erger ia- laden' WDA ROEPT MINISTER TER VERANTWOORDING Gorilla op behandeltafel JAC. HERMANS VERSVOORDEEL De twee gezichten van een top-ambtenaar Bedrijven profiteren te weinig van EG-pot Ingreep overheid vrije inkomens uiterste middel Vakantie WW'er zelden verboden' Edah controleert boodschappentas KNOKPLOEG-INCIDENTVANDAAG INDE TWEEDE KAMER Regels voor verhalen van bijstand DE STEM GOMMENTA AR hiding: onbehouwen hamburgers; andijvie,* ER GEBEURT HEEL WAT Bli JAC. HERMANS PAGINA 2 I DINSDAG 11 FEBRUAR11986 ■BINNENLAND Kamer akkoord met nieuwe titel HBO'ers JacHermans Ambitieus Landgoed Geschorst T5 T28 PAGINA 2 igd. Op anderen werd - FOTO AP >p Ligondé is veranderd, laat zich nu kritisch uit n het regime, evenals de Ier genoemde bisschop ;enor van de Cayes. Zelfs ondé kon niet lang gele- vanaf een radiowagen Soleil zeggen: „Het is tijd er in Haïti een eind ge- ikt wordt aan het slaan tan het folteren van men- Respect voor het volk op land betekent ook het J van Haïti respecteren, peet voor het land bete- t het te bewaren, want als zaken mogen doorgaan als dan zullen we in het jaar bij de herdenking van tweede eeuwfeest van te onafhankelijkheid, rat- eten". rote schade toegebracht aan e imago van Palermo, maar iok aan zijn ontwikkeling, an zijn groei, aan het hele ;emeenschapsleven in de Etad, aan menselijke relaties. )oor de mafia heeft Palermo ïationaal niet die rol kunnen vervullen die het had moeten 'ervullen." Kardinaal Pappalardo: .Destijds heeft bisschoppen- ■onferentie een document ge wijd aan moorden in het al- ;emeen, niet aan de mafia." Het gaat de kardinaal niet >m de 'mafiosi', maar om het /erschijnsel mafia. „Als bis schop moet ik stelling nemen tegen het kwaad, niet tegen iiegenen die het bedrijven." In verschillende commen taren wordt gegist naar de reden waarom deze ver maarde 'anti-mafia kardi naal' ineens zo terughoudend is geworden. Sommigen ver moeden dat Pappalardo uit het Vaticaan een zachte hint heeft gekregen om zich so ciaal wat minder duidelijk te prononceren en het meer in het spirituele te zoeken. Aangenomen wordt dat de mafia, in deze dagen voor het grote proces wel degelijk een sfeer van spanning en onze kerheid tracht te creëren. Volgens de politie van Pa lermo is dit normaal aan de vooravond van een proces waarbij mafiosi terecht staan. „De mafia ziet dan af van grote aanslagen en bloedbaden. In plaats daar van sturen de clanleiders vanuit hun schuilplaatsen wel bendes de straat op om berovingen en overvallen te plegen." En dat is precies wat de laatste weken in Palermo gebeurt. Het 'maxi-proces' tegen de mafia steunt op de medewer king van 30 naar de politie overgelopen ex-mafiosi. Die 30 hebben met hun verkla ringen hun familie blootge steld aan de wraak van de mafia. Vast en zeker is de mafia deze dagen vóór het proces bezig de verwanten van die ex-mafiosi te bedrei gen ook al worden velen van die verwanten nu door de po litie bewaakt. De vraag dan ook hoeveel van die 3» 'berouwvolle' mafiosi in het proces nog bij hun bekente nis zullen blijven. Van een onzer verslaggevers I HELMOND - „De Edah speelt I „jet voor eigen rechter wan neer de winkeldirectie via een brief de klanten laat weten dat „He tassen gecontroleerd kun- nen worden". Edah, een kruideniersketen I van meer dan 400 winkels, 1 ,,eeft haar winkelend publiek I schriftelijk laten weten dat er I te allen tijde in de tassen ge- I jeken kan worden door het I personeel om winkeldiefstal en te gaan. Het bedrijf heeft hiertoe in