Een duiventil in Singapore R I EJF UIT Franse 'Pravda' groot succes SPIONNE 4 'Msterdam: ieurs nog b De Val van Zierikzee Tellen van si ONDERWIJS IN BUITENLAND VOL EXTRA HINDERNISSEN EXTRA OP WOENSDAG= Verlof Subsidie Internaat WW#?** HENGEL- RUBRIEK MODE OM MET RUSSISCHE KRANT GEZIEN TE WORDEN Graf T&k&T PAPIER VOOR UW PEN Gastpriesters? Euthanasie en kernwapens Eindelijk "00" PAPIER VOOR UW PEN WOENSDAG 12 FEBRUAR11986 Door Louis van de Geijn SINGAPORE - De 8-jarige Yvonne van Zanten uit het Gelderse Doorwerth vindt het wel j ammer dat ze dit j aar niet voor de vierde keer kan meedoen aan de Airborne Wandeltocht in Oosterbeek, maar voor de rest heeft ze het best naar haar zin op school in Sin gapore. Yvonne is één van de ongeveer 110 kinderen op de Hollandse School in Sin gapore. Een particuliere basisschool, één van de circa zestig Nederlandse scholen in den vreemde. Iffilbxj.ïïüN T11 Bovenmeester Dick Flier van de school in Singapore weet nooit precies hoe veel kinderen hij en zijn zeven collega's over een maand onder hun hoede hebben. Eén van zijn grootste pro blemen is de snelle doorstro ming. Ouders verkassen met grote regelmaat en dat maakt de school tot een dui ventil. Ineen tijdsbestek van drie jaar is de schoolbevol king compleet vernieuwd. In de groep van Yvonne zitten nog drie kinderen vanaf juli vorig jaar. De rest is nieuw. Dat vergt enorm veel aandacht van de leer krachten. Zij proberen ener zijds de vertrekkende leer lingen zo goed mogelijk 'door te geven' aan collega's elders en anderzijds nieuwe kinderen zorgvuldig op te vangen. Een andere handicap noemt Flier het onregelma tige verlof van ouders, waardoor veel leerlingen midden in het schooljaar weken verzuimen. Schoolbe stuur en leerkrachten pro beren dat verschijnsel zo veel mogelijk te beperken 'maar we hebben hier nu eenmaal geen leerplicht ambtenaar'. Het onderwijs aan de Hol landse School in Singapore loopt zo veel mogelijk in het spoor met het onderwijs in Nederland. Alles is er op ge richt de kinderen bij terug keer in Nederland aanpas singsproblemen te besparen. Daarom worden ook re gelmatig 'verse' leerkrach ten uit het vaderland aange trokken. De onderwijzers (doorgaans jonge echtparen) komen twee tot vier jaar on der contract. Enige jaren er varing voor de klas in Ne derland is een vereiste. Schoolverlaters en mensen die al wat langer werkloos zijn, komen niet in aanmer king. Zij brengen te weinig actuele ervaring mee. De Hollandse School in Singapore, bijna 68 jaar ge leden opgericht, is sinds en kele jaren een 'limited', een firma die steunt op enkele grote Nederlandse bedrijven die al tientallen jaren actief zijn in het Verre Oosten: Philips, Heineken, Shell, Nedlloyd en ABN. De exploitatie van de school wordt grotendeels be taald uit bijdragen van ouders (die overigens meestal daarvoor een ver goeding krijgen van hun werkgever). Op het ogenblik bedraagt het schoolgeld on geveer 6500. Voor een slui tende begroting komt het bestuur nog zo'n tien leer lingen te kort. De laatste ja ren neemt het leerlingen aantal echter eerder af dan toe. Dat is deels het gevolg van de economische inzin king, deels ook te verklaren uit de toenemende inzet van lokaal management door de betrokken bedrijven. Vooral door de bemoeienis van de stichting 'Nederlands Onderwijs in het Buiten land' ontvangt het schoolbe stuur sinds enkele jaren een subsidie uit Den Haag. Die 800 per leerling is een druppel op een gloeiende plaat, maar niettemin wel kom. De stichting NOB heeft jaarlijks 1,2 miljoen te ver delen over 50 tot 60 scholen als die in Singapore. Hun aantal verandert regelmatig doordat sommige