euwe inoeg. Rustig verloop carnaval in Zeeuwsch- Vlaanderen ARKT ND r.a. 26.295; Nog deze zomer reconstructie Groenendijk in Kloosterzande DAIHATSU Met glissen het ijs op EERSTE INDRUKKEN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN GUNSTIG DONDERDAG 13 FEBRUAR11986 Schietingen Jaarvergadering postzegelclub Land van Hulst Stankoverlast Thema-weekend in basiliek Hulst VEEL WERK MET OPRUIMEN ROMMEL Natuurlijke gladheid Jeugd Jubileum KVG Hulst: feest in De Dullaert Hulst nog wel halfjaar zonder pastor Plaatselijk nieuws Koewacht A12 m 15 maart a s. ïeteen toehappen ekleding, grijs. rwijk, Groningen, ïgen. ■els van 'vrl), in met valiteiten, tg op eschikken als rsoneel' in de wat u zoekt. DlBflM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 CARINA II LIFTBACKJj 640-41250. BREDA- 13-Tel. 01100-14810. - Scherpdeel 20 - Tel. OL-VERVAET - Lange -P.G.V.D.VELDE&ZN. 53 Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - B en W v3n Hontenisse willen nog deze zomer beginnen met de reconstructie van de Groenen dijk in Kloosterzande. Of dat lukt hangt af van de subsidie die de gemeente van je provincie verwacht, uit het knelpuntenpotje voor dorps- en stadsvernieuwing. pe provincie heeft al laten doorschemeren dat het met die subsidie wel snor zit, maar een definitieve toezegging is op het gemeentehuis nog niet bin nengekomen. Het is de bedoe ling dat de riolering in de Groenendijk wordt vernieuwd en dat het wegdek wordt gere construeerd. „Het is harde noodzaak dat daar wat ge beurt", zegt wethouder H. Bruggeman, „maar we kun nen niet beginnen voordat we zeker zijn van die subsidie". Naast het geld uit het knel puntenpotje stopt de gemeente zelf ook een fors bedrag in het karwei. Al jaren geleden is zij begonnen met het aanleggen van een spaarpotje. Volgens wethouder Brugge man is het de bedoeling dat met de reconstructie meteen ook het zware verkeer uit de straat wordt geweerd. Dat kan door het aanbrengen van een soort 'sluis'. Een vernauwing van de rijbaan, die vrachtwa genchauffeurs alle plezier moet ontnemen om toch hun voertuig over de Groenendijk te manoeuvreren. Omdat de bewoners nu toch wel benieuwd worden naar wat er allemaal in hun straat gaat gebeuren, wordt donder dag 20 februari een informa tie-avond gehouden in café Molenzicht. Aanvang 20.00 uur. Aan de hand van tekenin gen en documentatie worden de plannen aan de belangstel lenden uit de doeken gedaan. Voorzichtige start met klein chemisch afval HULST - Zaal W. Blommaert, 30 schutters: hoge en eerste zij vogel: j, de Waal, Koewacht; tweede zij- vogel: P Stevens; grootste aantal (5): F. de Kint, beiden St.-Jansteen. koewacht - Zaal P. de Vlieger, 44 schutters: hoge vogel: G. van Damme, Koewacht; eerste zij vo gel: P. van Meelen; tweede zij vo gel. mevrouw Van Meelen, beiden Kloosterzande; grootste aantal (4): E. Baart, Koewacht. KLOOSTERZANDE - Bejaarden- schieting, zaal De Kastanje, 39 schutters: hoge vogel: A. van de Branden, St.-Jansteen; eerste zij- vogel: B. Beulaert, Hulst; tweede zijvogel: J, Burm, Kloosterzande; grootste aantal (4): B. de Waal, Kloosterzande en C. de Kort, Hengstdijk. koewacht - Bejaardenschie- ting, zaal Oude Molen, 32 schut ters: hoge vogel: G. Deyaert, St.- Gillis; eerste zij vogel: M. Janssens, Moerbeke; tweede zij vogel: R. On- genae; grootste aantal (4): Th. de Caluwé, beiden Koewacht. HULST - Zaal W. Blommaert, 30 schutters: hoge vogel: E. de Cock, Moerbeke; eerste zij vogel: J. Dob- belaer, Vogelwaarde; tweede zij- vogel: R. Wilking; grootste aantal (6): R. de Rijk, beiden Hulst. KLOOSTERZANDE - Zaal De Kastanje, 33 schutters: eerste hoge en eerste zij vogel: J. Verschoten; tweede hoge vogel: mevrouw De Gucht, beiden Kloosterzande; tweede zij vogel: E. Luykx, Hulst; grootste aantal (5): H. de Gucht en J. Sponselee, beiden Kloosterzan de, koewacht - Zaal P. de Vlieger, 41 schutters: hoge en eerste zij vo