proble matiek waarmee men momen teel kampt, werd uiteengezet. De nu aangemelde vrouwen worden deze en volgende week uitgenodigd voor selectiege- Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Cehave wil de vestiging in Oost burg aan de Steenhovensedijk uitbreiden. De onderneming wil daar een zaaipeulvruchtenloods en een kantoor laten bouwen. Momenteel staat daar reeds een grote loods voor de opslag van granen. Het college van B en W van Oostburg steunt de plannen van de Cehave en wil het be stemmingsplan zodanig ver anderen dat de bouw mogelijk is. Op de plaats waar de loods en het kantoor moeten komen ligt de bestemming 'land bouw'. Als de raad akkoord gaat met het voorstel zal het bedrijf wel een zeven meter brede groengordel moeten aanleggen rondom het terrein. Het college verwacht geen moeilijkheden op het gebied van de geluidshinder. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft inmiddels ook een plaats bepaald waar de opslagloods van de Cebeco komt. Deze onderneming wil bij Potjes, tussen Nieuwvliet en Sluis, bouwen. De gemeente had vier mogelijke lokaties langs de Ambachtsdijk aange wezen. De keus is nu gevallen op de locatie welke het dichts bij de provinciale weg ligt, zo dat de polderweg zo min mo gelijk wordt gebruikt door zware vrachtwagens. Cebeco heeft bij de gemeente aange drongen om zo spoedig moge lijk het voorstel in de raad te brengen omdat de onderne ming de loods nog voor de oogstperiode in gebruik wil nemen. Het college heeft ook de ver goeding voor de raadsleden vóór dit jaar vastgesteld. 'Wij zijn vanmening dat het alles zins verantwoord is om de door de minister vastgestelde maximum bedragen aan de le den uit te keren' schrijven B en W. De vergoeding is vast gesteld op 8.009,- en de on kostenvergoeding op 1.630,- per jaar per raadslid. De Oostburgse raad komt donderdag 20 februari bijeen in het gemeentehuis, aanvang vergadering 19.30 uur. (ADVERTENTIE) sprekken, waarna zij eventu eel als oproepkracht in dienst bij de stichting komen. „Uit die gesprekken moeten wij duidelijkheid hebben over de bevoegdheden van de da mes en welke belemmeringen er zijn bij het inzetten. Som migen hebben een man in de ploegendienst, of zitten met schoolgaande kinderen. Als we dat allemaal op een rijtje hebben kunnen we een schema gaan maken en weten we precies wie waar en wan neer is in te zetten", aldus al gemeen directeur P. den Boer van het Zeeuwse Kruis. Aangemeld hebben zich vroegere kraamverzorgsters en A-verpleegkundigen. Bij deze laatste categorie wordt aan de hand van lijsten bij de Geneeskundige Inspectie be keken of zij al dan niet be voegd zijn voor het geven van kraamhulp. Bedoeling is dat de aange nomen oproepkrachten een in terne bijscholing van het Zeeuwse Kruis krijgen. „Vooral de kraamverpleeg sters zijn er al een tijdje uit en de laatste jaren is er hier en daar toch wel het een en ander veranderd", aldus Den Boer. Het aantal gediplomeerde kraamhulpen is de afgelopen jaren sterk teruggelopen in verband met bezuinigingen die van rijkswege werden op gelegd. Soelaas kunnen over een paar jaar de leerlingen bieden die de opleiding aan de MDGO-school hebben doorlo pen. „Op zijn vroegst zijn dar- van echter in 1988 pas hulpen beschikbaar. En dan is het nog de vraag hoeveel extra-krach- ten aan ons worden toegewe zen". Tot nu toe heeft het Zeeuwse Kruis nog niet één kraamvrouw in de kou moeten laten staan. „Soms is er mis schien iets minder zorg, maar ons streven is toch echt om iedereen te helpen. En dat is tot nu toe uitstekend gelukt", aldus Den Boer. If MAlNTlgNORAi 81A% 15-jarige lening 1975° 8 15-jarige lening 1976 (eerste en tweede uitgifte) Op 17 maart 1986 geheel vervroegd aflosbaar tegen 100%. De rente loopt tot 17 maart 1986 en wordt op deze datum betaalbaar gesteld. Betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 17 maart 1986 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. Aflossing