maat schappijen schoolljes opzet ten voor de duur van een be paald project. NOB-secreta- ris mevr. mr. E. Koomans- Korff schat het aantal leer lingen van Nederlandse scholen in het buitenland momenteel op 2000. Eén van de subsidievoor waarden van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen is overigens dat de scholen een door de inspectie goed bevonden schoolwerk plan aanhouden. De scholen proberen zo veel mogelijk bij te blijven, o.m. door on derling contact te houden. Voor leerkrachten die in de zomermaanden in Neder land zijn, organiseert de stichting NOB bijeenkom sten om informatie en erva ringen uit te wisselen. Niet in alle windstreken is de Nederlandse gemeen schap groot genoeg om een heuse school te rechtvaardi gen. In dat geval moeten ouders het onderwijs min of meer zelf verzorgen, gehol pen door studiepakketten die worden verzorgd door de stichting IVIO in Lelystad. Ook deze stichting krijgt de laatste jaren wat subsidie. Zegge en schrijve ƒ800.000 per jaar. Nederlands voortgezet on derwijs in het buitenland is er nog niet. Als de kinderen Sinterklaas in de tropen. Links op de foto schoolhoofd Dick Flier. - -u- --f„ groter worden, blijkt het in het algemeen toch wat be zwaarlijker te worden om ze naar steeds weer andere buitenposten mee te nemen. Bovendien is voortgezet on derwijs veel duurder en het draagvlak van de Neder landse gemeenschappen daardoor te klein. Het is mo gelijk de kinderen dan op een Nederlands internaat onder te brengen, dan wel om ze verder te laten leren op bijvoorbeeld Engelse of Franse scholen voor voort gezet onderwijs. Mevrouw Koomans kijkt jaloers naar de manier waarop sommige andere landen hun onderwijs in het buitenland ondersteunen. De Zweedse scholen in den vreemde bijvoorbeeld wor den voor 100 procent door de overheid gefinancierd. Ook de stichting NOB wil vanzelfspreken meer geld, ook al is dat in deze bezuin- gingstijd vooralsnog een vrome wens. Mevrouw Koo mans: „We doen hier zo veel aan het onderwijs voor kin deren van ethnische min derheden. Dan mag je onze eigen kinderen in het bui tenland toch ook niet in de kou laten staan?". V- «■•3# Het nieuwe ge bouw van de Hol landse School in Singapore. - foto's louis van de geijn Inlichtingen: stichting NOB, Bezuidenhoutseweg 225, 2594 AL Den Haag (tel. 070 - 470261); stichting IVIO Postbus 37,8200 AA Lelystad (tel. 03200-26514). HET IS nog donker als we Zierikzee naderen. Hoe was het ook iveer. Na de benzi nepomp rechts dan links en danEven later doemt een stevige Zeeuwse Deltadijk op in de koplampen. We zijn er, dé stek bij de Zee- landbrug, de Val van Zie rikzee Het is koud, onderweg sneeuwde het lichtjes. Bo venop de dijk staat een ste vige westenwind. Het is te gen laagwater, tenminste dat vertelden de getijde boekjes ons, zien doen we dat nog niet, want het is nog donker. Daar houden wij wel van, beginnen met vissen bij afgaand water als het bijna licht wordt. Wat de vangst zal brengen? We weten het niet, maar zo be gin februari zal dat wel schar wezen De Val van Zierikzee staat niet bekend om z'n gemakkelijke vissen. Veel sportvisses hebben er een beetje een hekel aan veel materiaal te verliezen op de steile kant alhier en op de vele stenen. Een verre worp brengt daarbij uitkomst. Met een worp van 70-80 meter zit men goed. Ge makkelijk stijgend lood helpt trouwens ook wel. Daarom gebruiken veel sportvissers die het gewend zijn op 'moeilijke' stekken te vissen plat ankerlood of zelfgemaakt lepellood. De stroom valt vanwege de Deltawerken op sommig plaatsen al wat langer weg gedurende het dode tij, ook bij de Val is dat wel merk baar, maar er staat deson