al zijn vestigingen een brief opgehangen. Overschrijdt de Edah hier niet een grens? Di rectie-secretaris J. Wolf van het Edah-concern: „Juridisch gesproken is dit een zuivere zaak, mits wij het publiek dat vooraf hebben medegedeeld. Het is niet zo dat wij elke klant wantrouwend bekijken, maar steeksproefsgewijs wil len wij de winkeldiefstal te rugdringen." „Door die brief hebben wij in ieder geval het recht de man of vrouw de toegang tot de winkel te ontzeggen, maar het ligt natuurlijk in de bedoe ling zoveel mogelijk mensen binnen te halen. De Edah houdt nu overal het recht voor om tassen te controleren". De Edah heeft de maatregel overigens vooral genomen met het oog op de grote steden in de Randstad waar zeer veel 'proletarisch gewinkeld' wordt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bijstandsuitke ringen zullen niet op de ex- huwelijkspartner worden ver haald als degene die de uitke ring aanvraagt in het jaar vóór de echtscheiding zichzelf kon onderhouden. Het weg vallen van voldoende inkom sten na de echtscheiding mag dan echter niet het gevolg zijn van die echtscheiding. Ook moet er een rechterlijk vonnis over alimentatie ontbreken. In alle andere gevallen worden de gemeenten verplicht de bij standsuitkering te verhalen op de ex-partner. Op die manier wil staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za- ken en Werkgelegenheid) de verhaalsplicht voor gemeen ten regelen. De Tweede Kamer wilde niet stemmen over het wetsvoortstel, waarin gere geld wordt dat gemeenten bij stand moeten verhalen en te rugvorderen, voordat ze de richtlijnen aan de gemeenten zou kennen. De staatssecreta ris heeft die richtlijnen nu ge publiceerd. Er blijkt ook uit, dat bij het verhalen van de bijstand re kening gehouden zal worden met de draagkracht van de ex- huwelijkspartner. Daartoe moeten de gemeenten de draagkrachtruimte vaststel len. Dat is het inkomen dat resteert na aftrek van bijzon dere kosten (ziektekosten, hoge woonlasten) en het be drag gelijk aan de bijstands norm voor een alleenstaande of, in het geval dat er kinderen zijn, de norm voor één-ouder gezinnen. Het inkomen van een eventuele nieuwe (huwe lijkspartner wordt niet mee geteld. Kamer valt over Ruding Lans Kok ■Het onderzoek naar de dood Ivan kraker Hans Kok in een [Amsterdamse politiecel komt lip zijn vroegst pas volgende liiaand. Van de zijde van de I advocaten van de familie van Ije kraker zijn zoveel vragen Ijesteld dat justitie meer tijd ■nodig heeft. IReineken- mtvoerders [Frankrijk heeft maandag het [Europees Verdrag voor de [uitlevering van Criminelen ((ttekend. Dat treedt over 90 (lagen in werking, en op dat (moment kan Nederland een [nieuw uitleveringsverzoek in dienen voor de twee verdach ten in de ontvoeringszaak van (.Alfred Heineken. IMeggen in Japan Binnenkort kunnen Nederlan ders via de Amsterdamse ef fectenbeurs gaan beleggen in (echte Japanse effecten, in ■laats van certificaten van |ceze stukken. Voor de Japanse daarden die genoteerd wor- (in in Amsterdam (nu 26) gaat (een systeem gelden met een ■girale levering van stukken, (liezijn gedeponeerd in Tokio. hiaatsdrukkerij [De Staatsdrukkerij Uitgeverij doet zo snel mogelijk een par ticulier bedrijf worden. De partementen en andere rijks- liverheidsorganen behoeven dan druk- en uitgeefwerk dan ■iet meer aan de SDU op te ■ragen. Dat staat in een rap- |»rt dat binnenkort wordt uit gebracht. |fregatten Bederland en Indonesië heb- |l»n maandag in Djakarta het (contract getekend voor