Uitlevering Heineken-verdachten zal hoe dan ook moeten doorgaan Weer plan van Deetman dat student geld kost Volop verkrijgbaar en nog even goedkoop. 1.15 Verkiezingskoorts slaat toe bij stelselwijziging Mafia-proces gaat lang duren Bekostigen v I wetten niet v JUSTITIE SCHIPPERT MET RECHTSZEKERHEID DE STEM COM Moeilijk parket DONDERDAG 13 FEBRUAR11986 ACHTERGROND PAGINA; I DONDERDAG 13 FEBRl Stofwolk over Merwedepolder ONDERZOEK VNO: T5 Door Jan van de Ven JUSTITIE wil hoe dan ook twee Heineken-ver- dachten in handen krij gen. De twee hoofdver dachten in de ontvoe ringszaak van bierbrou wer Heineken genieten nu nog een betrekkelijke vrijheid in Frankrijk. Maar over drie maanden legt ons land opnieuw en mogelijk met meer suc ces een uitleveringsver zoek aan Frankrijk voor. Dan geldt een nieuw uitleveringsver drag tussen beide lan den. De volharding van justitie in deze zaak doet de wenk brauwen van de Maas trichtse strafpleiter M. Mosz- kowicz tot grote hoogte rij zen. Op grond van het oude uitleveringsverdrag tussen Frankrijk en Nederland ging de Nederlandse justitie niet akkoord met de overdracht, omdat dan naar onze maat staven 'het recht niet kon ze gevieren'. Naar overtuiging van Moszkowicz was de zaak daarmee afgedaan. We ken nen immers de regel, dat nie mand twee maal voor het zelfde feit vervolgd kan wor den? Waarom dan toch een tweede poging? Toepassing van de Neder landse (strafwet)regels bindt partijen aan regels van het juridische spel. Een ingewik keld stelsel van begrippen, dat bij de 'spelende' partijen, vervolgers en verdedigers, tot het uiterste wordt uitge- buit. Zo ook in de 'Heineken- zaak', waarin de verdachten op dit moment inzet zijn van een steekspel. Over hun hoofden heen vechten justitie en raadslieden over de vraag wie de slimste is van de twee. Op de mededeling van het ministerie van Justitie, dat Frankrijk het nieuwe (Euro pese) verdrag heeft getekend en het nu wachten is op het verstrijken van de gebruike lijke drie maanden (de tijd waarin een parlement be zwaar kan aantekenen) om het inwerking te laten tre den, voordat een uitleve ringsverzoek wordt inge diend, antwoordde mr. Mosz kowicz: Kan niet. Zou een tweede maal zijn. Een logische reactie, die echter niet helemaal juist hoeft te zijn. We kennen in derdaad de regel ne bis in idem, die verbiedt iemand twee maal voor hetzelfde feit te veroordelen. De twee ver moedelijke ontvoerders zijn echter niet veroordeeld. Frankrijk heeft slechts geoordeeld, dat uitlevering mogelijk was mits Nederland voor een lichter feit dan ont voering tot vervolging over ging. De twee in Frankrijk verblijvende hoofdverdachten van de Heineken-ontvoering. - FOTO ANP De oude Romeinen stelden de ne bis in idem-regel in ter vergroting van de rechtsze kerheid. Twee maal een straf voor diefstal of moord werd gezien als 'onrechtmatige' vergelding. En zo is het door de eeuwen heen gebleven. Eenmaal vrijgesproken van een misdaad kon een ver dachte niet nog eens worden gedaagd als onderzoek nieuwe feiten aan het licht bracht. In principe was de regel niet van toepassing op toewijzing van een (uitleve- rings)verzoek, omdat op een verzoek geen straf volgt. Nu kan men aanvoeren, dat de rechtszekerheid van verdachten ook niet is ge diend met een herhaald ver zoek tot uitlevering. Welnu, voor onderhavig geval zou dan een andere regel opgeld kunnen doen. In ons rechts- spel hanteert men eveneens het adagium: een regel werkt niet met terugwerkende kracht als daarmee de belan gen van verdachten worden geschaad. Een naar het schijnt ster ker argument dan de ne bis in idem-regel, want naar huidig recht wil Nederland niet van uitlevering weten. De poging - tot uitdrukking gebracht in het eerste ver zoek - verdachten voor de Nederlandse rechter te wil len slepen loopt van het oude naar het nieuwe recht door, hetgeen in het nadeel is van de twee in Frankrijk verblij vende Nederlanders. Hoe het zij, de indruk kan niet worden vermeden, dat de Nederlandse justitie schippert met de rechtsze kerheid van de hoofdver dachten in de ontvoerings zaak. Vanzelfsprekend gaat mr. Moszkowicz - na een uit levering van de twee - voor Minister Korthals Altes .justitiebeleid. