ER. Schapers verslaat Kriek Eddy Planckaert wint GP Puig Al in 1988 startgeld bij Olympische Spelen ELFSTEDENTOCHT-WINNAAR LEIDER IN DRIEDAAGSE ANKEVEEN kleurtje intje PSV-Ajax afgelast Club Brugge ER 64 729/2250 iNSTEEN iLSTRAAT 20 >1140-13041 DONDERDAG 13 FEBRUAR11986 ie krant. Anderlecht naast Como schakelt Juventus uit Kosten Spelen Montreal dertig maal zo hoog als geraamd UITSLAGEN EN STANDEN SPORT IN 'T KORT SPORT IN 'T KORT Jos Niesten wint revanche NK marathon A56 BOCA RATON (AFP/Reu- ter) - Michiel Schapers heeft op de openingsdag van het tennistoernooi van Boca Ra- ton in Florida voor een ver rassing gezorgd. De Rotter dammer, honderdste op de wereldranglijst, schakelde de als elfde geplaatste Ame rikaan Johan Kriek uit in drie sets: 7-6-4-6, 7-5. Ook Marcella Mesker haalde de tweede ronde. De Haagse versloeg de Griekse Angeliki Kanellopoulou in twee sets: 7-5, 6-3. Schapers, die in december in de open Australische na een overwinning op Boris Becker de kwartfinales haalde, maakte tegen Kriek een overtuigende indruk. De tot Amerikaan genaturali seerde Zuidafrikaan klaagde weliswaar na de nederlaag, dat de twee meter lange Rot terdammer onwaarschijn lijk veel mazzelballen had geslagen, toch kon hij ook de beschuldigende vinger op eigen borst richten. In de tiende game van de derde set sloeg hij op 5-5 drie dubbele fouten en gaf hij de aanzet tot de beslissende service- doorbraak van Schapers, die in de volgende ronde uit komt tegen het Amerikaanse service-kanon Bill Scanion. Met Kriek verdwenen nog drie bevoorrechte deelne mers uit de strijd: Paul An- nacone, Pam Shriver en Wendy Turnbull. Ivan Lendl ontliep dit lot tenauwernood. Tegen John Sadri, 44 op de wereldranglijst, kwam de wereldkampioen in grote moelij kheden. Hij redde zich in de tiebreak van de derde set. In die race naar zeven punten nam Lendl een veilig ogende voorsprong (5-0). Sa dri, die in zijn loopbaan al twee keer van Lendl gewon nen had, kwam terug tot 5-3, voordat Lendl drie match- punten (6-3) verwierf. Sadri was nog niet verslagen. Hij slaagde er in de Tsjechoslo- waak onder druk te zetten en andermaal langszij te ko men (6-6). Op dat moment toonde Lendl zijn grote er varing. Met twee klappen sloeg hij zijn opponent het toernooi uit. UITSLAGEN Heren: eerste ronde: Lendl (Tsj)-Sadri (VSt) 6-2, 3-6, 7-6, Gomez (Ecu)-Baad (Arg) 6-7, 6-3, 6-4, Tulasne (Fra)- Giammalva (VSt) 7-5, 4-6, 6-3 Pimek (Tsj)-Fleming (VSt) 4-6, 7-5, 6-2, Noah (Fra)-Berger (VSt) 4-6, 6-1, 6-3, Scha pers (Ned)-Kriek (VSt) 7-6, 4-6, 7-5, Lloyd (GBr)-Lapidus (VSt) 6-3,6-4. Dames: eerste ronde: Kate Gompert (VSt)-Pam Shriver (VSt) 6-3, 3-6, 6-4, Ros Fairbank (ZAf)-Wendy Turnbull (Aus) 6-3, 6-4, Marcella Mesker (Ned)- Angeliki Kanellopoulou (Gri) 7-5, 6-3, Patty Fendick (VSt)-Anne Smith (VSt) 7-5,7-5, Gabriela Sabatini (Arg)-Betsy Nagelsen (VSt) 6-4, 6-2, Alycia Moul- ton (VSt)-Andrea Temesvari (Hon) 7- 6,6-7,6-1 Wederopstanding Van Benthem EINDHOVEN (ANP) - De voetbaltopper van het week einde in de eredivisie tussen PSV en Ajax, die zondag in Eindhoven zou worden ge speeld, is afgelast. Dat zei competitieleider Jan Huij- bregts van de KNVB woens dag. Volgens Huijbregts is het duidelijk dat het veld van PSV door de vorst onbespeelbaar is. Over de andere