de ver- van twee fregatten van |ie Van Speyk-klasse.Indone- heeft bovendien nog een (optie genomen op twee sche lpen van dezelfde klasse.Met de fatale verkoop zal een bedrag tan 375 miljoen gulden zijn fcemoeid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De regeringsfracties en de grootste oppositiepartij willen niets weten van het idee van minister Ruding (Financiën) om extra te bezuinigen op de bijstandsuitkering aan gescheiden vrouwen. Woordvoerders van CDA, VVD en PvdA hebben zijn suggestie met kracht van de hand gewezen. De PvdA-fractie roept de minister vanmiddag in de Tweede Kamer ter verantwoording voor de uitspra ken, die hij zondag in een radiodnterview deed. gril, een kwestie van eigen schuld. Ik vind de uitspraken van Ruding buitengewoon reactionair." „Zeer verbaasd" toonde zich het VVD-kamerlid Linscho- ten. „Een weinig aantrekke lijke gedachte om gescheiden vrouwen anders te gaan be handelen dan anderen die op de bijstand zijn aangewezen. Het is onwenselijk in de bij stand onderscheid te gaan ma ken op grond van de oorzaak waardoor mensen niet in hun eigen levensonderhoud kun nen voorzien." CDA-leider De Vries zei gisteren tijdens een bijeen komst van de christelijek vak centrale CNV „de uitspraken voor rekening van Ruding te laten". Daarin zei Ruding dat de overheid de komende jaren „honderden miljoenen guldens extra moet betalen" voor bij stand aan gescheiden vrouwen met kinderen. Ruding zei het niet redelijk te vinden dat de gemeenschap zo sterk moet opdraaien voor de persoon lijke beslissing van mensen die willen gaan scheiden. De PvdA wil van Ruding weten welke maatregelen hij voor ogen heeft en of hij zich wel heeft gerealiseerd dat zijn uitspraken grote onrust zou den veroorzaken bij geschei den vrouwen in de bijstand. Ook willen de vragenstelsters - Dales en Van Nieuwenhoven - weten hoe de uitspraken van de minister te rijmen zijn met de bij de Kamer ingediende wetsvoorstellen tot beperking van de duur van alimenatie en de verscherping van het ver haalsrecht (de bijstandsuitke ring verhalen op de ex-echtge noot). Van staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatie) wil de PvdA- fractie weten of zij van me ning is dat het beleid van de regering, gericht op het verbe teren van de positie van ge scheiden vrouwen op de ar beidsmarkt, nieuwe bezuini gingen rechtvaardigt. Het CDA-kamerlid Van Muiden vindt dat Ruding de klok dreigt terug te draaien. „Als iemand behoeftig is, door welke oorzaak dan ook, dan heeft zo iemand recht op bij stand. De bijstandswet is al vrij streng. Er zijn natuurlijk altijd mensen die het erom doen. Maar als eenmaal bewe zen is, dat een vrouw behoeftig is buiten haar schuld, dan zie ik niet hoe je de wet op dat punt nog kunt verscherpen." Ook het PvdA-kamerlid Dales keerde zich tegen de suggestie van Ruding, die zij verwijt te redeneren „vanuit een moraal die eind vorige eeuw algemeen was: echt scheiding zien als een luxe- 'teunfraude moet worden bestreden, bijstandsuitkeringen moe- ei worden aangepakt en de vakantie-vrijheid van werklozen "oei verder worden beperkt. Een willekeurige greep uit kabinets- tonnen van de laatste week waaruit blijkt dat de positie van de «Ikeringstrekkers in Nederland er de komende jaren bepaald niet taerop zal worden. Vooral koele cijferaar Ruding heeft op zijn bekende, onbehou- *n wijze duidelijk gemaakt waar het in de toekomst met de so- Öezekerheid in Nederland naar toe moet. „De groei van de bij- öndsuitkeringen moet volgend jaar al tot staan worden ge acht. Desnoods moeten er forse maatregelen worden genomen dit te bereiken", aldus Ruding. Concrete plannen om de bijstand te verlagen, zijn er (nog) niet. 