W0/:^A Spannend handbaltoernooi Terneuzen r^SÖÉ KAST MD ROELOFFZEN OVER BRIEF VLASZAK: Geen uitbreiding provinciesteun vrijwilligerswerk Meer aandacht voor botulisme in Zeeland Afval Dow Deken over motorblok: auto brandt geheel uit Minder Zeeuwse bedrijven failliet DONDERDAG 13 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND vVe^| Veroorzaker Terneuzense brand in Hulst gepakt PROVINCIE GEEFT POSTER UIT VOOR BAANLOZEN Druk avondje Hulster brandweer Rol Geld 'Jantje Beton' naar Hulst UIT HET ZAKENLEVEN Nieuwe directeur bij HCG Terneuzen politierapport HOROSCOOP VALENTIJNDAG MANMENSEN Plaatselijk nieuws Biervliet S/SX! Sluiskil te. grote resultaten. Terneuzen Westdorpe Zandstraat A73I aV&\v) T16 PAGINA ZEELAND 3 ,0o' \3.V ,\A° Vervolg pagina Zeeland 1 In de zorgeloze late jaren zes tig, toen van een stringent mi- lieu-beleid nog geen sprake was, werd ook bij Dow geen gedetailleerde administratie bijgehouden van welke afval stoffen in welke hoeveelheden door wat voor vervoerder werden weggebracht. Aan controle achteraf of het spul wel op de aangegeven bestem ming was gearriveerd, werd in die tijd al helemaal niet ge dacht. Spaas: „Niet dat ons beleid de toenmalige toets der kritiek niet kon doorstaan, maar het kwam er op neer (zoals voor die tijd normaal) dat afval in vaten werd gedaan, die door gecontracteerde bedrijven per vrachtwagen werden afge voerd. Administratief gezien was het aantal vaten toen be langrijker dan de exacte in houd ervan. En dat maakt het nog moeilijker voor ons om na te gaan wie destijds voor deze illegale storting verantwoor delijk is geweest". De vaten-kwestie kwam gisteravond ook nog aan de orde in de Terneuzense raads commissie voor milieuzaken. De discussie beperkte zich voornamelijk tot forse kritiek op Links Perspektief, dat 'pa niek' zou hebben gezaaid on der de burgers met de in de kranten gepubliceerde bewe ring weet te hebben van zes andere locaties in de gemeen te, waar ook wel eens che misch afval zou kunnen lig gen. Inmiddels heeft na Links Perspektief nu ook de PvdA schriftelijke vragen gesteld aan B en W naar aanleiding van de gifvondst. \*v IERNEUZEN - Gistermiddag raakte een personenauto, be stuurd door A. P. uit Sas van Gent, rijdend over de Lorentz- laan te Terneuzen in brand. De brandweer van Terneuzen kon niet voorkomen dat het voertuig geheel uitbrandde. Oorzaak van de brand bleek een deken te zijn die de eige naar van het voertuig ter be scherming tegen de kou over net motorblok had aange bracht. [je benutten e wordt in een groter et belangrijkste woord mmer in de advertentie op nakkelijk en snel. tNT HET BEDRAG AFLEZEN dat van brieven onder nummer Is contante betaling kunt u een girokaart (dus géén giro- of TERNEUZEN - Op verzoek van de gemeente politie te Terneuzen is dinsdag te Hulst aangehouden de in Hulst ver blijvende G. S. Hij wordt er- vand verdacht de veroorzaker te zijn van een brand in een woning aan de Lange Kerk straat in Terneuzen. De man is overgebracht naar het politiebureau in Ter neuzen. Hij heeft bekend afge lopen weekeinde te zijn bin nengedrongen in de woning aan de Lange Kerkstraat, die enige tijd later vrijwel geheel uitbrandde. Uit het pand nam hij een vi deo-recorder en wat andere spullen mee. Volgens zijn zeg gen heeft de man een sigaret gerookt, en die achteloos ach tergelaten. De man blijft voor lopig in verzekerde bewaring. gt u een acceptgirokaart inistratiekosten in rekening agblad De Stem, Postbus 3229. isadvertenties. je overslaan, vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW - 5.67 7.56 9.45 11.34 13.23 15.12 Van ome Haagse redactie HAAG - In Zeeland zijn ?e afgelopen maand minder bedrijven failliet gegaan dan "i Januari '85. Dat blijkt uit Twente cijfers van het Cen tal Bureau voor de Statis tiek. Tegenover dertien failliete wtrijven januari vorig jaar stonden