Josine van Dalsum in Kinderen van een mindere God' r Kleurrijk kindertheater in Clinge Filmhuis Zuidland draait bekroonde film Forum-bouwsels carnavalesk spektakel 'Stop Making Sense' in soos Breskens Drie dichteressen in Porgy and Bess EFul THEATER Nog te zien Verwacht BONTE MENGELING VAN ARCHITECTONISCHE VONDSTEN donderdag 13 februar11986 Virtuoos pianoduet in De Singel Dynastie van Oer in Goes Orkater met 'De Kleine Zeemeermin Matthaus Passion in Gent donderdag 13 februari) NEDERLAND 1 I BEI NEDERLAND 2 ïuslce en Wiske„De bc Ppie Happie in Waar JOSINE VAN DALSUM, vrij lang van de vaderlandse toneelplanken verdwenen, heeft met "Kinderen van een mindere God', opnieuw fu rore gemaakt. Het toneel stuk ging op 13 november 1985 in Amstelveen in pre mière en is sindsdien zeer succesvol in diverse plaatsen opgevoerd. Op zaterdag 15 februari is het stuk te zien in het Terneuzense Zuidland- theater. Samen met Jules Hamel speelt Josine van Dalsum de hoofdrol in het stuk waarin de relatie tussen het dove meisje Sara en haar (horen de) spraakleraar centraal staat. Het stuk staat onder regie van John van de Rest. Het is niet de eerste keer dat 'Kinderen van een min dere God' in Nederland wordt opgevoerd. Een paar jaar geleden had de Haagse Comedie het stuk op het re pertoire, zij het dat het in een kleiner circuit werd op gevoerd. Josine van Dalsum stond vijftien jaar geleden voor het eerst op het toneel. Hoe wel verbaal niet onbegaafd moet zij in het onderhavige toneelstuk zich bedienen van gebarentaal. Zij zal in het theater de suggestie moeten wekken dat ze doof is. „Het publiek moet dat gaan geloven, net als toen ik debiele Let op televisie speelde". Het toneelstuk heeft haar in eder geval ge leerd dat ook horenden de gebarentaal zouden moeten beheersen. „Je herkent een dove pas als hij zijn eigen stem gebruikt of zich van gebarentaal bedient. Dat is een van de redenen waarom doven veelal niets zeggen. Ze willen niet opvallen". De opvoerenden hopen in ieder geval met hun creatie bij te dragen aan bewustwording van de problemen rond do ven en slechthorenden. „Daartoe heeft de eerste op voering van Kinderen bijge dragen. Wij doen dat nu ho pelijk ook". Terneuzen, 15 februari, Zuidlandtheater 20.00 uur: Toegangsprijs: abonnement ƒ15,50, los ƒ19,50, CJP/Pas 65 13,50. Jules Hamel en Josine van Dalsum in 'Kinderen van een mindere God'. - FOTO JANSWINKELS DE ZUSSEN Katia en Ma- riëtte Labèque openen van avond in De Singel te Ant werpen de serie Piano Pia no. In de Blauwe Zaal spelen zij werken van Berio, Stra vinsky, Bizet en Gershwin. Aanvang 20.00 uur. De Labèques studeerden aan het Parijse conservato rium en hun repertoire reikt van de klassiekers tot Gershwin, Scott, Joplin en Ligeti. Met een plaatopname van werk van Gershwin kenden zij meteen een inter nationale erkenning HET JONGERENCEN TRUM 't Beest te Goes blinkt niet alleen uit door de organisatie van bijzondere popconcerten, in de pro grammering zit ook een fikse portie theater en film. Zo treedt zaterdag de thea tergroep Dynastie van Oer op. In een aaneenschakeling van scènes worden steeds wisselende aspecten van steeds dezelfde personages getoond: de lastdrager, de 'femme fatale' enz. De pro ductie heet: 'Is het mij be kend dat ik zie'. 