'aar welke kant het op gaat bij gezondmaking van overheidsfi nanciën wordt langzamerhand duidelijk. Niet de sterkste schou ws maar de collectieve sector - en dan vooral de sociale zeker- kH - wordt na de komende verkiezingen opnieuw aangespro- in, Ruding heeft met zijn ongenuanceerde uitspraak over geschei- 8n bijstandsmoeders al aangegeven wie straks de rekening "«eten betalen. De bewindsman - het is voor de tweede maal j dit idee lanceert - wil de aanspraak van gescheiden vrou- 'en op hun ex-echtgenoten uitbreiden. Met andere woorden: hij 'Wt dat gescheiden vrouwen vaker bij hun voormalige echtge- moeten aankloppen om in hun levensonderhoud te voor- 'en- Uiteraard beseft de minister dat er nog een paar maatrege- genomen moeten worden die garanderen dat die vrouwen 'Jn geld (via alimentatie) krijgen. Dat moet echter te realiseren meent hij. Hiermee blijkt weer eens dat Ruding vaak niet be- twat er werkelijk in de samenleving speelt. Wanneer hij zijn ™te luisteren zou leggen bij gescheiden vrouwen dan zou hij te ®en krijgen dat het innen van alimentaties nu al heel dikwijls tot problemen leidt, erecht rijzen er stormen van protest tegen Rudings plannen. e«n tijd waarin de gelijke rechten van de vrouw als vanzelf- 1[ekend worden beschouwd, past het niet om een groep vrou- die over het algemeen toch al niet in een riante positie ver- •'en, het In financieel opzicht extra moeilijk te maken. Boven in1 is het nog maar de vraag of alleen redenen van financiële "daan de bezorgdheid van Ruding ten'grondslag hebben gele- Tenslotte is hij vertegenwoordiger van een partij die de kreet el gezin als hoeksteen van de maatschapij' tot een belangrijke Jsofie heeft verheven. Maar dat verschaft hem nog niet het dat uitgangspunt via dit soort bezuinigingsmaatregelen te drijven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Nederlandse bedrijven profiteren te weinig van de subsidie van het Euro pees Sociaal Fonds (ESF). Vo rig jaar werd er voor 115 miljoen aangevraagd. Dat is slechts 2 t'o van de ƒ5,54 mil jard die het ESF aan subsidie gelden gereed heeft liggen. Sinds de instelling van het ESF hebben slechts 38 Neder landse bedrijven een beroep gedaan op het fonds. In verge lijking met de andere EG-lan- den blijft Nederland hierin ver achter. Deze conclusies zijn te vin den in een onderzoek van de Sociaal Economische raad (SER). Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgle- genheid) die gisteren de studie en de daarbij behorende aan bevelingen als eerste kreeg aangeboden, klaagde al eerder over de geringe belangstelling van Nederlandse bedrijven. De onderzoekers menen dat het aanvragen van subsidie bevorderd kan worden door verbetering van de voorlich ting over het ESF, vereenvou diging van de subsidieregeling en te bevorderen dat de subsi dies van de Nederlandse over heid en het ESF beter op el kaar worden afgestemd. Volgens de SER zullen de sociale partners, de NederT landse overheid en de EG deze taken moeten oppakken. Het gorillamannetje Yaoende, dat uit het vorig jaar geslo ten dierenpark Wassenaar is verhuisd naar diergaarde Blij- dorp in Rotterdam, onderging gisteren in zijn nieuwe ver blijfplaats een medische keuring. - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - De overheid zal ingrijpen in de inkomens van vrije