gel; R. Smet, Koewacht; tweede zij vogel: R. van Gassen, Helle straat; grootste aantal (3): A. Bol- leman, Axel. ZUIDDORPE - Zaal De Herberg, 35 schutters: eerste hoge vogel: H. D'Hondt, Zuiddorpe; tweede hoge en tweede zij vogel: O. de Jaeger, Westdorpe; eerste zij vogel: J. Bracke, Axel; grootste aantal (6): W. Laheyne, Overslag. koewacht - Zaal Oude Molen, 32 schutters: eerste hoge vogel: F. van Swaal, Hulst; tweede hoge en beide zij vogels: J. de Waal, Koe wacht; grootste aantal (5): me vrouw Verstiggel, Hulst. kapellebrug - Zaal Fabie, 76 schutters: eerste hoge vogel: J. Vetter, Kapellebrug; tweede hoge en eerste zij vogel: J. van Dorse- laer, Kemzeke; tweede zij vogel: R. Kint, De Klinge; derde zij vogel: R. de Kint, Kemzeke; grootste aantal (3): J. Baart, St.-Jansteen. koewacht - Zaal P. van Steene, 41 schutters: hoge en eerste zij vo gel: J. Trifon, Lokeren; tweede zij- vogel: P. van Gassen, Heikant; grootste aantal (5): A. Bolleman, Axel. wemeldinge - Zaal Smits, St.- Andries, liggende wip, 32 schut ters: eerste hoge vogel: J. van Steenbergen, Willem Teil; tweede hoge vogel: R. de Meester, St.-An dries; derde hoge en tweede zij vo gel: P. de Jonge, Vooruitgang; eer ste zij vogel: A. Rijk, ADLM; derde zij vogel: M. Kriekaard, Diana; vierde zij vogel: N. Schouwenaar, Juliana; grootste aantal (7): K. Vergouwen, St.-Andries: vliegende vogel: H. van Stee, Diana. Van onze correspondent HULST - De postzegelvereni- S'nf> Het Land van Hulst ja ,f. zondag 16 februari de j'jkse algemene ledenver- Hulsting 'D Den Dul,aert in or?6 bijeenkomst begint om s.00 uur. Na de behandeling an de verschillende jaarstuk en is er een gratis loterij voor e, «den die hun contributie ben betaald. De prijzen be- uit series postzegels, '.boeken en ander 'verza- melaarsgerief'. Voorts is er jan grote veiling met vele Ne- andse en buitenlandse ka- Vels postzegels. Hij de bestuursverkiezingen en 4e aftredende be- "uursieden J. Goossens, B. artens, R. Herman, J. de en G- van Dorsselaer Zlch herkiesbaar. l 1"slotte is er nog een artjesloterij met als hoofd- Js e.en serie Amphilexblok- uit 1967, met een catalo- Waarde van 255 gulden. HULST/AXEL/HONTENISSE - De eerst in drukken over de onlangs gestarte proef met de inzameling van klein chemisch afval in de drie Oost-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten zijn gun stig. Het is niet zo dat straten in alle vroegte bevolkt worden door rijen mensen die een zakje met pro- bleemstoffen aanbieden, maar de aanloopperiode kan de vergelijking met de gemeente Goirle, waar een zelfde proef nu elf maanden aan de gang is, redelijk doorstaan. „Het is eigenlijk een wat on gelukkige tijd om zo'n experi ment te starten. Het voorjaar en het najaar zijn de periodes dat het meeste chemisch afval wordt aangeboden. Dan wordt er druk geschilderd", aldus di recteur J. Poppe van het reini- gingsbedrijf Boon uit Middel burg. Het meeste afval dat wordt aangeboden betreft immers verfrestanten. Medicijnen ko men op de tweede plaats en als goede derde worden lege bat terijen genoemd. „De eerst indruk in Oost- Zeeuwch-Vlaanderen is dat het aardig op gang begint te komen. Er moet natuurlijk eerst een zekere gewenning plaatsvinden bij de bewoners. Dat heeft enige tijd nodig". De inwoners van Goirle er varen de proef als positief. „De service aan de bewoners is in deze vorm optimaal. Landelijk wordt er veel gewerkt met het zogenaamde breng-systeem. Een depot, waar de mensen hun probleemstoffen moeten aanbieden, is dan enkele uren per dag geopend. De respons is over het algemeen heel laag. Met ons systeem is de respons zeven tot acht keer hoger". De barre weersomstandig heden van de afgelopen dagen werken er niet aan mee dat mensen extra vroeg uit de ve ren komen om de vuilniswa gen op te wachten. „De meeste ophaalroutes worden afge werkt tussen 8.00 en 16.30 uur. Om 8.00 uur zijn er natuurlijk al