21.00 uur; f 7,50. Vrijdag kunnen de lief hebbers in 't Beest terecht voor de Madonna-film 'Des perately Seeking Susan'. 21.00 uur; f6,00. DE WERKGROEP Poëzie Terneuzen houdt vrijdag 14 februari een poëzie-avond in Porgy and Bess aan de Noordstraat met de dichte ressen Neeltje Maria Min, Elly de Waard en Jana Be- ranovè. De drie dichteressen heb ben een feministische ach tergrond en treden soms op als leden van de Stichting Amazone. Neeltje Maria Min is hiervan de meest gelezen dichteres van Nederland. Van haar eerste gedichten bundel 'Voor wie ik liefheb wil ik heten' werden rond 100.000 exemplaren ver kocht. Die bundel verscheen eind jaren 60, onlangs publi ceerde ze haar tweede bun del 'Een vrouw bezoeken'. Elly de Waard publi ceerde vier bundels. In haar werk overheersen de beel den die aan lijf, huis en om ringende natuur ontleend zijn of aan het samenzijn met de geliefde en de hunke ring daarnaar. Jana Bera- nova is een regelmatige gaste in Porgy and Bess. Zij publiceerde 'Geen bundel zo hoog', maar is voornamelijk bekend als vertaalster van het werk van Tsjechische schrijvers Milan Kundera en de onlangs gestorven No belprijswinnaar Janoslav Seifert. Terneuzen, 14 februari, Porgy and Bess, Poëzie- avond, 20.30 uur. 'PERVOLA', de film van Orlow Seunke die tijdens het filmfestival van Rotter dam de eerste prijs van de buitenlandse critici kreeg, voor de beste Nederlandse film, wordt vanavond ver toond in het Tereuzense filmhuis Zuidland. Het is een film met vele lagen. In de hoofdrollen zijn Gerard Thoolen, Bram van der Vlugt en Melle van Essen te zien. De film gaat over twee broers die hun vader in het hoge noorden gaan begra ven. Eerst is er een foto te zien die tot leven komt. Het verhaalt speelt zich vervol gens af in een theater maar de decors verdwijnen al snel en maken plaats voor een realistisch decor. Aan het einde van de film zijn de fi guren weer in een theater beland en tot slot is weer een foto-album te zien. De hele film door horen de toeschou wers een commentaarstem zodat nog eens extra wordt benadrukt dat wat op het doek te zien is, slechts toneel is. De film begint om 20.00 uur, toegang ƒ6,- CJP/Pas 65 5,-. Neeltje Maria Min. - FOTO ARCHIEF DE STEM DE COMISSIE UIT in Hulst houdt elk jaar een kindervoor stelling in een van de kerndorpen. Deze keer is Clinge aan de beurt. Zaterdag 15 februari speelt Theater Pepijn het kleur rijke spel De Wonderlijke Jas van de Contrabas in gemeen schapshuis Malpertuus, aanvang 15.00 uur. Het spel verhaalt de gebeurtenissen op de zolder van het huis van het jongetje Pepijn. Deze vindt daar een contrabas en een oude jas. Dat grote gekke instrument vindt de knaap oninteressant, maar die lekkere warme jas wil hij wel heb ben. Het strijkinstrument is het daar echter niet mee eens en er moet nog heel wat gebeuren voor Pepijn de felbegeerde jas kan aantrekken. Speciaal voor de jeugd van 4 tot 13 jaar. Toegang 2,50,-. SINDS DE oprichting van Hauser Orkater in 1972 houdt deze groep zich bezig met het fenomeen muziek- en totaal-theater. De stich ting Orkater, die vrijdag 14 februari optreedt in het Ter neuzense Zuidlandtheater laat in 'De Kleine Zeemeer min' - naar het gelijknamige sprookje van Hans Christian Andersen - zien wat hij on der muziek'theater verstaat. Gebruikmakend van alle technische mogelijkheden die een theater bezit en an dere uitdrukkingsmogelijk heden dan puur toneel (film) zetten Edward H. Wahr, Loes Luca en Gerard Atema in vijf kartier het bekende sprookje op het toneel. Terneuzen, Zuidlandtheater, 14 februari 20.00 uur. Toe gangsprijs abonnement ƒ7,50; los ƒ10,-; CJP/Pas 65 6,00. MORGEN VRIJDAG 14 fe bruari dirigeert de Hul- sterse dirigent J. Ivens in de O.L. Vrouwekerk van de St.