Weinig hoop voor het duivelseiland Haïti Michael 'Tarzan' Heseltine kandidaat opvolging Thatcher 'Abortus erger dan mafia- gewelddaden' PVDA Edah cor BESTEM G< Ruding: onb 'ACHTERGROND DINSDAG 11 FEBRUAR11986 Tekstschrijver voor Van Zeil Vrouwen Huilen DU 8«JMt BINNENLAND I De Staatsdrukkerij/Uitgevf I moet zo snel mogelijk een p I ticulier bedrijf worden. I, Ipartementen en andere rij I overheidsorganen behoe\ I hun druk- en uitgeefwerk c I niet meer aan de SDU op I dragen. Dat staat in een r; I port dat binnenkort wordt u I gebracht. I Fregatten Haags hoog standje AGENDA Heseltine .mensvriendelijk. Door Roger Simons MICHAEL 'Tarzan' He seltine, gewezen minis ter van defensie van de Britse premier Margaret Thatcher, heeft zondag een eerste worp gedaan naar haar opvolging. In een toespraak op het jaarcongres van de Britse jonge conserva tieven in Blackpool brak hij een lans voor een nieuwe conservatieve politiek, die hij de bena ming 'mensvriendelijk kapitalisme' gaf. Het wordt Margaret That- I cher door velen zeer kwalijk genomen, dat zij zelden reke ning houdt met normale menselijke behoeften en eigenschappen. Met andere woorden: de huidige Britse premier is weinig mens vriendelijk. Zelfs de conser vatieve Lagerhuisleider John I Biffen, die vroeger een van haar trouwste politieke adju danten was, brengt nu open lijk kritiek uit op Thatchers dictatoriale en vaak harte loze politieke stijl. In een open brief aan de voorzitter van de plaatselij ke conservatieve afdeling van Noord-Shropshire, Biffens kiesdistrict, schreef de La gerhuisleider afgelopen za terdag dat de Tory-leiding een andere taal zou moeten spreken. „Wat zij verkondigt dient in overeenstemming te blijven met wat de regering werkelijk tot stand brengt", zei John Biffen. De jonge conservatieven, die ieder jaar een studenti koze jamboree op touw zetten (doorgaans wordt er meer op gefuifd dan nuttig politiek werk verricht), hadden Mi chael Heseltine kort na zijn ontslag als minister van de fensie geinviteerd om te ko men spreken op hun slotzit ting. Maar toen Heseltine in Blackpool verscheen, bleek een belangrijke fractie hem niet bepaald gunstig gezind. Er stonden jonge conserva tieven te zwaaien met borden waarop Heseltine zelf kon le zen: „Tarzan moet hangen." IZij slingerden hem de be schuldiging toe, dat hij hun partij had verraden en pro beerden hem te beletten tij dens de vergadering het woord te nemen. Heseltine werd gered door zijn vroegere collega Norman Tebbit, die tegenwoordig na tionaal partijvoorzitter is. Tebbit, een slaafse volgeling van Margaret Thatcher en wegens zijn extreem-rechtse opvattingen de geprefereerde kandidaat van de extreem rechtse fractie voor haar eventuele opvolging, zette de jonge conservatieven op hun nummer. „Het zou erg onbe leefd van jullie zijn mijn vriend Michael te verhinde ren hier het woord te ne men", aldus deze gewezen pi loot van British Airways. Hoewel hij vooral in het begin nogal werd onderbro ken, liet de vergadering Mi chael 'Tarzan' Heseltine toch toe zijn uiteenzetting te hou den. Heseltine had de tekst ervan de avond tevoren over handigd aan de media, zodat heel Groot-Brittannië al wist wat er op komst was. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om in bedekte ter men zich kandidaat te stellen voor de opvolging van pre mier Thatcher. Om dit te snappen, moest je tussen de regels door lezen, maar ook dat hoort bij het Britse poli tieke spel. In zijn toespraak waar schuwde Heseltine onder meer voor het kanker verwekkende effect van de Britse werkloosheid, die op bijna 3,5 miljoen staat. „Onze partij moet daar wat aan doen", zei hij. En dan volgde zijn oproep voor een nieuw begin met een politiek van 'menslievend kapitalisme'. Na zijn uiteenzetting werd Michael Heseltine door vele jonge conservatieven de ge schikte man voor Thatchers opvolging genoemd. Toch bleek hij ook nogal wat vij anden te hebben overgehou den, jonge conservatieven die hun neus ophaalden en zei den: „Tarzan partijleider? Ben je gek? Geen mens die hem kan uitstaan! Norman Tebbit is de man die Marga ret Thatcher zal opvolgen!" Maar Tebbit zelf nam als trouwe dienaar van de pre mier haar verdediging op zich. „Niemand kan haar plaats innemen," zei hij. En de Westland- affaire, die premier Thatcher al twee prominente ministers heeft gekost? „Een storm in een glas water," lachte Teb bit. Door Bert van Velzen HET carnaval van bloe dige onlusten in Haïti heeft dictator Jean- Claude (Baby Doe) Du- valier ten val gebracht, maar zal het uitgebuite, arme, hongerige volk geen revolutie kunnen schenken. Baby Doe, zoon van de wrede tyran Frangois (Papa Doe) Du- valier, zoekt nu onge twijfeld de 500 miljoen Zwitserse franken op, die hij in veilige buiten landse kluizen opzij heeft gelegd, en het volk moet maar afwachten of het met de gemengde junta van drie militai ren en twee burgers er beter aan toe is. Tot voor kort heerste er rust op Haïti. De rust van het graf. Er is tijdens het bewind van Baby Doe minder ge moord dan tijdens de ver schrikkingen van Papa Doe, van wie gezegd wordt dat hij meer dan 50.000 mensen over de kling heeft laten jagen. Papa Doc was de stichter van de beruchte Tontons Macou te, de onbezoldigde afpersers en beulen die, in ruil voor een volmacht tot roof, afpersing en verkrachting, zijn terreur ondersteunden. Papa Doe ge bruikte het geheimzinnige voedoe-volksgeloof om zijn onderdanen schrik aan te ja gen. De statistieken spreken boekdelen: Mede door de ont zagwekkende kindersterfte leeft de Haïtiaan door de bank heen bijna dertig jaar korter dan de gemid delde Nederlander. Minder dan 4% van de Haïtianen is ouder dan 65 jaar. De helft van het nationale inkomen van Haïti gaat naar 5% van de bevolking. Het gemiddelde inkomen van 1 van de meest welge- stelden DAT staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) het druk heeft, was de mo dale krantelezer een klein aantal weken geleden al duidelijk. De drukst spee chende bewindsman bleek toen zo uithuizig, dat hij - zonder belangeloze hulp van buitenaf - zelfs het onder houd van zijn stulpje schro melijk had verwaarloosd. Dat gaat veranderen nu ondanks de bezuinigingen op het overheidspersoneel, Economische Zaken enkele maanden geleden een aparte ambtenaar heeft aangesteld, speciaal belast met, zoals een woordvoerder het galant omschrijft, 'het coördineren van de toespraken van de staatssecretaris'. E.Z. had al de beschikking over een Coördinator Toe spraken in algemene dienst, maar Van Zeil zorgde in zijn eentje - we citeren weer de woordvoerder - 'voor een zo grote werkdruk', dat de man overspannen dreigde te ra ken. Vandaar dat Van Zeil, die geen gelegenheid voorbij laat gaan de heropening van een nieuwe winkel met zijn aanwezigheid op te luiste ren, nu de beschikking heeft over een eigen man. De nieuwe coördinator, die ook de teksten schrijft en en in feite dus voortaan de gene is die bepaalt of de staatssecretaris een uitnodi ging 'met genoegen', dan wel 'met zeer veel genoegen' aanvaardt, heeft