een heleboel mensen op. Op welke tijdstippen het meeste chemisch afval aangeboden wordt, weten we niet. Daar zijn geen cijfers van bekend. Maar onze ervaring is dat dat ook vroeg in de route gebeurt". Binnenkort volgt met de ge meente Hontenisse, waar het verzameldepot is gevestigd, een eerste evalutiegesprek. „Er is al een flinke berg bin nengekomen. Dat spul wordt nu gesporteerd", aldus de eer ste reactie uit die hoek. Vanuit het depot in Vogelwaarde wordt het vuil regelmatig voor vernietiging naar Rijnmond gebracht. De bedoeling echter is het chemisch afval opnieuw te gebruiken. Bedrijven kun nen daar echter enkel maar voor warm gemaakt worden als het totale aanbod groter wordt. „Het wordt pas renda bel als meerdere gemeenten meedoen", liet directeur J. Poppe al bij het begin van de proef weten. Ook in Hulst, waar de be woners pas vorige week een 'afvalwijzer' in de bus kregen, is de ophaal aarzelend op gang gekomen. Wethouder G. van de Voorde spreekt over een 'voorzichtig begin'. „Het ligt ook aan het weer dat er nog geen massaal gebruik van ge maakt wordt". Een dezer dagen las ik in De Stem over stankoverlast in Vogelwaarde, maar op veel plaatsen in ons land wordt er geklaagd over een stank- of vergifbonk onder de grond. En wel zo erg dat de mensen moesten verhuizen, daar anders de kans groot was dat het vergif kanker zou veroorzaken. Wat men in het verleden allemaal in de grond had gedeponeerd en waarop hulzen gebouwd waren. De Stem heeft daar destijds ook melding van ge maakt en dat is een goed recht. De gezondheid van de mensen gaat boven alles. Maar wie zal verklaren wat er in het verleden onder de grond is gestopt in Vogel waarde? Om de benzine als schuldige aan te wijzen, is gauw gebeurd. Groenendijk Frans v. Leuven Van een onzer verslaggevers HULST - Komend weekeind, op 15 en 16 februari, is er in de basiliek van Hulst weer een themadienst van de werk groep Vastenactie. De diensten van dit week eind zijn samengesteld door mensen van de verschillende werkgroepen Vastenactie uit de regio Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze liturgieviering is in Hulst tevens de start van de activiteiten van de werkgroep. De bekende Waterlooplein- markt en fiets-in volgen op 8 en 22 maart. Dit jaar vraagt de Vasten actie in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen aandacht en gel delijke steun voor mensen in Peru. Er wordt gewerkt aan een programma voor onder wijs en vorming. Het streefbe drag is 70.000 gulden en dit hoopt men binnen twee jaar ingezameld te hebben. De zang tijdens de liturgieviering van komende zaterdag wordt ver zorgd door het jongerenkoor van Hulst. officiële dealer verkoper- Bedrand Vael OARASE BU POOT 1ERNEU2IN m& Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE 1 DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM - Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN VAH DUYSE-MAHU Steenitraat 19 - Huilt Telefoon 01140-14376-12068 Voor veel kasteleins is de woensdag een van de zwaarste carnavalsdagen. De zaak moet tenslotte van onder tot boven worden uitgemest. - FOTO WIM KOOIMAN WAT MAG bijgaande foto nu toch voorstellen? Botten ja, of een doorgezaagd bot. Klopt gedeeltelijk, het is niet. doorgezaagd maar afgesle ten. Om een lang verhaal kort te maken: het zijn de voorlopers van onze huidige schaatsen, glissen of glijders genaamd. Inderdaad ge maakt van beenderen van dieren. Vooral het midden- hands- en middenvoetsbeen van paard en rund werden er voor gebruikt. Die hadden voldoende lengte en stevig heid om als schaats dienst te kunnen doen. Het zijn vaak vrij oude produkten van menselijke vindingrijkheid. Weliswaar werden in de vijftiende eeuw reeds ijzeren schaat sen gebruikt, maar de glis wist zich tot in de vorige eeuw te handhaven. Er is wel eens verschil van me ning of ze nu echt als schaats werden gebruikt, dan wel dat ze onder een kist