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP de rechter aanvoeren, dat er een oneigenlijk gebruik van regels is gemaakt. Stel even, dat de rechter tot de bevin ding komt: door aantasting van de rechtszekerheid ver toeven beiden op onrechtma tige gronden in Nederland. In dat geval staan ze ook op on rechtmatige gronden voor de rechter. Over de afloop van zo'n zaak durft geen mens de handen in het vuur te steken. Gezien het belang, dat justi tie aan deze zaak hecht, mocht een minder riskante opzet van de affaire (toch al duidelijk door justitie uitge zet) worden verwacht. Ware het in het belang van de rechtszekerheid niet slimmer geweest Frankrijk de twee gewoon te laten uitwijzen? Een voor justitie kennelijk meer riskant geachte weg, maar met een waarschijnlijk grotere kans op succes. Frankrijk heeft immers het tweetal te verstaan gegeven naar een andere verblijf plaats uit te kijken. Ver wacht mag worden dat zij na het verstrijken van een rede lijke termijn als ongewenst vreemdeling over de grens worden gezet. En nu komt het. De pas poorten van beiden zijn ver lopen. Tot nu toe is er geen voor vluchters aantrekkelijk land bereid gevonden de twee met open armen te ont vangen. Was dat wel het ge val geweest dan zouden ze inmiddels Frankrijk al heb ben verlaten. De tijd gaat nu dringen. Enkele maanden zijn verstreken na het 'vrij laten' van de verdachten, Verwacht mag worden dat binnenkort de aanzegging om op te hoepelen wordt overhandigd. Als ze al kunnen onderdui ken in een andere natie dan betekent een verblijf daar een grotere straf, tot het einde van de verjaringster mijn twaalf jaar durend, dan de maximale celstraf van twaalf jaar, die in eigen land boven het hoofd hangt. Ze hebben zich in deze zin uitge laten. Het liefst komen zij te rug naar huis. Na uitwijzing komen zij meteen of na korte tijd bij gebrek aan een verblijfplaats met hangende pootjes terug naar huis. Een gok, die justi tie met een gerust hart lijkt te kunnen maken. Voor zover te bekijken een gok met min der risico's dan een tweede verzoek tot uitlevering. Door Kees Bui js DE actieweek die stu denten vanaf zaterdag in diverse universiteits steden houden, is gericht tegen wéér een plan van minister Deetman dat in hun vlees dreigt te gaan snijden: de studenten voorzieningen. Binnenkort praat de vaste Kamercommissie voor On derwijs over de beleidsnotitie van de bewindsman. Die wil alleen nog studentenvoorzie ningen betalen die beslist noodzakelijk zijn voor de goede voortgang van de stu die. Hiertoe rekent Deetman de studiefinanciering en - voorlichting, het studenten decanaat en het noodfonds. Als het om huisvesting, ar beidsbemiddeling tijdens de studie, medische behandelin gen, sport, cultuur en kinder opvang gaat, wordt de stu dent net een gewone burger. Op het inkomen na. De geluiden dat studenten behoorlijk in de watten zijn gelegd met allerlei ex traatjes, grotendeels op kos ten van de belastingbetaler, zijn oud en wijdverbreid. „Uiteindelijk hebben studen ten geen aparte voorzienin gen nodig", stelde de Natio nale Studentenraad reeds in 1969. Acht jaar later dachten minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein hardop over beëindiging van „de be voorrechting van de univer sitaire student." Maar in de politiek is die boot telkens