Rente Betaling Bollen..voor jong en oud. - FOTO WIM KOOYMAN Door Willy van Leeuwen IJZENDIJKE - De bolsport is de laat ste jaren enorm in populariteit geste gen. De bolclubs kennen een forse leden groei. Molenzicht uit IJzendijke heeft bijna tachtig leden en heeft sinds kort een derde overdekte baan in gebruik. Ook de twee buitenbanen zullen bin nenkort weer vaak bezet zijn. „De bol sport is voor jong en oud en voor iedere beurs," aldus Frans Reyckaert, Sjaak Ekkebus en Wies de Baere van deze bloeiende IJzendijkse vereniging. Molenzicht is in enkele jaren tijd tot een volwaardige vereniging uitge groeid. Haar oorsprong vond zij in de Rozemarijnstraat, waar de bejaarden hun baan hadden. De jongere leden na men de overhand en besloten dan maar een eigen club op te richten. Een aantal bejaarden werd dan ook maar gelijk lid. Er werden twee buitenbanen aan gelegd nabij de molen en Molenzicht was een feit. „Later bleek er veel behoefte aan een overdekte accommodatie te zijn voor de wintermaanden," aldus penning meester Sjaak Ekkebus. „Dankzij een uitstekende medewerking met de ge meente Oostburg konden we dit reali seren. Natuurlijk was een behoorlijke portie zelfwerkzaamheid onontbeer lijk." Het huidige bestuur bestaande uit Theo Vermeulen (voorzitter), Franks Reyckaert (secretaris), Sjaak Ekkebus (penningmeester), Wies de Baere, Jan van de Broeke, Freddy Ver- beke en Ronald Goossens, doet er alles aan om de club draaiende te houden. De Nieuwe overdekte baan zal veel problemen oplossen. Moest in het ver leden rekening worden gehouden met ellenlange wachttijden, nu kan alles vlot worden afgewerkt. De bolsport kent een zeer grote traditie, maar is nu sinds een aantal jaren ook door de jeugd ontdekt. „Ik beoefen deze sport nu al 55 jaar," aldus Wies de Baere, die het met de paplepel kreeg ingegoten. „Het materiaal was niet zo goed als nu, maar we namen onze bol mee naar school om als het even kon te spelen." Ook Frans Reyckaert en Sjaak Ek kebus kregen de liefde voor de bolsport van huis uit mee. Gezien hun leeftijd mag worden aangenomen, dat de bol sport niet alleen voor oude mannen is. „Het is een echte sport," laat Wies snel even weten, als hij op het puntje van de bank gaat zitten. Molenzicht levert hiervoor het bewijs. Leden van 15 tot in de 70 zijn vaste boilers. „Het is net als bij biljarten. Je verleert het nooit, maar je bent wel vlug de finesses kwijt," beweert Frans, die samen met zijn vader vele demonstraties heeft ge geven in de overige delen van ons land. „Het lijkt eenvoudig, die bol rond de staak, maar je moet het goed bijhou den." Niet alleen de jeugd heeft de bolsport ontdekt, ook de vrouwen.In Oostburg is er zelfs een behoorlijke groep. Bij Mo lenzicht is het aantal vrouwelijke boi lers voorlopig op één blijven steken. Toch is de ledengroei zeer opvallend. „Hierdoor werden we genoodzaakt een derde baan aan te leggen," vervolgt Sjaak. „Nu kunnen we achter elkaar door gaan." Vooral de zelfwerkzaamheid, wethouder J. Vergouwe noemde dit nog in zijn openingswoord, staat bij Molenzicht hoog in het vaandel ge schreven. „We hebben weinig tramme lant. Zijn er problemen, dan worden ze vlug opgelost," vullen de drie bestuurs leden aan. „Boilers mogen kijven, maar we moeten vrienden blijven." Deze spreuk staat in het clubgebouw nabij de molen te lezen. Het gaat voor Mo lenzicht zeker op. In IJzendijke worden de drie over dekte banen vooral in deze periode volop gebruikt. Naast een groepje be jaarden wordt er ook door arbeidson geschikten of werklozen druk gespeeld. „Het is een ideale vrijetijdsbesteding," glimlacht Wies de Baere. „En je dag is er mee gebroken." Dinsdag- en donder dagavond, maar ook zaterdags en zon dagmorgen is het clubgebouw gevuld. De bestuursleden moeten naast deze avonden vaak in de weer om prijzen op te halen of andere nuttig werk te doen. „Een bolbaan bij een café levert wat dat betreft weinig problemen. Je