een tijde lijk contract. Want of hij na 21 mei nog nodig is, weten ze nu ook op Economische Zaken nog niet. „WIJ hébben wat tegen die briefjes die ons steeds maar oproepen om op vrou wen te stemmen en die we geacht worden aan minstens vijf vriendinnen door te ge ven teneinde de campagne te verbreden. Niet omdat we tegen meer vrouwen in de Kamer zijn, maar omdat we zo'n oproep wat te simpel vinden. Alsof vrouwen per definitie feministisch den ken, voelen en handelen." Titia van Leeuwen en Ti- tia Bos, beiden PSP en dus onvervalst feministisch, hebben nogal wat bezwaren tegen de campagne die door een groepje hoofdstedelijke vrouwen op gang is ge bracht en die erop is gericht, meer vrouwen in het parle ment te krijgen. Momenteel zijn er vijf miljoen kiesgerechtigde vrouwen, maar in de is 176 maal zo hoog als dat van de armen, die 61 van de bevolking uitmaken. Slechts 13 van de bevol king krijgt normaal te eten. Bijna de gehele bevolking lijdt aan parasitaire wormen, die bij talloze armen niet bestreden worden en die soms via de mond naar buiten treden. Tuberculose is nog een ernstige volksziekte op Haïti. Rond 80% van de bevol king in de provincie is er bar slecht aan toe; het gemiddelde in komen is daar nog geen 200 gulden per jaar. De krottenwijken van Port-au-Prince zijn helleoor den die de achterbuurten van Bombay en Calcutta naar de kroon steken; het zijn moordholen waarin de straten worden gevormd door open riolen. Gezegd wordt: de opstand der werkloze jongeren en studenten in Gonaives, Cap Haïtien, Port-au-Prince en andere steden was een uiting van absolute vertwijfeling. Pure wanhoop. Er was klaar blijkelijk ook iets van de diepe vrees voor de terreur verdwenen, want wat nu op Haïti is gebeurd, was enkele jaren geleden volslagen on denkbaar. De nieuwe moed is bevorderd door bewustwor dingsprojecten en andere ac tiviteiten van 'de kleine kerk' die zich in de volkstaal, het Creools, tot de mensen richt, in kleine samenkomsten, via het door de Belg Joris Cup pens gestichte Creoolse blad Bon Nouvel en via Radio So- leil, dat tot eind juli vorig jaar onder leiding stond van de moedige Belgische pries ter Hugo Triest, die met twee gezellen het land werd uitge stuurd. Radio Soleil gaf commen taar op het fenomeen van het 'Haïtiaanse referendum' toen Baby Doe zich medio vorig jaar van dit middel wilde be dienen. Directeur Hugo Triest kreeg onmiddellijk te Den Uyl ...port en pinda's... Eindredactie: Frans Boog aard Tweede Kamer moeten ze het met één vijfde van de ze tels doen. In 1994 (Kok-III? Lubbers-IV?) moet dat rechtgetrokken zijn, vinden de initiatiefneemsters en hun sexegenoten in het par lement. Maar daarmee ben je er niet, waarschuwen Van Leeuwen en Bos: „Alsof de VVD-vrouwen in de Kamer niet schaamteloos het stand punt van hun partij onder schrijven dat er op sociale zekerheid nóg meer moet worden bezuinigd. Hierdoor komen met name vrouwen nog eens extra in het ge drang. Alsof de CDA-vrou- wen in de Kamer niet het gelijkschakelen van onge huwd samenwonenden aan gehuwden onderschrijven. Hierdoor worden vrouwen die niet voor de afhankelijk heid van een huwelijkse re latie kozen, toch in een na maak huwelijksboot geperst en economisch afhankelijk van een partner gemaakt." En het tweetal vervolgt: „Begrijp ons goed. Natuur lijk is het initiatief sympa thiek en natuurlijk kan het streven naar meer vrouwen in de Tweede Kamer zinnig zijn. Maar dan moeten het wel feministisch denkende, voelende en handelende vrouwen zijn en liefst