er dit jaar tien. Lan- "Jk is het aantal faillisse- enten ten opzichte van ja- tuari daald. v°rig jaar met 34% ge- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Om meer aandacht te krijgen voor het coördinatiepunt Botulisme bij Provinciale Waterstaat wil het Zeeuws provinciebe stuur 2.000 speciale posters laten drukken. Die gaan on geveer 6.000 gulden kosten. Bij Provinciale Water staat moet sterfte van zee honden, vogels en vissen worden aangemeld. Daar voor is het coördinatiepunt indertijd in het leven geroe- Den. Hier worden de meldin- gen verwerkt en aanwijzin gen gegeven voor een doel matige bestrijding en oprui ming van kadavers. Jaarlijks, voor de aan vang van het zomerseizoen, schrijft men gemeenten, po litie en andere instanties aan om hen aan dit coördi natiepunt te herinneren. Ge bleken is dat dit in de prak tijk niet zo effectief is. Het telkenjare verschijnen van het rondschrijven vestigt en versterkt de opvatting dat er wellicht niet te veel proble men zijn, wat ertoe kan lei den dat sterfte van dieren niet altijd wordt gemeld. „En dat leidt tot een sterke toename van de versprei ding van de ziektekiemen", aldus GS van Zeeland. Naast de in vier-kleuren- druk uitgevoerde poster wil men ook een kleine folder maken die verspreid kan worden onder buitendienst medewerkers van onder meer de waterschappen. In deze folder wordt ingegaan op het waarom van de mel ding van de geconstateerde sterfte onder dieren en hoe verder te handelen. 'Oude argumenten worden herhaald' Van een onzer verslaggevers ZANDSTRAAT/SAS VAN GENT - „Het is weer hetzelfde liedje. In de brief van minister Winsemius worden argumenten gehanteerd die ook al in 1973/1974 werden gebruikt. Maar enfin, het komt er op neer dat men in Nederland liever een plastic huisvuilzak heeft dan een milieu vriendelijk produkt, de vlaszak". Uitvinder ing. J. Roeloffzen in Zandstraat maakte gisteren geen verslagen indruk na het lezen van de brief van minis ter Winsemius aan Tweede- Kamerlid Mateman, waarin de bewindsman voor eens en voor altijd een punt wil zetten achter het streven Nederlands huisvuil in de vlaszak te ver pakken. Volgens Roeloffzen was de negatieve uitslag van de proef met de vlaszak in de beginja ren zeventig te wijten aan fou ten die hierbij werden ge maakt. „Waar het mij om ging was dat ik de kans op een tweede, verbeterde proef zou krijgen. En die is mij altijd onthouden". Gevraagd of hij nu een punt zet achter de ontwikkeling om vlasvezel te gebruiken als ver pakkingsmateriaal zegt Roe loffzen: „Welnee, dit is pas het begin. Ik heb mij om die vlas zak sinds 1974 niet zo druk meer gemaakt. Maar steeds opnieuw werden er mij vragen over gesteld, daarom dat de vlaszak van tijd tot tijd bleef opduiken. En een dergelijke zak, die natuurlijk iets duur der is dan een plastic zak, wordt al sinds jaar en dag bij mij thuis tot volle tevreden heid gebruikt". De aansporing van Winse mius te onderzoeken of er an dere toepassingen voor de vlasvezel mogelijk zijn heeft Roeloffzen niet nodig. „De vlasvezel kan op allerlei wij zen worden toegepast. Als aardappelzak, zoals de minis ter suggereert, maar ook voor allerlei verpakkingen die wel moeten ademen, maar verder lucht- en vochtdicht moeten zijn. Ook denkbaar is het de vlasvezel als coating te ge bruiken bij vervaardiging van vloerbedekking en dergelijke." Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zien reden noch mogelijkheden om aanvullende maatregelen te nemen ten behoeve van het vrijwilli gerswerk voor haanlozen. „Wij zien daarvoor geen marge. De plaats van de pro vincie brengt met zich mee dat zij niet het lichaam is om di rect met projecten of vrijwilli gers in de weer te zijn", aldus GS in een notitie. Theoretisch kan de provin cie zelf vrijwilligerswerk 'ma ken' binnen de eigen organisa tie. De ervaringen leren echter dat de regionale toetsingscom missies - die onder meer moe ten beoordelen of vrijwilli gerswerk voor haanlozen geen verlies van reguliere banen veroorzaakt - vrijwilligers werk binnen het overheidsap paraat afwijzen. Dat komt Uitvinder Jan Roeloffzen laat zich door de brief van mi nister Winsemius niet uit het veld slaan. Vlasvezel is ook toepasbaar in allerlei andere zaken. Hier wordt een speciale hondepoepschep gedemonstreerd. - foto de stem cor j de boer HULST - De brandweer van Hulst beleefde gisteravond een druk avondje. Twee keer moest voor relatief kleine brandjes worden uitgerukt. Een schoorsteenbrand in de woning van E. A. aan het Vos- plantsoen te Hulst zorgde eerst voor een fikse rook- en roet- schade. Omstreeks half zeven vatte de schoorsteen van de met hout gestookte open haard vlam. Kort daarop sloegen me tershoge vlammen uit de schoorsteen omhoog. De brandweer van Hulst ver scheen met een ladderwagen en was de brand na een klein half meester. Tegen half elf was het weer prijs, nu in de woning van de familie G. T. aan de Zoute- straat 78. Daar hoefde de wel uitgerukte brandweer echter niet in actie te komen. De bewoner slaagde er zelf in de schoorsteenbrand te blussen, door met een tuin slang de vliering op te kruipen en van daaruit water in de schoorsteen te laten lopen. Van onze correspondent TERNEUZEN - In sporthal 't Zwaantje in Terneuzen werd gisteren een school- handbaltoernooi gehouden voor het voortgezet onder wijs. Het toernooi was geor ganiseerd door de school sportcommissie, de arbi trage berustte bij de hand balvereniging HVSV. Er deden achttien ploegen mee. Zij waren verdeeld in vier afdelingen. In afdeling 1 kwamen de jongens tot en met veertien jaar in het veld. De strijd ging hier tus sen de ploegen van De Stee land en de ploeg van het PH. Steeland 2 was sterker en behaalde de eerste prijs ge volgd door Petrus Hondius. Bij de meisjes tot en met veertien jaar bleek al snel dat het Pertrus Hondius met de eer zou gaan strijken. Teams van die school be haalden de eerste en de tweede plaats. Derde werd hier het team van De Leeuwtjes. Bij de jongens van vijftien jaar en ouder ging het er nu en dan hard aan toe. Er wa ren mooie partijen waarbij technisch goed handbal werd gespeeld. De eindstrijd ging tussen het team van De Steeland en de ploeg van de mts/meao. Uiteindelijk won de ploeg van De Steeland. In afdeling vier kwamen de meisjes van vijftien jaar en ouder tegen elkaar uit. Na de kruiswedstrijd bleek de ploeg van Het Zeldenrust de sterkste. Einduitslagen: afdeling 1: 1. Steeland 2, 2. Petrus Hondius, 3. Petrus Hondius, 4. Steeland 1. Afdeling 2: 1. Steeland, 2. MTS/ Meao, 3. Leeuwtjes, 4. Zelden- rustcollege, 5. Zeldenrustcollege Een aanval van de mts/meao op het doel van de Leeuwtjes 2. Afdeling 3: 1. Petrus Hondius 1, 2. Petrus Hondius 2, 3. Leeuwtjes, 4. Petrus Hondius 3, 5. Steeland. Afdeling 4: 1. Zel denrust, 2. MTS/Meao, 3. Leeuwtjes, 4. Petrus Hondius, Eergisteren werd de tweede dag van het toernooi voor de basisscholen afgewerkt. De Wiekslag toonde zich de sterkste, door in de finale De Stelle met duidelijke 4-1 cij fers te kloppen. Derde werd De Zeemeeuw, vierde De Meerpaal. De rest van de uitslag: 5. Op Weg, 6. St- - foto wim kooyman. Willibrord, 7. Prins Willem van Oranje, 8. Kompas, 9. Prins Willem van Oranje 2, 10. Triangel, 11. Hille, 12. Zuidlandschool. soms vanwege de achterlig gende motieven (bezuinigin gen) of omdat sprake is van normaal werk dat wegens een lage prioriteit tot dan toe niet is opgepakt. Niettemin achten GS een aanvullend en ondersteunend beleid vanuit de provincie, zo als nu al plaatsvindt, wense lijk. Subsidiëring van be paalde kostensoorten acht men het daarvoor aangewezen middel. Daarbij wordt gedacht aan zaken als: reis- en ver blijfkosten, porti en eventuele huisvestingskosten; kinderop