wedstrijden in het betaald voetbal zei Huijbregts, dat de beslissing over al dan niet doorgaan vandaag valt. „Wat PSV be treft, is er geen twijfel moge lijk. Het ziet er niet naar uit, dat het weer en de grasmat zich snel verbeteren. Ik weet dat het veld er bij veel clubs slecht aan toe is. Donderdag heb ik daarvan een overzicht". Huijbregts zal zich zo snel mo gelijk beraden op mogelijke alternatieve data. Het duel tussen FC Groningen en For- tuna Sittard, dat voor vrijdag op het programma stond, is voorlopig verschoven naar zondag. LIER (ANP) - Anderlecht heelt zich gisteravond in de hoogste Belgische voet balklasse naast Club Brugge geplaatst aan de kop van de ranglijst. De ploeg van trainer Arie Haan liet tegen hekke- sluiter Lierse SK geen twijfel bestaan over het klassever- schil: 5-0. Bij de rust leidde Ander lecht al met 4-0 door treffers van de jonge Stefan Demol, die twee keer scoorde, Lozano en Vercauteren. De voor Scifo in gevallen Didier Wittebolle, de buterend in de hoogste afde ling, maakte tien minuten voor tijd het vijfde doelpunt. Subtopper Standard Luik verloor twee punten en een speler bij degradatiekandi daat KV Kortrijk: 1-2. Poel kreeg de rode kaart, nadat hij Desnicka op grove wijze had neergehaald. Desnicka had I voor de twee Kortrijkse tref fers gezorgd. Twee van de vijf geprogrammeerde duels gin gen niet door. RWDM, ook in de gevaren zone vertoevend, versloeg het KV Mechelen van Erwin Koe man met 3-1. bilslagen: Lierse SK - Andertecht 0-5, KV Kortnjk - Standard Luik 2-1, TOM - KV Mechelen 3-1. ïui 1 Brugge 25-39; 2. Ander- "Jt 25-39,3. AA Gent 24-29; 4. Standard Luk 25-29; 5. Waregem 25-29. TURIJN (SID) - Como heeft in i strijd om een plaats in de kwartfinales van het Ita- uaanse bekertoernooi voor een verrassing gezorgd door Ju- lenfus uit te schakelen. Na de ''verwinning van 1-0 in eigen kuis werd de titeifavoriet in rijn op l-i gehouden. Kiorentina haalde de laatste ac"t wel. De nederlaag in de i uitwedstrijd tegen Udinese (0- werd in Florence met 3-1 goedgemaakt. MADRID (Reuter) - Barce- °na heeft woensdagavond in e eerste wedstrijd uit de wartfinales van de strijd om 'Spaanse voetbalbeker een 'ungrijke overwinning ge- Atletico Madrid werd gekl t e'gen PuUl'ek met 2-1 stfe" kwartfinales, eerste wr<1 - Madrid Real Madrid 0-0, Atletico ietie k,,L dreelona 1-2, Sabadell - Ath- bruan a j'1' tweede ronde op 26 fe- r ji- Uerde ronde, tweede wedstrijd: O-i Heal Zaragoza 1-2 (eerste duel 'aragora verder). ANKEVEEN (ANP) - Op de eerste dag van de Driedaagse van Ankeveen hebben twee schaatsenrijders laten zien nog wel degelijk mee te tellen. Emiel Hopman won de proloog en Evert van Benthem de eerste etappe. Voor allebei lag op het zwarte ijs van de Anke- veense plassen de eerste triomf in een moeilijk sei zoen. Van Benthem nam tevens de eerste positie in het algemeen klassement in. De Noordhollandse reus Emiel Hopman verliet 12 ja nuari gedesillusioneerd in Da- vos de kernploeg. Terug in Ne derland werd een longvirus geconstateerd. Net voor de cy clus van de grote wedstrijden moest 'De Hulk' uit het mara thonseizoen '83-'84 het bed houden. Na zijn genezing bood het natuurijs een buitenkansje op het bevestigen van zijn faam. Het driedaagse schaatseve- nement van Ankeveen in 't