danks een pittige stroom. De beide hengsels liggen in een mum van tijd te knik ken, nog géén vis, maar het laatste van de eb. Lijn ge ven is het devies, de wind helpt daarbij aardig mee. De eerste melding komt binnen. Heftig knikkend gaat de top richting golven. Vismaat draait niet meteen binnen, maar tikt wel aan en geeft lijn. Er zitten ten slotte meerdere pieren aan de driehaaks peternoster. Tenslotte draait hij, na even gevoeld te hebben of er vis aan zit, de lijn bin nen. Een fraaie schar komt klapperend boven terwijl ook mijn hengels bewijs van leven beginnen te ge ven. Niet lang daarna begint de vloed binnen te komen. We weten, de vloed brengt vaak wat grotere vissen. En als qven later het bewijs daarvoor wordt geleverd, zijn we tevreden. Het gaat tenslotte niet om een grote vangst al vangen we liever meer dan weinig. Ontevre den zijn we niet want bin nen een uurtje ligt er een bakzootje in de emmer. Niet zodra we zeker zijn dat de vis het doet, zijn we trouwens overgegaan op het monteren van lood met enkele haak. Die haak komt aan een dwarrellijn, waarbij het lood doodge woon op de lijn wordt gezet en gestuit door een wartel. We weten dat de schar best een bewegend stukje aas liefheeft... Voordeel: men vist met minder aas en men kan tussen de ruwe stenen gemakkelijker terugvissen. Al met al een redelijke visdag, op een stek die we eigenlijk al zo vaak hadden willen bevissen. Een goede stek voor het komende voorjaar, waar we naast paling, schol en bot tot voor enkele jaren terug ook mooie gepen konden van gen Door onze correspondent Bob van Huët PARIJS - De krantenverkoper in de kiosk op de hoek vindt het maar vreemd: „l'Humanité van vandaag raak ik aan de straatstenen niet kwijt, maar de Pravda van twee weken ge leden moeten ze nu allemaal hebben. Tien franc voor een oude krant?!?" Het uit Amerika overge waaide idee om de Pravda, het 'orgaan van het Centrale Co mité van de Russische Com munistische Partij' integraal in het Frans te vertalen is een schot in de roos gebleken. Vo rige week was 'De Waarheid' van dinsdag 7 januari binnen één dag door zijn oplage van 100.000 exemplaren heen. Van dezelfde krant is sinds zater dag een tweede druk in Frankrijk te koop van nog eens 150.000 kranten en ook die vliegen als warme broodjes de kiosken uit. „De Pravda in het Frans. Doe alsof je een Rus bent", zo luidt de succesvolle slogan waarmee de Franse journalis ten Jost en Guegan werelds saaiste en taaiste krant tot een bestseller hebben weten te maken. Het is tegenwoordig mode in Parijs om met een Pravda onder je arm de metro binnen te stappen en vervol gens aandachtig een beschou wing over de graanproduktie van de sovchoze Chalkarski te bestuderen. De 33-jarige journalist Phi lippe Jost zei bij de presentatie van 'zijn' Pravda (de rechten voor Europa konden voor een prikkie worden gekocht) dat de lezer ermee een andere we reld binnenstapt. „Je leert meer over de Sowjet Unie dan door alle artikelen en televi siereportages in het westen. Wij kunnen ons helemaal niet voorstellen hoe de Russen denken." Met een redactie van een tiental journalisten en verta lers werd de Franse Pravda in drie dagen woord voor woord vertaald. Foto's en tekeningen zijn exact gelijk aan die van de echte Pravda die op 7 ja nuari in Rusland uitkwam. Het Franse zusje werd in Brussel gedrukt. Dat het nieuws en de ideologische ge schriften niet meer zo actueel zijn is volgens Jost geen be zwaar: „Het gaat voorname lijk om de sfeer. De lezer kan een inzicht krijgen in de ma nier waarop het Russische volk wordt voorgelicht." Op de buitenlandpagina's krijgen Amerika en het Wes ten er uiteraard