De bezem door het stadhuis mV «o4' VIT DE KUNST AANSPORING TOT CREATIVITEIT NA CARNAVAL DE ASKRUISJES EN DE VASTENPERIODE ip^^ DE STEM AëC^ A.ete^ ***0 xeX^P VRIJDAG 14 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND K $u U fosVoet B® l Cel voor fraude met uitkering Missionaris K. Hermans komt naar IJzendijke PROGRAMMA VVD HULST Trommeltje Sigaar I/fosVoet BB® 1 Vergadering ZLM in Kloosterzande Districts vergaderingen Hulster Ambacht Heitje voor karweitje in Vogelwaarde Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen Gospelgroep in IJzendijke Aia ,etf ^Sm xv& \<v^ n**8É *ët6<i N^ÜÉ8 T22 PAGINA ZEELAND 2 Amateurs beginnen kunstwinkel in Axel S bi AXEL - De formule ring van de doelstel ling laat even op zich wachten. Er mag geen misver stand over ontstaan. „Het doel is onze hobby uit te laten groeien en meer inhoud te geven door andere mensen er kennis mee te la ten maken". Dat is in een notedop waar het om gaat voor de vijf amateur kunst beoefenaars die deze week in het huis van Ria Schut- Verwaal aan de Stations straat in Axel het kunstwin keltje 'Uit de kunst' hebben opgezet. Winkel is een groot woord voor een omgebouwde zijka mer maar die functie heeft het ook. Het werk van de vijf initiatiefnemers en ex posanten Ria Schut-Ver- waal (brooddeegfiguren), Jorien Broos-Brugmans (batikwerken), Susan Ver- beek-Brugmans (tekenin gen), Mariella Hespe (pop pen en wandkleding) en George Burggraaff (fotogra fie) kan nagenoeg tegen kostprijs worden gekocht. Het idee winkel is geboren na de collectieve deelname aan de Boeweitfeesten in Zuiddorpe „We zijn vijf mensen die elkaar kennen omdat we allemaal creatief bezig zijn. Je kunt je werk naar buiten dragen via de Boekweitfeesten bijvoor beeld of exposities, maar het leek ons gewoon leuk om dit constant te kunnen doen via een winkeltje. Wij hadden in ons huis een grote zijkamer en hal over. Groot genoeg om een winkeltje te starten. Dus dat was gauw gere geld". Hoewel er niet echt geld mee te verdienen is, 'als je alle uren werk zou doorbe rekenen wordt het onbetaal baar' vult 'Uit de Kunst' vol gens Ria een gat in de markt. Geweldig „Je hebt in Zeeuwsch- Vlaanderen bijna geen win kels op dat gebied". Maar in principe moet Uit de Kunst toch meer gezien worden als aansporing voor anderen. „We willen laten zien dat het leuk is om zelf iets te maken", zegt Ria, die de ruimte drie middagen en een avond open houdt. Vorige week vrijdag kon Axel voor het eerst kennis maken met Uit de Kunst. De openingsavond werd druk bezocht. „De reacties waren geweldig leuk. Wat jullie maken is herkenbaar, zeiden sommige mensen. Dat is ook de bedoeling. Moderne kunst is vaak moeilijk te begrij pen. Althans; er wordt vaak een bepaalde bedoeling of betekenis achter gezocht. Bij ons is dat niet zo. Je vindt het mooi of niet mooi zonder er verder iets achter te zoe ken". Een voorbeeld daarvan zijn de pen en potloodteke ningen van Susan die na tuurgetrouwe stillevens op papier zet. Ook George's werk is een en al eenvoud. Luchten, landschappen en grasjes. En hetzelfde geldt eigenlijk voor de van zelf- hardende klei gemaakte poppen van Mariella. De ambities van het vijf tal reiken voorlopig niet verder dan hun hobby onder de aandacht van de mensen te brengen. Plaats voor een zesde kunstenaar is er ook, maar het is niet de bedoeling om groot te worden. „We moeten eerst eens afwach ten hoe het loopt. Maar uit breiding zit er zeker niet in. Dat betekent dat je naar een ander pand moet gaan uit kijken en