Gooi begon, naar wielren- voorbeeld, met een proloog over iets meer dan vijf kilo meter. „Dat is wat voor mij", meende Hopman. Net als de twee andere langebaanschaat sen Vunderink en Busser wist hij beter dan de aanwezige marathon-cracks hoe de krachten te verdelen op zo'n korte afstand. Hopman reed zich leeg en won overtuigend. „Wat er verder nog gebeurt, kan me niet schelen. Dit pakt niemand me meer af". Revancheren Evert van Benthem had zich dinsdag in Giethoorn bij het MONTREAL (AFP) - De to tale kosten van de Olympische Zomerspelen van 1976 in Montreal zullen - wanneer al les rond 1995 is afbetaald - on geveer het dertigvoudige be dragen van de oorspronkelijke raming. Dat wordt becijferd in het Canadese dagblad 'La Presse'. Als Montreal in 1995 de laat ste afbetaling verricht van de schulden, die zijn gemaakt ten gerieve van de Olympische Spelen, zal het Olympische feest in totaal 3,54 miljard Ca nadese dollar (ruim zeven mil jard gulden) hebben gekost. De eerste raming bedroeg 120 miljoen dollar. Volgens La Presse kunnen de kosten als volgt worden on derverdeeld: 1.333 miljoen dol lar voor de organisatie van de Spelen en de constructie van de Olympische accommodatie tot aan 1976. Daarna 170 mil joen dollar om de gebouwen te voltooien en bruikbaar te ma ken voor andere doeleinden, 92 miljoen dollar voor de afbouw van het Olympisch stadion en de plaatsing van het mobiele dak, 176 miljoen dollar voor indirecte kosten en 1.770 mil joen dollar aan rente op de le ningen. De afwikkeling van de Olympische schulden wordt voor een deel gefinancieerd uit een speciale belasting op siga retten, die tien jaar geleden werd ingesteld en die tot dus verre 870 miljoen Canadese dollar heeft opgebracht. WK dammen dames in Cannes Uitslagen negende ronde: Raymonde Barras (Fra) - Leun Otten (Ned) 1-1, Zoja Sadovskaja (Sov) - Barbara Graas (Ned) 2-0, Betsie Demers (Bel) - Lili Karmi (Isr) 1-1, Jelena Altsjoel (Sov) - Petra Polman (Ned) 1-1, Sjiwile Ringelene (Sov) - Roza Kawezynska (Pol) 2-0, Yvonne "Bonnefoy (Ned) - Karen van Lith (Ned) 0-2, Olga Levina (Sov) - Krys- tyna Kaczmarczyk (Pol) 2-0. Stand: 1. Ringelene 17 punten, 2. Altsjoel 16; 3. Levina en Sadovskaja 15, 5 Van Lith 14; 6. Otten 12; 7. Graas en Kawe zynska 11; 9. Polman 10, 10. Barras 6; 11. Bonnefoy en Karmi 4; 13. Kaczmarczyk 3; 14. Demers 2. Nederlands kampioenschap op natuurijs al willen revanche ren voor een voor zijn klasse matig seizoen. De tientallen huldigingen, recepties en uit nodigingen volgend op zijn overwinning in de dertiende Elfstedentocht waren er debet aan, dat hij op de kunstijsba nen niet tot het groepje win naars behoorde. Voor Giethoorn stond hij echter weer op scherp. Van Benthem reed attent, was mee in de kopgroep, maar ver dween roemloos van het strijdtoneel, nadat hij zijn schaats in een scheur had ge zet en hard ten val was geko men. Hij kon het gat met de vluchters niet meer dichten. „Ik dacht dat het kwam door conditiegebrek. Daar was ik kapot van. Thuis consta teerde Jeen van den Berg dat mijn schaatsen krom waren geworden. Dat was de reden dat ik onvoldoende snelheid kon maken". Van Benthems mentor maakte met behulp van een stukje hout de ijzers kaarsrecht. „Jeen is een kun stenaar op dat gebied", ver telde Van Benthems