van langs vanwege een lastercampagne ten aanzien van de Democrati sche Republiek Afghanistan en de Libische leider kolonel Khadaffi. De ex-Rode Khmer, maar tegenwoordige kame raad Heng Samrin wordt door het Centrale Comité en het Presidium van de Communis tische Partij en ook door de Sowjet-ministerraad van harte gefeliciteerd met de ze vende verjaardag van het 'nieuwe' Cambodja. Zonder meer de moeite waard is de lezersrubriek in de Pravda waarin bij voor beeld ene B. Kotljar uit Dnje- propetrovski zich sterk maakt voor de bevestiging van de In- ternatiole als partij in de sta tuten van de communistische partij. De Franse Pravda heet een eenmalige uitgave, maar er bestaan plannen voor een her haling van de stunt dit voor jaar. Stevige concurrentie dus voor l'Humanité, de het offi ciële orgaan van de zielto gende Franse communistische partij. E at nL at gebeurt er als E W W je beroemd bent H T T en toch dood- E gaat? Dan word je begraven op een wijze die je zelf niet in de hand hebt. A E Sommige be- /Q roemde of rijke mensen proberen E hun begrafenis op s voorhand te rege- len. Die nemen een voorschot op de eeu- E wigheid en geven zelf aan hoe ze onder de zoden ge- stopt moeten worden. Dat leidt E vaak tot een stuitende potsierlij- keid. Of tot een verdacht ver- toon van bescheidenheid. Er is eigenlijk maar één manier om E begraven te worden: gewoon onder een houten kruis dat niet langer overeind mag blijven E staan dan onkruid oud kan wor- den. Maar soms laten roem en sta- tus zelfs bescheidenheid niet toe. Je heet dan Willem de Zwij- ger. Onbekende Soldaat of John E F. Kennedy. E Kennedy ligt begraven op de S Arlington ere-begraafplaats in E Washington. Het is de plaats E waar de westelijke oever van de Potomac overgaat in een soort heuvel. Toen ik er was scheen een E milde winterzon en stond een E flauw zuidelijk briesje. Ik be ll klom de heuvel, liep tussen ein- E deloze rijen witte kruisen naar E boven en keek uit over de stad. Om de paar minuten zakte een vliegtuig, op weg naar de nabu- rige National Airport, uit de on- E wezenlijke helderheid van de dag naar beneden. Aan de ein- der was de witte koepel van het Capitool te zien. De monumen- E ten van Lincoln en Jefferson la- gen aan mijn voeten. De familie Kennedy had smaak, stijl en geld. De oude Joe E Kennedy, een rechtse ijzervre- E ter, had een fantastisch fortuin vergaard en zich daarmee inge- kocht in de Amerikaanse aristo- cratie. Hij bracht een getalen- E teerd en stijlgevoelig kroost S voort, dat opgroeide nabij Bos- ton, dat de beste scholen en de beste universiteiten bezocht en E dat vervolgens trouwde met dra- gers van de beste aristocratische namen. John Kennedy werd doodge- E schoten in Dallas, een stad in het ruwe, hete zuiden. Later zou een wereldberoemde televisie- E rserie, bevolkt met steenrijke en machtswellustige patsers, juist naar die stad worden genoemd. E Er moest een graf voor Ken- nedy komen en dat kwam er dan ook. Toen het nog een eenvou- E dig graf was, omgeven door an- j= dere graven, was het een mooi graf. Maar nu is het een waar een eeuwige vlam brandt en dat is omgeven door een grote hoeveelheid gra die hier en daar van markante uitspraken van de overledene is voorzien. Aldus toegerust hield het gr op een mooi graf te zijn. Als je familie smaak, stijl en geld heeft, is ze merkwaardiger, wijze niet meer bij machte de juiste grafdelver voor je te vin- Door Jo Wijnen den. Als de natie bovendien vindt dat ze iets aan je is ver schuldigd, dan is de aanleg van een soort granieten taart boven je overblijselen niet meer te ver hinderen. Dan krijg je een gral dat alleen maar