- Pietersabdij in Gent de Mat thaus Passion van J.S. Bach. Aanvang 19.30 uur. Als vocale solisten verle nen medewerking: Seger van der Steene (evangelist), Jacques Bona (Christus), Hanneke Kaasschieter (so praan), Ria Bollen (alt), Ad van Baasbank (tenor) en Charles van Taasel (bas). Het West-Vlaams Orkest en het Gents Oratoriumkoor staan borg voor een kwali tatief goede uitvoering. Een jaarlijks terugkerend muzi kaal festijn dat dit keer on der leiding staat van een Zeeuws-Vlaming. Eindredactie: Henk Postma MIDDELBURG - Terwijl zich elders het carnavalsvi rus van het straatbeeld meester maakte, woedde in Middelburg de kunstmani festatie Forum. De architec tonische vondsten van de wagenbouwers zijn inmid dels weer achter de facades van het alledaags bestaan verdwenen, de bouwsels waarmee Forum de verbeel ding prikkelde staan voorlo pig nog recht overeind. Men kan ze tot 10 maart bekijken in de wandelgangen van het Abdij complex. Dat het carnaval en Fo rum dit jaar samenvielen was slechts een feit van lou ter toeval, maar dat nam niet weg dat beide gebeurte nissen enkele opmerkelijke overeenkomsten met elkaar vertoonden. Forum-voorzit ter A. Peeck stipte er al één aan in de toespraak waar mee hij zijn manifestatie za terdag opende. „Carnaval vier je niet door aan de kant te gaan staan om de optocht langs te zien gaan, maar je doet er aan mee. Zo is het ook met Forum". De bezoekers van Forum behoefden hun fantasie niet alleen te laten prikkelen door de tentoonstelling, die in het Abdijcomplex is opge bouwd, ze behoeften zich niet alleen te laten inspire ren door de lezingen en audio-visuele presentaties, maar ze konden ook vier da gen lang met de kunstenaars aan de slag. Workshops en discussiemogelijkheden openden daarvoor de deur. Ook het thema van Forum had evengoed betrekken kunnen hebben op carnaval. 'Architectuur als imaginaire werkelijkheid', zoals het motto luidde, zou evenmin hebben misstaan als slogan, waaronder de leutig opge tuigde wagens het alle daagse straatbeeld de afge lopen dagen weer van volkse Anne en Patrick Poirier verwerkelijken in de Mid delburgse Koorkerk hun droom. Onder het motto 'de ziel van de slapende reiziger' construeerden ze er een monumentale installatie. symboliek hebben voorzien. Maar is het carnaval slechts een kortstondige uit barsting van ongeremde uitingsvormen, de ideeën en ontwerpen die tijdens Fo rum werden gepresenteerd moeten langer mee, ze zijn bedoeld als permanenter uitdrukkingsvormen, waar mee de mens zijn omgeving kan bezielen. - FOTO WILLEM MIERAS De Engelse kunstenaar Nigal Coates bijvoorbeeld kijkt daartoe al veertien jaar vooruit. Hij maakt ont werpen en schetsen voor ka thedralen, waarin de mens heid het 'magische jaar 2000' kan vieren. In Middelburg presenteerde hij zo'n plan voor Londens County Hall. Het gebouw moet worden aangekleed als een kermis- Pjotr Muller: 