ook nog pacifistisch en socialis tisch, want aan legalisering van abortus hebben we niets als die bom valt." De twee Titia's hebben wellicht het gelijk aan hun maken met de gevreesde Ro ger Lafontant, een voormalig legerdokter, die zich in de hoogtijdagen van Papa Doe in Fort Dimanche te Port- au-Prince ontwikkelde tot meester-folteraar, tot een soort Haïtiaanse Mengele. Lafontant, de opperbeul van Papa Doe, werd door Baby Doe het land uitgezet toen hij de president trachtte te ver wikkelen in een schandaal rond de moord op een vroe gere maïtresse van Baby Doe, maar hij werd al ras terug geroepen. Als beul en onder drukker was deze man te be gaafd. Dankzij aanvankelijk beloofde steun van het Haï tiaanse episcopaat kon Hugo Triest de gevreesde Lafon tant op de luchthaven, om ringd door een macht van po litiemannen, in zijn hemd la ten staan. Hij en zijn twee gezellen waren ondergedo ken, maar tenslotte zat er toch weinig anders op dan te vertrekken, onder het toe ziend oog van een op dat af scheid minzame Lafontant en onder gejuich van een grote menigte. Het is opmerkelijk dat het Haïtiaanse episcopaat, onder aanvoering van de aartsbis schop van Port-au-Prince, Francois Wolff Ligondé, na eeri periode van zwijgen en zelfs samenwerking met de regering tot kritiek is geko men. Het opmerkelijke feit doet zich voor dat Ligondé destijds door Papa Doc is be noemd en dat de vrouw van Baby Doe een nicht van hem is. Sedert het bezoek van de paus aan Haïti kon de presi dent geen bisschoppen meer benoemen, maar er wel zijn veto over uitspreken. Papa Doe heeft vijf bisschoppen (er zijn er thans zeven) be noemd en Ligondé was zijn trouwste vazal. Papa Doe had de franse aartsbisschop Poirier al het land uitgewe zen, alsmede alle Jezuïten, enkele oversten van de pa ters van de Heilige Geest, de bisschop van het bisdom Go naives en twaalf van zijn priesters en anderen. Papa Doe eiste van zijn vriend, bisschop Claudius Angenor, nu bisschop van Cayes, dat Van Zeil .werkdruk. kant als ze stellen dat de vrouwenbeweging er met alleen maar 75 vrouwen in de Tweede Kamer niet is. Want het doel is natuurlijk pas echt bereikt als het par lement 150 uit geëmanci peerd denkende, voelende en handelende vrouwen én mannen bestaat. ZO uitbundig als het CDA zaterdag 1 maart zijn ver kiezingscampagne startte, in een tot de nok gevuld Slag harens congrescentrum, hoeft het ook van een aantal CDA-ers niet. In de fractie vergadering afgelopen dins dag meldde zich een opval lend uitgebreide rij sprekers aan, die toch even gezegd wilden hebben dat de ap plausmachine in een iets te hoge versnelling was ge gooid, de achterban te wei nig ruimte was geboden voor discussie en partijse cretaris Ries Smits voortaan zijn bek moet houden als het over politiek gaat - want dat is het terrein van de Tweede Kamerfractie en diens nooit zo op de voorgrond tredende leider Bert de Vries. Afgelopen weekend kwam in het Haagse Con grescentrum de PvdA bij een, om er op ingetogen wijze het veertigjarig be staan van de georganiseerde sociaal-democratie te vie ren. Een op zich doorwroch te, maar overigens weinig sprankelende rede van par tijleider Den Uyl moest er het feestelijk hoogtepunt vormen van een jubileum, dat verder vooral met rode port en pinda's luister werd bijgezet. Partijsecretaris Wim van Velzen mocht later tegenover het ANP verkla ren, waarom slechts de helft van het verwachte aantal genodigden was komen op dagen. De andere helft van het strijdbare deel der natie was geteisterd door een griepgolf en een sneeuw storm 'ergens tussen Utrecht Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. ©01608-21550. Postadres: Postbus 363. 