door kinderen op schoolreis en oud-strijders mooi wordt gevonden. Er is geen ontkomen aan: als nationale gevoelens in gebou wen, graven, tombes, parken, standbeelden en herdenkingste kens worden omgezet, ontstaal er een onverbiddelijke, eeuwig durende lelijkheid. Dat is ook met het graf van John F. Kennedy het geval, zijn staatsmanschap en zijn gevoel voor stijl ten spijt. Alleen de plaats van het gral is verrukkelijk, zeker op een zonnige winterdag als een an ders zo ongenaakbaar Washing ton zich naar de vochtig-warro zon keert. Wat smaak, stijl en geld niei kunnen, doet het landschap. En de geschiedenis natuurlijk. Want als de geschiedenis je eenmaal een plaats gunt temid den van diegenen die ze voor de onsterfelijkheid heeft bestemd, kan zelfs de lelijkheid van je graf je naam niet meer bezoede len. Mannen als Kennedy rusten dan ook niet in een graf, maar in de geschiedenis. Die maakt de mooiste graven die er zijn. Van onze cot WEST-BERLIJN - IJ; zonnetje, een stokoude vroren rivier en natuui litairen. Hollywood had nauwelijl bedenken voor de spectacu ren op de Glienicker Brug plaatsvond. Voor de derde {|ver de Havel als de poort n Zeven jaar lang snakte de Russische dissident Anatoli cjtsjaranski er naar de witte lijn die midden over de brug loopt te overschrijden. In 1979 veroordeeld tot drie jaar ge vangenis en tien jaar straf- kaVnp was het gisteren 'D-day' voor de nu 37-jarige wiskun- ^De Amerikaanse ambassa deur in de Bondsrepubliek, Ri chard Burt, heette hem wel kom. De ongeveer vijfhonderd journalisten bij de brug kre gen de dissident slechts in een pits te zien. Sjtsjaranski lachte en zwaaide vriendelijk FillilllllllllllMlllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll \op Nederland is een missieland geworden! Het gebrek aan priesters begint ook in de Nederlandse kerkprovincie nijpender te worden. Wordt het daarom niet de hoogste tijd dat wij, rooms-katholie- ken, over onze kerkprovin- ciegrenzen heen kijken, want wij behoren tot een wereldkerk. De seminaries van Polen en van Zuid-Ko- rea zijn overvol met pries terstudenten. In Polen al leen al werden in 1985 964 mannen tot priester gewijd. Polen heeft al jarenlang de missionerende taak van Ne derland overgenomen in de Derde Wereld. In ons eigen land ontkiemt hier en daar gelukkig weer het bekende bijbelse mosterdzaadje in de vorm van priesterroepingen. Maar vooralsnog niet vol doende om de huidige pries ternood te lenigen. Zou het daarom niet een welkome oplossing zijn om op de opengevallen plaatsen in de parochies priesters uit Po len, Zuid-Korea of van de internationale prelatuur 'Opus Dei' te benoemen? De laatste heeft nl. verleden jaar ook de parochianen van de O.L. Vrouwekerk aan de Keizersgracht in Amster dam uit de nood geholpen met een priester van 'Opus Drei'. Het is in elk geval een overdenking waard! Oosterhout H. Hoegen In de afgelopen tijd zijn twee onderwerpen iedere keer weer intensief aan de orde. Ik doel hier op eutha nasie en kernwapens, spe ciaal de kruisraketten. Wanneer ik de meningen hierover en de besluiten van de overheid bekijk, sta ik voor een groot raadsel. Kruisraketten: Met het besluit er 48 van in Neder land te plaatsen, hebben ook de christelijke ministers en de meeste Tweede-Kamer leden van de christelijke partijen zich bereid ver klaard mee te werken aan de dood van honderdduizen den mensen tegelijk. Mensen van allerlei leeftijd, volop levend; mensen die niet om de dood hebben gevraagd; mensen die door een kruis raket een meer dan gruwe lijke dood zouden sterven. Euthanasie: deze zelfde christelijke bewindvoerders hebben nog steeds grote moeite mee te