'Waarom een beeld een huis moet zijn'. achtige verzamelplaats waarin iedereen, gelovig of niet, Heli's Angel of post-ro- manticus, zijn eigen symbo len en gebruiksvoorwerpen vindt. In een hoek van het Abdijcomplex presenteert hij een wat Hollandser ver sie in disco-stijl. Het Frans kunstenaar spaar Anne en Patrick Poi rier manifesteert zich in de voorhal van de Koorkerk met een munumentale in stallatie: 'de ziel van de sla pende reiziger'. De Poiriers proberen, gewapend met 'kennis en intuïtie' hun on derbewustzijn te laten spre ken. Hun aandacht richt zich daarbij vooral op ar cheologische vondsten en mythologische symbolen. Hun Middelburgse installa tie is de verbeelding van een droom die zich openbaarde tijdens een verblijf in Rome. Tijdens de opbouw van de installatie, zo vertelden ze, zagen ze tot hun verrassing enkele tekens uit die droom terug in de gedenkplaten waarmee de Koorkerk is be- metseld. De Vlaamse architect Luc Deleu voert een ludieke strijd tegen de privileges van de architect die uit hoofde van zijn functie de macht heeft om zijn woon- normen aan andere mensen op te leggen. In Belgie mag, zoals in zovele andere lan den, pas worden gebouwd wanneer daar een ontwerp van een architect aan ten grondslag ligt. Deleu verzet zich daartegen door ontwer pen van zelfbouwers van zijn architectenhandteke ning te voorzien. Dat bracht hem in conflict met het rechtscollege van de Belgi sche Orde van Architecten. In de afgelopen tien jaar lanceerde Deleu een hon derdtal ideeën 'ter verbete ring van de kwaliteit van de individuele wereldwoonom- standigheden'. Daaronder een voorstel om de wereld bevolking onder te brengen op een miljoen passagiers schepen. In België advi seerde hij een 'bouwstop' en hij verduidelijkte dat idee met het leggen van 'De laat ste steen van België'. Ook in Middelburg kwam Deleu al snel in botsing met de authoriteiten. De bouw van twee enorme stijgers, van waaraf het publiek een andere kijk zou kunnen krijgen op het Muntplein, moest worden gestaakt na ingrijpen van de politie. Of ficiéél werden veiligheidsre denen aangevoerd, maar een bijkomstigheid was dat het. publiek vanaf de stijgers meteen ook een kijkje kon nemen in de burelen van de rijkspolitie. In het Abdij- complex is nu een maquette van het idee te zien. Deleu bleek aangenaam verrast door het politie-optreden: „Mij werk heeft kennelijk nog niets aan scherpte ver loren". Veel belangstelling was er in Middelburg voor de workshop van Cornelius Rogge en Pjotr Muller. De eerste liet de deelnemers zoeken naar 'ieders speci fieke maateenheid', de ander probeerde duidelijk te ma ken dat een beeld een huis dient te zijn waarin een ziel moet kunnen wonen. Hij be nadrukte daarbij de rol van de ornamentiek. Volgens hem kan het dagelijks leven worden verrijkt door vor men te ontlokken aan het 'oncontroleerbare innerlijk' van de mens. Het Oostenrijks architec tenduo Coop Himmelblau presenteerde modellen voor een 'open huis'. Alfred Eike lenboom tenslotte propa geert in het Abdijcomplex een 'nieuw formalisme'. Als reactie op het alsmaar ver der uitdijende bebouwing, die het authentieke land schap verwoest, maakt hij modellen die de bebouwing verdichten tot mastodonte steden 'zonder te vervallen in gedegenereerde ornamen tiek'. Architect/publicist