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8 30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice. Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur ©076-236394/236911 RflnkrPlDtiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738 T5 PAGINA 2 I P[NSDAG 11 FEB van de tontons macoute is gestenigd. Op anderen werd - FOTO AP nieuwe president Jean Claude Duvalier in 1971: „Ik heb bewondering voor uw bekwaamheid, uw fijnbe snaarde ziel, uw belangeloos heid. Ik ben er van overtuigd dat u ons op zult voeren in de vaart der volkeren..." Weet, excellentie, dat uw gezag deel uitmaakt van het godde lijke gezag". Pater Leon Max Bouillaget was het hoofd van de gehate en wrede tontons macoute en bovendien nog pastoor van de parochie Leo- gane. Met het geweer aan de schouder maakte deze pas toor jacht op de tegenstan ders van het regime. De kritische kerk van Haïti dateert van een jaar of vijf geleden en zelfs aartsbis schop Ligondé is veranderd. Hij laat zich nu kritisch uit tegen het regime, evenals de eerder genoemde bisschop Angenor van de Cayes. Zelfs Ligondé kon niet lang gele den vanaf een radiowagen van Soleil zeggen: „Het is tijd dat er in Haïti een eind ge maakt wordt aan het slaan en aan het folteren van men sen. Respect voor het volk op het land betekent ook het land van Haïti respecteren. Respect voor het land bete kent het te bewaren, want als de zaken mogen doorgaan als nu dan zullen we in het jaar 2004, bij de herdenking van het tweede eeuwfeest van onze onafhankelijkheid, rat ten eten". Door Cees Manders VOOR kardinaal Pap- palardo, aartsbisschop van mafiastad Palermo is abortus erger dan de mafia. „Er worden meer mensen gedood door abortus dan door de lu- para", heeft hij laatst gezegd. De 'lupara' is het traditionele wapen van de mafia, de georgani seerde misdaad. Jaar lijks worden 500 a 600 Italianen door de mafia vermoord. Het totale aantal gevallen van abortus daarentegen wordt op 430.000 (waar van 235.000 legaal) ge schat. De opmerking van de 66- jarige kerkvorst (waarop hier in Italië overigens nau welijks is gereageerd) is juist als abortus met moord kan worden vergeleken. De kar dinaal: „Het zijn twee ver schillende dingen, in die zin dat abortus nog veel erger is dan mafiamoord. In het ge val van abortus doodt de moeder haar eigen kind." Dezelfde kardinaal dwong enkele jaren terug (na het zo veelste mafiabloedbad) alom groot respect af door de rege ring ervan te beschuldigen niets te doen terwijl Palermo naar de knoppen ging („Se- natu deliberante, perit Sa- guntum-Palermo"). Voor zijn moedige anti-mafia stand punt kreeg hij vorig jaar zelfs de hoogste ridderorde van de republiek opgespeld. Nu, aan de vooravond van het grote proces tegen de 'Cosa Nostra', de heersende mafia-families op Sicilië, heeft kardinaal Pappalardo geprobeerd zijn anti-mafia imago wat af te zwakken. Hij vindt dat de pers hem teveel afschildert als strijder tegen de mafia. „Aan de strijd te gen de mafia besteed ik slechts 2% van mijn tijd. De mafia is gewoon één van de dingen waar ik me mee bezig houd." Deze mafia, waar de kar dinaal zo weinig tijd aan blijkt te besteden, heeft vol gens de burgemeester van de stad, Orlando, „niet alleen grote schade toegebracht aan de imago van Palermo, maar ook aan zijn ontwikkeling, aan zijn groei, aan het hele gemeenschapsleven in