afgehouden, om dat ingrepen in de studenten voorzieningen alleen ver teerbaar werden gevonden wanneer er een deugdelijk stelsel van studiefinancie- ring tegenover zou staan. In de vele jaren waarin daarop werd gestudeerd, ging me nige universiteit en hoge school intussen door met de veraangenaming van het studieklimaat, door middel van o.m. sportcomplexen en muziektheaters. Nu Deetman zijn nieuwe stelsel van studiefinancie ring door de Kamer gesteund weet, zijn dus de studenten voorzieningen aan de beurt. De grote lijnen van zijn plan onthulde de bewindsman al ruim twee jaar geleden in Nijmegen. Door zijn onver wachte uiteenzetting kreeg de titel van dat symposium, 'zonder studenten geen hoger onderwijs', een wat wrange bijsmaak. Zijn beleidsnotitie maakt eigenlijk maar één ding dui delijk: Deetman wil van al lerlei posten op zijn begro ting af. Studentenhuisves ting, ziektekosten, sport en cultuur, ze horen niet thuis bij O en W, vindt hij De aanhouder wint, de boekhouder ook. Maar ten koste van wie? Afgaande op de 'oplossing' die vorig jaar voor de post huisvesting werd gevonden, moeten we vrezen: de stu denten. De verschuiving naar Volkshuisvesting en het ver vallen van de huursubsidie kost veel studenten inmid dels maandelijks tientallen guldens méér. Minister Deetman weer een plan Zelf is de minister uiter mate vaag over de vraag wie straks die andere voorzienin gen moet gaan betalen. Het enige bedrag dat hij in zijn notitie noemt, is de vijf mil joen die hij wil overhevelen van het universitair naar het hoger beroepsonderwijs. Die moeten een gelijkwaardig voorzieningenniveau krijgen, vindt hij. Daarmee vraagt hij de Ka mer een blanco rekening te tekenen, die later aan ande ren zal worden aangeboden. Want wie draait straks op voor bijvoorbeeld de ziekte kosten? Nu zijn veel studen- - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ten nog meeverzekerd bij hun ouders, maar of dat zo kan blijven is de vraag. An deren zitten in de vrijwillige verzekering, die spoedig wordt opgeheven. Op haar pleidooi voor een aparte stu dentenverzekering heeft de SSGZ nog geen antwoord ge kregen. Wel is in de nieuwe studiefinanciering per stu dent zevenhonderd gulden gereserveerd, in afwachting van een regeling waarover de minister nog moet naden ken. Binnen een jaar komt er zo'n regeling, heeft hij de Ka mer beloofd. Hoe die uitpakt voor studenten en hun ouders, maar ook voor bu reaus van studentenartsen en tandheelkundige zorg, moet allemaal nog blijken. Voor studentensport en - cultuur geldt eigenlijk het zelfde. Die mogen van Deet man niet langer door de uni versiteit worden betaald. Maar als de student een kos tendekkende prijs zou moe ten neerleggen, zouden de sportcomplexen en zalen bin nen de kortste keren leeg staan. Daarmee is niemand gediend. Want ook de ge meenten staan niet te trappe len om deze voorzieningen voortaan voor hun rekening te nemen. De minister wil de univer siteiten de tijd geven om van die kosten af te komen, zo luidt de meest toegeeflijke passage in zijn notitie. Met andere woorden: zoek het maar uit, als het maar ge beurt! Opmerkelijk is verder, dat hij enerzijds erkent dat universiteiten „een zekere bestedingsvrijheid hebben met betrekking tot studen tenvoorzieningen", maar an derzijds van plan is om in hun begrotingen te kijken of er „wellicht activiteiten wor den voorzien die niet binnen het onder wijskader vallen" en die het totale begrotings bedrag verhogen. De universiteiten, die de laatste jaren toch al door het Rijk gekort zijn, zullen op den duur niet kunnen ontko men aan het gedeeltelijk doorschuiven van de reke ning naar de gebruikers, de studenten dus. Die zijn zo juist op een nogal mager stu diefinancieringspakket ge- tracteerd. Tegen die achtergrond worden welzijn en recreatie voor de student pas écht luxe. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand, 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen, inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. (ADVERTENTIE) Braderije, dat is Echte Boter voor bakken en braden. Biefstuk wordt lekkerder dan ooit, de smaak van kip krijgt vleugels en appeltaart wordt van banketbakkersklasse. Braderije is er gelukkig weer volop En nog steeds ongelooflijk goedkoop: maximaal f 1.15 per pakje van 200 gram. Op naar de winkel! taart wordt Door Lidy Nicolosen JELTIEN Kraayeveld- Wouters schuift niet alle dagen aan tafel met staatssecretaris Louw de Graaf en minister Jan de Koning. Steef Weijers wordt niet elke dag ont boden in het 'Torentje' van premier Ruud Lub bers. Gisteren wel. Gisteren zochten deze CDA'ers elkaar op, vlak nadat de vaste Ka mercommissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid met een krappe meerderheid had besloten de behandeling van de nieuwe werkloos heidswet met drie weken uit te stellen. Drie weken uitstel. Geheel tegen de zin van de rege ringsfracties CDA en WD. Zij hadden zich evenmin wil len onderwerpen aan het strakke schema dat op het departement van De Koning en De Graaf was uitgedok terd, maar verder gaan dan een week uitstel wilden ze niet. Zei fractieleider Bert de Vries -weliswaar onder hoongelach- deze week bij de vakcentrale CNV niet dat 'de uitkeringsgerechtigde niet langer in onzekerheid gelaten mocht worden?' Uitstel met drie weken kan de behandeling van de her ziening van het sociale stelsel volledig op z'n kop zetten. Want ook zonder uitstel zou het passen en meten zijn ge worden om alle zeven wets ontwerpen nog vóór de Ka merverkiezingen de deur uit te krijgen. Voor werklozen en uitke ringsgerechtigden kan het vanzelfsprekend zijn dat zulke ingrijpende wetsvoor stellen vanwege de zorgvul digheid alleen al, over de verkiezingen heengetild wor den. Maar niet alleen de zorgvuldigheid bepaalt de gang van zaken, ook het poli tieke spel. De Graaf heeft er Minister De Koning druk overleg - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP zijn zinnen op gezet zijn werk deze kabinetsperiode nog af te ronden. Maar ook de naderende nieuwe kabi netsformatie maakt het hangijzer heter. Al weken roepen woord voerders van de WD dat de PvdA er dom aan doet om op vertraging aan te sturen. De stelselherziening kan, menen zij, immers niet anders zijn dan een extra barrière in de onderhandelingen die CDA en PvdA nader tot elkaar zouden moeten brengen. Hoe kan de PvdA een half afge werkt CDA/WD-stelsel ac cepteren? De PvdA beweert het te gendeel. Woordvoerder Ter Veld ontkent dat de extra tijd wordt gevraagd om de gang van zaken te vertragen. „De zorgvuldigheid is anders vol strekt weg. Wij krijgen nu antwoorden van De Graaf die echt niet verantwoord zijn." Bovendien geven drie we ken extra de PvdA ook de tijd om samen met het CDA te kijken naar punten van overeenkomst. Want dat die er liggen is zonneklaar. Sa men willen ze de WW en WWV in elkaar schuiven. Samen willen ze een garantie voor het inkomen van oudere werklozen. Samen willen ze de arbeidsongeschikten be hoeden voor een diepe val in de bijstand. Niet dat er met de VVD op onderdelen geen akkoord te bereiken zou zijn, dat is de vraag niet. Want als er straks geregeerd moet wor den door de socialisten, dan moet dat gebeuren in een coalitie met de chirsten-de- mocraten en niet met de libe ralen. En als die christen-demo craten straks gedwongen zijn I met de socialisten het roer in handen te nemen, kunnen ze niet met een 'half stelsel' van een CDA/VVD-kabinet ko men aanzetten. Met andere woorden: de PvdA heeft er alle belang bij wanneer