dat is niet te beta len". Uit de kunst is van dins dag tot en met zaterdag tus sen 13.00 en 17.00 uur ge opend en op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De initiatiefneemsters van 'Uit de kunst'. Staand Ma nila Herpe, op de stoel Ria Schut en op de grond Jorien BrOOS. - F0T0WIM KOOYMAN (ADVERTENTIE) l(««<c<cc«<c<cc<cc<c<<ccc<-<c<;<c«cr^ AAK "'ROu/YD VAKMANSCHAP NEt EVEN ANDERS Gebruikte wagens met 5 garantie, nu ruime keuze In onze showroom. s Fred van Eedenstr 1 Terneuzen lel. 01150-13456 HofteZandpl 17 Kloosterzande tel 01148-1412 >»»»»P Van onze correspondente MIDDELBURG - Een gevan genisstraf van vijf weken, waarvan drie weken voor waardelijk, kreeg de 38-jarige P. van A. uit Zaamslag don derdag bij verstek door de po litierechter in Middelburg op gelegd voor het verzwijgen van inkomsten terwijl hij een uitkering van de sociale dienst kreeg. Het gebeurde in de periode juni tot en met december 1984 toen hij met een vriendin in Aardenburg een economische eenheid vormde. Ook de vriendin leefde van een uitke ring en zelf was Van A. in het Belgische Eeklo een winkel in tweedehands goederen begon nen, waarmee hij ruim 15.000 gulden had verdiend. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De Francis caanse pater Karei Hermans, Uzendijkenaar van geboorte, tal in het weekeinde van 22 en 23 februari in de RK kerk te IJzendijke preken over zijn werk in he voormalige Nieuw- Guinea. De 65-jarige pater is in IJ- tendijke geboren en verhuisde W1933 naar Breda. Hij is bijna veertig jaar lang werkzaam geweest bij de missiepost in west-Irian, het voormalige "ieuw-Guinea. Hij vertelt over zijn werk 'ijdens de missen van 19.00 uur 'J' van 10.30 uur. Na de zon dagsmis is er voor jaargenoten van de pater gelegenheid om m de pastorie even bij te pra ten. Over een maand vliegt Pater Hermans voor zijn laat- ste periode terug naar zijn missiepost. t*0B,Ap VOOR ZUIDWEST NEDERLAND lanteren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: "30-12.30/13.30-17.00 uur. erneuzen: Rein van der neim (editie-chef), Jan Jansen (p|v. chef), Emile aion, Co Meertens, Cor de "oer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, ogène Verstraeten. iddelburg: Henk Postma. °es: Clé van Katwijk. Advertentle-exploltatle 'ospecteur Zeeland: ^nu. privé tei. 01150- «5-10 Van een onzer verslaggevers HULST - De bezem moet door het gemeentelijk apparaat van de gemeente Hulst worden ge haald. „Een kritisch doorlichting en zonodig een reorganisatie kunnen enerzijds kostenbe sparend werken en anderzijds de motivatie en de arbeids vreugde van het personeel ve- beteren". Dit schrijft de VVD afdeling Hulst in haar verkiezingspro gramma voor de periode 1986- 1990. De besparing die uit de reorganisatie voortvloeien moeten volgens de liberalen eerst worden gebruikt om de arbeidsomstandigheden te moderniseren (de huisvesting kan beter) en om de kwaliteit en de deskundigheid van het personeel te bevorderen. Als het tot een reorganisatie komt, moet het personeel wel in spraak krijgen. De VVD breekt in dat ver band ook een lans voor een be tere bereikbaarheid en toe gankelijkheid van de gemeen telijke diensten voor de bur gers. Het wordt wenselijk geacht het loket van de afde ling bevolking op de weke lijkse koopavond een uur open te gooien. Op dat tijdstip moet ook het college voor de burger aanspreekbaar zijn. De WD heeft zich ook over verkeersproblematiek in de Hulsterse binnenstand gebo gen. De liberalen zijn voor stander van een een proef met het