werden gemonteerd. Die werd daarmee dan gelijk tot slee gepromoveerd. Een slee, niet om op het ijs ontspan ning te zoeken, maar om over het ijs allerhande goe deren (gemakkelijk) te ver voeren. De glis op de foto zou wel eens als 'glij-ijzer' voor een slee gediend kunnen hebben. Dat vanwege de grote gaten. Andere glissen hebben meestal kleinere gaatjes en dan meer opzij. Maar om op die vraag terug te komen: we weten iets uit de ge schriften van de secretaris van aartsbisschop Thomas Becket die in 1180 Londen beschreef, dat: „..De jonge burgers zich In grote gezel schappen op het ijs verma ken. Sommigen bevestigen aan hunne schoenen been deren van de poten van som mige dieren en houden stok ken in de hand, beslagen met en ijzeren punt, waar mede zij dan tegen het ijs stoten. Deze lieden gaan even snel als een vogel in de Op deze dingen kon je dus kennelijk schaatsen, al ver schilde de techniek aanzien lijk van die in deze dagen (zie tekening). r lucht of als een pijl uit een kruisboog..." In 1555 schrijft ene Alaus Magnus over schaatsen: „Er zijn echter anderen die een effen en glad gemaakt ijzer, of ook wel effen beenderen van herten of runderen, welke beenderen om het vet dat zij bevatten een natuur lijke gladheid hebben, ter lengte van de voet onder de zolen vastmaken en daar mee, alleen op glad ijs, zeer snel vooruitgaan en in onaf gebroken rit lange banen af leggen". Bij allerlei graafwerk zaamheden in de Antwerpse binnenstad heeft men 42 glissen gevonden. Deze zijn te zien (geweest) in het Volkskundig Museum. Aan de catalogus bij de tentoon stelling Van Nederzetting tot- Metropool ontlenen we een deel van de hier ver melde gegevens alsmede de afbeelding van de 'glisser'. Toch is het niet nodig ver weg te gaan om glissen te zien. Het Hulster museum beschikt over een fraaie col lectie van tenminste zeven tien stuks. Ze zijn gevonden in de verdronken landen van Saeftinghe, Hontenisse en Rilland. De collectie is on derzocht door mevrouw A. Clason van de Groninger Universiteit. Het zijn over wegend paardebotten en daarvan zowel midden- voets- en middenhands- beenderen als spaakbeende ren. Van het rund zijn er en kele middenhandsbeende- ren. Het is een fraaie collec tie (de fraaiste in Neder land?) en de afmeting van enkele botten duidt mogelijk op een heel vroeg ras van een Zeeuws trekpaard. Dat wordt nader onderzocht. Glissen maken werd ver moedelijk niet beroepshalve gedaan. Zo vertelt D. Brück- ner in 1872 dat hij tot zijn vijftiende jaar nooit stalen schaatsen heeft gekend. Hij betrok de beenderen uit de afvalhoop van de vilder. De uitgezochte beenderen wer den met een zakmes zorg vuldig van vlees en huid ontdaan en op de slijpsteen bijgewerkt. Andere voorwerpen uit been als kammen en knopen werden wel gemaakt door beroepsmatige beensnijders. Ook in het Hulster museum is er een stukje bot waaruit knopen zijn gesneden. Be nen knopen werden geleide lijk aan verdrongen door metalen (waaronder de 'luie-wijven-knopen') en la ter door kunststof. Benen knopen zijn nu zeer gezocht door verzamelaars. Van een onzer verslaggevers HULST/HONTENISSE/SAS VAN GENT - Vier dagen car naval zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen vrij rustig verlopen. Dat is de indruk van de rijkspolitiekorpsen in Hulst, Hontenisse en Sas van Gent. Wel vielen er wat kleine bal dadigheden te constateren en sneuvelde in Sas een aantal ruiten in onder meer cafés, een supermarkt en een bank. Hoewel er gisteren nog geen compleet overzicht was, blijkt dat voorts enkele verkeersbor den en papierbakken gesneu veld zijn in het feestgedruis. In Westdorpe verdwenen enkele brievenbussen spoorloos. Gisteren moesten de ge meentelijke diensten met alle beschikbare mankracht in ac tie komen om de straten te verschonen van papier, con fetti en serpentines. In de Hul ster binnenstad herinnerden opmerkelijk veel glasscherven aan het