werken aan de dood van één mens. Een mens, die nauwelijks meer leeft; een mens die zelf vraagt om de dood; een mens die zo een zachte en milde dood zou kunnen ster ven. En veel cristenen zijn pertinent hiertegen. Raadsel: Hoe zijn deze twee standpunten te rijmen? Ik kan er maar één verkla ring voor vinden; een ver klaring die mij afschuw in boezemt: bij kernwapens gaat het om de verdediging van eigenbelang, namelijk, ónze vrijheid, óns democra- tisch-kapitalistisch stelsel, ónze welvaart. Men is ken nelijk bereid voor die belan gen het christelijk geweten tot zwijgen te brengen. Dat christelijke geweten komt echter weer te voorschijn bij de euthanasie. Zie ik het verkeerd? Ik zou graag ant woord hebben op deze bran dende vraag: Waarom in het éne geval wél bereid mas saal te doden, en in het an dere geval niet bereid één mens de gewenste dood toe te staan? Etten-Leur M.J. Spee-Jansen yi/OËNSDAG 12 FEBRU, D-d. MANILA (AP) - Het Filip pijnse parlement heeft dins dag het tellen van de uitslagen van de presidentsverkiezing opgeschort, omdat door het weglopen van de afgevaardig den van de oppositie geen quo rum aanwezig was. De oppositieleden verlieten de vergadering om met hun kandidate Corazon Aquino te overleggen, nadat bleek dat op de eerste de beste tellingslijst al het vereiste zegel ontbrak. De voorzitter van de verga dering zei dat van de bezwa ren aantekening zou worden gemaakt, maar liet het open maken van de stembussen met de tellingslij sten uit elk van de 13 districten voortzetten. De definitieve vaststelling wie de verkiezing gewonnen heeft, berust bij het parlement waarin de partij van president Ferdinand Marcos een twee derde meerderheid heeft. Het tellen van de uitslagen zou nog een dag of drie kunnen vergen en de Assemblee heeft na het begin van de telling 15 dagen de tijd om de winnaar aan te wijzen. Als de Assemblee de uit komst niet officieel vaststelt ïn geen winnaar uitroept, blijft de 68-jarige president Gelukkig (blijkens het be richt op de voorpagina van De Stem dd 6 februari) heeft men de preventieve werking van straffen nu in Neder land weer her-ontdekt. Be ter laat dan nooit! St.-Jansteen J. Rottier 0 MSTERDAM (ANP) - Degenen die achten dat de Amsterdamse beurs insdag de weg omhoog zou weten te inden en daarmee Wall Street zou gen, kwamen bedrogen uit. Terwijl New York dagelijks de records 'euvelen, blijft de markt in Amster- ongeanimeerd en bloedeloos. Door gebrek aan belangstelling en de 'Re in verband met de krokusvakan- en carnaval brokkelden veel note- 'gen wat af. Aandelen Westland/ Utrecht Hypo- leekbank lagen er rustig bij met een ywel onveranderde prijs van ƒ53,20. grants konden echter 1,50 aan- ekken tot ƒ8. Redder Nationale-Ne- '9 n*8n was twee kwartjes beter op De andere verzekeraars lagen er 1Vgema k kei ij ker bij De internationale aandelen waren ak onder leiding van Koninklijke Dit hoofdfonds moest de winst fi<*r>aandag he*ernaal prijsgeven en ipn tt Werc*6611 verlies van ƒ3,40 gele- «n Undever verloor ƒ1,50 op ƒ383,50 v«n zeventi6 cent op ƒ164,10. Hoog- T -f1 kggen op ƒ86,60. Alleen N Was dertig cent beter op 61,90. van de actieve markt toonde elfde beeld: overal afbrokkelende ormn" Gn weinig handel. Wessanen i"de een eenzame uitzondering. Het nari!?gSfonds werd ƒ2 hoger uit de arkt genomen op 254. oek^' lolca*e markt was het koe- chtn.zan8: weinig te doen met een erli stemming, zij het dat de Va eze^ enigszins in de meerderheid n De aannemer Boskalis zette de J amonius 4 antonius o.l.v. daniel «asthuis J «asthuis «asthuis I* ?as'huis h«>ghuys hi P">U.hs f°Uhs 'Wot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 18