invoeren van blauwe zones op de Grote Markt, de Gentse straat, de Steenstraat en een gedeelte van het 's Gravenhof plein. De ruimte voor de lanmgparkeerder moet ge zocht worden aan de rand van de stad. De VVD heeft ook nage dacht over de op handen zijnde fusie in waterschaps- land. De partij ziet dat niet zitten. „Samenvoeging van waterschappen heeft niet de instemming van de VVD om dat verwacht kan worden dat de kosten naar de burger toe dan niet verlaagd worden en de dienstbaarheid wordt ge schaad". Een andere water- schapszorg, de smeerpijp van Tessenderloo, die ongezuiverd afvalwater op de Schelde loost, is ook de zorg van de VVD. Nee, tegen de smeerpijp. Alle zeilen Een lokale omroep hoeft er voor de VVD enkel te komen als blijkt dar hieraan behoefte is en 'een duidelijke meerder heid van de bevolking bereid is daarvor de kosten te dra gen'. Een rode draad door vrij wel alle verkiezingsprogram ma's van de Hulsterse lijsten is het ziekenhuis. In eerste in- 4 Vasten is ook afzien van lux9 Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren. De zwaarmoedige tekst is in de katholieke kerk al lang vervangen door een nieu we, uiteraard meer optimisti sche versie. De dag na carna val, Aswoensdag, de koster heeft de zorgvuldig bewaarde palmbladeren, van palmzondag vorig jaar, tot stof doen weder keren en een ieder kan door de pastor een askruisje op zijn voorhoofd laten zetten. Als te ken van het begin van de Veer tig dagen, de katholieke Rama dan die tot Pasen duurt. Maar wie vast er tegenwoordig nog? De pastoor in Lamswaarde 'vast' door het beperken van zijn rookgedrag tot de uren dat hij tv kijkt. Anderen laten 's avonds de chips staan. Maar de meesten vasten slechts tot de kater van carnaval eindelijk is verdwenen. Door Nell Westerlaken De pastor heeft zieken en bejaarden bezocht. Hij heeft het doosje met as onder de arm als hij op de fiets bij de pastorie arriveert. Op verzoek de monstreert hij de niet-katholieke verslaggeefster hoe hij de askruisjes op de voorhoofden aanbrengt. Moet dat nou echt tot Pasen blijven zitten? „Nee hoor, dat kun je er onder de dienst al afvegen als je het beu bent", vertelt pastor Rud Smit van de Mar- tinusparochie in Princenhage. „Dat zeiden ze vroeger tegen de kinderen maar dat was nooit serieus bedoeld. Nu wordt de kinderen eerder verteld dat ze goed moeten douchen." Toch nog een aanzienlijk aantal parochianen gaat op Aswoensdag naar de kerk om een 'kruisje te ha len'. Waarom? Omdat we dat vroe ger van huis uit ook deden, ant woordt een aantal willekeurige Bre- danaars, die allen zeggen carnaval (carne vale: afzien van vlees) te heb ben gevierd. Zijn stoffige streepjes op het voorhoofd verworden tot een katholieke folklore, een van de over blijfselen uit de tijd dat aan ieder symbool nog een duidelijke beteke nis werd toegedacht? „Maar de katholieken doen nu eenmaal aan symbolen", vertelt pas tor Smit. De betekenis van het as- kruisje is inderdaad beperkt, zegt hij, maar desondanks niet onbelang rijk. „Je markeert het begin van het kerkelijk jaar. Het is daarvan een te ken, voor jong en oud." De bijbel tekst over de vergankelijkheid des levens, die vroeger bulderend van de preekstoelen moet hebben gerold, is in de meeste parochies veranderd in 'Bekeert u en gelooft in het evange lie'. „Het is minder zwartgallig", zegt Smit, „Het benadrukt de vernieu wende kracht van het evangelie. Maar de oude tekst is misschien toe passelijker na carnaval. Die legt de nadruk op de vergankelijkheid van