echtge note Jeanette in Ankeveen. De proloog over 5250 meter verliep niet geheel naar Van Benthems zin. Met pijnscheu ten in de linkerknie, als gevolg van de val, eindigde hij als ze vende, twintig seconden ach ter winnaar Hopman. „Ik ben niet eens bij de eerste drie", klaagde Van Benthem. Een paar uur later zou hij eindelijk zijn Elfstedentriomf bevesti gen. Slachting In de eerste etappe over 89,2 kilometer nam hij direct het initiatief. Zijn gekneusde knie voelde hij niet meer. Met een demarrage in de derde ronde (van de zeventien) luidde hij een slachting in het toch al niet zo grote peloton in. Hij reed een rondje solo en ach terin brak de groep in stuk ken. Na de vierde ronde waren er nog achttien kanshebbers over. De vijfde ronde reed Van Benthem andermaal alleen voorop. De enige die Van Benthem partij kon bieden was Jan Kooiman. De werelduurre cordhouder was de dag slecht begonnen door twintig secon den te laat aan de start van de proloog te verschijnen. Dit kostte hem aan het eind van de dag de eerste plaats in het algemeen klassement. Halverwege spleten Kooi man en Van Benthem de kop groep al eens in tweeën, overi gens zonder voluit te gaan. Dat deden ze pas na de her groepering na zestig kilome ter. Van Benthem en Kooiman reden hard weg. De enigen, die met hun laatste reserves kon den aanklampen, waren Lüb- bert van der Molen en Teun Busser. De eerste werd direct weer gelost, de tweede be- Handbalteam DE NEDERLANDSE hand ballers hebben de poulewed strijden uit de wereldtitel strijd voor C-landen zonder puntverlies afgesloten. Oranje versloeg woensdagavond in Leiria Israël met 20-18 (11-7). Door die overwinning heeft de nationale herenploeg al twee punten achter de naam voor de finaleronde, waarvoor zij vandaag en zaterdag speelt. Evert van Benthem gaat als eerste door de finish van de eerste etappe. - FOTO ANP loofde onmiddellijk niet mee te sprinten als hij meemocht tot de eindstreep. Geen moeite Het koptrio bleef tot de laat ste ronde bij elkaar. Van Ben them en Kooiman wisselden elkaar goed af. In de sprint was Van Benthem de snelste. „Deze overwinning doet me goed, vooral omdat het me haast geen moeite kostte". Kooiman troostte zich met de gedachte dat hij nog twee da gen de kans krijgt Van Ben them van de leiderspositie te rijden. Grootste verliezer in de eer ste etappe was niet proloog winnaar Hopman, maar diens kopman Henri Ruitenberg. De favoriet voelde direct na de start al de inspanningen in Giethoorn, waar hij derde werd achter Van Wijhe en Niesten. Ruitenberg verloor bijna vier minuten. De nieuwe Nederlandse kampioen Van Wijhe verscheen niet aan de start in Ankeveen. 'Dolle Dries' gaf de voorkeur aan eendaagse wedstrijden elders met een flink startgeld boven de prijzenpot in de Driedaag se. Uitslag proloog: 1. Emiel Hopman, 5250 meter in 8 min 20 sec. (gem. 37.440 km/u); 2 Robert Vunderink 8.27; 3. Andries Kasper 8.35; 4. Edward Hagen 8.38; 5. ge lijk Teun Busser en Henri Ruitenberg 8.39; 7 Evert van Benthem 8.40; 8. Wim Westerveld 8.43, 9. Lubbert van der Mo len 8.52; 10. Jan Kooiman 8.53; 11. Gert Kuyk 8.54; 12. Andre van der Pouw 8.56; 13. Rik van der Hoorn 8.57; 14. Jannes Bast 9.01; 15. Dick Oud 9.08. Uitslag eerste etappe: 1. Evert van Ben them, 89,250 km in 2.4107 (gem 33,236 km/u, met bonificatie 2.40.52); 2. Jan Kooiman op 3 sec (met bon. 2.40.57); 3. Teun Busser op 8 sec. (met bon. 2.41.02); 4. Lubbert van der Molen op 3.33; 5. An dries Kasper op 3.51; 6. Henri Ruitenberg z.t; 7. André van der Pauw z.t; 8. Robert Vunderink z.t; 9. Henk Bouwma z.t; 10. Edward Hagen z.t; 11. Emiel Hopman z.t; 12. Wim Westerveld z.t; 13. Jan Wessels z.t; 14. Jan Jonkman z.t; 15. Ben Schreu- der z.t; 16. Bruun Plantinga z.t; alle ove rige 33 rijders hadden zeven minuten of meer achterstand. Algemeen klassement: 1. Van Benthem 2.49.16; 2. Busser op 19 sec.; 3. Kooiman op 29; 4. Hopman op 3.54; 5. Vunderink 4.04; 6. Kasper 4.08; 7 Hagen op 4.12; 8. Van der Molen op 4.16; 9. Westerveld op 4.17; 10. Ruitenberg op 4.21; 11. Jonkman op 4.27; 12. Van der Pauw op 4.33; 13. Bouma op 4.38; 14. Wessels op 4.56, 15. Schreuder op 5.04; 16. Plantinga op 5.21. ALICANTE (ANP) - De Belgische beroepswielrenner Eddy Planckaert heeft woensdag de Grote Prijs Puig In Alicante gewonnen. In de eindsprint bleef de ren ner uit de ploeg van Peter Post en zijn broer Walter de Nederlander Mathieu Hermans en de Italiaan Guido Bon tempi net voor. De Ier Seari Kelly werd vierde. Voor Planckaert bete kende de winst in de Zuid- spaanse stad reeds zijn derde zege in dit seizoen. Uitslag: 1. Eddy Planckaert (Bel) 150 ki lometer in 3.49,47; 2. Mathieu Hermans (Ned); 3. Guido Bontempi (Ita); 4. Sean Kelly (Ier). Ploeg Raas De Belgische wielrenbond vergadert begin volgende week over de dispensatie voor de 20-jarige Luc Roosen, die een aanbod heeft gekregen van Kwantum-ploegleider Jan Raas. In België mogen renners pas op hun 22ste tot de gelederen der professionals toetreden. Raas is op zoek naar een vervanger voor de 30-jarige Westlander Leo van Vliet, die zich vorige week plotseling te rug trok. Roosen, woonachtig in Obgladbeek, is opgenomen in de nationale wegselectie voor dit seizoen en staat be kend als een goede klimmer. Parijs - Nice De 36ste editie van de wie lerwedstrijd Parijs - Nice, van 2 tot 9 maart, telt enkele pit tige cols. Zo moeten de ren ners, onder wie die uit de ploeg van Peter Post, op de vijfde dag in een 118 kilometer lange etappe de Mont Ventoux (tot Chalet Reynard) beklimmen. Even later dienen zij zich op te maken voor een ploegentijdrit over 32 kilometer naar Avig non. Een dag later volgt de etappe naar Mont Faron over 179 kilometer. Een individuele tijdrit naar de Col d'Eze bij Nice besluit de voorjaarswed strijd. Parijs - Nice, met elf formaties, gaat in totaal over 1215 kilometer. Met Phil Anderson en Eddy Planckaert heeft de ploeg- Post enkele troeven in handen. Tour de France-winnaars Bernard Hinault en Laurent Fignon ontbreken, maar de concurrentie voor de Neder landse équipe is geducht: vier voudig winnaar Sean Kelly wordt in de formatie van De Gribaldy onder anderen bijge staan door de Spanjaard Inaki Gaston en de Zwitser Jorg Müller. De ploeg Köchli schuift de Amerikaan Greg Lemond naar voren. Hij krijgt steun van onder anderen de Canadees Steve Bauer en de Zwitser Niki Rüttimann. Charly Mottet vervangt Fig non als kopman bij de ploeg van Guimard. Eric Heiden is er met zijn uit Amerikanen bestaande ploeg. Het etappeschema voor de 36e Parijs - Nice (2-9 maart): zondag 2 maart pro