de stad, aan menselijke relaties. Door de mafia heeft Palermo nationaal niet die rol kunnen vervullen die het had moeten vervullen." Kardinaal Pappalardo: „Destijds heeft bisschoppen conferentie een document ge- wij d aan moorden in het al gemeen, niet aan de mafia." Het gaat de kardinaal niet om de 'mafiosi', maar om het verschijnsel mafia. „Als bis schop moet ik stelling nemen tegen het kwaad, niet tegen diegenen die het bedrijven." In verschillende commen taren wordt gegist naar de reden waarom deze ver maarde 'anti-mafia kardi naal' ineens zo terughoudend is geworden. Sommigen ver moeden dat Pappalardo uit het Vaticaan een zachte hint heeft gekregen om zich so ciaal wat minder duidelijk te prononceren en het meer in het spirituele te zoeken. Aangenomen wordt dat de mafia, in deze dagen voor het grote proces wel degelijk een sfeer van spanning en onze kerheid tracht te creëren. Volgens de politie van Pa lermo is dit normaal aan de vooravond van een proces waarbij mafiosi terecht staan. „De mafia ziet dan af van grote aanslagen en bloedbaden. In plaats daar van sturen de clanleiders vanuit hun schuilplaatsen wel bendes de straat op om berovingen en overvallen te plegen." En dat is precies wat de laatste weken in Palermo gebeurt. Het 'maxi-proces' tegen de mafia steunt op de medewer king van 30 naar de politie overgelopen ex-mafiosi. Die 30 hebben met hun verkla ringen hun familie blootge steld aan de wraak van de mafia. Vast en zeker is de mafia deze dagen vóór het proces bezig de verwanten van die ex-mafiosi te bedrei gen ook al worden velen van die verwanten nu door de po litie bewaakt. De vraag dan ook hoeveel van die 3" 'berouwvolle' mafiosi in he' proces nog bij hun bekente nis zullen blijven. Van een onzer verslaggei HELMOND - „De Edah niet voor eigen rechter neer de winkeldirectie v brief de klanten laat wet alle tassen gecontroleerd nen worden". Edah, een kruideniers van meer dan 400 wii heeft haar winkelend pi schriftelijk laten weten te allen tijde in de tasse keken kan worden doo personeel om winkeldi tegen te gaan. Hans Kok Het onderzoek naar de van kraker Hans Kok in Amsterdamse politiecel k op zijn vroegst pas volgt maand. Van de zijde var advocaten van de familie de kraker zijn zoveel vrr gesteld dat justitie meer nodig heeft. Heineken- ontvoerders Frankrijk heeft maandag Europees Verdrag voor Uitlevering van Crimint getekend. Dat treedt over dagen in werking, en op moment kan Nederland nieuw uitleveringsverzoek dienen voor de twee verda ten in de ontvoeringszaak Alfred Heineken. Beleggen in Japan Binnenkort kunnen Nederl ders via de Amsterdamse I fectenbeurs gaan beleggen I echte Japanse effecten, I plaats van certificaten I deze stukken. Voor de Japa waarden die genoteerd w I den in Amsterdam (nu 26) g I een systeem gelden met t I girale levering van stukk I die zij n gedeponeerd in Toki I Staatsdrukkerij I Nederland en Indonesië hi I oen maandag in Djakarta I contract getekend voor de v I koop van twee fregatten v |de Van Speyk-klasse.Indor I sië heeft bovendien nog I optie genomen op twee scl Ipen van dezelfde klasse.Met I totale verkoop zal een bedr |van 375 miljoen gulden z I gemoeid. iSteunfraude moet worden b Iten worden aangepakt en Imoet verder worden beperkt. jPlannen van de laatste week loitkeringstrekkers in Nederlai heter op zal worden. I Vooral koele cijferaar Rudi iwen wijze duidelijk gemaakt iciale zekerheid in Nederland jstandsuitkeringen moet volc |hracht. Desnoods moeten er |0m dit te