nu de grote lijnen worden getrok ken, zonder dat er besluiten vallen. Maar de WD vaart er wel bij als deze kabinets periode nog alle knopen wor- den doorgehakt. En het CDA? Als er wordt besloten de I behandeling drie weken uit te stellen, zal de Eerste Ka mer de wetsontwerpen niet voor de verkiezingen kunnen behandelen. Tijdens de for matie zullen zulke hete hangijzers door het dan de missionaire kabinet niet ver dedigd kunnen worden en moet het werk na de formatie geklaard worden. Vraag is, met wie? PvdA of VVD. Als het presidium (dage-1 lijks bestuur van de Kamer) deze week het uitstel niet ac cepteert, zal het voorstel van I de Kamercommissie aan de voltallige Kamer worden voorgelegd. CDA en WD hebben wel- I iswaar een meerderheid in de Kamer, maar het CDA zal dan toch de knoop moeten doorhakken door antwoord te geven op de vraag of het verantwoord is de herziening van het sociale stelsel nog voor de Kamerverkiezingen te behandelen? Juist om in de verkiezingscampagne het verwijt van onzorgvuldig handelen te ontlopen. Door Cees Manders VAN ieder die bij het grote 'mafia- proces' in Palermo betrokken is, zal de komende tijd veel geduld worden gevraagd. Het zal weken en zelfs maanden duren voordat het proces pas echt interessant wordt, voordat de verhoren van getuigen en ver dachten zullen beginnen. Het ver loop van de eerste twee dagen, maandag en dinsdag, heeft dat in elk geval duidelijk gemaakt. Bij vele belangstellenden, vooral bij de pers die het proces verslaat, is al een spoor van teleurstelling te merken. Het Italiaanse publiek is 'murw' geinformeerd over de mafia, naar aanleiding van dit proces. Over het mafia-proces wordt gepraat in de bus, aan de bar, in de wachtkamer bij de tand arts. Er is in Italië ook geen krant, geen ra dio of tv-station dat niet in bijlagen en ex tra uitzendingen de achtergronden van het mafiaproces heeft uiteengezet en de hoop volle verwachtingen ervan heeft verwoord. Voor dit publiek van onderhand louter mafia-logen is het moeilijk de trage rechts gang van het Italiaanse monsterproces te accepteren. Maar de rechters moeten uiter aard volgens letter van de (straf)wet te werk gaan. En zij tonen zich vastbesloten dat ook te doen. Dit betekent dus dat eerst de honderden verdachten en hun honder den advocaten moeten worden 'geïdentifi ceerd', dat de honderden 'civiele partijen' (de slachtoffers van de mafia die hun eis tot schadevergoeding in het strafproces willen inbrengen) moeten worden 'geaccepteerd' dat de 'excepties' van de verdedigers moe ten worden behandeld enzovoort. In deze fase beslist de rechter ook om die verdachte die niet aanwezig wenst te zijn bij verstek of in zijn afwezigheid te berechten. En hier bij gaat het om drie kwart van de verdach ten. Geen wonder dat met de behandeling van al deze formaliteiten weken zoniet maanden gemoeid zijn. Daarbij wordt van alle betrokkenen het uiterste gevergd. Dinsdag heeft de eerste van de zes juryle-. den het al opgegeven, om gezondheidsrede nen. Hij is onmiddellijk vervangen door één van de 35 reserves. Het aantal verdachten is inmiddels van 474 teruggebracht tot 468, omdat besloten is voor 6 verdachte mafiosi later een apart proces te houden. Het gaat om de 'familie' van 'boss' Badalamenti, die voor de 'Cosa Nostra' belangrijke contacten onderhielden met de drugswereld van New York. Zij maakten deel uit van de zogenaamde 'Pizza-connection'. Alle zes staan momen teel in Amerika terecht en vandaar dat de rechter in het mafiaproces het nuttiger geoordeeld heeft te wachten tot de Ameri kanen 'klaar' zijn. BEST (ANP) - In Best is dins dagavond bij een mislukte overval op een echtpaar uit Eindhoven een van de over vallers, een 17-jarige scholier uit Eindhoven, omgekomen. liet