loog in Parijs, 7 kilometer, maandag 3 maart: eerste etappe Limeil-Brevannes - Limeil-Brevannes, 147 km; dinsdag 4 maart tweede etappe Buxy - Saint- Etienne, 223 km; woensdag 5 maart derde etappe Saint-Etienne - Domaine du Rouret, 203 km, donderdag 6 maart vierde etappe le onderdeel Domaine du Rouret - Mont Ventoux, 118 km, 2e on derdeel ploegentijdrit Carpentras - Avignon, 32 km; vrijdag 7 maart: vijfde etappe Salon-de-Provence - Mont Faron, 179 km; zaterdag 8 maart: zesde etappe Toulon - Mandelieu la Napoule, 196 km, zondag 9 maart: zevende etappe: le on derdeel Mandelieu la Napoule - Nice, 100 km, 2e onderdeel individuele tijdrit Nice - Col d'Eze, 10 km. Basketbal DE NEDERLANDS basket- balploeg heeft zijn laatste kwalificatiewedstrijd uit de voorronde van het wereld kampioenschap 1986 met 84-65 (38-22) van België gewonnen. De uitslag van de woensdag in Den Bosch gespeelde wed strijd was in feite niet belang rijk. De spelers van Heger wa ren zeker van deelneming aan het wereldtoernooi in Spanje, België was al kansloos. Cooman Bij internationale atletiek wedstrijden in Madrid heeft Europees indoorkampioene Nelli Cooman de 60 meter ge wonnen in 7,18 seconden. De Poolse Kasacyk werd tweede in 7,27. Tennis EEN ZWEEDSE electronica- firma heeft woensdag de 14- jarige tennisser Nicklas Kulti een sponsorcontract laten on dertekenen, dat hem in drie jaar ruim 400.000 gulden ople vert. DE NEDERLANDSE tennisser Jan-Willem Lodder heeft woensdag de tweede ronde be reikt van het satelliet-toernooi in Londen. Hij versloeg in twee sets de Deen Christensen: 6-3,6-4. Voetbal QUEENS PARK RANGERS heeft woensdag de eerste halve finale-wedstrijd voor de Engelse League-Cup met 1-0 gewonnen van Liverpool. Fen- wick scoorde. Atletiek BIJ INDOOR-ATLETIEK- WEDSTRIJDEN in de Ameri kaanse stad Oklahoma heeft Chris Leeuwenburg het Ne derlands record polsstokhoog springen geëvenaard. De in de Verenigde Staten studerende atleet kwam over 5,22 meter. Frans Maas sprong bij de zelfde wedstrijden 7,66 meter ver. Volleybal MARTINUS heeft woensdag zonder problemen de eind strijd van het bekertoernooi gehaald. Animo werd ook in de tweede halve finalewestrijd eenvoudig verslagen: 3-1. In de eindstrijd treft de ploeg stad- en halgenoot AMVJ. EERNEWOUDE (ANP) - Jos Niesten heeft niet lang hoeven wachten op revanche voor de dinsdag geleden nederlaag bij het Nederlands kampioen schap marathon op natuurijs. Moest de 37-jarige tuinder uit Heemskerk in Giethoorn in de eindsprint zijn meerdere er kennen in Dries van Wijhe, in Eernewoude was gisteren nie mand tegen Niesten opgewas sen. Ook Wim Vos, een andere veteraan in het marathonwe reldje, niet. De rijder uit Koc- kengen probeerde een kilome ter voor de eindstreep te ont snappen uit de greep van Niesten en de derde vluchter, Oege Ferwerda. Niesten rea geerde snel en achterhaalde Vos binnen een tiental meters. De tuinder, die 's morgens eerst nog enige uren in zij n be- drijf had gestaan, kon vijftig meter voor de finish de armen al heffen in de wetenschap dat hij niet alleen zijn revanche had, maar ook 999,99 gulden op zijn rekening kon laten bij schrijven. Uitslag: 1. Jos Niesten (Heemskerk). 