vang; deskundigheidsbevor dering en kadervorming en kosten voor het ontvangen van tijdelijke hulp voor het opzet ten van projecten. Voor het vrijwilligerswerk van haanlozen, dat een so ciaal-economisch aspect kan hebben omdat soms meer kan sen op (r)entree van de haan loze in het reguliere arbeidsle ven oogmerk is, acht de pro vincie in eerste instantie de gemeenten verantwoordelijk. „De provinciale rol kan slechts een intermediaire en voor waardenscheppende zijn", zo luidt een van de conclusies. Als Provinciale Staten met het oordeel van het college in stemmen,moet uitgewerkt worden op welke wijze ver goedingen voor baanlozenpro- jecten dienen plaats te vinden. GS vinden dat uitgegaan moet worden van gestandaardi seerde richtbedragen, die op twee wijzen kunnen worden verdeeld. Er kan een zogenaamd fa- cet-beleid worden gevoerd, waarbij vanuit elke sector een provinciale bijdrage kan wor den aangevraagd. Zwaarte punt ligt volgens de notie bij maatschappelijke zorg en edu catie, ouderenwerk, cultuur, gezondheidszorg, sport en na tuur- en landschapszorg. Een andere mogelijkheid is be schikbare gelden bij voorbaat te verdelen over de sectoren binnen de diverse begrotings posten. Hierbij is een priori teitsstelling per sector moge lijk. Over de bij GS aange vraagde subsidieverzoeken wil het college zich laten advi seren door adviesorganen bin nen de sector van waaruit de aanvraag komt. Wanneer de nodige ervaring is opgedaan kan volgend jaar de zaak geë valueerd worden en zonodig het beleid verder uitgewerkt of een meer formele regeling aan Provinciale Staten voor leggen. HULST - Het Nationaal Jeugd Fonds, bekend van de jaar lijkse actie 'Jantje Beton', heeft besloten een bijdrage van 7500 gulden beschikbaar te stellen aan de Stichting Scouting 't Jagertje te Hulst. Dit bedrag is bestemd voor de renovatie van het dak van het groepshuis. TERNEUZEN - Met ingang van 1 januari 1986 is tot nieuwe directeur van de Hol landse Constructie Groep (HCG) in Terneuzen benoemd de heer P. van Beuzekom. Hij volgt hiermee de heer M. Tim merman op die vanaf ge noemde datum als commer cieel adviseur binnen de HCG werkzaam blijft. Vrijdag 21 februari worden belangstellenden, tijdens een receptie in l'Escaut van 16.00- 18.00 uur, in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de heer Van Beuzekom. BRESKENS - Dinsdagmiddag is J. de P. uit Breskens met zijn auto op de Boulevard te gen een boom gebotst. Dit ge beurde doordat hij met een te hoge snelheid over de weg reed, eerst rechts in de berm geraakte en vervolgens aan de linkerzijde van de weg tegen de boom tot stilstand kwam. Er was alleen materiële scha de. HOOFDPLAAT - Uit een zo merwoning aan de Hogeweg is voor 4.000,- aan artikelen ontvreemd. Het gaat hier om een 15-tal wandborden, een stofzuiger, een schuurmachi- ne, een boormachine en nog andere zaken. Met een ruitje in te slaan is men de woning van de heer J. binnengeko men. OOSTBURG - In de Breedes- traat is woensdagmorgen tus,- sen 9 en 12 een snelheidscon trole gehouden. In totaal wer den 592 voertuigen gecontro leerd. Elf bleken de maxi mum-snelheid van 50 kilome ter te hebben overtreden. De hoogst gemeten snelheid was 84 kilometer. SLUIS - Op de kruising Rid derstraat en de Geldeloze- straat werden gisteren bij een aanrijding twee auto's bescha digd. Het ongeluk ontstond doordat C. de K. uit Water landkerkje linksaf ging, op het moment dat hij werd inge haald door G.J.F.C. uit Heile. TERNEUZEN - Dinsdagnacht omstreeks twee uur werden de Terneuzenaren J. de Z. en W. de S. door de politie aangehou den, naar aanleiding van een gepleegde inbraak in een tij delijk leegstaande woning aan de Dwarsstraat te Terneuzen. Beiden waren op het mo ment van de aanhouding in het bezit van enig huisraad uit de woning. De mannen wer den na verhoor weer op vrije voeten gesteld. WALSOORDEN - De Axelaar H. C. werd dinsdagnacht bij een eenzijdig ongeval op de Waterstraat te Walsoorden gewond en per ambulance overgebracht naar het Sint Luidinaziekenhuis te Hulst. De man raakte met zijn perso nenauto in een slip en be landde vervolgens in een sloot. Daarbij werd zijn voertuig vrijwel geheel vernield. C. werd een bloedproef afgeno- (ADVERTENTIE1 .ft De buurvrouw, die dj- \=z deus de vakantie deplan- -vAjpr ten water gaf hoopt op een eigen plange. Dat meisje dat u laatst op straat zag, woont op Bloemgracht 47. Een bloemetje kan veeldoeii Iemand is stapelgek op u. Samen zet u flink de bloemen buiten. U kunt uw secreta resse bloemen geven zonder dat iemand er wat van denkt De brandweer haalt voor de 30ste keer uw K poesje uit de boom. Het is tijd voor bloemen. De boekhouder is opeens'Prins Channing'. j Hij zegt niet wat de bloc- men gekost hebben. De kabouter die altijd 11zo netjes uw tuintje sproeit, moet u in de loemen zetten. v uw boodschappen doet, n* zoekt iets voor zichzelf i uit bij de bloemist U past altijd zo neges op de cenges dat uw vrouw blij is dat ze een bloe- meg'e voor u kan kopen De bel kan gaan. U heeft geen iaee wie u zo in ae bloemen zet De jongen, c uwDoodscliappcn 11 de auto zet, vindt een bosje ook leuk. Als u bloemenman bent krijgt u het druk. Veel mensen maakt u gelukkig in de liefde. BLOEMEN HOUDEN np BLOEMENBUREAU HOLLAND etoon: B dal"eni Beuke]szoon - Van- „jj, (donderdag) houdt de ko- Oud6 ver§adering in café 't W m6 f'aedthuys, aanvang een uUrl°p de aêenda staat zijn drie leden aftredend. Dit zijn voorzitter J. Lippens, se- cretarresse S. de Paauw-de Meijer en bestuurslid A. Ver- sluijs. Ze zijn allen niet her kiesbaar. bestuursverkiezing. Er NSM-kaartingen - De Vereni ging van Jubilarissen van de NSM houdt zaterdag 15 fe bruari de vijfde kaarting van dit seizoen in zaal Dallinga. Begonnen wordt om 14.30 uur. De stand na vier wedstrijden is: 1. D. Strijdonk, 2. d. van Avermaete, 3. J. van de Broec- ke, 4. J. Giele. Bridge - Leden van bridgeclub Emergo speelden in restaurant De Milliano de eerste wed strijd van de derde winter competitie. De A- en B-groep speelden gecombineerd in een lijn een howell 10 met 10 pa ren. Uitslag: 1. heren Sand- rini-Visser, 2. mevrouw Haak- de heer Remijn, 3. heren Meeuwsen-Dourleijn. C- groep, howell 10 met 10 paren: 1. echtpaar Hamelink, 2. echt paar Berbers, 3. mevrouw Hendrikse-de heer Van He- mert. Collecte - De traditionele geldinzameling ten bate van de Memisa heeft 611,65 opge bracht. De opbrengst van de kerkcollecte bedroeg ƒ423,80 en in bejaardencentrum 't Ver- laet werd 187,85 ingezameld. Gezinsdiensten - Voor de ko mende tijd zijn weer gezins diensten gepland. De jaar lijkse gezinsmis voor de plaat selijke NCB-afdeling wordt vrijdag 21 februari gehouden. Zaterdag 22 februari wordt 's avonds een gezinsdienst ge vierd in de scholengemeen schap. Leven, steeds opnieuw, is het motto van een voor jaarsviering van de plaatse lijke SOS-groep zondag 16 maart. Zaterdag 22 maart staat een speciale kennismakingsvie ring voor de eerste communi canten geprogrammeerd en maandag 21 april komt de bis schop van Breda de kinderen van Westderpe het vormsel toedienen tijdens een speciale kerkdienst. Zondag 4 mei is de feestelijke eerste communie viering. Carnaval - Bij de grote op tocht behaalden Anita en An- nemiek de eerste plaats bij de groepen basischool. Bij de in- dividuelen kreeg Renata van Oosten de eerste plaats van de kleuterschool en Sancho Mar tens van de basisschool. Kaarting - Buurtvereniging De Straete houdt ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan zondag 16 februari een grote kaarting in het gelijknamige buurthuis. Begonnen wordt om 14.30 uur en gespeeld wordt bieden zonder roem. Aan de vorige kaarting van De Straete namen 91 kaarters deel.

de Stem | 1986 | | pagina 15