beroepsbeoefenaars alleen als uiterste middel gebrui ken. Door het bevorderen van een goede marktwerking zal eerst worden geprobeerd de oorzaken van onevenwichtige inkomens verhoudingen weg te nemen. Lukt dat niet, dan zal de overheid de prijzen en tarie ven vaststellen. Dat blijkt uit het wetsvoorstel voor een nieuwe Wet inkomens vrije- beroepsbeoefenaren, dat maandag bij de Tweede Ka mer is ingediend ter vervan ging van de Tijdelijke wet normering inkomens vrije-be- roepsbeoefenaren die op 1 mei van dit jaar afloopt. Het kabinet verwacht dat dit beleid voor een aantal groepen niet binnen redelijke tijd tot een aanvaarbaar inko men zal leiden. Zij komen te vallen onder een overgangsre geling in de wet. Het gaat om medische specialisten, tand artsen, tandartsspecialisten, apothekers, apotheekhou- dende huisartsen, logopedisten en notarissen. Het norminkomen geldt overigens niet voor indivi duele beoefenaars van vrije beroepen. Het is een gemid delde dat via de vaststelling van de prijzen en tarieven op grond van de Prijzenwet en de Wet tarieven gezondheidszorg doorwerkt in de feitelijke in komens. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat akkoord met het voorstel van minister Deetman om afgestudeerden aan het Hoger Beroeps Onder wijs in de toekomst de titel baccalaureus te laten voeren. Dat bleek maandag tijdens een overleg van de vaste Ka mercommissie voor onderwijs met Deetman over de invoe ringswet HBO. Afgestudeerden kunnen in de toekomst achter hun naam de letter B van baccalaureus voeren, aangevuld met twee letters die aangeven in welke richting men is afgestudeerd. Zo wordt aan afgestudeerden in pedagogische opleidingen gedacht aan de lettercombina tie Bpo. HBO-scholen kunnen zich voortaan als ze dat willen 'ho geschool' noemen, zo heeft de Kamer bepaald. Dit is moge lijk omdat de huidige Techni sche Hogescholen in de toe komst universiteit zullen gaan heten. Van een onzer verslaggever AMSTERDAM - Het gebeurt bijna nooit dat een werkloze niet op vakantie mag, omdat hij daarmee de kans op een baan misloopt. Een hardere aanpak van werklozen lijkt hier dan ook niet echt noodza kelijk. Zo reageert de FNV op een voorstel van staatssecretaris De Graaf. Die wil de vakantie- regels voor werklozen ver scherpen. Ze zouden de be drijfsvereniging voortaan toe stemming moeten vragen om met vakantie te gaan. Nieuw is dat, als de Tweede Kamer akkoord gaat, er straks straf-kortingen komen op de uitkering van werklozen die zonder toestemming op va kantie zijn gegaan. De FNV noemt het plan van De Graaf nauwelijks een ver scherping van de bestaande toestand. Volgens de vakbond is het een 'opgeklopt verhaal', dat de mensen valselijk doet geloven dat er veel werklozen zouden zijn die op vakantie gaan om zo een kans op een baan te ontlopen. (ADVERTENTIE) GEPANEERD, KILO KILO AANBIEDINGEN GELDIG DINSDAG 11 EN WOENSDAG 12 FEBRUARI. 'AANBIEDINGEN IN FILIALEN MET VERSAFDELING. Door Rinze Brandsma DEN HAAG/AMSTERDAM - Het schandaal van topambte naar annex 'knokploegleider' mr. L. V. heeft een steen door het ijs van de Hofvijver ge mikt. De opwinding in Haagse kringen is groot. Een gerespecteerd directeur sociale verzekeringen, ge zichtsbepalend voor het mi nisterieel beleid op Sociale Za ken, in zijn vrije tijd berucht huurbaas en nu leider van een knokploeg, die krakers ge welddadig uit een Amster dams speculatie-huurpand timmerde! Met in zijn kracht dadig gevolg zelfs een mede werker van de Raad van State, schouder aan schouder