bereiken", aldus Ru Concrete plannen om de b. «aar welke kant het op gaal "ancien wordt langzamerhan maar de collectieve sect neid - wordt na de komende [ken. Ruding heeft met zijn onge "en bijstandsmoeders al aa ■to®!en betalen. De bewinds bij dit idee lanceert - wil c en op hun ex-echtgenoten i P "ut dat gescheiden vrouwe moeten aankloppen or Uiteraard beseft de mini 9enomen moeten worder Qeld (via alimentatie) krij meent hij. Hiermee blijkt wat er werkelijk in de s£ 'e luisteren zou leggen bij krijgen dat het innen va problemen leidt. rijzen er stormen v waarin de gelijke worden beschouwd die over het algemeen tc het in financieel opzie 's het nog maar de vraa aan de bezorgdheid van Tenslotte is hij vertegenw 9ezin als hoeksteen van c heeft verheven. Maa dat uitgangspunt via 'e drijven. deze in 1964, toen de presi dent zich had uitgeroepen tot 'president voor het leven', het loflied van de kerk, het Te Deum zou aanheffen ter vie ring van dat historische feit. Tijdens de plechtigheid ver zocht Angenor de president de politieke gevangenen in het land vrij te laten. De bis schop kreeg huisarrest. In die tijd probeerde Papa Doe zelfs een lid van de tontons ma coute tot het bisschopsambt te verheffen en waren er ver scheidene tontons macoute priester, die de mis lazen met een revolver aan de gordel en die de arme boeren afpersten. Ligondé verklaarde bij het Te Deum ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van de en Den Haag'; wellicht in de buurt van Utrecht, want het zwerk boven Den Haag was op dat moment helderder dan het water van de Oos- terschelde ooit is geweest. En zaterdagavond? Toen nam in het Mirandabad in Amsterdam een klein clubje oud-W aarheid-redacteuren onder het motto 'Huilen helpt niet' op ludieke wijze afscheid van jarenlange trouwe dienstbaarheid aan het communistische ideaal. Met ex-hoofdredacteur Con stant Vecht als stervende zwaan in een ballet, dat na een afscheid vol weemoed én beloften voor de toekomst eindigde in het chloorwater van het bad, op de rand waarvan de Fanfare van de eerste liefdesnacht menig bezoeker tot muzikale ver rukking bracht. Verschillende sociaal-de mocraten, die na de jubi leumviering in Den Haag ook nog wel zin in een écht feest hadden, wisten in Am sterdam beloftevol aan te kondigen dat Den Uyl deze week, tijdens het verkie zingscongres van zijn partij, een rede zal houden waar de stukken vanaf vliegen. „Daarna ook niet meer, want Den Uyl moet toch vooral overkomen als de grote leider die hij is. En niet als iemand die kort voor de verkiezingen maar wat wilde uitspraken doet." „EEN bezwaar dat ik tegen nogal wat socialisten heb is dat ze zo vaak iets van ge loofsijver over zich hebben, zo gedreven. Net als christe nen zullen ze het niet hardop zeggen, maar een echte socia list heeft toch op z'n minst het gevoel een iets beter mens te zijn dan alle ande ren. Een rooie-kousenkerk, zoiets." (WD-Kamerlid Huub Jacobse) DE Tweede Kamer houdt het deze week, met het oog op carnaval, wat rustiger dan normaal. Verreweg de belangrijkste politieke ge beurtenis van de week zal dan ook zijn het driedaagse PvdA-congres, dat donder dag begint. In de Kamer is het belangrijkste onderwerp de verlaging van de ven nootschapsbelasting. De Eerste Kamer handelt de begroting van Verkeer en Waterstaat af en buigt zich verder over de opheffing van Rijnmond en over de opheffing van het verbod op nachtarbeid door vrouwen in fabrieken. Bijltjesdag op Haïti, een lid jacht gemaakt.

de Stem | 1986 | | pagina 2