zegt tegen de cafébaas wat je van plan bent en de rest wordt geregeld," aldus Frans. „Wij moeten overal zelf voor zorgen." Het plan om de samenstelling van het bestuur met twee uit te brei den, is niet gerealiseerd. De animo was niet groot. Onder de plaatslijke jeugd is de animo wel groot. Inmiddels is er een groep van tien jeugdigen, die de bol sport in hun hart hebben gesloten. De begeleiding is er volop mee bezig. De ouderen accepteren hen en de jeugdle den doen ook mee aan alle bollingen. Molenzicht houdt een dertigtal bollin gen per jaar. Sinds twee jaar wordt er tussen de clubs uit Oostburg, Aardenburg, Eede (twee) en IJzendijke een onderlinge competitie gehouden. Binnenkort is de laatste wedstrijdddag gepland en wordt de eindoverwinnaar bekend ge maakt. Op 7 en 8 juni wordt een twee daagse gehouden, dus naast de ver- jaardags- punten- en afvalbollingen staat er voor de leden van Molenzicht nog een boordevol programma op til. „Misschien dat we ooit nog eens begin nen met grasbollen, dat lijkt me nog wel wat," besluit Sjaak Ekkebus. Beide collega-bestuursleden knikken instem mend. Voorlopig kan men nog wel vooruit. Vijf banen binnen handbereik, een ledental dat de laatste jaren enorm gegroeid is en een gezonde financiële situatie. Van onze correspondent WESTDORPE - De leiding van het project Mensen zonder Werk van de gemeenten Axel en Sas van Gent-wil haar vrij- willigersvacaturebank uit breiden. Steeds meer mensen zonder baan hebben te kennen gegeven om met behoud van hun uitkering vrijwilligers werk te willen doen. De doelstelling van de vrij- willigersvacaturebank van Mensen zonder Werk is het bemiddelen tussen mensen die vrijwilligerswerk willen doen en instellingen, vereniging of projecten die vrijwilligers no dig hebben. Voor het verrich ten van vrijwilligerswerk met behoud van uitkering is toch een aantal criteria geformu leerd. Een regionale toetsings commissie toetst de nieuwe vacatures op deze voorwaar den, zodat de vrijwilliger geen gevaar loopt dat zijn uitkering wordt beëindigd of gekort. Het project Mensen zonder Werk heeft een groot aantal verenigingen en instellingen van de gemeenten Axel en Sas van Gent via een circulaire van de mogelijkheid een vrij- willigersvacature aan te mel den, op de hoogte gebracht. Men heeft een aanmeldings formulier ontworpen en aan de verenigingen en instellin gen uit alle Axelse en Sasse woonkernen gezonden. Voor nadere inlichtingen kan men contact opnemen met de pro jectleidster van Mensen zon der Werk te Axel in De Halle en in Sas van Gent in het Stadskantoor. Axel. Vanaf 13 tot 22 uur Schaatsen op de baan van het motorcrossterreinde baan is in de avonduren verlicht, begeleid door sfeervolle muziek. IJzendijke; De Veste, 14 uur. Langebaanwedstrij- den voor de jeugd tot en met 15 jaar. 16 uur. Lan- gebaanwedstrijden voor de ouderen. 15 30 uur Korte baanwedstrijden voor kinderen van 6 tot 10 jaar. 19 uur. Schoonrijden zowel individueel als voor paren tot 17 jaar en van 18 jaar en ouder. Sluis; Toertochten Sluis- Brugge of Sluis-Damme, inschrijven voor deel name vanaf 10 uur in Hof van Brussel aan de Kaai te Sluis. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Onder de titel 'Magiër in de twintigste eeuw verzorgt de schrijver en on. derzoeker Jack Chandu daag een lezing in hotel Rot. terdam te Terneuzen. Chandu (60), auteur vaneen groot aantal boeken ovei astrologie, handleeskunde hypnose en meer van d lijke zaken, zal in zijn voor dracht ingaan op de ontwikke ling van de 'geheime kennis tot wat nu 'alternatieve we tenschappen' wordt genoemd Voor zijn onderzoek naar allerlei vormen van magie reisde Chandu de hele weieli af (in totaal 450.000 km) ei maakte hij allerhande riten ei experimenten mee bij zowel primitieve stammen als ii grote wereldsteden. De lezing begint om uur en vindt plaats onder aus piciën van de stichting Aurin te Breskens. De entree be draagt 7,50. Na de pauze is gelegenheid tot het stellen van vragen. Schaatswedstrijden - Uitsla; van de schaatswedstrijder. voor de jeugd, die op Brandput werden gehouden Klas 1 en 2: 1. Dieneke Ver- paaien, 2. Joyce Buysse, 3. Je roen Engels. Klas 3 en 4:1 Philip Buyck, 2. Nadine Diele- man, 3. Anne-Marie Lippens Klas 5 en 6: 1. Martin van Stel 2. Alexander van Opdurp, 1 Marie-Jean Lij baart. 