met een lijfwacht van Janmaat en Glimmerveen. Zo'n man moet zijn langste tijd in Den Haag gehad heb ben, niet? En de partijen zul len, met kritische Kamervra gen en scherpe veroordelingen toch zeker wel over elkaar rol len? Het tegendeel is waar. Bij alle stormen van publiciteit (inclusief 'exclusieve inter views' met de 'verbijsterde' en even dubieus genoemde echt genote van de topambtenaar/ huisjesmelker, maandag werd ook zij gearresteerd) hebben politieke en ambtelijke krin gen uiterst terughoudend of nog liever helemaal niet ge reageerd. Woordvoerders van minister of staatssecretaris getuigden niet van begrijpe lijke geschoktheid, maar we zen er behoedzaam op dat de affaire nog juridisch in onder zoek is en vluchtten dus in: geen mening, geen commen taar. Alle bovenstaande kwalijke kwalificaties van de zich ver galopperende ambtenaar en zijn omgeving berusten dus op mededelingen van derden. Het Haags politiek bedrijf heeft zich stomverbaasd en verbijs terd getoond over de twee ge zichten van de topambtenaar. Uit over elkaar struikelende mededelingen en getuigenis sen rijst een opmerkelijk fi guur op met Dr. Jekyll/mr. Hyde-achtige dimensies. Den Haag kende de topamb tenaar, mr. Laurentius 'Rens' V. (43) uit Oegstgeest als ambi tieus en hardwerkend, gedre ven maar in verschijning en wezen keurig, grijs, rustig, on berispelijk. Een aantal inge wijden wisten, dat hij met zijn vrouw een aanzienlijk vermo gen vaardig beheerde. Han dige speculaties met aandelen vergrootten dat vermogen nog verder. Nog minder mensen wisten van een warrige poging van de rijke ambtenaar, het noodlijdende opinieweekblad Haagse Post te kopen. Niet meer dan een amusant detail. De afgelopen week werden de twee gezichten van V. sa mengevoegd. De rustige, res pectabele ambtenaar bleek een aantal roerige vrijetijds bestedingen te hebben, als de van verschillende kanten ko mende verhalen kloppen. Zelf ontkent namens het echtpaar zijn vrouw alle aantijgingen. Een groot deel van zijn ver mogen heeft het echtpaar be legd in onroerend goed: van huurwoninkjes in de Amster damse Pijp tot - naar verluidt - een Zuidfrans vakantiecom plex. Amsterdamse advocaten, ex-huurders/slachtoffers en krakers hebben een beeld van mr. V. geschetst als uiterst agressief, zijn huurders uit buitend en met zijn woningen speculerend; een huurbaas met een slechte naam bij Wo ningtoezicht in Amsterdam omdat hij vaak achterstallig was met onderhoud, waardoor onleefbare en gevaarlijke si tuaties ontstonden. Zijn vrouw, bekend in Haagse zakenkringen als zeer gewiekst, mede-eigenaresse van een garagebedrijf, zou contacten hebben met de Haagse onderwereld. Via haar zou de knokploeg aangevuld zijn met onder meer Ton H., ex-lijfwacht van Janmaat, be schermer van Glimmerveen, mede door zijn lengte (ruim 2 meter) en kracht bekend als 'het monster van het Laak kwartier', ook wel genoemd als gooier van bommen in een voetbalstadion maar daarvan vrijgesproken. Maandag werd mr.V.'s naam ook genoemd als betrok kene in een hooglopend con flict over de verkoop van een landgoed in het Zuidfranse Montpellier, waar een vakan tiecomplex zou moeten verrij zen. Hij zou daarbij ge schermd hebben met zijn posi tie als hoge ambtenaar, om Franse autoriteiten te impone ren. Een boeiende episode in het relaas van teloorgang en we deropstanding van het week blad HP was de warrige op kooppoging van een anoniem opgevoerde topambtenaar. Toen het erop aankwam bleek de ambtenaar op een Atlanti sche zeiltocht (zijn