voorbije leutfeest. Wethouder G. van de Voorde zei de indruk te hebben dat er dit keer meer rommel geruimd moest worden dan vorig jaar. Chef W. Broekhoven van de Hontenisser technische dienst meent dat het carnaval in die gemeente prima verlopen is. In Vogelwaarde moesten wel een paar verkeersborden het ontgelden. Met de rommel op straat viel het in Vogelwaarde, Terhole en Lamswaarde nogal mee. In Kloosterzande moes ten gisterochtend wel alle be schikbare mensen worden in gezet om de straten op te rui men. Veel geschrob en gesop ook in de verschillende horeca-be- drijven. „Na vier dagen carna val moet ieder plekje worden gesopt", zegt een café-houder. Over het algemeen is het in de verschillende bedrijven gezel lig druk geweest, al bestaat de indruk dat de mensen zich niet massaal in het feestgedruis hebben gestort. „Buitenstaan ders denken vaak dat wij met carnaval de beste zaken doen", wil de café-baas een misver stand uit de wereld helpen. „Maar het begint al een paar dagen van te voren. Alles wat los kan moet weg. Lampen moeten afgeschroefd worden, meubels eruit en de ramen be veiligd. En dan moet je voor de drukte extra personeel aan trekken en na carnaval heel de zaak weer schoon zien te krij gen. Veel horeca-mensen zou den misschien liever een lang weekend op vakantie gaan en de zaak sluiten, maar dat kun je natuurlijk niet maken". Van onze correspondente HULST - Het Katholiek Vrou wengilde (KVG) in Hulst be staat 35 jaar. Dit heuglijke feit wordt donderdag 20 februari gevierd in De Dullaert. Die donderdag is er geen le zing of ingewikkelde les, maar een feestavond. Na de opening, om 19.00 uur, worden de dames die reeds vanaf het begin lid zijn in de schijnwerpers gezet. Daarna is het de beurt aan creatieve geesten en amateur talenten. Zo speelt een paar dames van de Franse conversatieles een toneelstukje en treedt het dansgroepje van Diny Bols- sens op. Als klapper komt er een komische opera in een be drijf dat onder leiding van Yvonne Vermandei is ingestu deerd. Tussen de hapjes en drank jes door is er ook nog plaats voor twee amateurtalenten uit de regio. Marie-Chantal Bakx geeft een dansvoordracht en Frans de Schepper geeft zijn creatie van Tante Pos weer gestalte. De dames doen deze avond ook een beroep op de kook- kwaliteiten van de leden. Er is een prijs voor de lekkerste en mooiste taart. Verder wordt een loterij gehouden. Van een onzer verslaggevers HULST - De parochie Hulst hoeft voorlopig niet te rekenen op een opvolger voor pastor Verheyden. De verwachting is dat het nog zeker een half jaar zal du ren voor een nieuwe pastor kan worden aangesteld. „Momenteel is er zelfs geen mogelijke kandidaat", om schrijft pastoraal medewerker C. van Geloof de situatie. Een advertentie in het bisdomblad heeft geen enkele reactie op geleverd. Deze week ver scheen een tweede oproep, maar ook daar wordt weinig resultaat van verwacht. „Er is in het hele bisdom al rondge keken, maar er is gewoon nie mand beschikbaar", zegt C. van Geloof. Geprobeerd wordt nu om een kandidaat te vinden van buiten het bisdom. In Sas van Gent deed zich het gemis van De Speije als onderkomen voor de jeugdige carnavallers gevoelen. „De carnaval was dit jaar anders", aldus een exploitant. „De jeugd overspoelde op sommige plaatsen de horeca, wat aan de verminderde omzet te merken was. Ook miste ik een aantal echte Sassenaars, die anders geen enkele carnavalsdag overslaan. Niettemin ben ik niet ontevreden". Dit jaar gaan middenstand, horeca en stichting De Bete koppen rond de tafel zitten om te bezien op welke wijze De Speije weer zijn steentje kan bijdragen aan het Sasse car naval. Dansen - In De Vlaschaard is er zaterdag, 15 februari, een dansvond voor ouderen. De muziek wordt verzorgd door The Williams. Iedereen boven de 50 jaar is van harte wel kom. De avond begint om 20.00 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 13