echtpaar paste op het huis van hun zoon. De 17-ja- „ige scholier werd buiten de woning aangetroffen met een g dodelijke schotwond in de v buik, aldus een bekendmaking d van de politie gistermorgen, h pe tweede overvaller, een 18- g iarige scholier uit Nuenen, werd aangehouden. Het slachtoffer heeft zich h Kabi DORDRECHT (ANP) - Door een storing in het produktie- proces van Teflon-fluorkool- stoffen in de chemische fa briek van van Du Pont de Ne mours Nederland BV in Dor drecht zijn dinsdagnacht enige honderden kilo's Teflon in de vorm van fijn poeder de lucht ingeblazen. Dat is voor een deel buiten het fabrieksterrein terecht gekomen in de aan grenzende woonwijk Merwe depolder, zo heeft Du Pont meegedeeld. De inwoners werden giste ren gewaarschuwd voor open vuur en geadviseerd geen si garen of sigaretten aan te ste ken. De in het betrokken ge bied gepakeerde auto's kun nen op kosten van Du Pont ge wassen worden. Teflon-poeder is volgens een woordvoerder van Du Pont onschadelijk, tenzij het wordt verhit tot boven 400 graden eelsius. In dat geval kunnen voor de gezondheid schadelijke gassen vrijkomen. Het materiaal kan door een voudig wassen met water en zeep van de huid worden ver wijderd. E v b ti a< ti W M g< Ki gk be w: ku kc K. bu ee ac< au Be Pv vr he m; De he m< lin ge Sn Van onze Haagse ree DEN HAAG - De werkgevers voele ciering van het stelsel van sociale ze mies moeten over de loonsom blijv worden vervangen door premie op d Dat is de uitkomst van een vo I onderzoek dat VNO-voorzitter Van Lede gisteren presen- de teerde tijdens een persconfe- en rentie. Van Lede betoogde dat bei het alternatief van heffing mi van premies over de toege- zoi voegde waarde de kosten voor ga, de bedrijven niet kleiner rei maakt, maar alleen op een an- Le I dere plaats legt. Bedrijven met I veel machines en weinig men- nie sen zouden meer premies gaan dei I betalen, terwijl bedrijven die pre I mensen in dienst nemen daar- (A' Ivoor beloond worden. Van A7 I Lede noemde dat principe ver- Die Ikeerd, omdat daarmee „een tee I subsidie wordt ingebouwd vei [De toestand op de Filippijnen wordt per. Terwijl de spanning onder de jneemt, ruziën binnen de muren van h I Vergadering de aanhangers van pres tie over het verloop van de vrijdag ge Jpen. Zowel de nu nog zittende pres leidster Corazon Aquino eisen de I Niets wijst erop dat de kiescommissie isende woord zal spreken. Het is zelf; I tionale Vergadering tot de conclusie winnaar is, waardoor Marcos als pres I Dat dit niet zomaar een veronders isiuwe aanbod van Marcos aan Cory jseur in dienst te treden. Marcos gaat jvan uit dat hij zijn machtspositie ka |6r9 optimistische veronderstelling ge lu ste dagen. De aanwijzingen - |van Marcos op grote schaal fraude aag sterker. De NAMAFREL, een on °°k stemmen heeft geteld, zegt over re9erende partij ,de Beweging voc an Marcos, met stemmen heeft gel arGos .wanneer hij aan het bewind va H3n bur9er|ijke ongehoorzaamht an dit wapen gebruik maken, was al at nu ook de Rooms Katholieke Ke erweegt om 2jc|-1 aChjer peze acties ren S6n klap in het 9ezicbl zijn. Mare heeft'w' meer op de sympathie van d( tiert op de F'lippijnen machtige neo! ,ant'eercl door te stellen dat hij Bestolen sitie6' 's du|dekjk dat deze stellingnar Phn V^n Marcos n09 neer verzwakt 'PHabib, de speciale afgezant vai hot aa 'ker °P- Reagan zou het li sintt^K1300110* samenwerking met M: iiiK.n „ebben de Verenigde Staten e aan h y en Clark Airfield op de Fili kant bewind is die zekerheid get lloDen °u het aanz'en van de Verenigc 'niet ia wanneer Partij zou worden ge reeric®er door het v0'k IS 9ewi|d. Me L ^gewaarschuwd 'niet onder een deze hCOS VVanneer zij aan het be Handelwijze ongetwijfeld de rekt J

de Stem | 1986 | | pagina 2