alle aardse dingen." Toch nog een aanzienlijk aantal katholieken gaat op Aswoensdag een kruisje halen. Blijkbaar hoort ook het traditio nele vasten tot die aardse dingen. Welk kind bewaart immers nog veertig dagen lang z'n snoepjes in een speciaal daartoe bestemd trom meltje om zich met Pasen misselijk te eten... „Twintig jaar geleden is de Vastenwet in de katholieke kerk verlaten", aldus de pastor. „Toen hebben de bisschoppen het initiatief genomen om de Vastenactie in de stellen. Gedurende die actie wordt er geld ingezameld voor een goed doel in de Derde Wereld." Smit is er niet rouwig om dat er niet meer wordt gevast. „Ik ken wel enkele mensen die het nog doen zoals de Islamieten hun Ramadan houden. Dus alleen maar 's nachts eten. An deren eten bescheiden en bidden meer. Iedereen kan het vasten op eigen manier invullen. Maar het be langrijkste is dat wij in de kerk wat dóén met die veertig dagen." Zo wordt er in zijn parochie tij dens de avonddiensten gemediteerd en wordt er onder meer een paro chiale bezinningsdag gehouden. Ieder kan naar eigen believen iets doen aan het individuele vasten. „Sommigen gaan hun consumptiepa troon kritisch bekijken", vertelt Smit. „Ze stoppen veertig dagen met roken of zetten de chips en het pilsje aan de kant. Doordeweek dan, want het weekend heeft zo weer z'n eigen patroon." Degenen die vasten, zoeken het in het afzien van luxe. Ook pastoor Knipscheer (79) uit het Zeeuws- vlaamse Lamswaarde, die de tele foon opneemt met 'de pastoor', komt met een dergelijk voorbeeld. „Iemand die wil vasten en die is ge hecht aan zijn biertje zal er nu in plaats van twee of drie maar eentje nemen", aldus Knipscheer, die het vasten nog wel koppelt aan de bij beltekst 'tot stof zult gij wederkeren'. Hijzelf rookt gedurende de vasten periode alleen een sigaar tijdens de 'recreatie van de dag': als hij tv kijkt. Ook op Aswoensdag waarschijnlijk. Knipscheer weet nog niet dat de Amerikaanse aartsbisschop Roger Mahony gisteren heeft opgeroepen om ook te 'vasten' door minder naar tv te kijken, zodat er meer tijd kan worden besteed aan het bidden van de rozenkrans. De pastoor betreurt het dat het verband tussen de vier dagen carna val en het vasten daarna zoek is. „De minst godsdienstigen hebben de grootste drukte tijdens carnaval." Carnaval had vroeger veel meer met stantie vechten voor behoud van het ziekenhuis. Lukt dat niet dan alle zeilen bijzetten om op korte termijn maatre gelen nemen om een buitenpo likliniek met EHBO en eerste opvang door acute gevallen zo uitgebreid mogelijk op te zet ten. Er moeten dan binnen de gemeente ambulances gesta tioneerd blijven. Ook de bloeddonorfaciliteiten dienen, aldus de VVD, gehandhaafd te worden. Onder het hoofdstuk finan ciën, begroting en belastingen keert de VVd zich tegen het verstrekken van subsidies om dat er nu eenmaal geld bij de hoger overheden beschikbaar is. Zogenaamde koppelsubsi dies mogen allen worden aan gegaan als de gemeenteraad de betreffende activiteit wer kelijk wenst. (ADVERTENTIE) v n jAAR /ER'ROUWD VAKMANSOAP NET EVEN ANDERS 8 Modern wagenparkbeheer? J Praat met ons over leasing. Fred van Eedenstr 1 Temeuzen tel. 01150-13456 S HofteZandpl 17 Kloosterzande lel 01148-1412 >■»»-»•»»»»>•>•»> Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De kring Hulst van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij houdt woensdag 19 februari een algemene ledenvergade ring in De Reizende Man in Kloosterzande. Naast de huishoudelijke za ken schetst algemeen