vrouw te gen HP: „Ach wat, hij kan niet eens zeilen"), bleek hij uitein delijk niet genoeg miljoenen te kunnen ophoesten en was bo vendien toch niet geïnteres seerd genoeg. Een smakelijk brokje geschiedschrijving, waarachter mr.V. blijkt te schuilen. Ook de filmindustrie heeft zijn interesse gehad, als financier en producer-in-spé van speelfilms. Het knokploeg-schandaal werd nog groter, toen eind vo rige week bleek, dat bij de ploeg (en bij de arrestanten) een medewerker van de Raad van State zat. Het gaat om T.B., een jeugdig juridisch me dewerker van de Raad, op zijn werk bekend om zijn sympa thieën en activiteiten (zoals het plakken van stickers) voor het rechtse Oud-Strijders Le gioen. Bij zijn arrestatie bracht hij de politie in ver warring, door met zijn 'hoge functie' te schermen en scherpe terechtwijzing uit Den Haag te beloven. De Raad van State hulde zich ook al in 'geen enkel commentaar'. Het andere, nette gezicht van V. is verbijsterend ver schillend. Eerder was hij di recteur Nederland van Olivet ti, voordat hij aan zijn blik semsnelle ambtelijke carrière begon. In zijn politieke voor keur schoof hij van PvdA via D'66 naar VVD. Hij ontpopte zich als gedreven en kundig hervormer van het sociale stelsel. Als zodanig was hij vo rige week nog (enkele uren voor zijn arrestatie) manifest naar buiten getreden, aan de zijde van en woordvoerder na mens staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken. Hij verdedigde de omkering van bewijslast bij fraude met uit keringen. Ook is V. ministe rieel vertegenwoordiger in de Sociale Verzekeringsraad en lid van de raad van toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Minister De Koning en staatssecretaris De Graaf wei gerden, net als minister-presi dent Lubbers, commentaar op de arrestatie van mr.V. te ge ven. Wel werd dit weekeinde medegedeeld, dat de man ge schorst was in zijn functie, ge volg van zijn arrestatie en in hechtenis neming. De minister prees zijn topambtenaar wel als 'uitstekend' en zei dat hij die bekwame kracht graag snel terug wil hebben op zijn departement. Het ministerie verwacht overigens, dat V. zelf de gevolgen zal trekken. Hij zou al eerder met de ge dachte hebben gespeeld, zich terug te trekken uit zijn amb telijke functie. Bij de knokploeg was ook de broer van V., Arthur (26) be trokken. Volgens een politie woordvoerder spelen de twee broers bij de 'moeizame' ver horen elkaar de bal toe. V.'s vrouw ontkent het knokploeg-verhaal, ook tegen over de politie. Volgens haar ging het om een poging, te praten met de krakers die in hun leegstaande pand getrok ken waren en de zaak te 'sus sen'. Niks knuppels en mokers, gewoon een kleine privé-aan- gelegenheid. Zij wachtte bui ten in de auto, haar man 'rookte voor de deur een si gaartje'. Kortom: 'allemaal gemene roddelpraat'. Volgens het officiële ver haal heeft V. uit Den Haag le den van de knokploeg meege nomen naar Amsterdam, waar in een café aan de Ceintuur baan met de ploeg de aanpak van de krakers werd doorge praat. Hij had per man 100 beloofd en vooraf de helft daarvan betaald. Leden van de knokploeg worden ook ver dacht van diefstal in het ge kraakte pand, onder meer van een camera. Vandaag houdt de Tweede Kamer zich bezig met de af faire. PSP-Kamerlid Willems heeft er vragen over gesteld aan minister en staatssecreta ris. Naar verwachting zullen zij opnieuw wijzen op het nog niet afgeronde justitieel on derzoek en de mogelijk vol gende rechtzaak.

de Stem | 1986 | | pagina 3