100 kilometer in twee uur en 33 minuten; 2. Wim Vos (Kockengen); 3. Oege Ferwerda (Stiens); op 1 30: 4. Wout de Vries (Bei- len); 5. Harry Kiers (Westerbork); 6 Al- bert Bakker (Groningen); op 2.20: 7. Jan van der Meulen (Stiens); 8, Johan War denier (Marknesse); 9 Jan Eisse Krom kamp (Olde Holtpade), 10. Rein Jonker (Wytgaard). LAUSANNE (SID/DPA) - Deelnemen aan de Olympische Spelen en geld toe krijgen. Al in 1988 is dat mogelijk voor Calgary (Winterspelen) en Seoel (Zomerspelen). Tijdens de meerdaagse vergadering van het bestuur van het Inter nationale Olympische Comité (IOC) in Lausanne is een rap port van de Canadees Richard W. Pound aan de orde geko men, waarin uitkering van startgelden wordt aanbevolen. Volgens dit plan kunnen alle nationale Olympische Co- mité's, die equipes afvaardi gen naar Calgary en Seoel en bovendien een contract met het aan het IOC verbonden marketingsbureau ISL hebben afgesloten, per team rekenen op een minimum bijdrage van 10.000 dollar (ongeveer 27.000 gulden). Bovendien wordt er per ingeschreven atleet een startgeld van 300 dollar (800 gulden) uitgekeerd. Op grond van de deelne mersaantallen in München 1972 (7894 deelnemers), Los Angeles 1984 (140 ploegen, 7055 deelnemers) en Sarajevo 1984 (49 landen, 1490 deelnemers) betekent dit voor het IOC in 1988 een aderlating van onge veer 4,72 miljoen dollar (circa dertien miljoen gulden). „Als er nog meer sponsor contracten worden afgesloten, kunnen de uitkeringen nog naar boven worden bijge steld", zei Pound. Zonder twij fel zal een en ander dan leiden naar de volledig open en voor de deelnemers kostenloze Spe len. Het idee van de betaling van startgelden is het eerste tast bare resultaat van een initia tief uit 1983, dat op 28 mei 1985 leidde tot het tekenen van een op commerciële gronden opge steld contract van vier jaar tussen het IOC en het marke- tingsbedrijf ISL, dat in Luzern zetelt en voor 51 procent toe behoort aan de Adidasfabri- kant Horst Dassier. Tot nu toe hebben honderd van de 160 nationale comités zich verbon den aan ISL, dat zich wereld wijd bezig houdt met de ver koop van de Olympische sym bolen. Over de opbrengst van deze activiteiten is niets met zekerheid bekend. Professionele voetbaliers, ijshockeyers en tennissers zul len in ieder geval aan de Zo mer- en Winterspelen van 1988 kunnen deelnemen. Dat zei voorzitter Samaranch van het IOC tijdens een persconferen tie in West-Berlijn, ter afslui ting van de meerdaagse ver gadering van het bestuur. „Wij accepteren in principe elke sporter, die wordt voorge dragen", zei Samaranch. Het IOC-bestuur baseert zich op een advies van een toe latingscommissie onder voor zitterschap van de Westduit ser Willi Daume. Zo kunnen de leden van de internationale federaties voor voetballers (FIFA) en ijshockeyers (IIHF) deelnemen aan de Spelen in respectievelijk Seoel en Calga ry. Voor de tennissers geldt evenwel nog een beperking. Zij moeten voor de duur van de Spelen hun contracten ver breken met hun (persoonlijke) managers. „De toelating van profs tot de Spelen is feitelijk niets nieuws", legde Samaranch uit. „Al bij de Spelen van '80 en '84 konden betaalde sporters on der bepaalde voorwaarden deelnemen. We zijn nu een stapje verder gegaan, omdat we niemand willen uitsluiten. Iedereen moet evenveel kans hebben op deelname aan de Spelen".

de Stem | 1986 | | pagina 7