12 t/m IS jaar: 1. Erwin de Hon, 2. Ja® de Koster, 3. Anne-Maris Buysse. De eerste drie vat elke categorie ontvingen eet medaille en iedere deelneme: kreeg een vaantje. Verlichting op ijsbaan - Als i< vorstperiode nog even voort duurt, ziet het er voor schaatsliefhebbers van West dorpe en omgeving bijzonder goed uit. Op een gedeelte vat de Molenkreek kan nu volop geschaatst worden; het ijs is et veilig bevonden. Het betref het westelijk deel van 4 kreek. Sinds woensdagavond is de ijsbaan verlicht, ook zij die overdag daarW niet in de gelegenheid bit- kunnen schaatsen. De plaatse lijke ijsclub 'De Rietbos' op het overige deel van de Mo lenkreek, waar nog niet schaatst mag worden, een dm delijke markering aanga bracht. Bingo - Trimclub De Griete houdt op zaterdag 22 februaj in het gelijknamige café in® buurtschap De Griete SI1 jaarlijkse bingo-avond, aan vang 20.00 uur. De hoofdp'tf is een stereo radio-cassette® corder. AMSTERDAM, 13 febr. - peltermijnmarkt: In Bintje J 50mm werden 27 contracten vtsj handeld voor levering april teg ƒ8,00 tot ƒ7,60 per 100 kg. De steJJ ming was kalm. In Bintje wjji werden 32 contracten verhand voor levering april bij een Prl van ƒ16,50 tot ƒ16,10 per 100 kg, mede 94 contracten voor kveg mei tegen ƒ17,50 tot ƒ17,00. OokW* was de stemming kalm. GOES, 13 februari - Winston 82-88, 118-133, 71-79, 65, 57-®' 77-82, 72-86, 58, 54-62, Ermgaard: kl2 67. Golden X cious: kil 138, 96-103, 54-61, Wfg, 89, 46. Goudreinette: kl2 58-W 109, 68-76, 56-68, 30-61, 30-41. Boskoop: kil 114, 133,111,58, jg 91, 85,38. Karmijn de Sonnaviüe 1 133-144, 153-157, kl2 64. VRIJDAG 14 FEBRU Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil een adviescom- miss'c voor sociale zaken in- tóllen. Deze werkgroep zal Idvies en bijstand verlenen voor en over algemene zaken betreffende het sociaal beleid van de gemeente. Een voorstel hiertoe komt volgende week in je raadsvergadering aan de orde. Enkele raadsleden drongen vorig Jaar' tijde118 de behande- ling van de begroting aan op Oos stra i Olga Samaan Yacoub met DEN HAAG - De bejaarde en zieke Egyptische Olga Samaan Yacoub moet naar haar vaderland terug. Ook al kan ze zichzelf niet meer verzorgen en ook al woont haar enig kind met zijn vrouw en twee kinderen in Middelburg. Zoon Boshra Abdel Ma- lak, exploitant van een shoarmazaak in Middel burg, spande woensdag voor de president van de Haagse rechtbank een kort geding aan tegen de Staat. Hij hoopt dat zijn moeder in ieder ge val mag blijven tot het afge wezen verzoek om een ver blijfsvergunning voor zijn moeder is herzien. En als ze daarop mag wachten van de Haagse rechtbank-president mr. B. Punt, dan zou de kans °P een positieve beslissing na die herziening groter zijn, aldus Abdel Malak's raadsman, mr. E. Smit. Abdel Malak wil dolgraag voor zijn moeder blijven zorgen. Zij verdient mijn zorg en liefde, zegt de Mid delburgse Egyptenaar, en in haar vaderland zal ze ver- eenzamen en wegkwijnen. De toestand van de vrouw is ronduit slecht. Dat hebben vier artsen, onder wie een Nederlandse, bevestigd. DEN HAAG - Overzicht van de i. van woensdag 12 februari 1986, mt wndienst. ana Ver 'let algemeen is de ijstoestar na ln ^et noordoosten van het 1 u ar Leeuwarden en naar Groninj Eem u scllePen met veel motor diorIS is weer vrij goed bev; sdewaarverboden blijven van kra Kowf? Twentekanaal en de zijtak i knn, evaarbaar. Op de vaarweg va vooivaart aanbevolen. ban? vaarwegen in Noord-Holland fH en Limburg zijn over het alger n zwaar vast ijs, hetgeen de va£

de Stem | 1986 | | pagina 12