Bart Lootsma verzorgde tijdens Forum een dia-presentatie, waarmee hij ageerde tegen de 'leegheid' van de heden daagse 'post-moderne' ar chitectuur. Men probeert die leegheid volgens hem te ver bergen achter een mengel moes van 'stijl-citaten' uit het verleden. In plaats van dit romantisch teruggrijpen kan de architectuur kan de architect volgens hem beter putten uit de veelheid van ideeën binnen de beeldende kunst. Er zou dan weer een architectuur onstaand die de 'beslommeringen van alle dag' verrijkt. Architect of niet, wie zijn raad ter harte wil nemen kan dus nog tot 10 maart in het Abdijcomplex terecht. Dagelijks open van 10-17 uur. Galerie 66 Oostburg, Oude- stad 66. Hunebed, Mail-art- project van Ko de Jonge uit Middelburg. Tot 24 februari. Open: woensdag t/m zondag 14-17 uur. Kindergalerie Bellemans Axel, Ooststraat 11. Schilde rijen en tekeningen van Ra- mond de Nenni. Open tij dens de winkeluren. Streekmuseum IJzendijke. Leven en werk van wijlen Charel Varin uit IJzendijke. Tot eind maart. Open van maandag t/m vrijdag 10-12 uur en 13.30-17 uur. Zater dag en zondag 14 - 17 uur. Galerie Esprit Clinge. Land schapsimpressie van de Rot terdamse schilder Hendrik van Veenendaal. Schilderij en, kleurpotloodtekeningen en houtskoolschetsen. Tot 27 februari. Open: dagelijks behalve op dinsdag 13.30-18 uur. Galerie De Blokken 7, Ter neuzen. Olieverfschilderijen en aquarellen van de Ter neuzense I. Fassaert. Tot 23 februari. Open van dinsdag t/m vrijdag van 14-18.00 uur, vrijdagavond ook van 19-21 uur, zaterdag 14-17 uur. Scholengemeenschap De Vaart, Terneuzen. Schilde rijen en wandkleden van de Terneuzense Ryan Meeusen. Tot 28 maart. Open tijdens werkdagen van 16.30-18 uur. Galerie Trouvaille. Axelse- straat 104 Terneuzen. Pasteltekeningen van de Italiaan Roberto Quartaro- ne. Tot 29 februari. Open tij dens de winkeluren. Vleeshal Middelburg. Beel den van Tom Puckley. Tot 17 februari. Open: dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, zondag 14-17 uur. Balans 17, BKR-centrum Middelburg. Werk van 16 Middelburgse kunstenaars. Tot 9 maart. Open: woens- dat t/m vrijdag 12-17 uur, zaterdag 11-16 uur. Centrum Nieuwe Muziek, Kloveniersdoelen Middel burg. Beeld van David van de Kop, schilderijen van Ben Sleeuwenhoek. In het kader van Aziatische concerten. Tot half maart. Open: don derdag-, vrijdag- en zater dagmiddag. Stadhuis Terneuzen. Loco-1 burgemeester A. Doorduyn I opent komende dinsdag om 19.30 uur de reizende ten toonstelling 'Nepal, waar it goden onder de mensen le ven'. Te zien tot 13 maart. Open tijdens kantooruren. Bellamy 19, Gemeentemu-1 seum Vlissingen. Zaterdag-1 middag om drie uur vindt de I opening plaats van een I nieuwe tentoonstelling in de I reeks Omtrent Schilder-1 kunst. Het gaat om werk I van Jan Martens. Te zien tot I 13 maart. Open: dinsdag t/M vrijdag 10-12.30 en 13.30-1' uur, zaterdag 13-17 uur. Zeeuws Kunstenaars Ccn- I trum, Kloveniersdoelen I Middelburg opent zaterdag middag om vier uur een ex positie met collages, foto's en aquarellen van peren, maakt door de Groningse I Riet Danz. Te zien tot 1' maart. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, donderdag ook van 19-21 uur. De Stenge Heinkenszand I Gedeputeerde J. Boersn» I opent vrijdag een tentoon-1 stelling van een selectie uit I de provinciale aankopen I beeldende kunst van de af-1 gelopen twee jaren. Aan-1 vang 20.30 uur. Het jazz-or-1 kest The Boys zorgt voor muziek. Er wordt werk P toond van Piet Dieleman, i Cor van Dixhoorn, Hans de I Ruijter, Willy de Houcke David van de Kop, Marino van Dijke, Bob Pingen, W1 van Anraad, Ronald Mullié- Frits van Til, Paul Bartels, Kaza Holslag, Jan Zembscn en Henny Schrijver. Te zie" tot 9 maart. Open: maandag t/m vrijdag 13.30-17 uur. woensdag- en vrijdag ook 18-20 uur. DE SOOS in Breskens heeft voor vrijdagavond 14 februari de film 'Stop Making Sense' op het programma staan. Deze film van en met de 'Talking Heads' is in Zeeland nagenoeg I nog nergens vertoond. De voorstelling in het soosgebouw aan de Van Dalestraat 1 in Breskens begint om 22.00 uur. JfcA» L *5 V- V.l n.r. Peter van Dam, Rikkert Z Leerling en Harold de Bock in 'Ro derland 1, 20.55 uur). i Ronduit- 20.55 J tournee Onder leiding van Jan van den Bosch discussieert van avond een gemengd gezel schap jongeren met een even gemengd gezelschap panel leden over het thema 'beïn vloeding'. Wie of wat heeft de meeste invloed op jonge ren? Zijn het de ouders, de mensen in de directe omge ving, of is het de radio, de te levisie, de vlotte politicus. De panelleden bestaan uit Peter van Dam, disjockey bij de KRO; zanger Rikkert Zuidervcld; Mcindcrt Leer ling, fractievoorzitter van de RPF en mediadeskundige dr. Harold de Bock. In de in termezzo's tussen de ge spreksronden speelt Anke Anderson moderne muziek op de harp. Van dl regissc zendt d thriller 'The ml haal gr agent v mitisch) wordt stuurd plomaa weg te Vork a; andere moet ei het voo quidccr voudigi voud. 22.55 Irrigatie in Israël Voor het verbouwen van ge wassen is water nodig en de toevoer daarvan is in som mige landen een groot pro bleem. De meeste irrigatie methoden verbruiken veel water en werken daardoor in gebieden, waar men over weinig water beschikt, ver kwistend. Nu heeft de Israë lische ingenieur Simca Bass het systeem van de druppel irrigatie bedacht, waarmee het mogelijk is een afge paste hoeveelheid op de juiste plek te laten vloeien. Het systeem van ir. Bass heeft reeds veel toepassing gevonden en niet alleen in Israël. Tussen kunst en kitsch Ditmaal heeft de AVRO open huis gehouden in het Westfries Museum te Hoorn, waar rond de duizend men sen hun oudste en vaak dier baarste bezittingen zijn ko men aandragen. De kunst en antiekexperts kregen naast de grote aantallen schilderijen en antieke klok ken veel oud glaswerk voor hun neus, dat dikwijls bijna een eeuw oud was. Buiten verwachting kwamen er weinig Wcstfriese voorwer pen op deze kijkdag te voor schijn. Twee n noemde tijcongr ministei deelstaa falen, t daat en hoop o overwii dag. H, maandei kiezings; jaar ni loos hel gaan di uit, dat tieke tal kingskr; zal uiti een port politicus 23.20 Een gepcj van de zijn zustl bliek en nieuwe voet te I litieke dit tv-spl lein voo menselijf haar teg diept, weerzien sen na derzijd.se hun stellinged poblemeij zus' en weer vir H f"™' trn wis op en ik stoh dllccij met deHelmiewendde de steren tie iter buiten de kust stik plolutmt i torn t ten rcrutirik 1 storm on die tmd- mvsirhtrok. ui tol ih nooit rerOe- I J u! hft mr mkn ffffl Sleuren.. De orkaan sleurde

de Stem | 1986 | | pagina 20