ZLM voorzitter A. Doeleman een beeld van de actuele land bouwproblematiek. Aanvang 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers HULST - Waterschap Het Hulster Ambacht houdt deze maand vier informatieve dis trictsvergaderingen. Inwoners van het district 1 en 2 worden maandag 17 fe bruari in hotel Van Leuven verwacht. Voor district 3 wordt dinsdag 18 februari een vergadering in het gemeen schapshuis te Grauw belegd. District 4 komt woensdag 26 februari aan de beurt in het gemeenschapscentrum in Hei kant. District 5 sluit de rij met een bijeenkomst op dinsdag 25 fe bruari in Het Bonte Hert. Alle vergaderingen, behalve in Graauw (om 20.00 uur), begin nen om 19.30 uur. FOTO MARCEL BEKKEN de kerk te maken, vertelt hij. „Vroe ger sprak Prins Carnaval de pastoor nog aan. Toen ik ziek was kreeg ik zelfs een keer een brief of ik tijdens de optocht voor het raam wilde gaan staan om te zwaaien. Als pastoor ben je toch een soort knooppunt in het dorp. Nee, nu met al die geluidsin stallaties is het niet meer zo." In het parochieblad van Lamswaarde wordt nog opgeroepen om te gaan vasten. „Het heeft ook een grote be tekenis", zegt de pastoor, „uw ziel, uw eeuwigheid daar gaat het om." Pastor Rud Smit leeft altijd vrij sober en vast zelf niet. Tenminste, hij offert zijn lunchpauze op voor een gesprekje met De Stem. „Ook een vorm van vasten", lacht hij terwijl hij weer op zijn fiets springt. In de bedrijfskantine van De Stem blijkt even later niets te merken van de vastenperiode. Vctn een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - Het Jon gerenpastoraat Vogelwaar de/Hengstdijk draagt zater dag met een 'heitje voor een kwarweitje' een steentje bij aan de vastenactie. Op die dag gaan zo'n dertig jongeren bij de inwoners langs om klusjes op te knappen. Dit gebeurt 's morgens tussen 9.00 en 12.00 uur en 's middags van 14.00 tot 17.00 uur. De oprbrengst van de actie is bestemd voor een vastenac tie project in Llo, een stadje aan de Peruaanse zuidkust Het project wil onder meer de technische scholing van jonge ren bevorderen om hen een bepaalde bestaanszekerheid te geven. Dansen - In gemeenschaps centrum De Warande star een danscursus beginners vooi 50-plussers. De cursus bestaa uit 10 lesweken van 2 uur pei les en start op woensdagmid dag 19 februari om 14.00 uur De cursus wordt gegeven dooi dansschool 'Elegance' uit Sint- Jansteen. Biljartprijskamp - In het ge meenschapscentrum De Wa rande werd de tweede biljart wedstrijd in een reeks van f gespeeld tussen de Bond var Ouderen uit St.-Jansteen er het Gezellenhuis uit Axel Steen won deze keer met 4S caramboles meer als Axel. Hel Gezellenhuis had de eerst keer gewonnen zodat de stand nu gelijk is. De ploeg die 3 van de 5 wedstrijden wint, zal beker winnaar worden. Bejaardenschieting - Café de Kroon met 44 schutters. Uit slag: hoge vogel F. Reunis, St.- Jansteen, eerste zijvogel A. Leenknegt, Heikant, tweede zijvogel E. Rottier, St.-Jan steen. Meeste kleine vogels (5) E. Rottier, St.-Jansteen. (ADVERTENTIE) t<(c«<ccc«««e«<«c«<c<«ccccccer t 1—1JZZJL q luWD VAKMANSOAP NET EVEN ANDERS l WIJ VERHUREN OOK V PERSONENAUTO'S v Fred van Eedenstr 1 Temeuaen tel. 01150-13456 v HofteZandpl 17 Kloosterzande tel. 01148-1412 Van onze correspondent IJZENDIJKE De gospel groep Or Famim uit Terneu zen zal zondag te gast zijn in de rk kerk te IJzendijke. Tijdens de mis van 10.30 uur zal deze uit meer dan 60 leden bestaande groep een aantal liederen ten gehore brengen.

de Stem | 1986 | | pagina 11